BTW: Stále ještě vděčně nenadávám

1119dar6_1Když jsem se včera ráno vzbudila, bušil do oken déšť hnaný poryvy velmi silného větru. Listopad konečně vypadá, jak má, napadlo mě. Jen na okamžik mi myšlenky uklouzly směrem k nevyhnutelnému bahnu, ale zaťala jsem se. Já mám přece z toho deště radost!

 

A skutečně ji mám, i když Ari už zase nabývá na bílého psa nečekaných barev a denní úklid podlah v Domě je samozřejmostí. Pořád ještě dokážu okouzleně naslouchat zurčení vody v okapech, pořád ještě vděčně nenadávám, když musím po návratu ze psích vycházek sušit i psí postroje a vodítka. Psy totiž suším teprve poté, co je pořádně umyju. Auto nemyju, nemá to cenu:))

 

Les je deštěm omytý a krásně prokouknul:))

Les je deštěm omytý a krásně prokouknul:))

 

V pondělí jsem využila váhavé rozjasnění zamračené oblohy a vzala psy na Zvičinu. Nešli jsme tentokrát ze sedla, ale po hřebeni od Dehtova. Auto tady mohu nechat na jediném místě, kam vede dost strmá polní cesta. S radostí jsem zjistila, že jsou na ní konečně kaluže! U nás byla tak dlouho tak hrozné sucho, že se aspoň maličko trvanlivější kaluže začínají dělat teprve po týdnu deštivého počasí.

Psiny vyrazily s nelíčený nadšením, a protože kvůli všudypřítomné zvěři musím mít vždycky aspoň jednu uvázanou, šlapaly jsme společně ve svižném tempu. Teprve po chvíli mě napadlo vám stopy po vodě vyfotit, ale bylo už pozdě. Jak jsem se propracovávala výš, a terén byl strmější, kaluže zase zmizely. Přesto les konečně voněl vlhkostí a pomalu tlejícím listím, pastviny za cestou se opatrně zelenají.

 

To listí na cestě je opravdu mokré!:))

To listí na cestě je opravdu mokré!:))

 

Ona příroda vůbec ledacos dohání. Tak například v těchto dnech vidím letošní první houfy „prašivek“. Královéhradecký kraj letos patřil k těm nejsušším, takže houby se tu v normální čas prostě nevyskytovaly, i když třeba na Vysočině jsem jich koncem září viděla poměrně dost.

Stále nacházím kvetoucí luční kvítí a moje růže mají tolik poupat, že jsem je zatím ani nezastřihla. A přitom to musím udělat, protože jinak se k nim nedostanu s novou kůrou, ani nebudu schopná je jinak ochránit proti mrazu.

 

Z lesů se zdvihá pára, pastviny se (konečně) opatrně zelenají

Z lesů se zdvihá pára, pastviny se (konečně) opatrně zelenají

 

Pořád mám dost malin, červených i žlutých. I když nejsou tak sladké, jako ty letní, pořád si na nich pochutnám. Venkovní muškáty mi stále kvetou jak divé, dokonce i kytky v kamenných květináčích vypadají podstatně lépe, než v srpnu. Ve veletruhlících mám i po sklizni k dispozici vedle obou druhů petrželky a celeru i čerstvou rukolu. A červenají mi v přístěnku schovaná zelená rajčata. Konečně!

Také jsme zasadili šest stromů – tři v zahradě, tři před zahradou u cesty. Bohužel většina z nich je vysazena místo prastarých ovocných stromů, které musely být letos postupně pokáceny, protože jejich vetchost spolu s jejich rozložitostí hrozila průšvihem. Za plotem jsme tak na jaře přišli o dvě jabloně (smiřické) a hrušeň, teď padla hruška u vrátek.

 

Žízeň:))

Žízeň:))

 

Všechny totiž měly silné a zdravé větve, leč na zcela prohnilých kmenech. Tam už se smlouvat nedalo. Však jedna z těch velkých jabloňových větví spadla loni přímo na Markovo auto a byla velká klika, že u něj právě nikdo nebyl. Rozbité sklo a pomačkané plechy se nahradí snáz, než rozbitá hlava.

Přestože jsem nově zasazené stromky pilně zalévala, přišly deštivé dny jako na zavolanou. Však při sázení byla zem suchá tak hluboko, kam se až kopalo – v listopadu! Příroda má s vodou pořád co dohánět. Ale všechny vypadají dobře, snad se ujmou. A co jsme sázeli? Dvě arónie (černý jeřáb), pozdní třešeň – chrupku, obyčejný leč jedlý jeřáb (moravský?:)) a dvě višničky dvou odrůd, aby rodily hezky jedna po druhé a ne zároveň.

 

Po tomto kousku cesty dokonce teče čůrek vody!:))

Po tomto kousku cesty dokonce teče čůrek vody!:))

 

Další fotky najdete tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Podzimni_vychazka_v_lese_a_zavodnena_zahrada

Omluvte prosím bídnou kvalitu fotek, fotila jsem mobilem a většinou je na něj v posledních dnech tma.

A tak se vás dnes ptám: jak se příroda kolem vás vyrovnává s následky sucha? Obnovily se už skoro vyschlé vodní toky? Také vám pořád ještě kvetou letní kytky? A růže? Sázeli jste taky nějaké stromy nebo keře?

A pak dotaz obecný: máte pocit, že je už u vás zem přece jen dostatečně promočená? Na doplňování podzemních vod to, myslím, ještě zdaleka nestačí, ale stejně je už na krajinu příjemnější pohled. Sucho je velmi vážný strašák.

Pojďme si povídat o podzimu, vodě, přírodě a jejím usínání. Pokud máte nějaké fotky, dejte odkaz! Podíváme se všichni:))

 

Kaluž lesní a zrcadlení

Kaluž lesní a zrcadlení

 

Holkám je to fuk, hlavně, že házím klacík...:))

Holkám je to fuk, hlavně, že házím klacík…:))

Aktualizováno: 18.11.2015 — 22:59

55 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. HLÁSÁNÍ Z BĚLÉ. ZJEDNODUŠENÁ PÓŔKOVKA BJE DNESKA K OBĚDU, JELIKOŽ MLP JE POLÍVKOŽROUT, TAKŽE MUSÍ BÝT POBLÍVKA DENNĚ. A JEŠTĚ NAPRÁSKÁM, ŽE U NÁS PO NĚKOLIKADENNÍM A DOSTI VYTRVALÉM DEŠTI OPOŽDĚNĚ DORAZIL MARTIN NA BÍLÉM KONI.ZKRÁTKA JE BÍLO A VŠE VYPADÁ VELICE UPRAVENĚ A KRÁSNĚ. MĚLA JSEM DOBRÝ NOS, KDYŽ JSME ČESNEK STIHLI ZASADIT V SOBOTU.BOHUŽEL TA BĚLOBA NEBUDE MÍT DLOUHÉHO TRVÁNÍ, ALE JE JAKÁSTAKÁS NADĚJE TAKY NA ZIMNÍ VLÁHU.

 2. U nás po víkendových vydatných lijácích následovaných občasnými dešti i v týdnu jsou v lese blátivé cesty, plno mokrého listí a kaluže. Z našeho kontrolního stanoviště jsme s Denisem obhlíželi Ploučnici a zjistili jsme, že kupodivu má, právě po tom víkendu, vody víc než obvykle. Mně déšť nevadí, chodíme ven za každého počasí, však jsme si sluníčka letos užili dost! I když doufám, že ta ponurá obloha nepotrvá další tři měsíce!
  Na zahradě jsme letos zasadili hrušku. Tedy hrušeň. Japonskou kumoi. Jsem na ni hodně zvědavá!

  1. Japonská hruška? To jsem zvědavá, jak se jí bude u nás dařit 🙂 Ta naše spadená – a naštěstí stejná žijící, vévodící dvorku, je Boskovská lahvice 🙂 Jméno je návodné v nejednom směru – nejenže jsou hrušky podlouhlé, ale je z nich taky skvělá hruškovice! (chuckle)

 3. U těch berušek mě napadá, že se tedy nebudou ostýchat vlézt dítěti do kočárku nebo venkovní postýlky. V TV jsem něco takového viděl u mravenců z JAR a Austrálie

  1. Tyhle kousave smrdute berusky se v poslednich letech objevily i u nas. Zejmena v budove, kde jsem pracovala. Poletovaly po kancelarich. Pry se tam dostaly ventilaci.

   1. tak bych sjela údržbu,neb ve ventilaci na nasávání má být filtr a nebo několik filtrů…a bezpečnostní siťky…tím by neprolezly… a tohle platí všude i v USA.

  1. Tak vidíš, o tom jsem nevěděla nic. Když se u nás řekne rybníky, prostě si představím jižní Čechy – a ono Ostravsko vede! 🙂

 4. Jih Jižní Moravy hlásí sucho – sucho – sucho. I když se zamračí a začne se tvářit, že jako prší, tak je v podstatě jen vlhký vzduch.
  Jakkoli nesnáším sníh, tak tentokrát doufám, že v zimě nakonec napadne aspoň půl metru.
  Asijské berušky – kupodivu, tady jich zase tak moc není – ovšem, co není dnes, může být zítra :O :O

  1. Tak ani střed Moravy zatím není pořádně zalitý – včera jsem ryla, tak dvacet centimetrů je hlína vlhká, pak už jen prach….

  2. Zkusím k vám všem na Moravu fouknout déšť (wave) U nás lilo dopoledne, přes den ne a v podvečer zase začalo a statečně prší pořád 🙂

  3. U nás jsou kaluže!! Nádhera, ráno jsme si jednu prošla a usmívala jsem se při tom brodění…

 5. Sluníčka tu jdou i na šedivou, ještě nenabarvenou fasádu.
  A tolik vody jako jinde tu nemám. Ale v potoce něco teče. (Nevím jak v létě, to jsem tu nebyla, ale od podzimu tu není nouze o vodu, i když se déšť nijak nepřetrhne. Asi je to tím potokem za plotem.)
  Dede, děsně ti závidím stav „dva psi na jednom klacku“. S Dondou učíme Melinku si znovu hrát, ale bude to na hodně dlouhou trať. Zatím se s náma je ochotná občas kousat.

  1. Io, já mám dvě vymazlené pejsky – to se nedá srovnávat s Melly a jejími útulkovými děsy. Sama vidíš, jak jinak prospívá Donda (inlove)

   1. Ty útulkové děsy by byly celkem zvládnutelný, nebýt těch druhých děsů. Ty ji teprv dostaly pořádně. S Penuškou si hrála.
    (Jasně, bez útulkových a předútulkových hrůz by na tom teď nebyla tak, jak je, ale – rozumíš mi.)
    Donda je miláček. (h) Bez ní bych Melinu dávno vzdala. myslím, že Donda Melině naplno vrací, co Melly dělala pro Penušku.
    Ostatně o nich furt píšu sem: http://papaverea.livejournal.com/ Však víš, jak nás tam najít.

 6. Na Vranovské přehradě v zátoce pod Bítovem, který se normálně shlíží v hladině a otáčejí se pod ním lodě, je trochu větší dlopuhatánský rybníček žabáček s desítkami metrů holých břehů.

 7. Příroda u nás dostatečně promočená není, Borůvka by o tom věděla 🙂
  A sluníček máme spousty, fuj. No jo, to je ta světle žlutá fasáda… 🙂

  1. Počkej, chceš říct, že ty písečné pláže široko daleko mají být pod vodou?
   Tak to je fakt síla.

   1. Když u vás není voda, tak samozřejmě nemůže být v Mohelce, která pramení někde nad Kokonínem. Tak málo vody nepamatuji za padesát let, co tady bydlím. Turbína nedala od časného jara ani 1 kwh, musí se nechat voda vodním živočicháčkům na přežití. Ono by ji to stejně neutáhlo. Ale, že se u nás na tůni a nad jezem drželo malých pstroužků! Jinak všude čouhaly tzv. hladové kameny a voda je čůrkem jen obtékala.

    1. No o víkendu byl i na Jizeře druhý stupeň, Nisa taky jela jak tobogán, tak snad i k vám něco doletělo. Máte trochu smůlu, Kokonín je jiná strana hřebenu. Mraky většinou letí od Ještědu přes Mšeno a Jizerky, případně z Polska přes Jizerky a pak dál na Krkonoše. Údolí Mohelky zrovna tohle proudění nesvědčí.

     1. Já vím, že najednou bylo někde i docela zle. Hlídám to na hlásné předpovědní… Obsluhujeme jez, musíme být v obraze.

 8. Ale Dede, tys měla smiřické vzácné? To mám také, plus jedno panenské české. Z deště mám taky radost, spát se moc nedalo, vítr mi honil po zahradě a zápraží suché listí a hučel v nedalekém lese. 😀 Déšť naplnil sudy a zčásti novou nádrž.

  1. Ano, měla – to bylo ta jabloň, co se rozlomila, jedna větev zalehla auto, druhá rozplácla plot. Byla to urostlá jabloň… a já měla její jablíčka ráda.
   Ty už máš tu novou nádrž? My ji budeme budovat až koncem zimy. Zajímalo by mě, jak jsi vyřešil „přepad“ vody?

   1. To byla trochu fuška, mám tam vsakovací tunel, ale ta nádrž se dá uzavřít aby další voda nepřitékala.

    1. To se přece dělají takové odklopné vpustě od okapů, které se dají zaklopit a voda od střechy odtéká do kanálků. Asi to popisuji moc laicky ale takhle to už máme několik let.

    2. Jo, o tomto řešení mluvil i náš vodník (instalatér:)). Co pak děláš s další přitékající vodou? Vedeš ji oklikou do nějaké drenáže? Nemusíš odpovídat, pokud nechceš, jen mě to fakt zajímá 🙂

     PS: u nás teď zase leje. Sedím pod střešním oknem a poslouchám ten hukot 🙂

     1. V podstatě ano. V případě že bych zavřel nádrž, tak to pak jde kanálky, ale já spoléhám na ten tunel, melo by to pojmout všechno. Na instalaci taky dohlížel místní vodník. 😀

 9. Miliony východních berušek jsme měli letos na jihozápadní straně baráku. Vždycky nějaké chtěly přezimovat právě u nás ale co jich bylo letos, to jsem ještě neviděla. Nedalo se ani větrat, jen ráno nebo navečer. Ony navíc strašně smrdí ve vysavači nebo když se jich náhodou dotkneš. K tomu by nám mohl něco říci Alasdair, ten o takových potvorách něco možná ví. Já, jak to má víc než čtyři nožičky, tak se mi dělá zle /tedy krom včeliček a motýlů/.

  1. Vy asi myslíte slunéčko východní, ano to je původem z Asie, ale u nás už běžné a je pravdou že dokáží pekelně hryzat a pokud nemají dost své přirozené potravy, klidně se na člověka i úmyslně vrhnou. 🙂 U nás se to myslím nestává, ale zažil jsem hromadný útok slunéček, nepříjemné. Ne nebezpečné, to ne, ale fakt nepříjemné.

   1. Tak to mají na jižní Moravě veselo. Asi jsem ten hromadný útok taky zažil, stačilo chvilku stát nahoře nad Kobylí u sadu s kolem a už byly na mě, naštěstí jsem byl dost oblečený, ale sklepat to… A už jsem jich viděl docela dost (zdaleka ne tolik jako na jihu) i v Krkonoších

    1. To byl totiž „geniální“ nápad německých (myslím) vědců, nasadit je jako biologickou zbraň proti škůdcům. Asi před patnácti lety. Jakoby nevěděli, jak takovéto pokusy v historii vždy dopadají. (devil)

     1. Chceš říct, že to sem zavlekli záměrně??? Já myslela, že je to oteplováním, nebo „osud“, něco jako španělští slimáci…

      1. ano,záměrně..duševní šlechtici..pořád jim nedochází že teorie a praxe jsou poněkud rozdílné…

      1. To je škoda slov, baty. Fyzicky to udělali samozřejmě majitelé polností (to abych nepomlouval vědce jako takové), ale nějaká hovězí hlava jim to musela poradit.

  2. Jo, taky je máme, ale naštěstí jen maličko. Ještě toho trochu! Brr. Nám se snaží bydlet kolem oken v jižním štítě…

 10. Mokrý listopad se mi taky líbí.
  Mimo téma. Naše holčička je maminka. Baví mě, jak nás má okoukané. Baví mě, jak to viditelně cvaklo a Iva
  V úterý jsem po poledni četla dětem pohádky. Když už jsem si myslela, že usnou, pětiletá dcera slezla z postele; že si musí vzít miminko.
  Od té doby krmí, uspává, převléká, vozí v kočárku po bytě. Bráchu nutila, aby byl tatínek. V dětském pokoji na podlaze žehlila dětskou žehličkou kus látky.
  Do toho si syn vzpomněl, že pastelky potřebují ořezat. Než jsme to udělali, Iva přišla. V náručí přinesla komínek plínek a oznámila, že už má všechno vyžehlené.

  1. Vidíš, tos mi připomněla ten článek tuším na iDnes, kde učitelka z mateřinky mimo jiné říkala, že holčičky si už málokdy hrají na maminky – a na domácí práce. A že ona je k tomu občas povzbudí. Zarazily mě některé reakce v diskuzi. kde ji za to někteří čtenáři napadli, jako co si to dovoluje, pořád „genderové“ hry a proč by si holčičky „musely“ hrát jako holčičky. Kromě toho, že ta učitelka výslovně řekla, že dětem tyto hry jen nabízí a zapojit se mohou děvčata i kluci, tak mě zarazilo, kolik vypjatých názorů se najde na perfektně normální článek.
   Mimochodem to podle mě svědčí o tom, jak psala Matylda (17. listopadu), že lidi jsou tak podvědomě nabuzeni převládajícími konfrontačními zprávami, že už hledají konflikt kdekoliv.

 11. U nás o víkendu fakt hodně pršelo, to byly takové slejváky až z toho byl druhý povodňový stupeň. Na doplnění naší přehrady to samozřejmě nestačilo, ta je na tom fakt strašně. Hladina klesla snad o 5 metrů. Když jsem byl v Kobylí na jižní Moravě v sadech, tak jsem tam asi poznal další neduh sucha: berušky, ale takové podivné, tmavší a s jinými tečkami než známé a byly jich fakt tisíce, lezly po nohou, rukou, řídítkách a v lese u Valtic byly proudy berušek na cestě a pod Randeveu. No děs, to jsem ještě neviděl.

  1. Ty bestie dokážou velmi bolestivě kousnout, což jsem zjistila stojíc na vysokém žebříku, v jedné ruce štětec. AU! Od té doby jsem jim vyhlásila válku.

   1. Petro, ale jak? Zjistila jsem, že Biolit na ně neplatí. Asi jsem bestie ale když jsem jich měla plné okno a balkon tak jsem použila chemii ovšem marně. Moc jim nevoněla okna, co byla čerstvě natřená bílou barvou, tam se vyskytla jen ojediněle ale nová krémově žlutá omítka je přitahovala.

    1. Maruško, proto máme obyčejnou bílou omítku 🙂 Na vsi, kde jsou stále ještě hospodářská zvířata a tedy statisíce much, jsem si na hezkou žlutou omítku (a že se mi líbí) prostě netroufla.

     Mám ještě dotaz – co Mohelka? Už se trochu vzpamatovala?

     1. Konečně od neděle nějaká voda přibyla. Ale zase musíme krotit naše psy aby se nešli koupat. Honí se po louce a klidně to vezmou do vody a zase na břeh, chladno jim nevadí. Máme jen strach aby odhadli svoje možnosti když se rozblázní.

      1. Chápu – s těma psima 🙂 Já už je teď taky do Labe nepouštím. Ale já nemám Labe za barákem, takže to mám mnohem snazší 🙂

    2. Naštěstí jich nikde nemáme mraky, beru to jen kusově – ale všechno ostatní vždycky jemně secvrnknu, sundám, vypustím,… tahle potvora má u mne trest smrti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN