HOST DEDENÍKU – Matylda: Do Anglie a zase zpátky (4)

0806dar1_1V pátek dopoledne jsme vběhly do Brightonu nakoupit dárky pro rodinu – třeba Kubu úplně nadchlo tričko s nápisem Normal people scare me, tedy Normální lidé mě děsí – a odvlekly ze schodů v hotelu obří kufr.

 

Prvotní úvaha byla nasednout a sesvištět na kufru ze schodů dolů, ale špatně by se vybíraly zatáčky 🙂 Tak jsme ho potupně sdrncaly a já jsem si stoupla na místo určené pro nakládku a vykládku zboží, zatímco Dede šla vyzvednout Ajajaj.

 

Hrádek Hever

Hrádek Hever

 

Odjely jsme na hrádek Hever (čti hívr, jinak jsem z toho názvu taky měla psinu). V porovnání s jinými hrady vypadá jako chalupa na letní dovolenou, přesto to bylo regulérní sídlo, kde vyrostla Anna Boleynová a ukazují tu údajné svatební lože Jindřicha VIII. Skladba vystavovaných předmětů je trochu jiná než na českých hradech – méně zbraní a více textilu, takže já jsem byla spokojená.

 

Pes čekající na historii studujícího pána - všimněte si té misky na vodu. Po celém areálu jich bylo plno...

Pes čekající na historii studujícího pána – všimněte si té misky na vodu. Po celém areálu jich bylo plno…

 

Dede: Hrádek Hever je pro mě srdeční záležitost. Když jsme žili v Anglii, měli jsme k němu jen asi 20 minut jízdy autem, takže jsme měli permanentku a jezdili tam kdykoliv nás napadlo. Vodili jsme tam návštěvy, venčili psy, obdivovali zahrady ve všech ročních obdobích. Musela jsem se držet, abych Matyldu neutloukla výkřiky typu: „tam mi psi skočili do vody mezi lekníny a to byli na vodítku“, protože takových vzpomínek jsem měla plnou hlavu.

Mile mě překvapilo, že expozice nebyla úplně stejná, hlavně tam, kde používají voskové figuríny Jindřicha VIII a všech jeho žen. Předváděná scéna byla jiná, než si pamatuju a zase jsem se dočetla nové zajímavosti. Líbí se mi, když vystavovatelé respektují, že lidi zajímá i něco jiného, než genealogie a popisy exponátů – tedy i historky a „návody k použití“. Potěšilo mě, že ve zbrojnici se pořád ještě mezi dětmi i dospělými těší největšímu zájmu středověký záchod:))

 

Italské zahrady

Italské zahrady

 

Neprovádí se tu skupiny s průvodcem, jak je zvykem u nás, každý tu prochází po šipkami vyznačené trase a pokud chce víc informací, než podávají stručné cedulky, musí si vypůjčit sluchátko. My ho neměly, ale zažila jsem ho v Dóžecím paláci v Benátkách – a byly v něm hlavně zajímavosti a drby, takže stálo za to. Ale nás honil čas odevzdání auta – půjčovna trvala na času 16:25 a před námi byly páteční silnice.

 

Prostě nádhera:))

Prostě nádhera:))

 

Zaujalo mě, že jak na Heveru, tak na Arundelu méně pohyblivé a starší návštěvníky vozilo vozítko připomínající přerostlé golfové autíčko. Měli tak možnost vidět všechno jako ti pohybliví a pokud jsem stihla nastudovat, příplatek za to nebyl. Hever měl opět nádherné zahrady, kde mimo jiné zrovna probíhala výstava jiřin, na trávnících se piknikovalo, hrály hry a pobíhali psi. Prostě pohoda.

 

Rybník

Rybník

 

Dede: Psi mají vstup dovolen, přičemž se předpokládá, že se budou slušně chovat, lidé po nich uklidí a nenechají je volně běhat v Italských zahradách – jinde to možné bylo. Nazgúlové tam strávili plno šťastných chvil a Beruška, tehdy desetitýdenní, tam ukázala, že umí plavat:)) Bylo teplo, my jsme jeli se psy na lodičce po místním rybníku.

Když jsme se blížili ke břehu, kde jsme chtěli zastavit, dovolili jsme Kazanovi, aby skočil z lodě do vody a plaval po svých. Ovšem Berry už tehdy hodlala následovat svůj velký chlupatý vzor kamkoliv, takže z té loďky vyskočila taky, štěňátečko pitomé. Naštěstí byla na flexivodítku, takže poté, co se kousek proplavala, jsem si ji mohla jemně přitáhnout a vrátit do loďky. Tam se štěně rozpláclo jak žába, an neuneslo tíhu mokrého kožichu:)) Prostě procházka Na Heveru pro mě znamenala procházku celým labyrintem vzpomínek:)) (dole je odkaz na příslušné album)

 

Zahrady

Zahrady

 

Nakonec jsme tu půjčovnu stihly. Do limitu nám chybělo asi sedm minut – prostě to bylo o prsa korejské běžkyně 🙂 Spokojeně jsme odklusaly na letiště, podaly obří kufr a odešly na kávu.

 

Dede: Musím říct, že koekonci jsem měla už trochu nahnáno, že to nestihneme. Ačkoliv jsme si hrádek zařadily jako výlet poblíž letiště, ačkoliv jsme si měřily, kolik času nám to dalo od dálnice, stačilo pár pomalých aut a několik hůř průjezdných kruhových objezdů na úzkých silničkách, abychom se dostaly s časem na hranu. Prostě silnice byly ucpanější než jsem čekala a navíc jsme musely tankovat, takže časovou rezervu nechanou „pro všechny případy“ jsme využily do posledních minut. Hodila se mi pak Matylda – na onom narvaném parkovišti, kde se vracejí auta, jsem ji prostě po vjezdu vyhodila i s papíry ven, aby šla vyřizovat náležitosti a teprve pak šla hledat místo, kde jsem měla zaparkovat:))

 

Jiřiny... těch bylo, a jak krásné!

Jiřiny… těch bylo, a jak krásné!

 

V tu chvíli to opět začalo být zajímavé. Letištní chodbou procházeli tři policisté s puškami se zaměřovací optikou připravenými ke střelbě – prostě je drželi v rukou a neměli je na zádech – a jeden policista s trochu větší španělkou, která měla na reflexních kšírkách jméno Lily. Očuchala nás všechny. Silně nás to znervóznilo – co se zas děje?

 

Prohlíželi každé dveře a každý výklenek. Dede podotkla, že pokud uslyšíme divné zvuky, lehneme si na podlahu. Pravdu jsme se dozvěděly až druhý den. Na nedalekém letišťátku spadlo soukromé letadlo s bin Ládinovými příbuznými.

 

O kom se mluvívá... Matyldu pronásledují vlčí máky:))

O kom se mluvívá… Matyldu pronásledují vlčí máky:))

 

Dede: Ozbrojenci na letištích bývají, to dnes není až zase takový nezvyklá podívaná, stejně jako psi hledající drogy. Ovšem obvykle jen ostražitě procházejí. Tentokrát postupovali metodicky, prohledávali výklenky, rychle nahlíželi do vedlejších chodeb, a to vše se samopaly připravenými k výstřelu. Přiznám se, že mi z toho nebylo úplně nejlíp, protože bylo jasné, že to cosi myslí vážně.

 

Let zpátky proběhl víceméně v klidu. Nepočítám půl hodiny na ranveji, během níž brečely všechny malé děti v letadle. To je holt to cestování vzduchem.

 

Do Prahy jsme dorazily pouze s mírným zpožděním a počkaly si na kufry. Z letiště jsme vypadly v deset večer. To znamená, že si člověk nic nekoupí k jídlu a pokud bych vyrazila na nádraží, dojedu do Brna v půl třetí ráno a přípoj k žabkám nepojede ještě dvě hodiny. Tudíž nabídku přespat v Praze jsem přijala s nadšením.

 

Cestování je báječné. Obzvlášť s příjemnými společníky. Ale ještě jsem nejedla anglické vdolečky scones a neviděla ty viktoriánské koupelny – já tam snad někdy v budoucnu ještě pojedu!

 

Fotky u článku: Dede

A zde tradičně Matyldino album: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Anglie_den_ctvrty/

A tady je moje album dokumentující tu příhodu s kazanem a Berry na Heveru: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Anglie_-_Kazan_a_Berry_doma%2C_na_Heveru%2C_u_more_a_zase_doma/

 

Dnešní otázka bude jednoduchá – cestujete někdy za svými vzpomínkami? Jak dopadly třeba cesty do míst vašeho dětství? Byly to pěkné návraty nebo jste byli zklamaní? Nebo se po cestách vzpomínek radši nepouštíte… právě proto, abyste je nepokazili?

Jinak nás jako obvykle potěší vaše otázky a komentáře:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

62 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Anglie je kralovstvim s neobycejne dlouhou a vznesenou historii, staletymi tradicemi a velmi elegantni kralovnou. Je to zeme bohata na uzasne pamatky, malebna mesta a pro leckoho mozna ponekud prekvapive i na krasnou prirodu. Anglie je tolik nabita zajimavostmi, ze ani po svych sesti cestach po tehle zemi nemam pocit, ze jsem videl vsechno. Dokonce ani ne to nejdulezitejsi . Zvu vas tedy aspon na kousek cestovani a fotky, absolvujte se mnou tento virtualni zajezd Nebo je libo  preskocit do fotogalerie ?

 2. Ještě anonce na zítra – vydám další díl populární čánkové série o hubnutí od Ri – je zaměřená na bílkoviny. (o)
  Skvěle zpracované – doporučuju nejen dámám hlídajícím svoje kilojouly (wave)

  1. No… zrovna teď nevím (wasntme) Ráno jsem strávila telefonováním s pojišťovnou a naším vesnickým mechanikem – a pak jsem mu dovezla klíčky a doklady od auta s tím, že on s tím něco udělá, ale zatím mi nevolal žádné novinky. Nicméně ta oktávka (Thor:)) je jeho dlouhodobým pacientem, tak věřím, že ji zase zprovozní. I když jsme se rozhodli, že jeden zámek stačí – ten druhý (u spolujezdce) už obnovovat nebudeme.
   Jinak víš, co je zajímavé? Než jsem to auto koupila (bylo firemní), tak ho 11 x (!!!) vykradli. Přebírala jsem ho zabezpečené jak Alcatraz a nemělo jediný zámek, vše bylo na centrál. A pak mi v klíčkách došla baterka, rozkódovaly se bezpečnostní kódy a musela jsem zaplatit za to, aby mu odvrtali uzavřený zámek.
   Ten samý mechanik, co se dnes staral, mu tehdy dal ty dva nové zámky a celé roky se nikdo to auto nesnažil ani vykrást ani ukrást. Až teď (ale ubránilo se:)). Tak holt zase o jeden zámek ustoupíme. Ale stejně jsem strašně vděčná, že tak nikdo neřádil na Samovi (mém současném autě) – to by byla řádově dražší sranda.
   Jo a s tou pojišťovnou – proplatili by to, ale mám tam 5000 korun spoluúčast. Tak doufám, že to třeba zvládneme u našeho vesnického mistra levněji… (blush)

 3. Hever si pamatuju, to je pěkný hrádek, i když ještě víc se mi líbí ty zahrady, to je fakt stará Anglie.

  Za vzpomínkami rád pocestuji, ale hlavně s někým, kdo tam nebyl, abych mu mohl ukázat „svá“ místa. Sám by to pro mně asi nebylo ono. Srdeční záležitostí pro mně bude Madrid a Hradec, možná si někdy prolezu zas Liberec, města se strašně mění, když tam člověk nebydlí.

 4. Tak poslední den s návštěvou kapesního hrádku Hever a přilehlé zahrady se zajímavě tvarovanými keříky (tam se někdo vyřádil!), útulnými zákoutími a hlavně opět nádhernými kytkami!!! Ty dlužichy, po nich stůňu již delší dobu, chystám nový záhon a dlužichy jsou v nominaci. Jen je tady v okolí v žádném zahradnictví nemají.
  Škoda, že už je výletu konec, ráda bych četla další a další a další pokračování.
  Jinak do míst svého dětství se občas vracím, protože v domě, kde jsem žila od 5 let do dospělosti, bydlí stále moje sestra. Dům teď vypadá lépe než před lety, jen ta ulice už není tak klidná jako kdysi. A hodně mě ranilo, když město nechalo porazit moji milovanou sakuru, která stála právě před naším domem. (u)

  1. Hm, jednu dlužichu jsem nějak omylem koupila v Miloticích na zámku a omylem jsem ji rok mořila v květináči (ale přežila!), protože neměla popisek, druhou jsem koupila myslím v Litomyšli ve školkách (velké zahradnictví vedle zahradnické školy, tehdy jsem tam nakoupila dost kytek, u toho jsem měla na vodítku psice, které dělaly čenichy na osttaní návštěvníky a nechaly se drbat). Ale rozhodně potřebuju hodně dalších kytek, abych v saharovité předzahrádce mohla udělat anglický záhon 🙂

  2. Hančo, dlužichy se dají objednat, mám všechny barvy jen mi je letos zdecimovali slimáci a musela jsem je přesadit do misek aby se vzpamatovaly. Matyldí fotky zahrad jsou nádherné. Hezky se u nich sní o krásné zahradě. Ale skutečnost doma je jiná.

    1. nevěděla jsem zda mohu dát odkaz aby to nevyznělo jako reklama, ano tam mají výběr a ještě Lukon Bulbs, tam ale teď mají jen vínovou vysokou
     Ono se ale stejně nedá moc sázet v tom vedru

     1. Díky za tipy, děvčata, dosud jsem žádné kytky neobjednávala přes internet, přišlo mi to trochu jako sázka do loterie. Ale když říkáte, že máte dobré zkušenosti, tak to zkusím. Až pomine tohle třeskuté léto, samozřejmě. (sun)

       1. Maruško, neměla jsem na mysli nejistotu ve smyslu co přijde, ale v jakém stavu to přijde. Přeci jen jsou kytičky velmi křehké zboží. Ale nejspíš to mají zahradníci důkladně ošetřené.

        1. zatím mi vždycky přišlo všechno celkem v pořádku, zabrat to dostalo občas až u mne. (whew)

 5. Opět bezvadné počtení a fotky. Jen jsem smutná, že už je konec, miluji cestopisy a vy jste opravdu vynikající,škoda, že prozatím nebudete dál cestovat ale určitě by to chtělo další pokračování,škoda, že na tom nejsem tak dobře abych Vám mohla dělat sponzora, Vás dvě bych fakt podpořila. Na rozdíl od jiných v poslední době shlédnutých pořadů, jste evidentně nejlepší. Tak moc díky milé dámy !!
  Na stará místa se vracím ráda a už s tím nemám problém.
  jen mně vždy zaskočí poznatek, že to či ono místo je nějak menší, než v mých vzpomínkách.

 6. Tak tohle byla parádní dámská jízda.
  A dík za pokoukání na místa, kam se nikdy nepodívám.

  1. Ani netušíš, jak parádní dámská jízda to byla 🙂 Dede bude ženit syna, a tak jsme sháněly buď šaty nebo doplňky ke starším šatům- bylo to úžasné 🙂

    1. Chichi – Matylda šaty mít nemusela, ale chtěla, Dede šaty nechtěla, ale musela je mít … doufám, že dodáš fotečky, ať se pokocháme (jojo, svatební matky jsou v hledáčku hned za nevěstou – zajímavé, že ženich se tak neřeší, o svatebních otcích nemluvě (rofl) )

 7. ach ach ach
  Ty kytky! Ty šaty!
  V podstatě nic extra zvláštního, samé běžné kytky, většinu taky na zahradě mám, ale v úplně jiné kondici. Kurňa jak to dělají?!
  A ty šaty! Hnedle bych měla co na sebe na zahájení lázeňské sezony. Takhle se můžu leda inspirovat a sednout k šicímu stroji a repliku vyrobit. Ty krajkové se mi velmi líbí, ten vymakanej límec!

 8. Jinak musím přiznat, když tak koukám na fotky u článku, že regál hrníčků s vlčími máky na mě silně zapůsobil a podobně jsem se vrhla na polštářky s obrázky psů, kde z jednoho na mě koukala Světluška 🙂

 9. počtení. Uvědomuji si ten šílený kontrast s Ústím. Dnes jsem byla v centru a vzpamatovávám se ze šoku.

  Pěkné fotky, moc bych chtěla ty šaty, nejlépe všechny

  1. Že by Dalmi? 🙂
   K těm šatům ze třicátých let se mi stalo toto- ukazovala jsem fotky své devadesátileté babičce, ta se na tyhle šaty hloubavě zadívala a povídá: „To už se někdy nosilo!“ 🙂

   1. To je hezký, zdravím babičku. Máš velké štěstí, že ji máš a jestli se s babičkou dá i povídat, nezapomeň se na všechno vyptat a pořádně si popovídat o starých časech. :-))

   1. Ono to někdy nejde, někdy jde. Podle druhu připojení (pacienti x personál), které se střídá podle síly signálu či čeho

 10. tak jsme teda docestovali a já ještě jednou děkuji, už to napsali skoro všickni, ale je to opravdu mimomřádně zdařilý cestopis, nejspíš se tema taky budu vracet… to prolínající se dvojí vyprávění je skvělý nápad – dámy, jste zkrátka skvělé!!! (h) (h) (h)

  zámeček prcek (to se praví v albu, to ne já!!) Hever je moc kouzelný a zahrady taky nádherné, jako v Arundelu, dokonce i s tím loubím, byť tentokrát není z rajčat… ta hoňka za časným vrácením Ajajaje – co by se děli, kdybyste to nestihly? a „vyhozená“ Matylda k vyřízení formalit – oni auto fyzicky nekontrolují, jestli jste ho vůbec přivezly? 😀 … ovšem fotka vitríny plné vlčích máků je snad nejlepší, ano pamatuju, jak se tady Matylda sháněla po hadru s vlčími máky – mně přišly dostatečně podobné, už ty šaty z včerejšího článku 8)

  půjčím si citaci z včerejšího komentáře Tory – Kruciš, Dede, nechceš si udělat takovou malinkou cestovní kancelář, že bys nás tam postupně tak nějak vzala všechny??? 🙂
  a vlastně ještě jednu, z téhož zdroje – škoda, že jste tam byly tak krátce a druhý dotaz, kam pojedete příště? Na co se máme těšit?

  s návraty je to všelijaké, jelikož mě jako malou vláčeli sem tam po republice, tak bych jistojistě měla kam, ale nemám tu možnost – nevím zda je to dobře nebo špatně, táhne mě to tam, občas mě to napadne nebo si ty místa prohlížím na streetviews na internetu – ale prostě to nejde, technicky ani kvůli zdravotnímu stavu

  představte si, že třeba ten dům v Brně, kde bydlela bábinka a my tam jezdily (Tábor 16), má nahoře takovou jako věžičku – a já vůbec netuším, co v ní je!!!! že bych se jako dítě skutečně nebyla zeptala???? a takových věcí a míst je spousta – Bratislava, Bystřice nad Pernštejnem, no holt to zůstane jen v mé hlavě… stejně jako ten Tygří Chrám 🙁

  1. Kdybychom to nestihly, Bedo, tak jsou schopni nám napočítat celý další den a to není málo. No a auto fyzicky chtěli vidět, ale Dede potřebovala objet velké parkoviště, zatímco já jsem jim vetkla papíry do ruky určitě včas a zeptala se, kam to auto má postavit- pak už jsem na ni jen mávala a technik měl zkontrolovaný čas a zabýval se jen stavem auta.

  2. Bedo – a Toro a další – já bych cestovala s Matyldou, jak ráda! A psala a fotila… jen bychom na to musely mít nějakého sponzora, že 😛
   Takže holt pro teď máme smůlu. Ale uvidíme, třeba se zase někde něco vyvrbí:))

 11. Já jsem se právě před několika týdny natrvalo (doufám) vrátila do místa svého dětství. Z domu, kde jsem bydlela více než čtvrtstoletí, jsem se vrátila do bytu, ve kterém jsem vyrostla. Nejsem zklamaná, změnilo se to tu k lepšímu. Stromy vyrostly, domy jsou renovované, obchody jsou pěkné, přibylo metro, je to tu všechno hezky upravené. Jen je tu na rozdíl od doby mého dětství velký klid a ticho. Tenkrát bylo sídliště plné dětí a po poledni ožívalo. Přišli jsme ze školy, hodili tašky domů, popadli kolo, míč, švihadlo, gumu, v zimě brusle nebo „pekáč“ a až do večera bylo sídliště naše, na prolézačky na hřištích se málem stály fronty. Teď je tu ticho a prázdno. Nechci být staromilec, ale to dětství strávené venku, se špinavýma rukama a věčně odřenými koleny, bylo fajn.
  Jinak za svými vzpomínkami moc ráda necestuji. Je to pro mě moc velká nostalgie. Jako studentka jsem byla delší dobu v Paříži. Byla to strašně šťastná doba mého mládí plná kamarádů a nadšení, město jsem měla prochozené skrz naskrz, znala jsem snad každou stanici metra, byla bych pomalu mohla dělat průvodce. A s kdekterým místem se pojily různé chvíle a zážitky. Dnes se tam bojím jezdit. Párkrát jsem tam od té doby byla, ale je to na mě moc. Všude tam vidím tu mladou holku plnou představ a očekávání. Jenže život nešel tak, jak jsem si to tenkrát představovala. Nejsem nešťastná, ale bolí mě, když si to všechno připomínám. Z mých tehdejších kamarádů už tam nikdo není, byli ze všech koutů světa a stejně jako já už se dávno vrátili domů. A já tam někde stojím na místě, na kterém jsem kdysi stokrát stála, a přemýšlím, jestli jsem tam vůbec někdy byla.
  Ach jo, jdu radši pracovat :-).

  1. Tapuz, nevím kde je to místo kam ses vrátila, je pravda že ve „staré Praze“ to bude asi jiné, ale zde na Jižním Městě se vlny děcek generačně opakují a vracejí – když dorostou děti těch původních dětí, pak vňoučata těch původních dětí, atd.(no jo, jsem už pořádně stará bába)… ono ty byty se někdy prodávají, někdy zůstávají právě dětem, opravdu je to v takových vlnách, dokonce(!) už tomu přizpůsobili i kapacitu školek, po té první vlně jich půlku zrušili – a pak se nestačili divit

   1. Bedo, vrátila jsem se na Prosek. Jsem tu spokojená, moc se mi tu líbí a to stěhování pro mě bylo lehké, protože to byl skutečně návrat domů a na rozdíl od některých jiných míst Prosek není pro mě zatížený žádnou nostalgií. Byt mám po rekonstrukci tak, jak jsem chtěla, a mou spokojenost jednoznačně umocňuje fakt, že z okna koukám na stanici metra, takže vyjdu z baráku a seběhnu schody do metra. Ještě víc to oceňuju v opačném případě, kdy odněkud přijedu a vyjedu výtahem z metra přímo před dům. Paráda.
    Jasně že i tady za ta léta dorostly další vlny děcek, jen nejsou tolik k vidění.

  2. „Nevracej se do šťastných míst,
   zklamání ti ukradne vzpomínky“
   říká Pepa Fousek. A já se tím řídím.
   Jen jednou jsem se zkusila vrátit( a to jen prostřednictvím fotografií) a neměla jsem to dělat. Teď už v duchu vidím ten dům tak, jak vypadá dnes (hnusně) a ne, jak vypadal v dobách mého dětství (nádherně). Takže už nikdy…

   1. Myslím, že je to bezpečnější – nevracet se. Ale já se vracím – třeba i v Norsku, přestože jedeme k našim mladým, tak pokud mám šanci, proběhnu si staré stezky na místě, kde jsme tehdy bydleli. udělali jsme to i letos a já jsem tam chodila a bylo to smutně hezké. Smutně proto, že mi chyběli Kazan s Daníkem, kteří oba na ta místa patřili. (h)
    Asi mám kliku, protože většina „mých“ míst ty návraty snese.

    1. Dede, není to třeba proto, že tyhle návraty, o kterých teď píšeš, nejsou s tak velkým časovým odstupem – aby se to tam mezitím „podělalo“?

     1. Hm, čas v tom není. Na některá místa jsem se vrátila po dlouhé době a pořád dobrý, jiná se pokazila během krátké doby.

     2. Bedulko, přesně alespoň já to tak cítím.
      Dnes,v mých letech se již vracet mohu kamkoliv, vyrovnala jsem se s bolavými místy v životě a tak ,jen sem tam píchne ale to k tomu patří.Je to teď s odstupem, příjemné a většinou mně to dojímá a dobře naladí.

    2. Ano, ano, tyhle návraty jsou krásně nostalgické, občas trochu smutné, ale dají se unést.
     Ten můj návrat byl po víc, jak půl století. To už je jiný kafe! 🙁

 12. Však DEDE víš, kam cestujeme za vzpomínkami.
  Bella Roma .

  Jinak dámy děkuju za krásné články. Fotky jsou nádherné a Anglie ve vašem podání mě doslova nadchla.

  Míša

  1. Děkujeme, milá Míšo! Jinak pokud zase pojedete Říma, proč o tom nenapíšeš? Nebo o svých minulých cestách? Bylo by to určitě čtení prodchnuté láskou 🙂

 13. Protože moje dětství je výlučně rodná ves (jednou do roka Brno, pětkrát do roka Hodonín a několik prázdnin v Podivíně u kmucháčků), kam stále zajíždím, tak se na místa svého dětství vracím neustále. Samosebou, že se změnila, dědinka moje rodná, ale v podstatě k lepšímu – akorát jsem tuhle zašla do Hajku (místního lesíku) a tam se to změnilo k horšímu. Cestičky nejsou prošlapané, všude nálety dřevin a travin, ani jsem to tam nepoznávala. Přitom to byl můj ráj, moje cesty do neznáma. Já si pamatuju, že stačilo zabočit hned zkraje hlavní cestičky na skrytý chodníček a byla jsem v jiném světě (nod) – co jsem se tam naseděla na pařízku a představovala si příběhy – dobrodružné i pohádkové. Ten kouzelný les je už pryč – sice tam stále je, ale pro mne už je ztracený.

  1. Hm, taky mám ztracené místo- bývalý lom za Obřany, kam se člověk dneska dostane jen na kole, páč tam vede cyklostezka. Na kole tam jet nechci, chci tam jít pěšky jako když byly děcka menší a to nejde, když tam jezdí kola jak prvomájový průvod.

  2. Ygo… a teď si představ, že já mám les, který pokáceli, když jsem byla malá – řekněme mi bylo šest, sedm let – dobře si na to pamatuju. Místo hned znovu osázeli, na to tu dbají. No a dnes je to zase velikej les!!! Když se na něj kouknu, tak si připadám stará jak břidlice 😛

 14. Ach tie georgíny, tie ma dostávajú. Už som tu asi písala, ako mojej babi prekvitali vysoké, mohutné georgíny v plechovej vani, naplnenej hlinou, na vnútornom dvore uprostred mesta. Tie kvety ma sami o sebe vrhajú naspäť do detstva. Mám teraz trpaslíčie v betónovom korýtku, napodiv prežili aj rozkopávku, ale v tých horúčavách nechcú veľmi kvitnúť, ani nenasadzujú puky. A tých dvorov, kedysi takých typických pre naše mesto, už tiež zostalo veľmi málo. Vlaste sa na miestach z detstva pohybujem stále a môžem tak porovnávať. Možno za to môže spomienkový optimizmus, ale málokedy to porovnanie vychádza v prospech súčasnosti. Všade je viac betónu a asfaltu, menej zelene, viac áut, väčšie davy. Čo sa dá robiť, pokrok nezastavíš. A prihováram sa za ďalšie cestovanie a slovnú aj obrazovú dokumentáciu k tomu od D+M! Ide vám to samo! K týmto 4 dielom sa určite budem často vracať. A k starším fotkám od Dede: Berryška bola prekrásne mimi, fotky na ktorých je mokrá ma donútili sa tu prihlúplo usmievať a ňuňať na monitor. A Kazan bol jednoducho pán pes.

  1. Ty jiřiny byly nádherné, ale já mám obavu, že tady bych s nimi dopadla jako s hortenziemi- asi by tu na ně bylo příliš vedro…

  2. Jiřiny by u nás měly růst, ale sama se divím, jak málo jich tu kolem roste. Naše sousedka, stará paní, která tu bydlela když jsme před 16 lety koupili pozemek, ta je měla a byly krásné. Ale co umřela, už je nikdo nesázel. Možná je to i tím, že je problém s přezimováním hlíz.

   1. Presne tak, ja ich tiež pestujem len ako letničky, každú jar kúpim nové. Vonku by hľuzy zmrzli a pivničku so stabilnými 10 – 15°C nevlastním (naša baráková je ešte vykúrenejšia, ako byty)…

   2. Já jiřiny miluji a pěstovala jsem je s úspěchem řadu let. Od té doby, co se objevili slimáci je po jiřinách.

 15. Ahoj. Ty vozíky pro nepohyblivé mne zaujaly, ale říkám si, ale nedávno jsem byl se synovcem a neteří na Rabí a tam by to musel být vozík kombinovaný s výkonným schodolezem a málem i stěnolezem. A říkám si, že na většině hradů u nás to není lepší. Zkrátka česká šlechta se udržovala v kondici i doma. 🙂 Krásný výlet a opět bezvadné fotky.

  1. No, jo, mnohé naši hrady jsou strážní 🙂 Ale ty vodní jsou na rovině a většina zámků taky nestojí na skále. Takže tam by to šlo, jen chtít.

   1. Jsem videla na jedne ostrovni plazi v JK k zapujceni zdarma koleckove zidle do pisku. Mely dve velmi siroke gumove pneumatiky, takze se neborily do pisku. Docela dobrej vynalez.

    1. Jednou psal Jirka Švehla o návštěvě umělecké galerie v Adelaide (myslím) a tam byly taky odkazy na vozíky pro špatně pohyblivé, které tam zdarma zapůjčují – mám dojem, že vypadali jako tříkolé skútříky (nod) . V tomhle máme ještě rezervy (kdyby jenom v tomhle, že).

     1. Jo, rezervy máme. Velké, zajímavé, jak odpovědným lidem nikdy nedojde, že jednou i oni zestárnou. (jo, právě se snažím na to téma něco psát 😛 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN