NENÍ PIVO JAKO PIVO (3): Co udělat pro tu nejlepší chuť?

pivo_logoAby si člověk mohl pivo opravdu vychutnat, nestačí jen koupit a vypít – samotný způsob podávání ovlivňuje poměrně výrazně jeho chuť, protože různé druhy piva mají různé chemické a mechanické vlastnosti a jinak se při nalévání chovají.

 

Způsob podávání ležáku je většinou českému čtenáři znám, cílem je vytvořit na jeho povrchu „čepici“ z pěny, která brání zvětrávání piva, přičemž ležák je extrémně náchylný na teplotu podávání, jakož i na způsob čerpání, je-li čerpán ze sudu. Ležák, na rozdíl od jiných druhů piv, nepotřebuje speciální tvar sklenice, aby tomu, kdo jej pije, přinesl ten správný požitek, protože jeho chuť a aroma chrání právě již zmíněná pěna.

 

Jiné je to pro „ale“ a porter. Tato piva pěnu téměř netvoří, zato bývají poměrně silně aromatická. Nepodléhají zvětrávání tak často jako ležák a nejsou tak náchylná na teplotu podávání. Chladnější (ne přechlazené) je samozřejmě lepší, ale není to podmínkou. Co je ovšem zejména pro ale důležité, je tvar sklenice. A čím je pivo aromatičtější, tím je tvar důležitější. Pro ale se používá, ze zcela stejného důvodu, sklenice tvarem podobná té na červené víno, aby se jeho vůně koncentrovala u konzumentova nosu, což dodá chuti zcela jiný rozměr. Kdo pije porter nebo ale rovnou z lahve, ho tak nemusí pít vůbec, protože přichází přinejmenším o polovinu zážitku.

 

Jak jsem již zmínil, úplně jinak člověk musí jít na stout. Stout není náchylný na vyšší teploty, naopak, chutná skvěle při teplotě kolem 8-10°C. Co je ovšem podstatné, je tvar sklenice (pokud možno široká sklenice s rovnými stěnami, lehce se rozšiřující zdola nahoru) a způsob nalévání. Teplota kolem 8-10°C znamená, že po otevření plechovky či lahve pivo začne prakticky okamžitě pěnit, proto je potřeba jej pokud možno ihned po otevření začít nalévat, a to z velké výšky rovnou na dno a celou dobu takto, nikdy po stěně.

Nemusíte se bát, že sklenice přeteče (má-li stejný objem jako lahev), protože po vylití obsahu plechovky či lahve bude ideálně plná navzdory tomu, jak silně to pivo pění. Pěna u stoutu se totiž chová docela jinak, než u ležáku – naléváním tímto způsobem vznikne směs pěny a piva v celém objemu sklenice, kdy pěna postupně stoupá skrze pivo vzhůru, kde se posléze ustálí a dostane až krémovou konzistenci.

Pivo by se pak mělo pít okamžitě poté, co pěna vystoupá, tehdy je nejlepší. Rozdíl mezi stoutem podávaným takto a nalitým třeba po stěně (o vypití rovnou z lahve radši ani nemluvím) je nebetyčný a i pro laika může způsobit, že zcela totéž pivo pro něj jednou bude výtečné a jednou spíš podprůměrné.

 

Opatrně je potřeba jít i na Weißbier. U něj záleží rovněž jak na tvaru sklenice, tak na způsobu podávání. Zde není výsledkem použití špatné sklenice horší chuť, jako spíš to, jak rychle se podaří pivo nalít – do sklenice nesprávného tvaru to půjde hůře a déle. Správná sklenice na Weißbier je vysoká, úzká a nahoře rozšířená. Důvod je ten, že Weißbier, na rozdíl od ležáku, pění výrazně více a je proto potřeba velmi opatrného nalévání po stěně zhruba do tří čtvrtin až pěti šestin sklenice (čím studenější je a čím více alkoholu má, tím dřív si můžeme dovolit lít rovnou do už nalitého piva místo na stěnu), přičemž tvar sklenice umožňuje jednak právě dlouho lít pivo po stěně (protože je úzká a vysoká), jakož i zabránit přetečení bohaté pěny (proto je nahoře rozšířená).

 

Co sníst k pivu

 

Správný Feinschmecker, když už jsme u těch hezkých českých slov, ví, že samo pivo je stále ještě půl zážitku, že to k němu chce něco zakousnout. To je důvod, proč ve Španělsku vznikly tapas, tedy drobné pokrmy, jednohubky a podobné věci, které člověk jí, zatímco si povídá s ostatními a dopřává si dobrého nápoje. Definici tapas tak splňuje úplně klidně v českých poměrech utopenec, nakládaný hermelín, tlačenka, zavináče či bramborák, nicméně možností je daleko, daleko více.

Kromě španělských tapas, která jsou zcela samostatnou kapitolou, je skvělé k dobrému pivu jíst různé druhy sýra, klobásek, šunek či salámů, a to klidně samotné – není potřeba k tomu dodávat chléb. Iniciativě se samozřejmě nekladou, takže má smysl zkoušet vyrábět jednohubky, které jsou různou kombinací výše uvedeného s ovocem, zeleninou, olivami, mozzarellou, či různými omáčkami.

 

Při jaké příležitosti se dá si takhle užít?

 

Kombinace dobrého, speciálního piva s dobrými tapas je zážitek, který jednoznačně preferuje kvalitu před kvantitou. Pokud jde o večer ve dvou-třech lidech, nemá moc smysl dělat velké ochutnávky, takže spíš je dobré otevřít dvě, maximálně tři speciální piva za večer; je přitom na každém, jestli by mělo jít o piva různých druhů nebo třeba dvě-tři různá piva stejného druhu, u nichž poté člověk může srovnat jejich chuť. Dávají-li se piva různých druhů, není od věci k nim mít tapas různého druhu. Příklad – k ležáku utopence, k Weißbieru Bratwurst a Sauerkraut a k belgickému ale camembert nebo sýr limburského typu. K silným dánským ležákům se třeba skvěle hodí Danbo sort, což je extrémně aromatický, tvrdší, trochu drobivý sýr, ovšem lepší je ho jíst venku, než v místnosti, nechcete-li opravdu hodně dlouho větrat.

 

Je potřeba počítat s tím, že jak pivní speciály, tak jídlo k nim, není úplně levné, což je důvod, proč je to spíš sváteční zážitek, čemuž by měla odpovídat snaha o co nejlepší kvalitu (ve smyslu když už si něco takového kupuji, ať to stojí za to) a co nejhlubší prožitek. Pít speciální piva k obědu považuji osobně za vyhozené peníze oknem, je mnohem lepší si k dobrému obědu dát (slušné) nealkoholické pivo nebo normální desítku, která nezastře chuť jídla, ale příjemně ho doplní.

 

Přijde-li na ochutnávku více lidí, má smysl mít pro tento případ malé sklenice (1 dl), protože úplně nejlepší je, když člověk za večer ochutná třeba 10-12 různých piv s tím, že si dopřeje vynikající chuť a není mu špatně. Mohu garantovat, že večer, kdy člověk vypije objemově 1-1,5 litru, ovšem v třeba 10-15 různých chutích a k tomu sní spoustu různých malých dobrot (opět velmi různých), je nezapomenutelný, zejména proto, že takto podané pivo i jídlo je zážitek, který všechny přítomné hodně spojí.

 

Na závěr tedy jen pár slov: vřele doporučuji něco takového zkusit, je to společenská aktivita, která je fascinující, u které se dá objevovat mnoho zajímavých chutí a která vás s vašimi přáteli ještě více sblíží. Pivo totiž opravdu není jen alkohol a byla by škoda, kdyby lidé zůstali u starých stereotypů ohledně toho, co pití piva znamená.

A já se ptám: jak a s  kým si nejradši vychutnáváte pivo vy? Máte recept na nějakou opravdu dobrou mlsotu k pivu? 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 11:07

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. k pivu- tvarohový odleželý homolky – klihnutý nebo syrečky, co ti jdou skoro naproti…
  ale i pomatlánka z tvarglí (tvargle, pivo,cibule,česnek,feferonka, vše nadrobno,pivem trochu pokropit a zavřít sklínku na tři dny…. pak natírat na topinku nebo nabírat z misky silnejma preclíkovejma tyčkama…
  solená ředkev a kvašený okurky máčený v mističce se solí – to mám od východních sousedů…

 2. Já mám pivo moc ráda. Akorát se dostanu jen k tomu nealko.
  Upřednostňuji polotmavého bernarda. Standa to má vymakané.
  Zaujala mne u Dede Cecilka. Asi pes, jaké rasy?
  Viděla bych svojí Cecilku jak slídí po stopě. Na kšírkách mastí za nějakým cílem.
  Fakt mě ta představa pobavila

  1. Myslím, že Cecilka je bloodhound. Asi se té tvé Cecilce moc nepodobá. Ta, kdyby ti vlezla do postele, tak bys neměla šanci

   1. No když mi lítá Cecilka po těle od 3 ráno do vstávání, tak si myslim, že ten pes by byl klidnější.

    1. Tahle Cecilka je rozvážná bloodhoundí dáma, která vypracovává stopu jako by pečlivě vyšívala křížkovým stehem?)) To tvoje Cecilka je prostě chlupatej foton (inlove)

 3. Pivo si vždycky nejlépe užiju v Německu. Tedy ne že by česká piva byla špatná, to vůbec ne, ale v hospodách mají většinou jen jeden druh a navíc jsem tam většinou autem, takže si ani ten jeden druh dát nemůžu 🙂

 4. Nejsem odborník, ale snad vás pivaře pobavím:

  Doma nikdy pivo nechladím. Piji v teplotě místnosti, opravdu mi to tak chutná. (Jo, víte co to bylo ohřívátko, co mívali kdysi v restauracích? :-))

  Mám-li venku na výběr, volím vždycky pivo v kelímku. Nejsem sice zrovna fanatikem hygieny, ale přece jenom…
  A opravdu mi to z kelímku chutná víc než ze skla!

  Ke kávě piji pivo. V poslední době vždycky ke kávě pivo!
  Dočetl jsem se, že je to prý zvykem ve Finsku, ale přišel jsem na to sám, už dávno.

  (O značkách mnou konzumovaných piv raději pomlčím :-))

  1. K diskusi o pivu nemám kloudně čím přispět, poněvadž pivo vůbec nepiju. Ale ohřívátko na pivo znám !!! 🙂
   Měli jsme ho doma, taková plechová tubička to byla, tatínek si občas příliš studené pivo, myslím, že především tehdy, když byl nachlazen, ohřál.

  2. ohříváček mají v každé správné hospodě..dávali si to starší pánové do piva…

 5. K pivu coby nepivař nemám co dodat, takže jen oznamuju, že jedu do Zahradiště – koná se čtvrtý ročník Praktické stopy
  http://kzjcr.cz/event/prakticka-stopa-vycvikovy-sraz-kzj/?instance_id=122
  a my s Ari jdeme zabojovat 🙂
  Dnes večer se losuje pořadí stop na sobotu a na neděli, tak uvidíme, jak dopadneme už při losu. Loni nás s Berry spláchl mohutný přívalový déšť (taky se zrovna lámalo počasí z teplého na normální:)), tak jsem zvědavá, co na nás svatý Petr uchystá letos 🙂
  Zatím mávám a přeju krásný pátek a víkend (wave) (inlove)

  1. Držím palce, ať dobře dopadnete – bojujte, holky, bojujte a vybojujte si minimálně dobrou náladu (a taky to umístění konečně (rofl) )

  2. Letos bude počasí tak akorát – na stopy, tak držím palce, ať se daří a ať si to užijete!!

   1. Ahoj, tak hlsim,ze se Ari nechala svést na scesti falesnym kladecem na prekrizeni, tak tím jsme v soutěži skončily. Potom si ale smělá stopu dojit už neoficiálně, což zvládla, ale s odrenyma ušima – těch 1500 m je na ni ještě moc, má problém si udržet koncentraci. No, vím co dokáže -a co ještě ne 🙂
    Jinak za cely dnešek je jediným psem, který celou stopu udělal Danina Cecilka a ani ona to nedokázala v časovém limitu. Dnes šlo 8 psu, zítra jdou 4, mezi nimi i Vítek s Gerdou. Je to opradu hodně náročné, ale atmosféra je prima, snažíme se všichni 🙂
    Zatím mavam

    1. Stejně si Arinka zaslouží pochvalu a obdiv. Mě připadají ty naši mladí psi ještě trochu štěněcí.

 6. Nebyť už po obede, tak tu slintám jak Pavlovov pes, a Míša s bielymi bavorskými klobáskami to zaklincovala. Tie som prvý krát jedla v Hannoveri, na tom výmennom tábore, keď nás rodina jedného z účastníkov pozvala na grilovačku, aj opečené boli veru vynikajúce. Nejak sa mi tie, čo ich tu dostať, na ne moc nepodobajú. Aj pivo k nim vtedy bolo, ale nie som pivár, tož na pivo už si nepamätám (blush) . A na dánsky syr som sa nalakomila len raz. Nevládala som ho dojesť a to mám aromatické syry rada.

 7. 😀 inspirující čtení.

  K pivu patří 50km na kole (jen naši natvrdlí zákonodárci to nechtějí pochopit ). Nejlépe pak k bělečskému medovému.

  A vaisbír mi ze sklenice VŽDYCKY uteče. A to mám ty pravé a originální přímo od Norimberka dovezené 😉

  1. Poradím – nejprve kápni na stěnu kapku pod takovým úhlem, aby stékala co nejpomaleji, pak musíš vystihnout ten moment, kdy ta kapka samotná přestane pěnit a dokud tam ještě je (už nepěnící), přesně doprostřed ní pomalu lej pivo. Pak tak poslední deci lej na hladinu místo na stěnu. Bude to fungovat 😉

   1. Dík, ale myslím, že to není rada pro mě. Než dopění kapka, vypěním já 😀
    Nepatřím k trpělivým lidem 🙂

 8. Já mám zážitek z pití Weißbieru letos v Mnichově. Na Marienplatzu jsme si dávali jejich vyhlášený Weißbier a k němu bílé klobásy s bavorskou hořčicí a preclíkem. To nemělo chybu.

 9. Tak to vysvětlení se sklenicemi mě zaujalo. Zajímavé. Já piju jen nealko pivo po jídle, tak to můžu z obyčejné ikeácké sklinky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN