HOST DEDENÍKU – Matylda: Do Anglie a zase zpátky (1)

0803dar_05_01Celá naše cesta začala mým stěžováním, že jsem já, chudák překladatelská, ještě v Anglii nebyla, zatímco všichni ostatní (všichni ti, co se mi hodili) už tam byli – a to včetně Mušketýra, kterému se do Anglie už nechce. Dede se nade mnou slitovala a navrhla mi, že pojedeme spolu.

 

Zakoupila letenky, zamluvila pronájem auta a slíbila ho řídit, našly jsme hotel za podle nás přijatelnou cenu a začaly plánovat. Radši jsem se moc netěšila, je známo, že kdo se těší, tomu sklapne. Doma jsem začala pomalu zvažovat, jak se sbalím na cestu, protože jsme měly zaplacený jen jeden kufr, který přivezla Dede, a já tam jen přihodila své věci.

 

Aerolinky navíc trvají na určité velikosti palubních zavazadel, kterým odpovídala pouze Kaččina taška na cestování do školy. Zaváhala jsem – byla bílá s růžovými popruhy a kytičkami. Když jsem se přiznala k netypickému zavazadlu, Dede mě trumfla – tašku měla křiklavě růžovou, takže bylo jasné, že se neztratíme 🙂

 

Dede: moje taška je dárek od Martina a Marka, ještě z Norska. Nosila jsem ji do tělocvičny… a opravdu jsem se s ní v davu neztratila:)) Neměla jsem ji v ruce od návratu z Anglie, kde jsem ji používala stejně jako v tom Norsku. Přišlo mi to symbolické – měla jsem tam ještě papíry z místa, kam jsem hodlala Matyldu taky vytáhnout.

 

Matylda fotí Oxted... ostatně s foťákem v ruce jsem ji vídala nejčastěji:))

Matylda fotí Oxted… ostatně s foťákem v ruce jsem ji vídala nejčastěji:))

 

Vyjet ráno s odletem v poledne je při současných výlukách nemožné, proto jsme se sešly v Praze už v pondělí večer a přespaly tam. Při dojezdu na Ruzyni jsem už zase koukala jako vidlák – dosud jsem cestovala jen z brněnského letiště, kde při hektickém provozu odletí i čtyři letadla za odpoledne 🙂 Obrovského kufru jsme se rychle zbavily a počkaly na odlet. Mohla jsem sedět u okýnka, a radovat se z výhledu (ano, občas jsem jako malá).

 

Na Gatwicku jsme popadly obří kufr a vyrazily vyzvednout pronajaté auto. Úředník naše číslo vynechal a ještě házel pubertální obličeje, že otravujeme. No, otravovaly jsme jiného a ten se nad námi nakonec slitoval a vzal nás, neb naše číslo záhadně zmizelo z pořadí. Dostaly jsme Peugeota 2008 později překřtěného na Ajajaj– důvodem nebyla kvalita, ta byla excelentní, ale SPZ začínající na AJ 🙂

 

Cesta na pobřeží - Seven Sisters (východně od Brightonu)

Cesta na pobřeží – Seven Sisters (východně od Brightonu)

 

Dede si polohlasně recitovala „doleva, doleva“ a vjela na silnici. Mně byla přidělena funkce navigátora, která byla výrazně jednodušší. Vtip celé situace totiž byl v tom, že jsme neměly autoatlas ani navigaci (Dede o svou přišla, moje neobsahovala Anglii a letištní byla za nehoráznou cenu). Vyrazily jsme tedy vyzbrojeny několika velmi podrobnými turistickými mapami a neochvějnou důvěrou, že všechno najdeme.

 

Dede: Tohle byla chvíle, které jsem se fakt bála – převzít nové auto, levostranné, a rovnou vyjet z narvaného parkoviště na dálnici. Když jsme se nastěhovali do Anglie, zrovna se probíral v novinách případ rodiny z kontinentu, jejíž řidič to nezvládl, vjel do protisměru a výsledkem byli čtyři mrtví lidé. Věděla jsem, že problém není v tom JET – navíc ve správném autě (pokud tedy nehledáte řadicí páku ve dveřích:)), ale kritické chvíle jsou při vyjíždění z parkovišť a pak řešení krizových situací, protože pak jdou vaše instinkty proti vám. Ale nakonec to nebyl žádný problém. Ale je fakt, že zatím jsem nejela autem tady… tak kdo ví, kam se zařadím, až vyjedu z domu:)) Jo a Matylda je skvělý navigátor – ty mapy, co jsme měly, byly turistické – s obrovským měřítkem a silnice nebyly brány jako důležité. Bylo to opravdu jen o kousek lepší než nic:))

 

Inu, Albion!:))

Inu, Albion!:))

 

Dede si naštěstí cestu do Oxtedu pamatovala, tudíž jsme po zaparkování u oblíbeného supermarketu proběhly kousek Oxtedu, pak nakoupily a vydaly se směrem na přírodní park Seven Sisters. Dede věděla směr, já jsem začala lovit směrovky zarostlé ve stromech u cesty a dorazily jsme na parkoviště, kde dost fučelo. Popadly jsme bundy, zakoupené pečené kuře a chleba a vydaly jsme se na piknik k moři s křídovými útesy proloženými vrstvami pazourků.

 

U moře fučelo ještě víc, ale moře úžasně bouřilo, řvalo, začalo zapadat slunce a my jsme seděly u paty útesu a ládovaly se kuřetem. Když jsme vstaly, vypadaly jsme jako školačky – džíny celé od křídy 🙂 Cestou zpátky už zapadalo slunko, do toho romanticky hučel příboj a já jsem uvažovala, jak někdo může bydlet v domě nad mořem, kde musí být takhle větrno většinu roku. Já bych se z meluzíny nejspíš brzy zbláznila.

 

Dede: Útesy jsou fascinující vždycky a my měly navíc štěstí na opravdu bouřlivé počasí, tedy spíš na jeho pozůstatek. Obloha byla k večeru až dramatická, vlny se vzdouvaly, ale nepršelo – řekla bych, že to byl jednoznačně Matyldin sucho-vliv: být tam jen já, tak zaručeně leje!:))

 

Matylda má kamínky! Ano, sbíraly jsme obě a obě je také dovezly domů:)) Kdo by odolal pazourkům zarostlým v křídě?

Matylda má kamínky! Ano, sbíraly jsme obě a obě je také dovezly domů:)) Kdo by odolal pazourkům zarostlým v křídě?

 

Vyfoukané jsme zapadly do hospůdky u parkoviště a já jsem si poprvé dala „restoring cup of tea“, jak pravila Dede. No, čaj s mlékem jsem pila jako dítě. Na první pokus to nebylo zlé a během pobytu jsem si na něj docela zvykla 🙂

 

Cesta do Brightonu, kde jsme měly pronajatý pokoj v hotýlku, proběhla dobře, o to větší kovbojka nastala při snaze zaparkovat. Jednak už byla tma, druhak je parkování v tomto městě tragédie. Nakonec mně Dede vysadila u hotelu s obřím kufrem a vyrazila hledat parkování sama.

 

Recepční měl nahlášený náš pozdější příjezd, proto se na mě usmál a optal se: „Eee… jste paní Raskek?“ Ujistila jsem ho, že nejsem, že to je kamarádka a ta parkuje auto. Usadili mě do jídelny, odkud jsem s recepčním stejně mohla konverzovat, protože viktoriánský dům, ve kterém hotel byl, zrovna rozlehlostí nevynikal. Po půl hodině se mě ten dobrý muž začal nabádavě ptát, jestli kamarádka nezabloudila. To už jsme byla nervózní, ale doufala jsem, že ne a pokusila se Dede zavolat. Marně. Do konce dovolené mi byly výpadky českých operátorů záhadou.

 

Útesy byly vysoké, ale hledět nahoru mě nedělalo problém. Vím, proč jsem se nezkoušela z nich dívat dolů...:))

Útesy byly vysoké, ale hledět nahoru mě nedělalo problém. Vím, proč jsem se nezkoušela z nich dívat dolů…:))

 

Musím se přiznat, že to byla jediná chvíle z celého výletu, kdy už na mě opravdu padala beznaděj. Projížděla jsem uličky široko daleko od hotelu, auta byla naštosovaná po krajích jak hrášky v lusku a prostě NIC! Když jsem to sledovala, přidala se další příšerná představa – kdybych čirou náhodou nějaké místo k parkování našla, bude mrňavé. A já to auto řídím teprve pár hodin a zpětné zrcátko mám na špatné straně. Vždyť já to nesvedu! Nemusela jsem se bát, v uličkách jsem skutečně místo nenašla 😛

Vzhledem k pokročilé hodině jsem už potkávala i skupinky rozjařené mládeže a řešení se ukázalo při jednom z přejezdů hlavní pobřežní ulice. Už jsem totiž byla tak daleko od centra, že se dalo parkovat na kraji cesty. Na té straně u moře nějaká místa byla – a ne úplně trpasličí. Uf, to byla úleva!

Ovšem teprve, když jsem vzala zbývající tašky a zahleděla se do dálky k Brighton Pier, poblíž kterého byl hotel, poznala jsem, jak daleko jsem. No, naběhaly jsme se:)) Navíc mi Matylda v rychlosti při hledání hotelu řekla – je to ten s barvenými prapory. No jo – ale v sobotu měla být v Brightonu Pride Parade a duhové prapory byly u každého druhého hotelu. Šiš, jak mě se ulevilo, když jsem našla hotel a Matyldu!:))

 

Ach, moře! Bylo divoké, hlučné, vítr bral spršky vody ze zpěněných vln... bylo prostě nádherné:))

Ach, moře! Bylo divoké, hlučné, vítr bral spršky vody ze zpěněných vln… bylo prostě nádherné:))

 

Dede nakonec dorazila a spojenými silami jsme vyvlekly dvacetikilový kufr nahoru. Jak se na tom uzoučkém schodišti vytočila dáma s honzíkem pod sukní, netuším. Nicméně jsme došplhaly do druhého patra a odemkly pokoj, který nás opět šokoval svými rozměry (no, po tom schodišti jsme měly už něco tušit).

 

V minipokojíčku byla jen manželská postel s úzkou uličkou okolo, v chodbičce stál starý dřevěný stůl se šuplíkem, jaký mívaly v kuchyni naše prababičky a štokrdle s tak prohnutou jednou nohou, že jsem začala pochybovat o svém zraku. Kufr se vešel jen na stůl, skříň v pokoji nebyla a chodbičkou jsme se pak relativně snadno dostaly do koupelny.

 

Matylda váhá nad jídelním lístkem - ale přijely jsme poznávat, tak čaji s mlékem neunikla:))

Matylda váhá nad jídelním lístkem – ale přijely jsme poznávat, tak čaji s mlékem neunikla:))

 

Navíc jsme zjistily, že bydlení na mořském břehu s sebou nese jisté zvukové efekty – a to racky. Okno vedlo do vnitrobloku, kde se jejich řev obzvlášť pěkně rozléhal 🙂 a v podstatě nezavřeli zobák ani v noci.

 

Dede: Tak díky svému neklidnému spaní jsem se naposlouchala řevu mořských racků víc, než bylo zdrávo a musím uznat, že snad neexistuje zvuk, který by v rámci racčích nápěvů nedokázali vyloudit. Ztracené dítě, naštvaná kočka, přepísknutá flétna, chechtající se opilec, vyjící brzdy. Cokoliv. A nahlas. Pokud mají ještě k dispozici vnitroblok coby rezonátor, neexistuje způsob, jak je neslyšet. A víte, co je zvláštní? V podstatě mi nevadili:))

 

Matyldiny fotky najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2015_Anglie_den_prvni

Foto v článku: Dede

 

Pokračování zítra:))

 

Dede: těšíme se na vaše komentáře a otázky! Nicméně já se taky zeptám: Máte – či měli jste – také nějaké vytoužené místo, kam jste se moc a moc chtěli podívat a nakonec vám to vyšlo? Jak potom dopadla konfrontace snů a skutečnosti?

A ještě jednu speciální pro ty, kdo řídili i na opačné straně vozovky, než jak se jezdí u nich doma: jak vám to šlo? Co vám dělalo největší potíže? Co vás na druhostranném řízení překvapilo?:))

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

59 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jela jsem v roce 2003 zavodit na motorkach do Dorsetu v Jizni Anglii. Vezli jsme tehdy motorku na privesu a posadka byla ve vozidle VW Transporter, ve kterem bylo vybaveni a jidlo. Protoze jsme si ucast platili sami, nechteli jsme tam za drahe jidlo utracet.
  Za volantem jsme se stridali. Co nejhorsiho je na rizeni vlevo jsou kruhaky. Nez jsme se to naucili projeli jsme jich nekolik 4-5x dokola dokola k velkemu udivu i zabave mistnich.
  Pak uz to slo samo.

 2. Početla jsem si a Anglie, ač jsem tam kdysi pár dni byla, patří stále k zemím, do kterých bych se moc ráda znovu podívala. A splněné cestovatelské sny? Bali, Maledivy a Rudé moře.
  U těch vzdálenějších to byl puvodně opravdu jen sen, který se nakonec splnil… Pár dalších snů by bylo, včetně nepříliš vzdálených, jenže kdy a s kým, když z rodiny se mnou nemá kdo jezdit? Např zase prochodit letní Krkonoše…

 3. Krásně jste si pocestovaly a užily si to. A díky za zprostředkování zážitků, je to zábavné počtení a pokoukání.

 4. AHOJ DĚVČATÁÁÁÁ!Jak já se na vás navzpomínala pochodujíc po lepé Vysočině. Jestlipak jste se neztratily (sledovala jsem ostřížím zrakem internetové noviny). Nakonec jsem si řekla, že obě umíte excelentně anglicky, tak jaképak ztrácení 😉 .
  Hi, hi, Matyldo, tak můj manžel přesedlal z kávy na černý čaj s mlékem a moc mu chutná! Já jsem jej pila v dětství a ochotně se k němu přidávám. Jaký má pozitivní dopad i ta kapka mléka v černém čaji na zažívání, o tom je lépe si pohovořit z ucha do ucha a ne na veřejném fóru 😀 .

  Dede, zatím jsem prohlédla Tvoje fotografie a jsou nádherné. Jdu na Matyldiny.

  1. Alex – doufám, že budou krásné fotky z Vysočiny a možná i povídání?! Určitě jste si to na Hájence užili všichni tři.

 5. Matyldo přeji ti, že sis díky Dede mohla splnit sen a vítejte obě zpět. Duo reportáž (hurá pouze první část, budou další !!!) a fotodokumentace jsou skvělé. Z trvalé meluzíny v domě bych se asi také pomátla, ale hezky se na obrázky rozbouřeného moře i domu na útesu kouká. Já tu stále ještě mám kus křídového kamínku s kterým se opravdu dá psát na tvrdý podklad (nepochybně jste vyzkoušely 🙂 ). MMCH – to jste tam bílou hromádku „křídy“ nanosily za účelem focení rozdílu, nebo to udělal někdo před vámi ? Při cestách (z Chichestru, kde jsme bydleli) do Brightonu jsem také nacházela sepie. Neodolala jsem a nosila je domů, ač bezpapouchová. Ale pak jsme po letech měli andulku a jak skvěle sepie přišly vhod,za celý život ptáčka jsem nemusela žádnou dokoupit 🙂 Anglické mini pokojíčky také znám, ale když jde jednomu jen o přespání (ne strávit v pokoji den), dá se to vydržet. U mně je vždy mnohem důležitější horká voda v koupelně (a vůbec koupelna na pokoji), než velikost pokoje. Jak jste zvládly anglické el.zástrčky? Všimla jsem si u fotky z pokoje, že jsou to stále ty ohromné ke kterým cizinec potřebuje nástavec (aby si nabil foťák, mobil).

  Jé vy jste byli v Arundelu??? Tam manžel učil (v Tortington Manor), když jsme si ho vzala a odstěhovala se za ním z Prahy. Svůj druhý campus tam měla am. New England Collage. Po zrušení campusu byly budovy zrenovovány a za velké peníze rozprodány jako luxusní byty. Je to krásné městečko. http://1url.cz/LPJO

  Ohledně otázek Dede – u té první si fakt nemohu vzpomenout, jestli jsem se někam opravdu toužila podívat a splnilo se mi to. Ale pamatuji se na dojem určitého zklamání, když jsem prvně viděla am. Západ – Montánu, Wyoming, Colorado, Arizonu. Měla jsem ty státy v mysli zromantizované z westernů a Vinnetoua. Dojmy z úžasných hor, lesů a krajiny odpovídaly, ale zklamalo mě, že jsem tam bězně neviděla kovboje (no občas ano) a indiáni se neproháněli po pastvinách na koních bez sedla, nechodili v kožených oděvech a nebydleli v tepee ( většinou jezdili v starých, otlučených autech, chodili v džínách a bydleli v rezervacích v karavanách s hromadou odpadků kolem). Samozřejmě tam ta zmíněná romantika stále je, jen se musí cíleně hledat. Ráda jsem se tam pak ještě párkrát vrátila. Co bych ale ráda viděla je Aljaška, ale ta divoká, kam by jela se psím spřežením, nebo bydlela ve srubu uprostřed lesů :)) A vlastně si raději ten sen nechám nesplněný, protože jednak nevím, kdo by mi ho splnil, jednak bych se mohla zklamat a tak budu raději snit, jaké by to bylo, kdyby to bylo.

 6. Uz od mladi jsem chtela do New Orleans. Tak jsme jednou s Chetem udelali dovolenou do Lousiany. Jo, jidlo bylo fantasticke, prostudovala jsem klasicke New Orleans restaurace, 2x jsme meli rezervaci v drahych a fakt to za ty prachy stalo.Podotykam, ze nase americke cestovni dovolene sestavaly prevazne z kempu, ale tu a tam hotel a dobre jidlo. Ale jinak mne New Orleans zas tak nezaujal. Sranda tam byla, to jo. Ale jinak prilis mnoho turistu, spina a smrad. Dojmula jsem se, ze jsem videla Bourbon Street a Preservation Hall, zasunula do mozkoveho katalogu, ale celkove to bylo zklamani.

  Na druhou stranu,kdyz jsme jednou byli na dovolene v Mainu, tak nas napadlo, ze mame cas dojet do Quebecu. Jako decko jsem mela rada jednu knizku, jak ti francouzsti trapperi objevovali tuto cast Kanady. A snila jsem si, a rikala, ze tam se taky asi nikdy nepodivam. A tak jsme stali v Quebec City na valu nad rekou a ja rikam – pekna reka. Chet rika St. Lawrence River. Mozecek zapracoval a fiiha – to je ta reka Sv. Vavrince, o ktere jsem cetla jako holka. Fakt jsem zaslzela. To bylo necekane splnene cestovni prani.

   1. No vida – a já vždycky říkala, že když pohřeb, tak jedině v New Orleans – pěkně s gospelovou kapelou (tam smutně, zpátky vesele) se nechat šoupnou do hrobčičky a hezky se sušit a sušit …

    1. Ygo, ja nerikam, ze New Orleans je spatnej, ale z toho ohromneho ocekavani bylo to zklamani. Co tomu ale nikdo neveme je, ze je to neuveritelny kulturni vliv.

 7. Bola som síce všelikde,ale v Anglii nikdy.Prekrásne fotky,vtipné rozprávanie-teším sa na pokračovanie.Jedna otázočka:cielene ste si vybrali túto oblasť?Londýn Matyldu nelákal?
  A môj sen:túlať sa mesiac po Francii-Provence a Bretagne,prespávať v malých penzioníkoch,byť s príjemným spoločníkom,dať si občas calvados,vyskúšať si či im budem rozumieť a oni mne,niečo si kúpiť na seba-niečo fransúzskeho.
  A ako hovorí klasik:ke´d niečo chceš,tak to dosiahneš,len musíš za svoje sen zaplatiť…

  1. Verenko, Matylda chtěla vidět opravdovou Anglii, pokud možno, nejen tu turistickou. Tak jsem jí nabídla své zkušenosti – a byla jsem šťastná, že mám své vzpomínky s kým zase sdílet. Jak pravila – a já s ní souhlasím: Londýn se dá zvládnout s cestovkou. My jsme se couraly „mým“ krajem (tady jsme bydleli, tady jsem nakupovala, tady chodila cvičit, tady venčila psy:)) – to žádná cestovka nenabízí 😛

 8. Mne vzdycky prisla americka anglictina srozumitelnejsi nez britska. Snad proto, ze jsem vydatne poslouchala Hlas Ameriky v anglictine a Radio Luxemburg. Ovsem to byl zlaty standard. A kdyz jsem emigrovala do Ameriky, tak jsem ten jazyk fakt ovladala. Ovsem kdyz nas uprchliky z lagru z Vidne privezlo letadlo do New Yorku, tak jsem se probudila do reality. Musela jsem na tom ohromnem letisti najit stojanku do Detroitu. Tak se zeptam, ne? No, zeptala jsem se. Usmevava cernoska mi to vysvetlila. Akorat ze jsem ji nic nerozumela. Tak jsem jen skoro v slzach hlesla „Detroit“ a ona ukazala smer. Ono v tom New Yorku se mluvi rapidne a nekteri cernosi maji vskutku jinou dikci. A pak jsem zirala, kdyz jsem zacala chodit s Chetem po asi 7 letech v USA a on mne poprve vzal k budouci tchyni. Sesla se siroka rodina,aby se podivali na ten importovany zazrak, co si Chet poridil. A ja te tchyni a jinym starsim pribuznym skoro nerozumela. (chuckle)

  1. Jeste neco k tomu. Dnes te britske rozumim zcela bez problemu. Aaale, kdyz to rozjedou Skoti, tak jsem obcas ztracena. Mam moc rada jeden BBC detektivni serial, ktery se odehrava na nejakem ostove na severu Skotska – jako Shetlandy nebo Orkneys. A tam kdyz mistni promlouvaji, tak to jde s titulkama. Toz tak.

   1. Hanko, tos mi něco připomněla – Marek měl na mezinárodní škole v Oslo několik učitelů ze Skotska… Trvalo nějaký čas, než ztratil ze své angličtiny jejich (byť mírný) akcent (chuckle) A doteď rozumí mnohem líp různým anglickým nářečím než my…

  2. Hanko, rozumět Oxford (nebo Harvard:)) English není zase takový problém – potíž je právě se všelijakými akcenty a dialekty. Však sis to zkusila:)) Já v Anglii rozuměla rádiu a vzdělaným lidem, u ostatních jsem jen více či méně zoufale odhadovala, o čem mohou mluvit. V některých opravdu špatných případech (když třeba přivezli závozníci koupené postele), jsem pochybovala, že vůbec mluví anglicky – jen to d´rling na konci něco naznačovalo (chuckle)
   Ovšem v New Yorku jsem kupodivu rozumněla mnohem líp, dokonce i černochům, kteří obvykle naháněli stáda turistů. Bylo to překvapující – ale mile překvapující:))

 9. Četla jsem jedním dechem, krásné! Ty křídové útesy, ach, ty jsou tak romantické!
  Obdivuji řidičské umění Dede – vzpomínám, když jsem na londýnském letišti přesedla do autobusu směr hotel a on se rozjel, měla jsem pocit, že tohle nemůže dobře dopadnout, protože ceý svět je vzhůru nohama. (chuckle) Byli jsme pak nabádáni k opatrnosti i coby chodci, což nebylo od věci, protože i když se člověk na přechodu rozhlíží ostražitě, stejně se pak auta řítí odjinud, než očekává.
  Na otázku, kam bych se chtěla podívat, odpovídám: na Plitvická jezera (již od svých 15ti let), na lipicány do Hofburgu a ve stopách své babičky na Zvičinu. (h) Doufám, že aspoň jeden z těchto výletů se mi podaří uskutečnit!

  1. Jé Hančo, ty sníš o naší Zvíče? (inlove) Jen přije´d, já ti ji ukážu ze všech stran! 🙂

   Jinak jsme s Matyldou taky chodily v Brightonu jen na zelenou… Ta auta fakt vyskakovala odevšad – vůbec na šílené centrální křižovatce naproti Brighton Pier! (wasntme)

  2. Jenom upozorňuji, pokud na lipicány, tak ne o prázdninách. Oni totiž mají taky prázdniny a z Hofburgu se stěhují na venkov.

   1. Díky za upozornění! Zatím to bohužel není tak, že bych už balila kufr, pořád se nikdo nehlásí jako spolucestující a když se doma zeptám, tak se to vždycky nějak zamluví. 🙂

 10. Krásné!
  Fotkama jsem se pokochala, vyprávěním pobavila a těším se na pokračování. Vypadá to, že jste si to bezvadně užily.

 11. Já jsem měla tři taková vysněná místa, která jsem strašně moc toužila vidět na vlastní oči. Dvě se mi splnila, třetí pořád zůstává, ale ta touha už není tak naléhavá. Obě dvě místa mé touhy naštěstí vrchovatě splnila má očekávání, nekonalo se žádné zklamání.
  Jako první se mi splnila touha vidět Izrael. Byla jsem naprosto nadšená. O to víc, že jsem vůbec nemohla uvěřit, že v téhle své vysněné zemi skutečně jsem (byla jsem tam docela krátce po převratu), moc jsem nevěřila, že se tam vůbec někdy podívám.
  A druhým mým vytouženým místem byl New York. Tam jsem se cítila ve svém živlu, jako doma. Prostě naprostá paráda.
  To třetí místo si nechám pro sebe, nevím, jestli se mi někdy splní. Jestli ano, doufám, že ani napotřetí nezažiju zklamání.

  1. Milá Tapuz, povídání o Izraeli by mě moc a moc zajímalo! Neplánuješ něco napsat? Jsem fakt zvědavá!
   Pocity z NY jsem měla stejné – já, osoba převážně lesní, jsem byla megaměstem fascinovaná a udělalo na mě nezapomenutelný dojem.

 12. Přávidím! Moc mě zase potěšil mozaikový podchod a pak Oxted a… cukrárna pana Robertsona.
  Usalašili jsme se tam u stolku a ještě před objednávkou přistála na stole voda. Bezprostředně ze mne s úsměvem vypadlo that’s all? Pan Robertson zareagoval okamžitě a s anglickým smyslem pro humor se během minuty, taktéž s úsměvem, přede mnou objevil talířek s čokoládovými bonbony. No není to nádherný! Pro tyhlety smeče mám Anglii ráda a těším se na další povídání. Přávidím.

  1. Ano Jano, Terry byl velmi terryovatý, možná je rok od roku terryovatější:)) Měla jsem moc radost, když jsme se poznali – pořád ještě nezapomněl, jak jsme u něj kupovali ten servis (kompletní anglický porcelán:))

 13. hihi, tak nejdřív musím přiznat, že jsem zčerstva hned po ránu byla za debila – rajče mi nabonzovalo Matyldí album a já jsem v komentáři hned pod první fotkou jásala, jak je to úžasné, že Matyldaihned průběžně cpe fotky na net a jak báječné bude sledovat jejich cestu on-line v přímém přenosu… no, tak to jsem se trošku netrefila (rofl)

  levostranné ježdění, resp hlavně ježdění, to si vůbec neumím představit, JASNĚ že řadicí páku bych hledala ve dveřích, kde taky jinde naž napravo, žejo!!! vlastně vůbec nevím, jestli bych levačkou nějakou rychlost zařadila – asi na rozjezd pětku, si tak tipuju (fubar) (tmi) … byla asi výhoda, že Dede už to zažila, přece jen už naučené se poměrně rychle asi vrací – když jela poprvé, no jistě to tu už psala, ale to je dávno, tak si to nepamatuju… ale mantru Dede si polohlasně recitovala „doleva, doleva“ naprosto chápu

  problém s fungujícím automatičnem si prožil můj švagr, když v noci v jakési zatáčce potkal protijedoucí auto a strhnul řízení – samozřejmě vpravo… naštěstí jeli oba pomalu a skoro nic se nestalo, jen zmuchlaný nárazník… co je horší – udržet se vlevo, anebo že celé řízení je zrcadlově obráceně??

  nad čajem s mlíkem jsem se uchechtla, po zkušenostech ze svých raných školních let nevím, zda bych to pozřela 😀 , to je nutné, jiný vám nedají? anebo to teda Matylda chtěla mít anglické se vším všudy??

  ostatně hlavní otázka, na kterou se jako angličtinář přímo třesu – jak to bylo s porozuměním místním????? … sama znám dorozumívání v angličtině jen v jiných zemích, kde je to cizí jazyk pro obě strany, tudíž přece jen vládne kdyby nic jiného, tak pomalejší kadence… a teda jednou jsem jednala s autorkou Američankou, ale za sebe mám pocit, že americká angličtina je srozumitelnější

  jinak je celý článek zajímavý a úžasně čtivý, ostatně obě autorky píšou tradičně skvěle, takže je to počteníčko jedna báseň a už se těším na další, a další, a další!!!! (y) (h)

   1. Ano, Raskek jsem tam, kde není zbytí a je třeba anglicky říct mé příjmení. Po většinu těch pěti let v zahraničí jsem ale byla pro jen trochu známé lidi prostě Dagmar – a Martina oslovali Martin, nebo Dr. Martin. To naše příjmení cizince prostě nenadchne… 😛

  1. Eh, Bedo, tak porozumění místním pro mě bylo až na přílet na Gatwick noční můrou 🙂 V letadle mě šíleně vyděsilo, že letušce v mikrofonu rozumím každé sedmé slovo, ale když letadlo přistálo, rozuměla jsem jí dobře. Na pasovce jsme chytily vysmátého úředníka a při půjčování auta jsem se už uklidnila a rozuměla 🙂 Ovšem Dede mě ujistila, že angličtina v jižní Anglii je nadstandardně srozumitelná (šla jsem to otestovat, když jsem šla objednat čaj u Seven Sisters). Ovšem při odletu z Gatwicku nás na letišti rovnal do front jedinec, který podle intonace mluvil anglicky, ale nerozuměla jsem mu ani slovo.

   1. Dvakrát jsem byla ve Walesu a s porozuměním to bylo tak, že mi bylo celkem fuk, jestli dotyční mluvili anglicky nebo velšsky, nerozuměla jsem prakticky ani slovo! Byl to pořádný útok na sebevědomí, ale vždycky jsem si představila, jak by na tom asi byl cizinec znalý češtiny, kdyby na něj spustil dejme tomu Šlonzak, a to mě celkem uklidnilo.

   2. S pasovkou mám z loňska také dobrou zkušenost. Protože jsem měla propadlý pas, jela jsem na občanku. Správně jsem se zařadila do fronty pro občany EU, ale když jsem na ně koukala, VŠICHNI měli pasy a ani jeden občanku. Měla jsem nastudováno, že občanka s čárovým kódem má stačit, ale červíček zahlodal. Když jsem přišla k okénku a podala úředníkovi tu ubohou kartičku, tak ten úplně viditelně ztuhl. Už jsem se viděla, jak letím příštím letem domů. Ale nakonec to strčil do nějaké čtečky, načež se široce usmál a pustil mě dál. Takže dobrý.

   3. … jedinec, který podle intonace mluvil anglicky, ale nerozuměla jsem mu ani slovo.
    (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (y)

    1. Bedo, to byl ten druh řeči, nad kterým si já vždycky podle My Fair lady zanotuju „Poor professor Higgins“ (rofl)

     Mládenec nás honil zdvořile, protože po sérii neidentifikovatelných zvuků se vždy ozvalo „plááíís“ což mělo být please… (chuckle) Pro neangličtináře – mělo to znít „plís“

 14. Dede a Matyldo, ani nevíte jakou radost jste mi udělaly. Zhltla jsem zážitky na jedno vdechnutí a strašně se těším na další. Určitě ještě Anglii dám ale ne sama a autem po ní. Nebude to sice tak romantické ale jinak bych to už nezvládla. Ten hotel, zvlášť pokoj je opravdu minimalistický, připomíná mi to nocležny typu Formule, ty jsem zažila dříve i nyní ve Francii. Došlo k pozitivním změnám alespoň v těch , kde jsme byli my. Byly velmi čisté a upravené, taky společná deka ale ve třetí posteli – horní, byly deky náhradní.
  Fotky jsou bezvadné, moc díky, jste borci, že jste zvládly auto. Mým snem byla Provence a to se mi splnilo letos. Dokud budu chodit a myslet, budu cestovat.

  1. Jenny (inlove) ta poslední věta je úžasná… a máš pravdu.
   I když… poslední dobu mám problém vypravit se na cesty, mám dojem, že jsem k tomu svému domečku přirostlá jako šnek. Ale když už se odtrhnu, tak je to dobrý – zvědavá jsem pořád 🙂

 15. No pekne ste si pocestovali a dobre sa to číta, teším sa na ďalšie diely! Šoférovanie vľavo som kamoške tento rok zatrhla na Severnom Cypre. Obvykle na ostrovoch mávame aspoň 2 – 3 dni prenajaté auto, ale pohľad na Turkov jazdiacich razantným stredomorským štýlom po ľavej strane úzkych horských ciest bol pre mňa proste príliš desivý (chuckle) . Severný Cyprus je totiž tak trochu kocúrkovo, z koloniálnych anglických čias si museli nechať zrovna anglické zástrčky (redukciu sme ale mali, chvála internetu a výpredajom v datarte) a jazdenie vľavo! Grécka časť Cypru (2/3 ostrova) šoféruje normálne vpravo. Pevninské Turecko samozrejme tiež. Ale oni ne-ee, oni musia byť extra … Keď som si tak ale ostrov pozerala na satelitných snímkach, vlastne by sme sa ani nemali autom kam ísť pozrieť. Tie dve-tri väčšie mestá (tureckú časť Nikózie, Famagustu a Kyréniu) sme si pozreli v rámci výletov a vlastne už tam ani niet kam ísť. Dlhý úzky výbežok ostrova smerujúci k Turecku (Karpas) je pustý, keďže je celý rezerváciou pre morské korytnačky a nesmie sa tam ani stavať ani nekontrolovane turistikovať. To im samozrejme chválim a som zvedavá, dokedy im to vydrží …

 16. Holky bravo! Tak nějak jsem si ty cestopisné články o Anglii představovala – jedna vypráví a druhá doplňuje. Na fotky jsem se ještě nedívala (ale už se těším).

  Hmm – parkování je pro mne noční můrou, pokud nemusím, neparkuju (klidně jedu celou cestu do Chorvatska, ale zaparkovat musí Jeník).

  Jinak vytoužení místo tak nějak ani nemám – hlavně když jsem s lidmi, které mám ráda. A s vámi dvěma bych klidně jela kamkoli (chuckle) …

 17. Pěkný cestopis. Je vidět, že to posunování teplého podnebí pomáhá aspoň při cestování na sever 🙂

  Vytoužených míst bylo, ale největší šok byl u Mallorky, kde se neustále ohánějí 300 slunečnými dny v roce a když jsme tam přiletěli, tak pršelo 😀

  1. Ch-ch-ch … na Malorce byla taková zima, že jsme děkovali nebesům, že jsme si na sebe „do letadla“ vzali teplé svetry a ponožky a dokonce měli i větrovky. Když jsem viděla ty zmrzlé německé dětičky v nátělníčkách, tak se mi chtělo plakat

 18. Dede a Matyldo, stará dobrá Anglie. Tam musí být krásně, podle fotek soudě. Nebyla jsem tam a myslím, že už se tam nepodívám.

  A k tvé otázce DEDE. Jak už jsem tu několikrát psala, naše vytoužené místo je Řím. Byli jsme tam 3 x a dáli bůh, snad se tam ještě podíváme. A racek chechtavý nás tam budil každý den okolo 4 hod příšerným chechotem.

  Míša

  1. Míšo, o tvé lásce k Římu vím (inlove) Jen by mě zajímalo – patří tato láska jen jednomu městu, nebo plánujete postupně objevovat i další kousky Itálie? 🙂

   1. DEDE my už jsme Itálii objevovali. Jeli jsme východní pobřeží – Rimini, Assisi, Gubbio, Perugia a Benátky.
    Pak západní pobřeží – Pisa, Lucca, Cinque Terre.
    To jsme jezdili s cestovkou.

    Proč nás tak chytil zrovna Řím, my ti nevíme. Asi každý z nás má nějaké srdeční město a u nás to je právě on.
    Poprvé jsme tam byli s cestovkou a 2 x sami. Když už jednou poznáš cestování jen ve 2, tak už jinak nechceš.
    Doufáme, že ještě jednou Řím uvidíme. Je tam toho ještě mnoho na objevování.

    Zatím se díváme přes web kameru
    http://www.skylinewebcams.com/it/webcam/italia.html

    M.

 19. jé dede vy jste byly kousek od našeho městečka a zrovna když já jsem byla v česku na dovolené. proč jste nepoužívaly google maps na smartphonu k navigaci? internet tu skoro nic nestojí. jste skvělý, já se hrozně bojím jezdit kde to neznám a když nevím kam jedu bez navigace nepojedu.

  1. Třeba můj mobil měl občas problémy i s voláním a o datech mi oznámil, že prostě nebudou. V hotelu jsme měly problém s wi-fi. Pak Dede přišla na to, že když se zkusí připojit na wi-fi na recepci, kde probírala otázku připojení, tak se jí to povedlo a na nějakou dobu to připojení přenesla i do pokoje, než zase zmizelo. Přišlo mi, že problematika mobilů byla něco jako dva kohoutky na umyvadle- zcela nelogická 🙂

   1. já jsem spíš myslela si prostě koupit anglickou sim kartu, ale zvládly jste to stejně i bez navigace

    1. Wendulko, já jsem si hodně pamatovala – určitě hlavní směry. Podrobnosti dohledávala Matylda na cedulích. Výlet na Arundel byl jediný, kde jsem byla úplně mimo, ale navigace „podél moře a pak zahnout vpravo“ jsme taky zvládly (chuckle)

  2. Netřeba internet, dnes je tolik offline map, že do auta to rozhodně postačí. Třeba Here, ty jsou na všechny platformy (i když vysloveně zabudované je má jen Nokia/Microsof) 🙂

 20. Na to jsem si zvykl v Indii velmi rychle, je to totiž ten nejmenší problém. Jízda vlevo je jediné pravidlo, které jsou ochotni tam jakž takž dodržovat. 😀

  1. Alasdaire, v Indii bych hodně váhala, jestli vůbec za volant sednout – podle toho, co jsem viděla v dokumentárních filmech. A to filmy určitě neřeknou zdaleka všechno 😛

   1. Doporučuje se vřele najímat si místního řidiče a k tomu doporučení se připojuji. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN