BTW: Modrá punčocha aneb jak je to vlastně s tím feminismem?

BTW_dé_logoPřečetla jsem ten článek a nemohla se zbavit myšlenky, že snad neznám nečitelnější termín, než je „feministka“. A co jsem to četla? Bylo to rozhovor s tanečnicí, choreografkou a obecně velmi aktivní ženou, Miřenkou Čechovou, která touto dobou působí v New Yorku.

 

Je to portrét zajímavé sebevědomé ženy, která uspěla v tom, co dělá a navíc to dělá velmi ráda. Co mě přimělo k zamyšlení, byla její odpověď na dotaz „Považujete se za feministku?“ Miřenka Čechová odpověděla nejdřív s pokusem o vtip: „Záleží na tom, v jakém kontextu. Pokud je feministka krásná a sebevědomá, pak ano…“ Jistě, tady narážela na starý vtip, podle kterého se feminismu oddávají pouze ženy, které žádný muž nechtěl.

Ale potom uvážlivě pokračovala: „Ale teď vážně. V Česku se feminismus chápe stále hrozně negativně a radikálně. V Americe má naopak pozitivní význam. Označuje nezávislou ženu, pro kterou je důležitá kariéra, je schopná se o sebe postarat a být muži rovnocenným partnerem. Většina aktivních žen jsou feministky.“

 

Připadá vám to tvrzení také divné? Zkusím vysvětlit, co při čtení napadlo mě.

 

Nejdřív to banální – tedy takto použitý termín feministka. Feminismus je hnutí, ideologie. Feministky jsou podle mne představitelky tohoto hnutí, aktivně bojující za rovná práva žen. Pravděpodobně i podle konceptu rovných práv žijí. Pokud se nacházejí v západním světě, tak s tím už dnes nemají žádný problém – jinde ve světě je stále ještě co vysvětlovat, v některých zemích je třeba za rovná práva žen i bojovat.

Označovat se jako feministka, pokud prostě normálně žiju svůj plnohodnotný život ženy, nota bene ve společnosti, kde je rovné právo zakotveno ústavou, mi připadá zbytečné. Možná i tady může kořenit ona zmiňovaná česká nedůvěra k tomuto termínu – není používán správně.

 

Druhá myšlenka je podle mě závažnější. Přečtěte si ještě jednou její teorii feministky. Taky v tom čtete, že žena má stejnou cenu jako muž jen tehdy, pokud se jako muž chová? Když to vezmu kapku zhurta – není toto tvrzení vlastně ponížením ženskosti? Jak do toho zapadá žena, která se vzdá úsilí budovat kariéru ve prospěch péče o děti a obecně o rodinu? Nebo z nějakého důvodu kariéru budovat nemůže?

 

Jsem přesvědčená, že žena může být cele ženou v podobě, jaká je jí blízká – a když jsme u toho, tak muž může klidně být mužným mužem, aniž by se to jakkoliv dotklo principů feminismu. Protože princip feminismu není v tom, že ženy a muži jsou stejní, ale že mají ve společnosti stejná práva a příležitosti.

Pokud bych měla uvést trochu primitivní příklad toho, co feminismus chtěl v osobní rovině vyvrátit a co se mu povedlo, tak muž už v době post-patriarchální nemůže trvat na tom, že má pravdu jen proto, že je muž. Pokud chce, aby bylo po jeho, musí přijít s argumenty a ženu přesvědčit. Nikoliv nařídit z „vyšší“ moci, byť by vydělával víc. Tím méně ženu utlouct pěstmi místo argumentů. Pokud tak tady a teď (tedy v západní civilizaci v tuto dobu) nečiní, má žena právo od něho odejít a on ji nesmí zadržet.

Volební právo a obecně rovné postavení mužů a žen před zákonem a ve společnosti u nás funguje. Pokud jde o pracovní trh, tak tady rovnost příležitostí i platů ještě neexistuje, a je otázkou, jestli to někdy stoprocentně fungovat bude – když ony ženy a muži prostě jsou rozdílní, každý má tendenci si hledat práci podle svých schopností a priorit. Je dobré, že zákon rovnost potvrzuje, takže pokud se žena rozhodne soupeřit s muži na jejich poli, tak může. A může i nádherně uspět, pokud ono „mužské pole“ je mužské spíš ze zvyku, a ne z důvodů specifických nároků, kterým mužská psychika a fyzické schopnosti lépe odpovídají.

Samozřejmě obecné právo je jedna věc a jeho vymahatelnost v rámci zeleného stromu života je věc druhá. Ale upřímně řečeno, naprostá většinu konfliktů mezi muži a ženami nemá nic co dělat s feminismem nebo šovinismem. Většinou jde o schopnost či neschopnost se rozumně domluvit a otázka pohlaví je v tomto případě až druhotná. Na prvním místě je charakter vztahu těch dvou, jejich povahy, a okamžitá situace, ve které se ti dva nacházejí. A ženy zdaleka nejsou jen ty, kdo prohrávají.

 

 

A tak vás dnes vybízím k diskuzi o feminismu. Článek samozřejmě nepokrývá celou problematiku feminismu, na to by asi ani kniha nestačila – ale zaujímá určité stanovisko. A tak se ptám:

Kdo je podle vás feministka? Jste vy feministkami – v tom, jak chápete tento termín? V čem podle vás spočívá rovnoprávnost muže a ženy? Myslíte si, že tady u nás, v České republice, je ještě třeba za práva žen aktivně bojovat, nebo už stačí na ně jen dohlížet pro případ, že by na ně někdo – člověk, firma nebo stát – zapomněl?

A jedna tendenční otázka pro úvahy o feminismu:)) Jak hodnotit práci ženy v domácnosti, pečující po definovanou dobu o děti, manžela, případně zestárlé rodiče, když tato práce ženě nepřináší prestiž ani peníze, ale naopak ji nechává závislou na příjmu jejího partnera? Protože to je dost klasický případ, kdy ženy po rozpadu manželství či vztahu, skutečně na klasické rozdělení rolí doplácejí. Přitom… kdo by po takové péči netoužil?:))

 

Zmíněný rozhovor najdete v magazínu Ego Hospodářských novin z pátku 20. 11. 2015.

Aktualizováno: 25.11.2015 — 00:04

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Opakovaně mě zaujala jedna věc. Zůstane-li z jakýchkoliv důvodu péče o dítě (děti) a domácnost na muži, ať už v míře převážné nebo absolutní, bývá obdivodán, jak to zvládá . Potřebuje -li k tomu výpomoc jiných osob (maminky, sestry aj.), je to bráno jako samozřejmé. Zůstane-li sama s dětmi žena, NIKOHO NEPŘEKVAPUJE, ZVLÁDÁ-LI TO NAPROSTO SAMA A DOBŘE.Proč? Lze tomu rozumět i tak, že je muž je od přírody méněcenný, proto překvapí, když zvládne to, co spousty jiných žen běžně a je proto třeba to oceni a obdivovat?

  1. Evito, to je dobrej postřeh 🙂 Já bych řekla, že je to tím, že se prostě v našem světě stále ještě nepředpokládá, že by to mohl umět, byť je spousta otců, kteří dokazují, že to jde.
   Zkrátka zažitý genderový stereotyp 😛

 2. U nás je to tak, že všichni umí (skoro) všechno. Přebalovat mimina, uvařit jídlo, uklidit, vyměnit pojistky, vyměnit píchlou pneumatiku. Všichni (ženy i muži) své dovednosti použijí v případě potřeby. Pokud ovšem žena potřebuje vyměnit píchlou gumu v civilizaci, ráda poprosí o pomoc. Pokud si muž není jistý, jak namíchat Sunar, požádá o pomoc.
  Svoje děti učím, že by měly sice umět všechno (pro všechny případy), ale požádat o pomoc není hanba.

 3. Tak k veceru sem vam pridam par historek a neco historie. Historka z Ceska: pokouseli jsme se restituovat. Byly tam jiste pravni zahrdele. Nas tata si nasel v Olomouci pravnika na penzi, ktery v tehle vecech mel poradenstvi.pak nasi rikali, at prijedu, ze to k nicemu nevede. Sla jsem s tatou k tomu poradci. Mily starsi pan – no asi tak meho veku vcil. A to bylo pani doktorko sem, pani doktorko tam,a dejte si cinzanko. Ale malem jsem padla na hubu, kdyz mi vysvetlil, co je spatneho v ceskem pravu. Je to tam dnes sama zenska, a navrch jeste nektere z nich jsou soudkyne – no povazte, pani doktorko. Zjevne mu neprislo, ze se mne to muze dotknout a zrovna tak to neprislo nasemu tatovi. Porarestituovali jsme bez onoho poradce u soudu, kteremu predsedala soudkyne.

  Sandra O’Connor, prvni zenska jmenovana do Nejvysiho soudu USA prez. Reagenem (podstatne vyssi pozice nez u nejvyssich soudu v Evrope) vystudovala prava na univerzite v kalifornskem Stanfordu na vrcholu sveho rocniku v r.1952. Zadna z asi 40 soukromych firem v Los Angeles,kde zadala o interview ji ani neodpovedela. Nakonec dostala praci v nejakem okresnim uradu, kde se nabidla pracovat zadarmo a sdilet kancelar se sekretarkou.

 4. Milá Dede, to je téma. Raději nebudu své názory na feminismus prezentovat. Jsem zastáncem rovnoprávných bytostí, z nichž však jedni jsou bohužel fyzicky zdatnější, schopni si opatřit třeba zbraně a tudíž i jídlo vždy, bez ohledu na ostatní. Takže z globálního hlediska si myslím, že muži ve světě znamenají nebezpečí pro lidstvo. Ovšem jsou i výjimky, to chápu. :-))

 5. RÁNO MI TO SPOLKLO DLOUHÝ KOMENTÁŘ, TAKŽE JEN SHRNU: NEŽ JSEM SE VDALA ZA JIŘÍHO, DOSTALA JSEM OD VLASTNÍ MAMKY NĚKOLIK VELICE MOUDRÝCH RAD, KTERÝ SE DRŽÍM JAKO KLÍŠTĚ DODNES:1. NAUČ CHLAPA DĚLAT VŠECHNY PRÁCE, KTERÉ NIKDY DOMA NEDĚLAL, ALE VŽDY SE DOMLUV A DEJ MU ČAS, ABY SE NA TO PŘIPRAVIL,2. NIKDY NA CHLAPA NESPĚCHEJ, NETRHEJ MU POTŘEBNÉ NÁČINÍ NETRPĚLIVĚ Z RUKY, ALE VYČKEJ, AŽ PRÁCI V KLIDU DODĚLÁ,3. NIKDY PO CHLAPOVI NECHOĎ PRÁCI PŘEDĚLÁVAT SE SLOVY, ŽE JI VYKONAL BLBĚ,TAKŽE TO MUSÍŠ UDĚLAT SPRÁVNĚ,4. NAUČ CHLAPA DĚTI VYKOUPAT, PŘEBALIT I NAKRMIT, ABY TĚ DOKÁZAL V PŘÍPADĚ POTŘEBY ZASTAT. JIŘÍHO MATKA ANI STARÁN BABIČKA DO SMRTI NEPOCHOPILY, JAK JE MOŽNÉ, ŽE ZATÍMCO JÁ SEDÍM S NIMI A POVÍDÁM SI, ON TŘEBA LUXUJE NEBO SÁM KOUPE DĚTI. KDYŽ PROTESTOVALY OBĚ NAHLAS, ŽE ON DĚLÁ ŽENSKÉ PRÁCE, KTERÉ DĚLAT CHLAPOVI NEPŘÍSLUŠEJÍ, ON JASNĚ ODPOVĚDĚL: TY DĚTI NEJSOU JEN LENČINY, ALE TAKY MOJE A JÁM JE MÁM RÁD A LENKU TAKY.PROTO TAKY CHCI,ABY SE ONA NEŠTVALA A NEHONILA SE BEZ ODDEECHU, ZATÍMCO JÁ BYCH ODPOČÍVAL. AMOHU PROHLÁSIT, ŽE OD DRUHÉHO DNE PO MÉM NÁVRATU S PETRUŠKOU Z PORODNICE, JIŘÍ DĚLAL KOLEM NOVOROZENĚTE VŠE TAK DOBŘE JAKO JÁ SAMA. JEN KOJIT NEMOHL, MATEŘSKÝHO MLÍKA NEMAJÍC. U PRVNÍHO SAMOSTATNÉHO KOUPÁNÍ SI VYŽÁDAL MOU ASISTENCI ZPOVZDÁLÍ A SPÍŠ JEN RADU A TO POUZE NA SVÉ VÝSLOVNÉ POŽÁDÁNÍ. SICE BYLO NA JIŘÍM VIDĚT, ŽE SE TAK MALINKÉHO DÍTĚTE ZPOČÁTKU OBÁVAL, ALE UŽ PAK DÁL ZÍSKAL VĚTŠÍ A VĚTŠÍ JISTOTU VE VŠEM. CHCE TO JEN ZATNOUT ZUBY, PŘEMOCI TOUHU DO TOHO KECAT A MLČET, ABY SE CHLAP OD PRÁCE NEODRADIL. AVĚŘTE, ŽE TO OBČAS STÁLO HODNĚ ÚSILÍ,. KDYŽ MŮJ JIŘÍ V BYTĚ 4+1 (8 OKEN , Z TOHO 1 VELIKÉ BALKÓNOVÉ DVEŘE) UMYL VŠECHNA JEDINOU VODOU A UMAL JEN TA SKLA ,ALE RÁMY NE, MUSELA JSEM SE VELICE PŘEMÁHAT. NAKONEC TO BYLA MÁ BLBOST, ŽE JSEM HO VČAS NEPOUČILA. PŘÍŠTĚ JSEM HO INSTRUOVALA, TAKŽE VŠE UŽ BYLO OK. ALE VYDRŽET TO A OKNA TEHDY NEPŘEMÝT, BYLA VÁŽNĚ UKÁZKA SEBEZAPŘENÍ.

  1. LENKO, MAMINKA BYLA MOUDRÁ ŽENA! (inlove) A VĚŘÍM, ŽE TĚ POHLED NA TA OKNA SVRBĚL POŘÁDNĚ… 😛

   1. JO, BYLO TO FAKT DĚSNÝ. OKNA SKORO NEPRŮHLEDNÁ, SAMÉ ŠMOUHY.ALE VYDRŽELA JSEM A NAPLÁNOVALA JSEM NOVÉ MYTÍ ZA CO NEJKRATŠÍ DOBU. DNES JIŘÍ MYJE OKNA SICE DOBŘE, ALE NERAD.MAMINČINY RADY BYLY OPRAVDU MOUDRÉ, ALE HLAVNĚ TO BYLY JEJÍ VLASTNÍ TVRDÉ ZKUŠENOSTI. ONA TOTIŽ NIKDY NEVYDRŽELA MLČET, TÁTU OD KAŽDÉ PRÁCE VYHÁNĚLOA, ŽE JE ŠNEK POMALÝ A NIC JÍ NEBYLO VHOD. MUSELA VŠE ODDŘÍT SAMA, OPROTOŽE TÁTA SE HODNĚ RYCHLE PO JEJÍCH REAKCÍCH PŘESTAL SNAŽIT. ZKRÁTKA TY RADY FUNGUJÍ SPOLEHLIVĚ, JEN TO SEBEZAPŘENÍ JE TŘEBA SE NAUČIT.

 6. Dede nadhodila otazku zen v domacnosti, ktere manzel/partner opusti, casto kdyz chyti druhou mizu a ta zenska ma uz male sance se nejak kvalifikovat pro rozumne zamestnani. To je pak tvrde probuzeni. Americke soudy to zacaly celkem dobre resit tak poslednich 30 let. Ona proste cena prace zeny v domacnosti se da relativne slusne odhadnout a to se pak muze zohlednit, kdyz dojde na lamani chleba pri rozvodu. Takze ten stary argument rozvadejicich se muzu, ze on pracoval od nevidim do nevidim, aby si rodina zila dobre a manzelka jen „sedela“ doma je tim znacne nabourany. Tohle samozrejme muze fungovat jen ve stredni a vyssi stredni tride. Smutny udel zen v domacnosti s chlapem, ktery moc nevydelal a pak se odsunul, a neni si co na nem vzit, je dodnes dost desivy.

  1. Inu, tak tady jsme na tom jako v USA před těmi třeceti lety. Co vím, tak stačí, aby muž „prokázal“, že má nízké příjmy (leckdy je ten důkaz zmanipulovaný) a i výživné na děti je směšné a žena má smůlu.
   To je něco, čím by se mohly femistky zabývat. Kdo seče trávu a kdo vaří oběd je irelevantní, pokud se na tom ti dva dohodnou. Samozřejmě žádná práva „na papíře“ nezmění násilníka, alkoholika nebo psychopata. Tam žena buď uteče nebo má smůlu. Důležité je, že má právo utéct.
   A skutečně si myslím, že dnešní mladí muži se už staví k práci v domácnosti úplně jinak, než generace jejich otců.
   Je to otázka výchovy a příkladu. I kdyby to byl příklad negativní. (Takhle to, synu nedělej, nebo se na tebe každá holka vykašle 😛 ) Ovšem opět všeho s mírou. Když si děvenky pubertální, které samy ještě moc netuší, jaké to vlastně je být ženou, nasypou do hlavy ultra feministické teorie, tak to může být pro jejich pozdější vztahy taky pěkný masakr.

   1. DEDE, JAK PŘESNĚ JSI TO VYSTIHLA .VŠE SE DALO ZMANIPULOVAT, TAKŽE TŘEBA MOJE SESTŘIČKA DOSTÁVALA AŽ SKORO DO DOSPĚLOSTI SYNŮ POUHÝCH 300 KČ NA MĚSÍC NA JEDNOHO KAŽDÉHO SYNA. SMĚŠNĚ NÍZKÁ ČÁSTKA PRO CHLAPA, KTERÝ UŽ TEHDY BYL ŘEDITELEM ODBORNÉHO UČILIŠTĚ A ZÁROVĚŇ MISTREM ODBORNÉHO VÝCVIKU. JEHO PLAT BYL NĚKOLIKANÁSOBNĚ VYŠŠÍ, ALE VÍC DÁT NEMUSEL NIKDY .ZATO SESTŘE TEHDY ON SÁM POHROZIL, ŽE JAKMILE SE ODVÁŽÍ ZAŽÁDAT O ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO, VYRAZÍ JI Z UČILIŠTĚ. BYL JEJÍ NADŘÍZENÝ, TAKŽE BY SE VŽDY NĚCO VHODNÉHO NAŠLO, ABY SVOU HROZBU DOKÁZAL SPLNIT.A DĚJE SE TO I DNES. CHLAP NEPLATÍ ANI TU NEJMENŠÍ ČÁSTKU A A NIC SE NEDĚJE.

 7. Pro Kaštánka!!!
  Kaštánku, jeď do lázní, když Niels tvrdí, že to zvládne tak to určitě zvládne. Chápu, že nevíš, co tam budeš dělat, ale moje sousedka po stejném onemocnění jako ty, byla koncem září také v lázních, v Jeseníku a vrátila se tak nadšená, že ještě dnes se snaží udržet kondici a chodí na dlouhé procházky s holema po lesích. Neboj, oni se tam o tebe a tvou dlouhou chvíli určitě postarají!

  1. Kastanku, pridavam se k Alex. Mne poslali do lazni, kdyz mi bylo asi 21 na nejakou vyzkumnou studii lidi priblizne meho veku,kteri se narodili s tezce nepovedenym kycelnim kloubem. Mela jsem pocit, ze mne tata posila na mesic do vyhnanstvi. Nakonec to byl krasny mesic v ranne podzimnich Mariankach a poznala jsem spoustu bezvadnych lidi.

  2. Kaštánku, sice jsem nikdy v lázních nebyla, ale moje sestřenka jezdí a je úžasné, jak se člověk při soustředěné péči může dát dohromady. Niels to zvládne a pak tě budou mít tvoji chlapi jak novou (inlove)

 8. Ešte sa vraciam,aby som to trochu odľahčila.Vracia sa americký muž domov,už pred domovom poválané kvetináče,rozsypane sypké prášky,v hale batole mažúce sa hovienkami,chladnička roztvorená,potraviny znehodnotené na zemi,v obývaku knihy vyhádzané roztrhané,proste spúšť.Uteká do spálne,tam jeho žena v nedbalkách pri nej čokoládky.
  Muž roztrasených hlasom hovorí,preboha,čo sa to deje.
  Žena odpovedá,denne sa ma jedovate pýtaš,čo som robila celý deň .Dnes Ti viem odpovedať: Nič.

 9. Celý deň rozmýšľam/ u mňa vec nevídaná/ či som alebo nie som feministka.V zmysle,že som a to som, plnohodnotný človek,tak som feministka.Presne ako píše Tapuz.
  Ale mám rada tradičné role muža a ženy.Muža živiteľa rodiny,ochrancu a ženy strážkyne krbu a pohody v rodine,láskavej,milujúcej…
  Jaksi sa mi nepáči rozhovor mužov,či je do pračky lepší Ariel alebo Persil.A večera od otca,muža má byť špecialitka,nie denné varenie k nasýteniu žalúdkov.
  Otázka financií za vykonanú prácu je zložitá vec,sebavedomá žena,plnohodnotná vie presvedčiť svojich nadriadených,že má tú alebo vyššiu cenu ako muž.
  Nebite ma…

  1. Neviem, prečo je to čudné, keď sa rozprávajú dvaja muži o pracích práškoch – ja som sa už zopárkrát rozprával s chalanmi o tom, že nemecké pracie prášky sú účinnejšie a lacnejšie, ako napríklad tie predávané v Česku, a pokiaľ ide o značku, tak od tej doby, čo tí blbci čo bojkotujú čokoľvek, čo im pripomína Izrael, začali len kvôli názvu bojkotovať (hoci pôvodne britský, dnes vyrábaný globálne) Ariel, kupujem Ariel, aby som ich dožral, a snažím sa ho kupovať v Nemecku, lebo tam je najlepší pomer cena/výkon. Relevantná debata bez ohľadu na pohlavie, povedal by som 🙂 😉

    1. Ano,urcite.podla toho,co vidim okolo seba,su mladi muzi zodpovednejsi vo vztahu k svojej rodine a vedia posudit nikdy nekonciacu pracu zeny pre domacnost

  2. Ono aj práca žien sa dá fi nančne ohodnotiť. Predsa existujú normované tabuľky, koľko sa musí platiť upratovačke za umývanie podlahy,okien, ba aj toalety.Keby muži museli platiť tie peniaze svojim manželkám a ešte aj prispievať na výchovu detí a fungovanie rodiny, tak by im aj 3 zamestnania boli málo.

 10. S uvedenou definicí feminismu naprosto souhlasím. Ani v nejmenším mi z ní nevyplývá, že by se měla chovat JAKO muž v tom smyslu, že bude fárat do dolu, mluvit hrubě, plivat na zem, nebude pečovat o svůj zevnějšek atd. Takových klišé by se dalo uvést mnoho. Nechci se ani radostně rozplývat nad tím, že muž uvaří večeři, přebalí dítě, vynese odpadky, zatímco žena naopak vymaluje byt, zajede s autem do servisu nebo nařeže dřevo. To by mělo záviset na konkrétní situaci v domácnosti a být na vzájemné domluvě. Už jen sám fakt, že se o tom neustále diskutuje, svědčí o tom, že je to i nadále problém, navzdory rovnosti proklamované na papíře.
  Podstata feminismu tak, jak je definován v tomto článku, je podle mě ta, že žena má být ve společnosti vnímána a respektována jako plnohodnotný člověk (jímž taky je), ať je její momentální role jakákoli a ať dělá cokoli, bez ohledu na to, zda právě nosí fošny na stavbě, pečuje doma o děti, řídí firmu, roznáší poštu, je svobodná nebo vdaná atd. V žádné ze svých rolí a činností nesmí být zesměšňována a měla by požívat stejný respekt, jako muž. Muž byl vždy respektován a považován za samostatně uvažujícího jedince schopného a oprávněného rozhodovat. Žena nikoli, byla (a v mnoha prostředích dodnes je) považována za nesamostatný přívěšek muže (tedy manžela, otce, bratra) určený k ozdobě a k posluze, za který rozhoduje někdo jiný, protože ona sama toho není schopna. Tak přesně proti tomu je třeba bojovat. Jak říká definice, „být muži rovnocenným partnerem“. Nesmí být považována za člověka druhé kategorie.
  Nikdy jsem se nezamýšlela nad tím, jestli já sama jsem nebo nejsem feministka. Ve smyslu této definice tedy jsem.

  1. Tapuz, já s tebou souhlasím, ale v tom rozhovoru zaznělo, že feministka je žena, která je orientovaná na kariéru, dovede se o sebe postarat, potom je rovnocenným partnerem pro muže. A já tedy logicky ptám, je rovnocenným partnerem pro muže (dle této definice) i žena, která se na kariéru neorientuje a kvůli rodině má jen takovou práci, jakou stíhá? Nebo žena, která třeba ani kariéru ze zdravotních důvodů dělat nemůže? Jinými slovy, je rovnocenným partnerem žena, která nevydělává tolik jako muž a na svém partnerovi závisí?
   Samozřejmě, že JE! Jenže na to onen popis feministky nesedí. Proto si myslím, že je to špatná definice, proto mě to při čtení toho rozhovoru trklo.

   1. V tom, že „je pro ni důležitá kariéra a je schopna se o sebe postarat“, nevidím fakt, že se za cenu nadměrného pracovního úsilí a soupeření s muži stane prezidentkou nadnárodní korporace a bude vydělávat statisíce, čímž se o sebe postará. Já to chápu tak, že jejím životním cílem není stát se nerovnoprávnou osobou ve všech ohledech plně závislou na někom jiném, ale člověkem, který bude žít svůj samostatný život. Nikoli osamělý, ale s dětmi, s mužem, s rodiči, nebo bez nich, na základě vlastního rozhodnutí a s plným respektem svého okolí, tak, aby se ve své roli (jakékoli) cítila plnoprávná. Stejně tak, jako to dělají muži. To je podle mě „kariéra“. Samozřejmě s ohledem na různé okolnosti a na své možnosti, svět není přímočarý a černobílý, ani pro ženy, ale ani pro muže. Není to v tom, kdo vydělává víc. Vztah, kde muž vydělává víc, ale plně respektuje svou ženu, která se zase víc stará o děti/domácnost/rodiče, nijak ji za to neponižuje a nevytváří patologickou závislost, a kde žena sama nebere své počínání jako újmu, je v pořádku. To je rovnocenné partnerství plnoprávných lidí. Stejně tak žena zdravotně oslabená. Jen bych se opakovala. Klíčovými pojmy pro mě jsou plnoprávnost a rovnocennost.
    Prostě tak to chápu já, snad se vyjadřuji srozumitelně. Ty to chápeš trochu jinak, než já. Byla by to fajn debata, při které bychom vypily nejedno kafe/čaj a pravděpodobně se různými cestami dobraly obdobných závěrů.

    1. Tapuz, znovu jsem si to všechno přečetla a došla jsem k názoru, že opravdu mluvíme o tom samém – jen já jsem to psala pod dojmem celého toho rozhovoru, který tys pochopitelně nečetla, proto mi v hlavě slovo „kariéra“ znělo jinak 🙂

 11. Teda Dede, Ty vždycky zvládneš uhodit hřebíčkem do hlavičky 😀 Zrovna dnes ráno jsem totiž vyhlásila feministické a genderově nekorektní rozhodnutí týkající se čůrání mých chlapečků na záchodě. Pod přísnými tresty a újmě především na sedací části těla budou na záchodě při čůrání SEDĚT!.
  K tomu mě vedla dnešní ranní skorohodinka šůrování a následná dezinfekce záchoda, potažmo skoro celé koupelny. Netuším, co se v noci dělo, ale ráno koupelna smrděla jak latríny v zákopech. Sebík v noci vstával na záchod, to jsem zaznamenala, nejspíš se prostě v polospánku netrefil.
  Tímto rozhodnutím chráním sama sebe, protože moje pravá ruka je skorochromá a levá po včerejším odběru krve ze hřbetu ruky v podstatě taky. Ať si stojí venku a čůrají na stromečky a nebo tehdy, až tu koupelnu po sobě vyšůrují sami. Do té doby v sedu! 😀

  1. KAŠTÁNKU, TOHLE TI FAKT NEZÁVIDÍM. MÁŠ TY VLASTNĚ I TROCHU ŠTĚSTÍ, PROTOŽE TVÍ CHLAPEČKOVÉ NA TAN ZÁCHOD ASPOŇ DOJDOU. KAMARÁDČIN KLUK BYL ODMALIČKA NÁMĚSÍČNÝ. VSTAL, VETVRDÉM SPÁNKU OTEVŘEL JAKOUKOLI DOSAŽITELNOU SKŘÍŇ, VYČŮRAL SE DO NÍ AZA ODKRÁČEL NA LŮŽKO. NEDALO SE S TÍM DĚLAT VŮBEC NIC A DRŽELO HO TO VELMI DLOUHO. Z RÁNO TEN CHUDÁK VŮBEC O NIČEM NEVĚDĚL A JEN SE DIVIL, CO TO V TOM SNU PROVÁDÍ.

   1. IVO, JE VIDĚT, ŽE MÁŠ SYNKA, TUDÍŽ PRAXI. MNE BY TO TŘEBA NENAPADLO VŮBEC S TÍM DRŽENÍM..

 12. No tak si predstavte, že majster expedície, kt. robi na jednú zmenu má 1 300 eur. A majsterka expedície, kt. robí na 3zmeny má 1 000 eur. Tak kde je rovnoprávnosť????????

  1. V tom, že platy nie sú verejne dostupné. Ak by viseli platy na internete, tak ako tu, bolo by to veľmi ťažké ospravedlniť taký rozdiel.

   1. FF, ja jsem pracovala v prostredi, kde rocni platy statnich zamestnancu nad 50 tisic dollaru na internetu visi, ale ze by to melo nejaky zasadni vyrovnavaci efekt, to teda ne.

  2. Yetti, to je pustá nespravedlnost, která firmě vychází nejspíš proto, že se postižení lidé bojí ozvat, protože i práce za nižší plat je pořád práce a ta žena ji nejspíš potřebuje.
   Je to zhovadilost a ten šéf by za to měl nějakým způsobem zaplatit. Praxe je taková, že on bude vysmátý a nic se nezmění. Leda by za takové chování existovala pro firmu důkladná pokuta. Vymahatelná. Pak by se (možná) snažili (to aspoň zakamuflovat).

 13. Víš DEDE já jsem byla sama s dětmi 10 let.
  Tak jsem si ten “ feminismus “ vyzkoušela natvrdo. Za vše odpovídat, vydělat peníze, utáhnout domácnost. Být táta a máma v jednom.

  Pak jsem se musela naučit předat své povinnosti druhému manželovi. Nedělat všechno sama. Šlo to pomalu ale podařilo se. S druhým manželem nedělíme povinnosti v domácnosti na mužské a ženské. Kdo má právě čas, tak je udělá. Co je Petr v důchodu začal vařit. A předstihl mě. Vaří skvěle a s fantazií.

  1. Míšo, klobouk dolů před každým rodičem, který musel sám dělat mámutátu, ať byl originálně mámou nebo tátou. (h)
   Mě se ale líbí, jak jsi napsala, že ses pak musela naučit, jak se o práci zase dělit. Každá žena není tak moudrá 🙂

 14. Přidávám se pod slova Matyldy. Jenom bych dodala, že znám ještě hodně žen (většinou z mé, nebo ještě starší generace), které i když nechotně, ale stejně šlapou podle diktátu svého macho-manžela. A to do takové míry, že se neodváží bez jeho svolení ani na půldenní výlet se sousedkou. Ale to už je zřejmě o něčem jiném.
  Dede, ještě ke Tvému včerejšímu povídání, nádherné fotky ještě krásnějších věciček. Obdivuji lidi, kteří dokáží s takovým fortelem vytvářet krásné věci!

  1. Tak mě samotného například udivilo, jak někomu připadalo divné, když si Ania potřebovala na chvíli odpočinout a na tři dny vyrazila do Gdańsku si užít město, zajít do lázní na masáž, ke kadeřnici a tak a nechala mě s Patrickem doma samotného (tehdy mu byl asi rok a půl), leckdo za tím hledal nějaké potíže v rodině a kdesi cosi, a přitom to bylo tak jednoduché: prostě unavená a od probdělých nocí zničená Ania odletěla a vrátila se odpočatá a připravená pokračovat. Přitom když jsem si třeba já takhle vyrazil sám na odpočinkový výlet na tři dny na kolo do Dánska, víceméně stejnou dobou (o měsíc později), nepřekvapilo to nikoho. Nevím, jestli to je tím, že se od žen čeká zápřah od nevidím do nevidím, ale připadalo mi to hrozně divné, že lidi takhle divně reagovali, když si to volno měla vzít ona, coby žena.

   1. no j eto prostě pro ně divné… a já jí tleskám, že to udělala a Tobě taky,že jsi se postaral a zvládnul to….

      1. U nás doma taky tak. Niels žehlí a já jezdím do servisu s autama a řeším záslepky, převodovou hlavu a naražené dveře. Prostě kdo má zrovna čas, řeší co je třeba.
       Včera se onkoložka rozhodla, že mě pošle na 3 týdny do lázní. Udělalo se mi mdlo jednak z představy, co si tam budu dělat, druhak z toho, že nechám děti takovou dobu Nielsíkovi na hrbu. Když jsem mu to přednesla pravil: „Seber se a jeď, já to zvládnu!“
       Vím že jo, ale budu mít špatné svědomí….

       1. KAŠTÁNKU, MUSÍŠ MANŽELOVI VĚŘIT. ON VÍ, ŽE TY LÁZNĚ JSOU POR TEBE TŘEBA,. ZKUS SE ZATNOUT A UŽ O TOM, ŽE BY TO MANŽEL NEDOKÁZAL UKOČÍROVAT S KLUKY SÁM, VŮBEC NEMLUÝV. JEN SI TO MYSLI A OPDPOČÍVEJ. VÍM, O ČEM MLUVÍM. NAŠIM HOLKÁM BYLO SICE UŽ 12 A11, KDYŽ MNE STIHLA MOZKOVÁ PŘÍHODA. POKOUŠELA JSEM SE CELÉ DVA MĚSÍCE VYŘEŠIT V NEJRŮZNĚJŠÍCH NEMOCNICÍCH JAKOUKOLI POMOC, ABYCH TY NÁSLEDKY ZMÍRNILA. ZATÍMCO JÁ SE SUNULA O JEDNÉ NEMOCNICE KE DRUHÉ, ON SE O DĚTI PILNĚ A VELICE DOBŘE STARAL. A ZVLÁDAL TO I TEHDY, KDYŽ JIM BYLO JEN 5 A 4, A JÁ MÁLEM NEPŘEŽILŮA OPERACI, PŘI NÍŽ DOKTOŘI UDĚLA SPUSTY CHYB, TAKŽE JSEM MOHLA O TEN ŽIVOT PŘIJÍT, A ON BY S DCERAMI ZŮSTAL D SÁM. VĚŘ MANŽELOVI, ŽE TO ZVLÁDNOU, MLČ A JE´D ODPOČÍVAT. TŘI TÝDNY UPLYNOU JAK VODA A TVÍ KLUCI BUDOU O DALČÍ CENNÉ ZKUŠENOSTI BOHATŠÍ. SVÉ SVĚDOMÍ DNES ZADUPEJ DO ZEMĚ.KDYBYS NEPŘEŽILA, SVĚDOMÍ BY TĚ NETRÁPUILO, ALE MANŽEL BY MĚL KLUKY STÁLE JEN SÁM SAMOTINKÝ. UTUŽÍ SE VŠECHNY DOBRÉ VZTAHY MEZI NIMI TŘEMI, ALE I MEZI VÁMI VŠEMI.JE TO TAKOVÁ ZKOUŠKA PRO VÁS VŠECHNY. BUĎ RÁDA, ŽE JE TO ZATÍM JEN NANEČISTO.

       2. Věř Nielsovi a poslechni ho, on i onkoložka vědí svý.
        Jeď Kaštánlku, můžeš se courat venku,číst si knížky,mlsat tu čokošku,jestli ti ještě nějaká zbyla, pokecat si jen tak s lázeňskejma lidičkama..nikam nespěchat.
        Nielse ,děti a Prašivku uvidíš a uslyšíš po skypu..a tři neděle utečou velice rychle…a ty se vrátíš nabitá energií,odpočatá a budeš za čas onkoložku uhánět,ať ti zase napíše lázně 😀

 15. Ja len trošku poopravím – ona nehovorí, že sa treba chovať ako muž, ale byť mužom rovnocenným partnerom. To je rozdiel a to je to, čo ten klub, ako mu dolu inka hovorí, väčšinou nezvláda (česť výnimkám). Pre mňa je rovnosť príležitostí pomerne boľavá téma. Vo firme mi „šéfuje“ už druhý muž, ktorý nevie o tom čo robíme a ako sa to robí, ani desatinu z toho, čo ja. Keď menovali prvého z nich, akurát sa to začalo horšiť aj s maminým zdravím a túto kombináciu som vtedy ledva ustála. Menovanie na pozíciu, ktorú som prakticky roky vykonávala, len bez príslušnej funkcie a platu, prebehlo bez jediného slova so mnou a keď som si ex-post ja vyžiadala rozhovor, konateľ, celý nesvoj, len niečo vykoktal o tom, že si nikdy nemyslel, že by som to chcela robiť. No, dal si rozhodne dobrý pozor, aby sa ani nespýtal. Prvý pseudošéf sa už medzičasom vrátil tam, odkiaľ prišiel a pri menovaní druhého už mi to bolo len smiešne. Zábavné je, že títo moji nadriadení potom musia zo mňa vyťahovať vedomosti a keď im niečo vysvetlím, tak potom mi to akože dajú príkazom, aby si zachránili ego. Proste čistá paródia na rovnoprávnosť a rovnosť príležitostí… O platoch radšej ani nejdem začínať. A to je len jedna malá, bezvýznamná firmička. Nechcem si radšej ani predstavovať, ako tieto boje vyzerajú v tých globálnych kolosoch.

  1. Neviem, ako na Slovensku, ale je plno krajín (Poľsko, Nórsko, Francúzsko – len zopár príkladov) kde nejde ani tak o to, že dotyčná je žena, ako skôr o otvorenú diskrimináciu tých „poza systémom“. Prejavuje sa to viacmenej všade – v zamestnaní, na realitnom trhu, kde systém jednoznačne preferuje tých, čo už niečo majú, voči tým, čo kupujú prvú nehnuteľnosť, či medzi firmami ako takými. A je celkom jedno, akého pohlavia človek je. V týchto krajinách to vyzerá často tak, že preboxovať sa medzi „etablovaných“ je veľmi ťažké a často to nejde bez známostí, ale jak si raz tam, tak si zaistená veľmi dobre, pretože ďalšie príležitosti, nech už kariérne, alebo obchodné, idú štýlom „ja poznám jedného takého a určite by ste sa dohodli“. Z toho, čo píšeš, mi príde, že to čiastočne môže byť čosi také. Tí pseudošéfi môžu byť známi známych a proste sa na nich nepozerá tvoj šéf apriori ako na mužov, ale na tých, čo sú tak nejak od prirodzenosti šéfovia (sú už nimi v rôznych firmách dlho a tak by sa im ponúkajú rovno takéto pozície). Z toho, čo vidím okolo seba, a u nás vo firme to tak bohužiaľ funguje tiež, to je skôr tak, že šéfom sa niekto stane preto, že šéfoval už niečomu inému, a to napriek tomu, že o tom, čomu ide šéfovať teraz, nič nevie, ako aby sa šéfom stal niekto, kto tomu priamo rozumie. A na pohlaví naozaj nezáleží.

    1. Tak z toho, čo vidím okolo seba, tak manažér-blbec sa väčšinou do systému dostane tak, že v jednej firme ho náhodou povýšia, potom ho časom vyhodia alebo on odíde kým ho stihnú vyhodiť, ale už má v CV vedúcu pozíciu, ide do inej firmy, ktorá si neoverí referencie, ale pretože ten človek sa vie dobre prezentovať, už je tam a robí šéfa niečomu, o čom nič nevie a potom to dopadá takto. A keď náhodou odíde, tak ide niekam inam a tak ďalej, a tak ďalej, až sa dostane do bodu, kedy sám fakt, že 10 rokov pracoval na vedúcich pozíciach mu zaistí ďalších 10. A môže to byť v pohode aj žena…

     1. To je sice pravda, ale „každý ví“, že slepicím má šéfovat kohout, jinak se poperou.
      :/

      😀

      1. Chm, ale ty slepice zavřené v ohrádce či zahradě si bohužel nemohou vybrat. 🙂
       A pokud je kohout neschopný, pořád je ještě dobrý na víně,třeba.

      1. Jo, „koupili“ jsme jednou šéfa prodejní divize od jedné větší firmy. Shodou okolností jsem se tam jela poradit na téma metaldetekce a oni mi naprosto upřímně řekli, jak jsou rádi, že se ho zbavili. U nás nebyl dlouho, tak maximálně dva roky, ale za tu dobu nějak nepřišel na to, co by asi tak měl dělat

 16. Podle mě je potřeba odlišit dvě věci – feministky v západním světě z doby před rokem +-1968 a po něm. Speciálně v období krátce po druhé světové válce byly v Americe (méně pak v Evropě, kvůli válečným ztrátám mezi muži) středostavovské ženy v hodně podřízeném postavení, proto také ta revolta. Jenže když už jednou úspěšně přišla, začal se boj o stejné příležitosti proměňovat v boj o výsady, a to prostě není dobře. Na dnešním feminismu mi vadí hlavně taková ta marxistická logika o třídním boji, odvěkých utlačovatelích (mužích) a utlačovaných (ženách). Měl jsem poměrně dost možností během svých studií se bavit s feministkami takového ražení a pro všechny z nich, do jedné, byl k nepochopení argument, že znevýhodňovat konkrétního muže ve 21. století kvůli vinám mužů za posledních tisíc let je špatné. Nedokázaly reagovat na mé tvrzení, že JÁ jsem nikoho nediskriminoval a k ženám se chovám z pozice partnera, nikoliv automatického nadřízeného, narodil jsem se v roce 1985, proto necítím absolutně žádnou vinu na tom, co jiní muži mohli dělat, nemluvě o těch narozených dávno předtím, než jsem přišel na svět já. A pohlaví jsem si nevybral. Tenhle předpoklad, že by dnešní muži měli pykat za chování mužů minulých, je to, co mě na tom celém šíleně leze na nervy, stejně jako automatické předpokládání, že jako muž budu takový či onaký.

  Nenechme se mýlit, s patriarchálními přežitky nebojují zdaleka jen ženy. Ten systém byl špatný pro obě pohlaví. Těch věcí, které muž „tradičně“ musí nebo nesmí, zvládá nebo nezvládá! Bohužel zatímco u emancipace žen se udělal dobrý kus práce (a je dobře, že se udělal), emancipace mužů od tohoto systému vázne, jednak proto, že mnozí muži sami nevědí, že by nebylo od věci se emancipovat, i v zájmu vlastního duševního zdraví, ale hodně také proto, že jakékoliv snahy o studování mužské role ve společnosti či mužských problémů jsou zejména v Americe a západní Evropě automaticky na naprosté většině univerzit smeteny se stolu. A pak vyjde statistika jako posledně v UK ukazující podíl mužů a žen páchajících sebevraždu a všichni se diví, co se to s těmi muži stalo.

  Feminismus má obrovský smysl v místech, jako je Rusko, Čína, Írán, arabské země na čele s tím nechutným wahhábitským trojlístkem KSA/Katar/Kuvajt, či ve většině Afriky. Ale v Evropě? V Americe?

 17. Rozhodně na vyšších postech převažují chlapi. U žen se pořád jaksi předpokládá, že část kariéry obětují rodině- no, asi jsou na tu péči nějak lépe uzpůsobené, mají ty radary, co dokážou identifikovat zdravotní a jiné průšvihy málem dřív, než nastanou. Vadí mi nerovnost platů. A vadí mi ještě pořád to společenské nastavení, kdy chlap si po práci odpočine, zatímco ženská uvaří, uklidí a radostně pomyje okna 🙂 Na tom je krásně vidět předávání stereotypů- byť to našim matkám vadilo, tak totéž očekávají od svých dcer a snach (a takhle se asi předávají ještě horší stereotypy). Tak na tomhle by měly feministky u nás ještě pořádně máknout, aby měla nárok na odpočinek i žena, považovalo se za normální si některé služby zaplatit a ne že aktivním odpočinkem se myslí žehlení košil.Podle mne už u nás nemusíme měnit zákony, jen společenské povědomí. Protože pracující vydělávající ženou jsme se už dávno rády musely stát.

  1. Súhlasím s Matyldou. Sme so rovní pred zákonom, ale v spoločnosť, aspoň u nás na Slovensku, si to nemyslí. A nie len muži, ale čo ma štve i mnohé ženy. Takže som „feministka“ a cítim že môj muž je „šovinista“. Taže sa sažím aby moja dcéra i syn pomáhali doma pri rovnakých prácach. Samozrejme s ohľadom na fyzickú silu, ale syn môže obaľovať rezne a dcéra zase pomocť s nosením dreva. Či sa mi podarí zlomiť model aký vidi u svokry a svokra, že ten si teda ani chlieb sám nenatrie maslom je otázne, ale snažím sa. Je v tom celom jedno úskalie, až ukážem že zvládnem aj mužskú prácu, nebudem už skutočne všetko robiť sama a muž nič? Treba nájsť rovnováhu. Je to ťažké.

   1. nenamažeš si ten chleba? Hm, tak ho jez suchej…to už snad není ani lenost a pohodlnost toho chlapa, to je blbost té ženské…

  2. Jenže zároveň mezi špatně vydělávajícími, manuálně v těžkých podmínkách pracujícími a nejvíce ohroženými sociální nerovností jsou opět muži. Je potřeba mluvit o obojím, jak o tom, že ženy mají problém se dostat výše, tak o tom, že je neproporcionálně hodně mužů ve spodní části společnosti. Tzv. „mužské“ dělnické profese jsou čím dál tím častěji nahrazovány stroji (rychleji, než profese „ženské“) a nikomu to moc nevadí. Když jsem na univerzitě v Krakově na semináři, kde profesorka (sama feministka, btw.) ukazovala graf, ze kterého vyplývala převaha počtu mužů v nejvyšších patrech společnosti, víceméně vyrovnané pozice „uprostřed“ a opět obrovská disproporce v těch nejnižších patrech společnosti – s převahou mužů – tak můj argument, že těch dole je na počet víc, než těch nahoře, takže se problém nerovnosti v neprospěch mužů týká v dnešní době v absolutních číslech více lidí, než žen, pokud jde o pracovní život, tak mě ona a některé (americké) spolužačky šly doslova přeřvávat. Přitom to bylo jasně viditelné na tom jejím zatraceném slajdu.

   Nerovnost platů je svinstvo a podle mě co by na to mohlo pomoct, je systém, jako je v Norsku, kdy jsou všechny platy všech veřejně přístupné, což ostatně pomáhá zaměstnancům obecně. Ostatně skvělé je tohle video na tohle téma:

  3. Jaký si to uděláš… MLP cestou z práce nakoupí a než přijdu z venčení, tak už páchá večeři. Od nádobí jej vyháním, když přijde k vyprané pračce první, tak pověsí prádlo… A ani jeden z nás nemá pocit, že by kvůli tomu byl míň chlap. A právě proto mám jeho a ne toho, který prohlásil, že prádlo pere pračka, vysává vysavač a já se psy relaxuju (zatímco on byl po venčení unaven).

   1. No tak samozřejmě že mi uvaří večeři, když přijedu pozdě z práce. Nakoupí ten, kdo zrovna jede kolem potřebného obchodu, ale dopoledne na to mám víc času já- prostě ty práce dělá ten, kdo zrovna na to má čas. Jenže můj muž si nežehlí košile a já jsem včera nespravovala bojler. Něco se rozdělit dá, něco nechávám tak, jak to je rozdělené k všeobecnému prospěchu. Ale já se stýkám s ženami svého věku a hodně různých profesí, které mi o svém životě leccos řeknou, takže jsme mluvila víc obecně.

    1. Tak my to děláme tak, že nakupuji výhradně já (protože to dělám rád), vaříme podle toho, kdo má ten den čas, prádlo dává do pračky většinou Ania, já ho věším na stojan a ona ho pak většinou (tak v 2/3 až 3/4 případů) ukládá, každý si žehlíme svoje věci, když je potřebujeme, protože s Patrickem nemáme na žehlení všeho prostě čas, úklid domu je tak 50/50, v noci k Patrickovi vstává přes týden Ania, přes víkend já, přebalujeme oba, koupu já, oběd dává Patrickovi Ania, já mu dávám večeři, Ania si na svém autě klidně mění žárovky, dolévá vodu do ostřikovače, olej a podobné věci, letní/zimní kola jí přehazuji já (jsou těžká), o naše jízdní kola se starám já (baví mě to), pojistky (máme takové ty šroubovací) měníme oba, počítače přeinstalovávám já, podlahy myje tak v 3/4 případů Ania, ráno Patricka vypravuje Ania (je spíš ranní ptáče), večerní tapas dělám já, zahradu sekáme tak 50/50, listí většinou uklízí Ania, sníh odhazuji já (je těžký), odpadky do sběrného dvora vyvážím s vozíkem za autem já a tak by se dalo pokračovat. Tohle všechno přitom není nijak pevně zakotvené, podle potřeby se to mění, jak se to hodí.

     1. Myslím, že Matyldě nešlo o to, že by se doma nestřídali, ale o to, že se ty domácí práce u nás za práci nepovažují. Pokud hrabete listí, odklízíte sníh, opravujete auto nebo kola, vaříte a uklízíte po jídle považujete to za zábavu? Pokud ano, protože to děláte spolu a baví vás to, jak se díváte na člověka, který všechny tyhle činnosti převezme na sebe proto, aby je ten druhý dělat nemusel? Jako na někoho, kdo se doma jen baví ? A proč si teda zahradní a úklidové firmy nechávají za něco takového platit? Je práce v domácnosti teda práce, nebo není? (Když ji všichni dělají jen tak mimochodem a pro zábavu a dobrý pocit.)

      1. Samozřejmě, že to práce je. Stojí čas, tedy náklady obětované příležitosti, udělat se musí a jestli to někoho baví, je to jen příjemný bonus. Ale práce to je. A speciálně v Norsku si každý hodně rychle uvědomí, co je a co není práce, s tím, kolik tu co stojí, takže si spoustu věcí, co by si jinde zaplatil a nechal udělat, dělá sám, takže potom úklid a podobné věci docela snadno zapadnou mezi další služby, co si člověk dělá sám, které by si jinde sám nedělal. Tím spíš, že tady celkem dost lidí považuje za standard si nechat uklízet od najatých firem, takže úklid, listí, sníh apod. člověk chápe docela tím způsobem, že každá hodina, kterou si to člověk udělá sám, je ušetřená pětistovka…

       1. „…tady celkem dost lidí považuje za standard si nechat uklízet od najatých firem…“

        A v tom je zakopaný pes. Tady ne a ještě dlouho nebude.

    2. No, jenže o tom to je – my se máme dobře, vy taky… a kdo to tak nemá, tomu to buď vyhovuje, nebo… nevím. Pokud jsou spokojené, ať si nestěžují. Pokud spokojené nejsou, ať s tím něco dělají (ale s patřičnou dávkou rozumu a sebekritiky). Pokud si řeknu, že sice nepomáhá, ale nechlastá a nosí peníze a …, tak bych si pak neměla kamarádkám stěžovat, že nepomáhá. Protože jejich chlap třeba doma pomáhá, ale půlku výplaty propije.
     Na druhé straně jsou pak barbíny, co mají paní na úklid, jídlo někde objednávají a jejich jedinou prací je vypadat dobře. Opět – pokud to oběma vyhovuje, dobře jim tak.

 18. No, stále ještě je takový ten „bimbáskový klub“, chlap a ženská na stejné funkci není totéž, ať už o platu, respektu atdatd. Naše firma je malá dcera ve větším holdingu a krásně je to třeba vidět zrovna teď. Připravuje se hodnocení na konci roku, letos bude v Praze a když jsem se podívala na zasedací pořádek, ženy budou jen sem tam zdobit. A myslím, že my jsme vyjímka, protože máme ve vedení třetinu žen, kolegyně z Německa a dalších zemí jsou na tom hůře.
  No, zeťák je od září na mateřské na ten poslední třetí rok si to vyměnili. Jsou to dva měsíce a už je na mrtvici. Oni jsou pánové takové křehké nádoby, myslím, že několikaletá péče o například nemohoucího rodiče je fakt spíše ženská doména. Ale já bych to viděla spíše jako klad, jednoznačně bych ukotvila i právo toho partnera, který vykonává pečovatelství ( ať už o děti či rodiče ) na polovinu příjmů.

  1. Osobně si myslím, že to, že muži hůře zvládají pečovatelskou činnost, je mýtus. Sám jsem na rodičovské dovolené byl a bez ohledu na RD nebo ne se o malého starám hodně rovným dílem od momentu, co se narodil. Se vším všudy, a nedělá mi to nejmenší problémy, tedy ne větší, než manželce, ale není nic, co by se nedalo řešit. Prvního půl roku jsem holt vozil ze Švédska domů energetické nápoje doslova po paletách, ale zvládnout se to dalo a jsem rád, že jsem se toho takhle účastnil/že se toho takhle účastním, protože mám se synem vztah, jaký spousta mužů nemá, protože věří tomu, že oni se na tyhle práce tolik nehodí.

   1. FF zvládnete to sice taky, ale pak si o to víc považujete toho,co dělá manželka… a už nikdy neřeknete,že se o mateřský dovolený celej den válí doma… několikaletou celodenní péči o starého člověka doma, byste ale nedali… na to chlapi prostě nemaj buňky…

    1. Ale mají na to buňky, jako kdokoliv jiný, příkladů tady mám kolem sebe na to pár (tím nechci říct pár z hromady žen, dělajících totéž, ale pár, protože moc takových kolem sebe nemám všeobecně).

     1. To že to kdekdo dělá, neznamená, že na to má buňky. Stejně, jako když žena dělá chlapskou práci (ve smyslu fyzicky těžkou), neznamená, že na to má buňky (ééé totiž svaly). To je příroda. Ne že by to nešlo. Jen je to pro některé snazší 🙂

       1. No, já nevím, kdyby to bylo těma buňkama, tak neexistují řády hospitalitů…
        Myslím, že když chlapům upíráme možnost se starat o děti a staré nemohoucí lidi (což není jedno od druhýho zas tak odlišný), upíráme jim tím možnost být celýma lidma. Jako bychom předpokládali, že člověku naroste buď soucit, nebo pindík, ne oboje naráz.

         1. Překvapivě poměrně dost lidí, a co je ještě překvapivější (o takových případech jsem jen slyšel, neznám je osobně) – dělávají to například některé matky. Takové to „než on by to udělal špatně/pomalu, to to radši udělám sama“.

          1. Teda v tom bych upírání fakt nehledala. Nebo myslíš, že tatáž matka, rvoucí dceři z ruky smetáček či vařečku, se stejným argumentem z ní dělá chlapa?

           Nějak se nám ta diskuse zvrtla.
           Nenahrazovala bych možnost nutností. Když byli chlapi ve válce, ženský vedly pluhy a řezaly dřevo. Když v klášteře je potřeba ošetřovatele, nepřiberou si tam ženský. To je nutnost. Ne možnost.
           A i když schopnosti zobecňujeme, nezapomínejme na gaussovskou křivku 🙂

 19. Dede, tvoje dnešní povídání si přečtu zítra (u nás je stále úterý), teď jen ke včerejšímu dotazu. V Evropě jsme stromek měli, když jsme na Št. den nejeli do Prahy. Tady stromek nemám, ale dávám „pubét“ větví zdobených slěnými a dřevěnými ozdobičkami. Teď navíc jsou tam přidané i háčkované ozdobičky od Verenky ! České skleněné ozdoby se přeci jen kvůli kočkám bojím dávat, bylo by mi fakt líto, kdyby se rozbily. Co jsme se vrátili z Německa, manželova německá sekretářka nám každý rok (10 let, pak jsem ji řekla, ať přestane, poštovné děsně zdražilo) posílala balíček s ručně malovaným porcelánovým zvonečkem z porcelánky Hutschenreuther (v Bavorsku). Jejich specialitou bylo každý rok vydat jiný motiv, na zvonečku, kouli, šištičce, holince (od těch posledních 3 mi také pár kousků přidala). Každá ozdoba je ve vlastní krabičce s povídáním o malíři. Jsou to krásné ozdoby. Ty zvonečky mám navlečené na červených stužkách „do kaskády“ a zavěšené v rohu jídelny od stropu (kočky na ně nemohou). Nejvíce ale vánočně zdobím vedlejší dům, takže, když tam pak s děvčaty celý den pečeme a zdobíme perníčky, jsme všechny zase jako „doma“.

  Takhle zvonečky vypadají:

  http://www.ebay.de/sch/sis.html?_nkw=3er+set+hutschenreuther+weihnachtsglocken+1983+1984+1985+je+mit+ovp+neuwertig&_itemId=181655740322&_trksid=p2047675.m4099

  1. Maričko ty zvonečky jsou nádherné.
   My si z našich cest také vozíme zvonečky s motivem města, které jsme navštívili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN