BTW: Ráno

1012dar7_1Jedu autem opuštěnou venkovskou silnicí vinoucí se mezi podzimně zabarvenými lesy. Zima je pořádná, ale sluníčko už vykukuje – nad Zvičinou bude jasno. Je nedělní ráno, jedu pro čerstvé pečivo a raduju se… no, z plna hrdla:)) Krajina je překrásná a mě je tak dobře, jak už dávno ne. Kéž by to zase chvíli vydrželo!

 

Když zastavím v Bílé Třemešné před obchodem a k autu mi spěchá neznámá, úhledně nastrojená stará paní, tak se ani nedivím – takový je to den. Aha, jen si mě spletla. S trochu rozpačitým úsměvem mi vysvětluje, že čeká na pana faráře, který ji sveze do kopečka ke kostelu. Nabízím jí svezení, ale nechce a asi má pravdu. Nastal by zmatek, kdyby ji tam ochotný pan farář nenašel!

 

1012dar1

 

V obchodě si beru jen tři rohlíky – housky už nemají. Je to obchod provozovaný vietnamskou rodinou a je tam všechno, co na vsi můžete nahonem potřebovat. Jen tam chodí moc lidí, takže po deváté už pečivo skoro není, jen chleba. Sednu do auta a vůbec se mi nechce jet domů. Tak jo, popojedu kousek ke konzumu. Sláva, tady ještě čerstvé housky mají. Domů se mi ale pořád ještě nechce. Je tak krásné ráno!

 

1012dar2

 

Jedu vesnicí nahoru, až za kostel, a odbočuju vlevo, směrem na Třebihošť. Tak se zadem dostanu pod Zvičinu a pak se projedu svojí oblíbenou cestou přes Dehtov a Zábřezí zase domů. Jen mě mrzí, že nemůžu poslat auto napřed a jít pěšky. To je všechno kraj, který máme se psima krásně prošlapaný – a nikdy mě neomrzí.

 

1012dar3

 

Jedu pomalu a vzpomínám, jak na jaře tu kvetly špendlíky a švestky, zatímco teď oči přecházejí z barevných jeřábů, javorů, třešní a ořešáků. Mezi stromy se na keřích červenají šípky a hložinky, ke spánku ukládaná pole mají matně červenou barvu. Kdyby jen zapršelo, to by červená barva půdy zazářila!

 

1012dar4

 

A hned si vzpomenu na jiné setkání. Minulý týden jsem tudy šla jen s Berry a potkaly jsme starého pána. Ten se hned k Berušce měl a tvářil se při tom tak, že mě vůbec nepřekvapilo, když se mi vzápětí přiznal, že mu v létě umřela jeho fenka a jak strašně mu chybí. A že jeho žena už dalšího psa nechce, ani jeho syn ne. Ale on bez psa nedokáže být!

 

1012dar5

 

Povídali jsme si a já s úžasem zjistila, že pán nejen touží po štěněti, ale rád by měl zase leonbergera… Nedalo mi to, a ač mi do toho nic nebylo, opatrně jsem namítla, že možná dospělý pejsek z útulku by byl vhodnější? Zkoušela jsem odhadnout, kolik tomu pánovi může být let. Vypadal dost fit, jen trochu nedoslýchal. Popravdě bych řekla, že s rukou v Berryině srsti v tu chvíli nahlas snil.

 

1012dar6

 

Říkala jsem zrovna, že je to pro lidi těžké, protože jim psi moc rychle stárnou. Že se taky doufám, že starší pejsek mého otce ještě bude dlouho živ, protože ti dva se potřebují a milují. Najednou se pán vrátil do přítomnosti a hned se mě zeptal: „A kolik let je vašemu tatínkovi?“ „Osmdesát jedna,“ povídám. Načež pán pokýval hlavou a dodal: „No jo, to je ještě mladík!“

 

1012dar7

 

Projíždím posledním kusem lesa a přede mnou se objeví naše víska. Zjišťuju, že se mi nějakým způsobem změnil ranní nákup v neplánované, ale o to upřímnější díkuvzdání. Zaparkovala jsem na dvorku, psice mi přiběhly naproti a ke dveřím mě přišel přivítat Martin. V to krásné ráno mi zase jednou došlo, jako moc toho mám, za co bych měla poděkovat!

 

Dnes se tedy ptám: Kdy jste si naposledy vy sami sečetli svá požehnání? Jde mi o to, že člověk v denním zápřahu, kdy má hlavu skloněnou k zemi, aby utáhl vše, co je na něm naložené, nemívá náladu si připomínat, že je vlastně bohatý.  I já jsem potřebovala kapku nakopnout, abych tu hlavu zvedla. A proto šťouchám i do vás:))

Tak co? Chápu, že v pondělí ráno se aktiva sčítají hůř než v neděli, ale pro jednou…;)

Aktualizováno: 11.10.2015 — 22:28

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, každý den si uvědomuji, jak moc dobře se mám, už jen tím jaké lidi a zvířata mám kolem sebe a jaké kamarády a přátele mám vpozdálí.
  Držím se celý život hesla dej a bude ti dáno, přej a bude ti přáno. Je mi líto lidí, kteří umí jen naříkat,dští kolem sebe zlost a závist. Mají ubohý život, vprostřed té jejich sebestředné nenávisti vůči všem ostatním. Kdyby tu energii věnovali na něco jiného, bylo by jim hned lépe.

 2. Ženy ,nie je,nebol a nebude taký večer,aby som tam tomu hore nepoďakovala za všetko,čoho sa mi dostáva a nepoprosila,aby na mňa naďalej dával pozor.
  Raz mi jeden záchranár povedal,že som veľkou milosťou obdarený človek/to bolo vtedy,keď som podobne ako Vy vyššie vypočítavala svoje „bohatstvo“/ A tak tiež teraz hovorím:Všetky sme obdarené veľkou milosťou-vnímame svoje „bohatstvo“.A nech to tak zostane.

  1. Verenko, mám chuť napsat „amen“ (inlove)
   Jedna věc je mít své životní bohatství a druhá je si to uvědomovat a umět to docenit.

 3. Dede, krásné fotky, krásný barevný podzim (u nás je stále zataženo,ale závěje prachu). Mám to smtím krásným ránem podobné jako YGA. Jsem ráda, že ráno je, je pohodové, a že jsme spolu (dokonce i Darek už bývá ráno déle v postýlce 😛 ).
  YGÓÓÓ všechno nejlepší, hlavě hodně zdravíčka a mnoho takových spokojených rán!!!! (rose) (f) (^) (d)

  1. Milá Alex, i u nás jsou závoje prachu… i proto ta pole nejsou tak krásně červená, jak by mohla být. 🙂

   Co Ajvinčina packa? (inlove)

   1. AHOJ, DEDE, U NÁS SICE PRŠELO V MINULÝCH DNECH DOCELA DOST,ALE UŽ Z NEDĚLE NA PONDĚLÍ ZASE ŠLEHL BIČEM PŘÍZEMNÍ MRÁZ. SPÁLIL ÚPLNĚ VŠECHNY ZBYTKY RAJČAT , CO JSEM NESTIHLA SKLIDT VE FOLIÁKU A PŘEMRZLO I LISTÍ JAVORU. JAVOR ZAČAL RYCHLOSTÍ BLESKU OPADÁVAT,T AKŽE MÁME VŠUDE PO CELÉ ZAHRADĚ ZÁVĚJE NÁDHERNĚ BARWVNÉHO LISTÍ, ALE SÁM JAVOR JE UŽ SKORO HOLÝ A ZIMNĚ SMUTNÝ. P.S.:ZKOUŠELI JSTE NĚKDO DĚLA RŮŽIČKY Z JAVOROVÉHO LISTÍ? JÁ JE ZKOUŠELA JIŽ PŘEDE DVĚMA LETY. dĚLA JSEM KYTICI TĚCHTO RŮŽIČEK DO KOLUMBÁRIA,KD JE ULOŽEN POPEL MANŽELOVA TAÍNKA. TY RŮŽIČK SCHRÁNKUPĚKNĚ ROZSVÍTILY BAREVNOSTÍ, POKUD RŮŽIČKY HNED PO VYROBENÍ CELÉ NALAKUJETE LAKEM NA VLASY, USCHNOU ČASEM, ALE BEREVNOST ZTRATÍ JEN MÁLO.A ABYCH ŘWEKLA NĚCO K TÉMATU: UŽ SICE Z MÉ PŮVODNÍ RODINY DÁVNO NIKDO NEŽIJE,ALE PŘESTO SE CÍTÍM BOHATÁ DOSTA DOST. NĚKDY SICE BRUČÍM A HUBUJU, AVŠAK PAK MUSÍM UZNAT, ŽE MLP JE DOBRÝ, I KDYŽ DOST NEPOŘÁDNÝ MANŽEL. A MÁME DNES NEJVĚTŠÍ BOHATSTVÍ VE DVOU DOSPĚLÝCH DCERÁCH A V MALÉ VNUČCE ADÉLCE.JSEM SPOKOJENÁ, I KDYŽ NĚKDY HUDRUJU KVŮLI SVÉ LEVÉ A DOSTI MÁLO POHYBLIVÉ ARTROTICKÉ KYČLI.

 4. Díky za každé dobré ráno.

  Dobré ráno je, když Jeník chrupká z jedné strany, Zikmund z druhé strany, mezi náma Toya, z koupelny slyším, jak se Terka chystá na ranní běh a mezitím mi Brooke strká nos buď do oka nebo nosní dírky.

  A venku svítí sluníčko nebo prší nebo mrzne nebo prostě je nějak, ale doma je příjemně jak v nebíčku.

  A já vím, že mne nečeká nic mimořádného – ani starosti, ani radosti – prostě úplně normální den s běžným provozem – zaměstnání, nákup, polepancování domácnosti, nějaká ta večeře pro rodinu a mezi tím vycházky se psy a pomazlení Zikiho a poskládání prádla a pak si něco přečíst a dát si večer dvě decky vína a mrknout na net nebo taky ne … to je pak krásný a bohatý den.

  1. Milá Ygo, já ti také přeji hodně zdraví a všechno nejhorší ať se ti vyhýbá.
   /to mi přeje vždycky náš soused a ono to není špatné přání/

  2. Ygo, přeju ti všechno nejlepší k narozeninám! (h) (f) (rose1) (party)
   Ať jsi zdravá, štěstí se tě nepouští a máš pořád se z čeho radovat. A sobecky dodávám – i nadále foť a piš pro potěšení nás všech (blush)

   A napsalas to moc hezky i dnes (wave)

  3. Milá Ygo, vše nej nej k narozeninám, radosti ať ti zůstávájí a strasti ať odplynou do pryč…

  4. Děkuju všem za krásná přání. Moc jste mi udělali radost – další moje bohatství … dobří lidé, kteří si na mne vzpomenou.

  5. Ygo krásné vyznání lásky k celé rodince do které zahrnuješ i chundelaté kamarády.
   Přeji vše nejlepší k narozeninám.

 5. Sčítám docela často a ještě častěji potichu říkám „tomu nahoře“, že vím, co mám a že si toho vážím. Že mi to nemusí připomínat jistým druhem špatných událostí.
  Mám dvě zdravé krásné děti, mám k nim báječného tatínka, se kterým se máme rádi. To je nejdůležitější. Ale mám toho mnohem víc. A snažím se mít i v každodenním zápřahu hlavu zvednutou a i těch malých radostí si co nejvíc užívat. Proto jdu teď nakrmit a obléct mláďata a hurá do barevné krajiny 🙂 Asi bych si měla vzít i foťák… 🙂

  1. Pavčo, není zase tolik mladých žen, které si tohle umějí uvědomit (inlove) A je fajn, že ty k nim patříš. Užijte si vycházku! (wave)

 6. Pondělní ráno.Přednosta odešel do práce ale ráno ještě vyvenčil Áju a Babu, nechal mi napsaný vzkaz : „Všichni dělali všechno a snídali“. 🙂 No a tak jsem mohla ještě chvíli zalehnout. Babu mi dělala zátku u zadele, za ní ležela Ája, za chvíli cítím „žuch“ , Mia mi skočila na nohy a za chvíli chrápala nahlas, Čita mi vrněla na hlavě.Tak děkuji stále za ty dary i stáří,či pozdnější věk je krásný.Rodina funguje, v sobotu jedu s vnučkou do Vídně na lipicány, co víc si mohu přát! takže díky, díky, díky, dnes a denně, za každé dobré ráno.
  Milá Dede, krásné fotky,sdílím Tvé pocity a díky za vše.
  (h)

  1. Jenny… už nevím, co napsat, abych se neopakovala. Přeju ti tvé krásné chvíle (inlove) a mám radost, že jedeš s vnučkou na Lipicány! Jednak ti ten výlet přeju a jednat taky doufám, že budeš fotit a něco o tom napíšeš 🙂

 7. No, nedávno jsem to sčítala jen tak pro sebe, protože se mne někdo ptal, jak se mám a já se styděla říct, že naprosto báječně. I přes to, že mne bolí nohy a zjišťuji, že už bych asi těm svejm holkám ty zadelky nenatrhla a třicet kiláků asi neudělala. I přes to, že ač děti stojí pevně v životě a čelí jeho nástrahám a já bych spoustu věcí dělala jinak než oni ( zcela určitě bych se nehnala do Turecka zrovna teď ). I přes to, že Bimbo po dlouhé době strávil v červnu týden v nemocnici a já se o něj zákonitě bojím. I přes to, že v týdnu sotva vyvenčím Majdu, uvařím večeři a na druhý den oběd a padnu. I přes to, že nenápadně poporostla hromada košil na žehlení, neb tento víkend jsem opravdu na to už neměla chuť. A přes to mám pocit, že právě prožívám nejhezčí chvíle. Ano, jsme sami, ale chlupaté příšerky se dostatečně starají o rozruch a děti se co týden zastaví doma. I kdybychom neměli co dělat, mladí nám velmi rádi strčí jednu až tři vnučky. Práci máme oba a tgěšíme se na důchod. Sluníčko svítí, topení doma topí i na záchodě- toť pokrok oproti minulému bydlišti. Tak co bych měla ještě chtít, abych fakt nevypadala jako hamoun

  1. Inko, to je takovej divnej svět, když člověka napadne, že by se měl stydět za to, že je mu báječně. I když ten pocit umím pochopit (inlove)
   Popravdě, když je člověku dobře, má tendenci to šířit dál – a to je to, co tenhle svět potřebuje 🙂

   1. Když se mě někdo zeptá, jak se mám, vždycky odpovídám, že báječně. Kdo je hodný, ten mi to přeje a prevíta tím naštvu (rofl)

    1. Jeden můj kolega vždy říká „Mám se blbě, ale dobře to snáším.“ Tak nevím, jestli je pesimista nebo optimista …

 8. Každé ráno, když oběhnu a nakrmím slepičky a králíky, sednu si s kafem na zápraží ( ano i v zimě), zvednu oči tam nahoru… A poděkuju. Za to, že žiju, že mám dva báječné syny, senzační snachu a prima vnuky. Za to, že jsou se mnou obě staré psí holky. A poprosím, aby to tak ještě dlouho zůstalo!
  Míšo, tvoje krásná slova o manželovi mi způsobila slanou vláhu v očích. Jsi báječná a moc ti to štěstí přeju! (h)

  1. Lído, chápu tě. A líbí se mi ten obrázek tebe na zápraží, s kafem v ruce, psy vedle tebe a celé to tiché díkuvzdání (inlove)

 9. Občas si říkám, že jsem v podstatě šťastný člověk, že mi nic nechybí. Jen to chce se zastavit, podívat se do hezké přírody, která je teď tak nádherně barevná. Budu to muset dělat častěji.
  Dede fotky jsou nádherné, radost se dívat.

 10. Krásné fotky- barevné podzimní s modrou oblohou, jaké mám nejradši 🙂 U nás je škaredo škaredě, jen škoda, že z té šedé deky neprší, takhle tady starší zbytečně.
  Kdy se cítím bohatá- málokdy. Jen proto, že žiju ve fofru, jaký zná většina žen mezi čtyřicítkou a padesátkou. Nároky jsou obrovské ze všech stran a to, co jsem dřív doháněla kolem desáté večer, mi v dnešní době nejde, protože jsem prostě unavená.
  Bohatá se cítím tehdy, když je v domě klid a pohoda, psovstvo a kočičstvo se povaluje a sleduje, co dělám, když jdu ven se psima a je krásné počasí a já vím, že na procházku nemám jen vymezených 45 minut, kdy pak zase budu muset letět do práce.

  1. Matyldo, ony i tyhle divoké roky skončí a nápor maličko poleví, až děti vypadnou z hnízda 😛 A taky se do té doby se naučíš víc šetřit vlastní síly, znovu přehodnotích všechny ty „musy“, které ti padají na hlavu. (inlove)

 11. Krásne fotky, chladné, ale slnečné a farebné jesenné ráno z nich priam svieti a voní. U nás bola včera ráno deka hmly a nízkych oblakov, a dnes sa výrazne ochladilo, už je to také dušičkové. Zlatý október nejako rýchlo skončil a náhle prešiel do počasia typického pre november. Ale aj tak sme s Jackie vybehli na svoj okruh a vzdorovali studenému vetru a riedkym prskancom dažďa. Jej žiadne počasie v radosti z prechádzky neuberie, tak si z nej beriem príklad. Platím za to boľavou nohou, ale nech. Dede, pre prípad, že by to v bohatej čajovej diskusii zapadlo, pridala som tam včera pár riadkov o skúsenostiach s 2 kávovými automatmi, ktoré denne používam. Nie sú to bohviaké múdrosti, ale môžu sa hodiť, keď budeš vyberať 🙂

  1. Kouknu na to, milá Km a díky!
   A pokud jde o Jackie, tak ta určitě počasí neřeší, když s tebou může vyrazit na pořádnou procházku! (inlove)

 12. Sčítám a děkuji často – mám za co.
  A pro to pečivo bych vyrazila pěšky, s hafanama.

  1. Chichi Petro, kdybych tam vyrazila já pěšky, tak ty housky donesu nejdřív k obědu (chuckle) Ono to po silnici je pár kilometrů, ale když chceš jít lesem, tak ty kilometry povážlivě narostou 🙂

   1. mno, to mě takhle jednou na chatě poslala maminka pro máslo. Neřekla, že ho potřebuje tak nějak hned… tak jsem to vzala do vesnice trošku oklikou. A za pár hodin jsem se strašně divila proč se maminka tak rozčiluje. Ta oklika byla trošičku větší…

 13. Kdy se cítím DEDE bohatá ?

  Vždycky když přijede můj vnouček Samík . Když můžu slyšet to jeho “ Ahoj babičko „. Můžu ho pusinkovat, protože tohle babičky musí.

  Když přijede můj autistický syn Petr od své přítelkyně a je konečně ve svých 28-ti letech šťastný. Za to děkuju opravdu moc a moc.

  Když můj mladší syn Pavel funguje.

  Když se vzbudím a uvidím svého druhého muže Petra. Protože toho mám za odměnu.

  Tohle je nad všechna bohatství světa.
  Jen na to v tom všednodenním shonu a běhu zapomínáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN