HOST DEDENÍKU – Matylda: To zatracený vedro!

0721mat2_1„To zatracený vedro, ta žhavá koule se z mý žízně zatraceně raduje“ Bratři Ryvolové. Text téhle písničky mi pořád lezl do hlavy. Venku bylo podle meteostanice 39 a doma 31 stupňů. Těžko říct, kde bylo hůř.

Pravda, žízeň jsem neměla. Seděla jsem na terase ve stínu (nepomáhal, vedro bylo stejně) a vyšívala. Jednak jsem měla pocit, že něco dělám, druhak je fyzická námaha u této činnosti minimální. Navíc bych časem mohla získat ubrus na stolek do obýváku, na kterém aspoň chvíli nebudou fleky 🙂

Kočka s nabořeným sebevědomím ležela na terase jako chcíplá. Už se viditelně sebrala, ale nadšení ze života vypadalo jinak.

Šla jsem se zchladit do jezírka. Pomalu jsem lezla do vody s kyblíkem v ruce, abych ze skimmeru sbírajícího binec na hladině vylila ty řasy, co plavou nahoře. Obvykle jich je trocha na dně. V horku stoupají nahoru a vytváří blefuj chomáčky na hladině.

Pomaličku jsem šla po schodech dolů, natáhla ruku po skimmeru a vylívala – a vtom se mi za zády ozvalo mohutné šplouchnutí a kolem proplavala Borůvka s očima navrch hlavy. Mušketýr se strašně smál, že šla pomaličku za mnou a tak dlouho se natahovala, aby viděla, co dělám, až tam spadla.

 

0721mat1

 

Světlušku jsme hodili do vody taky, aby jí to nebylo líto a ochladila se. Vypadá vždycky naštvaná, ale pomůže jí to 🙂

Chtěla jsem večeřet na terase. Spadlo sedm kapek z toho mraku, co nad námi prošel. Rodina zbaběle prchla do domu, kde je pořád 31 stupňů. Bouřka se sedmi kapkami snížila teplotu na 34. Vyhnala jsem je zpátky na terasu, kde se aspoň občas pohnul lísteček. Myslela jsme si, že průvan je od slova vanout. I když jsem ho v domě vyrobila, nevanulo nic.

Večer jsem usnula únavou z horka. Ne tak ostatní členové domácnosti, kteří po půlnoci přišli strašit nahoru a podnikat pokusy o usnutí. Jejich pokusy mě probraly. V ložnici hrála televize s otřesným zábavním pořadem (odtud moje sny o naprostém zoufalství!).

Mušketýr měl dojem, že jsem vzhůru a hodil mi na holá záda mokrý ručník, aby mě zchladil. S řevem jsem se vznesla nad postel a překvapenému dobrodinci jsem vysvětlila, že vzhůru ještě nejsem a ten ručník radši na nohy.

Zbytek rodiny zřejmě vedro konečně uondalo. Ne tak mě. Psi ne a ne usnout a courali po domě. Světluška se nutně potřebovala podívat ven na terasu na vedrem umořenou kočku, jestli už je v pořádku – předchozí večer po honičce s velkým psem v pořádku nebyla a Světluch starostlivě hlídkovala, jak Macešce je.

 

0721mat2

 

Dala jsem Světlušce prášek, co jí měla večer dát Kačka, napila jsem se a šla nahoru. Byly víc jak dvě hodiny. Ležela jsem v posteli a obracela se ve snaze si lehnout tak, aby mi nebylo horko. Zbytečně!

V patře byla všude otevřená okna, kterými trošku protahoval horký průvan. Byl slyšet ten praštěnej pes, co věčně štěká . Štěkal. Asi pět minut v kuse, minutu regeneroval hlasivky, a pak zase nanovo. Obvykle je mi to jedno. Ale v tom horku ne!

Borůvka si konečně našla místo na spaní – na dlažbě v koupelně. Vedro a krátký čenich způsobily, že chrápala víc než obvykle, což koupelnou moc pěkně rezonovalo. Když se konečně odsunula zpátky do ložnice, dokonce mě to potěšilo.

Světluška se šla podívat dolů, protože tam zapípaly tři mobily. Operátor nám radostně sděloval hodnotné informace. Měla jsem pocit, že vyhodím z okna ty mobily všechny.

Konečně jsem usnula. Ráno jsem se probudila s pocitem, že chci vidět, jak budu budovat ty hodnoty. Rozhodně jsem nebyla vyspaná, Mušketýr neměl vyžehlené kalhoty do práce a venku vyl sousedovic Sorbon, protože někde nablízku hárá některá z jeho favoritek. Naštěstí to není nadlouho, víc jak pět dní mu to vytí obvykle nevydrží.

To vedro má taky trvat už jen pět dní. Tak do práce, rukou a packou společnou a nerozdílnou!

 

Dede: Díky Matyldě za článek, který vystihuje i moje pocity. Ač jsme na tom u nás na vsi líp, než ve městě, stejně už je to moc i na nás. A tak se dnes ptám: jak snášíte horko vy? Máte nějaké vychytávky, jak se mu bránit? Třeba v noci, kdy většina domů sálá horkem? A ještě jedna zvědavá – je tu kromě Bedy někdo, kdo to vedro miluje? 🙂

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Naprosto chápu…mám to stejně. Bibina má divoký sny, nebo courá po bytě, navíc nějaký nemehlo z domu si namontovalo klimošku, která dělá v noci „huuuuuuuuuuuuuuu“, takže když nemůžeš usnout je to na palici.
  Vzhledem k dědičnému zatížení se mi potí „busta“, od hlavy po hořejšek ramen, takže vypadám jako v posledním tažení
  Počasí se, chudák, nikomu nezavděčí, každej brblá „je zima, horko, prší, sněží…“ Ale před zimou se člověk může chránit, před deštěm taky, ale pokud někdo nevymyslí nějakej „kryoskafandr“ tak já osobně na vedra budu dycynky nadávat ☺️

 2. Prinávam bez mučenia, som teplomil, ale k týmto horúčavám mi chýba ten morský luft … Na Cypre bolo denne 36-37°C, ale ako na väčšine ostrovov, človek to tam ani nepocítil, vzduch sa stále hýbal, od mora fúkal veľmi príjemný chladivý vetrík a okolo boli borovicové a cyprusové hájiky s dostatkom tieňa. Takže vonku sme sa ani nespotili, zato po vstupe do klimatizovanej jedálne nás zalialo. Tu mi teplomer v aute poobede už hádže rôzne hausnumerá, aj 42 tam už bolo, lebo dvor v práci máme otočený na juhozápad a je to taká betónová vypečená panvica. Po chvíľke jazdy sa čidlo ochladí a ukazuje „len“ 36,5°C … Moja hlavná vychytávka na teplo je pootvárať okná dokorán ráno medzi piatou a šiestou, keď sa chystám do práce, vyvetrať a pri odchode zavrieť. Teraz mám doma 28°C pri zatvorených oknách, vonku je stále 34°C, tak aspoň niečo. Pracovať po večeroch sa mi darí len s veľkými dávkami kávy so zmrzlinou, priebežnými vlažnými sprchami a mokrým uterákom za krkom. Matyldo, jazierko brutálne závidím a pri predstave, ako tam za tebou zvedavá Borůvka zahučala, som vyprskla. Opatrujte sa všetci, pre Dede ešte extra palce na zajtra! (y) (y) (y)

  1. Km, děkujeme 🙂
   Ono uvidíme na místě, jak bude. Konec konců, lidi se hledají za každého počasí, že. Budu mít s sebou dost vody, holky před prací vyplavím v rybníku a budeme doufat 🙂
   Jo a ve zkouškovém protokolu, v části, která se týká výkonu psovoda (ano, hodnotí se jak výsledky týmu, tak i zvlášť práce psa a zvlášť práce psovoda) se hledí i na to, jak se psovod o psa stará – do čehož patří třeba i zajištění vody… Ne, že by to někdo z nás, co psy cvičíme, potřeboval připomínat, ale stejně se mi líbí, že to tam je. (inlove)

 3. Na otázku Dede odpovedám lakonicky:neznášam!!!!

  Obloha bez jedneho obláčika,lístok sa stromoch sa nepohne a vynález p.Celzia ukazuje už mnoho dní 37-38 st./ v tieni a tieň je len tam,kde si ho urobíte/35 dní nepršalo-to je realita j.Slovenska

  1. Verenko, to, ze se listek ani nepohne, je v tomhle horku mozna fajn. Sla jsem pred chvili povesit ven pradlo a zacal foukat vitr -to byla sila. Jako kdyz si v tom horku foukas na ksicht fen na vlasy. Ja na to koukam tak: kdyz je „jen“ horko, tak mi to zas tak gor nevadi. Ale, kdyz venkovni teplota dosahne teplot vysokych horecek, tak to telo se nema cim chladit. Cili clovek ma pocit, ze ma horecku. Koukla jsem na charlestonske noviny, a uz tam maji 44 stupnu -pocitovych, asi. A to za tak dve hodiny bude jeste hur. Pepa Navratil ma zaracha, a uz ho to asi stve, tak se chytli s Kuliferdou. No, zajecela jsem na ne, dostali oba lehce na zadek (poradek musi bejt ), a ted se vyvaluji na dlazdickach v koupelne.

   1. Hanko, vaše teploty si radši v praxi ani nepředstavuju… (whew) (hug)

    Přiznám se, že právě horko je důvod, proč třeba nijak nesmím o návštěvě Austrálie a lebedím si jen u Georgových článků a odkazů, které posílá. Já vím, že se tam dá jet v zimě (od nás v létě, že:)), ale to zas člověk nevidí tu Austrálii, o které čte (blush)

    1. Letos je to obzvlaste brutalni. Z podobneho duvodu tady nase mama nikdy nebyla ve vrcholnem lete.

     Neupec se zitra s holkama. Nestoji to zato. (h)

  2. Verenko, to kvůli těm vedrům musíte mít v práci frmol, co… (hug)

   Měla jsem jít dávno spát, ale prostě je ještě moc teplo (whew)

 4. Mám léto a teplo ráda, dokonce i toto léto, zdá se mi, že u nás se to pořád ještě dá vydržet. Minulý týden jsem tu měla děti a tento jsem si naplánovala práci doma, takže nemusím dřepět někde v přehřáté kanceláři. Nemáme tu sice až takové horúčavy jako na jihu Moravy, ale na slušných venkovních 33 st. se třeba právě teď teploměr došplhal a vevnitř mám přitom 25 st. (uznávám, že 31 doma je příliš!) Měli jsme štěstí, že tu párkrát zapršelo, i dnes ráno byly v lese kaluže. S Denisem chodím ráno co nejdřív, obětavě bez snídaně 🙂 , a to je v lese fajn. Baví mě, že chodím lehounce oblečená, že se můžu regulérně ládovat zmrzlinou a že nikdo moc nechce teplé jídlo (ale dětem jsem vařila, to zase jo). Mno, uvidíme, co budu říkat zítra – mám domluvený výlet na hrad Konigstein, už dlouho, tak snad se nevrátím upečená.

 5. Hlásím se k teplomilcům 🙂 Zvlášť, když si můžu čas zařídit po svém. Ale i v práci jsem radši přežila vedro než (většinu roku) zimu.

 6. Už som tu písala, že som „teplomilná burina“, ale teplota viac ako + 30 C je aj na mňa už moc 🙁 .
  Vo štvrtok mám ísť do BB na špeciálne vyšetrenie. Predstavte si viac ako hodinu v linkovom autobuse 🙁

 7. no tak dobře teda, já nebudu nic psát 😉

  (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove) (h) (inlove)

 8. Milánkové, tak já vás ochladím. Ráno v osm tu bylo 14°, je zataženo a začalo pršet jak bylo předpovězeno. V deset už bylo 15°, teď momentálně nevím. Ale i kdyby bylo těch předpovídaných 18° je stejně zima, protože fouká 8 m za vteřinu a zatím nám letos foukalo jen ledově. Chodím stále v bundě, bez ní jsem byla letos jen 3x. Tady moc vedra nebývají, za téměř půl století jsem jich tu moc nezažila. Ale bylo tu i pár teplých nocí i když je to k neuvěření. Ne letos, ale za těch 47 let mého pobytu tady. V tomto počasí mě všechno bolí, potřebuji teplo. Letos už asi nebude. Že bydlím tady je asi za trest, odpykávám si hříchy svých minulých životů.

  1. No ale už jsi nastavená na nižší teploty- skok do zdejšího počasí by ti nejspíš dobře nedělal.
   Já jsme před chvílí byla o doktorkyna pravidelné kontrole a zas tak vedro mi venku nepřipadalo, i když jsme musela oběhnout pár obchodů- asi si zvykneme na všechno 🙂

  2. Oooo, co bych za to na pár dní dala! Já mám teplo ráda, ale co je moc, to je moc. Vedra posledních dnů bych bez remcání snesla snad jen u moře trvale ponořená do vody. Navíc bohužel jakmile uhodí vedra, začínám se strašlivě potit, doslova proudem a to i na hlavě, takže oblečení mám promáčené skrz naskrz a na hlavě mám mokrého pudla, jelikož se mi vlasy v mokru kroutí do prstýnků. O estetičnosti této situace ani nemluvím, pokud možno v tomhle vedru raději ani nechodím nikam, kde je žádoucí, abych vypadala dobře. A jako bonus k tomu všemu máme tenhle týden odstávku teplé vody. Můžu se sice osprchovat ve svém starém domě, který ještě není prodaný, ale než pak dojedu přes celou Prahu zpátky domů, jsem znovu zralá pod sprchu.
   Léto mého dětství, kdy se 30 stupňů už vymykalo normálu, by mi bohatě stačilo.

 9. Moje náplň poslední dva týdny:
  Pondělí – Osoblaha, Ostrava, Zlín, Břeclav
  Úterý – Moldava v Krušných Horách, Litvínov, Most, Potůčky, Loket, Cheb
  Středa – Luby u Chebu, Zlonice, Straškov, Lužec nad Vltavou, Olomouc
  Čtvrtek – Olomouc
  Pátek – Jindřichohradecko (JH, Nová Bystřice), Plzeň
  Sobota – Plzeň, Bezdružice, Konstantinovy Lázně ,Rokycany, Heřmanova Huť
  Neděle – Plzeň, Radnice, Blatná, trať Svojšín – Bor a Poběžovice – Staňkov
  Pondělí – Žatec, Jirkov, Chomutov, Lužná u Rakovníka
  Úterý – Olomouc

  Na vedro není čas 😀

    1. Docela často, viděl jsem hodně míst a v Plzni jsme byli přespávali 3 noci, takže Plzeň mám prochozenou docela dost 🙂

 10. Víte, proč především nemám ráda vedro? (Mluvím o vedru, Bedo, to jest teplotách nad 33 stupňův páně Celsia.) Kvůli proslovům, které jsem nucena vyslechnout několikrát (až mockrát) denně z úst mé půle, zejména letos, kdy ho, jak se zdá, dostihly roky a postihly choroby (srdce a kol.), takže trpí,a to velmi. Ne že bych sama tyto teploty vyhledávala, ale dokážu je strpět, ovšem toho rostlinstva je mi líto, zvláště tam, kde si potrpí na krátce střižený trávník (ted to není zelený pažit,ale žlutošedá suchost).

  1. MaRi, já jsem zjistila, že v našem pseudotrávníku se nebývale rozlezly bodláky… Za těch 15 let, co tu bydlíme, jsem to nezažila (shake) Asi je to jediné, čemu to sucho a hoko svědčí!

 11. DEDE čím jsem starší, tak více vedro nemám ráda.
  Mě by stačilo 25 C. Větrák u nás ve vedrech jede na plný výkon.
  Vzpomínám na úžasná pítka v Římě se skvělou vodou. Člověk se osvěžil a schladil si ruce.

  Kočičáci Fousín a Hepča to snášejí moc špatně. Zvláště Hepina je dlouhosrstá. Chladí se na dlažbě v předsíni.

  Mraku přijď a ať déšť pokropí spálenou a vedrem vyčerpanou zemi i lid.

  M.

 12. A ještě jedno upozornění – když tu zítra nebudu.
  Zítra vyjde bezvadný článek od Ri, který by se mohl jmenovat „Jak účinně zhubnout se STOBEM a s rozumem“ a musím uznat, že Ri udělala podrobný průzkum reálných možností, jak s hubnutím zacházet a žít, přičemž výsledky svého bádání prezentuje velmi srozumitelně (a vtipně) 🙂
  Kdo z vás viděl na posledním setkání štíhlou veselou a mladistvě vyhlížející Ri, tak tušíte, že Ri má na tohle téma opravdu co říct (inlove)

  1. OB je bezva systém na hubnutí. Kdysi před mnoha lety jsem chodila na konzultace do Onkologického Masarykova ústavu. Ty konzultace tam byly jako prevence nádorových onemocnění. Chodila jsem tam se svou paní doktorkou z gynekologie, ona byla po transplantaci ledviny a žila na Prednisonu a dost přibrala (jinak krásná ženská a úžasná lékařka). Bohužel jí tenkrát STOB moc nepomohl (neprozazila ten Prendison). Některé farmaceutické látky neporazí ani STOB. Ale je fakt, že jsem se podívala, že tou správnou životosprávou se pohubnout dá. Tenkrát bylo heslo STOBu „projíst se ke správné váze“ 😉 . Ještě dodnes mám schované jejich vynikající brožurky.
   Ri gratuluji, že shodila a navíc velmi zdravě. Teď jde jenom o to, tuhle životosprávu držet dál! Opravdu moc gratuluji (h) !!!

 13. Nemám ráda vedro, protože mi omezuje obvyklé aktivity, hlavně pobíhání venku. Jak jsem se dočetla v sobotních Lidovkách, tak za opravdových veder je skoro každý částečně dehydrovaný, což snižuje krevní tlak. No, já ho mám nízkej i za ideálních podmínek, tak by to mohlo vysvětlit, proč se za veder sotva plazím. Jo a lidé s vysokým tlakem si prý taky nepomůžou, protože dehydratace umocňuje účinek léků snižujících tlak, takže jim je nakonec taky šoufl z nízkého tlaku. Nevím, jestli je to pravda, ale zní to docela rozumně. Navíc já jsem náchylná na úpaly a úžehy, takže ta letní dovolená v Norsku mi naprosto vyhovovala 🙂
  Jinak zítra na nás prosím myslete – máme zase zkoušky, jedu s oběma psinama. Je to zase na Vysočině, v Zahradišti, a kynologové z brněnské záchranné jednotky (mají tam pravidelný dvoutýdenní výcvikový tábor) říkají, že s rybníkem po ruce se to dá přežít. No, Berry bude muset před stopou plavat… Bude to těžké, protože starší stopy na vyprahlém povrchu prostě těžké jsou, ale lidi se musejí hledat za každého počasí, tak holt se budeme snažit. První část zkoušek bude ráno a kdo by to udělal, tak druhá bude pozdě odpoledne.
  Moc naděje tomu nedávám, ale těším se tam – mám ráda ty lidi a bude to hezký den. Jen začínáme v osm ráno, což znamená vyjet z domu v pět. No, už jsem si koupila redbull 😛

  1. Budu na vás myslet, hlavně ať ve zdraví dojedete a přežijete. Doufám, že na Vysočině nebudou takové pařáky jak u nás.

   A tady si přihřeju (chuckle) polívčičku – v sobotu v tři odpoledne pomyslete na naši Terku. Dala se nakonec zlákat bratrancem sestřenice (think) a běží tandemový závod okolo rybníků (je to divné, ale když je takový hic, tak u rybníků je to horší než jinde) … doufám, že se přece jenom ochladí na příjemných devětadvacet (rofl)

 14. Vztah k vedrům, které panují poslední desetiletí mám stejný jako Matylda. Já je prostě nenávidím, i když vím, že s tím nic nenadělám. Srdce mi krvácí, když vidím v lesích vyschlé studánky a prameny potoků. Příroda tímto neskutečně trpí. Do toho ještě nesmyslné, chamtivé kácení a neudržování lesních porostů. Jak to může skončit? Nebo už to končí?
  Trošku počítám a letos už jsem byla zavřená v domácím vězení (zabedněná okna, stažené žaluzie, markýza před oknem) celkem asi 20 dnů, to jsou tři týdny. Tak takhle si léto skutečně nepředstavuji!
  Ráno, brzy po šesté jsem byla s Ajvi v lese, ale i přes repelenty mne vykousali ovádi. Nemám ráda název globální oteplování. Bohužel, náš bývalý prezident jej zprofanoval. Ale že jde o změnu klimatu, to už se nedá odpárat. Teď jde jenom o to, zda je to normální, taková rychlá změna, nebo zda se o to přičinilo přemnožené lidstvo. Kloním se k tomu druhému.

  1. Včera, když byl naštěstí alespoň jeden mírný den (do 28°C) konala se v Domově, kde mám maminku opět Lamoterapid. Ale letos se do „terapie“ zapojila i dvě batolata, která přijela se mrknout na divná zvířátka 🙂 . Atmosféra byla veselá a báječná, přispělo k ní i to normální letní počasí. Album k nahlédnutí je tady:

   http://dig.rajce.net/Ruznoterapie

   1. Ale, to jsou úžasný fotky! Musela to být skvělá akce 🙂
    Prosím tě, Endy je co? Čuvač, bílej zlatej retrívr nebo ještě něco jiného? Je to moc hezký pes, to rozhodně 🙂 A lamy v kloboučkách… Stařečci si museli užít – se zvířaty i batolaty (inlove)

    1. Dede, Endy na fotkách je pyrenejský horský pes. Je to pes úžasně hodný na lidi, je to pes pastevecký a velmi inteligentní. Na to jak je obrovský, tak má poměrně lehkou stavbu těla, takže si myslím, že ani netrpí tak problémy s klouby. Endy osobně, je naprostý MILÁČEK (H) !
     Do Zahradiště přeji hodně štěstí a úspěchy!!! Když bude moc vedro, naložte se s holkama do vody!

 15. Venku je 21, pod mrakem, tady v kuchyni 24 a podlaha studená. Letos v zimě jsem si nějak užila zimou prolezlých kloubů víc než jindy, tak jsem spokojená, že se dům konečně prohřál 🙂
  Co se venkovního vedra týká, to naše je vyzbrojeno mračny hovad, od kterých pomůžou jen kombajny. Ty to po nedělní bouřce zabalily, že přijedou, až bude lepší počasí 🙂 Na druhou stranu z hovad mají děsnou radost vlaštovky. Manévrují tu před oknem, tlusté jsou, že sotva lítají a drzé i na Růžu, když sedí na kuchyňském okně 😀
  Jo, vlastně Gwenda. Konečně je venku tak teplo, že se může rozvalit břichem nahoru a opalovat se. Gwenda počasí 35+ miluje 😀

  1. … šiš, než jsem to dopsala … venku leje jak z konve … tak nic, žádné kombajny nebudou …

   1. proboha ri, ty snad jsi se propadla do nějaké alternativní reality? 21? déšť? vy přece nebydlíte v Liberci 😀

   2. Myslím, že ri se momentálně nachází na Alfa Centauri, kde probíhají podivné hydrometeorologické jevy … leje jako z konve! … co to je? … nic takového neexistuje!! Slova jako déšť či prší se již vytratila z českého (a hlavně moravského) slovníku

    1. Prší tady asi 2x3minuty, nevím jak za kopcem ale v nočníku ČR je velmi sucho, Mohelka je vyschlá tak, že to nepamatuji. A lesáci kácí a kácí. Teď zrovna nakládají obrovské vozy dřeva a větve skládají, přes upozornění, do prostoru který je určený k přepadu vody při povodni. Je jim všechno jedno, jen peníze a peníze. Předhánějí se snad kdo toho víc poničí. V závěru NIKDO Za NIC NERUČÍ. jestli mám překlepy tak to je z vedra a rozčílení. Koukám na tu spoušť přímo z okna. Na jednu partu zvelebovačů jsem vlítla ale jak ti se do mne dali, že jsem měla strach, že dostanu přes hubu.

 16. Ahoj. Způsobů jak se bránit proti vedru několik existuje, pohříchu se žádný z nich nedá použít vždy a všude. Já to dělám tak, že si namočím šátek a tričko do vody, vyždímám, tričko si obléknu a šátek si uvážu na hlavu „na piráta“, a tak chodím. Pomůže to asi na půl hodiny. V přírodě je pak dobré vlézt si do jeskyně, tam bývá úžasný chládek i v nejparnějším vedru. Nemáte-li po ruce jeskyni, máte smůlu, nepomůže nic.
  Pro odvážlivce pak mám ještě jednu metodu, ale ta je na vlastní nebezpečí!!! Aby mi pak někdo nevyčetl, že jsem ho zabil. Sežeňte si menthol a nasypte ho přiměřeně do vany plné vody. A do toho si na chvíli lehněte. Budete se klepat zimou jako drazí psi ještě dlouho po tom, co z vany vylezete. Ale opakuji, toto je na vlastní riziko!

  1. P.S. Tu metodu s tím mokrým oblečením rovněž nelze doporučit lidem náchylným k zánětům orgánů v dolní části těla se nacházejících.

   Druhé P.S. Všem vám moc děkuji za projevy soustrasti.

  2. No Alasdaire – není-li po ruce přírodní jeskyně, tak tady, na jJM, jsou po ruce jeskyně umělé, navíc s červeným a bílým pramenem! Avšak pozor na záměnu s umělou jeskyní, ve které se nachází akorát erteple a řepa (potměšilí moraváci totiž ku zmatení nepřítele fikaně budovávali jeskyňky dvě).

   1. Já moravské sklípky moc neznám, ale pokud je budují dostatečně hluboko, tak v nich chládek jistě je a zásoby v nich, jak shledávám ve tvém příspěvku, dovolují vydržet tam nejméně do rána.

    1. Ale – aby byly sklepy vhodnými na uchování vína, musí mít stálou teplotu v zimě v létě – myslím, že okolo 10 °C.

     1. Jo jo, onehdy jsem si byla ve sklepě pro víno a majitelka znechuceně koukala na teploměr, že jim to v tom vedru vylezlo skoro na 15….

  3. Díky mokrým vlasům a tričku jsem přežila jeden tábor, kdy celý týden neslezla teplota pod 35 a těm dětem do vůbec nevadilo. Za použití tričkového chladiče jsem těm veverkám v pohodě stačila. (Druhý týden pak celý propršel. Zabavit bandu dětí týden v jedné klubovně je … no, nesežrali nás 😀 )

   1. Poslední historická akce v Německu proběhla při teplotě 37 stupňů- takže nás kropili hasiči. Promáčená plátěná košile chladila, ale za 20 minut byla zase suchá. Vlasy jsem namáčela třikrát denně a čepec nosila jen občas- na rozžhavené louce bez kouska stínu to byla fakt výživná událost 🙂

    1. Ja jsem si totéž užila na Chlumu,jen nás nikdo nekrooppil..a protože jsem sadomasochista,tak jsem si to zopakovala právě proběhlej víkend na Josefově.

  4. Ahoj Alasdaire! Mokrým oblečením jsem se naposledy zachraňovala v Praze, když jsem ukazovala naši stolici Matyldě 😛 Bylo 37 a já si (konečně!) na Olšanech namočila kalhoty – ne celé, přece jen jsem si říkala, jsi ve městě, ochraňuj nevinné kolemjdoucí. No, mrtvým to bylo jedno a živí ně už zase viděli suchou – než jsme vyšli ze hřbitova, nebylo po mokrém ani památky.
   Tady chodíme do lesa za horka tak, že psy promáčím vodou z hadice (Berry v tom svém černém kožichu opravdu trpí) a sebe přiměřeně. Obvykle jsme všechny suché tak v polovině vycházky (wasntme)

 17. Nevadí mi vedro – a teď, co žijeme na baráčku, už vůbec ne, protože tam máme docela snesitelně – a když je nejhůř, otevřeme dveře do sklepa, tam se ještě nějaký chladný vzduch najde. Klimatizaci nemáme, jenom jeden větřák v obýváku (což kupodivu funguje a opravdu ochlazuje až tak, že ho musíme vypínat, neb nás některé (rofl) zebou nožičky). Sice nemáme bazén, zato máme stromořadí tújí, které fakt horko absorbují a vrhají na nás příjemný stín.

  Jinak klimušu máme na firmě, ale nepouštíme ji moc často, neb jeden kolega je zásadně proti. Tož tak …

  My na jihu Jižní Moravy jsme na úporná vedra tak nějak víc aklimatizovaní, ale letos je navíc nepředstavitelné sucho (teda ne že by jindy třičtvrtě roku propršelo (shake) ) – myslím, že bude srovnatelné se sedmačtyřicátým rokem – například mnohá pšenice má jen deseticentimetrovou slámu, slunečnice jsou po pás(jindy až nad hlavu) a o trávě se už nedá hovořit. Mamce srkly už všecky nádrže na dešťovou vodu a dýně nejsou téměř žádné (Matyldo – budu muset upravit nabídku na aukci (whew) ) – pár hokaido a šlus.

 18. Kdyz jsem se pristehovala do Columbie v r. 1986, tak leto bylo udesne. Asi 35 dnu denni teploty nikdy neklesly pod 40 stupnu, kazdy den uplne modra obloha bez jedineho mraku a nezaprselo. A jeste se to znasobovalo tim, ze mesto, chodniky, silnice byly tak rozpalene, ze pocitove teploty byly mnohem vyssi. Velka cast urody uschla. Zrovna jsem si pronajala byt. Mel dubove podlahy a centralni klimatizaci. Auto jsem jeste nemela. Kdyz jsem se zas jednou pesky dopatlala domu z prace, tak jsem byla tak zcichtovana, ze jsem si lehla na podlahu,ksicht u vetraku, kterym proudil studeny vzduch, vedle sebe vychlazene pivo, a poustela si vanocni koledy. (chuckle)

 19. Moje provozní teplota je okolo 22°C. Pod i nad mi vadí.
  Naprosto nejvíc mi vadí, že nejsem v těhle vedrech schopna pohybové aktivity, s Majdou jdeme krokem ráno a odpoledne se snažíme neumřít vleže. Ale nic jiného než vydržať nám nezbývá

 20. nevadí mi teplo,vadí mi tohle hnusný suchý horko.. už ani nekropí ulice, protože není voda..pokud mám doma méně teplo, tak si dovnitř zvenku to vedro nepouštím, ten průvan je totiž v tom případě kontraproduktivní…dovnitř se nakumuluje větší teplo,které se pak blbě dostává ven, pokud ty teploty neklesnou…spousta lidí už dělá to,co praktikují ve Středomoří – konce závěsů dají do nádob s vodou,vzlínající voda to horko poněkud zesnesitelní…kdo na to má,pořídil si do centrální místnosti klimošku a protože se s ní nenaučil žít,pořizuje si k ní taktéž i silnou angínu…jí s ehodně zmrzliny, pijí se osvěžující zeleninové i ovocné nápoje, voda ovoněná mátou a citronem..hektolitry frappé…já jím okurky rozmixované s podmáslím a troškou soli, piji matcha tea-chlazený a meloun z lednice…a trpím, neb to vedro je úmorné…v noci,když zasfaltu a betonu sálá to nakumulované teplo,je sídliště jako sauna…ty zvrácený lidi,co jim tohle nevadí,bych střílela!!! (punch) Ani jim to nedělá dobře…kdyby neměli z těch veder zavařenej mozek,tak by nemohli říkat nesmysly o tom, jak je jim fajn a jak je krásně teplíčko! Na vesnici štěkaj psi,tady houkaj sirény sanitek a hasičů…spát se v tom moc nedá, ležím, snažím se vypnout mozek a moje milá smečka se snaží si ke mě lehnout…na moje žádosti,aby si sundali kožíšky, nereflektují. (sweat)

  1. Sharko, tady nejen houkají hasičský auta, ale taky siréna na střeše hasičky, takže tyhle záležitosti máme dvakrát. Je tu rovina, tak se zvuky nesou daleko. První pole za naším je kukuřice a ta usychá, málokterá vůbec nakvetla. Klimatizaci tu má málokdo, většina lidí se s tím nějak smířila, zato kus vody na zahradě má skoro každý- tady prostě vedro bývá, ale tohle je fakt moc. Mušketýr se včera koupal v jezírku o půlnoci 🙂

  2. Milá Sharko – nezlob se, ale už se musím smát tomu věčnému stýskání si na počasí a nadávání na lidi, kteří se umí tomu či onomu počasí přizpůsobit.

   Totiž – jestliže to nejde změnit, tak se s tím smířím a snažím se, aby mi právě to nezměnitelné nezničilo celý život. Takže promiň, ale jak Beda, tak já víme, že nejpozději v listopadu bychom za trochu tepla byly vděčné – a proto si střádáme na horší časy a nenecháme se otrávit. Nejsme zvrácené, jenom žijeme za každého počasí – momentálně za veder. Nebo myslíš, že nám bude chladněji, když budeme nasrané na celý svět a lidi, kterým horko nevadí?

   1. Ygo, teď se tu směju já,protože Vy dvě jste mě v tuhle chvíli nenapadly…asi to bude tím vedrem…. 😀 Víš, zrovna tak,jako já na to vedro nadávám, tak i vy teplomilci hlasitě říkáte,jak je Vám fajn…kopromis by se našel – vy nebudete mluvit o tom, jak je to fajn a já nebudu nadávat 😉

 21. Vedro nesnáším, doma je mi nejlíp, protože můžu chodit s minimálním oblečením, ale trpím, když musím jít ven – tudíž se oblíknout.Proč nám kdysi ve škole tvrdili, že naše země leží v mírném pásmu střední Evropy?

  1. asi to tenkrát byla pravda… a jiní slibovali poručit větru a dešti..teď by se to hodilo…

 22. Na současném počasí shledávám jeden velmi pozitivní aspekt – moje děti si užívají prázdniny u babičky v jižních Čechách ve stylu „ráno se vykutálíme k rybníku a večer se dokutálíme zpátky“. Jsme rodina plážových povalečů 🙂 A já v rozpálené Praze přes noc otevírám všechna okna, ráno je zabedním (včetně žaluzií) a tak udržuji snesitelnou teplotu. Mám léto ráda a nevadí mi ani ve městě.

  1. Moje děti se v současné době mění o prázdninách v pracující lid a babička je nikdy žádná nechtěla ani jako malé, prázdniny u babičky jsou u nás neznámý pojem 🙂 Kačka momentálně chodí šít nějaké oděvy pro tanečníky a Kuba sestavuje databáze. Spolu s bohatým společenským životem- příprava na hody, setkání se spolužáky a podobně- jim vedro vadí pouze částečně.:)

   1. To je škoda, když babičky nechtějí trávit čas s vnoučaty. Moje extchýně je zlatá. Vyvařuje, nenásilně vychovává a když je počasí jako teď, tak odesílá děti k rybníku. Ale zase děti vědí, že když je potřeba, tak musí máknout na zahradě.

    1. Když moje děti potřebovaly prázdniny u babičky, tak rodiče chodili do práce a o dovolené si chtěli odpočinout. Tchýně mi řekla na svatbě, že mi děti nikdy hlídat nebude. Tak jsem holt byla matka na 100% úvazek, co s tím chceš dělat.

  2. Hm, u nás je problém s tím, že u vody nevydržíme, nikdo z nás. Pořádně si zaplavat, pak chvilku poležet a už nemáme stání, k jiným činnostem nás cos pohání (chuckle) No a za opravdových veder jsou pro nás ty činnosti prostě nepříjemně omezené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN