BTW: O neděli lenošivé

BTW_dé_logoTak si představ, že jsme v neděli nedělali vůbec nic! Teda myslím, že jsme nepracovali. A bylo to úžasné.“ Není to tak dávno, co mi Matylda do telefonu nadšeně, leč mírně překvapeně líčila, jak si jen doma uvařili oběd, každý si lenošil, jak chtěl, společně s dětmi vyvenčili psy, a jak to bylo strašně příjemné. A výjimečné. Chápala jsem ji. Uvědomila jsem si, jak je vlastně těžké v neděli nic nedělat!

 

Copak, když je člověk dítětem, jde mu to úplně samo. Jen rodiče to občas kazí svými požadavky na úklid pokojíčku, případně trváním na účasti při celorodinných kulturně vzdělávacích či sportovních akcích.

Dospívající mládež je v tomto ohledu skoro dokonalá – požadavky na práci jakéhokoliv druhu po ní obvykle sklouznou rychleji než voda z tuleního kožichu, takže jen máloco narušuje jejich oddanost víkendovému nicnedělání.

Ovšem jakmile jednoho kolo života dostane do pozice pracujícího rodiče zodpovědného za chod rodiny a domácnosti, dostane se nedělní lenošení do kategorie jen o něco dostupnější, než je dovolená v Karibiku.

Ono nejde jen o tu hromadu práce v domácnosti, kterou člověk před sebou v průběhu pracovních dní hrne s nadějí, že ji o víkendu zdolá. Rodina toho obvykle ve volných dnech dohání víc. Kdy jindy bývá čas na návštěvy rodičů a přátel, na kdy jindy si naplánovat výlety, sport a kulturu?

Teď si řeknete – copak výlety, sport a kultura nejsou lenošení? Inu, jsou a nejsou. Ne všechny báječné zážitky jsou i odpočinkem. A jak člověku rostou děti, přibývá povinností a stresu, dochází mu kolikrát dech i na ta dobrodružství, pokud se z nich vpadne přímo do pracovního týdne.

Máme tu podzim, dny se krátí, takže začalo období, kdy můžeme co do odpočinku a lenošení dohnat resty z aktivního jara a hektického léta. Sama příroda nám jde příkladem. Zkuste si někdy rozvolnit nabitý víkendový program. Najděte znovu kouzlo klidného posezení, kdy myšlenky mohou plynout svým tempem a pokud u toho usnete, nikdo vám to nebude vyčítat:))

 

A tak se dnes ptám: Jak odpočíváte vy? Nabíjí vás víkendy akční, s fyzickou prací (pokud v práci sedíte) nebo byste i nějaké to lenošení přijali? Jak se měnily vaše odpočívací preference s tím, jak jde čas? Umíte si říct: „A stačí, sice tohle a tamto ještě není hotovo, ale je neděle, tak je čas na kus sladkého nicnedělání?

Pojďme se při pondělí bavit o odpočinku a nedělích – není to sadistické, třeba vám to pomůže lépe se usmívat na nové pondělí:))

 

 

Aktualizováno: 4.10.2015 — 19:11

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Od té doby, co jsem se stala OSVČ, jsem přestala dělit týden přísně na pět pracovních dní a dva víkendové. Dny mi často splývají tak, že honem nevím, jestli je den všední nebo sváteční. Vlastně je rozlišuji jen podle toho, kdy můžu a kdy nemůžu něco vyřídit na úřadech 🙂 . V sobotu i v neděli často pracuji, ale naopak si jindy zase udělám „nedělní“ volno uprostřed týdne. Na tyhle volné dny směřuji pokud možno setkání s kamarády nebo s příbuzenstvem, ráda čtu a taky se ráda podívám na něco, co mě zajímá a co jsem si ve dnech pracovního zápřahu nahrála z TV k pozdějšímu použití. Jdu si zaplavat, zacvičit. No, samozřejmě ne vždycky to dopadne tak ideálně, někdy je holt potřeba dohnat třeba zanedbaný úklid, zajet někam s něčím nebo pro něco, jet na nákup apod.
  Život OSVČ mi po počáteční nejistotě ale celkově přinesl život bez věčného stresu z práce, honění času, abych včas odpíchla, abych po práci stihla ještě tohle a támhleto, bez nervozity, co mě v práci zase čeká. Dávnou minulostí jsou rána, kdy jsem ještě za tmy vybíhala z domu s žaludkem na vodě, neschopná se ze stresu ani nasnídat. Čas si organizuji jak chci a moc mi to vyhovuje. A taky kočky jsou šťastné, že jsem s nimi hodně doma 🙂 . Ty kočky jsou vlastně taky ohromný relax, i když znamenají i starost a hlavně neustálý úklid!!!

 2. Vždykc mě nejvíc nabije vyrazit do přírody. Ale čím dál víc nesnáším to balení. Obvykle mívám krizi v květnu, protože jak jsem po zim,ě natěšená, teď ty svátky… prostě naplánuju toho moc.
  Letos jsem státnicky rozhodla, že taky někdy musíme být doma a válet se. Pravda, práce kouká, jestli už jdu, ale já jsem nekompromisní. Nejdu 😀

 3. Nám „co jsme stále doma“ dny dokáží splývat a bohužel neděle (auto-korektor mi už po třetí tvrdí, že tam má být „needle“ grrr) u nás často bývá právě velmi pilným dnem, protože v pondělí odváží zelený odpad (u „zahrádkařů“ to je posekaná tráva, ořezané větve atd). Takže já si blaze lenoším hlavně tehdy, když manžel odjede z domu a vím, že nemám žádnou akutní povinnost. Když je manžel doma, lenošení mi moc nejde. On je typ, který venku stále něco dělá a i když ode mne pomoc nepotřebuje, já si připadám tak nějak „pod dohledem“ a nakonec jdu take něco dělat 🙂 Asi před půl hodinou manžel odjel pro Sadie na procházku. ˇUž asi druhým týdnem, jak trochu povolily vedra, s ním zase občas chodím i já, v naději, že shodím pár kilo. Dneska jsem se rozhodla růstat doma – právě, že si budu lenošit, třeba posedem u počítače. Ale nedá mi to, venku je krásně podzimně a mě je líto sedět uvnitř. Takže si půjdu „lenošit“ posezením na zahradě a uvidím, jak dlouho to vydržím v tom nicnedělání 🙂

  Matyldo, kársné fotky! Nejen z kloboukového dne, ale hlavně vašich kocourků !!! Na odkazu od Sharky jsem se mohla kouknout, jak byli malí, ale rostou z nich krásní klučíci. Doufám, že o jejich sžívání a mladistvých skopičinkách budeš často psát.

  YGO, gratuluji Terce !!!!

  Dede, držím kočičímu čertíkovi(čertici) palce, aby brzy přestal být plachý a podařilo se mu najít nový domov !!!

  1. Matyldo, krásný podzimní fotky, opravdu moc se mi líbí, krásně náladové.
   Takové akce, jako jsou ty Kloboukové dny miluju, i když jen jako divák. Nádherné kostýmy i klobouky.

   A letící chlupaté holky jsou radostné od pohledu.
   Jak se sžívají s novými členy domácnosti?
   Kucí jsou od pohledu rychlá rota.

   1. Maceška si před týdnem vyřvala vypuštění ven v jedenáct večer. Ráno ji psi našli na zahradě potrhanou. Odvezli jsme ji hned na veterinu a i když to veterinář viděl slibně, protože měla dvě trhliny v kůži a jeden kousanec na břiše, v podstatě se neprobrala z narkózy, až úplně nakonec. Podle veta srdce neustálo traumatický šok v kombinaci s narkózou. Zranění vypadala jako od psa, ale mluvila jsem s myslivci a ti to tipovali spíš na lišku, která prý kočky loví často a ráda. Bydlíme na okraji vesnice a Maceška chodila do polí.

 4. Jo, určitě bych zvládla aspoň jeden den nicnedělání. Nejlíp na chatě, aby se všude kolem nepřipomínalo něco, co je NUTNĚ potřeba udělat. Hmm, v dohlednu se mi to asi nepovede…

 5. „Pomni, abys den sedmý světil“ – nějak tak je to i v knize knih. A není to jenom nějaký blábol – když člověk šest dnů v týdnu pracuje o dušu, ten sedmý potřebuje k nabrání sil (aby zas mohl šest dnů v kuse zase dřít). Pamatuju se na neděle svého dětství – my opravdu pracovali (všichni … no, až na stařečka, ale ten už měli právo na odpočinek) furt a v jednom kuse – jen jsme přišli z práce (či škole), rychle pojest, přeslíct a motyku a šup do vinohradu, erteplí, řepy či aspoň zeleniny. Anebo kosu a na trávu (a to nebyla jedna noša, to bývaly kopy trávy pro králíky a lebedy či kopřiv pro prasata). A na druhý den nanovo a tak pořád dokola. To se to potom v nedělu lenošilo a pořádaly se lukulské hody, chodilo na návštěvu nebo jelo na výlet.

  A i když teď ani zdaleka tak nepracuju (kdepak na mne s polními pracemi či zahrádkářstvím), tak mám ráda neděle, kdy nemám před sebou žádný program a mám typickou cochcárnu (i u nás je toto slovo vžité).

  Ale včera jsem měla fofry – rychle uvařit, vyvenčit psice a pak celé odpoledné až do noci Bratislava. A víte, že to taky nebyla špatná neděle?
  http://yga.rajce.net/2015_4.10._Dostihy_Bratislava

 6. Asi je to tím, jak jsem starší a zřejmě s blížícím se 5 křížkem na krku, odpočívám více a raději.

  Už nedělám všechno v jednom zápřahu. Umím odpočívat a lenošit. Nejraději při dobré knížce nebo pěkném filmu.

  A hlavně už si to nevyčítám. Všechno, kromě mých blízkých, počká.

 7. JE to sadistické! Pondělky by se měly zrušit.
  Občas mám chuť takhle lenošit, většinou když to nejde. Když to jde, chvíli lenoším, pak se začnu ošívat a za chvíli už mám naplánovanou trasu a zabalený batoh. Spíš si takhle zalezu večer.
  V práci sedím, takže úžasný relax je právě ťapání a práce – chudák MLP, který v práci dře a já ho trápím ještě o víkendu (h).

 8. Opravdu se v poslední době snažím si v neděli odpočinout- pokud nedokončuju překlad, nestrávila jsem celou sobotu na návštěvě u tchýně, nebo jsem nebyla obecně celou sobotu pryč. Je zajímavé, jak samozřejmě se předpokládá, že o víkendu člověk doma dohoní to, co v týdnu nestihl, odpočívat netřeba, „však jsme doma“. Křesťané to mají zařízené dobře, ti to obvykle mají v rodině navyklé tak, aby návštěvy a podobně probíhaly v neděli a všichni to berou jako samozřejmost, že takhle to je, protože tak se svět otáčí správně. Měla bych na tom zapracovat, aby i můj svět fungoval aspoň částečně podle mých představ 🙂

 9. No, leta jsem ob víkend byla na výpravě, ale zase jsem ty domácí práce nějak zvládala i ve všední dny. Pravda, dvakrát denně jsem nechodila se psem. Dneska když si ráno v sobotu uvědomím, co všechno musím za víkend stihnout! Ale oba dny, pokud to jde, si po obědě dám kávu a potom si tak na hodinu usnu. Sice mám výčitky svědomí, ale na druhou stranu si to můj organismus žádá

 10. mojí touhou je se o víkendu vyspat..bohužel moje ranní chlupaté budíčky víkendy nectí. Takže se stejně musím pře pátou vykutat z pelechu a dát jim snídani,vykydat, doplnit vodu a pak mohu slastně zalézt zpět a ještě si hodinku dvě ukrást pro sebe.A někdy ani nezalezu, zaleju balkonové květiny, pověsím přes noc vyprané prádlou,udělám si kakao nebo čaj a posnídám toustík nebo čerstvej chleba s máslem. No a pak ze sebe udělám člověka a začnu k radosti kočiček fungovat. Pustím jim lux, vyměním stelivo, vydezinfikuju hajzlíky a přemýšlím, co si tak dám k obědu…když v pátek nenakoupím, sjedu na 8 ráno do Globusu..to jsem akorát tak po tom menším úklidu… a když mám eo víkendu akci, stejně nespím, mám sebou knížku a když mi zrovna neomezají ruce, tak si ve spacáku čtu..případně vylezu, pozdravím se s podobnými skřivany a dám vařit na oheň vodu na čaj nebo na kafe…to mě zahřeje a ropzhejbe,takže už nezalezu a debatujeme k nelibosti sov, které by spaly…ale stan má ještě tenčí stěnu, než panelák… 😛

 11. dede to je pěkný když to vyjde. já od odpočívat moc neumím, i když si občas naplánuju odpočinkový den, stejně každou chvíli najdu něco, co by se mělo nebo mohlo udělat. teď v neděli ráno jsem skončila poslední noční, pár hodin si zdřímla, rozloučila se s chrisem a sotva byl z domu, začala jsem uklízet. jak jsem byla týden nemocná a pak hned na noční, tak se mi zdálo že je domeček už zanedbaný až moc. ještě jsem upekla chlebík a šla do posilovny a byl večer, teď tady ještě facebookuju a poslouchám country radio místo spaní.
  co jsem vždycky milovala bylo číst si dobrou knížku v posteli. zakuklit se do peřiny a strávit takhle celý večer. nějak to dělám hodně málo poslední roky.

 12. Pro mě vůbec není těžké v neděli nic nedělat 🙂 Nejlépe to jde nad Dalmatinovem. Přijedeme v pátek večer s Vílou a její kamarádkou. Cestou v autě stanovím jednu práci, kterou je nutno za víkend udělat – bude-li počasí (např. posekat trávník). Tuto práci mají na starost holky (nebo obecně děti), já jim ukážu, jak se to dělá. Já vařím (to je radost, nikoliv práce), holky/děti myjí nádobí. Jinak nemusí nikdo nic. Když je hnusně, všechny jsme šťastně zalezlé u krbu, holky si něco špitají nebo tvoří, já si čtu. Když je hezky, někdy nabídnu procházku nebo lov hub. Někdy jdeme a někdy nejdeme.
  Jak říkala moje babička přeslicová, jsem lenošná. Když byly děti menší, byla jsem akčnější, nabízela jsem a uskutečňovala hodně aktivit. Teď to nechávám na nich, když si něco vymyslí, jdu do toho. Když se chtějí válet, ať se válejí, válím se také 🙂 Když je nějaká neodkladná práce, obvykle ji udělají bez řečí s vyhlídkou na následující cochcárnu a taky s vyhlídkou na to, že jim uvařím a upeču, na co jen pomyslí:)
  Jazyková poznámka: „cochcárna“ je termín, označující situaci, kdy si každý dělá CO CHCE.

  1. Renato, tohle zní naprosto ideálně. Takhle bych to taky chtěla, až budou mé děti ve věku těch tvých. Je fajn slyšet, že někde to funguje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN