BTW: Jak se chránit před sluncem?

1113dar1_1Pergola, markýza, slunečník nebo vzrostlý strom? Je listopad, konečně aspoň trošičku prší, ale teplo přetrvává. Stejně jako přetrvávají myšlenky na nepříčetně horké léto. Právě teď nastává čas na pořádné přemýšlení nad tím, jak se před sluncem chránit léto příští.

 

Dlouhé vlny veder nad třicet stupňů změnily i nás jinak dobře izolovaný Dům v pečící troubu – tedy aspoň v podkroví. Dokonce i posezení na zahradě chráněné vzrostlou jabloní a větším slunečníkem bylo tak od deseti dopoledne nepoužitelné. Není divu, že přemýšlíme, co zlepšit, abychom i za takového počasí mohli žít, nikoliv jen přežívat.

Bohužel tu dnes nepíšu článek na to, abych vám moudře poradila. Je to vlastně naopak. Chtěla bych rozpoutat debatu, kde bychom mohli dát dohromady nápady a zkušenosti, protože já mám vlastně jen houf otázek, na které postupně hledáme rozumnou odpověď.

Tak třeba jak zastínit okna v jižním štítě domu. Závěsy rozhodně nestačí, navíc máme klasická špaletová okna, kdy se vnější pár oken otvírá ven, což komplikuje myšlenku na pořízení vnějších okenic. Takže tady mi zatím vycházejí pouze zatmívací závěsy – pokud to ovšem znamená vůbec nějakou alternativu. Tady se naskýtá otázka první: máte někdo zkušenost se závěsy z těchto látek? Pokud vím, měly by být dvouvrstvé. Určitě zajistí tmu, ale nevím, jestli tma znamená i menší horko.

U střešních oken se nabízejí vnější rolety. To by fungovat mělo. Tak mě napadá – máte je někdo? A jste s nimi spokojeni? Někde jsem četla, že se dají použít takové ty aluminiové stínící clony, co se dávají pod přední sklo u aut. Ale netuším, jak takovou věc rozumně upevnit, aby se s tím dalo manipulovat, tedy nebylo celé léto jenom „zataženo“:))

No a pak je tu otázka zastínění terasy. Ano, máme teď terasu, která je krytá Domem ze severu a východu, tedy je otočena na jih a západ. Jako zastínění se nabízí například pergola s průhlednou střechou a roletami, či baldachýnem – tedy látkou pověšenou na ocelových lankách, roztahovanou nebo stahovanou podle potřeby pod tou střechou. Jenže já si říkám – jak moc taková pergola stíní místnostem domu, před kterými se nachází? Stín je fajn ve žhavém létě, jindy mám ráda v místnostech světlo:)) Tedy se ptám: máte někdo zkušenosti s takovými pergolami? Či jinými? Co funguje?

Nebo lze stínit terasu i dům i velkou markýzou, s ručním i motorovým ovládáním. Ta snadno řeší zastínění i nestínění. Jenže neznám nikoho, kdo by ji na domě měl a měl s ní zkušenosti. Prý jsou markýzy dobré řešení i pro lodžie a balkóny. Mě je tohle řešení sympatické, ale jak říkám – je to jen teoretické:)) Takže: máte někdo markýzu? Jak se s ní žije?

Vnější žaluzie se nás netýkají – vesnický domek a špaletová okna jaksi s vnějšími žaluziemi neladí. Ale může se to hodit jiným, takže pokud s nimi někdo máte zkušenosti, nenechte si je, prosím, pro sebe:))

Na terasu samozřejmě můžeme použít ty opravdu velké nakláněcí slunečníky, které chrání i proti dešti. Jen to bývají opravdu těžké obludy a já bych to tedy volila spíš jako poslední variantu:))

 

Takže dnes vás vyzývám k první debatě na téma: jak přežít příští horké léto – v domech, bytech, podkrovích, na terasách i balkónech. Dnes bych si ráda povídala o účinném stínění. Věřím, že taková debata bude díky sdílení zkušeností inspirativní pro každého, kdo inspiraci teprve hledá. Nu a příště se můžeme zabývat třeba klimatizací…:))

 

 

 

Aktualizováno: 12.11.2015 — 11:09

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ty podstropni vetraky spojene s lustrem maji tchani v provence. vyrabeji docela pekne bolesti hlavy. 🙁 ale mozna je to tim ze nemaji moc vysoke stropy a tak jsou nizko nad hlavami. pouzivaji takovy ten sloupkovy otocny vetrak a to je prijemne.

  1. Ano stropní „větrníky“ jsou na Jihu velice oblíbené a jak níže píše HankaW, bylo to dříve jediný způsob ochlazení vzduchu. Dělají se v mnoha provedeních, déle „pádel“ a mohou být (a většinou bývají) součástí svítidla. Já je ale nemám ráda. Když jsme koupili náš současný dům, byly namontované pod každým stropním světlem v každém pokoji (kromě jídelny a koupelen). Všechny jsme je brzy sundali. Asi to má opravdu co dělat s nízkými stropy a já jsem navíc děsně choulostívá na „průvan“ nad hlavou. Takže i při nejnižších otáčkách (ano bývají 3-4 rychlosti) mi ten průvan ve vlasech vadil.

   Jediný větrník máme pod světlem na verandě (už dohromady koupené). Tam je střecha do špičky, dost vysoká a není tam zavedená klimatizace. Ale i tam mi to foukání vadí i na nejmenší rychlost, začne mě studit celá hlava. Stůl tam má střední otvor, protože byl původně venkovní, na slunečník. Tak jsem jednu sezónu do stolu zapichvoala bílý, plátěný slunečník, právě proto, aby mohl větrník nad slunečníkem běžet trochu rychleji a přesto nám nefoukalo přímo na hlavu. Ten průvan totiž vadil nejen mě, ale i několika evropským přátelům, kteří na to nebyli zvyklí. Slunečník tam ale dost překážel, tak jsem ho zase vyndala. Teď stropní větrník nepoužíváme (nebo jen krátce) zvykli jsme si na velký stolní větrník. Běží velmi tiše, dá se různě „kolíbat“, aby na nikoho nefoukal (tedy otočit na placato ke stropu)a funguje skvěle (HankoW, mohu doporučit). Takhle vypadá

   http://www.amazon.com/20-Wind-Machine-3-Speed/dp/B004UD0SGE

   V parném létě mají větrníky v garáži jak Indy, tak Trixie :)))

   1. Měla jsem roky kancelář na jih a to byla při letních vedrech přímo věda, aby se dalo i pracovat a myslet, když nebyla klimatizace. Nakonec se mi osvědčil ventilátor na zemi, který byl nasměrovaný pod stoly na nohy. Když funěl nad stoly, rozfoukával papíry a za pár hodin jsem měla řádný dunihlav nakombinovaný se zánětem spojivek.

 2. Hn, bydlím v paneláku, všechna okna na jihozápad. Před obývákem a ložnicí je lodžie, která trochu stíní (ale podlaha se pěkně ohřívá.
  Máme vnitřní žaluzie, větráme jak je tu psáno. Samozřejmě to moc nepomáhá…
  Před nějakými asi osmi lety jsme pořídili folii do oken. Moc se neosvědčila – velký rozdíl v teplotě nevidím, ale začala se odlepovat a nejde zcela strhnout – prostě to vypadá odporně.
  Zajímaly by mne zkušenosti s markýzou, aspoň na ten balkon (bohužel je u nás taky dost větrno).
  Ty zatemňovací závěsy budou asi nejbližší krok…

 3. Výborná věc je vrstvit před oknem věci takhle: bambusová roleta – kus kytek (pořád mokrý, dýchá), okno, bambusová roleta uvnitř. To se mi oplatilo na čistý západ – stáhla jsem teplotu o 15 stupňů.
  Hodně v tom hrají roli ty kytky.
  Zkušenost ze Španělska: když už musím mít otevřené dveře, mám v nich korálkový závěs. Hýbe se, tím mezi svými provázky ochlazuje vzduch a dělá takovou bariéru, která aby umožnila vnitřku prohřát se na úroveň venkovní, musela by se nejdřív sama prohřát, což se neprohřeje, protože se korálky hýbou, a tím se tam ty vzduchové mikroklimodveře ochlazují. A tak da capo. 🙂
  Dobrej tah taky je zateplit pořádně střechu.

  1. IO, máš pravdu,v podkroví jsem nainstalovala oleandry, juky,vše velké, atd. a hodně to pomohlo. Škoda, že jsem to neudělala hned na počátku veder. Jinak se chystám na léto a budou venkovní žaluzie, zatím mám jen vnitřní, hliníkové, což nestačí. V podkroví jsem zavedla hadici přes schody a polívala střechu. Dále jsem vzala velké osušky, takové ty s obrázky autíček, či opic a namočené a vyždímané jsem je věšela na podkrovní šikmá okna zevnitř, několikrát. Večer a v noci jsem nakumulovala studenější vzduch. Ten ale bývá většinou až po svátku sv. Anny, pokud jsou vedra do této doby, tzn. hodně dříve, studený vzuduch není a nebude. Velmi uvažuji o klímě. Na nettu se objevila opět až v poslední době, v létě bylo vše vykoupeno.

 4. Samozřejmě jsme přes den nevětrali, ale stejně se podkroví strašně ohřálo. Přemýšleli jsme o klimatizaci, asi jako každý, kdo horko nesnáší, ale já pořád váhám. Jednak mi to zatím přijde zatím jako moc velký krok, když máme ještě ještě k vyzkoušení mezikroky 🙂 a pak, já klimatizaci moc nesnáším, vyhýbám se jí i v autě, pokud to jen trochu jde.
  Proto teď přemýšlím nad novými závěsy, roletami, markýzou a tak. Jen ta špaletová okna prostě nejsou dělaná na tropy, no!
  Sharko, ty jsi odborník – nanapsala bys pro nás něco polopatického o rekuperaci a klimatizaci?
  Já s tím pojmem mám problém, protože to podle mě znamená mít zavřená okna a to já nemám ráda. (wasntme) Ale je možné, že to chápu úplně špatně 🙂
  Maričko, děkuju – ty opravdu víš, o čem mluvíš! U vás je horko dlouho a pořádné, a sem tam vás štrejchne hurikán, takže musíte počítat se vším. (wave)

 5. A jeste neco. S tema klimatizacnima bednama, co se davaji do oken, moc zkusenosti nemam – mame centralni klimatizaci. Ale vsimla jsem si, ze z nich odkapava voda kvuli kondenzaci. A casem ta voda ma rez. Coz muze ponicit omitku. U nas to zas tak nevadi – z cihel a vinylu se to da dostat. A kdyz uz nekdo ma barak s omitkou, tak sichr ma i centralni klimatizaci.

 6. Spis kulturni vlozka nez rada. V Charlestonu to resili verandama, ktere byly umistene tak, aby na ne foukal vitr od oceanu. A na nich se v nejvetsim horku I spalo. Aglicani se tohle naucili v Barbadosu, odkud jich hodne do Charlestonu prislo. Ve sve nejlepsi podobe vypadaji takto: http://hanaw.rajce.idnes.cz/Charleston_Battery_a_historicke_domy/#DSCN0429.jpg

  Pravda, tohle je deluxe max, ale faktem je, ze v Charlestonu I mnohem skromnejsi domy nejakou verandu maji. A i na farme, kde Chet vyrostl ve velmi skromnem dome, byla velika veranda a tam v nejvetsim vedru spali – nekdy i pres den, aby si odpocinuli od prace na poli v tom vedru.

  1. Hanko, už jsem si říkala, že ta naše nová terasa nabízí možnosti pro letní spaní (chuckle) A ten dům je krásný.

   1. Pokud mas i venkovni strop dostatecne siroky – jako treba na siroke verande, tal se vyplati stropni fen (ceiling fan). Neco na tento zpusob: http://www.homedepot.com/b/Lighting-Ceiling-Fans-Ceiling-Fans-Accessories-Ceiling-Fans/N-5yc1vZbvlq

    Jdou pouzit uvnitr i venku a pred klimatizaci byly pomuckou k preziti horka. daji se koupit i s namontovanyma svetlama, takze slouzi i jako lustr. Pravda, k stredoevropske predstave lustru to ma daleko, ale zivot mne poucil, a ted je mam v kazdem pokoji krome jidelny a kuchyne. Jdou nastavit na nekolik rychlosti – nejvyssi nedoporucuju. Ta šmrdlátka vyzenou horky vzduch ke stropu a jeste ten vanek zprijemni pobyt v domecku. Navic ty fény maji relativne nizky prikon el. proudu, a tudiz muzu jet v nejvyssim horku centralni klimatizaci o nekolik stupnu min. Protoze, pratele, ta centralni klimatizace je velmi draha na provoz.

    1. Je fakt, že větrák na vysoké noze situaci zlepšil, i když ložnice je na západ a s velkým balkónem, kde podlaha topí ještě v deset večer.
     U nás je s klimatizací problém ten, že máme ve zvyku nechávat otevřené všechny dveře uvnitř domu, takže vychladit dvoupatrový barák by byla darda. Ale děti spaní řešily takhle: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_cervenec/#DSC02189.jpg

 7. Španělé mají tzv. Persiany, což jsou těžké rolety co se stahují ručně pásy a vypadají jak dveře od garáže. Tím neprojde zaručeně nic, ale taky to moc nevypadá

 8. Už jsem tady kdysi bědoval – 10. poschodí, jedna okna na východ, druhá na západ…
  Venkovní žaluzie jsem si dal namontovat bohužel jenom na ty západní. Na lodžii to byli schopni bez lešení namontovat jenom nad zábradlí. To je plné, z mléčného skla, tedy další sluneční kolektor. Jsem to zastínil deskami, dřevotříska s nalepeným klimaporem (nebo jak se ta folie jmenuje). Ovšem zevnitř, zvenčí se k zábradlí opravdu nejde dostat, takže i tak to poněkud (dost) hřeje.
  Venkovní žaluzie, to je základ. Pokud je ale vysoká teplota vzduchu, tak nezbývá než zavřít okna. Když není klimatizace – zatím ji považuji v našem podnebí za rozežranost.
  Samozřejmostí je větrat v noci. Bere mě vztek, když vidím lidi, jak mají otevřená okna při 35°C. Možná není až tak zanedbatelné, že si ohřívají nejen svůj byt, ale i celý dům.

 9. My jsme letos pořídili do oken protisluneční folie, ale až v září, takže zkušenost, jak moc to pomůže, nemám. Dost to bere světla, musí si na to člověk zvyknout, je to jako by jste měli na očích slabé sluneční brýle. Velice to ocenily kočky, které sedí za balkonovými dveřmi na terasu a mají televizi. Na terase poskakují sýkory a ozobávají vrbku, která je v květináči a semínka slunečnice. Ptakoši kočky nevidí, protože z venku to působí jako zrcadlo a kočany mají divadlo.

 10. Áááá, bezva téma.
  Protože bydlím již skoro 40 let na jižním svahu, tak vím, co jsou to vedra (zatím jsem si nezvykla, ba myslím si, že to mám pocitově čím dál horší). Faktem zůstává, že se zvyšují i teploty. To co předvedlo letošní léto, je pouze ukázka toho, kam se sune klima v české kotlince.
  Se zastíněním mám zatím tyto zkušenosti: je dobré, aby se sluneční paprsky vůbec nedotkly za celý den okenních skel, to znamená stínit okna zvenku. Nechat proudit vzduch v noci do místnosti. Na příští rok uvažuji o zastínění okenního prostoru v horní ložnici markýzou. Nemusí být moc hluboká, ale po celé šířce oken a ještě kousek, když je slunce na boční straně, jak z východu tak ze západu. Navíc se nerozpálí podlaha balkonu, kam široká okna vedou. V ročním období, kdy není vedro se dá markýza „uklidit“ srolováním. Bude muset být z dobré, odolné kovové konstrukce, protože na tom našem svahu je to navíc jako na Větrné hůrce. Halt problém. Když jsme před 40 lety stavěli, tak bývala léta „chladnější“, pár dnů kolem třicítky a šlus. Navíc bývalo zataženo a pršelo. Kdybych věděla, že se bude měnit klima, nikdy bych nešla na jižní svah.

  1. No, včera v televizi někdo předpovídal pokles sluneční aktivity a příchod malé doby ledové 😀

   1. No a v létě tvrdili, že taková horká léta, jako bylo to letošní, teď budou obvyklá. Tak si vyber (whew) !

   2. Chi, chi. Také jsem si toho všimla někde na netu. Ale má to být, podle studie studované až někdy od roku 2050. Tak to nám ještě markíza poslouží :-)).

 11. U nás je v létě fakt horko a letos to byl extrém. Větrání ve dne bylo nesmyslné. Výrazné zlepšení pohody jsem zaznamenala už při stažených obyčejných žaluziích. Markýzu se chystáme dát na dům. Pergolu nechci. Sousedi ji mají a v kuchyni je děsná tma, což až tak nevadí v létě, kdy je člověk stejně věčně venku, ale v zimě je to masakr. Rodiče mají pergolu s průhlednou plastovou střechou na chalupě a z hlediska světla výrazně lepší, zato skrz ni svítí slunko a je mi to nepříjemné. Pokud jde o vítr- no, vím, že tam nějaké riziko je. Známí mají markýzu, která zajíždí jen do sloupkové dřevěné konstrukce, která ji výrazně stabilizuje. Konstrukce nestíní tolik jako pergola, takže v zimě je to snesitelné.

 12. Bývam v tehlovom činžiaku na prízemí a tienia mi veľké stromy, takže pri normálnejšom spôsobe leta mávam doma skôr chladno, ako príliš teplo. Tento rok ale ani prízemie a stromy nepomáhali. Môžem len potvrdiť, čo píše Sharka, jediné čo trochu pomáhalo, bolo vyvetrať ráno medzi 05:00 a 06:00, pred odchodom do práce všetky okná na hodinu dokorán a pri odchode všetko pozatvárať a na juhozápadnej strane zastrieť tmavými závesmi. Klimatizácii sa to rovnať nemôže, ale aj keď bolo vonku medzi 36 – 38°C, mala som pri príchode z práce doma okolo 28°C, čo je predsa len rozdiel. No a pred ďalšou štvrtou – piatou ráno sa už potom skutočne neoplatilo otvoriť ani vetračku, človek len vpustil dovnútra to peklo. Nadlho si asi zapamätám jedno ráno začiatkom júla, prišla som akurát z dovolenky a išla vyzdvihnúť kolegu, s ktorým cestujeme jedným autom do práce. Keď sme pred siedmou ráno dochádzali do práce, bolo v Bratislave 30°C …

 13. u nas v belgii jsme za kazde slunko radi 😉 ale loni v lete to bylo i tady moc – vyschla dokonce destova nadrz (5200 l).
  vetrali jsme pred svitanim, pak zavreli okna dvere a tezke zavesy, ktere mame obvykle jen na zimu, docela pekne slunko odstinily. mame typicka belgicka okna tzv. vykladni skrine vsude, takze svetla byva dost, ale byt jsou dvojita, neizoluji tak dobre. ale ty tluste zavesy v zime vyrobi rozdil nekolika stupnu v mistnosti pred a za nimi. i na to horko pomahaly, doma bylo o 10-12 stupnu mene nez venku. a nad jizni terasou mame elektrickou markyzu podedenou po predchozi majtelce domu. zastini krasne, jen nesmi foukat moc silny vitr, pak mame obzavy ze by se mohla vylomit. pouzili jsme ji i pri garden party za mirneho mrholeni (pak jsem ji ovsem druhy den susila) a hlavne pri vecernim posezeni je prijemne, ze na nas nepadne vlhko (rosa), kdyz se slunicko schova. opravdu je to znat sedet pod ni a vedle 😀
  vnitrni kovove manualne ovladnane rolety jsme meli v jednom z predchozich domovu a byt byly ucinne i z hlediska bezpecnosti domu, pripadala jsme si jak v plechovce. 🙂

 14. Neporadím taky vůbec, jenom podotýkám, že letošní vedra jsme v domě celkem přežili v pohodě. Vlastně jsme žili úpřevážně v obýváku, který je stíněný shora balkonem a ze předu tújemi (ač túje neobdivuju, na zastínění jsou jedinečně a letos nám ukázaly, že si zaslouží zůstat tam kde jsou, i když jim původně hrozilo vyhubení). Je pravda, že ten obývák je tmavý (jako jediná místnost v domě), ale jelikož se v něm vyskytujeme převážně večer, tak nám to v podstatě ani nevadí.

  Terka má v pokoji venkovní rolety, které jsou opravdu skvělé jako tepelný izolátor (to jak v létě tak v zimě). Kvůli izolaci jsou lepší než venkovní žaluzie.

  A co se ukázalo jako hlavní ovlivňovatel tepelné pohody v domě bylo to, že jsem přes léto vařila zásadně v prádelce (kde mám plynový sporák) – sice pro kuchařku trochu nepohodlné(vždy jsem si všecko připravila v kuchyni a pak přenesla jenom na uvaření či upečení do prádelky), ale nezvyšovala jsem teplo v domě.

  1. Jsem ráda, že túje,před obývákem byly vzaty na milost. Já jsem letos v létě vařila na severní, zastíněné straně domu, venku „na dvorku“! Za zavřenými dveřmi, aby horko z rozpálené zahrady nešlo dovnitř. Blázinec.

   1. Je fakt, že jsem vždycky řvala jak tur „Nelezte zas do té prádelny a když, tak zavírejte dvérca!“ v okamžiku, kdy jsem dala vařit brambory či polívku nebo zapla troubu. A fakt to funguje – teda to vaření mimo kuchyň, ne to moje řvaní (chuckle)

    Túje na jaře zase od spodu prostříháme a vyhrabeme jehličí (dojde asi zase na zastřižení vrchů, neb už dorostli do výšky satelitu a tak by nám rušily příjem) – tím se ta stěna dost provzdušní … a budeme čekat zas na léto (rofl)

 15. Tak to ti asi moc neporadím, já jsem na toto myslel od začátku a okna na sluneční straně mi dnes celkem účinně zakrývají stromy. Připojil bych se k Sharce – pokud nemáte hluboko do kapsy, pořídit a rozumně používat klimatizaci. Pokud ano, tak aspoň ty fólie.

 16. Kdo má zateplený dům a větrá v létě okny, vyrobí si z něj pec…. dopuručila bych meziokenní žaluzie a na venkovní skla odrazové sluneční folie. Dále v tom vedru fakt nevětrat, případně vyvětrat ve chvíli,kdy je teplota „nejnižší“. Do těchto domů patří rekuperace, která si větrání řídí automaticky a klimatizace, kterou umí uživatel používat a nedělá si z ní protivníka. rekuperace může mít i chlazení vzduchu vestavěné. potom není třeba klimatizaci pořizovat.Bohužel, kde nejdou použít venkovní žaluzie, které teplo „nepustí“ dovnitř, takže sníží teplotu v domě oproti nechráněným domům až o 3-4°C, tak je každá rada drahá. Ale hlavně si většina lidí musí uvědomit,že otevřením všech oken a dveří si fakt nepomůže!
  Na druhou stranu je pravda, že pokus o šíření vůně máty s citronovou kůrou vzduchem v pokojích domu ve vedru, navozoval svěžejší pocit …

 17. Já bych asi poradila „vnitřní okenice“. Tady se jim říká „Plantation shutters“ a je to něco jako francouzské vnější skládací okenice, jenže dovnitř. Může to být jen jedna okenice, ale dělají se i na malá okna třeba 3-dílné, aby se daly složit „na úzko“ do stran a zcela vyklopit ke zdi a okno tak zůstane celé volné. Jednotlivými laťkami se pohybuje jako u žaluzií, takže když za nimi otevřeš okno, může skrz proudit vzduch. Jsou ze dřeva a když budou z tmavého a zavřené, opravdu krásně stíní (viděla jsem u kamarádky). Já po nich kdysi toužila do ložnice, která má okno na jih a okno na západ, takže odpolední a zapadající slunce tam praží plnou silou. Bohužel tam nejdou dát, obě okna mají jednu stranu skoro u zdi, na vyklopení složených okenic není místo.

  http://1url.cz/O8mO

  Takže já mám sice na oknech závěsy (podložené), ale ani ty + žaluzie někdy nestačí. Takže jsem si ušila další obdélníkový kus husté, dvojité, temně zelené látky trochu přesahující velikost oken. Ten mám složený v ložnici a používám jen při extra silném slunci, kdy jinak klimatizace běží bez přestávky. Na konci látky jsou kovová očka a na rámech oken natlučené malé háčky. Látku na ně zavěsím a pak přes ni zatáhnu samotné závěsy oken. Ten rozdíl zastínění je hned poznat. Existují ještě pogumované závěsy, které ztlumí jak letní žár, tak zimní chlad od oken. Ty jsou ale těžké a při sesunutí do stran zaberou více místa, protože jsou tlustší.

  V našem vedlejším domě vedou šoupací dveře z jídelny na terasu. Původně měla terasa střechu. Strhli jsme ji, byla šeredná. Ale také proto, že stínila celou jídelnu. Ta je teď bez ní nádherně jasná. Takže pevnou střechu bych nad terasu nedoporučovala, pokud by pod ní bylo nějaké okno do domu. Rolovací markýza (ručně, či el.) je také fajn, také jsme o ní nad terasou uvažovali. Ale na náš vedlejší dům (s laminátovým obkladem) se nedá namontovat. Aby zakryla celou terasu je to příliš těžká obluda (navíc by museli provrtávat lamináty, což jsme nechtěli a báli bychom se, že ji silný vítr vyrve). Váš dům je jistě cihlový, tak by to asi šlo snáze. A alespoň tady se po obvodu markýzi dají zavěsit síťové „zdi“ kdy vznikne síťová místnost proti komárům.

  Slunečníky jsou bezva, ale nejvíce stíní ze shora ! Takže při nízkém zapadajícím slunci jsou dost nanic, pokud nemáš slunečník s kloubem, aby se dal naklonit. Ten je skvělý, ale stačí abys nebyla chvíli přítomna, zafoukal silný vítr a skloněný slunečník se změní v zedmutou plachtu. My to zažili s našim. Ač těžký, skončil napíchnutý za bazénem na ohradě (naštěstí stále na naší straně). Tenhle „ulítnutý“ slunečník byl ze silného „vikslajvantu“ , takže stínil víc než jakýkoliv látkový slunečník. Byl velký, dvoubarevný, navrch květy, vespod světle hnědý. Sloužil nám skoro 30 let ! Když se katapultoval na ohradu, bohužel se mu nalomil kloub (ten byl na kličku). Slunečník se sice pak dal roztáhnout, ale už ne naklonit. Časem se látka rozpadla a museli jsme ho, ač neradi vyhodit. Dívali jsme se po novém, sice se ještě někde v Kalifornii dělají ale nekřesťansky drahé (k tomu cena za dopravu). Ale jestli byste nějaký takový sehnali, mohu doporučit

  Tak jsem se rozepsala a vlastně neporadila. Ale jediné mohu doporučit. Ať už závěsy, slunečník, markýza, okenice – vybírejte tmavé barvy nebo u závěsů alespoň tmavý vnitřní podklad !!! Bílá a vůbec světlá barva může více ladit, být modernější ale nebude zdaleka tak stínit, jako barva tmavá, která světlo pohltí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN