BTW: O suchu, krupobití a darovaném ovoci

1008dar1_1Dívám se na mísu jablek a košík švestek. Oboje jsem dostala v rámci sousedského sdílení a ne poprvé mě letos napadlo, jak je dobře, že nejsem závislá na tom, co si vypěstuju. Protože nebýt raných třešní a červeného rybízu, byla bych tento rok skutečně pouhým příjemcem, protože bych neměla co dát. A přitom na jaře to ještě vypadalo opravdu nadějně!

 

Věděla jsem, že letošní rok to bude s ovocem slabší. Už proto, že rok předtím se stromy pod úrodou prohýbaly. Mám většinou staré ovocné stromy, které prostě rodí ob rok. Popravdě vím, že mi pěkně kvetly švestky, ale kvetoucí jabloně a hrušně jsme propásli, protože jsme si v té době užívali velkou vodu ve Francii. Ale sousedi říkali, že všechno proběhlo, jak mělo.

 

1008dar2

 

Jenže pak přišlo sucho a horko a sucho a horko… Náš kraj (královéhradecký) už statečně konkuruje jižní Moravě, pokud jde o zanedbatelný úhrn srážek – když jdou mraky od jihozápadu, tak nás minou zleva, když jdou mraky od jihovýchodu, minou nás zprava. Včera mi Martin říkal, jak v Praze celou noc pršelo a přes den pokračovalo, a s nadějí dodal: „U nás taky prší, ne?“ Musela jsem ho zklamat – déšť nás zase minul, fronta se poctivě držela na západ od nás.

 

1008dar3

 

Potom tu jsou vosy a sršni. Vos mámě dost, ale ne příliš – možná proto, že máme opravdu hodně sršňů. Letos bydlí v rohu pod střechou u garáže. Nejsem nadšena, byť jsem s nimi v podstatě neměla žádné problémy – tedy dokud se večer nerozsvítí. Pruhované bombardéry jde sice zase světlem odklonit z obytných místností, ale není to nic příjemného. Zvlášť pro lidi, které sršni neznají.

 

1008dar4

 

No a sršni kromě much a vos jedí také ovocné svačinky. Když se sečetla malá úroda s vosím a sršním apetitem, bylo jasné, že zdravého ovoce na nás zbude jen pomálu. A pak přišel náš jediný srpnový déšť – který se rychle proměnil ve vichřici s kroupami.

Takže co neuschlo (jako borůvky všech druhů, tam jsem zaléváním jen držela naživu rostliny, ale nezachránila plody), to bylo zničené nebo aspoň poškozené kroupami. Včetně mých opečovávaných rajčat. Přitom kroupy padaly na velmi malém místě – kousek od nás už jen pršelo…

 

1008dar5

 

Pak přestalo šílené vedro a rostliny se jakž takž začaly vzpamatovávat. Jenže u nás byl – či snad ještě je – zákaz zalévání (mimo truhlíky) dokonce i z vlastních studní, takže se stromům nedalo pomoct a další ovoce popadalo. Padalo snadno a často už nahnilé, protože snad není kousek, který by nebyl napíchnutý od vos nebo nakousaný od sršňů.

Popravdě jediná jabloň, která má letos jablka je ta stará vzadu u plotu, kterou jsem už letos nedovolila ostříhat, protože její křehký (a vysoký!) kmen už má průřez ve tvaru jen mírně bachratého písmene C a rozhodně se o ni nedá opřít žebřík.

 

1008dar6

 

Koukám se na celou tu bídu a jsem opět ráda, že vždycky mohu jít do obchodu a potraviny nakoupit. A dělám si starosti – po suchém létě a suchém září je už první týden října pryč a u nás pořád ještě pořádně nezapršelo. Jak dlouho to ještě může příroda vydržet? Tak jen čekám, až se tu u nás objeví nějaký obchodník s deštěm…:))

Další fotky říjnové zahrady jsou tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Zahrada_rijnova/

 

A tak se dnes ptám: Jak je to letos s úrodou u vás? Čemu se dařilo a čemu ne? Prší u vás? Rostou u vás houby? U nás jsem viděla v září pár klouzků, teď sem tam vendulky – pardon, václavky:)) ale malinko, skoro neznatelně…

A pak ještě jedna úplně konkrétní otázka: jakým způsobem necháváte dozrát zelená rajčata? Já jsem měla za toho horka jen málo plodů, rostliny začaly pořádně plodit až v září, takže teď mám plno zelených rajčat. Balení po jednom do ubrousku může fungovat s těmi velkými, ale co hrozny cherry rajčátek? Líbí se mi idea zavěšování celých rostlin, ale nemám s tím žádné zkušenosti. Prostě – jak to řešíte vy?

 

Aktualizováno: 8.10.2015 — 09:09

68 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Nevím, jestli to vůbec mohu napsat – ale u nás už od včerejška téměř nepřetržitě prší, převážně drobně, ale vytrvale. Takový deštík se vsakuje dobře, zvlášť ve zdejších lesích, které jsou hodně na písku.
    Jo a houby, tak ty tu začaly najednou růst tak před 14ti dny. Sice se nekonají žádné houbové orgie jako některé roky, ale měli jsme jak smaženici, tak houbovou polívku a pár hub jsem taky nasušila. Tím pádem jsem v klidu, na Štědrý den šumavský kuba bude!!! 🙂
    Přeji vláhu i vám všem, co jste zatím na suchu!

  2. Před chvílí jsem skončila asi hodinové pletí na záhoně. Plevel tam neskutečně rychle zarůstá už prázdná místa a hustý je i mezi keříky paprik. Ten zdejší plevel, když se dlouho nechá, narostou mu děsně dlouhé, husté a silné kořeny a pak se musí „plýt“ rýčem, což je fuška a zdlouhavé. Tak se ho snažím krotit, dokud to ještě zvládnu rukou. Trixie tam byla se mnou. Žádostivě stála za pletivovým hrazením, ale ke mě nemohla. Teď má na záhon vstup zakázaný hlavně proto, že tam vede okno z naší ložnice (je nízko u země), je otevřené a vyvalalovaly se na něm Rusty i Woody. Trixie hlavně mrzelo, že si nemohla sama posloužit paprikami. Tak jsem jí je servírovala já, ze záhonu jsem je házela na trávník. A házela, dokud ona žadonila. Trixie jich dokázala sprásknout 13 – 7 dlouhých žlutých, 5 velkých bachratých zelených !!! Hodila jsem jí pak ještě od každé jednu, ale to už z nich snědla jen půlky. Když jsem ale zbytky chtěla přihodit k hromadě plevelu, přiběhla a raději je honem dojedla. Když si představím, že v zimě stojí jedna bachratá zelená paprika půl dolaru a já tu jimi krmím psa :)))) No je jí přáno, ať si tu čerstvou zeleninu užije, dokud rostě a dokud jí chutná 🙂

    1. Maričko, Trixie je neuvěřitelná 🙂 Moji psi by papriku nevzali do tlamy a ona jich sní tolik – a ani jí po tom není špatně:)) Mimochdem jsi nakreslila svými slovy moc hezký obrázek – ty v záhonu, kočky na okně a rozesmátě hladová Trixie střehnoucí na papriky (inlove)

  3. Ovocné stromy (ani keře) na zahradě nemáme, v domkových čtvrtích to na zahradách vesmes není typické, nebo někdy jeden, dva stormy. Ještě, když kamarádka bydlela mimo město, měla tam ohromnou hrušku, 4 širokánské fíkovníky a dva obrovské pecanové ořešáky. Vždy mi volala, když byla úroda a já jsem asi 4 roky nabídky plně využívala. Teď už bydlí jinde a já bohužel přišla o zdroje, hlavně ořechy a fíky mě mrzí. Ale zase kamarádka bydlí blíže nám, ovšem na zahradě už také stormy nemá. Papriky mi na záhoně stále hojně rodí, rajčata už jsou přes měsíc pryč a stačila mi všechna na záhoně dozrát. V dětství tatínek také vozil do Prahy zelená rajčata z chaty, aby je během týdne nesežehly první mrazy. Ležely rozložené na vršku skříně na novinách. Jak úspěšně dozrávaly si už nepamatuji. Tady se doporučuje dát je do tvrdé krabice (nejlépe z pěnové hnoty) a přesně, jak zmiňuje Iva, přidat červené jabko. A uzavřít!!! Jabko vylučuje nějaký plyn či co, který urychluje dozrávání rajčat. Prý to skvěle funguje. Já mam jablko takhle vyzkoušené na zvláčnění ztvrdlých perníčků(v uzavřené nádobě) – používám každý rok a funguje to perektně.

    Dede, díky za včerejší dlouhou odpověď u mého komentáře. Máš to vskutku zapeklitou situaci, mohu tedy jen přát, abys ji vyřešila ku spokojenosti všech. ALE, při vší vážnosti komentáře, jsem se rozchechtala u téhle věty :.“…můžeš jen motivovat psa a doufat, že mu jeho práci, kterou kontroluješ jen do malé míry (nečucháš), nekazíš, ba co dím, že ho umíš podpořit, když jemu se nedaří…“ No já totiž tu podporu viděla úplně živě a barvitě tak, že se sama přehneš vejpůl, přložíš nosánek k zemi a pomáháš čuchat 🙂

    1. Maričko, to mi připadá škoda, nepěstovat ovocné stromy… třeba aspoň pro stín a krásu bych si je na zahradu dala 🙂

  4. Jo, děcka, když už jsme u toho ovoce – byla jsem pilná jak fčelička a nasušila jsem hafo třešní, švestek, jablek (ještě stále suším) a aronie. Kdyby náhodou někdo měl zájem o zdravé mlsání v domácí kvalitě ;), ozvěte se na ivazavináč.montdesoleil.net

    1. To jsi, milá Ivo, fakt pilňucha! Popravdě teprve od tebe jsem se dozvěděla o sušení třešní, u nás se to nikdy nedělalo 🙂

      1. Dávno tomu,za naší prababičky…třešně se sušily místo rozinek, které byly drahé..a pecky se dávaly zvlášť, neb usušené se nahřály v troubě a nasypaly se do mokrých bot, aby je usušily…

  5. Ahoj Dede. Houby celkem rostou, spíše ale tam, kde je vlhko, kolem potoků nebo podél cest, to si vždycky nějakou tu houbu přinesu.
    Jablka budou, já mám dvě prastaré české odrůdy na které jsem pyšný, sucho zvládly dobře, jablka jsou/budou. Něco dostane rodina mého bratra, něco soused (ten mně zase zásobuje švestkami i produktem ze švestek a povidla to nejsou) zbytek poctivě schroustám, ovoce, to je moje. 🙂

    1. Ahoj Alasdaire, taky mám staré stromy a staré odrůdy – ta, která to letos nevzdala, je Matčino 🙂
      Jo a ode dneška asi od tří tu aspoň mží – déš´t to není, ale aspoň je mokro 🙂 (a já měla na zahradě bagr!)

  6. Tak u nás je sucho neskutečné, pršelo trošku naposledy někdy v srpnu…Ovoce (jablek) máme spoustu, loni skoro nic nebylo, letos MLP zaléval broskve i jabloně. Houby nejsou, navíc les sežral kůrovec. Rajčat jsem měla spoustu i ve vedrech, protože kvetly hodně brzo, dnes a zítra otrhám nebo spíš ostříhám celé hrozny, nechám v přepravkách dozrát, na světle v domovní teplotě.

  7. No, u nás jablka v sadu obsypaná, možná menší než loni. V sobotu byla Kačka na houbách u Karlových Varů a přivezla dva koše ohromných praváků, tak už jsou v mrazáku řízky. Švestek u nás bylo hafo, ještě mám poslední kuthan v troubě, neb mi nechytly čtyři kompoty, tak budou ještě povidla. Višeň byla obsypaná, broskve taky. Jahody, maliny a podobné ovoce dost uschlo

      1. No, jela z Čelákovic, jeli 4 tak se o dopravu podělí a nakonec moje ségra – a potažmo naši celá léta – jezdí k Sokolovu na chalupu v sezóně týden co týden

    1. No jo, na západě nějakou vodu mají, tak mají i hřiby 🙂
      A tu spoustu ovoce ti přeju! (inlove)

  8. Rajčata ostříhám i s větvičkami, položím na lísky ve špajzu nebo ve stodole, nebo kam se tak vejdou, a chodím okukovat. Když černají vyhazuju, když oranžoví, přenáším do kuchyně na okno, kde „dojdou“.
    Před vánoci pak už chutnají jako ta ze supermarketu, takže můžeme plynule přejít na tento zdroj 😀

  9. Jo – letos přišla bída na kozáky! Ovoce téměř žádné – jenom třešně a červený rybíz (ty zřejmě ještě braly vláhu z loňského mokrého podzimu), ale meruňky úplně hin – ani na vypálení, jenom kostka obtáhlá suchou šlupkou, jabka taky skoro žádná, kupodivu hrušky se urodily. Naštěstí mamka v zahrádce pilně zalívala (dokud bylo čím), takže jablek má dost i pro nás a trnek taky (už jsou uvařená povidla a do škopku taky něco málo bylo).

    Rajčat mám neúrekom, nestačím ani zpracovávat. Bohužel, rodit začala až v září, takže je jich ještě hromada zelených, ale zatím je nechávám na keřících – přece jenom tam lépe zrají. Jinak potvrzuju, že LENKAS. má pravdu – malá rajčátka dobře dozrávají na celých rostlinách, vytržených i s kořeny a pověšených do chladnější místnosti, a velká rajčata do velkých vajíčkových plat (já je dávám vždy mezi dvě plata, neb papírových plat mám hodně).

      1. DEDE, JÁ DO PLAT ULÁDÁM VŠECHNA RAJČATA A UŽ UŽ HODNĚ DLOUHO(VLASTNĚ OD ZAČÁTKU, KDY JSME ZAHRADU ZALOŽILI A RAJČATA ZAČALI PĚSTOVAT). TEN PLATÍČKOVÝ NÁPAD JE Z HODNĚ STAŘIČKÉHO ČASPOPISU RECEPTÁŘ . MÁ TO TAKY SMYSL,PROTOŽE SE PLODY VZÁJEMNĚ NEDOTÝKAJÍ, TAKŽE JE MENŠÍ PRAVDĚPODOBNOST NAKAŽENÍ VÍCE PLODŮ OD JEDNOHO ZAHNILÉHO. A ANIŽ BY MI NĚJAK DOŠLA SOUVISLOST, TAK UŽ NĚJAK AUTOMATICKY A HLAVNĚ KVŮLI NEDOSTATKU MÍSTA V PIDIBYTĚ, SKLADUJU JABLKA V KOMOŘE SPOLU S RAJČATY.NA LÍSKÁCH A DOLE NA ZEMI JSOU JABLÍČKA, NAD NIMI V PLATECH TRRŮNÍ RAJČATA . KOMORA KRÁSNĚ VONÍ A JEŠTĚ SE TAM I PRÁDLO NA NATAŽENÉ ŠŃŮRY VEJDE. TO PRÁDLO TAKY ZARUČUJE, ŽE RAJČATA ŘI ZRÁNÍ NEVYSYCHAJÍ, I KDYŽ MUSELA DO KOMORY JEŠTĚ ZELENÁ.PŘÍLIŠNÉ TEPLO A SUCHO V BYTĚ ZRÁNÍ ZELENÝCH RAJČAT NEPROSPÍVÁ. VYSYCHAJÍ A ZCVRKÁVAJÍ SE.

        1. Lenko, chtěla bych vidět, jak dáváš do platíček naše rajčata 😉 To bys měla spotřebu jak v drůbežárně, my většinou sklízíme tak čtyři patnáctikilové přepravky zelených rajčat …

          1. JO, TO BYS VIDĚT MOHLA, MÁM JICH FAKT HODNĚ, PROTOŽE JSEM I LETOS ZAS BYLA MEGALOMAN, TAKŽE JSEM VYSADILA CCA65 70 SAZENIČEK.JSME T RAJČATOŽROUTI. ALE MÁM TAKY VÝHODU, ŽE MÁM JEDEN ZCELA VOLNÝ POKOJ, KDYŽ HOLKY UŽ Z HNÍZDA VYLETĚLY. PLATA S RAJČATY JSOU NA OBROVSKÉ POSTELI, KTEROU JSEM POKRYLA NEJDÍV IGELITOVOU FÓLIÍ, A PAK TĚMI PLATY. V TOM POKOJI NETOPÍME, TAKŽE KOMORA A POKOJ ZATÍM STAČÍ.A TA, CO ZATÍM PŘEŽILA VE FOLIÁKU,VYTRHÁM I S KOŘENY A ZAVĚSÍM JE DO SKLEPŮ, KTERÉMÁME DVA DOST VELKÉ.

  10. Hlásím , že u nás DEDE prší už od úterý. My zahradu nemáme, ale máme balkonovou zahrádku. Dařilo se tam zejména malým keříčkovým rajčátkům a paprikám. Samozřejmě také kytičkám všech druhů.

    Jenže letos v tom horku se rajčatům příliš nedařilo, měli jsme jich jen pár. Papriky sice vyrostly, ale nestačily uzrát.

    A kytky nám uvadly všechny, jen muškátům se letos opravdu daří. Dokonce nám zvadla i levandule a ta přeci je na vedra zvyklá.

  11. Vloni jsem tady v Praze nosila z lesa hromady hub, teď tak leda prach – i v tom lesíku stromy pustily půlku listí a tím ještě víc vyschly dole.
    V Hostýnkách jsme letos taky moc nepobyli, ale minulý víkend jsem tam ulovila aspoň obrovského praváka – tak jsme si ho osmažili a pochutnali, ale zřejmě bude letos jediný.
    Zelená rajčata jsme jednou posbírali do velké mísy a nechali na světle – jenom jak průběžně dozrávala, tak průběžně chodil Baroušek a dělal smutné hladové vočíčka – takže nejmíň polovinu té úrody slupnulo to nenažrané žvíže!
    A v Praze pršíííííííííííííí vytrvale a drobně (za přírodu hurá!)

    1. Rajčata? Koukám, že by si Barda rozuměl s Mariččinou Trixie… třeba by si společně dali i lečo (chuckle)

    2. PETRO, TVŮJ BAROUŠEK JE STEJNÝRAJČATOMÁMIDLO JAKO NAŠE VNUČKA ADÉLKA. TA RAJSKÁ JABLÍČKA ZBOŽŇUJE A VELICE PŘEPEČLIVĚ GHLÍDÁ, JAKMILE NĚJAKÉ DOZRAJE.PROTO JSEM TAKY ADÉLCE DALA ZJARA TRUHLÍKY EW SVÝMI PIDIRAJČÁTKOVÝMI ZÁZRAKY.UŽ MÁM LETOS DRUHOU SKLUIZEŇ Z TĚCH SAMÝCH ROSTLINEK. PO 1. SKLIZNI SI ROSTLINKY TROŠKU ODPOČALY(SHODILY NĚKTERÉ Z LISTŮ, CO TROCHU NEBO I DOST ZHNĚDLY), PAK BYL CHVÍLI KLÍDWEK. ALE JEN JSEM JE TROŠKU ŘIHNOJILA KRISTALONEM POLOD A KVĚT, UŽ SE ZAS ROZJELY A KVETOU A RODÍ JAKO O ŽIVOT. UŽ MÁM SICE NASYSLENÁ NOVÁ SEMÍNKA, ALE JEŠTĚ S VYSÉVÁNÍM CHVÍLI POČKÁM.UŽ TŘETÍM ROKEM TO TAKTO DĚLÁM A MÁM NA VÁNOČNÍ STŮL SVOJE KOKTEJLOVÁ RAJČATA, KTERÁ OPRAVDU CHUŤ UMĚLÉHO POLYSTYRÉNU NEMAJÍ, JELIKOŽ DOZRAJOU A HLAVNĚ ZESLÁDNOU PŘÍMO NA ROSTLINĚ, NA VNITŘNÍM OKENNÍM PARAPETU.TAHLE RAJČATA JSOU OPRAVDU NEZMAŘI A ÚDERNÍCI, CO SE POLODNOSTI TÝČE. PROTO JSEM JEJICH SEMÍNKA LETOS TAKY DOVEZLA NA ZVÍŘETNICKÝ SRAZ, ABY BYLO CO PRODÁVAT V MYŠÍM STÁNKU.A UŽ MÁM OPĚT ZÁSOBU NOVÝCH SEMÍNEK, JELIKOŽ ADÉLKA JE FAKT RAJČATOŽROUT, TAKŽE ZE ZRALÝCH RAJČAT NA SEMENO MÁMĚ VĚRCE NIC NEZBÝVÁ. SYSLÍM TEDY SEMÍNKA JÁ, AK JEN V OBÁLCE POŠLU. MOJÍ VÝHROU JSOU DVĚ JIHOZÁPADNÍ OKNA, KTERÁ NA PARAÚPETECH MAJÍ ZRAJÍCÍ PLODY STÁLE.ROSTLINY NEJSOU VYSOKÉ, TAKŽE NIJAK NESTÍNÍ.PETRO, MÁM NA TEBE JEŠTĚ STÁLE ADRESU Z DOBY, KDY JSEM DĚLALA TY OBLEČKY PRO TVOJE CHLUPATCE. NECHCEŠ PÁR SEMÍNEK POSLAT V OBÁLCE. DODÁM I PĚSTEBNÍ NÁVOD.BAROUŠEK BY MĚL SO SPÁSAT SKORO CELÝ ROK. UŽ MÁM NYNÍ VYSETÁ REZERVNÍ SEMÍNKA PRO PŘÍPAD, KDYBY TY PRVNÍ A SR TÁLE JEŠTĚ RODÍCÍ SAZENICE NĚJAK ODEŠLY. LETOS MI JE VENKU ZA OKNEM TROŠKU POŠKODIL PRVNÍ PŘÍZEMNÍ MRÁZ, ALE NEBYLO TO TAK KATASTROFICKÉ,PROTOŽE BYDLÍME VE 2. PATŘE A ZATEPLENÉ STĚNY JEŠTĚ BYLY TROŠKU OHŘÁTÉ SLUNCEM.TROCHA LISTŮ SE POPÁLILA, ALE ZELENÉ PLODY VYDRŽELY A DOZRÁVAJÍ STÁLE.ROSTLINY DÁL BUJNĚ KVETOU.

      1. MOC DĚKUJI, ALE NEMÁM KDE PĚSTOVAT, NEBYLY TU ANI PARAPETY. TY UŽ JSME NECHALI UDĚLAT A MÁM KAM DÁT ASPOŇ PÁR SVÝCH KYTEK. NA PIDIBALKÓNEK SE ZASE VEJDE JEN ROZVALENÝ BAROUŠEK, ABY SE MOHL VYHŘÍVAT NA SLUNÍČKU. ALE ROZMIXOVANOU ZELENINU MAJÍ KLUCI KAŽDÝ DEN.

        1. JASNĚ,PETRO, KDE NENÍ MÍSTO, TAM TO NEJDE VŮBEC.ALE JEDEN KVĚTINÁČ BY JISTĚ BAROUŠKA ZÁSOBIT DOKÁZAL.

  12. Nerostou ani prašivky, je strašně sucho. Včera spadlo pár kapek, ale to ani nespláchlo prach. Část rajčat jsem už vytrhala, dozrává pár posledních. A ta úroda žádný zázrak nebyla.
    Jdu se oblíkat a odjíždím do práce- doma mi zatím řádí průzkumná četa…

  13. A když se voda koupí v hypermarketech, tak se s ní taky nesmí zalivat?

    Jinak to sucho je děs. Naše přehrada už ztratila snad 3 metry hloubky a jde to dál, přítok veškerý žádný. Zajímalo by mě, jak jsou na tom na Hané s poli, tady nepršelo v době veder ani jedinkrát a od té doby fakt málo. Možná příroda dělá restart a další rok už to bude normální půda aspoň bude mít rezervy pro vsakovani.

      1. Tak 5l vody někde v Albertovi stojí pár kaček, naplnit tím auto vyjde tak na stovku a to už je na docela dost zalití. Nedá se to dělat furt, ale v nouzi…

    1. Od Hané až po Hostýnky neprší a neprší, sucho jak v mlýnici. Švestek je dost, už jsou v bečce, jablek taky dost, jdu přes víkend sbírat. Hřiby nic, kolem 20.září jsem našla v oplocence nad rybníkem pár kozáků pod břízami.
      Ale ráno i večer je rosa, umývám si o trávu ruce, jak sbírám po psech. Rezervy na vsakování by byly ale půda je tak tvrdá a spečená, že všechno po ní sjede, takže pozor na přívaly,potečou po cestách až to přijde.

      1. Vidíš Jenny, tak si říkám, že to naše mžení třeba aspoň tročku změkčí zemi, aby se mohl případný další déšť i vsakovat… tady jsou takové hromady jemného prachu (co teď dokážou traktory na poli, to je fakt síla), že si připadám jak na australském outbacku 😛

        1. DEDE, POKUD CHCEŠ, ABY SE VODA VSÁKLA DO ZÁHONU, MUSÍŠ ZEM NAKYPŘIT SAMA. MOTYČKU DO RUKY A OKOPÁVAT I PRÁZDNÉ ZÁHONY.AŽ JE TROCHU OKOPEŠ, NAMULČUJ JE POSEKANOU TRÁVOU NEBO ASPOŇ KARTÓNOVÝM PAPÍREM, NATRHANÝM Z KRABIC. JÁ TO TAK DĚLÁ UŽ DLOUHOMTAKY. ABY SE ZEM NEVYSUŠILA, POKRÝVÁM JI POSEKANOU, ALE TROŠKU ZAVADLOU TRÁVOU. A JELIKOŽ BYLO TRÁVY POMÁLU, JISTÍTO KARTÓNY. PRÁZDNÉ A ZKYPŘENÉ ZÁHONY ZAKRYJU VRSTB OU LISTÍ(TOHO TY BUDEŠ MÍT POD OVOCNÝMI STROMY DOSTATEK). A ABY LISTÍ NEODLETĚLO, PŘIKRYJU HO NATRHANÝMI KRABICEMI A POŘÁDNĚ TO VŠE ZAJISTÍM BUĎ TĚŽKÝMI BALVANY NEBO TAKY DO ROHŮ ZABODNU TY KOLÍKY, CO SE PRODÁVAJÍ NA UKOTVENÍ FÓLIÍ.ALE TY ŠUTRY JSOU JISTĚJŠÍ, JELIKOŽ PAPÍR NAVLHÁ A ROZKLÁDÁ SE, TAKŽE KOLÍKY UŽ HO NEUDRŽÍ POŘÁDNĚ. TY KARTÓNY ZAS MÁM Z NĚJAKÉHO ZAHRADNICKÉHO WEBU, ALE JEŠTĚ PŘEDTÍM, NEŽLI JIMI ZAČNEŠ ZÁHONY MULČOVAT, ZKUS JE TROŠINKU JAKOBY POCUKROVAT HAŠENÝM VÁPNEM NEBO MLETÝM VÁPENCE, OPOKUD V TÉ ZEMI NECHCEŠ PĚSTOVAT PŘÍŠTÍM ROKEM NĚCO HODNĚ KYSELOMILNÉHO.VÍM, ŽE SLOŽENÍ TVÉ PŮDY VÁPNĚNÍ POTŘEBUJE,TAKŽE VEZMI NA VĚDOMÍ, ŽE PAPÍR Z KARTONŮ PŮDU I TROŠKU OKYSELÍ.PROTO TO MÍRNÉ POVÁPNĚNÍ JE NA MÍSTĚ.

        1. Sharko, mám pidizahrádku a vertikutátor je dost finančně náročný, takže musí u mne stačitpouhá a motyčka.

          1. Není, když si pohlídáš akce. My jsme ho koupili za hodně dobré peníze.
            Rada s navrstveným listím je dobrá, ale vzhledem k Ariným schpnostem bych to asi moc nezkoušela. Nač se snažit s nějakým vrstvením, když to psice do druhého dne vesele rozhrabe?

            1. Mulčování je skvělé. Pod mulčem je vždycky skvělá úroda slimáků a můžeš si vykrmovat biokachny 😛

              1. RI, TO BYS KVŮLI SLIMÁKŮ ANI M NESMĚLA MÍT NA ZAHRADĚ KOMPOST.ZBYTKY Z KUCHYNĚ TĚM MRCHÁM FAKT CHUTNAJÍ.

  14. Dede, neroste tu ani prašivka…sucho tu je a déšť se nám zatím vyhejbá..na balkoně jsme si sice vyspěstovala jahody a včera jsem ulouskla ze stáleplodícího keříku jahod 3 červené a i sladké jahody…květů má keřík jako by se ženil, ale z těch už asi jahůdky nebudou… rajčata jsm eměl aletos dvě tyčkové žluté hrušky se jim říká, těch jsme měl adostatek…nejvíce mi šly a jdou bylinky a okrasné květiny…v okolí už je sklizena kukuřice, sváží se cukrovka, tak mi jede huba na řepánky…zahrádkáři letos taky zaplakali a moc výpěstků do trhu nenosí…snad příští rok…

    1. Pardubicko je na tom prý s vodou líp než Hradecko, ale ne zas o tolik… Na houby to ale letos fakt nevidím.

      1. no hlavně tu kolem je samá písčitá půda, takže v lesech sucho, děsný sucho..to ani to včerejší mrholení nezachrání…

  15. dede ty máš krásné fotky. co jsou ty růžové květy, to jsou růže?
    jinak o houbách, moje ségra z německa mě už měsíc týrá fotkama košů plných hub, já je tak miluju a už jsem roky neměla čerstvé. aspoň miniaturní balíčky sušených v supermarketu seženu, i když to stojí hafo a kdo ví co za houby v tom je.

    1. wendulko, ano, jsou to růže – růže jsou jediné kytky, které opravdu cíleně pěstuju 🙂

      Jinak houby v Anglii seženeš – v lese! Koukni se na lesy kolem Hurs Green, hlavně Limpfield Chart, pokud budete mít třeba o víkendu čas. když jsme tam žili, nacházela jsem houby až do listopadu (jen bývají rozkopané, maí Angličánci asi nečtou ty správné pohádky:))

      Jinak to pečení v mléce – ono to má specifickou chuť, nemusí ti to chutnat… 🙂

  16. VE STŘEDU V TOM DEŠTI JSEM STIHLA JEŠTĚ VYSÁZET 30 SADIČEK VÝTEČNÝCH JAHOD, CO JSEM SI NAMNOŽILA PŘEDEM.VŠE JE NA VRSTVĚ TRÁVY A ZEMINY A POD FÓLIÍ. VE EOLIÁKU MI STÁLE JEŠTĚ DOZRÁVAJÍ PAPRIKY A MÁM TAM HODNĚ I TĚCH ZELENÝCH RAJČAT. TA VYTRHÁM I S CELOU ROSTLINOU A S KOŘENY A BUDU JE VĚŠET, JAK JSEM UVELA V MINULÉM PŘÍSPĚVKU.OP TEĎ JSEM MRKAL Z OKNA VEN A PRŠÍ STÁLE , VYTRVALE I KDYŽ DROBNĚ.JE TO VELIKÉ ŠTĚSTÍ, PROTOŽE BĚLÁ JE VE SRÁŽKOVÉMM STÍNU OKOLNÍCH HOR.FAKT HOUBY POROSTOU A BUDE JICH ZAS MÓŘE, ALE JE NUTNO TAK TÝDEN JEŠTĚ POČKAT, NEŽ SE PROBUDÍ PODHOUBÍ. ZAS BUDOU LESY PLNÉ HOUBAŘŮ, ALE HUB BUDE JISTĚ DOST..

      1. nejen u vás neprší ale tady bylo vždycky deště dost a letos pořád nic. Mohelku mi přejde pes ani si pořádně bříško nenamočí. Houby rostly jen pýr dnů, většinou samé zdravé hřiby. Ale košíky toho nebyly. No, ono jakby také když jsou lesy zničené od ,,lesních hospodářů“. Švestky nám opadaly skoro všechny protože bylo sucho. Jiný rok jsme nevěděli co s nimi. Nenaříkám, každý rok to je prostě jinak.

      2. SHARKO, ODPOVÍDÁM AŽ POZDĚ, ALE MYKOLOGOVÉ TVRDÍ, ŽE HOUBY VĚTŠINOU ROSTOU, I KDYŽ JE TĚSNĚ NAD NULOU.TAKOVÉ RYZCE A SUCHOHŘIBY(HŘIBY HNĚDÉ) SNESOU FAKT I TU TEPLOTUN TĚSNĚ NAD NULOU. HLAVNĚ MUSÍ BÝT DOST VLHKO, ABY SE PODHOUBÍ NASÁLO VODOU A PROBUDILO SE.MYSLÍM, ŽE HOUBAŘSKÁ ŽEŇ TEPRVE ZAČNE, SAPOŇ U NÁS.

        1. Nenastane, už je hodně pozdě. Lesy jsou přeschlé, muselo by pršet v kuse několik dní, být dostatečně teplo a pak ještě tak čtrnáct dní, než by začaly první houby růst. Jsem celoživotní houbař, na houby mě tahali už v kočáře, takže to je z vlastní zkušenosti…

          1. IVO,S HOUBAMI S BĚREM JSEM NA TOM JAKO TY. VÍM ALE, ŽE TADY U NÁS HOBÁM STAČÍ I TA TROCHA DEŠTĚ, CO TU SPADLA OD ÚTERNÍ NOCI DO DNEŠNÍHO DNE. A NYNÍ SE TAM K NOVÉMU DEŠTI CHYSTÁ,TAKŽE OPRŠET BUDE JISTĚ ZNOVU. ZDEJŠÍ KRAJ JE HODNĚ LESNATÝ A VODA SE TU DOBŘE DRŽÍ. JEN ČLOVĚK MUSÍ VĚDĚT, KAM NA KTERÉ HOUBY VYRAZIT. HORŠÍ JE TO, ŽE V BĚLÉ SE NA DBVOU MÍSTECH HOUBY DRAZE VYKUPUJÍ A JÁ FAKT NEJSEM RANNÍ PTÁČE JAKO XERXOVÁ, ABYCH NA NĚ VYRAZILA TAK, ŽE BYCH BYLA SE TMOU PŘED LESEM, ABYCH S ROZEDNĚNÍM MOHLA NĚCO SESBÍRAT.PROTOŽE ZNÁM I DOST „PRAŠIVEK“, KTERÉ MÍSTNÍ NESBÍRAJÍ, BUDE MI STAČIT I TO MÁLO, CO NA MNE ZBYDE PO NÁJEZDU SBĚRAČŮ PRO VÝKUP.HOUBY NEPRODÁVÁM ,ALE JEN SUŠÍM. NEMÁME RÁDI HŘIBOVITÉ, KTERÉ V NÁLEVU OSLIZNOU A ZMĚKNOU, TAKŽE NALOŽÍM DO KYSELÉHO NÁLEVU RADĚJI RYZCE A HOLUBINKY . A MYKOLOGOVÉ TVDRILI NĚCO ÚPLNĚ JINÉHO NEŽLI TY. tI Ž ŘÍKAJÍ, ŽE ZIMA HOUBÁM NEVADÍ, ŽE STAČÍ DOST VLHKOSTI V PŮDĚ, KTERÁ TU NYNÍ BUDE.RYZCE I HOLUBINKY DOKÁŽOU RŮST I ZA TEPLOT KOLEM NULY A ROSTOU DOBŘE.UVIDÍME O VÍKENDU, KDY SE S JIŘÍMM DO LESA VYDÁME.HŘIBY ASI NENAJDEM , ALE PÁR KOVÁŘŮ A NĚJAKÁ TA PODZIMNÍ „PRAŠIVKA“ JISTĚ V KOŠÍKU BUDOU . .

            1. No, u nás je takové sucho, že i kdyby napršelo, tak už nic neporoste. Obávám se, že příští rok budeme dosévat trávník na půlce zahrady a to bude tak na tisíci metrech čtverečních….

            2. LWNKO, VY JSTE PŘECE JEN V TÉ ZÁPADNÍ DEŠTIVĚJŠÍ ČÁSTI ZEMĚ, TAK VĚŘÍM, ŽE U VÁS HUB JEŠTĚ DOČKÁTE. TADY U NÁS TOMU NEVĚŘÍM, ANI OD ODPOLEDNE NENAPRŠELO TOLI, ABY BYLO MOKRO POD STROMY… TO JE ÚPLNĚ NA PRD.

  17. DEDE, UŽ KDYSI NA STARÉM MLSOTNÍKU JSEM RADILA, JAK UCHOVAT A NECHAT DOZRÁT RAJČATA.POTŘEBUJEŠ K TOMU POUZE TA PAPÍROVÁ PLATÍČKA, CO SE NA NICH PRODÁVAJÍ V OBCHODECH VEJCE. NA TA PLATA VYSKLÁDÁŠ NEZRALÁ RAJČATA, PŘIKRYJEŠ JE NOVINAMI NEBO JEN NĚJAKÝM LEHKÝM TEXTILEM A NECHÁŠ TO ZRÁT. MY LETOS SKLÍZELI RAJČATA HODNĚ BRZY, PROTOŽE ROSNIČKY HLÁSILY PŘÍZEMNÍ MRAZÍK ZHRUBA PŘED ÝDNEM.PŘIŠEL PŘESNĚ, ALE NAŠE RAJČATA UŽ HNÍZDILA V BEZPEČÍ, PLATECH. JE DOBRÉ UMÍSTIT PLATA NĚKAM DO CHLADU(SKLEP),KDE NENÍ TAKOVÉ SUCHO A TEPLO JAKODOMA. PAK UŽ JEN KONTROLUJEŠ KVALITU.
    DRUHÁ MOŽNOST JE, VYTRHNOUT CELÉ ROSTLINY I S PLODY A KOŘENY. TY CELÉ ROSTLINY SE ZAVĚSÍ „HLAVOU DOLŮ“ ZAS NĚKAM DO CHLADNA. MYSLÍM SI ALE,ŽE TAHLE RADA TI UŽ BUDE NYNÍ NA NIC,PROTOŽE UŽ PATRNĚ MÁŠ SKLIZENO.JÁ UŽ MÁM TAKY SKLIZENO. PŘED TÍM MRAZEM JSEM ODJELA ZA ADÉLKOU, TAKŽE JIŘÍ VŠECHNY RAJČATA SKLIDIL SÁM. JE DŮLEŽITÉ, ABY RAJČATA NEBYLA POPRASKANÁ A MĚLA STOPKY SE ZBYTKEM OKVĚTÍ, ABY SE NEKAZILA. A POJKUD JE NĚJAKÉ RAJČE BEZ NĚJ NEBO PRASKLÉ, DÁVÁM HO DO PLATÍČEK ZCELA ODDĚLENĚ. JINAK MALÁ KOKTEJLOVÁ RAJČATA MŮŽEŠ NECHAT ZRÁT I V TĚCH PAPÍROVÝCH UZAVÍRATELNÝCH KRABIČKÁCH PRO 10 VEJÍČEK. ZAS MUSÍŠ MÍT KRABIČEK VÍCE, ABY BYLY PLODY SAMOSTATNĚ. JDE O JAKOUKOLI PLÍSEŇ NEBO I ZAHNÍVÁNÍ, ABY SE DALŠÍ P=LODY NEZKAZILY TAKY. A KONTROLA PLODŮ ASPOŇ OBDEN JE FAKT NUTNÁ. P.S. CELÉ HROZNY JSEM ZAVĚSILA VLONI, ALE MOC SE MI TO NEOSVĚDČILO, KDYŽ HROZNY BYLY BEZ TĚCH STONKŮ A KOŘENŮ. A HEČ , HEČ, U NÁS UŽ OD ÚTERNÍ NOCI PRŠÍ A PRŠÍ STÁLE AŽ DOTEĎ. ŽÁDNÝ LIJÁK TO NENÍ, ALE PRŠÍ SPRÁVNĚ ZAHRADNICKÝM DEŠTĚM. JSEM VELICE ŠŤATSNÁ, PROTOŽE UŽ SICE VENKU NIC NEMÁM, ALE ZEM TU VLÁHU NESMÍRNĚ POTŘEBUJE . BUDEME KKONEČNĚ MOCZ ZRÝT ZÁHONY A POROSTOU I HOUBY. HURÁÁÁ.

    1. ZKUSÍM LETOS ROSTLINY ZAVĚSIT A UVIDÍM – JEŠTĚ JE VE VELETRUHLÍCÍCH MÁM, JSOU NAD PÁSMEM PŘÍZEMNÍCH MRAZÍKŮ 🙂

      1. DEDE, NEBU´D SI TAK S MRAZÍKY JISTA. JAK VYSOKO TY VELETRUHLÍKY MÁŠ? MNĚ LETOS MRÁZ ŠLEHL PŘES PIDIRAJČÁTKA, CO BYLA NA VENKOVNÍM PARAPETU OKNA VE DRUHÉM PATŘE PANELÁKU. SICE ÚTOK MRAZU ZMÍRNILO ZATEPLENÍ A ÚPROHŘÁTÍ STĚN PŘEDCHOZÍM SLUNÍČKEM, ALE NĚKTERÉ LISTY SE MRAZEM SPÁLILY, ZHNĚDLY A BUĎ OPADALY NEBO JSEM JE OSTŘÍHALA JÁ. TEN PŘÍZEMNÍ MRÁZ JE ÚPLNĚ O NĚČEM JINÉM. MNĚ TAKTO TENTO MRÁZ SPÁLUIL SKOO VŠECHNY VRŠKY RYBÍZOVÝCH KEŘŮ I SE ZELENÝMI PLODY. TO, CO BYLO U ZEMĚ, TO NESPÁLIL, A NA VRŠKU KEŘŮ NIC NEZŮSTALO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN