BTW: Jak se tvoří vzorce

0904dar9_1„Dobrá, pacient vám dýchá, přijela záchranka a vy ho předáváte. Kam ho mají odvézt? Do nemocnice? Fajn, ale do jaké! A co všechno ještě musíte posádce záchranky říct? Uvědomte si, že oni tu nebyli a pacient není schopen nic vysvětlovat!“

 

Stojím opřená v koutě chodby a sleduju, jak se další skupinka zaměstnanců Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví prodírá úkoly, jaké na ně klade správně provedená resuscitace člověka postiženého náhlou srdeční příhodou. Jak svým způsobem cítím se zkoušenými, musím obdivovat doktora z pražské záchranky, který je školí.

Jak na ně tlačí, jak uměle vytváří iluzi stresu, který je v případě reálné resuscitace obrovský, jak je nutí přestat se cítit jako zkoušení školáci a místo toho pracovat jako tým. Je vidět, jak je zkušený, jak zatraceně dobře ví, co říká, co po nich chce, co považuje za nezbytné.

 

Psi ve svých cestovních "boudách":))

Psi ve svých cestovních „boudách“:))

 

 

Skupinky zkoušených zaměstnanců vždy obsahují jednoho zdravotníka, obvykle sestru, zbytek bývají asistenti, ošetřovatelky, sanitáři. Chodbami proudí neustále skupinky lidí, záchranáři s nosítky, hasiči, lokalizační záchranná služba a my se psy – stopaři i „plochaři“ z Kynologické jednotky SDH Pardubice. Prostě cvičení IZS v plném proudu.

Ředitelka LDN je vidět snad všude. Pozoruje, kontroluje, povzbuzuje, hodnotí. Vidí svoje lidi trénovat zátěžové situace a získává obraz o tom, jak to komu jde. A já si říkám, jak je takové cvičení dobrý nápad, byť je jasné, že realizace byla organizačně náročná – pacienti museli mít svoji péči navzdory tomu, že všechny skupinky musely projít všechna stanoviště.

 

Lokalizační záchranná služba

Lokalizační záchranná služba

 

A co se trénovalo? Kromě resuscitace to byla první pomoc (zdravotnická) v případě popálenin, epileptického záchvatu a diabetického kómatu, a všichni si nakonec povinně uhasili svůj oheň s pomocí hasicího přístroje:))

Teď si říkáte – co jsme tam dělali my se psy? Součástí cvičení bylo i vyhledávání osob. V LDN se pečuje i o pacienty s demencí či Alzheimerovou chorobou, kteří se prostě kvůli svému handicapu ztrácejí. A je velmi důležité je včas najít. Popravdě, po tom, co jsem viděla, mi jako nejlepší pes připadalo elektronické zařízení, s kterým tam byla Lokalizační záchranná služba:)) Tedy aspoň ve městě určitě.

 

Briefing před začátkem akce

Briefing před začátkem akce

 

Nedokážu vám momentálně k tomu říct detaily, protože vidět to fungovat je jedna věc a vysvětlit princip je věc úplně jiná. Ale mám slíbené vysvětlení, a jak dostanu žádané informace, tak vás s nimi seznámím.

My jsme nicméně předvedli hledání člověka se psem – stopařem. Jako obvykle prezentovala Dana s Cecilkou (bloodhound), Vítek to nahrával a já jsem bavila davy:)) Tedy šla jsem za stopařským týmem a vysvětlovala přihlížejícím, co vidí, proč a jak se co dělá, co funguje a co ne. Však mě znáte, mluvím ráda:))

Když pak přišli na řadu záchranáři z kynologické jednotky SDH Pardubice, kde trénují psy pro práci na plochách a v sutinách, takže jsem měla volno, které jsem hodlala využít po svém. Poprosila jsem paní ředitelku o dovolení vzít psy do budovy, a pak jsem skutečně vzala nejdřív Berry a pak Ari na špacír po chodbách s tím, že směly nahlédnout všude, kde to přímo nevadilo.

 

Tady se, tuším, trénovalo diabetické kóma

Tady se, tuším, trénovalo diabetické kóma

 

Nebylo to bez důvodu. Jednak pro psy má nemocnice či podobné zařízení plno pachů, které jsou pro ně nové, rušivé, a přesto by se v nich měli orientovat. Za druhé je to prostě velká budova, tedy místo, kde se pachy chovají po svém, a třeba Ari ještě nikdy nesledovala stopu takříkajíc v interiéru. A protože učení z nebe nepadají, bylo třeba využít mimořádné příležitosti a trénovat.

Berry byla klidná a zvědavá, Ari byla vykulená a zvědavá. Ani jedné nevadila spousta lidí kolem, panující ruch braly na vědomí, ale nenechaly se jím rušit. Při této příležitosti jsem okoukla půdorys budov a našla dvě trasy, kde se dala položit stopa po chodbách tak, aby ten člověk vyšel ven. Jenže pak jsem musela najít lidi, kteří mým určeným směrem ještě nešli:))

 

Resuscitace

Resuscitace

 

Měla jsem štěstí. Pro Berry mi stopu našlápl přívětivý mladý policista – jeden z eskorty, která nás doprovázela z Pardubic. Berry mě mile překvapila. Ověřila si místo, kde muži z hlídky stáli, a pak se sice zvolna, ale jistě, propracovala po stopě z budovy ven. Pravda, dřív, než si pro svého policistu došla, nakoukla s nadějí v očích do kantýny, ale po mém varovném „stopa, hledej“ se s povzdechem odvrátila a poslušně pokračovala, kam měla:))

Mladý sanitář se mi zase schoval pro Ari. Tam jsem vůbec nevěděla, jak to dopadne – Ari byla v podobné budově poprvé a poprvé jsem po ní chtěla, aby v takovém prostředí někoho hledala. Taky byla zmatená, kroužila kolem pachovky a vrhala po mě tázavé pohledy.

 

Elektronická lokalizace - předvedení v praxi

Elektronická lokalizace – předvedení v praxi

 

Když zjistila, že trvám na tom, že má hledat, šla to tedy zkusit. Spíš to bylo takové „pokus – omyl“, ale dala jsem jí dostatek času, takže nakonec pochopila, jak to funguje, a poslední odbočení za roh už zvládla s jistotou. Jak ta se vytahovala, když mládence našla!:))

Bylo to celkově velmi poučné odpoledne. Dívala jsem se, jak si lidé (včetně mě) vytvářejí v hlavě krizové scénáře a jak se je snaží cvičením upevnit. Jedna žena tam namítala, že celý tento cirkus je zbytečný, že zaměstnanci by v krizi určitě reagovali lépe, než jak se jim dařilo na cvičišti, ale o tom jsem silně pochybovala.

Viděla jsem, že každý má nějaké povědomí o tom, co by se tak nějak mělo dělat, každý tušil, že u resuscitovaného je třeba zaklonit hlavu, stlačovat hrudník a dýchat, ale když přišlo na realizaci, pletli se jeden druhému, zapomínali na pořadí úkonů, zapomínali na to, že mají pomůcky (např. defibrilátory), které mohou a mají použít.

 

Teď nás vede ke ztracenému technika a psi jen následují:))

Teď nás vede ke ztracenému technika a psi jen následují:))

 

Výcvik pod dohledem zkušeného lékaře jim najednou udělal v hlavě vzorec, kde ty jednotlivosti do sebe zapadly tak, jak bylo třeba. Teď jde o to, aby nezapomněli… však jsem také slyšela, že za rok by se podobné cvičení mělo opakovat.

 

A tak se dneska ptám: většina z nás má v hlavě celou řadu krizových scénářů, některé podložené reálnými zkušenostmi, jiné pouze teoretické, tedy promyšlené, ale nevyzkoušené. Jen pro představu: taková krize nemusí být zrovna zástava srdce, ale třeba i pořezané prsty, popáleniny při vaření, zabouchnuté dveře od bytu s klíči uvnitř, nestartující auto, ztracený pes…

A já bych ráda věděla, jak a kdy se vám takové scénáře vyplatily… případně, kdy vám takový scénář zatraceně chyběl a vy jste museli improvizovat z jedné vody na čisto. Pojďme si dnes povídat o řešení krizí – i to se v životě hodí. Kdo ví, třeba tady budeme sdílet něco, co se vám jednou vyplatí:))

 

PS: Fotky z akce jsou tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_LDN_Rybitvi_-_trenink_s_IZS

 

PPS: Musím se přiznat, že jsem si ohromně užila tu cestu z Pardubic s modrými majáky – jsem jak děcko, uznávám. Ale ověřila jsem si další zkušenost, ke které se taky jinak špatně dostává: psům ten déletrvající kravál a vizuální efekty vůbec nevadily… naopak. Holky seděly v kufru auta a sledovaly to jako představení v Royal Albert Hall:))

 

A na závěr psí modelky... eh, stopařky:))

A na závěr psí modelky… eh, stopařky:))

Aktualizováno: 3.9.2015 — 23:34

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. dede, zrovna tento týden jsem dělala resuscitaci pacientovi co se mu zastavilo srdce, bylo to na noční směně a byli jsme jenom tři – máme mít minimum čtyř lidí na směně právě kvůli resuscitacím, a máš pravdu, že lidi nemůžou čekat, že až budou v té situaci, tak najednou budou přesně vědět co dělat. právě naopak. a když je školení je důležité nejenom poslouchat, ale všechno si fyzicky vyzkoušet, jak se otvírá ta maska na dýchání třeba, a jak se přidržuje, jak se otvírá defibrilátor a přikládá, a mentálně si občas celý proces projít.

  dede, zítra ráno letíme do copenhagen, tak jsem několikrát pročetla andyho články o dánsku, a vybavila se znalostmi!

 2. Ještě hlásání: zítra odlétáme s Martinem na první letošní dovolenou, kde máme za cíl prostě jen lenošit – jak to dopadne, to se uvidí:))
  Budeme v Dubrovníku, patrně bez připojení, o psy a Dům se postará Marek, Dedeník jsem hodila na krk Andymu 🙂 Říkal, že se pokusí něco napsat, ale pokud by se mu to v práci nějak komplikovalo, má u sebe texty na Povídkové léto.
  Přeju vám krásný týden, ozvu se příští sobotu (wave)

 3. Dede,prostě nestačím žasnout, co všechno se svými holkami podnikáš !!!! A tak jsem si už teď jistá, že se jednou dočteme (tady, nebo dokonce v novinách), jak Ariberry skutečně někoho vyčmuchaly a zachránily.

  No zachraňovat, či jinak pomoci u zranění, nebo v neštěstí jsem nikdy nemusela a tak mohu jen doufat, že bych si něco z těch různých školních cvičení v danný moment pamatovala. Když zjara lezu do chladnějšího bazénu a první moment je brrr..tak si říkám „zachraňuji kočku, zachraňuji kočku“, abych v sobě našla tu odvahu se ponořit. V praxi pak myslím, že člověk jedná instinktivně a asi bych fakt pro zvíře (dítě) skočila, u dospělého člověka nevím, jestli bych nejprve nehledala něco na vhození. No snad nikdy nebudu muset svoji „odvahu“ dokazovat.

  A fotky jsou take bezva, máš prostě psí krasavice !!!!

  Jj – tady se v poslední době také už dost mluví o tom, že u CPR už není nutné „pumpovat a dýchat“, ale že stačí jen to pravidelné a hlavně vytrvalé mačkání hrudi.

  1. A ještě k tvému včerejšímu komentáři. To tě fakt ještě ani jednou holky zamotáním nestrhly na zem? 🙂 Omotat nohy totiž skvěle umí Trixie a už několikrát mě tak porazila – naštěstí vždy na trávu. Protože ona víc čmuchá, než běhá, někdy se s manželem zastavíme, když ona šmejdí nosem při zemi a dělá jen male krůčky. Zapovídáme se a ani si nevšimneme, že Trixie flexinou obtáčí toho, kdo ji drží (někdy ale oba). Většinou se z toho vymotáme, ale už se stalo, že Trixie nečekaně a velice rychle vystartovala za jiným pachem, právě když já měla nohy svázané u kolen, nebo u kotníků… no a už jsem padala jak podťatá. Takže tě živě vidím omotanou 🙂 a se dvěma psy to musí být někdy fakt o h..ústa.

   1. Hm, omotána bývám, ale zatím jsem většinou nespadla – já na ně v takovém případě řvu, čímž je zastavím (chuckle)

  2. Maričko, děkujeme za pochvalu (blush)

   Jinak s tou pomocí topícímu uvažuješ správně, nás učili, že skočit do vody je pro netrénovaného zachránce až ta poslední možnost. nejdřív se má volat o pomoc, pak házet věci nebo použít plavidlo, teprve nakonec do té vody taky lézt. když člověk nemá trénink, tak hrozí, že se utopí oba – topící se i zachránce.

   1. To ja jsem takhle jednou s nasim tatou zachranovala topiciho se chlapa. Bylo mne asi 15 let. Na prehrade u Zvolenu. On tam byl dost blbej breh – dost dlouho vody max. do pasu a pak naraz prudky sraz do vody. My jsme s tatou plavali ku brehu z dlouhe „plavecke“ prochazky a nejak jsme zaregistrovali chlapika s malym klukem, jak se v te vode cakali a ze najednou ten chlapik zajel pod vodu a nevynoril se. Lidi na brehu mavali rukama – mobily nebyly… a tak jsme s tatou priplavali k tomu podvodnimu srazu, tata mi dal rychle instrukce, ze budem plavat pod vodou kolem toho srazu po proudu (silnem). Videt tam nebylo, byl to bahnak, tak pod vodou satrat rozprazenyma rukama. A kdybych chlapika nasatrala tak se vynorit a cekat na tatu; kdyby mne topici se muz sviral, coz se pry stava, tak vsi silou kopnout do bricha, aby se mne pustil. 45 minut jsme se s tatou potapeli, nez prijeli hasici ze Zvolena. Nikdo na brehu se nezapojil, akorat rada z nich drzkovala na nasi malou maminku,ze tata je silenec, kdyz do toho zapoji i malou holku. Ale tata byl neuveritelne atleticky, ja jsem byla zdatny plavec s plicni kapacitou jak varhanni mechy a s neochvejnou virou, ze kdyz je tata vedle mne, tak se mne nikdy nic nestane. Ale hlavne ten pocit, ze si s tatou priplavem k brehu jakoby se nic nestalo, s tim by asi ani jeden z nas nezil lehko. No, chlapika nasli nad ranem po proudu u prehradni hraze.

 4. Jistě, branná výchova, cvičení na táborech. Naštěstí jsem nikdy nepotřebovala (neb jsem měla svaté dětičky a celkově byl ke mně osud milosrdný, ostatně bych se tak akorát zhroutila v koutě a plakala). Doufám, že ani potřebovat nebudu, z náhodných zmínek zjišťuju, že všechno je úplně jinak, dokonce i srdce nám snad tepe rychleji…

  1. Milá ri, já bych řekla, že podstatné je zavolat pomoc a pokusit se něco dělat – jestli po novém nebo po starém… to bych už neřešila (inlove)

 5. Skvělá akce!
  Podle mého názoru jsou taková školení velmi potřebná. Nedávno jsme ve fabrice měli cvičnou evakuaci kancelářské budovy. Všichni věděli, že mají vypadnout, ale nikdo nevěděl, kde se mají shromáždit, že nemají jezdit výtahem, že má někdo ještě projít barák, aby tam nezůstal někdo zapomenutý třeba v zasedačce nebo na wc (taky že jsme tam schválně někoho umístili a zůstal tam), nevěděli, kolik lidí je v baráku a tím pádem nezkontrolovali, jestli jsou všichni venku,… prostě lidi byli vykulení a nevěděli.

  První pomoc jsem poskytovala, jednou jsem „křísila“ epileptika, jednou se mi povedlo jednoho diabetika těsně před záchvatem nakrmit tatrankou (zvládnul to), no a pak běžné domácí úrazy (pořezání, spálení,…). Jak se ten „vopruz“ branná výchova a branné cvičení hodil. Junior už dneska taky ví, ale ve škole to do nich nenacpali.

  1. taky za mnohé vděčím branné výchově a sobotním branným cvičením spojemým s pochoďákem a brannému kursu ve třeťáku na průmce……
   hele,když naposled u nás houkali chemický poplach a že byl sakra důvod!!! tak si většina lidí myslela,že se zase zkoušej sirény..to,že houkaj v úterý a jinak..a ne v poledne..to nějak pominuli…

  2. Tak tos mi připomněla – ležela jsem v nemocnici a najednou jedna z nás padla na zem v silném epileptickém záchvatu. Já na posteli proti ní, vedle ní shodou okolností kolegyně živočichářka. Vypálily jsme obě najednou z postelí , zalehly ji, ostatní byly v šoku, jo, zafungovalo to perfektně.

  3. Bubu, ta příhoda s evakuací je naprosto přesná – když se netrénují správné postupy, tak náhlá akce vyvolává chaos – a tím i ohrožení lidí.

 6. Dede, i když už celou pointu znám, tak jsem článek přečetla jedním dechem a z dovolením přeposílám jeho adresu na kamarádky, které pracují v Domově, kde mám maminku. Víš, člověku naskakuje husí kůže, když si uvědomí to co říkáš v závěru. Ano, víme jak pomoci nedýchajímu člověku, ale ten zmatek ze zodpovědnosti, který má člověk náhle v hlavě, je přece jenom devastující. Proto hlubokosklon před paní ředitelkou, že své profesionální zaměstnance tímhle „cvičením“ prohnala. Ano, vzorce jsou v tomhle případě moc a moc důležité.
  Jinak k holkám. Berry je úžasná. Ona umí, ona zná, ona ví a je perfektní, a …je nad věcí. Což si myslím, že to v praxi až tak nevadí, ale při zkouškách je to prů… . Ari se jeví jako budoucí zodpovědná pracantka, jak zkoušky, tak praktická práce budou pro ni výzvou. Nebála bych se jako dementní stařenka ztratit v lese, když bude poblíž Ari (clap) !
  A Tebe Dede, s Tebou už mám asociaci: Parta v červených overalech s nápisem RESCUE, hasičské a policejní vozy a vaše partička se psy (podrbání i Cecilce). Zvolila sis krásného kynologického koníčka a já držím palce Vám všem (h) !!!! Jo, a ještě, v tom Vašem kraji se setkali dobří lidé, které tenhle okruh problematiky zajímá.

  1. Alex, díky:))
   Jo a to ještě koukni do včerejších komentářů, kde jsem popsala stopování s dvojpsem (rofl) Jaké blbiny já ještě budu dělat… 😛

 7. Taky jsem na základní škola prošla kurzy první pomoci.
  Naštěstí, díky bohu, jsem to nemusela ještě použít.
  A opravdu nevím, jak bych se zachovala.
  Ale myslím si , že velmi důležité to nacvičovat .

  Díky DEDE za zajímavý a poučný článek.

  1. Míšo, taky mám hodně školení a taky moc doufám, že to opravdu těžké nikdy potřebovat nebudu. A doufám, že pokud budu, že to zvládnu… 🙂

 8. Bezva článek- připomíná to totiž, proč bylo dobré učit děcka první pomoc. Natloukali ji do nás na táborech, v prvouce, v branné výchově(jinak to byl předmět na prd)… Takže když tříletý Kuba přitiskl ruku na rozpálenou žehličku, bez přemýšlení jsem mu narvala ruku pod proud ledové vody, chladila asi 15 minut, následně jsem zabalila mražené jahody do další vrstvy igelitu a s rukou na jahodách jsme odjeli na pohotovost, kde službu konající lékařka málem zaslzela „poučená matka!“ a odeslali nás hnedka na popáleniny (nevím, jak je to dneska, ale tehdy se přes pohotovost muselo). V tom stresu ze řvoucího dítěte jsem prostě udělala to, co nám pořád všude říkali…

  1. Máš pravdu, Matyldo, mně se stalo něco podobného. Naštěstí si malej na sebe vylil horký čaj oblečen do trika a nátělníku, takže ty vychytaly to nejhorší. Co jsem udělala potom, vybavovala jsem si až zpětně, když jsem seděla s děckem na klíně, radovala se, že k doktorovi nemusíme, a vysvětlovala mu, co jsem udělala a proč. Postup byl přesně ten, který vykládám studentům v praktiku každý půlrok jako první pomoc při opařeninách. Zlatá pravidelná opakování. Jo a adrenalin je adrenalin, normálně jsem předtím malého zvedala s velkým fyzickým nasazením, ale v tom fofru jsem ho hodila do vany jednou rukou.

   1. Ano děvčata, souhlasím – já si to zkusila v praxi, když se desetiměsíční Andy pokusil postavit a opřel se ručičkou o kamna… brrr. Udělala jsem to správně, rychle, a nohy se mi klepaly až potom…

  2. Ještě k tomu odesílání na popáleniny – v Brně se děti směrují na popáleninové centrum Fakulní nemocnice v Bohunicích (už jsme tam taky byli při jiné příležitosti) a místní doktoři tvrdí, že je dobré k nim dojet co nejdříve, čím dřív se ke zranění dostanou, tím lepší mají možnosti s tím něco udělat. A zvláště u těch malých dětí je potřeba neignorovat zdánlivě malá zranění – závažnost se orientačně určuje podle velikosti popáleniny měřené velikostí dlaně DÍTĚTE. Takže je-li popálenina o velikosti vašich dvou palců, ale dětské dlaně, je to už velmi závažný problém, který na popáleninové centrum patří bez ohledu na hloubku a stav poškození.

   1. Nooo, ale to je 15 let zpátky a to platila jiná pravidla… Dneska bych se s tím taky nepárala a jela rovnou tam 🙂

    1. Však tě znám, jsi žena činu 🙂 .
     Chtěla jsem napsat, že existují i zažité vzorce, které jsou špatně. Například – dítě má podezření na slabý otřes mozku, protože spadlo na hlavu, a popáleninu, protože ta hlava narazila na kamna. Dítě má úraz = jedu s ním na dětskou pohotovost, která je v Brně v dětské nemocnici. Tam udělají rentgen, a pak vás pošlou přes celé město na popáleninové do Bohunic, kde vám sice nevynadají, na to jsou moc slušní, ale jak se dostanete trochu do duševního normálu, velice jemně vám řeknou, že kdybyste přijeli napřed k nim, bylo by léčení popáleniny jednodušší a ta lehce naklepnutá hlavička by se vyřešila u nich v Bohunicích po prvním ošetření popáleniny.
     Takže je lepší si zažít vzorec „pokud má dítě popáleninu a k tomu něco, co neohrožuje přímo život, řešte prvně popáleninu.“

     1. Já už jsem tady psala, že jako dvou-tříletá jsem upadla na rozpálená kamínka obličejem. Bylo to po válce a nikde nic nebylo. Babička mi na to dala z vajíček tu blanku. Nemám nic znát, jen v zimě mám trochu modřejší nos ale kdo nemá?

 9. Vrátila som sa z adresy/resuscitácia-ale zaplať Panboh starého človeka/zo zmatku,kriku,bolesti,stresu.Za hodinu končím,pospím si a vrátim sa sem znovu s pár myšlienkami.Je to veľmi poučný a potrebný článok.Získať návyky pri takýchto situáciách je naprosto nezbytne,mnohokrát doslova na tom visí ľudský život.

  1. Verenko, můžu se tě zeptat, co říkáš jako odborník na tohle video o první pomoci při zástavě srdce? Jde mi jen o podstatu sdělení, ne o umělecké zpracování….
   https://www.youtube.com/watch?v=ILxjxfB4zNk
   Zase se nám blíží semestr a budeme do studentů praktik hustit první pomoc, tak hledám něco netradičního, ale správného.

   1. Jj je to perfektne!!Presna resuscitacia v spravnom rytme/1oo/min,dostatcna hlbka-5-6cm,takze vdychy nie su prioritne a ani vlastne u dospelych nutne-u deti ano.
    Svojho casu na ct pred tel.novinami isli soty ospravnom volani,o nezbytnych informaciach o adrese a stave pacienta/aby operator mohol telefonicky byt v kontakte s volajucim,poskytoval mu rady do prichodu posadky,o spravnom uvolnovani cesty vodicmi mot.vozidiel..Bolo to edukativne,ukludnujuce,spravne.Davno som to uz nevidela.
    OT.rano letim na Malorku,tesim sa,prevelice.Idem sa balit.

    1. Možná už nedostanu odpověď (užij si dovolenou :)), ale proč u dospělých stačí stlačovat hrudník a u dětí je nutno i dýchat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN