BTW: Léčba lípou

0701dar3_1Vypadalo to jako obrázek od Josefa Lady. Maličká náves zapomenuté osady, na ní ohromná lípa, pod lípou dvě lavičky a na nich ve vlahém letním podvečeru hezky po sousedsku rozpráví skupinka lidí. Jak se psy přicházím blíž, najednou ucítím vůni a zaslechnu ten hukot – celý obrovský rozkvetlý strom doslova vibruje bzučením nespočetného množství včel.

 

Zastavím se, protože tomu se nedá odolat, a to dokonce i s mým nepříliš vřelým vztahem k hmyzu. Majestátní strom, opojná vůně a bzukot včel patří k těm nejpůsobivějším obrázkům, jaké náš venkov v tuto roční dobu nabízí.

 

0701dar1

 

Lípy jsou od přírody krásné stromy. Mají šarm statného listnáče, který umí velmi důstojně zestárnout. Jsme na ně zvyklí – jakožto národní stromy rostou na všech důležitých místech našeho venkova. Zdobí návsi, tvoří důstojnou kulisu kostelům, stíní památníky i dvory vesnických hospod, najdeme je na rozcestích i jako osamělé dominanty naší domácké krajiny. A když kvetou, jsou… oslňující:))

 

0701dar2

 

Pozdravila jsem lidi na lavičkách a dali jsme se na chvilku do řeči – to se pod lípou stává. „Však je to krása, ne?“ usmála se mladá žena. „My tu takhle relaxujeme…“ Zaposlouchala jsem se do včelího pracovního ruchu a přikývla. Vlahý podvečer, kvetoucí lípa a přátelští lidé. Taky forma venkovské idyly, ne? Zamávali jsme si, a šla jsem dál. A hned jsem věděla, že vám o tom napíšu – kdo ví, třeba vám to taky udělá dobře.

 

0701dar3

 

Nelze popřít, že náš současný svět je vážně v nepořádku. Média tomu rozhodně nepomáhají, každý den se jejich prostřednictvím virtuálně brodíme po kolena v katastrofách a zachovat si odhodlaný optimismus stojí stále více sil.

 

0701dar4

 

Potřebujeme obrázky, jako je třeba ta životem kypící kvetoucí lípa! Ne, že by sám strom a včely mohly něco zachránit, ale taková věčně přežívající krása, prostá a smysluplná, jakou nám umí příroda nabídnout, umí potěšit unavené a znepokojené srdce. Takže doufám, že vás můj lipový pozdrav potěšil:))

 

0701dar5

 

A zrovna se ptám: co dokáže potěšit, posílit a povzbudit vás? Jaké obrázky spolehlivě rozehřejí zrovna vaše srdce?   (inlove)

Aktualizováno: 30.6.2015 — 23:04

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak tady jsou fotky z pětadvacátého června, kdy jsem vyrazila s Brooke na lov lip …
  http://yga.rajce.net/2015_Dvacaty_paty_cerven

  A odcházím do sprchy a pak do hajan – ve čtyři ráno začínáme zadělávat na svatební koláčky – tak nám držte palce, ať těsto dobře kyne a koláčky nespálíme (clap)

 2. Tesne u nasi chalupy v Jesenikach roste lipa stara priblizne 500 let. Rika se ji Hadi kralovna, podle povesti, kterou navypravel Ludek Munzar. https://www.youtube.com/watch?v=nY1KjJApX5khttps://www.youtube.com/watch?v=nY1KjJApX5k

  Je uz takova lety castecne poskozena, ale furt se holka drzi. Ma 930 cm v prumeru a je povazovana za nejmohutnejsi strom v Moravskoslezskem kraji. Ale hlavne, jeste nez jsme vedeli, jak je stara a nez se stala popularni, tak mne ten strom fascinoval. A vedle ni prameni studanka.

 3. Samozrejme miluju vuni kvetoucich lip; ale uz do konce zivota to pro mne bude vune sladkobolna. V cervnu 1999 nas tata jak z cisteho nebe mel diagnozu rakoviny zaludku a sel na operaci. Dva dny po te operaci uz jsem byla v Olomouci, a s tatou to nevypadalo dobre. Bouzela jsem se velmi brzo rano, a tak jsem jeste skoro za tmy chytla prvni autobus na naves a odtud za kuropeni slapala Holici k Morave. A pak zpatky na naves, a vetsinou jsem to stihla na ranni zvoneni. Kolem holickeho kostela roste spousta lip, a zrovna tou dobou kvetly. Obcas jsem zasla do kostela a za toho tatu jsem se pomodlila. A tu vuni lip uz navzdy budu mit spojenou s nasim umirajicim tatou.

 4. Lípu jsem milovala na chalupé.
  Méla jsem v koruné své „hnízdo“, než na néj tatínek přišel, ten se nahledal!
  Pozorovala jsem „cvrkot“ na cesté, kudy projel koňský povoz s hnojem do blízkého kravína tak 1x za den, když jsem tam vyrústala. Jedla jsem tam svúj milovaný chleba se sádlem a škvarky, sypaný cibulí a lehce potřený hořčicí. Byl to múj úkryt, když jsem néco provedla a hrozil trest. Než mé tam objevili, obvykle už méli takový strach, aby se holčičce nic nestalo, že je vztek přešel.
  Sbírala jsem kvét do školy i pro nás na zimu.
  Ten strom jsem opravdu obulela, když jsme ho museli porazit. Pár krutých zim mu ublížilo a začal usychat. Hrozilo, že se ho púl zřítí na kúlnu, tak musel.
  Dodnes smutné chodím kolem pařezu.

 5. Lípy jsou bezesporu krásné stromy. Je to možná blbý, ale když zachytím vůni lip, hned se mi vybaví Jiráskova Lucerna. Mám ráda Jiráska, no. A pak taky dětství, kdy jsme chodili na lipový květ. Když jsem pak v zimě byť jen trochu zakašlala, maminka hned vařila lipový čaj. Voněl mi krásně, ale vůbec mi nechutnal, ale vždycky jsem ho vypila. A horký líný letní den, to patří k vůni lip.
  Ale dost té romantiky. Na sídlišti před domem, kde teď bydlím a kam jsem se po více než 25 letech vrátila, je slušné stromořadí lip. Za těch cca 45 let, co sídliště stojí, jsou z nich už krásné velké stromy. Klenou se nad parkovištěm a krásně stíní. Ale zkusil jste už někdo zaparkovat auto pod rozkvetlou lípou? Stačí pár hodin a můžete odjet rovnou do myčky. Auto je jak polité medem a posypané okvětními lístky, listy, kuličkami a prachem. !!!

 6. Se stromy jednoznačný souhlas. U nás v ulici roste krásná velká lípa na zahradě školky, miluji ten bzukot včel, obzvlášť jako dcera bývalého včelaře. Doma na jaře si užívám bzukotu při kvetení staré meruňky, to je vlastně strom, který obdivuji a přirostl mi k srdci. Když táta barák koupil, byla ta meruňka prohnilá uprostřed kmene. Poslechla jsem rady své matky, vyčistila jsem od všeho shnilého a jely jsme do máminy rodné vesnice, věděla o místě, kde je ten správný jíl, od bráchových kravek jsme přivezly kravince a touto směsí jsem vyplnila ten vyčištěný střed meruňky. Už nevím přesně, kolik let ta směs vydržela, minimálně 2-3 roky určitě. Když jsem si všimla, že je potřeba to odebrat, udělala jsem to a dnes – strom je celistvý, silný a meruňka stále plodí, a to už tam bydlím 33.rok. Mám 10 m žebřík a meruňka je vyšší. Evidentně nemá ráda prořez, ale když si sousedé postavili bazén a trochu stíní, muselo se něco proříznout, ale vydržela to, naštěstí, mohu si nadále užívat jejího jarního šatu spolu s včelkami a čmeláky. A ještě jeden strom zmíním – u rodičů na zahradě, jako malá jsem byla svědkem, jak jí táta ořezal, dnes – kdyby padla, tak je po baráku.

   1. MaRi, pustila jsem si ji a mám z ní nostalgii taky. Jó Matuška, toho jsem milovala a nejen proto, že je to mý mládí!
    No a jsme u původního tématu 🙂 Waldemar Matuška je taky to, co mně dokáže povzbudit, posílit i potěšit. Vždycky!

 7. lipovou vůni miluju..mám to štěstí, že mi rostou lípy jak u práce, tak u domova, tak chodím a „fetuju“.I to auto od medovice (či jak se to mu říká) přežiju 😀

  1. Štěstí mít lípy u domova? No, nevím. Lip máme 6, slovy šest a celý rok kolem nich (ne)radostně tancujeme. Produkují neuvěřitelné množství odpadu – kuličky, které naštěstí luxuje Tessa, sousedovic čubina, drobné slupky, střední slupky, velké slupky, květy, půlky čmeláků, vykousaných od takových vzteklých, hubených vos, kapky lepící šťávy a neuvěřitelné množství listí. To všechno se musí shrabovat a zase shrabovat, jak z asfaltu tak z trávníku. Práce jak na kostele, nic moc idylka, sorry.

   Ale bránila bych je svým tělem. Mimo tyhle nešvary umí zpívat, vonět k omámení a umí se kouzelně prozářit sluncem. A taky v nich bydlí hrdličky a s…. nám na hlavu a dlažbu. No a jsem zase na začátku (chuckle) .

   1. Jano, souhlas. Mám lípy moc ráda ale nadělají binec neskutečný. Máme ji za plotem na obecním. Nevadí mi, mám ráda její vůni i hukot včeliček ale jak začne opadávat – to je hrůz, máme takřka pod ní, u plotu, břeh se skalkou a to nejde vybrat- máme malé lípy semenáčky všude.

    1. V Brně jsme měli lípu na dvoře. Byl to veliký strom, krásný, ale… binec z něj byl neskutečný. To by až tak nevadilo, stejně jsem to uklízela já 🙂 Víc mi vadilo, že v bytech v přízemí se nedalo v podstatě bydlet. Dům byl i tak dost chladný a když se do něj nedostalo ani světlo, natož sluneční paprsky, byla v přízemí neskutečná zima i v létě. A když byla sousedka z přízemí po chemoterapii a ve třicítkových vedrech chodila ven, aby se přestala třást zimou v bytě, litovala jsem ji a ta lípa mě dost rozčilovala.

 8. Ano – i mne velice těší postát pod kvetoucími stromy – ať už jsou to akáty nebo právě lípy – a poslouchat ten život, který v nich bují. Miluju ten zvuk přeletujících včel a čmeláků mísící se se šuměním listí v lehkém vánku. A vůbec, když je takový pravý letní hic, tak posezení pod košatým stromem je to největší blaho.

  U nás už lípy téměř dokvetly – ale ještě minulý týden jsem se pod nimi procházela při vycházkách okolo Apolla (ještě nemám fotky na Rajčeti, ale bylo to krásné) – tolik medové vůně!

  Je zajímavé, že nejsou lipové lesy! Tedy u nás, kousek od Tří Grácií, je takový lipový flek a já jsem tam moc ráda chodila (teď už ne, co jsme se přestěhovali). Tam muselo být minulý týden jak v ráji.

 9. Jé, lípy- včera jsem jela se Světluch opět na veterinu, vystoupila jsem v Hustopečích na náměstí a začala jsem čenichat- krásná vůně, pořád jsem hledala odkud- a na horním konci kvetly nádherně lípy.
  Dneska mě cestou od zubaře (byla jsme u něj v půl sedmé, páč zub bolel) potěšila poprvé v životě fronta na křižovatce před Židlochovicemi- zastavila jsem se a pořádně se rozhlídla kolem- a rostly tam na plácku níž než silnice vlčí máky v hojném množství 🙂 Což jsou mí oblíbenci, že. A taky miluju místní pole a stromy v zapadajícím zlatavém sluníčku, je to krása, až srdce usedá. Vždycky si říkám, že jsem se dobře přestěhovala 🙂

 10. Mě potěší obrázek života, zdraví, bujnosti. Ať už jde o faunu nebo flóru.
  To mi připomělo, že bych se mohla jet podívat na chráněnou Novodvorskou alej staletých lip. Ještě jsem tam v tuto dobu, kdy kvetou, nebyla (wasntme) .

 11. Dede, krásné povídání. I před naším domem roste lípa. Z malinkatého nedomrlého proutku vyrostl nádherný strom – podobný jako na tvém obrázku. Náhodou jsem jej před léty objevila v místním zahradnictví. Tady jsem nikde lípu neviděla, jenom na Tasmánii. Je tady na ni asi dost horko. Však jí to, chudince, trvalo pěkných pár let než začala opatrně růst. Ale pak si to vynahradila. A když kvete, tak je slyšet ten známý hukot…. Vždycky se mi vybaví arie „O vy lípy…“ tam v té hudbě je to krásně slyšet, akorát že ji nesadila praotců ruka, ale moje. Je to pro mne takový můj kousek rodné země.

  1. Jejda Mílo, to musíš mít z krásné naší lípy ohromnou radost. Tak ať se vám daří, všem, i lípě!!! (y) .

 12. Plaňany se dříve jmenovaly “ pod lindami „. Někdo si to vysvětlil jako že lípy a tak jich je u nás nespočetně. V tuto dobu to ráno dává člověku pocit že dýchá lipový čaj.
  Mě nejvíc posílí asi mláďátka – maličké kachničky s matkou kachnou, dovádějící kůzlata, koťata. Mám pocit jako když mi část té svojí energie půjčují

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN