HOST DEDENÍKU – Ri: Jak hubnout se STOBem a s rozumem (2) Žravky a nežravky

Druhý díl úspěšného článku Ri o hubnutí v souvislostech – komu ušel první díl, najde ho zde.

 

Lidé jsou různé, jak říkala moje kamarádka. Takže já bych je pro další účely rozdělila do dvou part. Na žravky a nežravky. Ať je to jednoduché 🙂

A můžeme se rovnou vrhnout na STOB.

 

Žravky

Začnu žravkami. Je to pro mne jednodušší, protože jsem jednou z nich. Jsou to ty typy, které se ze stresu dovedou vyžrat. Nedělají si těžkou hlavu, obvykle nestojí o sladké, ví, kde mají co dobrého a je toho hodně. A nedrží diety.

Leckdy žijí zdravě, nesnědí nic špatného, samé kvalitní potraviny, mívají dost pohybu a díky tomu i dost svalů (které obvykle nejsou vidět). Tenhle typ bývají i chlapi. Když se taková žravka rozhodne začít se STOBem, nastavení jí sníží příjem třeba na polovinu dosavadního. A s poměrně velkou pravděpodobností pod bazál.

Rozumná žravka bude týden, čtrnáct dnů hladovět. Pak vybílí lednici, řekne si, že na tohle se může vykašlat a vrátí se k původnímu způsobu stravování, celkem bez újmy na zdraví. Žravka zatvrzelá nebo dobře motivovaná bude hladovět dál, až dosáhne požadované váhy. Pak si s úlevou dojde na pořádnou večeři … A nebo začne číst 🙂

Moje rada pro žravky zní takhle: Najděte si program na MTE, ve kterém budete evidovat jídlo, tak jak ho jíte. Bez semaforků, bez návodů, cyklů a rad. Možná i bez přihlášení, pokud vám nebude vadit, že hodnoty do dalšího dne zmizí. A taky v něm evidujte pohyb, dopočítává se do 24 hodinového dne, a pokud se přihlásíte, bude vám dokonce malovat grafy.

Přibližně po čtrnácti dnech nebo po měsíci budete mít představu, kolik kalorií skutečně sníte, kolik spálíte a hlavně, jak vypadá bilance. Pak si pusťte ten nejdelší hubnoucí cyklus na STOBu. Ručně si nastavte doporučený příjem 2000kJ pod stávající příjem, nebo doporučenou hodnotu pro snižování hmotnosti podle MTE a můžete začít.

Pozor. Toto nastavení bude fungovat skutečně jen žravkám, pokud při zapisování zjistíte, že se s denním příjmem plácáte okolo hodnoty bazálního metabolismu, nebo máte z jiného důvodu příliš nízký příjem, bude na to třeba jít od lesa.

 

Nežravky

Snižování tady moc účinné nebude. Ve spletité diskusi, kterou jsme vedli na STOBu jsem měla dojem, že nikdo si není tak docela jistý, jak postupovat s těmi, kteří nejedí. Mám ve svém okolí několik takových. „Nechci to, to není pro mě, víc jíst nemůžu, nestíhám, kdy to jako mám uvařit…?“

Tyhle otázky si ale člověk musí zodpovědět sám. Nikdo jiný to udělat nemůže. A pak už jen rada: Najděte si program na MTE … jo, taky zapisujte čtrnáct dnů až měsíc. Udělejte si odhad průměrného denního příjmu v kJ a ve STOBu si zadejte hubnoucí cyklus. Nastavte doporučený příjem asi 400kJ nad průměr, který jste napočítali a věnujte se sbírání bodů.

To znamená dodržovat rozložení jídla během dne, snídat, obědvat, večeřet, pít …atd. Správně plnit bílkoviny, nevynechávat tuky a (pokud nemáte opravdu zvláštní energetický výdej) nepřelézat sacharidy.

Nevěřím, že se někdo neváží každý den. Takže nejspíš zjistíte, že se první dva, tři dny váha mírně zvedá. Tady je potřeba zachovat chladnou hlavu. Minimální doba, za kterou se dá udělat nějaký závěr, je čtrnáct dnů. Výkyvy nahoru a dolů jsou normální. Dlouhodobý trend prostě trvá dlouho. Dále pak postupujte jako u udržovacího cyklu.

Každých čtrnáct dní navyšte příjem o dalších 200-400kJ. Není třeba spěchat, ale zase je to navýšení potřeba. Pokud vás to rozčiluje, trochu přidejte pohyb a pěstujte svaly, ale neubírejte jídlo. Měli byste se dostat až na hodnotu, kterou MTE doporučuje pro vaší postavu na hubnutí, a to zespoda 🙂

 

 

 

Navyšování příjmu je strašně náročné na psychiku. Aby to nežravkám nebylo líto, žravky to musí udělat taky. Po skončení hubnoucího cyklu vždycky musí následovat stabilizace systému, tj. přivyknutí organismu na novou „energetickou hladinu“.

To se dělá vždy ve STOBu pomocí udržovacího cyklu. Jeho délka by měla být dvojnásobek délky cyklu hubnoucího. Čím déle tím lépe. Pro člověka, který právě konečně shodil několik kilo, je to skoro nepřekonatelný problém. Ale bez toho se nakonec vždycky vrátí zase na začátek.

Je potřeba přesvědčit organismus, že jídlo je, je pravidelné a je ho dost. Podstatou udržovacího cyklu je pravidelné a pomalé navyšování příjmu, o 400Kj každých čtrnáct dní. Tak dlouho, dokud nedosáhneme stability a přiměřeného příjmu (třeba podle MTE). Docela bych varovala před opakováním hubnoucích cyklů, bez dostatečné stabilizace a navýšení, myslím, že by se to pak snadno mohlo zvrtnout do dlouhodobé hladovky a tlumení metabolismu. A to určitě nechceme. Vždyť není kam spěchat.

 

Pokračování příště: O bílkovinách:))

 

Ptejte se, diskutujte, přemýšlejte a hlavně sdílejte své názory, pochyby i přesvědčení s ostatními! Však je nás na té hubnoucí lodi mnoho a nikdy nevíte, kde najdete radu nebo povzbuzení. A v diskuzi se toho obvykle dá najít spousta:))

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Potřebuji od některé z vás odpověď- máte někdo zkušenost s kuchařkou od Mačingové? Slyšela jsem na to hodně pozitivního. Ale já všemu nevěřím. Tady bych si poradit ale dala.

    1. Na hormony byli vynalezeni endokrinologové. Fakt, ze zlomené nohy se taky nejde vyžrat, chce to sádru 🙂

     1. Jen se tady dostaň k endok. Co chodí k pí.dr na štítnou tak ta si ničeho jiného nevšimne protože nemá čas. Jen ji vynadá, že moc jí. A to není pravda, možná spíš málo a špatně. ALE potřebuje asi nastartovat něco jiného. Páni lékaři jsou přetížení. Neděláš výživovou poradkyni ?

      1. Na tohle bych doporučovala opravdu dobrého endokrinologa, co takhle objednat se do většího zařízení, najít něco na netu na nějaké klinice, jsou dlouhé objednací lhůty, ale tohle není až zas tak akutní. Na výžívového poradce bych fakt nespoléhala, ri má pravdu, na zlomenou nohu je ortopéd a sádra, na tohle zkušený endokrinolog na dobrém pracovišti. Držím dceři palec, přítelkyně třičtvrtěstoletá jako já je v podobné péči už čtyřicet let a drží si váhu a všestranně prosperuje.

   1. koukla jsem na ten odkaz a přiznávám, že když jsem se pročetla k tvrzení „Nemusíte cvičit ani vynaložit jinou fyzickou aktivitu, stačí se pouze držet jídelníčku a receptů, které definovala Antónia Mačingová“ – tak už to pro mě začalo být nevěrohodné (čti = je to kravina)… minimálně v mých skoro šedesáti je domnívám se JAKÁKOLI pouze změna jídelníčku nedostačující – mám pocit, že ani úplná hladovka by nefungovala 😀

    1. kamarádky syn (24) to držel, byl spokojený, sundal 8 kg, denní pohyb normální: studium na škole, odpoledne kámoši,procházka se psem, večer PC

  1. Kuchařku neznám, ale koukla jsem na 28-denní jídelníček a mám dojem, že bych nepřežila. To není dieta, to je hladovka!

 2. Páni, to je ale věda!
  Já bych měla stejný problém jako Beda, musím mít kafe, bez něj nejsem schopná existovat, poněvadž mám pekelně nízký tlak. A to kafe musí být do velkého hrnku, zalité mlíkem nebo smetanou 😛 (a už by jouly lítaly!).
  Jo a v programu jsou někde tabulky na vyhodnocení pohybové aktivity, aby člověk věděl, že třeba hodinou rychlé chůze spálí tolik a tolik joulů?

  1. Ano, ve STOBu i v MTE jsou. V MTE je možné do nich nahlížet i bez přihlášení. Ale musí se samozřejmě vyplnit výška, váha, věk … protože spalování je vždycky koeficientem násobený bazální metabolismus 🙂
   Hmmmm, teď mi došlo, jak je to nespravedlivé, když hodinu hází lopatou páník, spálí 2244kJ. Když já, spálím 1480kJ. Jak to, když já se při tom víc nadřu ???
   😉

    1. mají!! hm, já bych i pochopila nějaký rozdíl – jiná tělesná stavba, metabolismus, bla bla bla… no ale skoro dvojnásobek? 🙁

     1. Jeden a půl násobek 😉 , možná jakkel váží skoro jako jeden a půl ri. Přepočítává se to na kila osoby.

       1. Tak nějak na ten pohyb potřebuješ víc energie, když víc vážíš. Fyzikální zákony jsou neúprosné.

        1. Nejen na pohyb. I na krmení a vyhřívání té hmoty. Bazální metabolismus závisí na výšce, váze, pohlaví, poměru kostí, svalů, tuku, teplotě okolního prostředí … proto je dobré mít představu 🙂 To stačí. Přesné číslo stejně nezískáš 🙂
         A proto většinou, když dva jedí stejně, výsledky jsou různé 🙂

 3. Ri, to moc zajimave. Budu se muset nad tim zamyslet. Akorat ja vubec nerozumim tem joulum. Tady je vsecno na kalorie.

  1. Tady je to různě, obvykle obě jednotky vedle sebe.
   Když se číslo v kJ vydělí 4,2 je to v kcal.

 4. 🙂
  Stres je vůbec divná věc. A ten psychický … na ten nás snad ani příroda nevybavila …

 5. Já mám v současnosti o 10 kg míň, než jsem měla před operacemi. A díky bohu za to. Pěkné to ovšem nebylo, protože jsem po anestezii nemohla pít, natož jíst. Tak mě zavodňovali infuzí a jíst jsem začala až po několika dnech. Tohle dvakrát a jsem jak lunt. Protože jak jsem bez prsouch, pokaždé, když se najím, mi vyleze břicho. Ještě s prsama jsem ani netušila, že nějaké břicho mám, protože jsem si na něj ani neviděla 😀 Teď mám postavu souměrnou a vypadám jak klučina, což ještě podtrhují moje znovurostoucí vlasy, které mi vytvořily huňatého ježečka.
  Budu se snažit si současnou váhu udržet, ale onkoložka už mě varovala, že neví, jak se mi to podaří, protože 10 let hormonální léčby prý bude na postavě vidět.
  Moje ségra je celoživotní dietářka, která doopravdy zhubla až v Řecku, protože jíst tam zdravě a dietně je jednoduché. Ryby, zelenina, mořské plody, saláty. To bych si taky nechala líbit 😀

  1. Kaštánku, myslím, že bys měla vsadit na to zdravé jídlo a pohyb, jak jen to bude možné. S hormony se blbě bojuje, ale jsi mladá, to zvládneš (inlove)
   Prostě se snaž nepřestat umět smát a zbytek už půjde sám 🙂
   Gratuluju k ježkovi! 🙂 Ostatně, toužila jsi po kudrnách – nezačínají se třeba ježečkovi kroutit bodliny? (angel)

   1. Možná se bodliny kroutěj, ale mě je s tím ježourem tak dobře, že ho zatím asi budu nosit i nadále. Údržba je tak jednoduchá a rychlá! Ale chce to barvit, teda. Možná konečně zkusím tu bílou platinovou, co jsem po ní kdysi toužila, jen jsem nesehnala odvahu 😀

    1. BINGO! ať žijí ježci, ježkové všech zemí spojte se!!! (inlove)

     a pokud změníš barvu, tak se předveď, ale ta tmavá u tebe vypadá dobře (na rozdíl od mojí šedivějící poch*ané slámy)

     ano ano, s barvením je problém když je to tak krátké – dobré řešení jsem stále ještě (po asi dvou letech?) nenašla

    2. Všetko vyskúšaj! (y) Ale skús radšej nejakú bez- alebo nízkoamoniakovú farbu, menej vydržia ale sú šetrnejšie k pokožke. Toto nemá byť žiadny emo ale ofinkový smajlík: (emo) 🙂

  2. Kaštanku – myslím, že v dnešních horkých dnech ti ježečka mnohá dlouhovláska závidí (nod) .
   Jo hormony jsou sfiňa, ale to se nedá nic dělat – znám pár lidí, kterým léky taky pozměnily postavu a přesto jsou krásní a jedineční – zrovna jako ty.

  1. Ono je to v tom STOBu v podstatě napsané. Jenže kdybych chtěla ukázat kde konkrétně, budu to hledat děsně dlouho. Ty návody jsou hodně rozptýlené, něco v článcích, něco v komentářích. Asi jak ten program vznikal a vyvíjel se 🙂
   A pak se čas od času vynoří „odpověď“ na dotaz: vždyť jsme to tu řešili před rokem. Hele tady … a odkaz. To pro začínajícího není ideální 😀

 6. Tak já jsem si o sobě dlouho myslela, že jsem žravka. A tenhle týden jsem začala počítat podle návodu Ri… a jsem nežravka. Včera jsem se zase nedoplazila ani k té hladině příjmu na hubnutí. Mám tak úžasně zafixováno to „nežer, seš tlustá“, že jsem opravdu léta ubírala a ubírala… až asi fakt hladovím, byť nemám hlad 🙂

  1. Nejhorší na tom je, že člověk si nemůže ověřit, jak to s tím metabolismem je. Musí to vyzkoušet a vychytat sám na sobě. A věřit víc vlastním pocitům než tabulkám 🙂

   1. No, věř tomu, že při tom příjmu, co mi STOB nastavil kdysi, jsem chcípala hlady. Teď to ujde, ovšem je pravda, že od té doby jsme určitě ubrala z jídla, že když to chce STOB, tak je to dobře a musím jíst míň…

 7. No, já jsem podle STOBU zhubla 22 kg a postupně pak nabrala cca 4 kg. Horkotěžko tu váhu rok držím, i když se snažím dodržovat „hubnoucí“ cyklus. Tak jsem si schválně spočítala BM, nejen z váhy, ale i s udáním obvodu pasu, boků,zápěstí a předloktí, vždy mi vyšel o cca 1000 kJ víc, než mi spočítal STOB. Jestli v tom fakt nebude ten zakopanej pes, že už dál nehubnu (devil). Jen nevím, jak bych ten příjem zvýšila, protože cukry moc navýšit nemůžu, jedině snad bílkoviny, ale jako dia bych jich zase moc jíst taky neměla….

  1. Ivo, Ri má nachystanej díl o bílkovinách – dám ho samostatně, protože je to prostě i s tímhle najednou příliš mnoho informací. Třeba tam něco najdeš… 🙂

   Ale až v srpnu, příští týden bude zase povídkové léto, páč jedeme s Matyldou objevovat Angli… tedy ona jede objevovat a já jí mám být průvodcem. Šiš jak já se těším, že se zase podívám do míst, kde jsem ještě před čtyřmi roky žila!

   1. Dede, on je u dia problém v tom, že moc bílkovin zatěžuje ledviny, které může poškozovat i ten cukr. Naštěstí všechny biochemické hodnoty mám na úrovni zcela zdravého člověka, jen ten cukr mám mírně nad – zřejmě pomohlo to zhubnutí, nedělám si iluze, že jedna tabletka s nejslabším množstvím metforminu udělala ten zázrak. Jen musím moc přemýšlet, co do té pusy strčím, no…
    Jinak si to užijte, závidím 😉

    1. Ano, u diabetu je všechno jinak. Co jsem se o něm dověděla mě hrozně nenadchlo. Uvažovalas o snížení pohybu ? Ne co do objemu ale intenzity? To není rada, jen se ptám. Zajímal by mě i krátkodobý výsledek.

     1. Tak obecně se mají diabetici co nejvíc hýbat, ideální je prý chůze. Momentálně lítám kolem zahrady,takže na procházky času není. Od pozdního podzimu do jara buď chodím ven nebo šlapu na pásu. No, je to těžký nějak to ukočírovat, aby člověk nepadl na hubu a při tom mu nevyletěl cukr.

      1. Vidím to na tátovi. Vlastně on byl jeden z důvodů, proč jsem začala hledat nějaké informace a souvislosti.

       1. Ri, víš, co je zajímavé? V ČR jsou hodnoty glykemie a glykovaného hemoglobinu nastaveny oproti třeba USA strašně nízké, zřejmě zde úspěšně pracuje farmaceutická lobby. Já bych byla v Americe považována za zcela zdravou, nebo možná prediabetik, zde jsem diabetik. Zrovna tak před deseti lety i u nás…

        1. Fakt? Uf.
         Tak nevím, jestli to mám popsat jako zvláštní, nebo příznačné.
         Nebo že by to v USA měli špatně ? 😀

         1. Tezko rict. Jihovychodni USA je jak hlavni mesto cukrovky na svete. Castecne proto, ze cernosi maji velky geneticky nabeh na cukrovku. Jinak ovsem farmaceutickou lobby v USA nikdo netrumfne. Proc jinak platime tady za ty same leky co v Evrope nekdy az desetkrat (a vic) nez v Evrope?

   2. Ano, hanebně přiznávám, že v téhle evropské zemi jsem ještě nebyla, což se vzhledem k mému povolání může zdát neuvěřitelné. Tak jsem zvědavá, co mě čeká, protože Anglii znám z učebnic a detektivních seriálů 🙂

   3. Dede, též vám s Matyldou závidím – mám vystudováno, a ještě jsem tam nebyla 🙁 … no jo, němčináři holt vyjeli do NDR, my nikam

    jedete takhle ve dvou, smím-li se zeptat?

     1. Super – myslím, že si to vy dvě krásně užijete! A těším se pak na články – jak to vidí Dede a jak to vidí Matylda … to bude krásné porovnání! Krásné dny vám přeji.

      1. Dede napsala z Anglie plno článků… já sama moc doufám, že se nechá slyšet především Matylda! (chuckle)

       1. Dede napsala sice NĚJAKÉ články o Anglii, ale ne o Anglii s Matyldou (chuckle) , protože já si myslím, že je přece jenom rozdíl být někde sama, být někde s rodinou a být někde s kamarádkou …

        1. do kamene tesat, Ygo (nod)

         a ta sestava se mi líbí, myslím že si to holky na takovéhle dámské jízdě super užijou (y)

 8. zase píšu, než jsem si to (pořádně) přečetla, protože mám to vnitřní puzení… totiž – nevím jestli jsem žravka nebo nežravka 🙁

  kdo mě zná, možná se už chechtá a vkládá mi do úst i do pera, ba i do kláves, že jsem žravka… no, já jsem asi „od přirození“ žravka, leč nikoli praktikující (a zase, nechechtejte se, jednou nebo dvakrát za rok, kdy do sebe na Pražení naláduju kopec, je sice z hledisek nejspíše mnoha chybné, ale v zásadě si opravdu myslím, že poměřeno 356-ti dny nepodstatné)… takže se asi chovám spíše jako nežravka a už jsem si na to celkem zvykla, takže nijak netrpím

  a teď, STOB neSTOB, semaforky nesemaforky, realita je u mě prostě taková, že dlouhodobě mám tak nějak stejnou váhu (která se mi ale nelíbí), a mám proto pocit, že když to nechám tak jak to je a opravdu znatelně přidám pohyb (který jinak nemám téměř žádný), tak by to z hlediska mého nezdravého rozumu prostě MĚLO znamenat pohyb váhy dolů (když si představím ten poměr příjem/výdej)

  přidám ovšem, že mám několik docela mocných nepřátel… jednak je to věk (OPRAVDU se jinak hubne ve třiceti a jinak v šedesáti) plus připočteno po přechodu jiné hormonální vybavení – a je pravda, že když se třeba v MHD rozhlédnu kolem sebe, tak postarší ženy jsou s velice výraznou převahou tělnaté (ať se to komu líbí nebo nelíbí, prostě to tak je a já nevím jestli jsme národ tlouštíků, nebo je to tak všude po světě)… a druhak je to zopár chorob provázených zopár léky, které to mají rovnou v příbalovém letáku, že mezi nežádoucí účinky patří váhový přírůstek

  tož fčil, co s tím???? (ano, opět vlastně jen jedna otázka)

  1. Bedo,sepiš si co sníš denně, poctivě..všechno, i pití…a kolik…dej tam litr sladkýho kafe s litrem mlíkem, ovoce, škrobový jogurty,uzeninu..prostě i to blbý kolečko salámu…piš si to všechno..a pak se podělíš…ne poděláš, podělíš o zápisky ..myslím, že to bude mít velkou čtenost a budeme hlasovat,jestli ji žravka,nežravka,pažravka..dutonožka (rofl)

   1. hm, tak s tím kafem možná MŮŽE být trochu (nebo „trochu“?) problém (nod) – ale ten litr piju teď v létě (jinak asi tak tři čtvrtě) a mlíka litr snad není… a je bez cukru… ááááááách, svoje kafíčko si ubráním, i kdybych kvůli němu neměla žrát už vůbec nic dalšího, buééééé ;( ;( ;(

    mimochodem, zrovna dnes – zatím dvě kafe, ráno první plus jeden smetanový jogurt, ke svačině druhé kafe plus dvě tzv. bílé papriky, ony jsou ve skutečnosti krásně zelené, ale ne takové ty masité tmavě zelené, odhadem nevím asi kolem 100-150g… oběd mě teprve čeká, mám představu dalšího kafe (to je od rána v lednici MŇAM!!!) a nějakej sejra (že by Hermelím? chicht) a k tomu asi nějaký rajčata

    ježiš, ještě jsem snědla jednu nektarinku, vlastně nevím kdy – hm, tak možná k svačině, bez kafe nebo jen s půlkou, a ty papriky jsou teda nejspíš oběd (chuckle)

    1. Jéje – Bedo, dyť ty jíš zdravěji než … než … skoro jak vegetarián! To já teda budu muset jít do kouta na hambu, protože jsem sež…snědla pět krásných meruněk. Začínám mít z toho ovoce mindrák. Ještě že se letos neurodilo (teda původně urodilo, ale pak zaschlo).

     A rajčata + papriky – no to už vydá za to půl kila zeleniny denně.

     1. Ygo, nechci být nějak okivá, ale to ovoce je fakt přííííšerně zrádný!!!! já se předloni přes léto úplně nechutně vyžrala o moc moc kilo zmrzlinama – když já je taaaak miluju!!!! (blush) … tak jsem si je vloni skoro zakázala a tady kousek od nás začali stánkaři prodávat domácí ovoce, fakt krásný – jahody, třešně, borůvky, maliny, meruňky (prý české a na bližší dotaz – samozřejmě – z Moravy), tak jsem si dopřávala co hrdlo táčilo – a vyžrala jsem se snad víc než těma zmrzlinama!!!!!!!!!!! ;(

    2. smetanový jogurt nebo Florián?, Mlíko je tučný (rofl) … fakt si to piš..a u kafe s mlíkem i kolik cukru tam nasypeš… zkus to teď těch 14 dní psát..a dietolog radil kámošce, ať píše i v kolik hodin co snědla..ono to pak vypadá fakt zajímavě.. nejlepší bylo,když četl: 0:30-šla jsem čurat, okolo lednice-snědla jsem v 0:35 řízek a okurku a šla zase spát…nakonec si vynutila operaci žaludku, sice zhubla 20 kilo, ale za jakou cenu?

     1. ale no tak dobře, Florián… mlíko polotučný a sladidlo umělé… a v noci fakt nejím, natož celej řízek s okurkou

      1. ale to jen proto,že to v lednici nemáš (rofl)… piš si to poctivě, nepodváděj sama sebe…

       1. to nepopírám – a nemám to tam zcela vědomě a úmyslně, vím že nesežeru jen to co nemám, a tomu jsem se přizpůsobila… anžto bydlím sama, klidně si to můžu dovolit udělat 😛

        a že bych podváděla sama sebe je absurdní, to teda promiň, ale jak tě napadlo, že bych to vůbec udělala? (fubar)

         1. mňo, to je přiznávám možná dobrá připomínka 🙁 – a je fakt, že já bych docela ráda poměrně velké porce (a snadno by se do mě vešly 😀 ), ale fakt se krotím, viz včerejší jídlo výše… plus taky hrozně hltám a oni často píšou, že má člověk jíst pomalu a to teda nezvládám 🙁

          ale tehdy jsem se STOB-em vážila (nod) a když už je ta váha tady na stole vyndaná, tak mi to až takovou potíž nedělá 😀

          1. Vždyť nemusíš všechna pravidla rozštípnout hned první den. To by tě rychle otrávilo 🙂

  2. Ukázkový příklad 😀 Chci to nechat tak, jak to je a co vy teď s tím uděláte?
   Nic.
   Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody 🙂
   Já bych Bedu nemučila. K tomuhle člověka nelze donutit. Zato lze vyvolat intenzivní odpor 🙂
   Až se Beda rozhodne že to fakt zkusí s tím zapisováním, udělá to tajně a nikomu to nepoví 🙂 A taky nikomu nepoví, že snědla o půl hermelínu míň 🙂 A bez STOBu 😛

   1. nenene, koukám že jsem to nesrozumitelně napsala, tím oddělením odstavce – ta otázka mířila k těm přitěžujícím faktorům

    zopakuju je – věk, hormony, léky

    ale jasně že to za mě nikdo nepořeší, jen rady kdyby se mi tak dostalo… i když já jsem vlastně nenapsala svou „historii“, nějak jsem nemyslela, že by to někoho zajímalo – ale už jednou jsem STOB držela, jak už jsem napsala minule, zhubla jsem na určitou váhu kde se to zaseklo, no ale pak přišla ta oční operace, já jsem musela pohyb výrazně omezit a od té doby jsem se do toho nějak znovu nepřinutila

    takže jiná otázka – když ponechám stravovací režim, při němž se mi váha nemění, stejný, a výrazně přidám (čti vůbec zařadím) pohyb, neměla bych sakryš hubnout????

    1. Měla 😀
     Zejména pokud jsi žravka.
     Ale pravděpodobnější je, že bez vážení mimoděk zvedneš příjem.

     1. gloria!!!! tak přece se mi dostalo nějaké pozitivní vazby – děkuji!!! (inlove) … že zvednu příjem není moc pravděpodobné, i když tvou úvahu chápu – „pokud nehubne, tak žere“, žejo 😀 … pravda je ale bohužel jinde, já se plácám v neschopnosti přinutit se k tomu pohybu, takže jsem zatím pořád ještě nezačala – ale ano, to je samozřejmě jen a jen můj problém

      ptala jsem se zda to správně chápu, a to pro sebe jako výhled do budoucna, když se tedy toto téma zde objevilo

      1. Odzadu: Nevím, věštění budoucna není můj obor a pokud hubnutím nazýváš snižování váhy, není to přímočaré. Například někteří lidé začnou běhat aby „zhubli“. Velikost jejich oblečení se zmenší, váha ukazuje víc.
       A ne: z toho, co jsem napsala v článku a všude kolem bys mohla poznat, že nejsem vyznavačem myšlenky „pokud nehubne, tak žere“. Z vlastní zkušenosti vím, že tělo v zátěži má větší hlad. To je podvědomá záležitost. Pokud porce vážíš, přijdeš na to sama.

       1. a sakra! :O to je docela „zrada“, s tou velikostí a váhou – i když je fakt, že Kačka mi vždycky říká, abych se spíše měřila než vážila, předpokládám že to souvisí s přeměnou špeků na svaly… takto nazíráno – jde mi o zmenšení objemu, i kdyby váha byla stejná

        s tím navýšením příjmu v zátěži – vím že vážení je takové asi jednoznačné, já když vyloženě nesleduju, typ STOB, tak ale „dávkuju“ na kusy… ehm, ten už zmíněný jeden Hermelím je furt jeden Hermelín i bez vážení, takže pokud nesežeru místo dvou rajčat tři nebo čtyři, příjem myslím nenavýším

        ježiš já fakt nechci být otravná a furt sem psát a vypadat že hledám výmluvy, i když bych byla mnohem š%tastnější, kdyby to šlo nějak natypovat bez vážení, je to pro mě totiž hroznej opruz, to přiznávm… s tím STOB-em jsem ale hlavně měla pocit, že dělám něco kolem jídla FURT, počítám v to i tu nutnost pěti jídel – než jsem sklidila z jednoho, už jsem skoro začínala chystat další

        1. Není hermelín jako hermelín 😉 ale spíš se to projeví jako žízeň na ještě jednu fofolu 😀
         A jo, to zapisování může být DOST otrava. Ale člověk vlastně jí pořád totéž, takže to může kopírovat 🙂

         1. hihi, fofolu v „dietě“ samozřejmě nepiju vůbec (pokud není zrovna nějaké Pražení nebo Buňkov)… s pitím mám problém jiný – piju prostě málo… rotoped je výhodný mimo jiné i v tom, že při něm mám u sebe flašku s vodou, protože tam přece jen vyprahnu 😀

 9. Milá Ri, díky díky za tvé články! Dokázala jsi velmi racionálním způsobem dát dohromady fakta a prezentuješ je vtipně a přehledně.
  Tenhle díl mě zaujal nejvíc. Často čtu o tom, že lidé mohou mít nadváhu protože dost nejedí a když se snaží hubnout, svůj problém akorát prohlubují. (Eh, není to můj případ:)) Jenže skutečně nikde jsem se nečetla rozumný návod, jak v takovém případě postupovat! Jíst a nejíst zároveň? Tys problém chytré horákyně rozlouskla a co víc, převedla jsi to do srozumitelného návodu. (bow)
  Pokud jde o mě, jsem případ žravky, která používala semaforky a nepoučila se o hodnotě svého bazálního metabolismu. Bojovala jsem, hladověla, cvičila a chodila navíc k psím procházkám a měla výsledky… které se mi prostě během dalšího roku nepovedlo udržet. Nakonec jsem – zcela podle tvého článku – skončila s tím, že jím zdravě, snažím se hlídat množství, ale jinak na to kašlu, páč už na to nemám nervy 😛
  Ale tvůj článek mě nutí uvažovat dál a přemýšlím, že to zase se semaforky (tamagoči – podle Bubu:)) zkusím. Resp. Začnu jen zapisováním a zkusím to tentokrát udělat správně. Jo a na poprvé mi hubnoucí KJ taky vyšly pod bazální mezabolismus… a to o dost.
  Prostě díky, milá Ri – a pozoruj, přemýšlej a piš! (inlove)

  1. Teď jde jen o to, aby ten návod fungoval 🙂
   Nežravka, které se mi dostala do rukou sice na váze (viditelně) ztratila, ale v okamžiku, kdy byla z dosahu a dohnala ji únava a stres, přestala snídat, pak obědvat …
   Není to lehké, není, domluvit se sám se sebou.

 10. Hm, přiznám se,že toto už je pro mne privela komplikované. Možná až článek přečtu v klidu. Já jsem typ,co při stresech nejí. Žaludeční neuroza a hotovo dvacet, nedostanu do sebe nic. Ale je fakt, že co jsem kdy shodila díky stresu, bylo ve chvíli, kdy se situace srovnala, zpátky a ještě navrch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN