BTW: Ve světě křehké krásy

1124dar1_1Otvírám dveře a netuším, že se za nimi nachází kouzelné království. Místo, kde se spojuje řemeslné mistrovství, kreativita a duch Vánoc v podobě stovek třpytivých vánočních ozdob. Bez potíží se vracím do dětských let, kdy jsem každé Vánoce stála v bezdechém úžasu před nazdobeným stromečkem. Až na to, že tady je těch ozdob vystavených mnohem, ale mnohem víc.

 

Výroba vánočních ozdob je pro náš kraj – Podkrkonoší, a ještě lokálněji potom Podzvičinsko – typická. I v naší obci, Doubravici, kdysi vzkvétalo perlařství – základ výroby pro ručně vyráběné ozdobičky, jaké například kdysi svýma šikovnýma rukama vytvářela i moje krkonošská babička. Takže když jsem měla možnost nahlédnout do výroby vánočních ozdob u jednoho z tradičních výrobců, neodolala jsem.

 

Kuličky...

Kouličky…

 

Ve Dvoře Králové jsou dvě ve skutečnosti dvě firmy na výrobu vánočních ozdob – družstvo Vánoční ozdoby a společnost Ozdoba CZ. Jejich historie začala odděleně – Václav Berger započal s výrobou skleněných ozdob už v roce 1925, když v kraji zaniklo perlařství, ve kterém podnikal od roku 1918. Družstvo umělecké výroby Vánoční ozdoby vzniklo v roce 1931 a dočkalo se stejného rozkvětu, jako Bergerova firma. Jenže v roce 1948 byly firmy znárodněny a sjednoceny pod názvem Vánoční ozdoby. Novodobá historie Bergerovy firmy se tak začala psát zase po roce 1989.

 

Zase kuličky...

Zase kouličky…

 

Já jsem dostala pozvání podívat se právě do firmy, kterou vedou potomci pana Bergra, rodina Juklových, a která se dnes jmenuje Ozdoby CZ. Byla jsem zvědavá, byť jsem tušila, co asi uvidím. Foukání a zdobení vánočních ozdob bylo jednou z atrakcí oslavy pětistého výročí první zmínky o naší obci. Navíc jsem se odmala chodívala dívat v Krkonoších k našemu sousedovi, který doma vyráběl skleněné korálky – perličky, které byly jednou ze surovin, ze kterých splétala ozdůbky moje babička. A vzato od lesa, jeden z mých krkonošských příbuzných byl umělecký sklář v Harrachově a i jeho jsem viděla při práci. Tím víc jsem se těšila.

 

Nejen kouličky - nechcete telefonní budku?:))

Nejen kouličky – nechcete telefonní budku?:))

 

Díky okamžitému zaneprázdnění paní Romany Juklové ve chvíli našeho příjezdu, jsme nečekaně začali prohlídku nikoliv ve výrobě, ale ve vzorkovně. A bylo to úžasné. Nejdřív jsem jen okouzleně procházela a hltala pohledem tu krásu, teprve později jsem si vzpomněla, že mám s sebou foťák:)) Bohužel fotím jako amatér, takže vaše potěšení z fotek je nutně limitované. Ale nedejte se odradit – tohle se popsat nedá. Když budete mít chvilku času, udělejte si čaj nebo kávu a potěšte se tou neuvěřitelnou pestrostí, uměleckou invencí a řemeslným umem.

 

Foukání skla - vypadá to tak snadné...:))

Foukání skla – vypadá to tak snadné…:))

 

Po důkladné prohlídce jsme se šli podívat do výroby. To nejlepší bylo samozřejmě hned na začátku – foukání skla. Vypadalo tak jednoduché, ženy měly jisté ruce a zřejmě i stabilní dech, a já se dívala, jak z nahřáté skleněné tyče vznikají kuličky, špice a rampouchy. O té zdánlivé jednoduchosti jsem věděla své – však mi v Harrachově půjčili sklářskou píšťalu!:)) Moje první otázka byla nasnadě – kde berete odborníky? A máte jich dost, aby mohla výroba pokračovat? Ukázalo se, že jsem vyhmátla problém.

 

Kouličky vyfouknuté a postříbřené (zevnitř:))

Kouličky vyfouknuté a postříbřené (zevnitř:))

 

Není místo, kde by se tohle mohli lidé naučit, protože to, co učí klasická sklářská učiliště, je něco jiného. A malá firma zatím nemá prostředky na výchovu svých učňů. Byla jsem zvědavá, ale paní Juklová se jen usmála a řekla mi, že má nápad, ale zatím jen nápad. Tak doufám, že to vyjde, protože bez foukačů skla nebudou vánoční klasické ozdoby. Ony ani šikovné malířky se neshánějí snadno, ale přece jen se to dá snáz naučit. Já sama jsem si řekla, že bych si vybírala adeptky na zkoušku podle toho, jak mají nazdobené vánoční a velikonoční perníčky!:))

 

Malování ozdob - maluje se lepidlem, na které se pak sype třpytivý posyp

Malování ozdob – tady se maluje lepidlem, na které se pak sype třpytivý posyp

 

Přesvědčila jsem se, že skutečně jde o ruční výrobu, automatizaci byste tu nenašli. Co mě zaujalo, byla praktická neexistence kýčů, byť některé figurky, mnohé vyráběné přímo na přání zákazníků z celého světa, by k tomu mohly mít nakročeno. Celou produkcí prokvétá české umění, já bych dokonce řekla, že je to až umění podkrkonošské:))

 

Paní Romana Juklová, žena mnoha zručností - od navrhování vzorů až po marketing:))

Paní Romana Juklová, žena mnoha zručností – od navrhování vzorů až po marketing:))

 

Vzory jsou většinou steré obdoby těch klasických, ale najde se tu plno nových barev. Znali jste třeba ze svého dětství „saténovou hnědou“, jarně zelenou, šedou temné mrazivé oblohy, světlejší šedou blýskavého ledu, nebo kouřově modrou večerního zimního nebe? Vždycky jsem měla ráda strakatý barevný vánoční stromeček, ale předvedená zlatě – hnědo- zelená kolekce byla krásná a ta, využívající studených zimních barevných tónů, byla prostě strhující.

Podívejte se tedy se mnou… a užijte si to:))

 

Tady je album ze vzorkovny: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vyprava_do_kralovstvi_ozdob_-_Ozdoba_CZ_-_vzorkovna/

 

Tady je album z výroby: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vyprava_do_kralovstvi_ozdob_-_Ozdoba_CZ_-_vyroba/

 

tady najdete další ozdoby, především postavičky a předměty. Kdo najde kočku? A kdo koně? A bubínek? A kočárek?:))

http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vyprava_do_kralovstvi_ozdob_-_Ozdoba_CZ_-_obchod

 

Tady jsou stránky firmy: http://www.ozdobacz.cz/cz/

 

A já se dnes ptám celkem předvídatelně: Jaké ozdoby nebo ozdůbky vám utkvěly v paměti z dětství? Jaké barvy ozdob máte rádi na svém stromku? Používáte na stromečku špici?

Já mluvím jako milovník skla, ale vím, že na stromku může být mnoho jiných ozdob: slaměných, dřevěných, paličkovaných… jak vypadá vánoční stromek vaší duše? 🙂

 

Na stromečku může mít pro své děti (nebo sebe:)) i mašinku nebo auto:))

Na stromečku může mít pro své děti (nebo sebe:)) i mašinku nebo auto:))

Aktualizováno: 24.11.2015 — 00:23

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Serpentivum – Srdečne gratulujem k atestácii.

  Keď bol môj EX na služobke v Jemene, rozhodla som sa nerobiť stromček. Iba som spravila veľkú ihlačnatú kyticu do vázy a ozdobila vianočnými guľkami. Cukríky som nedávala vôbec. A čo spravila moja nebohá Levica? Vydriapala sa na ňu a načisto ju zrušila,vázu,Sklenené ozdoby. A ešte mi aj vytopila obývačku.:(

 2. Dede, to je krasa, ty ceske sklenene ozdoby. Par jich mam, ale na stromek uz dlouho vesim jen slamnenky a par keramickych zvonku a porcelanove andilky po me babicce. A Chet ma par svych – Lone Ranger na koni, zeleny John Deere traktor a jeste cosi. Retezy taky nedavam. To vse kvuli zveri. I kdyz Jakey stromek neotravuje, Pepa pod nim rad lezi, kdyz sviti svetylka a Kulich uz taky ozdoby necha na pokoji.

  Ale co mam a davam na stromek jsou prave ty stare perlickove. Mama jich par mela, ale temer nikdy se na stromek nedostaly. Tak aby jim to nebylo lito, vzala jsem je jednou s sebou a jsou na „vyznamnem“ t.j.dobre viditelnem miste.

  1. Jo, a jeste jsem zapomnela dodat, ze nakonec ten starocesky stromek dozdobim rezanymi kameliemi, kterych mam kolem vanoc spoustu. A do vetvicek jeste taky zastrkam cesminove vetvicky s cervenymi bobulkami.

   1. Hanko, to musí být krásný stromeček – skleněné ozdůbky, zvonky, kamélie a cesmína. Prostě prolnutí tradic, to Amerika umí (inlove)

 3. Poslední roky máme ty staré křehké ozdoby schované v krabicích a na stromeček kupuju ty sety z obchodních domů. Není mi pak líto, když kočky (nebo děti, občas to vyjde na stejno) ten stromek složí k zemi (několikrát za vánoce) a ozdoby vezmou za své. Bez stromku by to nebylo ono, a u těch ozdob, které bych na stromečku mít chtěla, bych se nedoplatila. Takže kompromis. Ale jednou… jednou to bude stromeček z těch starých, prastarých ozdob, které mám schované v krabici, a dokoupím tyhle nádherné a bude to krása převeliká.
  Díky, Dede, pokochala jsem se moc.

  1. Toro, v hotelu u devíti (aktivních) koček to opravdu bez obyčejných kouliček asi nejde (chuckle)
   Jsem ráda, že sis to užila 🙂

 4. Z našich starých zásob jsem ušetřila už jen pár kousků, ostatní padlo za vlast,už byly ty koule nějaké zkřehlé.
  Vyzkoušela jsem háčkované ozdoby, slaměné,perličkové na drátku, všechno krásné ale vrátila jsem se zpátky ke sklu. Před cca třemi lety jsem si nakoupila ty neodolatelné ze jmenovaných skláren a doplnila jimi ty staré. Z nostalgie dověšuji perličkový kočárek, ten nesmí chybět.Úplé vánoční orgie zažívám vždy každý rok v Rožnově na vánočních trzích, je tam dobrá nálada, moc lidí,dobré jídlo a hodně vánoční ruční výroby, už ani moc nekupuji,jen pro radost, držím se zkrátka a tiše ochám.

  1. Perličkový kočárek jsme měli taky – ještě od babičky 🙂
   Jenny, užij si i letos Rožnov! (inlove)

 5. už píšu pozde, ale teď jsem přišla z práce. Pracuji dva dny v týdnu v jednom brněkském květinářství. Teď ,před první adventní nedělí, vyrábím vánoční stromečky všech velikostí /dekorace dle objednávky/, věnečky a v sobotu jedu dekorovat dva hotely.

  Doma mám svhované ozdoby ještě z dob, kdy jsem byla malá. Měly jsem s mamkou zvyk chodit každý rok kupovat krabičku vánočních ozdob. Takže různé tvary, různé barvy, ale pouze skleněné, žádný plast.

  Pro Oskara to bude letos vánoční stromečková premiéra, tak váhám, zda na stromeček umístit všechny krásné, skleněné, památeční ozdoby. Nebo stromek pořádně přivázat a ozdobit pouze slaměnými ozdobami a červenými jablíčky a perníčky. Kočkařky, poraďte jak na všetečného kocoura. Kluci psí – Bobík a Kubík vždy jevili zájem pouze o čokoládové cukroví, ale jak bude reagovat kluk kočičí, nevím…..

  Jdu se pokochat fotografiemi, Sempervivum gratuluji k atestaci, dcera nastoupila letos, po promoci, do nemocnice a tak ji to za pár let taky čeká….

  1. Epulko, tak to máš moc krásnou práci! (inlove) Tys to už dělala v Americe, viď?

   Kocour a stromeček… Sharka byla dost dost sdílná 😛

 6. Možná, že se jednou rozhoupu a napíšu o tom, „jak jsem dělala ze sebe blbce, aby můj tatínek měl radost, že vnoučata mají radost“. Je to dost výživné povídání o rekonstrukci osvětlení na stromeček.
  Dík všem za pěkné vzpomínání na kolekce, jen z toho povídání jsem přibrala pět kilo! 😀

 7. dede to je krása. a taky je moc pěkné vidět ruční českou výrobu v době kdy je všechno made in china. kamenický šenov je plný vyučených sklářů co už nemůžou najít práci v oboru. crystalex zaměstnává hafo brigádníků co můžou nabírat nebo propouštět jak se jim hodí, preciosa zdaleka není co bývala, a tak dále.
  já jsem se v anglii dostala do zvyku zdobit stromeček na začátku prosince, protože přes vánoce a nový rok musím dělat ještě víc směn než normálně, tak si moc neužiju. taky v chrisově mají zvyk odzdobovat hned po druhém svátku.
  letos dám téma kouliček stříbrné – růžové a fialkové – zelené, je to moc pěkná kombinace.

  1. Víš, to zdobení stromečku předem má něco do sebe (to čekání je hezčí), ale zase bych měla strach, že se mi okouká! (blush)
   Já to teď řeším tak, že na advent dám světýlka a stromek ustrojíme den před štědrým dnem 🙂

   Máš letos vybrané moc hezké barvy! Náš bude – jako vždy – strakatý 🙂

   1. Stromeček strojíme dvacátého třetího, ale dům zdobím postupně během prosince, abych z toho něco měla- loni jsem to vyzkoušela a bylo to ono! Během Vánoc člověk musí k příbuzným a tak, takže si moc neužije to, co má doma, ale to těšení na Vánoce s výzdobou se mi moc osvědčilo 🙂

 8. Stromek mého dětství býval barevný a třpytivý. Dávali jsme na něj samozřejmě tyhle skleněné foukané ozdoby. Na špičku dlouhou štíhlou špici a těsně pod špici se tradičně věšely zvonky. A stříbrné řetězy, ty nesměly chybět, tak krásně se třpytily. Za mého nejútlejšího dětství se ještě dávaly svíčky na skřipcích, to byla ta pravá tajemná krása, i když se to muselo bedlivě hlídat. Později jsme pak měli takové krásné barevné elektrické lucerničky, vydržely dlouho, vyhazovala jsem je až předloni, kdy už jim definitivně došel dech. A zdobení stromečku se končilo „stříbrem“, stříbrnými staniolovými lametami. Když se pak večer stromeček rozzářil, tak jsem před ním stávala skutečně okouzlená. Zvláštní pozici mezi ozdobami měl ptáček na skřipci s dlouhým ocáskem, byl starý, už trochu oprýskaný, maminka si ho přinesla s sebou ze svého domova.
  Zvláštní kouzlo měl stromeček u babičky. Na špičce míval bílou pěnovou hvězdu posypanou stříbrným prachem a ozdobený býval kombinací starých korálkových ozdob a zřejmě jedněch z prvních skleněných foukaných ozdob, které se tu prodávaly. Byly to jen takové malé barevné šištičky a kouličky. Na stromku bývaly i bílé pěnové „rampouchy“ sypané stříbrným prachem (jako hvězda na špičce) a nejraději jsem měla trojici různě velkých skleněných muchomůrek na skřipci. A na stromku vždycky bývaly pravé svíčky.

  To už je všechno dávno pryč. Já sama jsem pak zdobívala stromek skleněnými ozdobami, jako základ jsem měla ty naše rodinné a vždycky jsem dokoupila pár nových. Poslední, s kým jsem slavívala Vánoce, byla maminka. Když vloni zemřela, Vánoce jsem zrušila. Vloni jsem je neslavila, ani jsem doma nic nezdobila. Vzala jsem si na Vánoce práci. Letos to udělám stejně. Při stěhování a vyklízení jsem se také většiny vánočních věcí zbavila, nechala jsem si jen pár ozdob v krabici na památku.
  V souvislosti s Vánoci se mi už léta automaticky vybavuje Krylova Vánoční. Je krásná, ale na Vánoce není dobrá.

  1. Tapuz (h) , přijde mi škoda, úplně rezignovat na Vánoce – to platí i pro Alasdaira (h) .
   Vím, že ty ztráty jsou na Vánoce ještě bolestnější, ale aspoň ta větev, jak píše Lída nebo Verenka (inlove)
   Protože bez Vánoc jsi smutná taky a ještě navíc nemáš ani to hezké a tradiční, co ti pak někde v hloubi duše chybí.

 9. Myslím, že jsem taky nejednu fotku ozdob v minulosti přidala 🙂 Je to úžasné!
  Můj „fundus“ je z větší části poděděný, ale přikupovala jsem hodně, když byl synek malej. U nás tradičně sklo (i pár korálků po babičce se najde), z nových synek oblibuje tzv. feferonku – má ten tvar a barvu (řvavě korálová s lehkým zlacením – vypadá jedovatě). Dobře dvacet čísel dlouhá (flex)

  1. Feferonka! (rofl)
   Zano, takový styl zdobení se mi líbí – fundus po předcích a přidávat! 🙂

 10. Dede té je náádheráá. Také bych při takovéhle prohlídce chodila úplně v tranzu nad tou krásou (v skoro všechno bych chtěla mít doma!!!) Vůbec si nedovedu představit, že bych dokázala foukat souměrné špice,koule atd. Vím, co to dá při pletení či šití dělat stale stejná oka, stehy. U šití to ještě jde, ale při pletení hladkých ok jednou táhnu víc, jednou míň a hned je řada nesourodá. A tychle sklářky dokáží vyfouknout sklo kde je jedna špice jako druhá – neuvěřitelné !!! A jak foukají sklo do různých tvarů (figurek) ??? Ano, mají formy, ALE ty jsou dvoudílné? No chápala bych,že do jedné poloviny vloží kus měkkého skla a rozfouknou do tvaru. Ale když přiklopí druhou půlku formy, tak pak vidí houbeles ?? Jak tedy poznají, že jsou obě půlky formy dostatečně vyplněné, mohou ji otevřít a figurka, či autíčko bude perfektní ??? A pak to titěrné malování těch všemožných figurek, zvířátek, zeleniny ???? Jsou to umělkyně.

  Stromeček jsem v manželství strojila jen párkrát v Evropě. Teď mi všechny ty krabice vánočních koulí (většinou dovezených z Čech) leží v krabicích v lodním kufru. Ale v dětství jsme mívali nádherný stromek „až ke stropu“, který tatínek dostával přímo od lesníků. Měli jsme v bytě vysoké stropy, ale presto se většinou stromku musel užíznout vršek, aby se vůbec dala nasadit špička. Měli jsem hezké ozdoby, převážně různé koule, ale i ptáčky a pamatuji se na panáčka a panenku. A ještě jsme rozvěsili ohromné kolekce, které jsme s bratrem dostali na Mikulášských nadílkách. A také přibyly asi dvě krabice pěnového pečiva (bílého i napůl máčeného v čokoládě). Ty čokoládové figurky z kolekce jsme pak během vánočích svátků postupně všechny odstříhali a snědli.

  Jo a Dede, žes fotila ty nezapřeš, já tě v těch vánočních koulích viděla :))))

  1. Maričko, vy nemáte stromek? Kvůli kočkám nebo to není tam u vás až tak zvykem? A jak tedy zdobíš dům na Vánoce? (inlove)

 11. Sempervivum-blahoželám k atestácii/ta naša-aj ja som anesteyolog-je najťažšia!!/
  AleMC.-stromček nezavrhni-mam to tiež tak nejak podobne.na sviatočný stôl prestieram aj symbolický ďalší tanier,spomínam na pekné,veselé chvíle,zaslzím a ide to./mám Štedrý večer o deń skôr,na ten ozajstný slúžim,je to tak lepšie.
  A náš/môj stromček/ je taký noo čiri-biri.Vešiam vždy všetky ozdoby.Niektoré majú skoro 100 rokov,sú krehučké a sú plné spomienok.
  ˇUdajne to bola veľká sláva,keď, ich mama doniesla z Pešti,celá dedina chodila na „diváky“.
  Z každej dovolenky si nejakú jednu prinesiem.Vystála som očereď v Moskve-je strašne škaredá.

  1. Verenko, pořád si lámu hlavu nad tím, co je škaredé – Moskva? Nebo to, cos koupila? (chuckle)
   Očereď je tuším fronta, ne? (wave)

   1. Dede,vratila som sa z adresy a dopisujem:
    Očereď je ozaj fronta pred obchodom,pri vstupe bol nápis.toľko veteranom vtoroj mirovoj vojny nenada stať v očeredi Vzstala som ju a mohla som si pri pulte kúpiť dve vianočné ozdoby/nie vybrať-to predavačka určila tie dve.Moje boli strašne škarede nejaký ded Maroz, taký akoby odliaty.Jednu som darovala hneď tam R
    uske a druhú dávam na stromček-nech vidí ako vyzerajú krásne ozdoby.A čo bolo hrozné,tie Rusky sa úžasne tešili,že sa dostali k takej kráse./To bol svet!!/
    Tie na Obrázkoch od teba sú prekrásne.

    1. tak já mám doma zvoneček-vánoční ruskou ozdobu,co jsme dostala jako dárek a ošklivá mi nepřijde..vyfotím a pošlu ti ji…

 12. Velmi se mně líbí české skleněné ozdoby. Ale letos, nevím nevím, poprvé po letech nikdo nepřijede. Zvířátkům stromek udělám, jako vždy, ale na ten doma se asi vykašlu.

  1. Alasdaire, nevykašli se na stromek. Když mi zemřel manžel, uvažovala jsem o tom, že stromek (a obecně vánoce) už nikdy. A pak jsem si natruc osudu ozdobila aspoň větev ve váze. A nakonec jsem za ni byla na Štědrý den vlastně moc ráda. Hezky se u ní vzpomíná i když ty vzpomínky moc bolí. A dělám to tak dodnes, už sedm let. (h)

  2. Alasdaire… viz výše. (inlove)
   Mimochodem ty nevíš, jestli někdo nepřijde!
   A pak… určitě ten stromek potřebuje i malej Alasdair, kterého máš schovaného v duši. Neměl bys ho ošidit! (angel)

   1. Jo, Matyldě číhá na dně duše malá Lenička, která nutně potřebuje to třpytivé blýskání, protože straky jsou všude a od malička.

 13. Jako mnohé zazvěřené domácnosti jsem se pokorně vrátila ke staročeskému stromečku – tudíž na něm mám slaměné ozdoby a řetězy a perníky s červenými stužkami. Špice je ukončena slaměnou hvězdou …
  Ale dokud byla jenom Toya, měla jsem stromeček na přeskáčku zlatočervený a stříbrnomodrý … bývalo to krásné, ale už drahně roků tyto ozdoby odpočívají v pokoji … teda ve sklepě. Nevím, nevím, jestli je ještě někdy na stromek použiju (rofl) …
  A z dětství si pamatuju na opeřené skleněné ptáčky na pružince a korálkové klícky (taky s ptáčky) – a barevné koule a špice taky byly. A navíc čokoládové kolekce (červení raci a zlaté kočičky a blankytná autíčka …) – taťka je fasoval pro každou dceru jednu a ještě jsme tam věšely máčené želé arabesky … to býval móóóc krásný stromeček a my pod ním večer ležely v posteli a stačilo natáhnout ruku … kdeže se ty roky poděly.

  P.s. – tento komentář jsem psala hned ráno, ale nemohla jsem ho sem protlačit – prý error – horor. Ještě že si kopíruju (chuckle)

   1. No jo, býval tam i náklaďák, ten býval převážně tmavěmodrý. A ještě aj rybka – zelená. A já měla zaběhnutý systém konzumace – figurka se rozkousla na půlky (spodek-vrch), nejprve se z té vrchní vypouklé půlky vylízal tekutý krém (nebo co to bylo), pak se zbaštila ta horní, tenčí půlka čokolády, a nakonec ta spodní, pěkně tlustá … mňááám, víte, že už jsem aspoň deset roků (a možná i patnáct) neměla raka nebo šišku (jó, šiška taky bývala)? Kdo ví, jestli je to stále tak dobré …

    1. jj, měla jsi stejný způsob konzumace 😀 a pamatuješ si to dobře. Nemyslím si,že ty současné kolekce chutnají jako ty, co pamatujeme a nějak nemám odvahu to ani zkusit…

     1. Kolekci jsem měla naposled, když ji synáčci dostali od ROH 😀 Ale kupuju na Vánoce každý rok lanýžové figurky v hořké čokoládě. A ta šiška tam je!! A Ygo, jím je stejně tak, jako ty. Odmala a dodnes (rofl)

    2. Pripájam sa k tomuto spôsobu konzumácie a pamätám ešte aj figúrky – kukuričné klásky! Dočítavam, celý týždeň dozadu, koniec roka ma prikvačil v oboch prácach…

  1. skleněné ptáčky jsem si zase na stromek koupila. Kóči máme jen venkovní /kotelnické/ a pesani si skleněných ozdob nevšímají – možná kdyby byly z masa. Já mám stříbrný s pár červenými ozdobami. Stříbrné kouličky navozují pocit zasněžení nebo ledu.

  2. Já z kolekce neměla ráda ty tekuté bonbóny, ale zato ty plněné fondánem, zabalené jako mašlička nebo jako malé berušky a tak, ty miluju doteď. Když jsem hodná, děti mi je koupí 🙂

   1. Já zas mám ráda ty tekuté a nesnáším fondán. Hele Cleo, nemohly bychom si koupit jenu kolekci dohromady?? (rofl)

   2. tak to mám eobráceně, mě zase ty fondánové certle nikdy nejely…takže se hromadily a na stromku pak byly jen ty a ty pro mne jedlé,na stole v košíčku z broušeného skla…

  3. Jejda Ygo, to je ale náruč vzpomínek! Jak jsem neměla ráda kolekce a jedla je až když fakt nebylo nic jiného (nebo taky nejedla – později), tak jsem měla ráda ty želé arabesky.
   Ale přiznám se, že dnes bych velmi váhala, jestli si to koupit. Bála bych se zklamání a kdo by to pak jedl? (wasntme)

 14. Já jsem se tou vánoční krásou začínala přebírat už na Mikuláše, kdy jsem dostávala čokoládovou kolekci. Nejdřív jsem se kochala celou krabicí, kontrolovala zda je všechno na svém místě a pak jsem vyndavala a zase pokládala zpátky jednotlivé figurky. A zklamání bylo veliké,když některá figurka byla nahrazena novou. Nechtěla jsem nové, byl to útok na stabilitu vánoc. Někdy jsem ty nové ani nechtěla pověsit na stromeček a smířila jsem se s nimi až příští vánoce.
  Tady v Norsku jsem si oblíbila dřevěné, malované figurky. Mám několik houpacích koníků, trumpetu, bubínek, žandáry, medvídka, kočičku apod. Oni Norové, takto protestanti, si na katolický třpyt a pompu moc nepotrpí. A tak tyhle dřevěné drobnosti lesk skleněných koulí trochu umenší. Dětem se líbí nejvíc a slýchávám, nééé, kde je…? Takže dávám pozor, abych pověsila všechny, jinak je dětská duše raněna!
  Pes a kocour se vánocemi nijak nevzrušují. Kocour párkrát plácne packou do koule a pes, když zjistí, že jsou nežratelné, ztratí zájem. Největší nebezpečí hrozí stromku při rozbalování dárků, kdy zvědavá palice a kmitající ocas musí být všude.

  1. Malované dřevěné ozdoby jsem viděla až v Norsku – taky jednu od tebe ještě mám – pamatuješ na ty první Vánoce, jak jsme tam nic neměli? 🙂

 15. Dede, to je ale nádhera!!!!!!!!!!!!!!
  Náš vánoční stromeček bývá pestrý, míváme na něm koule (tedy u nás se říká baňky 🙂 ) barevné i průhledné, pár korálkových ozdob, nejrůznější figurky skleněné (třeba právě ty domečky na tvém posledním obrázku) i andělíčky a panáčka s panenkou kovové (ti musí být posazení tak, aby na sebe koukali). Styl neměním, asi by mi bylo líto těch ozdob, které bych nechávala v krabici. Nahoru posadím zásadně hvězdu, to už je tradice, protože u nás doma byla špice vnímána jako komunistický vynález (asi jako děda Mráz namísto Mikuláše), takže jsem vždycky mívali hvězdu.
  A psssst, prozradím to jen tady, letos jsem si objednala skleněné pejsky! (chuckle)

  1. Skleněné pejsky – jestlipak jsou strakatí? (chuckle)

   Název baňky znám, ale nenapadlo by mě ho použít (wasntme)

 16. Já mám stále plnou krabici těch stařičkých ozdob, které jsou starší než já, byly ještě po Němcích na chalupě. Uvažovala jsem, že je prodám, je o ně hodně velký zájem. Jsou tam i ty korálkové z Poniklé. Tam jsme byli ve výrobě na exkurzi s Automotoklubem a bylo to úžasné. I dneska si tam člověk může zakoupit kurzy výroby a komponenty – skleněné perličky a různé doplňky.
  Mně se moc líbí ptáčci a různé tvary. Kouličky až tak moc ne.
  Doma máme stromeček už nazdobený, protože není kam dát, tak stojí na té skřínce celý rok. Jen ho trošku opráším.

  1. tuhl ejsme koukala na aukru,kolik jsou lidi schopní dát z aten zlatej stromeček se svíčičkama,jak zvoní – Andělské zvonění se tomu říká, původní cena 32 Kčs. Nyní i přes 1400,- a to mne teda vomejvali…

   1. Sharko, to se nejspíš platí za vzpomínky… (my jsme to něli taky:)) nebo to dají do komory a budou počítat s tím, že za dalších dvacet let za to dostanou dvojnásobek (chuckle)

    1. Já jsem ho nikdy neměla… a chtěla jsem ho, ale naši tvrdili, že je to krám. Podle mě je to báječné pro děti 🙂

    1. No jo, to sice dá, ale já to koupila už dvakrát, naivka, a ono je to čínská parodie na tu naši klasiku, jenom plech trochu silnější než alobal, je to celý takový nestabilní a není to ono…taky jsem koukala po bazarech a taky mě omejvali-pod tisícovku nikde nešli…

  2. Já jsem korálkové a staré ozdobičky věnovala muzeu betlémů a ozdobiček v Kryštofově údolí. A tak nemám pocit marnosti

 17. Také vzpomínám na ozdoby z mého dětství. Nejvíce jsem měla ráda ptáčky. Měli jsme 2 modrého a červeného.

  My doma zdobíme stromek jedny Vánoce do modrostříbrnabíla a nebo do zlatočervena. Letos bude ten zlatočervený.

  V kuchyni máme zavěšené větve a na ně dáváme právě různé figurky. Máme Ježíška miminko, slona, kočičku aj. A letos jsem v létě v Mariánských Lázních sehnala pro vnoučka ozdobu traktor. Je červený a myslím,že Samík bude unešen .

  Jinak DEDE krásné fotky. No utratila bych tam výplatu.

  1. Míšo, mě se líbí, jak všestranně podporujete Samíkovu zálibu v traktorech (inlove)
   U nás je to snazší – Patrik miluje jakýkoliv samohyb, i když vlaky vedou. 🙂 K vánocům jsem naplánovala jeřáb k vláčkodráze. Uvidím, jestli zaujme (chuckle)

   1. My se ho DEDE snažíme ho zaujmout i jinak.
    I když traktory vedou.
    K Vánocům dostane tramvaj .

 18. Pokud jde o vánoční stromek, mám ho již několik let červenozlatý a s hanbou přiznávám, že tradičních skleněných ozdob je na něm jen pár. V podstatě kvůli zvěři. Nejsem ochotna se vzdát načinčaného vánočního stromku, ale zase třesk rozbíjených ozdob není ta pravá vánoční atmosféra. Polárka s oblibou spávala u kmene stromku a občas něco upadlo při cestě tam a zpátky- ale mnohem míň, než když jsem ji odtud vyhazovala- Maceška občas pinkala do spodních ozdob a psice jako malé okusovaly jehličí… Co mě letos čeká s demoličním komandem, to netuším. Lze jen doufat, že když to není k jídlu, budou trochu méně akční.
  Vánoční stromek mého dětství obsahoval spoustu starých poděděných ozdob, ale nejradši jsme měla takové koule jakože do špičky a z jedné strany placaté, kde byly ploché plastové postavičky z pohádek. Dneska se mi to tolik nelíbí a navíc u mamky zbyla jen jedna, zato mám u sebe babiččiny vánoční ozdoby a tam jsou ještě i ty stařičké korálkové, kde se to stříbro už tolik netřpytí, ale pořád se mi to líbí 🙂 a špice musí být, jinak by ten stromek byl jaksi neukončený, že.
  Dede, báječné fotky!

  1. mívala jsem stromek,než Pitina objevila kouzlo lezení po něm..a brala to u kmene do spirály..slaměnky z toho jen lítaly,skleněné jsem se neodvážila pověsit,ty staré,starší než já, na ty jsem se chodila dívat do ložnice, kde jsem ve váze měla větve a na nich tyhle mnou milované ozdobičky.. a že bych pověsila indiána? Tak to ani omylem..to bych fakt Pitinu ubezdušila,kdyby mi ho rozbila… a s narůstajícím počtem koček,jsem stromek vzdala. Stačí Betlém a stejně z něj kradou figurky a hrajou s nima hokej..chudák Ježíšek místo aby spal, lítá z rohu do rohu a je poháněn packou s drápama. Králové dary nedonesou,neb je musí mít po celní kočičí prohlídce k nepředání. A Hvězdě, co vyšla na Východě, ukousl někdo ocas…

   1. Teda Sharko máš doma akční kočičí komando.

    Jako zkušené kočkařky se Tě chci zeptat.
    Náš Fousek spí v noci na polštáři u páníčka.Na tom není nic divného. Divné je, že než se uloží, tak každý večer olíže paníčkovi vlasy, čelo a ucho. Po důkladné očistě páníčka, teprve olíže sebe a jde spát. Honásek ani Hepča to nedělali, nevíš proč to dělá ? Co to v kočičí mluvě znamená.

    1. Kočka-myčka. Míšo, prostě ho uznává a ALFA kočka-se vždy nechá od podřízenejch umejt. Teda v tlupě,která má danou hierarchii a dobře to v ní funguje. Mě takhle mejou želviny a Pitina, no nadšená moc nejsem,peeling ob jednu noc je poněkud přílišná péče a když se rozhodnou mi v rámci hygieny a ukázání jak moc mne uznávají- umejt mi uši,tak to je nepublikovatelný..a nevím,jak to napsat diplomaticky, co to se mnou dělá a prakticky u druhýho líznutí (angel) . Noriska mi cumlá prsty na rukách. Horší je,když to chtěj jako porjev,že je všechno mezi náma OK, oplatit. Ale to řeším vlhkou houbičkou na nádobí.

     1. někdo to vykládá jako velkou lásku k tomu člověku:
      Zcela jiným projevem náklonnosti k člověku je olizování majitele. Kočka si majiteli sedne na klín, kde si najde pohodlné místo a začne si jej opečovávat a olizovat. Může zajít i výš než na ruce, třeba na hrudník, tvář nebo vlasy. Dá se říci, že tím projevuje tu největší lásku, kterou můžete pozorovat při péči kočky o koťata, nebo o jiného kočičího kamaráda.

  2. Hm, pamatuju si přivázaný stromek – kvůli zvěři i dětem.
   Když stál strom na zemi a měli jsme Nazgúly, tak byly na dolních větvích nerozbitné ozdoby kvůli jejich přátelsky rozmávaným ocasům. Stejně si pamatuju, jak jednou Kazan odpálil kouličku dokonalým stylem glfového hráče (inlove) Bylo po kouličce, samozřejmě, ale ten zážitek taky stál za to 😛
   Poslední roky dávám strom na stolek, protože už dávno stačilo ho jen dostat z dosahu psích ocasů. Letos je ale Patrik větší a podnikavější… je možné, že bude strom zase přivázaný! (chuckle)

   1. Tak to se přidávám- u našich vždycky byla a je jako stromeček borovička a ta jak je řidší, tak se po ní moc dobře šplhá, takže je vždycky sichrovaná na dvou místech-tátovým nejsilnějším rybářským vlascem nahoře ke konzoli a v půlce ke klice od dveří. Můj první pes Vánoce miloval, pod stromeček jsme položili deku a svátky trávil pod stromečkem a hlídal, aby nemizely kousky kolekce.Na spodní větve jsme mu věšeli zabalené pamlsky a on je opatrně sundaval a rozbalil si je jako profík.

    1. Minko, nedovedu si představit, že by si třeba Ari sundala cokoliv ze stromečku, aniž by s sebou vzala ten stromeček! (rofl) Měli jste šikovnýho pejska 🙂

     1. a víš,že Šarik z ozdobeného stromku nekradl? tehdy jsem měla krásnou palmu,tak jsem strojila ji, Šarik pod ní ležel a vypadal jak to Jezulátko…když odešel,odešla i palma..asi byli nějak na sebe napojeni.

     2. No jo, malej knírač má do Arinky skutečně daleko…On používal přední zuby jako pinzetu a ty zabalený kousky doslova pitval…a taky miloval vlašáky, to ho rozkousnul a vyzobával jádra, to byla paráda na zbytky jeho hodování šlápnout bosou nohou…

 19. Ještě jsem doma, tak se mohu přidat. Nádhera. A saténová hnědá je moje nej barva. I když letos bych zkusila ty šedivé, hmm. No, nemám, do Doubravice daleko, takže nic

  1. Dalmi, hned jsem tam na tebe pomyslela! A podívej se na ty bílé, jako „madeirové“ – ty by se ti taky mohly líbit (wave)

 20. Milá hospůdko, včera jsem odatestovala z anesteziologie a intezivní medicíny.
  Děkuji paní domácí, že zde pečuje , aby pramen pozitivní energie byl vydatný.
  Děkuji přispěvatelkám a příspěvníkům, že je mi s Vámi dobře. Vy všichni máte zásluhu na dobrém výsledku. Připíjím na vaše zdraví.
  Maměnko chystajte slávu!
  Olga

  1. Teda si dobrá, pri dvojčatách ešte atestovať! Máš môj hlbokosklon, a nie jeden (bow) (bow) (bow)

 21. Uzavřel se mi kruh. V roce 2000 jsem zažila ozdobový šok. V Mladé Boleslavi vyprodávali za pár korun nádherné a pro mne dosud nevídané vánoční ozdoby. Balili je do plat od vajíček. Na místě malovali na přání. Konečně vím, kdo to tam tenkrát byl.
  V současné době si jezdím už několikátý rok prohlédnout vánoční výstavu ve Vizovicích. Dělají ji každý rok a každý rok mají nové kolekce ozdob. Kulaté malé větší, podlouhlé a barevně kombinované. Jeden rok byla nejnápadnější červenozelená skotská kostka, paví pero, hnědozlatá, bledá fialová, modrá se zasněžěním. Takový stromeček ozdobený v barvách, matná pastelová růžová, matná pastelová modrá a matná šampaň. Damaškové vzory, minimalistické kreslení. Nelze vyjmenovat. Oči přecházejí.

  1. Jo, tu ve Vizovicích jsem viděla taky. Nádhera, Mušketýr mě odtud vlekl 🙂 Koupila jsem si jen malé motýlky z textolu, vypadají jako nadýchaní ze zlaté a červené krajky. Dávám je na zlaté větvičky do vázy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN