Host Dedeníku – Matylda: Jak se mám v té Praze vyznat? (3)

0827mat10_1Dede: Dnes nabízím třetí a poslední díl našeho putování letní Prahou. Včera jsme dokončily v horku a bouřkách den první, dnes se s námi proběhnete dnem druhým – z Petřína až do Trojského zámečku. Zase předávám slovo Matyldě:))

Ráno jsme vyrazily na Petřín. Původně jsme chtěly jet lanovkou, ale odradila nás děsná fronta – vyrazily jsme pěšky. Ovzduší připomínalo prádelnu při sobotním velkém prádle – včera vedro a v noci bouřka, takže se voda odpařovala a z nás se zase lilo.

 

Karel Hynek stále v romantickém postoji:))

Karel Hynek stále v romantickém postoji:))

 

Dede: tak na lanovku jsem se těšila – nejela jsem jí od dob, kdy byli kluci malí. Ovšem silně jsem podcenila turistickou sezónu… tu frontu bych nestála ani kdyby na konci byla výstava Van Goghových obrazů. Naštěstí Matylda moji fronto-fobii sdílela, takže jsme vyrazily pěšky.

Pod dlouhé (strašně dlouhé!) době jsem šla Petřínem po hlavních cestách a kolem pomníku K. H. Máchy. Matylda nadšeně vykřovala: „Je to on?“ Kdykoliv uviděla sochu. Moje odpovědi byly skutečně odborné: „Ne, to je nějakej jinej chlápek. Mácha je takovej… rozevlátější!“ A stojí na plácku v ohybu cesty, ne v trávě.“ A byl:))

A pak jsem vzpomínala, jak jsme chodili nahoru na Strahov bruslit na in-linech a jak jsem se jednou omylem pustila z kopečka. Jestli jsem si Máchu nepamatovala moc přesně, tak tu hrůzu, když byl kopec stále prudší a já neuměla pořádně brzdit, na tu si pamatuju úplně přesně:))

Praha je zlatá loď:))

Praha je zlatá loď:))

 

Ale nahoře byla kavárnička, kde nám příjemný číšník donesl kávu a vodu. Sedly jsme si ke stolku s báječným výhledem na Prahu a já jsem se snažila zorientovat (no, Hradčany jsem našla).

V části kavárny se stříškou jsem zahlédla kočky. Chtěla jsem si je vyfotit, ale když jsem došla s foťákem v ruce, tak zrovna provozovaly… no prostě u toho bych se taky nechtěla nechat fotit.

Procházka přes Petřín byla báječná. Netušila jsem, že tady je víc soch, nejen rozevlátý Mácha, že tu jsou ovocné sady a celkově je to moc příjemné místo.

 

Petřín

Petřín

 

Dede: Ta kavárnička byla vedle Nebozízku a bylo to překvapivě přívětivé místo. Copak výhled, ten je tam úžasnej vždycky, ale velmi mile mě překvapil číšník. Byl vlíden, ač jsme mluvily česky, a nalil mi sodovku do půllitrové sklenice, což je v turistické části Prahy jev stejně nevídaný, jako sněhové koule v pekle.

Matylda statečně přestála přednášku na téma: „A támhle ty věže, to je Ludmila! Na Náměstí Míru, jak jsme byly včera. Ne tyhle, támhlety! Vejš!“ Milé bylo, že Žižkovský vysílač a Národní divadlo jsou pořád ještě k poznání na první pohled:)) Mimochodem, tyhle výhledy se mi nikdy neomrzí – možná proto, že město tak dobře znám. Hledám věžičky, známé budovy, poměřuju vzdálenosti a připadám si jako dítě v hračkářství:))

 

Nerudovka

Nerudovka

 

Dorazily jsme na Hradčany. Myslím, že se Dede ulevilo, že jsem nestála o chrám svatého Víta, protože jsem uvnitř už dvakrát byla. Mrzelo mě jen to, že jsme měly málo času a nedalo se zajít na výstavu obrazů. (Ulevilo – těch lidí všude!!! Ale co by člověk pro kamarádku neudělal, že jo. Zase mě naštvalo, že se za vstup do Zlaté uličky musí platit – odkdy je vstupné do celých ulic? Ale užila jsem si staré zámecké schody:))

Pod Hradem mě zaujala slečna bublinářka, která dokázala vyrobit obrovské bubliny i bublinu v bublině k velké radosti malých dětí.

Pak jsme jely směrem k Výstavišti a daly si tam i oběd (pořád mi připadá, že na rozdíl od všeobecných pověr, se dá v Praze najíst za velmi rozumné peníze, pokud nejdete po té nejrušnější turistické trase). Cestou tam jsem viděla obchod s klobouky – ach 🙂 A Výstaviště bylo krásné, krajkové, i když se tam zrovna nic nedělo a vevnitř jsme byly my a nějací kluci na skejtech.

 

Průmyslový palác na Výstavišti

Průmyslový palác na Výstavišti

 

Dede: Chtěla jsem, aby Matylda viděla vedle Vinohrad i další část Prahy, kde se normálně žije. Škoda, že jsme neměly čas na Veletržní palác, myslím, že by se Matyldě líbil – stejně jako sbírky moderního umění. Ostatně Holešovice jsou další pěkná čtvrť, kde je město samo sebou a žije se svými lidmi.

Výstaviště… ani tam jsem nebyla po mnoho let, určitě ne od požáru. Zaskočilo mě, jak je tam všechno ošuntělé, opuštěné. Já vím, bývala jsem tam hlavně o veletrzích, a to umí výzdoba ledacos zakrýt. Ale stejně. Lapidárium bylo smutně oprýskané, a Průmyslový palác vypadal křehce, jako stará výšivka. Z dálky. Zblízka je prostě strašně zanedbaný.

 

Lapidárium

Lapidárium

 

 

Následně jsme šly do Stromovky. Cestou jsme potkaly skupinku vyfiknutých stařenek – moc se mi líbí, když vidím, že staří lidé nerezignovali a umí se bavit. Samozřejmě i maminky s dětmi, mladé lidi – ale mně se do paměti nejvíc zapsaly ty staré dámy – a nejvíc ta u kavárny ve Stromovce, která měla klobouk, pestré šaty, přes ně svetříček a působila jako zjevení z jiného světa.

U kavárny vůbec panoval jiný svět. Posedávaly tam skupinky lidí různého věku, banda teenagerů tam měla rozložené kufry s oblečením a něco fotila (děvče v sukni s notovou osnovou mě zaujalo moc a moc) a taky tam půjčovali šlapací autíčka pro dospělé. Dost jsme zvažovaly zapůjčení, ale autíčka neměla žádný košík, kam by se dal strčit batoh a taška, se kterými jsme putovaly Prahou, a tak jsme tuto atrakci musely s lítostí oželet. (No a pak je tu Stromovka… kdo by neměl rád Stromovku?:))

 

Planetárium

Planetárium

 

Ovšem Dede dostala báječný nápad – půjdeme do Tróje, je to jen kousek. Na Trojském ostrově zrovna vyrážely do pracovního procesu kočáry s koňmi – že by na Staroměstské náměstí? Jeden krásnější než druhý a každý jiný.

Dede: Trojský ostrov – co já tam strávila času v době, kdy jsem jezdila na koních! Náš oddíl měl závodní parkurové koně a já jsem na těchto závodech dělávala podkoního:)) Bývalo tom moc hezky, živo a pro mě to bylo i hodně napínavé. Tehdy jsem poprvé pochopila, jak úžasné je mít zasvěcený pohled na věc. Když člověk nic nevěděl o jízdě na koni, tak ho za chvíli parkur nudí – koně relativně nesmyslně křižují plac a pokud nic neshodí, tak ani není na co se těšit:))

Když o tom člověk něco ví, když sám mívá otlačený zadek od sedla a víc, co to dá práce udržet rozjařeného koně, který má svůj vlastní plán, jak se proběhnout a kde si co skočit (či neskočit:)), vidí najednou podívanou, která je napínavá jak dobrá detektivka. A právě tady, na Trojském ostrově, jsem si svoji praktickou detektivku prvně objevila:))

 

Šichta začíná...

Šichta začíná…

 

 

Vedle jízdárny jsme navštívily také Trojský zámek. Zámeček se mi líbil. Nejen že měl krásnou francouzskou zahradu, ale vnější okraje zahrady tvořily ovocné sady – i panstvu bylo očividně jasné, že okrasných kytek se nenají, a tak nechalo vysadit jabloně a jiné užitkové stromy. Sochy kolem byly poměrně fotogenické, každá jiná, a tak jsem si to mohla užít a okukovat – vlastní rodina je z mé zvědavosti už občas na psotník 🙂 A ta fontána! No, vinohrad nad zámečkem ve mně tolik nadšení nevyvolal – bodejť, máme jich za dědinou plno 🙂

A pak už nám docházel čas. Měly nám jet vlaky, nohy jsme měly ubroušené až po kolena. Posledních pár chvil jsme strávily na Václaváku, kde jsme vběhly k Marksovi a Spencerovi – mám ten obchod ráda a přiznejme si, má klimatizaci, což byl nejen v tyto dny významný atribut.

Na nádraží jsme se rozešly. A mně bylo docela líto, že jsem toho spoustu neviděla. Upřímně, systém hromadné dopravy je mi utajený pořád, kam co jede, netuším, ale v metru se už neztrácím úplně beznadějně a netvrdím, že Praha je jen uspěchaná a šedivá – jisté kouzlo už bych jí dokázala přiznat 🙂

 

Trojský zámek

Trojský zámek

 

Dede: Já vlastně taky musím Matyldě poděkovat. Díky ní jsem si udělala okružní cestu po místech, kde jsem, v některých případech, nebyla desítky let. A tak bych vám možná závěrem poradila – projděte si někdy své město či obec s nadšenýma očima dychtivého turisty. Možná najednou uvidíte věci, o kterých jste vlastně neměli ani tušení – protože je obvykle vidět nepotřebujete:))

Matyldiny fotky opět najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Praha/

 

Ptejte se, vzpomínjete, povídejte… dneska se naposledy touláme Prahou. Ostatně, jak už jsem napsala v článku, umíte se dívat na své město či vesnici očima zvídavého turisty?:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak cely den premyslim o Praze a je mi do breku. Prijedu dom 9. zari a letim zpatky v pulce rijna. Ale protoze jsem de facto nechodici, tak si o tech prochazkach muzu akorat nechat zdat. Prazsky synovec mne prvni den v Praze proveze autem, jak nejlip jde. A pojedem do Brevnovskeho klastera – tam jsem nikdy nebyla. Je to po rovine, tak snad kousek projdu. JInak se spis zabyvam tim, jak se dostat skrz nadrazi – a hodne Cislo poradilo. 🙂

  1. Hanko, mám takový dojem, že bývalo možné si půjčit vozík – ten obyčejný, co ho musí někdo tlačit. Ve zdravotních potřebách za Kotvou.

   1. Určitě existují v Praze firmy, co půjčují vozíky, které se dají složit do auta, to by bylo šikovné mít na cesty, ne? 🙂

  2. Hani když budeš cokoliv v Praze potřebovat, dej vědět. Auto i já jsme kdykoli k dispozici.

 2. Milá Dede a Matyldo, děkuji za krásnou procházku Prahou. A vlastně i všem ostatním v komentářích. Zjistila jsem, že tam toho celkem dost znám a ještě víc neznám a mám docela chuť si taky nějaký výlet do Prahy naplánovat 🙂

  Můj rodný krásný a milovaný Tábor jsem s různými návštěvami procházela mockrát, a vždycky mě to donutilo zamyslet se nad tím, kudy vlastně denně běhám. Bavilo mě to. A když jsme tam jednou prováděli jednoho kamaráda – nadšeného a výborného fotografa, to teprve bylo zajímavé. Vidět pak na fotkách Tábor jeho očima 🙂

 3. Vidím, že se tu už propralo centrum lépe než v Marco Pollu, tak přidám pár svých oblíbených míst mimo centrum:
  Dívčí hrady, resp. Děvín, kousek od stanice Radlická – nesmírný výhled na Vltavu a Prahu, navíc obrovská louka pro jakoukoli aktivitu. Navíc odtud jsou nejlépe vidět viadukty pražského semmeringu. Další takové místo je z tramvaje na Barrandov (to je taky dobrá stavba).
  Letohrádek Hvězda: Oáza klidu, velký park, kde se psaly dějiny
  Parukářka aneb židovské pece: Žižkovská věž jako na dlani a časté pivní festivaly (beer)
  Když jsme u piva, tak nezapomenout Hostivar v hostivaři a Jihovar na Chodově, výborné pivovary se skvělým jídlem
  Chuchelský háj i s minizoo – bezva místo pro děti nebo i pro běžce. Ještě pěkná minizoo je na Závisti, tam se dají dělat pěkné tůry s výhledy na údolí Vltavy (obecně tamten kraj Prahy je super, z vyhlídky na Lahovickém mostě je vidět celá estakáda pražského okruhu). No a dalo by se pokračovat… 😀

  1. No, Dede věděla, proč mě do pivovarů nevede- já pivo nevyhledávám a obvykle piju jen nealko 🙂 Zato o vínu se totéž říct nedá 🙂

 4. Pražáci asi vědí o tomhle slavném modelu Prahy – „Langweilův model“, ale možná ti „přespolní“ už ne. Je umístěný v muzeu hl.m.Prahy na Florenci. Byli jsme se na něj podívat někdy v 70. letech, kdy byl dost čerstvě po rekonstrukci a byl to úžasný zážitek. Nejen ta titěrná, datailní práce, ale hlavně vidět, jak Praha před těmi 180 lety vypadala. Vřele doporučuji jít se podívat. Tady je odkaz na video, ale vidět „na živo“ je mnohem lepší, stačí se tam přikrčit na úroveň stretch a mate pocit, že ulicemi sami procházíte.

  https://www.youtube.com/watch?v=xZu3ksOBbrs

  Krásná třetí část. V dětství jsme s bratrem nevynechali snad ani jednu Matějskou v Juldy Fuldy.

 5. Ja kdyz si chci projit svoji starou Prahu, tak vstanu nekrestansky brzo, asi tak, abych prochazela Husovou a Karlovou ulici za kuropeni nebo kratce pote, ruske kyce jeste pod zamkem. Odtamtud nadherne prazdny Karluv most. Chvili se kochat probouzejicim se mestem. Z Mostecke ulice uhnout doleva na Maltezske nam. – tam je krasne a pak kolem franc. ambasady k Vltave. Vratit se Mosteckou na Malostranak a na Hrad ne Nerudovkou, ale tema ulickama zleva z namesti kolem americke a nemecke ambasady (Vlasska ulice) a potoulat se na Janskem vrsku. Z toho uhnout doprava do Nerudovky a vyjdete naproti te rampe vedouci na Hrad. Tou dobou je tam poloprazdno, vetsinou jen”uvedomeli” turiste co chteji pekne fotky. Anebo z Janskeho vrsku pokracovat rovne nahoru kolem sester boromejskych a upati Petrina na ke Strahovskemu klasteru. Nadherne vyhledy z teto strany. To se da zvladnout pred navalem lidu.

  1. Města brzy ráno mívají zvláštní atmosféru. Má ji i Brno- s Kačkou jsme před Vánoci dojely do Brna brzy, když stěží otvírali kavárnu na Zelňáku a obchody byly ještě zavřené a ulice prázdné. Je to úplně jiné.

  2. Hanko, tu trasu přes Karlův most, Mosteckou, k Maltézkým rytířům, kolem Lenonovy zdi (chjo) a francouzského velvyslanectví na Kampu, pak zpátky pod most a zadem na Malostranskou jsme šli v úterý:))
   Měli jsme tu známé ze zahraničí, paní tu byla poprvé, tak jsme holt šli turisticky – a na večeři skončili na Letné. Copak Praha byla krásná, ale…
   Když jsme za nimi přišli do hotelu U malvaze. Hledali jsme recepci. Slečna za pultem myla půllitry a tvářila se dementně – teprve později nám došlo, že neumí pořádně česky. Když jsme tedy šli hledat recepci po jejím snovém mávnutí směrem ke schodům, vyřitil se na nás svalnatej na krátko ostříhanej ranař a anglicky na nás začal dost výhružně bublat – co chceme, kam jdeme… Odpověděli jsme, že hledáme jejich hosty, tak nám nařídil si sednout a čekat, že jde ověřit, jestli tam vůbec nějaké takové lidi mají a tak jsme čekali, hned na to přišel druhej ranař a sál tak, aby na nás furt viděl, a začalo to vypadat jako v béčkovém krimi filmu. Tak jsme přemýšleli, jestli to místo normálně funguje jako bordel, jestli naši známí nejsou uneseni pro výkupné, když jsme vzali telefon, že jim zavoláme, přiřítil se ranař č. 1 a podezíravě se ptal, co děláme…
   byli jsme mile překvapeni, když se nakonec naši známí objevili a to nerozporcovaní ani neokradení. No a pak nám došlo, že celé bublání se vedlo v angličtině, i když museli vědět, že mluvíme česky – mezi sebou jsme česky mluvili. řekla bych, že je to další místo, o jakém tu onehdy psala JanaBa, tedy místo, kam Čechy neradi pouštějí.
   Tolik dodatek k toulkám po Praze… 😛

   1. A další místo, které si hraje na něco co vůbec nemá s ČR nic společného. Pochybuju, že by se něco takového odehrálo třeba v Římě 😛

   2. To je jak od Kantorka.
    „Haló, pojďte se podívat! Blbost kvete!“
    To tedy byla úroveň,tento hotel bych v recenzi pěkně znectila. Bléé.

 6. Jeste par napadu a mych oblibenych mist. Hradcana v nedeli pred polednem. Pred Matyasovou branou uhnout doprava jakoby smerem na Klarov. Zastavit se u nektere z teras, lepe dal od centra Hradu, ale aby jeste byla videt Mala Strana a Stare Mesto. Ve 12 zacne zvonit Sv. Vit a pridaji se kostely dole ve meste. Krasa nesmirna. A kdyz uz jsme na Hrade, nemel by se pominout Jeleni prikop. Oaza zelene a klidu. A sichr neopemenout baziliku Sv. Jiri. Nedejte se zmast baroknim prucelim. Za tim je kostel krasne romansky, velky a strohy. Ten mne vzdycky fascinoval.

  A tak dolu z Hradcan na casto opomenute, ale krasne misto. Klaster Sv. Anezky ceske. Krasne a inspiracni misto samo o sobe. A krasna je I moje cesta tam. Zacnu u Sv Tyna na Staromaku, takovou uzkou ulickou od chramu se protahnu do Stupartske, ke kostelu Sv. Jakuba a pak intuitivne jit smerem k rece. Je to zmet ulic a ulicek; jedna z nich je Rasenka, kde udajne byla Stinadla. No, v 70. letech to tak vypadalo, temer nic nebylo opravene a melo to tu patinu akorat na ta Stinadla. A odtamtud uz kousek ke klasteru. Je velmi citlive zrenovovany – jednu dobu jedna cast byla skoro sut. Jsou tam i citlive moderni prvky. Fakt stoji zato. Jinak pro lidi, kteri to tam neznaji, jednodussi pristup je od nemocnice Na Frantisku.

  A pak secese – snad Budapest muze soutezit s Prahou ve mnozstvi zachovalych secesnich staveb. Tak samozrejne Obecni Dum. Pravda, musi se obcas jeden divat se zaklonenou hlavou. Matylde by se to sichr libilo – da se tam projit a koukat. Fasady nekterych hotelu na Vaclavaku – zejmena hotel Evropa. A cele ulice na Vinohradech.

  1. Hanko, zvony! Málem bych zapomněla 🙂 „Na zvony“ jsme chodili s našima, když jsme byli malí a vždycky jsme se dohadovali, že Vít má nejhlubší hlas:))
   U Jakuba jsme s Matyldou byly, ale holt jsme odtud šly na Staromák – to jinak nešlo (na poprvé:))

 7. Už jsem zase někde četla, že napřesrok začnou Výstaviště opravovat.
  Jinak tohle je moje oblíbená trasa – přes Stromovku, kolem koníčků a nahoru přes botanickou k nám. Škoda, že jste nedošly do botanky (ale v tom vedru to naprosto chápu).

 8. Občas k nám do Holešovic přijíždí kamarádi.
  Jednu z večerních procházek nazývám Světla velkoměsta. To si dojedete k letenskému zámečku, sednete si na jeden cider do Hospody pod kaštany. A povlovnou procházkou k metronomu spalujete kalorie a užíváte si města pod sebou.

 9. Výstaviště mi přišlo opuštěné odjakživa. Když jsem byla malá, chodili jsme tam samozřejmě na Matějskou, bydleli jsme v Holešovicích, tak jsme to měli kousek a cukrová vata a houpačky byly snad za korunu, tak jsme tam za dobu trvání Matějské šli několikrát. Horní část byla v tu dobu samozřejmě rušná, plná atrakcí, stánků, restaurace jela na plný plyn. Ale kousek pod Maroldovým panoramatem to končilo a spodní část byla opuštěná, pustá a prázdná, park duchů. Pak jsme tam chodívali ještě v létě, kdy zase naopak v dolní části bývala pravidelně výstava stanů, konaly se tam takové krátké módní přehlídky letního oblečení, byly tam stánky s občerstvením a hrála hudba. Pamatuji se, jak se mi tyhle letní dny moc líbily, běhala jsem po trávnících, dostala jsem vždycky limonádu a nanuka z bedny se suchým ledem. Bylo to fajn, ale v tu dobu bývala zase pustá a opuštěná horní část. A po zbytek roku bývala občas nějaká akce v Průmyslovém paláci, zbytek byl opuštěný. Ta pustota a prázdnota mě vždycky děsily, nedovedla jsem si představit, že bych vkročila do té zahrady duchů. Je tam i plavecký bazén, ale já, známá vymítačka plaveckých bazénů, jsem v něm nikdy nebyla. Strach z té pustiny, kterou bych měla projít, nedokážu překonat.

  1. Jů, tak to mě by na prázdných prostorách vadilo jen to, že se nemůžu dostat tam, kam bych ráda strčila nos 🙂 celý život trpím tím, že mi nikde neotevřou všechny dveře, na každém zámku a hradě vždycky zůstane něco zamčené a já bych tam tak ráda vlezla! Třeba když jsme sděvčaty zvířetnickými byly na Rybničním zámečku, tak přiznávám, že to byla úžasná procházka, zámeček hezkej- ale byl zamčený! A do Apollonova chrámu jsme musela aspoň strčit nos, i když jsme kvůli tomu lezla na kopec 🙂

   1. Já mám prostě nějakou fóbii a v takových velkých prázdných a opuštěných prostorách mám strach. Už včera jsem psala o kostele na Jiřáku, k tomu bych se nepřiblížila ani zvenčí, natož jít dovnitř. Typická je například prázdná tovární hala a tomu podobné prostory (třeba hlavní hala vodárny, velký prostor pod mostním obloukem, vypuštěný bazén) nebo takovéhle opuštěné areály, kde jsou nějaké stavby a jinak pusto a prázdno. Nešla bych tam snad za žádnou cenu. Nevadí mi naopak třeba krajina bez lidí, rozlehlé louky a pole, ani poušť nebo prázdné pláže.

 10. Prahu pozoruji ze všech úhlů pohledu neb často bloudím ale jelikož většinou jedu sama, je mi to fuk a ráda se pozoruji,jak dumám kde jsem. Už se těším až zase spletu Smíchov s Holešovicemi a budu se divit copak je to za nádraží.:)) Pak procourám teda nabídnuté a jedu dál, jízdenek mívám dost, vyřídila jsem si slevu pro seniory na Florenci, to se to jezdí. Troju mám ráda ale v tom vedru není v parku kam se schovat.Miluji botanickou zahradu, tam vydržím celý den.ZOO mám zmáknutou,Petřín dávám tak občas,hrad vždy,pokud možno zahrady v květu a vínečko nad vinohradem s Nelinkou nemá chybu.Pokud mám sraz se známými mimo Zvířetník,pobývám v Lublanské ul. naproti nám všem známému restaurantu u Možných, hotel Lublanka, je tam čisto a útulně,příjemný personál a hlavně všude v dosahu metro a tramvaje na všechny strany.(I.P. Pavlova) Do Prahy se budu vždy těšit.

  1. Vidíš, a já jsme v zoo v Praze snad nikdy nebyla.
   Do Prahy jezdím jednou za rok dělat manželku 🙂 když Mušketýr potřebuje doprovod na jakousi celostátní sešlost i se společenským večerem a divadlem. Posledně jsem šokovala v šatičkách made in Kačka s fascinátorem na hlavě- mám černý 🙂 Celý pátek se tvářím společensky a v sobotu jedeme domů.

  2. Jenny a kostel a zahrady u sv. Markéty v Břevnově znáš? Z Petřína je to kousek a je tam krásně!
   Matyldo, na pražskou ZOO člověk potřebuje podstatně víc času než na libereckou. Řekla bych tak od deseti do čtyř a ještě mívám pocit, že jsme nebyli všude.

 11. Děvčata krásně jste si výlet užila. Moc pěkně se ten seriál četl.
  Já Prahou prakticky projíždím taxikem. Zaměřená na to, jak zaparkuju, kudy pojedu, abych se vyhnula zácpě, proč ten blb jede tak pomalu, kde se otočíme když je to dál zavřené…..
  Nevnímám to opravdu krásné město. Jen když ukazuji cizincům cestou z letiště významné budovy.
  Ale slíbila jsem si, že před tím, nežli Prahu definitivně opustím, projdu si ji důkladně, udělám spoustu fotek a pak už budu jen vzpomínat.
  Už aby to bylo.

  1. Karolíno, můj skepticismus ohledně Prahy taky stál za to… ale s průvodcem, který ti ukáže zajímavá místa (což ty nepotřebuješ) a chvilkou na to, aby ses mohla zastavit a koukat (což je pro tebe horší), je Praha opravdu hezká.

  2. Karolíno, občas taky projíždím autem Prahou a to vůbec není hezký pohled na město! Minule jsem jela v odpolední špičce z Lužin do Řeže (přes Strahov, pak dolů přes Klárov (na Letné ten den hlásili nějakou nehodu) a přes Argentinskou ven z Prahy na sever a měla jsem toho plný kecky. A byla šťastná, že to fakt nemusím dělat často. Taxikařit v Praze… klobouk dolů (inlove)
   Přeju ti, ať se do milovaných Krkonoš vrátíš co nejdřív 🙂

  3. Tak z auta musí být každé hlavní město děsivé. Ty miliony lidí jsou prostě v pohybu

 12. Jako bych tam byla s vámi milé dámy. Pohled na Prahu se mi nikdy neomrzí.

  Přemýšlela jsem nad tvou otázkou DEDE. Zda se dovedu na své město dívat očima zvídavého turisty. Myslím, že už ne tak úplně. Ale musím konstatovat, že Plzeň po revoluci úplně rozkvetla. Za socialismu to bylo šedivé a zaprášené město. Po revoluci se opravili secesní domy v centru na náměstí a blízkém okolí. Městu to vyloženě prospělo.
  Jen mám problém s našima novýma kašnama na náměstí. Dle mého soudu, se tam neohodí.

  http://i.idnes.cz/10/082/cl6/PP353572_134051_5570141.jpg

  Jinak Plzeň má své kouzlo a je tu co objevovat. Přijeďte pobejt.

  1. Tak zas tak zlý ty kašny nejsou… tos neviděla ty perly v Brně typu orloj.
   Víš, že Plzeň vlastně vůbec neznám?

  2. Plzeň je ráj pro pejskaře, úžasné procházky podél řek – skoro všude je pruh zeleně. Kolem Úslavy ke Koterovu nebo až k Plzenecké rotundě, na druhou stranu přes Bílou horu k Boleváku nebo až k Dolanskému mostu. Lesy kolem Krkavce. Na krátké venčení pak soutok Radbuzy a Mže (0 km Berounky), nebo jen pocourat podél Radbuzy k Homolce… Ve vedru plavit psy v Úslavě. Denně tříhodinová procházka, vždycky bylo kam jít. V tomhle jsem si to město zamilovala (h)

  3. Strávil jsem na Plzeňsku 3 dny a líbila se mi, vlastně jediné co tam nedává smysl je poloha autobusového nádraží vůči vlakovému, ale prý to je kvůli Škodovce

  4. Milá Míšo, Plzeň neznám vůbec, jen jsem jí párkrát projížděla, když ještě nebyl městský okruh. Ta kašna možná vypadá trochu humpolácky, ale mě se líbí – ale já mám obecně ráda hrátky s vodou:))
   Psát procítěně a zasvěceně o Plzni… to jsme tu taky ještě neměli (inlove)

 13. Jako bych tam byla s vámi. Pražský Hrad a okolí také milujeme a pohledy na Prahu se nikdy neomrzí.
  Ve Stromovce jsem ještě nikdy nebyla, dobrý tip na výlet.

  Přemýšlela jsem DEDE nad tvou otázku, jestli se umím na své město dívat očima zvídavého turisty. Já Ti nevím, myslím, že už to tak nevnímám. Ale musím konstatovat, že Plzeň po revoluci úplně rozkvetla. Za socialismu jsme byli na západní výspě a tak se do našeho města moc neinvestovalo. Bylo šedivé a zaprášené popílkem ze Škodovky.
  Po revoluci se opravily postupně secesní domy v centru na náměstí a okolí. Škodovka utlumila výrobu. A městu to opravdu prospělo.
  Jen mám problém s těmi našimi novými kašnami na náměstí. Prostě se tam, dle mého soudu, nehodí.

  http://i.idnes.cz/11/042/cl6/ALT3a75e3_Plzen_kasny1.jpg

  http://www.kts-ame.cz/files/images/reference/48_4_full.jpg

  http://i.idnes.cz/10/082/cl6/PP353572_134051_5570141.jpg

  Jinak přijeďte pobejt, je se tu na co dívat.

 14. stejně jako Vy jste si prošly Prahu, snažím se již několik let přiblížit Pardubice a jejich blízké okolí Zvířetníkům….jen jsem ještě nenašla odvahu je zavést na hřbitov a ke Krematoriu…ráda bych ukázala Zámeček, ale je v takovém stavu,že mi krvácí srdce..
  Ve svém rodném, milovaném Děčíně, bych se chlubila ještě víc..jenže ten je pro Zvířetníky hooodně z ruky. I když má také spoustu ran, které potřebují zahojit… (h)
  A za procházky Prahou Vašima očima, Vám oběma patří velký dík…. (rose1)

  1. Sharko, z Pardubic znám jen náměstí a okolí, a nádraží:)) Ale náměstí je moc hezké, příjemné. Bývala jsem tam kdysi častěji, teď už bývám hlavně na tom nádraží (wasntme)

    1. Jj, to je pravda. 🙂
     Na hřbitově jsem byla v Přelouči a doufám, že si Pardubice ještě užiju. Na Dubení bych jistě přijela neb se mi tam líbilo moc – na srazu Zvířetníků. Buňkov neměl chybu, pěkně uprostřed, ne až tak daleko z Moravy,fakt prima.

  2. Pardubice jsou střed mého cestovatelského vesmíru ! Kdo chce vlakem do světa, musí přes Pardubice (aspoň ze severovýchodního kvadrantu).

 15. Holešovice jsou momentálně velmi zajímavé, především kvůli dvěma novým divadelním prostorům. O něco starší je La Fabrika a úplně nová jsou Jatka 78. Jak už názvy napovídají, La Fabrika vznikla ze staré továrničky a Jatka 78 byla původně jednou z hal na jatkách, známějších jako holešovická tržnice.
  Jatka 78 hostí tzv. „nový cirkus“, je to domovská scéna Cirku La Putyka. La Fabrika má o něco „divadelnější“ repertoár, ale duchovně jsou tyhle prostory spřízněné.

  Jatka 78 sháněla peníze na rekonstrukci a vybavení pomocí crowd-fundingu. Potřebovali 2 miliony, vybrali 2,4 Mio. Taky jsem jim koupila židli a už jsem na ní taky jednou seděla 🙂
  Jatka 78 byla moje první zkušenost s crowd-fundingem a byla jsem příjemně překvapená profesionalitou celé akce.

  1. To může být hodně zajímavé 🙂
   A crowd-funding jsem ještě nezažila, zřejmě je to dobrý nápad, když lidi přispívají na konkrétní věci. Z darování peněz na jakási konta jsme všichni poněkud vyrostli, když to tady pár chytráků zneužilo.

   1. Na crowd-fundingovém portálu jsou jasně stanovená pravidla (nevybere-li se cílová částka, peníze se vracejí). Tomu člověk může a nemusí věřit, nejdřív jsem portál dost podrobně prozkoumala a usoudila jsem, že věřit budu. Kromě toho jsem Jatka 78 považovala za důvěryhodná sama o sobě :), celý projekt byl dobře a srozumitelně zpracovaný. Na výběr bylo mnoho různých příspěvků s různými odměnami, vybrala jsem si židli („napíšeme na ni, co si budete přát“). Odeslala jsem peníze bez popisu. Vzápětí mi přišlo poděkování za peníze, asi za dva dny od administrátorky dotaz, jestli opravdu na tu židli nechci nic napsat. Tak jsem si to rozmyslela a popis poslala. Asi za měsíc po ukončení jsem šla na nějaké představení a hlediště bylo plné popsaných židlí. Tu naši jsem sice neidentifikovala, ale určitě tam je.
    Zajímavá byla strategie zveřejňování vybraných peněz. O celé akci jsem se dozvěděla po nějakém firemním večírku Microsoftu nebo koho, který se na Jatkách 78 konal. Platba za tenhle večírek (v podstatě plnohodnotné představení se spoustou dalších vychytávek) byla zřejmě jednou z velkých dotací, ale ve veřejném výpisu nebyl uveden plátce (nemusí být, pokud si to nepřeje). Akorát ve výpisu byla vidět ta velká částka, ubyla jedna z nabízených velkých odměn a lidi to povzbudilo.
    Kdybyste se chtěli podívat, jak takový crowd-funding vypadá, tak tady https://www.hithit.com/cs/project/1156/nakopni-jatka

  2. Díky, Renato, za tipy na divadla – už jsem tady doma najisto obrostla mechem a kapradím a tak se mi hodí nějaké to lákadlo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN