HOST DEDENÍKU – Matylda: Do Anglie a zase zpátky (2)

0804dar1_1Druhý den jsme ráno měly typical English breakfast – konečně jsem ji ochutnala: vejce, slanina, klobáska, něco jako malý bramborák, co se jmenuje hash brown, to vše smažené, k tomu ogrilovaná půlka rajčete, trocha fazolí v rajčatové omáčce, tousty a čaj s mlékem a džus. Najedené jsme se vydaly prozkoumat Brighton Pier a následně jsme odjely do Oxtedu, poblíž kterého Dede před čtyřmi lety bydlela.

 

Dede: Typical English breakfast byla u nás doma považovaná spíš než za snídani za poctivý oběd, ráno jsme ji byli jen málokdy schopni pozřít, byť jinak vykazuje velmi slušné vyvážení výživových hodnot – tedy pokud se třeba chystáte dopoledne porazit strom, smontovat auto nebo orat pole:)) Záhadný pro nás byl ten kousek, co se mu říká hash brown. Když jsem to jedla prvně – to bylo, když jsme se jeli kouknout na tehdy čtyřtýdenní Berry, tak jsem naprosto nedokázala určit, co jím. Bylo to tmavé cosi, docela dobré. Tady to bylo světlé, a taky dobré. A co to vlastně je? Nastrouhané brambory s cibulí, osmažené v tuku. Hm, taky snídaně…:))

 

Pohled z Brighton Pier na pobřeží k našemu hotelu

Pohled z Brighton Pier na pobřeží k našemu hotelu

 

Zavedla mě do svého oblíbeného antikvariátu, kde jsem se spokojeně plazila po regálu s knihami o ručních pracech a jednu jsem si přivezla – jak textilem ztvárnit krajinky – dostala jednu knížku povídek od Dede na památku a vyrazily jsme na kávu k Robertsonům. To je tuze achach obchod. Nejen že prodávají kávu a pralinky, navíc mají nejkrásnější porcelánové hrníčky a konvičky a vzadu kavárničku.

Majitel Terry – distinguovaný starší pán – si Dede pamatoval a popovídal si s námi, káva z Jávy byla skvělá, a tak jsme se vydaly na procházku do míst, kde běhal ještě Daník s Kazanem a pak i malá Berry. Potkaly jsme staršího anglického gentlemana, který si Dede taky pamatoval, mně políbil ruku a vedl s námi velice přátelský rozhovor.

 

Pier je vlastně takové veliké molo obydlené zábavou - něco jako pouť vytlačená nad moře:)) Molo je na kovové konstrukci ukotvené do dna na mnoha pilotách, takže moři nenastavuje stěnu ke zničení. A mezi prkny můžete koukat do vody...:))

Pier je vlastně takové veliké molo obydlené zábavou – něco jako pouť vytlačená nad moře:)) Molo je na kovové konstrukci ukotvené do dna na mnoha pilotách, takže moři nenastavuje stěnu ke zničení. A mezi prkny můžete koukat do vody…:))

 

Přiznám se, že setkání s Terrym a Tomem, to, že mě poznali a přátelsky se ke mně hlásili, pro mě znamenalo hodně. Já to tam měla moc ráda… a když mě Tom (ten distingovaný džentlmen se psy) na rozloučenou objal… tak mi bylo moc hezky:)) Jinak jsem se musela smát, jak ty roky letí – dřív jsme si povídali, jak si vedou naše děti, teď jsme si sdělovali, kdo má kolik vnoučat. Bezkonkurenčně vedl:))

 

Po procházce na loukách Hurst Green jsme poobědvaly kidney and steak pie – v alobalové mističce vyložené těstem leželo zapečené dušené maso podobné guláši, zaklopené tím těstem i shora, a kapsu z listového těsta s kuřecím masem ve smetanové omáčce. To druhé mi chutnalo víc 🙂

 

Matylda s tváří radostného dítěte - všechny ty atrakce zná a na všech už někde byla:))

Matylda s tváří radostného dítěte – všechny ty atrakce zná a na všech už někde byla:))

 

Vyjely jsme do Nutfield Priory kam Dede jezdívala cvičit. Opatství funguje jako hotel a sportovní centrum. Báječný příklad využití starých budov, řekla bych. Dům je plný pitoreskních chrličů a vypadá dost strašidelně. Potom jsme byly v Bletchingley, zase jedné typické vesnici – a navštívily místní kostel a hřbitov.

 

Dede: Jesli tady Matylda stručně hovoří o budovách a historii, tak ve skutečnosti měla oči hlavně pro kytky. „Komule, zase komule! A rostou tu úplně obyčejně a jsou obrovské!“ Tím to začalo. Pak objevila fuchsie celoročně rostoucí (a kvetoucí) coby velké keře na záhonech, a málem ji dostala jedna zdivočelá, která nenápadně kvetla u parkoviště:)) No a desítky povzdechů taky budily veliké a krásně kvetoucí hortenzie. Ani se jí nedivím, ta moje taky přes všechnu snahu málem chcípla…

Jinak všechny ty vesnice či městečka, kde jsme byly, jsou „pravé“ – nenakašírované pro turisty, protože většina z nich není na žádných známých turistických trasách. Prostě tohle jsou historická centra a lidé v těch domech a domcích bydlí. Jen šlechtická sídla mají obvykle jiné využití, čemuž se lze jen těžko divit:))

 

Nutfield Priory

Nutfield Priory

 

Projely a prošly jsme se po Edenbridge – slíbené vetešnictví zrovna zavíralo, ale stejně jsem v té hromadě věcí nedokázala rychle najít zázrak a to, co bych chtěla, by znamenalo, že budu muset mít letadlo sama pro sebe. Krásný porcelán, staré cylindry…

 

V Edenbridge jsme koukly i na kostelík se stařičkým hřbitovem, kde se smí vstupovat na trávníky, mohou tam i psi (Angličan jde všude se svým psem), jen andílek na cedulce žádá, aby si lidé po svých psech uklízeli. Mimochodem, za celou dobu dovolené jsme neviděla jediný psí bobek, zato ulice byly plné odpadkových košů s nápisem Smetí a psí odpad.

 

Staré domy a velmi živé květiny... nemohla jsem Matyldu odtrhnout:)) (Bletchingley)

Staré domy a velmi živé květiny… nemohla jsem Matyldu odtrhnout:)) (Bletchingley)

 

V Hurtfiedu v Anchor Inn – krásné staré hospodě U kotvy – jsme doplnily zásoby kofeinu a putovaly dál do Ashdown Forest, což je les medvídka Pů. Nádherné vřesoviště v údolí plném hlodášových keřů, vzrostlých cesmín a borovic seřazených do malých hájků. Jen by to asi nebyl jen Stoakrový les, jak říká kniha 🙂

 

Dede: Jasně, tenhle se jmenuje Pětisetakrový!:)) Další půvab má v tom, že je to v hustě zalidněném koutu Anglie konečně kus skoro původní přírody…

 

Pětisetakrový les - vřesoviště, hlodáš, kapradí a skotské borovice... na křídě:))

Pětisetakrový les – vřesoviště, hlodáš, kapradí a skotské borovice… na křídě:))

 

U podobných přírodních památek jsou všude parkoviště, aby lidé mohli pohodlně opustit auto a jít se projít. Sem lidé viditelně vozili venčit psy – viděli jsme jich několik. V anglickém systému soukromých pozemků zřejmě není snadné proběhat psa, ale pobíhají po boku svých pánů bez vodítka a tváří se na lidi vlídně, byť se k nim nijak nehrnou.

 

Dede: Většina soukromých pozemků musí zajistit pěšiny pro chodce, často i stezky pro jezdce na koních. Psi tam všude mohou být na volno, ale přísně se vyžaduje slušné chování. Pes nesmí nikoho obtěžovat (natož napadnout) a nesmí honit dobytek – ovce, koně i krávy, které se pasou skoro všude. S Nazgúlama i s Beruškou jsme to zvládali bez problémů – a psi vždycky měli s kým běhat:))

 

King Standing - staleté borovice...

King Standing – staleté borovice…

 

Cesta do Brightonu přes Lewes byla kapku zádrhelová – v Lewes jsme sjely z hlavní silnice a zamotaly se do uliček. Ale zase jsme se rychle našly a zaparkovaly auto v Brightonu podle nastudovaných pravidel – zadarmo je parkování od osmi večer do devíti ráno, pak se musí platit. Blízko našeho hotelu stálo parkování3,20 libry za hodinu! Proto jsme parkovaly na vzdálenějších místech jen za libru za hodinu a klusaly asi kilometr k hotelu pěšky (myslím, že jsme rozhodně neztloustly). Vodítkem k určení ceny byla barva parkovacích automatů, jak jsme zjistily ráno.

 

Dede: Musím uznat, že nutnost „správně“ parkovat do značné míry ovlivňovala naše cestovatelské plány. Auto je v Brightonu chvílemi spíš za trest. Ale když jsme pochopily pravidla, dokázaly jsme s nimi vyjít – a to většinou jde:))

 

Foto u článku: Dede

Matyldiny fotky najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Anglie_den_druhy/

 

Pokračování příště:))

 

Dnešní otázky jsou jednoduché:

Za prvé – jedli jste někdy full English breakfast? Tedy všechny ty věci, které vyjmenovala Matylda, mohl by k tomu být navíc i opečený žampion. Myslíte, že by vám taková pomalá a vydatná snídaně pomohla správně nastartovat váš den?:))

A druhá tématická: jestlipak se na svých cestách ztrácíte? Co vám pomáhá se neztratit? Mapy, GPS, vytisknuté trasy z Googlu…

Jinak budeme potěšeny, když se budete ptát a komentovat:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ja jsem masozravec, na sladke me moc neuzije. Takze klasicka anglicka snidane je presne to, co mi vyhovuje – slaninka, vejce, klobaska, hojne masla….. Klidne bych pozrela i biftek. Snidam i tlacenku s cibuli nebo hutnou polevku s dobrym mekkym chlebem. K tomu kyblicek kafe nebo caje, kafe radeji a pohoda.
  Na zajedeni mozna kousek kolacku. A syr nesmel chybet.
  Desily me tzv. „Kontinentalni snidane“, kde byly jogurty, dzem, bily chleb a med a nejake divne suche buchty. Zadny salamek nebo syr. Obvykle v Recku nam to servirovali, z toho jsem mela osypky a nosila jsem si maso a syry ze supermarketu, z bufetu jsem si brala jen kavu, pecivo a maslo. Kdyz bylo! Byla jsem za desneho exota.

  1. Karolíno, sladké po ránu nemusím- ale tu tlačenku s cibulí teda taky ne, ta anglická snídaně pro mě byla akorát 🙂

   1. A to ja jo. A pivinko k tomu. Kdyz pak ovsem neridim a mam treba dovolenou. Vynikajici je vylizovat ke snidani kotlik od gulase, pripravovaneho na ohni predchozi vecer.
    Jo, ale jinak anglicka kuchyne me teda moc nenadchla. Takove divne masove smesi v teste nebo v rendliku…….

 2. Báječné čtení. Mimochodem, spočítal by někdo, kolik asi snědly porcí zapečených ledvinek ve všech dílech Ransomovy Vlaštovky a Amazonky?

 3. s tou snídaní je to tak, že se často nejí k snídani. spousta lidí v dnešní době přece jenom nepracuje manuálně, tak si to spíš dají v sobotu nebo neděli, i lidi co pracují manuálně si to spíš dají k obědu. a hodně anglických kaváren nabízí tuhle snídani celý den. já to mám ráda, ale dám si tak třikrát do roka.

  1. Baty taky bydlí v domě, kde je v přízemí kavárna a tam dělají snídaně celý den. Podobného druhu. Už jsme je taky párkrát obědvala, když jsme tam konverzovala anglicky a neměla čas na oběd :

 4. Dalš hezký díl a fotky. Když jsme někde při cestování dostali anglickou snídani, většinou moji porci snědl choť. Já nikdy nebyla na velké snidaně, takže mi stačil jen ty dva toasty s máslem. No tady mívají farmáři k snídani i steaky (plus vajíčka a další „posilnění“).

  Když jsem se vystěhovala do Anglie, na ranní kafe jsem z domova zvyklá nebyla, pili jsme čaj (samotný, či s mlékem) a pak později v dospělosti odpoledne turka (no v dětství ještě meltu, nebo jen mléko). Tenkrát jsme ale doma jeden sáček použili „dokud barvil“, takže anglický čaj mi zachutnal, protože byl silný a myslím, že bez mléka by to byl po ránu stejný cloumák, jako silné kafe. Ale můj am. manžel byl zvyklý na kafe, ač žil v Anglii už dlouho, na čaj si nezvykl a k snídani bylo kafe a já mu přišla na chuť. Čaj jsme oba pili jen mimo dům. Buď na cestách, nebo když jsme se někde zastavili (třeba já sama po pár hodinách ve městě jsem si zaskočila na něco k snědku). Čaj býval lepší-silnější, než káva. Když jsme se odstěhovali do USA, ještě nějakou dobu jsem si silný čaj dělala odpoledne pro sebe, ale postupně jsem z mléka přešla na citron a ubrala trochu na síle. Pak jsem přestala i s tím. Teď pijeme čaj vlastně jen v zimě a s citronem, kdy udělám k odpolední „kávě“ konvici čaje, místo turka, nebo večer, než sedneme k TV jen hrnek pro každého (buď černý čaj s citronem, nebo nějakou bylinku). Zato pro naše londýnské přátele jsem tu musela mít vždy předem koupenou zásobu Twinings „English breakfast tea“. A do toho mléko. Naštěstí tenhle čaj tu v obchodě mají, protože žádný jiný „navoněný“ čaj jim nechutnal (rozhodně by ho nepili k snídani – třeba Earl Gray, který mám ráda já). No a Petr u snídaně nepoužíval jinou marmeládu, než pomerančovou, bez ní by mu snad snídaně ani nechutnala !! Občas ochutnal třeba nabídnutou jinou, ale pak se vždy vrátil k té pomerančové. Jednou při popisu jejich nějaké veleplavby s anglickými pasažéry si stěžoval, že neměli „připravenou“ pomerančovou marmeládu „vždyť přeci věděli, že většina lidí na lodi budou Angličani“. Ale prý to napravili, když při prvním kotvení kuchař „odběhl“ marmeládu zakoupit (asi se anglické osazenstvo příliš bouřilo).

  1. No, já k snídani taky piju černý čaj. Přes den si dám třeba i Earl Grey, ale ráno jaksi ne 🙂 A taky si pamatuju, jak se za mého dětství Pigi čaj máčel, dokud barvil 🙂

 5. Anglická snídaně – ne, neměla jsem tu čest, tenkrát v hotelu v Londýně byl švédský stůl, který mi nepřipadal nijak výjimečný. Fazole tam určitě nebyly. Před konzumací tak opulentní snídaně bych se musela jít projít po pobřeží a i tak si nejsem jistá, jesti bych pak zvládla všechny ty smažené věci. 🙂 Co ale rozhodně ráno musím mít, je nejméně půl litru čaje (bez mléka, prosím!), a proto mě ve většině restaurací a penzionů dost štvou malé hrnečky, neb si musím chodit neustále dolévat.
  Druhý den jste si (a my zprostředkovaně) užily také a co se mi líbí nejvíc, je to, že Angličan chodí všude se svým psem – tomu tleskám a píšu Angličanům jedno velké plus! (clap)

  1. Tak hrnečky by tě nenadchly- byly to šálky s podšálkem a k tomu malá konvička s čajem tak na dva ty šálky.

 6. tak ta snídaně mě dostala, aniž bych četla to, že se na ni pak dole ptáte… ale ano, myslím že bych ji snědla – ve smyslu že by se do mě vešla – jen by to asi nesmělo být v šest ráno… jo a taky bych nesměla být na dietě, jinak platí to co napsala Dede o tom porážení stromů apod.

  jo stromy, až teď vlastně jsem podlehla touze zvědět, kolik to je ten stokorcový les, ale raději ani nechtějte, abych vám sem vypsala, jak složitá míra ten korec je – nechápu to, jak měli vše určeno tak nějak „bajvoko“, nebo podle anatomických měr, když každý jsme jiný… aspoň teda myslím, že kniha netvrdí stoakrový, bože kde já toho Medvídka Pů doma vlastně mám – ach, milovala jsem také ty červené šle Kryštůfka Robina, on ten les skutečně, ale jako SKUTEČNĚ existuje??????

  no, zase jsem to celé zhltla jedním dechem, i mě takhle přes monitor potěšilo setkání se starými známými, včetně rukulíbajícího gentlemana…. „kidney and steak pie“ jsem u popisu znejistěla a šla si ověřit, jestli je to skutečně ledvina (ano je), ale asi bych také dala přednost „tomu druhému“… antikvariát i vetešnictví musel být zážitek – ovšem pobavilo mě, že „to, co bych chtěla, by znamenalo, že budu muset mít letadlo sama pro sebe“, muhehe… a pak mě taky (výrazně) zaujalo to, že „za celou dobu dovolené jsem neviděla jediný psí bobek“ – myslíte že je jakás šance dočkat se toho v naší kotlince??? akorát teda přilnutí ke kytičkám mne zanechalo vcelku chladnou – neboť já stejně nerozeznám růži od tulipánu a je to marno, je to marno….

  krucinál já jsem se sem dnes dostala až teď, protože jsem měla ráno zážitek na neurologii – musela jsem si totiž nají novou pídr, páč ta moje asi stoletitá mě ošklivě „zradila“ a jen tak mír nyx dír nyx si odešla do důchodu… abych to rozdejchala, tak se mi pak podařilo usnout

  a bude ještě další pokračování, třikrát hurááááá!!!!!!

  1. a nemělo to bejt pak už celý „ležatý“, holt jedno opomenuté lomítko – omlouvám se

  2. Bedo, já si myslím, že kdyby městská policie se víc zabývala veřejným pořádkem a méně měřením rychlosti, tak by bezbobkového stavu dosáhnout šlo. Ovšem uvaž, že tam taky bylo opravdu hodně odpadkových košů- musí být snaha na obou stranách.

   1. tady u nás na Jižním městě docela odpadkových košů přibylo – a ještě je na nich telefonní číslo, kam může člověk zavolat, když najde někde nějakej bordel… nakolik to funguje, to ale nevím

    na chodníku tu teda bobek nenajdete, to ani nevím, kdy jsem vůbec viděla, JENŽE!!! jenže tady na sídlišti jsou samé trávníky mezi domy a chodníky, takže nejspíš pes i sám od sebe to zajde „vyklopit“ spíš na trávu než na asafalt – a o stavu těch trávníků už jisté obavy mám

 7. Pravou anglickou snídani jsem ještě neměla ale dělávali jsme ji doma v české verzi, když jsme ještě snídávali celá rodina o víkendu a v klidu. Mám ráda opulentní snídaní a klid na ni,krásně si prožít čerstvé, chutné ráno. S postupem věku ovšem preferuji snídani lehkou i když se mi po té vydatné moc stýská.
  Vždy si vzpomenu na marnotratnou snídani, dle hlavní hrdinky v knize Daphne du Maurier, Mrtvá a živá ( Rebecca),kde mladá společnice,posléze paní de Winter popisuje snídani na panství a přemítá v duchu, co se stane s tím, co nespotřebovali.
  Jinak Vám oběma bohapustě přávidím neb jsem odkázána navštívit Anglii pouze se zájezdem a na něm si pak utrhnout pár osobních chvil o samotě jen s Anglií.
  Díky za bezvadné pocestování a sdílení prožitků s Vámi.
  Jste pravé česko-anglické dámy.
  Fotky jsou parádní a Yga je zvíže!

  1. Jenny, víkendová pomalá snídaně je snad jediné jídlo, ke kterému si s Mušketýrem v klidu sedneme. Mám tyhle chvíle ráda.

 8. Kdysi pradávno mi v Anglii k snídani předložili pečenou tresku s rýží!!! A litry čaje s mlékem.
  Tvářili se při tom úplně normálně. Nevím, jestli to nesouviselo s tím, že rodina byli Skotové. 🙂
  Jinak, milé dámy, jest evidentní že jste si to báječně užily.

  1. Abyt, po ránu tresku?? (wasntme) Možná to bude opravdu něco skotského (chuckle)
   Něco podobného se mi stalo, když jsem byla služebně v Oslo, dávno předtím, než jsme se tam přestěhovali. V hotelu podávali ke snídani uzené i jen naložené sledě. Pro mě ráno něco nepoživatelného, byť jindy mi to nevadí. Až poslední den ráno jsem (po troše „normální“ snídaně§ ochutnala i ty ryby. Byly dobré… ale třeba k večeři 😛

   1. Ano, ano, ryby k snídani nebrat! Mě ale hlavně fascinovala ta rýže. Ech, jestli jim v rámci šetřivosti nezbyla od večeře. 🙂

  2. bylo to kedgeree? to je rýže s curry kořením smíchaná s kusy ryby a hráškem. to mám ráda

   1. Jj, jiný kraj, jiný mrav. Pro můj středoevropský žaludek ale tato kombinace k snídani byla poněkud překvapující. Ále poslušně snědla. 🙂

   2. Nasla jsem si recept na to kedgeree a vypada to velmi dobre. To udelam, ale ne ke snidani, vidim to jak veceri. Dik, Wendulko.

 9. takova snidane je popularni i zde. Bez tech fazoli a grilovaneho rajcete – spis k tomu dodaji nejake ovoce. Dame si to nekdy, kdyz cestujeme. Pote jeden nemusi myslet na jidlo dost dlouho. A hashbrowns mam moc rada. Jdou delat na ruzne zpusoby, treba tak jak to popisuji Dede a Matylda nebo nakrajene na male kosticky a udelane s cibuli a paprikami. Jak moc nekupuju zmrzle polotovary, tak zmrzla nahrubo nastrouhana smes je moc dobra.

  1. Hash browns vypadají moc zajímavě… ovšem my tady máme právě 34 stupňů, tak to by se nad smaženým lidi ofrňovali. Oběd jsem dneska odrbala- bude jen polívka z červené čočky s rajčaty a chleba. Večer asi gnochci se špenátem a masem. Kuřecí není a v tom vedru se mi k řezníkovi nechce, ale na drobné kousky nakrájené libové vepřové je taky možnost.

 10. Farbisto opísané klobásky, vajíčka, slaninka, a spol. ma primäli spratať k rannej káve balíček so 4 plnenými keksami, ktorý som mala v robote v spodnom šuplíku pre krízové situácie 🙂 . Inak je fakt pravda, že na takéto raňajky sa musí pomaly. Teraz na dovolenke (pardon že s ňou stále prudím, mám to ešte čerstvé) bolo na raňajky na výber snáď všetko uvedené, plus rôzne malé slané aj sladké buchtičky, grilovaný syr halumi (dali sme si vždy, nedalo sa mu odolať), plus pulty jogurtovým, vločkovým, ovocným a sladkým sortimentom (bábovky, koláčiky). Zobali sme pomalinky a pôžitkársky z každého rožku trošku a chodili to potom vyplávať. No ale v bežný pracovný deň by ma to, ako píše Yga, poslalo naspäť do postele a donútilo zavolať do roboty že si musím pre náhlu indispozíciu zobrať deň dovolenky (chuckle). Krásny diel a krásne fotečky, obom vám to tam svedčí. A za to, ako dobre sa im potvorám anglickým pestujú kvety, môže ten prefláknutý teplý Golfský prúd (vysoká vlhkosť, mierne zimy). Kríčkové fuchsie sú čistá provokácia, my sme práve so švagrovou v sobotu vytrhali a na komposte pochovali jeden horúčavou spálený hrantík fuchsií, tri zatiaľ ešte prežívajú.

  1. Já jsem se letos o fuchsie ani nesnažila- a než jsem přijela z Anglie, rodina stihla umořit million bells u vstupních dveří… holt každá sranda něco stojí.

 11. Tak za prvé – anglickou snídani jsem snad ještě nejedla (i když, jak podotkla Bubu, hotelové snídaně formou švédského stolu obsahují často komplet anglickou snídani). A po její zkonzumování bych byla asi zralá zalézt tiše trávit do křoví a ne pracovat.

  Za druhé – zásadně se na cestách ztrácíme (já i Jeník – a já to zvládla i s Pitrýskem cestou do Buňkova), a to používáme jak autoatlas, tak mapy z PC, dále navigaci a selský rozum … jenže v této konstelaci je jasné, že nakonec máme v hlavě maglajz a zabloudit musíme už z principu „Mnoho psů zajícova smrt“ (chuckle) . A to nemluvím o svém pravolevém problému a naprosté neschopnosti se orientovat.

  Ale při čtení Matyldo-Dediných zápisků (a prohlídce Matyldiných fotek) mne napadla geniální myšlenka. Holky, vy byste mohly spolu cestovat po méně známých lokalitách evropských (zatím) a vydávat bedekry „Kterak cestují dámy a užívají si radostí života v cizině.“ Teda je fakt, že vy to máte jednodušší, páč umíte jazyk 😛 , ovšem mohly byste knížečku doplnit důležitými frázemi typu „Kudy na dámy“ …

  1. Ygo, princip takové snídaně je v tom, že s ní nespěcháš. Pokud to jíš v klidu a k tomu popíjíš skleničku džusu a pak dva šálky čaje (převratná množství ničeho neočekávej, dostaneš prostě porci pro dospělého, puboš by si přidal), tak od stolu odcházíš v pohodě a vyrovnána se světem.
   Navigátorku dělám léta Mušketýrovi a sice si tu mapu musím občas otočit vzhůru nohama, ale najdu nás 🙂
   No a pokud jde o cestování- nezanedbatelná je jaksi ta finanční stránka 🙂
   Věta kudy na dámy se dá modifikovat tak, že řekneš TOJLETS? s velmi velkým otazníkem na konci, no a oni ti to ukážou prstem 🙂

   1. Ad finanční stránka – no však právě na to cestování byste si vydělávaly těmi cestopisy (chuckle)

    Ad Kudy na dámy – myslím, že jsem zvolila špatný ekvivalent důležité fráze – třebas zrovna tuto větu bych dokázala předvést i pantomimicky. Ale jsou i jiné věty „Tuhle rundu platím já.“ „V pokoji je cizí muž.“ „Královnu mohu přijmout ve tři odpoledne.“ „Kde je nejbližší blázinec?“ atd. atp. (rofl) (rofl)

    1. (rofl) Ygo, ty zvíře! S tou královnou jsi mě dostala ještě víc, než s cizím mužem a blázincem dohromady (rofl)

   2. Potvrzuju nutnost nespěchání. Pokud tohle do sebe člověk ve spěchu nahází, je mu minimálně těžko 😛 My jsme si snídaně užívaly a dané množství bylo právě takové, aby nás posílilo, leč neuzemnilo 🙂 Ale uznávám, že puberťák by bez problémů snědl takové porce dvě, v případě dorůstajících chlapečků i tři (chuckle)

 12. Pěkné povídání z Anglického venkova. Dojely jste i do Londýna? 🙂

  Osobně mi tam vážně chybí ty otevřené louky a cesty s možností jít kamkoli se mi zachce. Jezdit autem k pár akrům lesíku, to je teda výhra (think)

  K otázkam:
  1. Ano a umím si představit, že pomohla, ale NE HNED po snězení snídaně, tělo potřebuje čas na trávení a tím i odkrvuje mozek. Takže je to asi ideální se takhle najíst, pak jet třičtvrtě hodiny vlakem/metrem/autem do práce a tam začít pracovat plný síly. To si představit umím. Jen bych si raději přispal než konzumoval takovou žranici 😀

  2. S mapou se moc neztrácím, sem tam se samozřejmě mírné zakolísání, ale totální ztracení se mi snad ještě nestalo ani bez mapy. Nyní už používám mapy v mobilu, nejlépe Offline. V ČR je to jednoduché, je tu tolik mapových služeb, že se ztratit snad ani nedá, k tomu jde pořídit obrovské množství papírových map a další lze dostat v infocentrech. Na tutistiku je nejlepší mít starý nepoužívaný smartphone s GPS bez SIM, kam si jen nahraju mapy a baterka tak v pohodě den vydrží a nežere to ten hlavní telefon. V cizině to je horší, mapová preciznost Čechů bohužel některým zemím moc vlastní není. Mobilních turistických map je pramálo, většinou se všichni spoléhají na Google Mapy, HERE od Nokie (nyní již německých automobilek) a variant OpenStreetMaps (pro Android třeba Maps.ME, které jsou asi to nejpodrobnější na mapové scéně, ale i ty mají dost svých nedostatků). A co je nejhorší, papírové mapy v mnoha zemích světa pro turistiku buď neexistují, nebo jsou ve strašlivé podobě připomínající dětské omalovánky (třeba tohle byla jediná mapa, kterou lze sehnat ve Španělském městečku Hervás pod 2000m horami http://www.hervasviva.com/sites/default/files/usuarios/1/ruta_heidi.jpg )

  1. Do Londýna jsme nedojely, měly jsme i tak nabitý program. Nějak jsem o Londýn v tu chvíli nestála. Tam můžu odcestovat vždycky.

   1. To je pravda, Londýn je po takové starožitné jižní Anglii jako pěst na oko a možná by to pak celkový zážitek rozhodilo

  2. Chichi, to je skutečný průvodce do hor!:)) Jako obrázek hezké, ale orientovat bych se podle toho nechtěla.
   Jinak vidíš, jak nemyslím… vůbec mě nenapadlo si do mobilu ty mapy stáhnout.

   1. A v infocentru se tváří divně, když po nich chci skutečnou mapu a překvapivě mi takové obrázky nestačí. Nemluvě o předpokladu, že jsem se asi zbláznil, že bych chtěl dál do hor 😀

  3. Checht, řekla bych, že co se týče turistického značení, jsi zbytečně konzervativní 😀 Vždyť na té mapě je všecko 😀

 13. Krásně jsem si početla nejen o snídani při snídani. Tedy ne zrovna englické – chleba, šunka, rajčata, cottage a čaj bez mléka.
  V Anglii jsem nebyla, takže originál kompletní anglickou snídani jsem ještě nejedla, ale hotelové snídaně leckde obsahují téměř všechny součásti anglické snídaně. Vajíčka, fazole, grilované rajče a nějaké to pečivo snídám ráda. Samozřejmě v dávce vhodné pro dámu s už ne dívčím metabolismem, co se hodlá věnovat pouze mírnému pohybu a pracuje většinou hlavou.
  Čaj s mlékem by mne asi zabil.

  Moc pěkné čtení a výborné fotky.

  1. Tak můj favorit k snídani jsou vajíčka, šunka nebo velmi málo tučná anglina a syrové rajče.
   Mlíko si dávám do kafe (jinak ho nepiju), takže čaj s mlékem pro mě byla sázka do loterie, jestli to přežiju a jak mi to bude chutnat. No, kafe piju s mlíkem bez cukru, čaj jsem si trochu osladila 🙂

  2. Čaj s mlékem je fajn, pokud dodržíš dvě zásady: máš opravdu dobrý a silný černý čaj a plnotučné mléko. Pak je to dobré. I když já mám ráda černý čaj spíš citrónem, ten anglický si umím vychutnat:))

   1. Mám ráda čaj s mlíkem – akorát že jsem ho musela drasticky omezit, neb bych si už nezavázala botky samochodky

    1. Km, řekla bych, že by ses hodila do party 😀
     My jsme si sice po anglicku vypily ten čaj, ale jak jsme vyrazily kamkoliv. hledaly jsme kafe – silné kafe, pokud jde o mě. 😛 Naštěstí je Matylda na kofeinu závislá jako já, tak jsme neměly důvod ke sporům 🙂

     1. jééééé, tak v tom bych se k vám holky přidala, též se hlásím jako kofeinový závislák

      a čaj s mlíkem jsme dostávali kdysi pradávno ve školní jídelně – a od té doby je to pro mě synonymum hnusu, velmi těžko bych se k tomu v té Anglii odhodlávala

 14. Teda DEDE a Matyldo, to musela být paráda, to vaše společné cestování. Krásné fotky máte. To je totiž to pravé ořechové. Chodit mimo turistické trasy. My s manželem se také snažíme občas sejít z turistických tras a zajít se podívat na “ obyčejný život “ . V Římě jsme takhle objevili čtvrť Trastevere. Tam člověk ještě objeví ten běžný život.

  A teď k tvým otázkám DEDE, pravou anglickou snídani jsem ještě nejedla. A myslím, že tu by mi moje dietka ani nedoporučila 😀 .

  Můj muž má výborný orientační smysl. Na něj je spoleh. Navíc vždy před cestou si připravujeme itinerář. A manžel pak nastuduje cestu, tzv. kudy tudy půjdeme či pojedeme.

  M.

 15. Takovouhle snídani ne, ale Becky nám dělala v Ásámu snídani o které prohlašovala, že je pravá anglická. Opečený toast s pomerančovou marmeládou a tu opečenou slaninu k tomu jen někdy. Konkrétně kehdy, když jsme dokázali na stanici udržet funkční diesel-agregát a tudíž i lednici. Pokud ne, tak jsme tam maso moc neměli. Bylo příliš teplo, než aby se to dalo řešit známými fyzikálními triky.
  Na cestách se moc neztrácím, mám dar, že si celkem dobře pamatuji, co vidím, takže nebloudím. O bloudění v neznámém terénu jsme si tady již povídali a ve městech se člověk vždycky doptá.
  Moc hezký výlet Matyldo, a opět prima fotky. 🙂 Mně by se cestou v té přírodě honily hlavou vzpomínky na to, co tak kluci v dětství čítávají, jako na Robina Hooda, apod. Ty domky jsou zajímavé ale moc nahloučené na sebe a to bych si duševně nezvládl. Inu, město.

  1. Pomerančová marmoška je kapitola sama pro sebe. Na tousty si dám občas, ne úplně často, ale k snídani mi ta nahořkle sladká chuť přijde bezva.

  2. Alasdaire, na Robina Hooda jsme si taky vzpomněly! 🙂 To ty staré duby kolem polí a pastvin u Hurst Green, kde jsme bydleli (vzala jsem Matyldu na psí procházku bez psů:))

   Koukej, tady jsou

   http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Anglie_-_Ranni_vychazka_aneb_vitejte_v_Hobitine/#IMG_1119.JPG

   Jinak Anglie je minimálně v těchto končinách velmi, ale velmi kulturní krajina. My jsme se tam přistěhovali z Norska, kde jsme meli za zády divokou Nordmarku, takže rozdíl (aspoň v rámci Evropy) nemohl být větší. A to nejen v přírodě, ale i ve stylu osídlení. Naše země je, řekla bych, tak někde uprostřed. Martin si nemohl zvyknout, divočina mu chyběla, já vděčně vzala za svou zase jinou krásu 🙂

   1. Dede, OTéčko, kvety na fotkách č. 1098 a 1099 sú montbrécie (tomuto hovorím po funuse, komentár k fotke z roku 2009, mueh).

   2. Ehm, a 1121 až 1124 je vavrínovec (bobkovišeň), ale to už asi tiež dááááávno vieš …

   3. Ano, ty jsou přesně „hoodovské“. 😀 Tvému muži se nedivím, nicméně třeba procházka v těch Sedmi sestrách, či jak se to jmenovalo, musela být úžasně příjemná a relaxační.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN