Host Dedeníku – Matylda: Jak se mám v té Praze vyznat? (1)

0825mat5_1Cestuji ráda. Po celé republice. Jen k Praze mám takový značně neutrální vztah, protože když tam přijedu, začínám se ztrácet, mám tendenci pořád chodit s mapou v ruce, na metro nasedám na opačný směr a všeobecně si připadám jako lonťák (to je brněnsky vesničan). Bubu ví, při návštěvě patchworkové výstavy mě málem vodila za ruku 🙂

 

Navíc jsem z Prahy dlouho znala jen Václavské náměstí, chrám svatého Víta, Staroměstské náměstí a nákupní centrum Chodov. Není to bůhvíjaký výběr, že.

Dede se nade mnou slitovala, a nabídla mi výlet do Prahy. Abych viděla i ty hezké kousky Prahy – skepticky jsem si říkala, že se tam snad něco najde.

Původně jsme chtěly jet v květnu, kdy kvetou parky, jenže to nevyšlo kvůli vytížení nás obou. Vyšlo to v červenci, v první vlně letošních veder. Myslím, že ani jedna z nás netušila, co nás čeká v Praze v 37 stupních.

Daly jsme si sraz v rychlíku. Prozíravě jsme vybraly EC, aby byla jistota, že nebudeme sedět na kožence – no, spletly jsme se. Vzhledem k letošním výlukám se jim ten správný vlak někde zdržel, a tak radši vypravili včas něco, z čeho jsem vstala s mokrým zadkem, uvařená jako hrom.

 

Galerie panenek a medvědů:))

Galerie panenek a medvědů:))

 

Dede: Kdybychom to neplánovaly málem tři čtvrtě roku, tak jsem to po spatření předpovědi vzdala. Znám Prahu a těch avizovaných (a posléze dosažených) 37 stupňů mě upřímně děsilo. Pak tu byla druhá věc – jako každý Pražák (konec konců, žila jsem tam 38 let) vidím turisty a mizím. Do turisticky exponovaných míst s oblibou vyrážím někdy mezi koncem listopadu a začátkem března – to se ještě dá Prahou projít. Ovšem těžko jsem mohla přesvědčovat Matyldu o krásách Prahy v plískanicích, že.

Ještě k tomu vlaku. Když mi Matylda poslala sms, kde mi kromě čísla vagónu, kde sedí, sdělovala i to, že vlak je prastará koženka, poklesla jsem na duchu. Pokud už koženky jezdí i na Vindoboně… Samozřejmě mi to nedalo a ve vlaku jsem se zeptala. Vysvětlení bylo prosté – při příjezdu z Hamburku do Prahy den předtím měl vlak už tak strašné zpoždění (prý 90 minut), že chmatli první soupravu, kterou měli volnou a vypravili ji co do Willachu, aby prý lidi nemuseli čekat. A tak se tatáž souprava teď vrací a v Praze si lidi přesednou do slušného écéčka. No, dobrá… jen mě zajímalo, co udělali s lidmi, kteří tou Vindobonou chtěli jet dál a oni je vysadili v Praze. Nezeptala jsem se…:))

 

Vylezly jsme z Hlavního nádraží ven a Dede mi poeticky představila místní Sherwood. Parkům už vysychala tráva do hněda, což Sherwoodu na kráse nepřidalo.

Na nejbližší ulici jsem zahlédla uměleckou galerii. Ale žádný Karlův most v duhových barvách, prosím. Umělecké panenky a medvídci. Ach! Nádherní! Chvilku jsem opět propadla své staré touze se je naučit vyrábět (tak, jako to umí Dalmi), ale bohužel je můj volný čas silně omezený. Tak snad později.

 

Plechová jabloň před Klementinem

Plechová jabloň před Klementinem

 

Dede: tady jsem si vyzkoušela cestování s Matyldou. Přísahám, že jsem tudy prošla x krát, a nikdy jsem si té mini galerie s panenkami a medvídky nevšimla! Tentokrát jsem tam i vlezly, Matylda fotila a zapovídaly jsme se s… průvodkyní? Prodavačkou? Zajímavě. Ale jak říkám – sama bych tu galerii zase přešla:))

 

Pak jsme se rozhodly jít pěšky do centra a později si koupit čtyřiadvacetihodinovou jízdenku a poznat vzdálenější části, což se ukázalo být jako výborný nápad.

Prolézaly jsme ulice a uličky a v Ungeltu jsme si daly kafe. Poněkud mě zarazilo, že servírka odešla s dvoustovkou a měla dojem, že šedesát korun je spropitné akorát. Ale nechala si to vymluvit, ač se tedy nadšení nekonalo (no dobře, většina lidí u okolních stolků byli cizinci, kteří jsou možná štědřejší, ale i tak).

 

Velká studovna v Klementinu

Velká studovna v Klementinu

 

Šly jsme navštívit Klementinum, kam Dede chodila studovat a kde potkala – hádejte koho? Před Klementinem stojí plechový strom s jablky, nějaký pán silně uměleckého vzhledu nám mumlavě vysvětloval jeho vznik, když viděl, že nás kovové rostlinstvo zajímá. Za pár korun jsme mohli kouknout i do studovny. Živě jsem si dokázala představit, jak tu studovali mladí mniši.

 

Dede: Rozhodně jsme nemohly vynechat Klementinum! Kromě toho, že jsme se tu seznámili s Martinem, jsem tu strávila mnoho a mnoho hodin učením na zkoušky, když jsem byla na vysoké.

Koupily jsme si lístek na prohlídku knihovny (10 Kč – méně než jinde záchody:)), a kromě velké studovny s obrovskými kamny a stolky, za kterými jsme opravdu mohli ještě sedávat my s Martinem, jsme okoukly ještě i révové nádvoří. Tak tam jsem skutečně nebyla těch cca třicet let… Tak jsem koukala na kašnu a vzpomněla si, co jsem se kolem ní nachodila. Vždycky se mi dobře učilo za pohybu:))

Setkání s pravděpodobným autorem kovového stromu tak nějak zapadlo do té neurčitě sentimentální linky, podle které jsem Matyldě ukazovala Prahu. U velkého města musíte vždy vybírat a jde o to, jaký zvolíte klíč. Můj byl jednoduchý – tudy kráčely dějiny a tudy jsem kráčela já:))

 

 

Révové nádvoří v Klementinu

Révové nádvoří v Klementinu

 

Cestou jsme navštívili i několik kostelů – Dede udivilo, že byly všechny otevřené, ale na tom měl zřejmě zásluhu nedávno oslavovaný Jan Hus. Kostel sv. Jiljí, kde se vdávala naše Baty, kostel na Staroměstském náměstí (Dede: kostel sv. Mikuláše) – a myslím, že zrovna tam mě vyděsil moderní obraz s mnichy na oranžovožlutém pozadí, kolem kterých létají pekelní ptáci, jinak bych to asi nepopsala. (Dede: mám dojem, že ten byl až v Panně Marii Sněžné, ale nepřísahala bych na to… Určitě nebyl u Jakuba) Kostely obvykle mají vystavena různá náboženská díla, ale už dlouho na mě žádné nezapůsobilo tak strašlivě.

 

Po poledni jsme se proploužily rozžhaveným Karlovým mostem a seběhly na Kampu. Bylo strašlivě vedro, horko bylo asi i kamennému Turkovi, co si mlsně prohlížel Hradčany, a my jsme začaly mít hrozný hlad.

 

Vltava

Vltava

 

Na Kampě byla restaurace s venku vystrčenou nabídkou poledního menu. Varovalo nás prázdno uvnitř – už opravdu nic neměli. Takže jsme přešly parkoviště a zapadly do sklepní hospody U tlusté myši, kde nám dali nejen kofolu, ale i vodu, smažený sýr ne s hranolky, ale s brambory a když viděli, jak jsme uřícené, ještě žertovali, že by to chtělo škopek vody na nohy 🙂

 

Dede: U tlusté myši byl evidentně zapadák pro místní, nebylo to cílené hlavně na turisty, takže se tam dalo existovat. Přiznám se, že v turistických hordách jsem se v Praze nepohybovala už roky, takže mě maličko zaskočilo, kolik nápisů je JEN v angličtině. Když mě na Kampě odchytil mladý černoch a zval mě anglicky k projížďce po Čertovce, coby českých Benátkách, ovládla jsem se a ještě celkem zdvořile jsem česky odmítla s tím, že tam jsem chodívala už takhle malá a dnes nemám zájem.

Což vyvolalo skutečné vzpomínky na Prahu mého dětství. Ne, nechtěla bych, aby byla zase plná lešení a zoufale zchátralých domů, ale tohle mě taky nenadchlo. Já vím, člověk nemůže mít všechno a oprava desítek domů stála nemalé peníze, které nyní chtějí investoři dostat zpátky. Jenže teď mi střed Prahy na mnoha místech připadá čistý, barevný… a mrtvý. Navzdory tisícům turistů.

 

Tudy na Čertovku...

Tudy na Čertovku…

 

Po obědě jsme navštívily kostel Panny Marie Sněžné, kam se prý Dede povedlo dostat se dovnitř až na poněkolikáté, ale opět měli otevřeno 🙂 Náš výlet vypadá jako cesta po kostelích, jenže já mám tyhle prostory moc ráda jako doklad své doby a navíc – bylo tam chladno 🙂

Proběhly jsme parčíkem (Dede: Františkánská zahrada), kde mě vyděsily Polednice na fontáně, a zapadly do pasáže Světozor s vyhlášenou jahodovobanánovou zmrzlinou – byla úžasná. A mně se navíc moc líbila vitráž nad naší hlavou.

 

Chrám Panny Marie Sněžné

Chrám Panny Marie Sněžné

 

Matyldiny fotky najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Praha/ 

Pokračování zítra:))

Ptejte se, komentujte, a vzpomínejte na to, jak jste sami objevovali neznámá města – a jak vás mile či nemile překvapila:))

 

Bosorky ve Františkánské zahradě

Bosorky ve Františkánské zahradě

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

94 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Článek jsem četla v práci a tak jsem si řekla, že domů půjdu částečně pěšky, abych se zase jednou podívala, jaká ta Praha vlastně je 🙂 Je krásná, i s těma turistama.
  Pracuji v Klimentské, skoro až na Florenci, a cestou jsem vyřídila spoustu pochůzek. Hezkou procházkou liduprázdnými ulicemi jsem došla do Divadla v Dlouhé, kde jsem si vyzvedla lístky, po kterých neúspěšně pasu už tři roky. Nastala zvláštní konstelace vylidněné Prahy, všichni kulturychtiví spolupražané jsou zřejmě mimo dosah internetu a mně se konečně podařilo koupit lístky na Kabaret Kainar-Kainar. Zářila jsem jak měsíček na hnoji a paní pokladní měla chápavý úsměv. Poptávka po tomto představení totiž pravidelně zcela vyřadí z provozu e-shop, a naprosto zahltí pokladnu. Prostě první den předprodeje se prodává téměř výhradně Kainar – asi tak hodinu, pak už je vyprodáno.
  Z Divadla v Dlouhé jsem Benediktskou proběhla do Burzovního paláce, kde Česká pošta laskavě zřídila pobočku a odeslala nějakou firemní poštu. Pasáží Burzovního paláce jsem se vrátila do pasáže obchodního domu Kotva a vyzvedla oblek pro Hřívnatce.
  Z Kotvy jsem vyšla směrem k Ungeltu (Kotva má tři vstupy) a došla na Staroměstské náměstí. Kaprovou ulicí na Palachovo náměstí a odtud tramvají přes Malou Stranu nahoru na Hradčanskou.
  Moc jsem si to užila. Prahu miluju i když jsou v ní mraky turistů. Protože tu žiju od narození, znám spousty různých zákoutí a uliček, kde turisti nejsou. A ty různé pasáže, zkratky, průchody – bývalo jich víc, ale některé fungují dodnes. Pro návštěvníky Prahy je velmi zajímavá třeba pasáž Lucerna, která je nejen krásná, ale můžete se z ní dostat do čtyř různých ulic.
  Užila jsem si to 🙂

  1. Ještě jsem zapomněla dodat – obzvláštní schopnost fotit Prahu bez lidí má jakkel. Vloni (myslím) při Signal festivalu, když v ulicích bylo asi tak 300 000 lidí, uveřejnil fotky bez jediného člověka 🙂

 2. HanaW: Tak v Olomouci jsou na pražské straně takovéhle eskalátory z haly: https://ctrlv.cz/0v3I

  A na té pražské straně nejsou na nástupiště výtahy, ale eskalátory, celkem úzké

  Na přerovské straně výtahy jsou (nefunguje ale výtah u 1A nástupiště, ale zas je výtah na druhé straně přes silnici nebo průchod od eskalátorů od hlavní haly)

 3. Od mládí jsem ráda jezdila do Prahy. Zdálo se mi, že se tam nemám kde ztratit, když jsme někdy zabloudila, Pražané vždy ochotně poradili.Doposud se ráda courám Prahou a i když nemám orientační schopnosti, tak nějak vše najdu ,hlavně s mapou. 🙂 nebo se náhle objevím jinde a kochám se. V posledních letech jsem obnovila návštěvy Prahy,jasně,že mi vadí ti čepičáři a matrojškáři ale jinak je Praha stále krásná. Ráda navštěvuji divadla a vždy si něco najdu i jinde.
  No a pak hurááá domůůů ! Každodenní život bych asi nebrala, jen kdybych byla hodně bohatá asi bych tam setrvala nějakou dobu,pokud možno ve středu Prahy v pěkném nájemním bytě nebo někde dál, třeba v Podhoří,tam jsem jednou bydlela v penzionu u Zoo a moc se nám tam líbilo a je to v blízkosti autobusů. Fakt je, že Praha mého mládí je pryč ale to bude vždycky i u pozdějších ročníků.

 4. Praha mi vždycky připadala přehledná, ne že bych ji znal dokonale, to snad ani nejde, ale vždycky mi bylo jasné, kterým směrem kde co leží.
  Kdysi jsem litoval, že tam nebydlím nebo že jsem tam aspoň nestudoval. Vždycky jsem se těšil na služební cesty do Prahy, o dovolené jsme tam s manželkou jezdili aspoň na pár dní. To už mě přešlo, v Praze jsem už 14 let nebyl a už se tam nikdy nedostanu.

  Jo, mám spoustu většinou krásných a zajímavých zážitků z Prahy, hlavně z té Prahy mého mládí (titul knihy fotografií Ladislava Sitenského :-)). Kdy, představte si, ještě nebylo ani metro!
  Ale tady bych přidal jednu: co takhle lodičky na Vltavě?
  Nevím jak je to teď, ale často jsem si půjčoval loďku a projížděl všelijaká zákoutí. Takže třeba pro mě je Karlův most z hladiny ošklivý. Strašně předimenzované pilíře a ledolamy, nahoře se krčí jakýsi můstek. Samozřejmě, Čechův most je krásný, ale úplně mě šokoval svou krásou Mánesův most!
  Jestli máte jiný vkus, tak promiňte.
  A když jsem nakousl fotky, jak je možné, že ten Sudek fotil své snímky většinou úplně liduprázdné Prahy? 🙂

  1. To je zajímavý pohled. Mánesův most je opravdu krásný, má úžasné čisté linie – a také je o několik metrů nižší než Karlův most. Krásně to bylo vidět při povodních v roce 2002, kdy pod Mánesovým mostem již téměř nezbýval žádný prostor a voda protékala i takovými kolmými podpěrami u oblouků, zatímco pod Karlovým bylo v obloucích pořád ještě trochu prostoru. Přirozeně těmi úzkými oblouky se leccos nemohlo propasírovat a ještě, že tam byl šikovný jeřábník, který všechen binec dokázal strčit pod oblouky, aby proplul a nezasekl se. Samozřejmě technologie 14. a počátku 20. století nelze srovnávat.

   A mimochodem, viděli jste nový Trojský most? MOžná postavili něco úplně jiného než bylo původně v plánech, ale je nádherný. Je to jedna z mála moderních staveb poslední doby, kde dávám jednoznačně (y)

 5. Nemám ráda žádná velká města. Ani Prahu ne. Nejraději bych žila v malém městě nebo na vesnici. V poslední době bych se nejradši vyskytovala někde na samotě. Bez lidí. Jsem tu nešťastná a ta práce mi to taky moc neusnadňuje. Snad se dožiju dúchodu a vrátím se do Krkonoš.

  1. To je na houby, to chápu. Jenže sehnala bys v Krkonoších práci? Myslím si, že tam je to asi těžké, pokud nechce člověk dělat sezónní pokojskou, což by v tvém případě bylo plýtvání potenciálem.

   1. Už jsem i uvažovala o předčasném důchodu. Jenomže by byl tak mizerný, že bych vážně musela uvažovat o nějakém přivýdelku. Neutáhla bych ani ten nízký náklad za byt. V
    Trutnově by se možná práce našla, ale také podřadná. A k tomu denně 20 km. Tam a zpět. Nevadilo by mi dělat cokoliv. Jenže to není tak jednoduché.
    A v
    Maršove asi ani tu pokojskou ne. Penziony tam chcipaji na úbytě, spousta jich je na prodej….
    Musím ještě chvíli svojí nechuť k městu vydržet a pak se uvidí.

   2. proč hned pokojskou (wasntme) , může překládat, z domova pracuje spousta lidí…Karolína umí úžasně hačkovat,plést a po ručních pracích poptávka nevyhasíná …

    1. No, sharko, asi proto, že já překládám taky, víš? Takže vím, jak spolehlivý zdroj příjmů to je a jak dobře se to platí. I když Karolína je na tom líp, páč dělá odborné překlady.

 6. Niežeby som bola obdivovateľ ROH a socíku,ale dvakrát týždňový pobyt v Prahe a sprievodca Juraj Puci bol úžasný.Celé dni sme chodili po meste,večer sme boli po“kultúre“.A tak som bola i v Laterne Magike,v ND -už rekonstruovanom nakraasnej opere,
  Spopradicky sa dostenem i teraz do Prahy a fakt mi chýbajú klobásky s horčicou na Václaváku i s tým pokecaním halenky-to patrilo k Prahe.

  1. Verenko, já jsme byla v Praze tři dny s gymplem, ale nějak se mi to vůbec nezapsalo do paměti. Zmateně jsme se motali městem, tu a tam nám ukázali nějakou památku a pak jsme měli rozchod. Vždycky jsme doufala, že s kamarádkami trefíme na místo srazu… nějak mě to neuchvátilo a pořád jsme si připadala strašně. teda dokázala jsme nás najít mou obvyklou metodou- tenhle výklad si pamatuju- ale bylo to jakési podivné.Výlet s Dede byl mnohem lepší, i přes to vražedné vedro 🙂

  2. Toľko chýb!! ospravedlňujem sa.Píšem to v práci,zároveň píšem,spomínam a vybavujem konzultácie./Tu je strašne veľa múdrych ľudí,a tak mám dotaz:Som misogyn?alebo je tento národ hrozný?/tie dôvody,pre ktoré pýtajú záchranku ma hrozne podrážďujú

   1. Verenko, mám trauma z toho, že jsme musela žehlit košile. Jestli bych neměla jet na traumatologii 🙂 Nemohla bys mě tam zavézt nebo mě aspoň přijet konejšit? 😀
    Teda já si tvoje historky z práce pamatuju, takže tě fakt upřímně lituju. Lity, lity.

  3. Verenko,
   ty staré stánky s karcinogenními klobáskami, které voněly přes půl Václaváku, už tam nenajdeš.
   Byla to tradice, třeba o půlnoci se zastavit a dát si.
   Nebyly prý dost kulturní. Ale taky bych si někdy dala.

 7. Jojo, nemůžu říct, že v Praze trefím. To ne. Ale myslím, že se tam neztrácím, to by bylo blbý, když jsem tam 5 let studovala. Kolej na Jižáku a škola v Dejvicích. Zhusta jsme cestou ze školy někde vystoupili a pocourali.

  Praha je skvělé město pro studenty, ale žít bych tam nechtěla. Pro mne je malé město ideální místo. A proto už 13 let bydlím na vsi 🙂

  1. Přesně, žít trvale jsem tam nechtěla. A hrozilo to. Naštěstí MLP dokázal najít celkem zajímavou práci i v jižních Čechách 🙂

  2. Hmm, taky jsem bydlela na Jižáku a škola v Dejvicích. Jestli jsme nestudovaly tu samou? 😉

 8. Prahu mám ráda. Snad proto, že jsem tam nikdy nebydlela, nežila, nestudovala. I když jsem tenkrát hodně chtěla. Jenže ještě víc jsem chtěla na farmacii, a tam je volba jen Brno/Hradec Králové 🙁
  V páťáku jsem si v Praze domluvila aspoň část praxe a za těch pět týdnů jsem si rozhodně užila víc „studentského života“ než za celých pět let v Brně. Možná moje chyba. Ale myslím si, že vztah k městu (nebo jakémukoli místu) závisí hlavně na tom, s kým tam člověk je, jaké lidi potká a co tam prožije 🙂

  1. Apino, Blážo, nejsme si jistá, že jsme tak nějak úplně věděly, co budeme podnikat. Tak snad příště (inlove)
   protože ještě jsem neviděla ten rozkvetlý Petřín!

   1. Klidně někdy příště pocouráme Prahou a já zase někdy musím do Brna jinak než pracovně. Pamatuji, jak jsme jednou bloudili autem, když jsme jeli na Mendelku. Ať jsme jeli kamkoliv, pokaždé jsme z některého směru přijeli k Vaňkovce, asi tak 4-5 x než jsme se konečně vymotali. Takže u Vaňkovky to znám 🙂 Samozřejmě, že na Náměstí svobody jsem kdysi byla, ale třeba na Špilberku nikdy.

 9. Já jsem v Praze rozená a s krátkou přestávkou tu žiju už padesát let. A dodnes moc ráda objevuju právě tu svou zlatou Prahu. Je v ní tolik zajímavých míst, přičemž to, co je zajímavé, je věcí osobního vkusu každého z nás. Ráda se courám třeba uličkami za Týnem. Přestože je to samé centrum města, když se odkloníte od Celetné, moc turistů tam nepotkáte, zvlášť třeba v sychravých podzimních dnech. Jsou tam křivolaké uličky a různé spojovací průchody, nejsou tam žádné luxusní obchody, stánky a restaurace. Není to nic pro turistické oko, ale má to kouzlo. Stejně tak mám ráda oblast mezi Revoluční a nemocnicí Na Františku. Není tam nic pozoruhodného, je to oblast starých činžáků, bez turistů, poklidná. Ale mám tu ráda stovky míst, i těch živých turistických, i těch nových.
  Dede, díky za připomínku Klementina. Přenesla jsem se o třicet let zpátky. Kolik dní jsem proseděla v té úžasné studovně (a připomínala si F.L.Věka :-), často až do pozdního večera. Zvláštní kouzlo to mělo hlavně v zimě, kdy dvorky byly zasněžené a brzy byla tma, ve studovně svítily lampičky na stolech. Pak vyjít východem do Křižovnické a člověk měl před sebou Karlův most. Krása.

  1. Jo, přesně tak to bylo. Já bych jen doplnila to letní učení se na révovém nádvoří. když se musím učit něco více méně nezpaměť, ráda chodím a polohlasně mluvím. To ve studovně nešlo, ale na nádvoří to nevadilo ani holubům a ni ostatním studentům. Ono jich tam nzase tolik nebývalo 🙂
   Jinak pamatuješ vinárnu U zlatého hada? Hned vedle Klementina, na rohu Karlovky? Tak jsme chodívali před stípkem na čaj a po stipendiu na víno:))

   1. Ano, U zlatého hada jsme bývali častými hosty, bylo tam příjemně. A na kafe jsme chodívali ke křižovníkům (U křižovníků) v Křižovnické. Často jsme přecházeli na přednášky mezi hlavní budovou fildy a Karolinem v Celetné. Když byl čas, tak jsme se obvykle neopomněli zastavit na kafe v arabské kafírně v Týnu na Staromáku (už nevím, jak se jmenovala, sedělo se tam na polštářích a měli spoustu druhů kafe). Možná jsme se tam kolem fakulty nebo v Klementinu tenkrát někde viděly, aniž jsme o tom věděly?

   2. Jo, jo, Dede, U zlateho hada jsem travila hodne casu. A pak jeste V zatisi u Betlemskeho namesti – taky kousek. Dnes je to jedna z velmi drahych restauraci, ale tehdy slouzila prevazne Klementinu. A bylo to misto na tehdejsi dobu velmi zajimave. Jedna z mala (polo)privatnich hospod. Pan, co to vedl, bojoval v nejake vyssi funkci u Dukly a dostal to jako trafiku. Mel tez velmi milou manzelku. Servirovaly se tam tehdy bezne minutky za lidovku, A delali koktejl Remarque. Cerveny sladky Cinzano + tuzemsky rum. Za jidelnou meli mistnost se sofa, kde znaveny stamgast mohl spocinout a pani hospodska varila silne kafe, prikladala mokre rucniky na hlavu, a tak.

  2. Tapuz, za Týnem jsem bydlela celý život – přesněji v Masné ulici, ani tam už to zdaleka není to, co to bývalo. Tak už mě skoro ani nemrzí, že jsem byla nuceně vystěhována také. Ale abych jen nekřivdila zodpovědným po roce 1989 – Ungelt byl vysídlen někdy v roce 1977 kvůli plánované přestavbě na luxusní hotely a o pár let podobné vystěhování postihlo na Malé Straně obyvatele Janského vršku.

   A nyní to postihuje dalších asi 7 rodin z okolí Sixtova domu, který byl i s okolními domy Magistrátem a radnicí Prahy 1 pronajat slovutnému hotelovému řetězci a bylo mu dovoleno obyvatele vystěhovat. Celý obrovský objekt jim byl „pronajat“ na 80 let. Je pravda, že objekt je ve zbědovaném stavu, ale podle mých informací se tam mají do renesančních zatím ještě zachovalých stropů montovat výtahy a dělat další podobná zvěrstva jako jsou bazény v románských sklepeních …

   1. Apino, to je prostě vývoj. Každá doba si přizpůsobuje prostředí svému vkusu a svým potřebám. Ty staré domy byly kdysi taky nové a postavené na rozvalinách ještě starších domů. Možná i tehdy si lidi rvali vlasy, jakou hrůzu ta „moderní“ doba přinesla.
    Měla jsem kamarádku a jejich rodina bydlela na Kampě. Ona sama později získala svůj byt taky na Kampě, v jiném domě, přímo nad Čertovkou s okny na vodu. Obojí byla šílená romantika, ale zároveň pěkný humus. Vlhko, zchátralé temné baráky, malé byty, zápach z Čertovky. Tenkrát to bylo samozřejmě státní, komu ty domy patří dnes, to netuším. Ale nedovedu si představit, kdo by to rekonstruoval a udělal z toho bydlení na takové úrovni, jakou dnes všichni chceme. Snad je lepší, když to koupí nějací bohatí investoři. Když se jim vymezí, co mohou a co už je nepřijatelné, tak nakonec proč ne. Ať postaví třeba bazén ve sklepě, co by v tom sklepě jinak bylo? Alespoň se to zachová.
    Jednou se můžeme dočkat i toho, že tu krásu tady vyhodí nějací vyšinutí magoři do povětří. To bude horší.

    1. Určitě je dobré, že se to opraví, ale aby je uspokojili, dali jim až příliš volnou ruku. Docela bych chtěla vidět studii o vlivu stálé vlhkosti z bazénu a wellness centra na románské zdi, zpravidla opukové. O prorážení renesančních stropů ani nemluvím. Prostě jim šli až příliš na ruku. A mimochodem, vyhánění nájemníků dotyčným řetězcem s přímým posvěcením Městské části P1 a Magistrátu, jejichž to jsou nájemníci, je docela unikum. Je to podle mé vlastní zkušenosti totiž dost nepříjemný zážitek a hlavně pro dotyčné nájemníky značné finanční náklady o nervech ani nemluvím. Kecy o tom, že třeba firma zaplatí stěhování – tak ty platí pouze do dne stěhování. Jak je nájemník jinde, přestává to okamžitě platit. MČ Prahy 1 ani Magistrát si je totiž do svého nepřestěhuje.

 10. Mile Cislo, kdyz te tady vidim, tak mam dotaz. Ty vytahy v Olomouci na nastupisti jsou na ktere strane? Smerem na Prahu nebo smerem na Prerov? A ty escalatory, co zacali stavet, ty uz fungujou? A pak jeste toto: kdyz jsem v te nastupni hale a chci vytah na nastupiste, jak probuh poznam, ktery vytah jede na ktere? Prece jeden nemuze jezdit na vsechna. To mi nejak hlava nebere. (shake) Predem dekuju za odpoved.

  1. Eskalátory jsou hotové, jsou na pražské straně, vlastně všechno důležité je na pražské straně. Eskalátory jsou i na nástupiště minimálně u podchodu na pražské straně. Odpoledne to upřesním, protože výtahy nepoužívám, tak je příliš nevnímám, ale pracuju vedle nádraží, tak se tam mrknu 🙂

 11. Matyldo a Dede my s manželem rádi jezdíme „objevovat Prahu“. Máme rádi Pražský Hrad, poslední dobou tam navštěvujeme v palácích expozice NG.

  Vždy zajdeme v Helichovce k Jezulátku. Loreta a Strahov jsou také pěkný cíl. Letohrádek královny Anny se zpívající fontánou a okolním parkem stojí za návštěvu.

  Pokud na Hradčanech chcete uniknout turistickým davům, tak doporučuji zahnout za Lorentánským náměstí dolů do uličky Nový Svět. Je tam letní scéna Ungeltu. Je to tam magické a turistická noha tam téměř nevstoupí.

  Praha je krásná a stojí za to jí objevovat.

  1. Taky ráda objevuju. Jen tak pěšky, kam mě nohy donesou. V Praze to má tu výhodu, že když mě to přestane bavit, do pár minut se vždycky objeví zastávka tramvaje nebo vstup do metra, a hurá domů.
   Hm, už dlouho jsem neměla příležitost…a asi hned tak mít nebudu. Ale zase se těším, tak do tří let a do dne, na pražské courání s mláďaty. Jen ať to tam taky trochu znají 🙂

 12. Díky za seznámení s Prahou – já v ní byla snad pětkrát-šestkrát (z toho dvakrát na Mikulášském Pražení), takže ji neznám téměř vůbec. A Matyldí pohled je mi velice blízký – všímá si věcí velikých i malých.

  1. No, Ygo, to jsme na tom podobně. A na venčení jsem byla taky dvakrát 🙂 z toho jednou s Bubu, kde jsme do malého auta na zadní sedadlo narvaly jedno mé dítě, Barušku a Borůvku. Bylo to poutavé 🙂

 13. Zapomněl jsem dopsat jednu věc co mě na Praze moc mrzí. V Berlíně vám prodávají bratwursty a tupláky, v Madridu Tapas a Paellu, ve Vídni Schnitzel, v Budapešti Guláš a papriky. A suvenýry v těch městech jsou v jazyce té země! V Praze? V Praze burgery, vodku, anglické vlajky, ohavné anglicko nebo ruskojazyčné cetky, různě se snaží napodobovat tuhle New York, tuhle Berlin, tuhle Moskvu nebo Mexiko. Ale aby turista objevil třeba poctivou svíčkovou, borůvkové knedlíky nebo moravskou hruškovici? To nemá skoro šanci (nebo v poměru 1:100) :-O

  1. To je pravda, pod to nelze, než se podepsat. Proto také posílám zahraniční turisty, kteří se mě ptají, kam v Praze jet, skoro vždycky k Andělu, kde mají aspoň nějakou šanci poznat život místních.

  2. Zato menší města se v tomhle o dost polepšila a v létě borůvkové knedlíky, svíčkovou a různé varianty českých jídel lze najít na jídelníčku dost často. Onehdy jsem to testovala kolem Liberce 🙂

 14. Ona autenticita je důležitá a neexistuje úplně jednoduchý návod, jak na to, pokud je to zároveň město, které je turisticky přitažlivé. Musíme si uvědomit, že stav, v jakém byla Praha před třiceti lety není pro město tohoto typu normální – Praha není ani Olomouc (abych vybral relativně málo turistické, leč pěkné město), ani Londýn (megaměsto, které je tak velké, že i velké nápory turistů se tam ztratí a městu to na autenticitě neubere). Praha je město jako Salzburg, Benátky nebo Krakov, tedy ani město krajského významu, ani megalopole, ovšem se spoustou památek. Je potřeba si tohle srovnání uvědomit, když člověk cokoliv hodnotí. Ze jmenovaných měst totiž život zůstal pouze v Krakově, a to z jediného důvodu – třebaže má pár tras tzv. rychlých tramvají, které také jezdí pod zemí, nemá pořádné metro a tudíž lidé, kteří pracují v centru musejí bydlet v centru nebo poblíž, aby se nezbláznili z dojíždění. To způsobuje, že v samotném centru jsou normální obchody a veškerá infrastruktura pro normální živobytí, což díky dobrému metru v Praze chybí. Praha má natolik dobrou MHD, že naprosto automaticky se s tím, jak lidé jezdí autem a tudíž ho potřebují někde parkovat a taky někam dojet (což je v centru, řekněme si upřímně, problém), přesunuli mimo centrum a často i mimo Prahu (Esko tenhle proces ještě uspíšilo), takže v centru se pracuje a mimo centrum se žije. Naprosto totéž se týká i Salzburgu i Benátek, i tam jediní lidé, co „bydlí“ v centru, bývají až na výjimky turisté. Autentické centrum města je sice hrozně fajn, pokud ho člověk má navštívit, připadá si potom jako když to kolem žije, ale má-li v něm moderní člověk s moderními potřebami bydlet, je to spíš hodně nepohodlná záležitost. Jediné, co by se v Praze mohlo a mělo změnit k lepšímu jsou ty nešťastné obchody se suvenýry, protože to je ohavnost nad ohavnost. Že je to kýč je vcelku fuk, kýč pro turisty se prodává všude a nelze čekat, že Praha bude nějak výjimečná v tomhle ohledu, ale mohl by to aspoň být kýč pražský a ne ruský.

  1. FF, k tomu bych dodala, že radnice Prahy 1 spolu s Magistrátem(pravda společně s vládou)se už od roku 1990 cíleně snažily dostat obyvatele z centra. Už někdy v roce 1990 jsme slyšeli představitele Magistrátu, že v centru budou bydlet jen bohatí lidé, ti nejbohatší na Malé Straně a ti o trochu chudší na Starém Městě. A protože jsem tam bydlela, po dalších 16 let jsem byla svědkem postupného vysídlování obyvatel zčásti kvůli restitucím (a tlaky nových majitelů byly čsto dost nevybíravé)a zčásti i proto, že místo normálních obchodů pro lidi a potřebné infrastruktury vše ovládl mamon a snaha po rychlém výdělku a z normálních obchodů se staly prodejny křišťálu (kdyby byl alespoň doopravdy český), ruských matrjošek a podobných turistických kýčů.
   Přitom architekti a historici za západu na počátku 90tých let byli unešení, když centrum Prahy viděli a varovali, aby se přesně toto nestalo. Bohužel. To ale chtělo rozumnou politiku s cílem zachovat město živé, podpořit obyvatele a nedovolit, aby se jim ztratila potřebná infrastruktura a to nikdo zodpovědný nechtěl. Mimochodem, MHD v Praze je fakt dobrá, ale v centru se nikdo nedostane nikam jinak než pěšky, což pro obtížně se pohybující lidi je docela problém, a to také byli původní obyvatelé centra.

   1. Přesně tak ! I já jsem věděl o lidech co bydleli na Příkopech nebo Náměstí Republiky. Opravdu to centrum zničili a z domů v centru se stal jen skanzen nebo prostory pro turistické cetky. Prahu jsme prodali turistům, stejně jako Špindl nebo Karlovy Vary a Český Krumlov (ale tam u posledních tří je nějaká naděje na zlepšení). Už v roce 2005 Praha předehnala cenou nájemného bydlení v centru Berlín! A můžu to srovnat s Madridem, kde se v centru (velmi podobné struktury jako má Pražské staré město) stále žije, bydlí a lidi se tam baví. Hlavní náměstí je každý pátek večer neprůchozí kolik lidí se žene na tapas a diskotéky a turisty to není!

    1. Nerada to říkám, ale byli jste někdo po šesté v centru Brna? tam chcípl pes na druhou. Běžné obchody tam nejsou, ale momentálně převládají vietnamské krámy „vše za 39“ a second handy. Je to taková bída, že jsem tam přestala jezdit úplně, pokud tam nejedu pro něco extra speciálního, což se ale nestává moc často. Ani turisté si tam nic nekoupí.

     1. No, ono jak kde (ten pes chcípnul) – bylas někdy večer na Jakubském náměstí nebo na Veveří (myslím ulici, ne hrad)? – hned bys změnila názor, tam to žije, a to tak, že velmi. I zbytek centra se probouzí, je to fajn. Turisti si tam samozřejmě nic nekoupí (po pravdě řečeno, ani dřív si neměli co kde koupit, snad kromě perníkového nebo marcipánového krokodýla), ale večerního a nočního života si užijou.

      1. Jak moc večer? Když jsme tudy probíhala tak do osmé večerní, tak to bylo fakt děsný.

       1. Já nevím, ale já Brno miluju – a nezdá se mi, že by tam až tak pes zemřel … byl někdo z vás po šesté hodině večerní v Břeclavi? Kromě místních opálených tu nenajdete ani nohu. Já myslím, že je to asi neduh většiny měst a městeček …+

        A ještě k tomu Brnu – co si budeme povídat, Brno opravdu není a asi ani nebude Mekkou turistického ruchu (díky za ty dary).

        1. Já se akorát nějak nemůžu smířit s tím, že jsem párkrát chtěla navečer zajít v centru na kafe nebo na jídlo a jaksi nebylo kam… a pak už jsme to dost dlouho nezkoušela. A pak jsme přijela na zlatou sobotu odpoledne a kromě mekáče bylo všechno zavřený, jen tržiště kolem stromku fungovalo- no a do toho si začnou stěžovat prodejci, že jim nákupní centra berou zákazníky. Ale proč asi?

        2. Já byl v Břeclavi od 21h do půlnoci a dokonce 2x, máte to tam pěkné a ta hospoda od nádraží doleva přes park je docela dobrá 🙂

       2. Matyldo, klidně o půlnoci, divila by ses, hlavně to zmiňované Jakubské nám. a Veveří (tam je hospoda, bar, kavárna nebo bistro snad v každém domě, vesměs vše ve výborné kvalitě), docela to ožilo i kolem Dominikánského a Kapucínského nám., Pekařské a Šilingráku, na Moraváku apod. (a i leckde jinde, jen vědět). Posílám odkaz na trochu „studijní literatury“: http://www.samedobreveci.com/

        1. P.S. A teď jsem na jejich FB zjistila, že znova otevřeli Caipla, to snad není pravda (to myslím v dobrém). Svět se vrací tam, kde býval, to je dobře. Musíme tam co nejdřív zajít. Už to sice nebude ta stará paluša (bývala to hádám tak 6. cenová), ale snad to půjde – má tam být Lokál ze sítě Ambi: http://lokal-ucaipla.ambi.cz/cz/

        2. Co sleduji FB několika lidí co přešli do Brna, tak mi přijde, že Brno má obrovský kulturní a sportovní potenciál o kterém se málo ví. Svou rozmanitostí může v klidu konkurovat Praze pokud jde o možnosti pro běžného smrtelníka. Proti tomu co vidím v Brně mi Olomouc přijde jako vesnice

        3. No, je vidět, že v Brně už pět let nebydlím a poslední asi tři roky jsem se snažila nevracet se domů v noci.

     2. Já tam půl roku studoval a ulice od nádraží ke Svoboďáku a Česká žily neustále, no a těch alkoholových výprav co jsem tam podniknul. Každopádně problém vylidňování center bude asi všude. V Liberci to umřelo totálně, postavily se dva obchoďáky v centru kam se vůbec nehodí a spolikaly lidi, takže historické centrum je akorát plné různých existencí. Olomouc se drží, ale místní už nadávají jak se kvůli nedalekému OD Šantovka pomalu vyprázďuje centrum od obchodů. Vedení města by se mělo zamyslet, jestli inkasovat sprosté výpalné za geografickou pozici nebo mít centrum pro lidi. Nepopírám ale, že mnozí malí obchodníci si za svůj krach nemohli sami. Občas jejich přístup, špatný sortiment a mizerná otvírací doba si o to přímo říkaly.

      1. S obchody je to v centru taky špatnější, ale těch hospod, restaurací, bister a kaváren se tu opravdu v posledních letech vyrojily mraky (viz ten výše uvedený odkaz na blog Samé dobré věci), jen holt nejsou přímo na Svoboďáku, České, Masarykové, ale kousek vedle, v postranních a dřív ne tak významných ulicích.
       Pokud jde o Olomouc, zkuste se podívat semhle, třeba něco najete: http://www.scuk.cz/

 15. se mi budete smát, ale jako malá holka jsem z Prahy nejvíc milovala Masaryčku-nádraží. Bylo veliké,bylo tam hodně vlaků,byli tam holubi a prodávali tam POMPELU! A milovala jsem to nádraží víc jak ZOO.A pak metro…tramvají jsem se bála…později jsme objevovala orloj,železářství U Rotta, rybárnu v Rytířské, hospody U dvou koček, řeznictví v Perlovce, Pařížskou třídu,Náplavku a později jsem se toulala starejma uličkama a opírala se o zdi starých domů a zírala v Reslovce na místo, kde umírali naši výsadkáři, dívala se na Pečkárnu, zajela do Biskupcovy ulice, do Kobylis a prošla si Pankrácké popraviště… jsou i jiná zákoutí a místa…

  1. Masaryčku jsem měl také rád a metro jsem NEMĚL RÁD. Když jsme tam jezdili na návštěvu, tak si vždycky pamatuju, jak nás zatáhli do metra, pak jsme jeli koukajíce na kabely a pak jsme vylezli někde ven. Hrozně mě to nebavilo, zajímalo mě co je venku, takže mou nejoblíbenější atrakcí byla tramvaj do Řep a pražský Semmering 🙂

   1. Jednou jsem jako dítě jela metrem a byl to pro mě obrovský zážitek- bylo to pod zemí a jelo se tam po jezdících schodech. Nic z toho tehdy v Brně nebylo. Jak říkám- lonťák 🙂

    1. v metru se kdysi házela koruna ,aby mohl člověk porjít turniketem, když ji nevhodil nebo čidlo ještě neseplo,tak ho zavřely takové ty kleště,co vyjely z těch bočnic… znáte to z Jen počkej, zajíci no a já si vzupomněla,jak to jedný paní slíklo sukni…otec mi tehdá zacpal dlaní celej obličej,protože já se řezala celkem hlasitě smíchy..neb mi to připomnělo právě tuhle pohádku… (blush)

     1. sharko, pripomnela jsi mi s tou korunou jedno nezapomenutelne skoleni civilni obrany koncem 70.let. To nam v praci byvaly vojensky atase povidal,jak diky prihodne poloze Moskvy mame nekolikaminutovou prednost pred Americanama a optimisticky nam licil ten armagedon az ty rachejtle zacnou litat. A dodal, ze v Praze to bude brnkacka, protoze mame metro coby dobry ukryt. Zeptal se muj kolega, ze to s tim metrem muze byt zmatek, jako kdyz nekdo nema drobnou korunu a budou se tvorit zacpy. Soudruh atase nas uklidnil, ze uz to maji vymakany; az se budou blizit rakety, metro bude zadarmo.

      1. Jo, jo a potom jsme v roce 2002 při povodních měli praktickou ukázku, jak by to nakonec vypadalo a jak by nás to „ochránilo“.

       To znáte to hlášení v metru: „Na druhou kolej připlouvá ponorka ve směru Dejvická“

       1. jestli to Apino nebylo tím, že soudruzi čekali útok ze vzduchu a vrazi z Wall Streetu se nás pokusili utopit 😀

    2. Taky jsme se jako malé se ségrou nemohly nabažit jezdících schodů v metru a na těch kratších jsme se musely několikrát projet sem a tam 🙂 Jo, jo, PRAHA 😀

   2. Jo, tudy jsme jezdili s klukama, když byli malí (myslím ten Semmering). Obecně jsme s nimi hodně jezdili po Praze tramvají, koukat z okýnka, pak někde vystoupit, popojít a zase nasednout 🙂
    Mimochodem je to dobrý způsob, jak si udělat obrázek o městě. My jsme s Matyldou jely tramvají z Náměstí Míru až na Pohořelec a stálo to za to. Když jsme žili v Anglii, často jsme takhle projížděli Londýn – sedli jsme do horního patra normálního autobusu a jeli – někam:))

    1. Jo takhle toho člověk pozná. Navíc v Praze je těch vyhlídkových tras hodně. Taková tramvaj na Barrandov, Krejcárek nebo Trojský most, to je něco 🙂

 16. „jen mě zajímalo, co udělali s lidmi, kteří tou Vindobonou chtěli jet dál a oni je vysadili v Praze“ – Přestoupili na Railjet, který jezdí každé dvě hodiny 🙂

  No mě na Praze nejvíc zajímala doprava, takže jsem dřív znal všechny konečné tramvají než Pražský hrad 🙂 Musím říct, že mě na exponovaných místech Prahy nebaví právě to obrovské množství turistů, všechno anglicky a díky tomu naprostá neautentičnost místa. Přesto má to centrum něco víc, co je naopak super, že tam je neustále co objevovat a to může i rodilý Pražák po padesáti letech. Uvědomil jsem si to, když jsem byl na mikulášském běhu Prahou. To je orientační „běh“, kde dostanete sadu asi 15 otázek velmi záludných a musíte s papírovou mapou na ně najít odpovědi po Malé Straně, Josfevoě a Starém Městě. Obvykle tam bylo „co drží socha u…“, „Co je vyobrazeno pod schody…“, „kolik oken má…“ No bylo to úžasné, že jsme se pohybovali okolo Staromáku, Příkopů a přitom po místech, která byla oku turisty skryta. Měli jsme tam I jednu vzdálenější třešničku na závěr: Karpatský kostelík sv. Michala nad letohrádkem Kinských, který byl dovezený z Mukačeva, o něm jsem teda neměl páru 🙂

  1. Tak ten orientační běh mě zaujal- ne tím běháním (to fakt nenávidím), ale tím, že člověk řeší ty otázky- to by se dalo i odchodit a bylo by to zajímavé 🙂

   1. Hodně lidí to odchodilo, my spíš rychlochůzí, je na to limit 3 hodiny a stihli jsme to v pohodě. Nejrychlejší byl jeden pán 60-70 let co byl podle všeho sokol a ten to proběhl jak raketa. Jinak to chodí i maminky s kočárky 🙂

    1. To by se mi taky líbilo 🙂

     Já mám nezapomenutelné zážitky z několika orienťáků kolem Hostivařské přehrady – ani jednou jsem se moc neorientovala, takže jsem si to tam proběhala slušně 😀

     1. Byla povolena jen papírová, ale v pohodě. Chce to umět na začátku rychle hledat, čas se počítá včetně vyhledání cílů na mapě 😉

 17. Mě se stýská po Starém Městě pod dřevěným lešením, po nádherném večerním klidu, po uličkách slabě osvětlovaných plynovými lampami – fakt pamatuju lampáře, jak chodil v naší ulici a dlouhým klackem rozsvěcel a zhášel lampy. Když jsem byla po pubertě tak okolo těch osmnácti let, měla jsem nádherné splíny a ty jsem léčila procházkou po večerní Praze. Dneska už jdu do Prahy jen když mám nějaký seminář nebo fakt potřebuju. A to nemluvím o kulinářských procházkách – od úplně dětských vzpomínek na Míšu a Eskymo v suchém ledu, návštěvy rybárny, Dům potravin kousek od domu, neuvěřitelné chlebíčky u Bumbrlíčků a zmrzlinové poháry u Itala, klobása na Václaváku či neuvěřitelné automaty na Václaváku se svojí královnou Korunou. Ach jo, dneska objevuju úplně jinou Prahu a bohužel se mi fakt nelíbí

  1. Kulinářská návštěva Praky může být zajímavá- vím, že tu občas dávala tipy RenataE, ale než se já dohrabu do Prahy, tak vymění kuchaře, zavřou a podobně.

  2. Inko, ani nevíš, jak je mi tvé stýskání po TÉHLE Praze blízké (h) Taky si takovou Prahu pamatuju a taky se mi po ní stýská – i s těma plynovejma lampama! A dneska už do Prahy nejezdím, zkazila bych si ty vzpomínky.

   1. Inko, Lído, jestli ono to spíš není stýskání po „starých dobrých časech“ – po časech našeho dětství a mládí.

    1. Anti, to víš, že je! Ale ty vzpomínky jsou hezké a ta tehdejší Praha do těch vzpomínek prostě patří.

  3. Starý automat Koruna!
   Vždycky si vzpomenu, jak u pultu s mléčnými koktejly (vlastně dělali jen jeden druh) byla cedulka se složením, která končila slovy: „každý pohár zarovnaně naplněný“
   A byla to pravda. Ale to je už opravdu hodně dávno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN