HOST DEDENÍKU – Míša: Řím, město našeho srdce

Coloseum_1Řím italsky Roma je naše srdeční záležitost. Byli jsme tam už třikrát a stále je co objevovat.

 

Po svatbě s mým druhým manželem Petrem jsme začali společně cestovat po Evropě. Zpočátku jsme jezdili s cestovní kanceláří, než jsme poznali kouzlo samostatného cestování. V roce 2008 v červnu došlo na Řím. Brzo ráno jsme autobusem dorazili do Říma a začali ho objevovat. S průvodkyní jsme poznali ty nejznámější pamětihodnosti.

 

Basilika sv.Pavla za Hradbami

Basilika sv.Pavla za Hradbami

 

Dívali jsme se s úžasem na Colosseum, Piazzu Navonu, Andělský hrad a Pantheon. Obdivovali vatikánská muzea s krásnou Sixitinskou kaplí, Vatikánské náměstí s baziliku svatého Petra. Došli jsme také k překrásné Fontáně di Trevi. Tehdy jsem ještě nevěděla, že o Fontáně di Trevi se říká, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte. Hodila jsem jí tam zepředu, ale i tak to zřejmě zafungovalo.

 

Caracalovy lázně

Caracalovy lázně

 

V Římě za každým rohem natrefíte na nějakou pamětihodnost z antiky, renesance nebo baroka. Bylo to naše první setkání s Římem, o němž jsme ještě mnoho nevěděli. Ale uvědomuji si, že když jsme seděla u Andělské hradu na nábřeží a pozorovala, jak klidně plyne Tibera, zbarvená do zelena, bylo mi moc dobře na duši. Můj muž Petr, který po přejezdu Alp si připadá v Itálii jako doma, byl také Římem okouzlen. Ještě jsme se s Římem navzájem oťukávali, ale zárodek lásky už tam byl. To byla naše první setkání

 

Coloseum

Coloseum

 

Podruhé jsme do Říma zavítali letecky v roce 2012 stále ještě s cestovkou. Ale průvodkyni jsme hned zpočátku sdělili, že tentokrát budeme chodit sami dva. U snídaně jsme se vždy jen pozdravili a řekli jí, kam dnes jdeme. Tentokrát jsme chtěli tak trochu jít po stopách filmu Prázdniny v Římě. My tento film prostě milujeme. Vždy v předvečer odjezdu do Říma si ho pouštíme. Je to náš malý rituál. Film je prostě nádherný s okouzlující Audrey Hepburn jako princeznou Annou a šaramantním Gregory Peckem jako novinář Joem Bradleym. A všude jako kulisa bella Roma.

 

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi

 

Jako první jsme navštívili znova Fontánu di Trevi a nyní správně vhodili oba dva minci. Tady se ve filmu nechala princezna Anna ostříhat. Pak jsme sešli po Španělských schodech, kde princezna Anna seděla na schodech a lízala zmrzlinu. Po krátkém hledání jsme našli Ústa pravdy italsky La Bocca della Verità. Podle pověsti, kdo do nich vloží ruku a lže, o ruku přijde. Zde si zažertoval novinář Joe Bradley s princeznou Annou. Další den jsme zašli na Piazzu del Popolo a nad ním našli uličku Margutta 55, kam zaveze novinář Bradley do svého bytu spící princeznu Annu.

 

Forum Romanum 1

Forum Romanum 1

 

Mimo toto putování jsme také seděli na Piazze Navoně pod větrákem, který na nás rozprašoval vodní tříšť, a pochutnávali si na výborné zmrzlině. Zde jsme si také prohlédli Fontánu čtyř řek a Neptunovu kašnu. Zašli jsme znova do Colossea a prvně prochodili Forum Romanum. Tam má člověk opravdu pocit, že šlape po tisíciletí. Vatikán jsme také museli znova vidět i s Bazilikou sv. Petra. A zde mě můj milovaný manžel 4 měsíce po artroskopii kolena vytáhl na kopuli baziliky sv. Petra.

 

Forum Romanum 2

Forum Romanum 2

 

Při tomto nekončícím výstupu po úzkých prošlapaných schodech jsem ho v duchu nazvala mnoha ne příliš lichotivými názvy. Nahoře mi panoramata byla úplně fuk, jen jsem lapala po dechu a koleno mě bolelo jako čert. Také jsme si prohlédli i druhou ze čtyř nejznámějších bazilik Říma a to Baziliku Santa Maria Maggiore.

 

Galerie Borghese

Galerie Borghese

 

Při této návštěvě Říma jsme objevili, že tam všude jsou tzv. pítka, kde teče voda. Je to voda pitná a je skvělá. V Římě si vodu nekupujte, klidně pijte tu z pítek, a kupte si raději víno. Pítka jsou od jednoduché trubky na Forum Romanum až po umělecky zasazené do kašen. Tak to bylo naše druhé setkání. A to jsme se my zamilovali do Říma až po uši. Jestli on do nás to nevíme.

 

Jezírko v parku Borghese

Jezírko v parku Borghese

 

Říká se do třetice všeho dobrého a my vyrazili v roce 2014 potřetí do Říma. Tentokrát jsme letěli na vlastní pěst. Hotel a letenky jsme měli zamluvené už půl roku dopředu. A vypracovaný podrobný itinerář. Po příletu na letiště Fiumicino jsme šli na vlak Leonardo Express. Je to speciální linka vlaku, která spojuje Řím s letištěm Fiumicino. Po zakoupení lístků jsme přišli na perón, kde již vlak stál připraven k odjezdu. Doslova na poslední chvíli jsme do něho vlítli i s kufry. Usadili se.

 

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo

 

Z reproduktorů se ozvalo v italštině a angličtině, že neoznačená jízdenka je neplatná. Manžel vstal a začal hledat strojek na označení. Ale nikde nic. Zeptali jsme se naproti sedícího Itala. Ten jen mávl rukou a ať prý sedíme. Celou cestu mě bylo ouvej. Až při výstupu jsme tomu přišli na kloub. Strojky na označení jsou totiž na peróně a ne ve vlacích. A na letišti jsme si toho v tom shonu nevšimli. Měli jsme štěstí, že nechodil revizor.

 

Piazza Navona kašna 4 řek

Piazza Navona kašna 4 řek

 

Po malém bloudění jsme šťastně našli i hotel. Ještě v podvečer jsme vyrazili na Španělské schody a k Fontáně di Trevi. Ale bohužel týden před naším příjezdem jí vypustili, začala totiž její velká rekonstrukce. Ale i do té vypuštěné jsme minci hodili. Další den jsme navštívili třetí a čtvrtou baziliku ze čtyř nejznámějších bazilik Říma. Basilica di San Paolo fuori le Mura neboli Bazilica Sv. Pavla za Hradbami mě doslova učarovala.

 

Piazza Navona Neptumova kašna

Piazza Navona Neptumova kašna

 

Je velkolepá, dá se říci, že ještě více než bazilika Sv. Petra ve Vatikánu. A přitom víceméně turistického ruchu prostá, neboť je mimo hlavní turistické trasy. I v pořadí čtvrtá Lateránská bazilika stála za navštívení. Den jsme zakončili návštěvou Vatikánu a odtud procházkou k Andělskému hradu.

 

Pítko v Římě 2

Pítko v Římě 2

 

Chtěli jsme zase vidět nějaké antické památky. Volba padla na Caracallovy lázně. Komplex lázní se rozkládá na ploše 150 000 m2 a v dobách největší slávy je mohlo využít až 1600 lidí. Návaly turistů tam nepotkáte a byly opravdu monumentální. Odtud jsme zamířili do Trastevere, která bývala dělnickou čtvrtí a nachází se na druhém břehu řeky Tibery.

 

Pítko v Římě 2

Pítko v Římě 2

 

Bydleli tu chudí a nemajetní. A i když i sem turistický ruch pronikl, ještě stále tu máte možnost vidět, jak žijí Římané. Dále jsme procházkou šli přes Campo dei Fiori, kde se pořádají vyhlášené trhy až na Piazzu Navonu na kávu a něco dobrého.

 

Římský kočičák v parku

Římský kočičák v parku

 

Poslední den bylo v plánu navštívit park Willa Borghese a v něm Galerii Borghese. Ta má tu zvláštnost, že do ní smí denně je 250 navštěvníků. Lísky jsme si objednávali na předem danou hodinu už v lednu. Ale stálo to za to. Sbírka umění kardinála Scipiona je vyhlášenější než sbírky vatikánské.

 

Tibera

Tibera

 

Park Willa Borghese je nádherný a krásně se v něm odpočívá. Je tam krásné jezírko s lodičkami, ale na ně jsem si netroufla. Parkem jsme se prošli až zahradám Pincio. Z jejich terasy je krásný pohled na Piazzu del Popolo. Sešli na ní a navštívili poslední baziliku Santa Maria del Popolo, kde je sochařská a malířská výzdoba od známých mistrů.

 

Trastevere

Trastevere

 

Závěrem nutno říc, že při našich návštěvách jsme nezapomněli zajít do jejich pizzerií a osterií. Kde jsme si na stolech s kostkovaným ubrusem pochutnávali na výborných italských jídlech.

 

Ústa pravdy

Ústa pravdy

 

A po této v pořadí třetí návštěvě už je Řím město našeho srdce, kterému jsme zaprodali navždy i svoji duši. A doufáme, že se nám podaří Řím ještě alespoň jednou navštívit. Je tam stále co objevovat a navštěvovat. A my máme pocit, že se vracíme do našeho druhého domova.

Splendida bella diletta Roma 🙂

 

Vatikán basilika sv.Petra

Vatikán basilika sv.Petra

 

Vatikánská garda

Vatikánská garda

 

Via Margutta

Via Margutta

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

21 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Řím je nádherný.
  A povídání o něm mi připomnělo moje zážitky z tohoto úžasného města.
  Za dob předrevolučních jsem pracovala v PZO a hojně služebně cestovala. V dobách podnikání jsem zastupovala přes 30 zahraničních výrobců a cestovala také. Mám projetý kus světa služebně i soukromně.
  S bývalým manželem jsme řadu let jezdili na předvánoční prodloužené víkendy. Barcelona, Lisabon, Vídeň, Řím, Paříž……byl to vzájemný dárek k vánocům. Lepší než nějaká blbina.
  Přiznávám, že mi to moc chybí.
  Cestování jsem milovala, s tím už je konec. Nejen kvůli financím. Ale nebylo by mi dobře bez kožíšků. Vše se změnilo, zbyly mi fotky a vzpomínky.
  Tak si alespoň ráda počtu o zážitcích ostatních.

 2. Všem moc děkuji za komentáře. Mám radost, že se moje povídání o Římu líbilo.

  Jestli by byl zájem, můžu časem napsat o našem poznávání Osla v Norsku.

 3. Milá Míšo, tvoje láska k Římu z tebe lehounce a šťastně vyzařuje v každodenním životě a to je něco, co je lepší, než šperk. Podařilo se ti vytvořit si zdroj trvalého potěšení, něco, co dodává jiskřičky tvým všedním dnům. Řekla bych, že je to záviděníhodné (inlove)

  Jinak jsem zapomněla večer po návratu z Pienin doplnit k čláku otázku, tak se zeptám tady a teď 🙂

  Máte vy sami nějaké místo (které není vaším domovem, nejradši v cizině – abychom drželi krok s Míšou), jehož samotná existence a možnost ho sem tam navštívit, vás naplňuje radostí? 🙂

  1. Sama jsem dlouho váhala nad odpovědí – mám hodně míst, která miluju, ale nejsou to města, je to obvykle kus přírody (blush)
   Pokud bych měla najít město, tak asi bude Londýn – svůj vztah k němu jsem si budovala dost dlouho, na první pohled a pobyt (což byla služební cesta kdysi na přelomu tisíciletí:)) mě nijak neokouzlil, ale postupně jsem ho začala mít opravdu ráda. Možná právě proto, že ta náklonnost k místu vznikala dlouho a na základě přece jen nějakého poznání, málokdy mě to město zklame 🙂

  2. ANO-bezvýhradne Paríž.Cestujem tam každý rok a zo zážitkov sa teším celučký rok.A robím si také tematické okruhy:napolenský Paríž,Paríž Frondy….neskutočné boli vianočné trhy v Paríži-4-5 km po Elyzejských poliach a samé stánky,varené víno-jabčák,a jedlá a zima.Ale aj zima bola taká parížska-taká iná.Ach ,na jeseň zase…

  3. V ČR? Hradec Králové. V cizině? Lisabon a Portugalsko bezpodmínečně, jen to vracení se tam je problém

 4. Ke článku bych jako živou ilustraci doporučila ještě dva další filmy – „Sladký život“, který všichni znáte, že jo, takže rozepisovat se o něm víc nemá cenu, a vloni promítanou Velkou nádheru (La grande bellezza), je to moc pěkný film a Řím je tam vidět z mnoha nečekaných stran a úhlů (teda mimo jiné, že, o Řím jako takový tam až zas tak moc nejde; nicméně to snad má i trošku být pendant právě k tomu Sladkému životu – po mnoha letech a v jiné generaci).
  http://www.csfd.cz/film/308638-la-grande-bellezza/

   1. Už jsem to četla, ale fakt se mi to nezdá, leda by tam někde vedle sebe byly dvě zcela identické budovy. Učni chodili jinam a učňovské středisko JMPM bylo už úplně jinde (v KrPoli na Mojmíráku, tam, kde je dneska Steinex, tj. podnik jednoho z bratrů Steinahauserových /druhý, ten který mě učil, má výrobnu v Tišnově/, jejichž tatínek tehdy dělal ředitele brněnských jatek; ředitele JMPM=Jihomoravského průmyslu masného dělal pro změnu otec mého spolužáka z kruhu), na jatka jako taková se snad ani nedostali. Ledaže s pánem mluvíme o úplně jiných dobách, já mám na mysli roky 1984-1989, kdy jsem tam chodívala, možné je všechno.

  1. Sladký život je na mě docela drsný film. Už jenom ten začátek, jak jdou dva po břehu Tibery. A on jí vytrhne kabelku a strčí do ní a ona spadne do řeky a utopí se. A samozřejmě slavná scéna ve Fontáně di Trevi. Dnes už si to nemůžeš dovolit ani náhodou. Ale je to Fellini a Řím.

   Mnohem více mám však ráda od Felliniho film Roma z roku 1972. A ten konec jak nocí jedou motorkáři Římem je úchvatný a dechberoucí.

 5. Míša,krásne cestovanie Rímom a pre mňa i vynáranie množstva spomienok na Rím.Tiež chodím individuálne bez sprievodcu a org.zájazdu.Pri pozeraní fotiek som znovu presne vedela,kde som stála či sedela,bezvadné,večer sa k tomu ešte raz vrátim.

  OT.Svadba sa vydarila,jedla spústa,torty výborne,nevesta prekrásna,,ženské sme slzili,muži pili-všetko primerane.

  1. To je fajn, že to dobře dopadlo. Kde jste to měli, v restauraci (a ve které) nebo doma, jestli se můžu zeptat?

   1. P.S. A fascinátor byl? 😉 (mě před nedávnem hrozně překvapilo, že místní dámy tenhle termín neznaly)

    1. V skratke:Myslivna-tam všetko aj obrad aj hostina do bieleho rána.Fascinátor bol-ale len na obrad,teplo hnusné!!!

     1. Jéje, to jste byli u nás (bydlím v Kohoutovicích). My pro změnu nebyli doma, ale ve V.M., i se psem, pěkné to bylo, sbírali jsme lískové oříšky a zbytek mirabelek (letos zavařenina nebude, ale pokusíme se o pálenku, jsem zvědavá na výsledek, ještě nikdy jsme ji nedělali).
      P.S. A Myslivna dobrá? My tam před lety párkrát byli a dojem jsme měli spíš smíšený, ale je to hlavně asi kvůli tomu, že to bylo práv už před pár lety a že to byl místní ples, takže obsluha nestíhala.

 6. Rím a Taliansko vôbec sú moje veľké resty, veľmi by som chcela vidieť hlavne antické pamiatky. Tatko má doma knižku, niekedy zo 70. rokov, volá sa „Antický Rím“ a vtedy to bola reprezentačná publikácia na kriedovom papieri, s krásnymi fotkami, plánikmi, kresbami a tak (tu som ju našla aj v antikvariáte http://1url.cz/wchp , je to fakt krásna kniha). Tú som mala v puberte prečítanú snáď 20-krát a najviac sa mi páčila fotka obrovskej makety antického Ríma, ktorú majú v Museo della Civilta Romana. Fascinovane som na ňu civela celé hodiny 🙂 . Tak toto mám niekde hlboko v sebe, že by som to chcela vidieť. Preto sa mi veľmi páči, ako ste sa s manželom pustili samostatne objavovať Rím a nezostali len pri prefláknutých pamiatkach, obliehaných davmi. Zvolili ste tú druhú možnosť cestovania, ktorá je aj mne sympatická a to viackrát sa vrátiť na to isté miesto, ktoré sa mi páči a spoznať ho dôkladnejšie. Tak ako píšeš, že ste už v Ríme ako v druhom domove, tak sa cítim na juhu Kréty, kde si už naozaj pripadám ako na letnom byte. No možno raz bude aj ten Rím, ktovie. A z hádzania mincí do fontány di Trevi sme prevzali hádzanie mincí do mora, ku ktorému sa chceme vrátiť (voda ako voda, nie?).

 7. Pěkně, z toho popisu se mi Řím moc líbí. Doporučuješ spíše podzimní, zimní nebo jarní období? Předpokládám, že v létě to bude k nepřežití. Jinak s těma jízdenkama to je stejné v Praze a Brně 🙂

  1. Myslím, že na návštěvu Říma je lepší jaro nebo podzim. My tam byli podruhé v červenci a to bylo hrozné vedro.

 8. V Římě jsme nikdy nebyla, i když v Benátkách už dvakrát. Ale Itálie v sobě má cosi, se mě pořád láká se tam vracet.
  Pěkná procházka Římem, Míšo.

 9. Míšo to je krásný cestovní článek a fotodokumentace. To mě nikdy nenapadlo, že je v Římě až tak pěkně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN