BTW: Dušičky s duhou v hlavě

1102dar3_1Letošní dušičky jsou zářivé, barevné a kupodivu nejsou ani moc studené. Květinám to na hrobech sluší, svíčky většinou nezhasíná dravý vítr. Bylo by fajn, kdyby si člověk to slunečno dokázal uchovat i ve své duši, když se za vůně měknoucího vosku a chryzantém noří do vzpomínek na ty, kdo tady už s námi nejsou.

 

Přemýšlela jsem o tom, když jsem včera šla nádherným prosluněným podzimním lesem. Jak se smířit se smrtí, s velkou konečnou, s nicotou navždy? Nabízí se víra… Víra v to, že smrtí všechno nekončí, jen my to z té naší strany nedokážeme vidět.

Najednou jsem si vzpomněla na knihy Terryho Prattcheta. Několikrát tam Smrť, který převáděl zemřelé z jedné strany na druhou, odpověděl na otázku právě zesnulého po směru jejich cesty v zásadě tímto způsobem: „Co myslíte vy? A kam byste chtěl jít?“ Předkládal myšlenku, že posmrtný život si vlastně svým způsobem vytváříme sami, svojí vírou a očekáváním.

 

1102dar3

 

Možná vám tato úvaha nezní zrovna dnešní den dost uctivě, ale věřte, že v tom neúcta není – ani k mrtvým, ani k náboženstvím, které se otázkou nesmrtelnosti lidské duše zabývají. Prostě jsem cestou tím pokojným lesem přemýšlela nad tím, že právě takhle může existovat, aspoň pro lidi, kteří jsou odhodláni tomu věřit, onen klidný a spokojený život za Duhovým mostem.

Mám ráda tu představu. Ani nebe, ani peklo. Poklidná existence v kulisách, které člověk miloval, ve společnosti těch, které miloval – bez ohledu na počet nohou. Místo, kde člověk nakonec s vděčnou radostí odpočívá, kde nejsou hrůza, starosti a bolest. Představuju si ta setkání, když se tam někdo nově objeví, a přivítání: „Tak pojď, posaď se k nám a povídej, co je tam dole nového?

 

1102dar2

 

Zármutek a zoufalá prázdnota… to je něco, co v případě takového odchodu zůstane nám, kdo jsme zůstali. Jich se to už netýká. Ale když věřím v to místo za Duhou, mám přece jen nějakou útěchu. A živý člověk útěchu potřebuje. Ostatně, vždyť nakonec mnoho z nás už podobným způsobem myslí.

„Podívejte, maminko a babičko, jak mi krásně kvetou růže! Jo, tati, to bys byl hrdej, kdybys viděl, co jsem dokázal, co? Babi, dědo, prosím, dohlédněte na toho pitomého psa – zase mi utekl, ať se bezpečně vrátí domů!“ A tak nějak tiše věříme, že vidí, chápou, oceňují i dohlédnou:))

Netvrdím, že mám pravdu. Konec konců, v otázce víry je pravda irelevantní. Jen s vámi sdílím představu, která se mi líbí. A tak vám při dnešku přeju: vzpomínejte s láskou.

 

 

1102dar1

 

A protože se ptám vždycky, ptám se i dnes: jak se vám vzpomíná? Chodíte na hřbitovy, svítíte doma svíčičkou, chodíte na místa, kde jste bývali se svými milými spokojení?

A také tu zapaluju virtuální svíčku za ty naše společné přátele, kteří již na tu druhou stranu přešli.

 

PS: Na hřbitov, na náš malý vesnický hřbitůvek u lesa, jsme šli v neděli večer, už byla tma. Obloha byla plná hvězd a hřbitov byl na dálku vidět v podobě hejna načervenalých světlušek. Tak jsme pár dalších pamětních světýlek přidali. Bylo to moc krásné.

PPS: Pro doplnění – hřbitov je dost daleko za vsí a pochopitelně nikde v okolí není žádné veřejné osvětlení – proto ty bezostyšně zářící hvězdy…:))

Aktualizováno: 1.11.2015 — 21:06

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tady nemáme komu chodit na hroby, všichni, kteří odešli před námi leží jinde. Na tatínka i maminku ale vzpomínám často. Na tatínka hlavně, když pracuji na záhoně, protože zahradničení jsem podědila po něm. No a maminčin kus domácnosti jsem si sem převezla po její smrti. Takže si na ni vzpomenu kdykoliv na sebe něco jejího obléknu, v kuchyni použiji něco z její kuchyně atd. Byla jsem krátce vdaná, kdy jsem dostala od maminky jako vánoční dárek její portrét – olej na plátně, který malovala společná kamarádka a maminka mi vyprávěla, jak a kolikrát k ní chodila „sedět“. Maminka má na sobě chválně šaty a u krku brož které jsem oboje na ní vždy viděla ráda. Maminčin obraz visí v ložnici přímo proti posteli, takže když uléhám a vstávám, koukám na ni.

  Já nějak hloubavě nepřemýšlím co bude „se mnou“ (ráda bych věřila, že to hned tak nebude),spíše bych chtěla pro svůj vlastní pozemský klid jen vědět, že všichni ti milovaní, kteří už navždy odešli (lidi i zvířata) jsou tam, kde jsou šťastní a nic je nebolí. Ale to je právě to tajemství smrti – na to mi nikdo nedokáže dát přesnou odpověď.

 2. Já zas pozdě, ale přece… já mám hrob maminky dost daleko. Přiznám se, že nějak nestíhám tam jezdit tak často, jak by asi správně mělo být, ale. S maminkou si povidám docela často, mám pocit, že je stejně pořád někde nedaleko. Ale tady na místním hřbitově jsem se podívat byla, chodívali jsme takhle každoročně vždycky navečer, mám pocit takové zvláštní chvilky v tento den. A pokud na mě budou za duhou čekat moje kočky, tak fakt doufám, že za duhou se už konečně snesou, už se prát nebudou a budem jedno velké šťastné klubko:)

 3. Je mi 34.

  Před 5 rokama odešel děda, před 3 babička. Před 2 roky tatínek a letos v červenci jsem pochovala maminku.

  Hrob máme na vesnici na chalupě a chodím tam skoro každý víkend, pokud tam tedy jedu. Nevyvolává to ve mě větší smutek (jen vzdycky když jsem poprvé viděla další jméno na desce…) Nemám pocit, že tam chodit musím, prostě chci. Návalu tohohle víkendu jsem se ale vyhnula, zapálím si svíčku doma.

   1. Bylo by prima, kdyby nám CD dopřála více společných let, ale těch 34 bylo nádherných, tak jsem vděčná alespoň za ně. Někdy mě děsí představa vseho toho času predemnou. Az přijdou významné události, kterých uz nebudou moci být součástí… Ale vybavili mě do života, myslím, dobře:), tak se holt budu prát. Chci věřit, že se jednou někde nějak zase sejdeme, je to krásná představa…

 4. Při vybalování krabic jsem pár dnů zpátky našla babiččinu pasovou fotku, tu poslední, kde už měla krátký vlasy.
  Tak ji mám teď na stole.

  1. Ahoj Io, už jsi udomácněná? Minimálně na net už přístup máš, jak vidím! (wave)

   Já mám tady v pracovně fotku mojí babičky coby mladé ženy s mojí mamkou, které je asi tak čtyři, pět let a ve vlasech má mašli. Až při pohledu na tuhle fotku mě napadlo, že se vlastně babičce podobám! (angel)

   1. Já jsem při vyklízení bytu po mamince vloni našla starou velkou fotografii mé maminky zamlada s její maminkou (mou babičkou, kterou jsem bohužel nepoznala). Nejdřív jsem se ale úplně lekla, s kým to na té fotce jsem. Až po chvíli mi došlo, že to nejsem já, ale moje maminka. Podoba je téměř dokonalá.
    Je to taková ta velká portrétní fotografie od fotografa v sépiové barvě. Je na jednom místě trochu poškozená. Plánuju, že ji nechám v nějakém ateliéru opravit a taky si ji pověsím.

   2. Jojo, víceméně udomácněná. Pár věcí si ještě musí sednout, ale jinak dobrý, skoro všechno už funguje, jak má. I ten net. I stránky na LJ. 🙂

    Takhle jsem si se spletla se sestřenicí – povídám, vždyť já na týhle oslavě nebyla, tak sakra…? Sestřenka má světlý vlasy, ale zjevně ne zas až tak (prababička měla tmavý, ve stáří stříbrný, a my to po ní všichni dědíme, takže i sestřenka není tak plavá, jak si člověk představí třeba typickou blondýnu, jenom je z nás nejsvětlejší, tak jsme ji měli všichni zařazenou jako světlou) a asi tam bylo i vhodný světlo nebo co.
    Šíleně podobní jsme si s bráchancem. Víc než si je podobnej on se svým bráchou. 😀 Taky to leze ven hlavně na fotkách.
    Největší díl práce v rodině dělají takový ty rýhy kolem pusy. Tak jsem vzala babiččinu fotku a zrcátko – a jo, jsme nepopiratelně příbuzný!

 5. Moje každoroční „Dušičky“ začínají už tak v polovině října a někdy i začátkem a to tak, že se mi o mých zemřelých začne v noci zdát. Sny jsou to příjemné, jen si povídáme a rozmlouváme spolu a někdy je jen vidím a nemluví. Do Dušiček to většinou přestane, nejpozději dnes. Nevím, co to je a ani o tom nepřemýšlím, beru to už tak nějak normálně, zdá se mi i o našich psech. Letos jsem dotáhla na hřbitov květníky z kamene, byly těžké jak sfiňa. Osázela jsem vřesy,chryzantémy, břečťan, hrob se letos spravoval, zdvihaly ho kořeny stromu, teď už je tam jen pařez a rostou na něm parádní houby.
  Bylo nádherně slunečno a tak jsem taky přemýšlela zvesela o smrti a nebojím se vůbec, konečně si odpočnu Ale zase spěchat až tak nebudu. 🙂 Dnes rozsvítím doma kalíšek a budu meditovat nad životem a smrtí, s něčím dobrým na stole.

  1. Jenny, ty jsi úžasná – zvesela jsi přemýšlela o smrti (inlove)
   Nejsi ty z Bhútánu? Tam prý intenzivně sledují úroveň štěstí svých obyvatel a jak v jakémsi rozhovoru napsali, lidé tak jsou šťastní, protože jsou zvyklí myslet na smrt. Tedy – asi – se pak umějí radovat z toho, že zatím mrtví nejsou… Ale to jen dávám dál, jak jsem četla, v Bhútánu jsem nebyla, takže je to věř/ nevěř 🙂

  2. Jenny, takové sny ti tak trochu závidím. Já takové nemám a když náhodou hezky začnou, stejně se rychle změní v noční můru. Takže žádné povídání… Možná je to tím, že jsem se s jejich smrtí možná doteď úplně nesmířila, třeba ty dveře zavírám já sama.

   1. Milá Dede, všichni mí blízcí odešli v požehnaném věku, mimo mého otce. Taky se mi o něm zdá nejméně a když, tak se mi snaží vysvětlit, že mě měl rád ale to je asi moje přání, moc jsme si toho spolu nestačili říct. Tvá situace je jiná, maminka Ti odešla nespravedlivě, velmi brzo a s tím,se nelze jen tak vypořádat, jen přijmout a i to je těžké. V této chvíli, kdy člověk intenzivně vzpomíná, nezbývá, než se k blízkým živým přitulit a za ruku, či packu pevně držet.Tímto to činím Tobě na dálku. 🙂

   2. Mne se posledni dobou strasne moc zda o nasem tatovi. Ale tak dobre. Proste neco v tom snu delam a tata tam je. Ale asi je to mozna tim, ze bych ho posledni dobou uzila k reseni ruznych problemu.

 6. Na hřbitovy moc nechodím. Ale na svého milovaného dědu i na babičku si vzpomenu dost často. To je, myslím, důležitější, než ta svíčka a kytka kdesi na kusu kamene.

  Samozřejmě se mi líbí představa Duhového mostu, za kterým je všem krásně, ale popravdě na těchto „shromažďovacích“ místech vidím spoustu logických chyb: třeba to, že by mě běželi vítat oba moji psi, to by prostě nešlo,ti by se spolu radši pěkně porvali. (chuckle) A tak si spíš spokojeně věřím v nějakou formu zákona zachování energie. V to, že se člověk po fyzické stránce sice obrátí v prach, ale ta duše, či jak to nazvat, tu nějakým způsobem zůstane. Ale kdo ví?

  1. Pavčo, tak jsem se zamyslela nad tím, ja mě by se shodla smečka a já zatím vím jistě, že ti moji by se neporvali 🙂

   Ano, i zákon zachování energie se dá použít. Fakt je ten, že nevíme – víme, že tělo se v prach obrátí. No a co se stane s duší člověka, to se můžeme jen dohadovat 🙂

 7. Přestože všichni moji blízcí už jsou mrtví, nemám žádné hroby. Bylo to moje rozhodnutí. Odchod každého jednoho z nich mě tak bolel, že jsem se napříště nechtěla chodit trápit na jeho hrob. Stejně jsou všichni se mnou. Vidím je před sebou, jako by tu pořád byli. Mamince často něco říkám. A jak tak pořád žiju ve stejném městě, tak se mi na mnoha místech často vybaví nějaká hezká chvíle s někým z nich. Chtěla bych je tu mít zase všechny zpátky, ale to nejde.
  Na žádné nebe ani duhu nevěřím. Smrt je konec. Ale člověk žije dál ve vzpomínkách těch, kteří tu zůstali. A tak jim často v duchu děkuji za ten kus života, který prošli se mnou, a za všechno, co mi svou přítomností do života dali. Měla jsem je ráda a naučili mě dobře se poprat se životem.

 8. Letos byl na hrobech jen můj manžel, protože já jsem v neschopence po artroskopii kolene.
  Jinak chodíme pravidelně po celý rok.
  Je tam vždy takový klid a mír. Také si ráda čtu na náhrobcích. Zvláště na těch starých, kde se uvádí, že tam leží pan přednosta drah, hoteliér s chotí atd. Vždy uklidíme kolem hrobů, zapálíme svíčku a já s nimi v duchu povídám. Říkám jim co je nového a poprosím o přímluvu.
  Kocourek Honásek je pohřbený na chatě. Má tam kytičku a malý náhrobeček. Vždy se u něho stavíme.

  Co se týče posmrtného života, tak já věřím, že se tam všichni sejdeme. Přejdu duhový most a v ústrety mi půjde babička Máňa s dědou Janem a prababička Marie. A vpředu poběží Honásek a skočí mi do náručí. Určitě to tak je.

  1. Ano, líbí se mi představa takového setkání (inlove)

   A jak se ti daří Míšo? Chová se koleno mravně? (wave)

  1. Moc pěkné fotky, Matyldo – hlavně psice v listí! 🙂

   Já jsem bývala zvyklá na ruch a světla Olšan, takže náš vesnický hřbitůvek, kde včera parkovalo občas až pět (!!) aut naráz, je pro mě pořád svým způsobem objev 🙂 A líbí se mi moc 🙂

   1. Vidíš, já dlouho Olšana neměla ráda, právě pro ten ruch – s babičkou jsem chodila do Břevnova, to byl původně venkovskej hřbitov a, i když se časem rozrostl, tak něco venkovskýho v něm zůstalo.
    Ale rodiče mám na Olšanech a zvykla jsem si a občas tam zajdu.
    Ale vzpomínám spíš jinde, když mi je něco připomene.

    1. Ahoj zano! 🙂
     My jsme chodívali se svíčkami jen k velkému kříži (nemáme na Olšanech žádný hrob) a pak do staré části. Tam ruch nebyl nikdy… 🙂
     Břevnovskej hřbitov vůbec neznám.

 9. Byla jsem v sobotu odpoledne tam u nás – za stařečkama a taťkou. Bylo krásně, sluníčko svítilo, nefučel větr a vůbec bylo tak nějak nedušičkově. A tak jsme s mamkou ten náš hřbitůvek prošly celý – on je malinký – sedm svislých uliček, které protínají tři vodorovné (chuckle) a přece nám to dalo příjemnou hodinku. Já si ráda čtu ta starodávná jména – Petronyla, Apolonie, Jenoféva … a dívám se se na maličké fotky v oválných rámečcích a vidím tam ty uplynulé životy zakleté v kousku porculánu. A mamka k některým dodává pár slov. „Podívej, jak toto byla krásná ženská a ten její šereda a přece ji podváděl na každém kroku.“ … „A podívej, táto Máňa si hezky položila do jednoho hrobu manžela aj milenca. Aspoň to dycky vezme z jedný vody načisto.“

 10. Na hroboch sme boli už cez týždeň, aby sme sa vyhli návalu, lebo v našom meste to na Dušičky vyzerá tak, že všetci naraz sa vyberú autami na dve malinkaté parkoviská pri starom aj novom cintoríne a aj v okolitých uličkách sa stojí, trúbi a čaká, kým sa niekto pohne, no sodoma. Ale zato sme boli s otcom a sesternicou v sobotu ráno v Šaštíne na hubách a napodiv sme aj našli, hoci sa tam predtým muselo premlieť strašne veľa ľudí, tráva bola miestami normálne ušliapaná. A na nájdenie takých miest, ktoré všetci minuli a objavenie hríbov aj v dave bola expert naša mama a tatko tvrdí, že to asi prešlo na mňa, lebo sa mi podarili dve miestečká, kde som si čupla a pred očami mi vyskakovali ďalšie a ďalšie čokoládovohnedé klobúčiky krásnych, mladých suchohríbikov. Dovtedy som nemala nič a tam som si dozbierala tak za pol košíka. Tak keď som sa dvíhala z mäkučkého, vlhkého machu, pozrela som hore, slnko práve začínalo presvitať cez hmlu v korunách borovíc, povedala som si len pre seba „ďakujem, mami“ …

 11. byla jsem na rodinných hrobech, zašla zapálit i tam, kam už nikdo nechodí..k několika opuštěným, co je zub času mění v prach.. a pak jsem jela do Malšovic za Šarikem…modrej jalovec, co jsem tam po jeho odchodu zasadila,mne už o metr převyšuje, vždyť to bude příští rok 10 let, co tam roste…tam jsem pořád smutná, už sice nejdu pryč ubrečená tak,že na cestu skrz slzy nevidím, ale bolí to pořád…
  u nás se říkalo,že zapálená svíčka na Dušičky,otvírá hrob..že ti,co v něm jsou mohou na celou noc ven ,podívat se na místa,která měli rádi nebo kam chtějí…jen se musí včas vrátit, protože až plamínek zhasne,hrob se zavře…

  1. Sharko, víš, že jsem to povídání o svítící svíčce coby otevřených dveřích, nikdy neslyšela? Ale proč ne, dnes večer budu zase svítit… (h)
   Jinak max a Kazan mají hroby u nás na zahradě, Daník skončil v Anglii. Naštěstí ten hrob není podstatný, nechci se trápit nad tím, že tu Daník chybí.

  1. Nádherné fotky, Jakkeli… ta podzimní a ten soumračaný pohled na Rozkoš jsou úžasné! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN