Host Dedeníku – Matylda: Jak se mám v té Praze vyznat? (2)

0826mat6_1Dede: Tady je druhý díl povídání o tom, jak Matylda objevovala Prahu. Ten první končil v žáru letního dne u Světozoru ve Vodičkově, kde jsme sedly do metra a odjely na Floru. Cíl: Olšanské hřbitovy, nejstarší část:))

 

Už bylo fakt horko. Takže Dedin nápad vyjet na Olšanské hřbitovy, na které koukala z okna svého dětského pokoje, se ukázal být zcela geniální.

Zašly jsme do nejstarší části. Dede nebyla přesvědčená, že najde to, co hledá, ale Tyršův hrob s orlem se před námi objevil, jako by šla najisto.

Mně stačilo pár minut ve stínu stromů na to, abych se vzpamatovala z vedra, přece jen jsem z JJM na horko zvyklá, a tak jsme nechala Dede dýchat na lavičce, popadla foťák a začala šmejdit kolem.

 

Olšanské hřbitovy v Praze, nejstarší část - hrobky

Olšanské hřbitovy v Praze, nejstarší část – hrobky

 

Dede: Tak tady jsem sama sebe překvapila, když jsem nejen nezabloudila, ale našla i ty hroby, které jsem chtěla. Mám nejstarší část Olšanských hřbitovů moc ráda, a to znám vlastně všechny přilehlé hřbitovy – Židovský na Žižkově i Vinohradský.  Jenže, marná sláva, jako dítě jsem lezla před zeď právě na Olšana (jak se tu říkalo:)) a později jsem se sem chodila učit, v kočárku malého Andyho. A právě kolem Fügnerova a Tyršova pomníku jsem chodívala často, stejně jako jsem sedávala u pana Friče:))

 

Staré hřbitovy mají zvláštní atmosféru. Jsou obvykle schované ve stínu starých stromů – naší předkové měli naštěstí rozum a nemilovali túje, které považuji za kletbu moderního zahradnictví a to nejen hřbitovního.

Nejstarší hroby mezi sebou vlastně nemají cestičky, jak jsme zvyklí, je potřeba se pohybovat opatrně mezi prostými hromádkami hlíny s různě nakloněnými kříži – chybí obvyklé kamenné ohrádky kolem hrobů. Ty pravoúhlé ohrádky vymezující naši posmrtnou existenci vznikly viditelně později. Staré hroby na mne působí méně institucionalizovaně a lidštěji.

 

Olšanské hřbitovy v Praze, nejstarší část - hrobky

Olšanské hřbitovy v Praze, nejstarší část – hrobky

 

A všude kolem stály hrobky jako z filmu o upírech. Kamenné domečky podobného typu v různém stádiu opravenosti. Některé taktak opravené s věnečkem na dveřích, jiné polorozpadlé s otevřenými zrezavělými dveřmi, odkud jsme užuž viděla mávat kostlivý hnát nebo vykukovat bledý obličej s výraznými špičáky 🙂 Nakonec jsem nakoukla i do nich – byla tam vidět jen kamenná podlaha a smetí.

V podstatě nejděsivěji na mě působila jediná perfektně zrestaurovaná hrobka obložená mramorem – někteří upíři jsou na tom finančně dobře 🙂

Na jednom hrobu jsem nenašla jméno zemřelého, jen jména pozůstalých. Zvláštní.

Olšany zarůstají břečťanem. Zelená clona postupně zakrývá hroby, volnou půdu a plazí se po kmenech stromů. Jeden z náhrobků obsahoval příběh zemřelého studenta, ale byl z poloviny zakrytý břečťanem. Nechtěla jsem rušit klid, a tak jsme si příběh radši domýšlela, než bych břečťan odhrnula.

 

Hrob studenta

Hrob studenta

 

Dede: Ten břečťan! Za mých mladých časů (šiš, já už to říkám, jako kdyby mi bylo sto:)) býval na některých stromech břečťan – mamina botanik nás na něj upozorňovala. Jenže dnes břečťan vládne této části hřbitovů – vzal útokem nejen stromy, ale i náhrobky, cestičky mezi nimi, sloupy veřejného osvětlení. Působí až přízračně a dokazuje, že je mu v Praze dost teplo na to, aby pohodlně přezimoval a adélovitě se šířil.

Jinak vedro bylo tak strašlivé, že i když jsem se dole na hřbitově pořádně polila vodou, tak než jsme došly zpátky na Vinohradskou ulici, byla jsem zase suchá. (Mimochodem, poblíž stanice metra Flora otevřeli staronovou bránu na hřbitov – dobrý!:)) A tak jsem se chtěla polít znovu. Šla jsem k vodě a zjistila, že kohout i jeho okolí je doslova obleženo žíznivými včelami. Přestože mi z toho sakra nebylo dobře (nemám ráda hmyz a bodavej dvakrát!:)), několikrát jsem opatrně pustila vodu a namočila, co se dalo, aby měly kde pít. Ovšem nenašla jsem odvahu pustit vodu pořádně a nemočit sebe – to bych je mohla naštvat. Neriskovala jsem:))

 

Staré hroby

Staré hroby

 

Překvapil mě náhrobek primabaleríny z Národního divadla – nějak mi nedošlo, že v druhé polovině 19. století mělo Národní divadlo balet, opery mi připadaly jako samozřejmost.

Na náhrobky se psalo nejen jméno, ale i společenský status – třeba Klotylda Novotná, vdova po majiteli domu v Karlíně. Hodně to vypovídá o době – prostě nebyla tak anonymní jako dneska. Moderní hřbitov nemá v podstatě příjemnou rodinnou atmosféru, je to jen instituce. Škoda.

Dede se namočila u kohoutku s vodou, mírně vychladla a vydaly jsme se dál, do moderního kostela navrženého Josipem Plečnikem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Atmosféra uvnitř byla jiná, zvláštní, prostor měl jiný tvar – doporučuji zkusit 🙂

 

Břečťan vítězí!

Břečťan vítězí!

 

Dede: „Kostel s placatou věží“ mám ráda úplně odmalinka. Však taky je to z Flory na nám. Jiřího z Poděbrad coby kamenem dohodil, tak jsme sem chodívali na procházky. Asi nejradši jsem ho měla o Vánocích – poněkud tělocvičnový vnitřek býval vždy vyzdoben spoustou obyčejných uříznutých smrčků (nejen u jesliček) a já milovala tu vůni stromů s přídechem vůně kadidla. Sedávala jsem vzadu v lavicích, koukala na úžasný dřevěný strop a pod ním se podivně vznášející koule (myslím, že to jsou reproduktory:)) a snila… No, pořád ještě mám pro ten kostel slabost.))

 

Kostel Nejsvětější srdce Páne od Josipa Plečnika na nám. Jiřího z Poděbrad

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně od Josipa Plečnika na nám. Jiřího z Poděbrad

 

Na tomhle náměstí jsme si zašly na druhé kafe do kavárny, kde jsem žádala frappé. To, že jsem ho dostala bez ledu, mě dost rozladilo – to přece není frappé! Ale když jsem se ozvala, dodali led v menších kouscích – prostě ho neměli hotového dost, jenže to přece šlo říct, ne že dostanu cosi, čemu je frappé jen vzdáleně podobné.

Navečer jsme se šly projít na Pohořelec. Jestli mě na Praze něco fascinovalo, tak to byly staré historické domy, ve kterých se ještě bydlí. Strašně ráda bych je viděla zevnitř, jaké je vnitřní uspořádání a jak je prostor vlastně velký. Zvenčí to byla těžké romantika, ale kdo ví, jak to vypadá zevnitř?

Splavené a ulepené jsme se nechaly svézt na večeři. Martin nás vzal se najíst venku – a bylo to báječné. Pod hvězdami na Letné mi večeře moc chutnala:)

 

Pohořelec

Pohořelec, vstup do Strahovského kláštera

 

Dede: Večer jsme už opravdu mlely z posledního. Martin přiletěl z jakési služební cesty, tak nás cestou z letiště nabral na Pohořelci na parkovišti, kde jsme seděly na soklu sochy a přemýšlely, jestli se na ty uchozené nohy ještě postavíme. Teploměr v autě ukazoval v devět večer 34 stupňů…

Ale večeře u Letenského zámečku byla skvělá, byly tam desítky lidí u stolů v parku – vedle obvyklého barbecue tam byla i nějaké firemní oslava, takže hrála hudba, cinkaly příbory, lidé se snažili zachytit kousek nějakého větříku a místo žilo a radovalo se tak, jak se to dole na Starém Městě a malé Straně jen dnes už jen málokdy vidí. Byl to večer, na jaký se nezapomíná:))

 

Přespat jsme měli v bytě u Dede. V posledním patře paneláku, kde bylo vedro, i když jsme usilovně větrali. V noci přišla bouřka. Vím o jejím začátku. Pak jsem jako obvykle usnula a zbytek mi Dede ráno vyprávěla – o bouchajících oknech, hvízdajícím vichru… zas jsem nevěděla nic.

Matyldiny fotky opět najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Praha/

Pokračování zítra:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

58 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Holky, s vama se tak dobre cestuje. (inlove) Tak dobre, ze jsem pres den premyslela o mych prochazkach Prahou tak, ze jsem ani nic nenapsala, ale snila jsem si. Napisu u noveho clanku.

 2. Tak se tu při práci v myšlenkách „procházím Prahou“ a na něco jsem si vzpomněla. Když jsme se v teplém počasí courali v okolí hradu, skoro vždycky jsem se odtamtud přesunuli do letenských sadů, kde je Hanavský pavilion. Dnes už je zrenovovaný a mnohem větší luxus I cenová skupina, ale tenkrát to tam bylo lidové. Dalo se tam krásně posedět pod slunečníkem na terase, odkud je nááádherný pohled na Prahu a hlavně na Vltavu, myslím, že se odtamtud dá napočítat 13 mostů.

  Aido, gratuluji k synkově úspěchu.

 3. Už som tu dávno nestretla qviqvíkla-no žjedol mi príspevok.tTak skúsim znova:
  Dievčatá Matylda,Dede a aj Apina-veľká vďaka za Vaše túlanie sa Prahou-bolo to také pohladenie po duši.
  A Matylda-to Ja som na Vyšehrade bola/smejúci sa smajlík/

 4. Matyldo a Dede, moc hezky popsané procházení Prahou. Jste skvěle sehraná cestovatelsko-publicistická dvoja.

  Za života v Praze, jsem ji měla hodně prochozenou, ale jak to u Pražnů bývá, hlavně diky předem stanovené cíle cesty – něco zařídit, koupit, cvičit, tancovat, dostavit se někam na sraz (školní, kamarádů), na rande, návštěvy, kultura atd. A samozřejmě „na koukání“ hrad, staré město atd. Myslím, že hlavně tímto způsobem se člověk naučil pamatovat si jména ulic,čtvrtí – bylo na něm, aby sám došel do zadaného cíle. Ale opravdu „chodit Prahou s otevřenýma očima“ mě naučil až manžel. Prahu miloval hlavně z historického pohledu, takže čím byly domy starší a otlučenější, tím více se mu líbily (tvrdí, že takhle „pastelově zrenovované“ nevypadaly ani zbrusu nové). Díky jemu jsem si začala pořádně všímat fasád domů, prolézali jsem průchody a dvorky o který jsem třeba věděla, ale „nebyl důvod“ jimi procházet (pokud to nebyla nějaká zkratka). A poznala jsem tak podrobněji i části Prahy „mimo můj okruh bydlení“ (dříve by mě třeba nenapadlo jen tak courat třeba po Žižkově). Při návštěvách Prahy vedla naše první procházka skoro vždy na Olšany za tatínkem (teď je tam už i maminka). Vždy jsem se zastavila u toho úžasného pomníku vlevo od vchodu – rodiny Hrdličkovy. Co to tenkrát muselo stát, něco takového postavit. Hřbitov je to krásný, při čtení pomníčků jeden pomalu prochází českými dějinami, všichni ti úžasní lidé, kteří tam odpočívají !!!. Břečťan je tam sice mor, ale dodá i atmosféru.. Vedle hrobu mých rodičů jsou dva opuštěné hroby, porostlé břečťanem. Bratr tam s ním zápasí jak to jde a při mých návštěvách jsme ho spolu také vždy drasticky seštříhaly, protože zcela ho vytrhat z hrobů – ač opuštěných – to přeci jen nejde (a stejně by narostl nový). Krásné jsou Olšany na podzim, kde cesty a hroby pokrývá krásně zbarevné spadané listí a skrze zbylé podzimní listý na stromech probleskuje slunce .

  Na Olšany jsme se od maminky z Kobylis (a později ze Stodůlek) vyvezli tramvají a pak už jen pěšky šli celou cestu „z kopečka“ až na Malou Stranu. Někdy přímo za nosem, jindy různě odbočovali vpravo či vlevo (to třeba na Mírák a dolů na Karlák), ale vždy jsme skončili buď na Starém Městě, nebo když jsem byli jó unavení, „jen“ na nám. Republiky, odkud jsme jeli domů. Když maminka bydlela ve Stodůlkách, „procházku“ jsme z Malostr. nám. prodloužili až k Andělu na metro domů. Na Pohořelec jsme jednou, snad v r. 05-07 vyjeli zrovna v den, kdy tam skquatteři pořádali protesní akci – zabrali tam prázdné domy, odmítly se vystěhovat a musela zasahovat policie.

  A ano, jak píše JanaBa, tramvaj jsme také měli moc rádi – když třeba pršelo, nebo byla moc zima. Byla to myslím ta č. 22 , která tenkrát z Malé Strany jela až na Kubánské nám. Celá jízda bylo krásné pokoukání (a jít pěšky zpět také pěkná štreka). Když už maminka špatně chodila, ale toužila vidět jak se Praha mění, brala jsem ji právě na takovéhle projížďky tramvají, kdy jsme vždy buď na konečné, nebo dříve vystoupily, dali si oběd nebo kávu (a mohly si odskočit) a pak zase nasedly třeba na jiný směr. To byl pro maminku vždy krásný den.

  Právě v tomhle kostele na nám. Jiřího z Poděbrad jsem se vdávala. V té době tam byl přeložen náš známý kněz, který pohřbil mého tatínka (a pak i maminku) a tak jsem chtěla, aby oddal i nás.

  Fotky máš Matyldo moc hezké, krásně jsem se s vámi virtuálně prošla, děkuji.

 5. Na hřbitovy nechodím ráda, ale zmínka o Olšanských hřbitovech ve mně vždycky vyvolá vzpomínku na scénku, které se musím i po letech smát. Jako studentka VŠ jsem si dělala průvodcovský kurz u Pražské informační služby (PIS). Kurz byl důkladný, spousta teorie a jednou za dva týdny jsme vyráželi na „praxi“, tedy exkurzi po Praze jako turistická skupina s průvodcem v čele. Průvodce nám tehdy dělal docent Huňáček, polyglot, velezkušený průvodce, který jinak působil na FF UK na katedře rusistiky. V Praze, alespoň té historické, znal snad každou dlažební kostku a tak výklad a vycházky byly natolik vyčerpávající, že jsme vyčerpáním padali (například když nás v zimě a v dešti táhl pěšky na keltské oppidum na Závisti:-). Abychom to měli autentické, protože jsme se připravovali na provádění cizinců, tak výklad vedl Rusky. Bylo to docela komické, my jsme se spolu bavili česky a před námi pílil pan docent, ukazoval na všechny strany a halasil rusky. Lidi docela koukali. Vždycky s sebou nosíval takový festovní kufřík, na první pohled dost těžký, a vždycky nás zajímalo, co to s sebou nosí. V prosinci jsme vyrazili na Olšanské hřbitovy. Navštívili jsme hroby několika buditelů a pak jsme přešli na druhou stranu a hledali staré arménské hroby. Jedním z koníčků pana docenta totiž byla historie arménské komunity v Praze. U velké hrobky nějaké významné a bohaté arménské rodiny nás pan docent seskupil dokola a vyjevil nám tajemství svého kufříku. Vytáhl arménsky psanou bibli a jelikož jedna z frekventantek kurzu byla pražská Arménka, vytáhl ji doprostřed a přinutil ji předčítat arménsky. My všichni jsme z toho samozřejmě měli velké kulové, protože nikdo nerozuměl ani slovo, byla nám zima, předčitatelka byla v rozpacích, ale pan docent byl šťastný.
  Časem jsme se dočkali i předčítání z gruzínské bible na nádvoří Strahovského kláštera. Nad tím nešťastníkem, nějakým Gruzíncem, kterého pan docent někde sehnal, jsme museli držet deštníky, protože jako obvykle pršelo.
  Pan docent s sebou v kufříku tahal různé jazykové mutace bible, nějaká se vždycky hodila :-).
  Nezapomenutelná a dlouho tradovaná byla taky scénka, kdy jsme byli v Betlémské kapli a pan docent v zápalu výkladu, jako obvykle ruského, někde položil kufřík a nechal ho tam. Když si toho po chvíli všimnul, propadl lehké panice a za výkřiků „Gdě moj čemodanik, gdě moj čemodanik!“ pobíhal po kapli. (Pro neznalé ruštiny – „čemodanik“ je „kufřík“.)

  V kostele na Jiřáku jsem nikdy nebyla. Nelíbí se mi a mám z něj hrůzu, fóbii. Pro mě je to moc velká masa a moc velký prostor, já se takových staveb bojím.

  1. Moc hezké povídání.
   Jenom k tomu čemodaniku – myslím, že i nerusisté pochopili, že se jedná o kufřík … protože Loukovi čemodan ukradli v Moskvě na nádraží, jak zasvěceně vysvětloval malému Koljovi (chuckle)

  2. Kaple Betlémská, co mi to připomíná? Aha – někdy v říjnu tam budem. Čímž vám chci všem zcela OT oznámit, že dítko dneska udělalo státnice (a v tom říjnu tam bude mít promoci. Děkuji za pozornost a omlouvám se za odbočku od tématu.
   P.S. Poraďte mi prosím nějakou šikovnou (a ne příliš drahou restauraci) v okolí, kam bychom pak mohli zajít. Díky moc předem i zadem.

   1. Aido, tam vůkol je všechno nekřesťansky drahé, právě pro tůůůristy.
    Jinak dítkovi gratulace ovace.
    Ale zkus si najít Vinohradský pivovar, tam vyhlášeně dobře vaří za ceny přiměřené.

    1. Díky za tip, to mě nenapadlo – máme tam navíc jednoho mladšího kamaráda ve věku našich dětí (dělá tam jako brigádu číšníka), zrovna příští pátek s ním jedem na velkou expedici, tak se vyptám co a jak. My máme hlavně problém, abychom se najedli všichni – dcéra a její chlapec jsou vegetariáni, babička je proti všem novotám, takže žádná zahraniční kuchyně jí nechutná a syn je pro změnu masožrout; mně a MLP je to jedno přizpůsobíme se, bude moc těžké to vše sladit.

     1. 😀
      Jo, je šikovnej, umí šest řečí, kromě toho je krásnej, svalnatej a velikej (193 cm) – Renata ho viděla, může potvrdit. Momentálně si načechral patku, nasadil Wayfarery a jako správný hipster odešel slavit na Náplavku, kam jinam, že.
      P.S. Jedna legrace – netuším, jestli kdy kdo na ČVUT v takovém tom poděkování v diplomce poděkoval Davidu Bowiemu, on jo. 😉

 6. Dede a Matyldo, díky za bezvadné zpracování pražských procházek, i když v tom vedru, lity,lity. Většinou jezdím na podzim,jak začíná divadelní sezona, v září i říjnu tam bývá moc hezky a ty hlavní návaly turistů jsou pryč. Taky brzké jaro je fajn. Mně ti turisti nijak nevadí,jsou všude na světě,asi proto, že si to nyní mohou dovolit i lidé, kteří nemají zrovna bohatství a to je taky dobře.Však ono to zase ustane, jak se nasytí ve společnosti poptávka. Když je všude fůra cizinců, připadám si naprosto anonymní, to taky není k zahození.

 7. To je tak příjemné, když o tom mém městě taky jednou někdo mluví hezky. 🙂
  A Dede, hned za/nad Fugnerem a Tyršem je společný hrob, taková malá zahrádka, bratří Františkánů, je tam lavička, tak to jsme možná sedávaly na té samé.

  1. Jé, Abyt, jestli to nebude ten hrob, který zrovna opravovali restaurátoři. Vyzlacovali jména a patřilo to nějakému náboženskému řádu.

   1. Jj, to bude on! Býval dlouho zanedbaný, ale nikdo tam nechodil, byl tam opravdu svatý klid. 🙂
    Léta jsem si přes Olšana zkracovala cestu tam a zpět do práce, bylo to rychlejší a příjemnější než tramvají, a u bratrů Františkánů jsem si dávala pauzu.
    Díky za info, Matyldo, zajdu se tam mrknout.

  2. Abytko, Praha bude navždy město mého srdce a matka měst.To, co je tam dnes, bude překonáno,nakonec zůstane jen to dobré, učitě.

   1. Dík Jenny. Taky mi bolí srdce, když někdy musím do centra, ale ta Praha starých pasáží a průchodů, zastrčených dvorečků a utajených nádvoříček, jak psala Renata, ta má kouzlo pořád.
    A dříve okrajové či dělnické čtvrti, Smíchov, Košíře nebo Žižkov, tak ty teď ožily a zhezkly a jsou i příjemně k běžnému pobývání.

    1. Přesně tak, Praha není jenom centrum…
     Pěkné povídání, připomíná mi to, že už jsem dlouho v centru nebyla

 8. Já mám takový dojem, že lze adoptovat hrob na Olšanech. Tedy zřejmě hrob někoho slavnějšího, bohužel v tomto si nějak rovni nejsme. Vzhledem k tomu, že já praktikuji to ..v prach se obrátíš, raději adoptuji nějaké zvířátko než hrob kohosi slavného. Nicméně procházky na hřbitovech mám moc ráda a praktikuji všude, protože nejvíce vesnických kostelů stojí uprostřed hřbitova a než Bimbo ten kostel nafotí a nafilmuje, mám hřbitov spolehlivě projitý

  1. Ano, mají takový projekt a ani nemám pocit, že podmínkou je za každou cenu známá osobnost. Ale oni to mají zmapované – jsou osobnosti více i méně známé. Ale dárce si asi spíše vybere nějakou známější osobnost než no-name hrob. Pravdou je, že na Olšanech zvláště Hřbitov IV, čili momentálně asi nejstarší, má náhrobky až otřesně zanedbané a ani bych tam náš hrob mít nechtěla, protože je to tam o strach jak je to opuštěné. Tam by adopce hrobů pomohla celému hřbitovu. Dále se po celých Olšanech dodnes najdou hroby s německými nápisy, ke kterým už nikdo nechodí, evidentně následek vysídlení německého obyvatelstva po 2. Sv. válce. A to nemluvím a židovském hřbitově, kde není, kdo by se o staré hroby a hrobky (často velmi honosné) staral, a tak to milosrdně zakrývá břečťan.

   Ale i já dám peníze spíše na živé (lidi, zvířata) než do hrobů

   1. Ale není to špatná myšlenka, jsou lidi, kteří zas nejdou do zvířat. Každému dle jeho gusta 🙂

 9. K těm starým domům, ve kterých se bydlí. Jednou jsem přespal u známého ve starém domě v Nerudově ulici. Jenomže to bylo před více než 50 lety, žádný zbohatlík to nebyl, tak si asi dovedete představit, jak to tam vypadalo 🙂

  (Jinak tyto články o Praze a diskuse pod nimi, to je pohlazení pro duši :-))

  1. Právě že třeba ten dům na Pohořelci vypadal zvenčí fešácky, tak bych ráda viděla, jak vypadá uvnitř.

   1. Na Pohořelci bydlela jako dítě a svobodná moje babička, v tom prvním nebo druhém velkém domě vlevo (směrem k Hradu). Z jejího vyprávění si pamatuju hlavně to, že se tam bála na schodech (tmavé, točité, s výklenky) a pak že tam ve dvorech (dům jich měl víc) byly stáje.
    Známých syn bydlel za totáče na Jánském vršku (to je ulice kolmá na Nerudovku). Krásné místo, ale bydlení upřímně řečeno příšerné.

  2. Včera jsem tu u předchozího článku psala o kamarádce, která měla byt na Kampě a její rodiče také, jen v jiném domě. Přátelé, tak byste určitě bydlet nechtěli :-).

   1. Kamarádka na Kampě bydlela taky (taky vedle Čertovky, přes vodu měli tzv. Werichův dům) a zrovna v tom domě by se mi bydlet líbilo moc, prostorné místnosti s vysokými stropy, občas nějaká ta klenba, vlhko tam nebylo. Velkou „zásluhu“ o rekonstrukci měly povodně v roce 2002, kdy museli komplet vše předělat. Ale pěkné to tam podle všeho bylo i předtím, nevím, poznaly jsme se až po těch povodních.

 10. Že bych byla jednička? To se mi málokdy stane! Leč nechť, beru.
  Na Olšany, jak my jsme říkali, jsem chodívala za babičkou. Kolem těch kamenných tmavých hrobek jsem jako dítě přecházela se směsí bázně a zvědavosti, ale když jsem se pochlapila, sem tam jsem do některé nahlédla. Příjemně jsem se toho tajemství uvnitř bála, ale současně jsem jaksi chtěla, aby na mne „něco“ vykouklo. Že bych se jako zeptala, jak se tam bydlí. Nikdy jsem se to nedozvěděla.

  Na Pohořelec jezdívám tramvají 22 Bílá hora. Bydlím v Ostrovní, nastupuji před Quadriem. Tahle tramvaj mě proveze podstatnou částí Prahy – vidím Národní divadlo, řeku, panoráma Hradčan, Ujezd, Kostel Pražského Jezulátka, Malostranské náměstí, různé paláce, Klárov, Bílkovu vilu, Letohrádek král.Anny, Hrad zezadu a na Pohořelci vystoupím. Jsem nahoře a už jenom sbíhám dolů přes Loretánské nám., kolem Schwarzenberského paláce na Hradčanské náměstí, přede mnou vchod do Hradu. Zahnu kolem sochy Masaryka a vidím zjevení, úchvatný pohled na Prahu. Malostranské střechy, zahrady, Petřín, řeka, vzdálená část Prahy, kochám se. Pak zahnu do Nerudovky, seběhnu dolů a vyhýbám se turistům, kteří pěšky supí nahoru. Pak Malostranské nám. a buď se protlačím Karlovým mostem, nebo raději zahnu Lázeňskou ulicí na Maltézké nám. na dvojku bílého a přes Kampu se vracím zpátky na Staré Město. A jsem doma.
  Omlouvám se za podrobný popis cesty, ale si myslím, že je to dostupná, pohodlná a zajímavá prohlídka turistické Prahy. Od hradu dolů až na Staré Město o ty turisty jeden zakopává, ale kvůli tomu nemá cenu tuhle krásnou část města pominout. Já tam nejraději jezdím/chodím v zimě večer, nikde nikdo, jenom já, vítr a chladno. Ale jak pak chutná svařák U mecenáše, nebo kdekoliv jinde po cestě dolů. Doporučuji!
  Psala jsem to déle než jsem myslela, tak jestli už nejsem první, chybička se vloudila.

  1. Tamvaj 22 doporučují i turistické průvodce. Mimochodem na tuto linku bylo zakázáno (možná to ještě platí) dávat jakékoli modernější tramvaje, aby nekazily autentičnost města, takže jen a pouze T3.

   Bohužel má 22 ještě jeden primát. Absolutně nejvíc případů kapsářů a dalších zlodějíčků 🙁

  2. V Ostrovní pracuji, bydlet bych tady nechtěla – chybí mi tu zeleň. Tady snad není ani stéblo trávy ve škvíře mezi dlažbou. Ač také bydlím v Praze, našla jsem pro mne snesitelný kout – kousek od metra, přitom jsem minulý podzim z psích venčení nosila skoro denně plné ruce hub.
   Chápu, že tyhle uličky někomu vyhovují, jistě mají své kouzlo. Nechápu když si sem někdo pořídí psa. I když bobek sebere, čůrat musí pes na chodník (v letošních dlouhých suchých vedrech fakt mňamka po tom chodit) a potom se nedivím lidem, co psy nemusí.
   Pro mne je Praha hezká z odstupu – z lesních vyhlídek, daleko od turistů. Ráda se po centru projdu, nakouknu do výloh,… tak jednou do roka. Pak se zase vrátím k zeleným kouskům Prahy.

   1. No, pár stébel trávy je na Střeláku, Žofíně, Kampě, Karláku. Něco snad roste i na Petříně.
    Blízko metra v zeleni jistě svého psa nevenčíš jenom ty, tak doufám, že ti houby chutnají 🙂 .

    1. Jenže na tyhle místa musíš někudy dojít a těžko tam jdeš 3-4x denně. Opravdu jsou tady (Ostrovní) ty chodníky hnusné.
     Houby nerostou mezi paneláky a těch z lesa se fakt nebojím. Klidně si po tom lese i naboso zaběhám.

   2. Ahoj „krajanky“ 😀 JanoBa a Petro! Já jsem bydlela(už je to tááák dávno) v Opatovické ulici. Takže skoro za rohem.

  3. Když jdeme v Praze za památkami na Hrad,tak tramvají 22 jezdíme pravidelně.
   JanoBa na Hrad se také krásně jde uličkou Nový Svět,tak fakt skoro turistů prázdná .

   1. Míšo díky, jsem rodilá pražačka, znám. Tras je daleko víc, jenom jsem už nechtěla otravovat. Ale dobrá připomínka pro ostatní, kdyby snad…

  4. My jsme právě procházely tak, aby ty výhledy byly hezké. Já zas courání po Praze v zimě moc nemusím- mně fakt bývá zima a pokud před sebou nemám ideu toho, že můžu zalézt do horké vany a pak do pelechu, tak mě ani to zimní kouzlo nebere. A tady bych musela do hotelu nebo na vlak- no, nic moc vyhlídka 😛

 11. Olšanský hřbitov – v posledních letech tam chodívám tak 1x za měsíc udržovat náš hrob. Při té příležitosti se tam i často pocourám a chodívám až k Flóře do nejstarších částí hřbitova – respektive Hřbitov IV a V. Je to tam opravdu zajímavé, kromě výše jmenovaných jsou tam pohřbeni přední politici 19. století Staro i Mladočeši, rodina Podlipných, malíř Jaroslav Čermák a další. Navíc hřbitovní správa nechala udělat doprovodné tabulky a vždy u určitého oddělení jsou tabulky se jmény pohřbených, fotografiemi a stručnou charakteristikou dotyčného pohřbeného. To je opravdu záslužná práce. Ta brána u Flóry je otevřená, co se za poslední roky pamatuji, ale lze předpokládat, že tomu tak před lety nebylo. Hrobky jsou často v opravdu bezútěšném stavu, kolikrát spíše zazděné, aby tam nelezli feťáci. Vůbec v podzimním období, když už se stmívá, je to ve staré části skoro o strach, jak je to tam opuštěné. Jen o málo hrobů tam dnes někdo pečuje.

  A ráda čtu nápisy na náhrobcích – kdo byl majitelem domu, případně realit, kdo byl C.K. dvorní rada, poslanec parlamentu nebo majitel koloniálu. Z žen si v novější části hřbitova pamatuji náhrobek, kde je pohřbena choť velkořezníka. Bohužel jí bylo pouze 35 let, tak je mi jí trochu líto. Bohatá, dobře zajištěná a stejně jí nebyl dopřán dlouhý život. A docela často se zastavím u hrobů legionářů a často se pokloním u hrobu generála Kutlvašra. Občas zajdu i k Palachovi. Někdy zajdu i naproti na židovský hřbitov, tam je to ještě tajemnější, zvláště ta starší část, kde je úplně jasně vidět, přervání kontinuity za 2. Sv. války.

  1. Koukám, že tohle máme stejné..jen nechodím na Olšany , ale ve městě nebo v obci,mne vždy zajímal napřed hřbitov…člověk se prošel a hned věděl spoustu podstatných informací,které jen zařadil mezi ty aktuální,ke kterým se propracoval na internetu…

  2. Na židovském hřbitově jsme byla kdysi dávno, asi tehdy s gymplem. Ale bylo to zajímavé, už tehdy mě to zaujalo natolik, že jsme si to zapamatovala.

  3. Taky se chystám na Olšany,je tam můj praděd ing.arch.Čeněk Gregor v letech 1890-1893 primátor města Prahy, chtěla jsem tam, jako jediná z pozůstalé rodiny vše dát do pořádku až půjdu do důchodu, což je teď,konečně. Dozvěděla jsem se od správy hřbitova, že hrob byl již v r. 1995 exhumován a zrušen a ostatky jsou v nějakém společném hrobě na Olšanech. Nyní jsem dala do pořádku už dva rodinné hroby a výše uvedené mi zbývá, snad to ještě stihnu.

   1. Když to je problém, platit se musí každých 10 let a oni jsou fakt ouřad. Platila jsem zrovna teď – hrob 2. kategorie (jak by v dětství řekla neteřka – jednolůžák 🙂 ) celkem 7710 Kč, před 10 lety asi tak polovina. Jestli od vás nebyl nikdo, kdo by ten hrob vyplatil… . Možná měl někdo zálusk na to hrobové místo, jiné hroby tam zůstávají opuštěné totiž celá desetiletí. Hroby primátorů by se ale měly udržovat… škoda tohoto. Ale i k tomu slouží ten projekt adopce hrobů.

    1. Moje rodinná story je tak složitá,že jsem to dříve řešit nemohla,tak teď to za celou rodinu napravuji a uvidím co se dá dělat. S tím záluskem máš asi pravdu, vzhledem k tomu, co v Praze postavil a vybudoval, se mi nezdá, že by ten hrob odstranili jen tak. Navíc se jeho osobnost objevuje i na portálu Prahy, budu žádat další informace.

   2. Jenny, ty „exhumační hroby“ jsou ve staré části hřbitova, vchod od Sv.Rocha z Olšanského náměstí, v podstatě souběžně s hlavní dolní avenue. 🙂
    Předpokládám, že správa ale bude vědět, kam koho uložili.

 12. Milá Matyldo a DEDE Olšana máme také v plánu a pak ještě Vinohradský hřbitov. A až bude hotová rekonstrukce Malostranského hřbitova, tak bych ráda zavítala i tam.

  Z pražských hřbitovů jsem zatím a to několikrát navštívila ten na Vyšehradě. Pro ten mám slabost. Ráda chodím mezi náhrobky a čtu si na nich. Položím vždy kytičku na hrob Barunky Panklové pozdější spisovatelky Boženy Němcové. A naproti na hrob Jana Nerudy také položím květinu.
  Můj manžel zase položenou květinou na hrob významného pražského ortopeda Prof.Jana Zahradníčka děkuje za skvěle provedenou operaci kyčelního kloubu. Tu mu pan profesor provedl v jeho 5-ti letech.

  Těším se na další pokračování o Praze.

   1. Do Břevnova jsem chodila s babičkou, měla tam rodiče. Považuju ho za vlídnej hřbitov, lidskej.
    Olšana jsem dlouho nesnášela, je to tak trochu fabrika. Dneska tam máme oboje rodiče, tak jsem si halt zvykla a začínám uznávat, že občas to tady může mít své kouzlo.
    Blízko hřbitova IV máme jeden z těch dvou hrobů – obvykle jsem se tam dost bála, i když ty zpustlé hrobky měly atmosféru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN