HOST DEDENÍKU – Matylda: Máky, vlčí máky

0625mat3_1V poslední době se připadám trochu posedlá. Chodím se koukat na pole, jak je plné vlčích máků a chrp, do toho nakvetl rmen, když už tady nemáme kopretiny. Jejich krása i prostota mě až bere za srdce.

 

Jako malá jsme na chalupě trhala vlčí máky do kytice se zvonečky a bylo mi líto, že brzy opadaly. Zkoumala jsem poupátka, kde ve velkých poupatech byla zmačkaná maková sukýnka červená a v menších byla růžová, v nejmenších dokonce bílá!

 

A tady na vsi se mi vlčích máků dostalo v hojné míře. Dokonce chrpy, které jsem dosud neznala v té polní podobě, jen ty zahradní. A tak mě to popadlo, že jsem začala toužit.

 

0625mat1

 

Chci šaty s vlčími máky. Zatím jsem je v mé velikosti neobjevila a podle všeho je nemožné koupit látku s vlčími máky – kdekoli ji na netu najdu, je na ní nápis vyprodáno. Že by milovnic vlčích máků bylo víc? Růží jsou metráky, ale růže je proti polním kytkám taková jakási zkrocená, trny-netrny.

 

Chci ubrus s polními kytkami a klasy. Tak nějak jsem měla pocit, že za mého dětství se objevovaly v časopisu Dorka poměrně často. Časopisu nemajíc chtěla jsem si koupit předtištěnou předlohu a najela na stránku výrobce předtisků. Sliboval přes 400 vzorů. To by v tom byl čert, abych nenarazila na vlčí máky s obilím!

 

0625mat2

 

Byl v tom. Tedy ten čert. Máky ne. Poctivě jsem prošla všechny vzory. Přestože bylo vedro, připadala jsem si vánočně zasněžená i podupaná od sobů. Velikonoční beránci na mě významně bečeli a kraslice zářily, dokonce jsem narazila na vyšívanou zeleninu! Ale vlčí máky s obilím nikde.

 

Kde jsou? Zařadili jsme je mezi kýče typu trpaslík? Jenže zatímco trpaslíka na poli za naším nepotkám (já vím, neříkej hop), vlčí máky, chrpy, obilí a rmen tam vidím denně.

 

0625mat3

 

Já vím, je to nesplněná touha. Kdyby na věc došlo, trpaslíky na látce seženu. Ale ty máky a chrpy… ty ne.

 

Dede: A já dnes přidávám s otázkou: také se vám někdy stalo, že jste toužili po něčem, řekněme malicherném, ale prostě jste nemohli odolat? Pojďme si dnes povídat o malých přáních a velkých radostech, které následují, pokud se je povede vyplnit:)) 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. K Dediné otázce – půl dne nad ní přemýšlím a nakonec jsem na to přišla. Co jsem moc chtěla a nakonec jsem to dostala – moc jsem si přála mít dceru (teda když jsem otěhotněla) a to dokonce tak moc, že když mi ostatní říkali, že je na mně donést do rodiny kluka, tak jsem se rozbečela, proč mi vždycky přejí to nejhorší (chuckle) (chuckle) a samy si porodily holky (jak mamka, tak sestry). A když se vyklubala Terka, tak jsem si řekla „Tak, a tady to máte, já vám dám, kluka! Si ho pořiďte samy, když máte ty touhy!“ Bylo to takové malé zadostiučinění, že jsem si konečně jednou prosadila svou (i když teď, s odstupem času, uznávám, že to bylo jaksi bez mého přičinění – checheche).

  A ještě k vlčím mákům – proč se nám tak moc líbí. Asi proto, že v české a moravské přírodě je pouze jeden květ, který je jasně červený, a to je vlčí mák (no dobrá, tak ještě vraní oko, ale to je oproti máku tak malý květ, že se to ani nepočítá) – jinak je všechno do fialova, růžova nebo oranžova, ale ta jasná barva se objeví jenom na konci jara … dnes jsem na pár narazila, ale ta velká vlna ruchý škarp a okrajů polí už je u nás pryč.

  1. YGO, máš úžasně všestranně šikovnou maminku – ta váza je nádherná.

   Pokud jde o dceru, tak ti vlastně přáni (dítěta a dcery) Jenda splnil dokonce 2x, protože jsem jednou někde slyšela, že pohlaví dítěte určuje právě muž. A opravdu máte v rodině jen dcery? Jedna naše německá kamarádka má od dvou synů také jen samé kluky, už je jich 6 (jeden má 4, druhý 2)a jestli se někdy vdá její zatím svobodná dcera a bude s kluky pokračovat, že prý si založí vlastní fotbalové mužstvo !!! Tenkrát jsem ji řekla, že u nás už je jedno takové známé – Klabzubova jedenáctka 🙂

   Jo a s důvodem obliby vlčích máků máš asi pravdu.

   1. Tak popravdě, už jednoho kluka v rodině máme – ovšem na deset děvčat ve třech pokoleních je to docela málo (tři sestry máme celkem pět dcer a ty mají zatím dvě děvčátka a jednoho pacholíčka 😉 )

    A ano, mamka byla a je moc šikovná – zvládla nás obšít, obplést a obháčkovat (a vždy podle poslední módy), výborně vaří, peče, smaží, polní práce byla a je její hobby a je tím nejpevnějším tmelem, který drží naši rodinu pohromadě.

    1. hezky napsané, snad i závidím takovou maminku, ať je s vámi co nejdéle (h) (h) (h)

     ovšem tím „Tak, a tady to máte, já vám dám“ – tím jsi mě sundala ze židle (rofl) (rofl)

    2. YGo, děkuji za objasnění 🙂

     A o mamince jsi zapomněla dodat, že je stále zdatná turistka. Vždyť na albech ze zvířetnického výletění vidím, že tvoje maminka chodí s vámi !!! Moc jí přeji, aby jí nohy ještě dlouho na podobné procházky sloužily.

 2. NA ještě Matyldo. Najednou jsem si vzpomněla, že mám dvě dlaždičky s vlčími máky. Používám je jako podložky pod termosky s kávou, když s hosty snídáme na verandě. A takhle podobně namíchaný jsem měla ten pugét ve váze, co píši níže (bez té fialové a byly tam makovice). Je to ruční malba, kde jsem je koupila, už si nepamatuji (je to ještě Československo !) . Ale třeba tě ten obrázek může inspirovat.

  Jinak bych ráda Dede s něčím přišpěla k tvé otázce, ale fakt mě nic nenapadá. U nás bude zase děsný vedro, ani nechci vědět, na kolik to později vyleze,už teď v půl 11 je venku šílený pařák a mozku se nějak nechce myslet. (whew)

  http://marickac.rajce.idnes.cz/dlazdice_s_vlcimi_maky

  1. Jé Maričko, ty máš ručně malované kachle, já zas ručně malovanou vázu (které důvěrně říkám urnička … (chuckle) ). A já dokonce vím, odkud ji mám a kdo ji maloval – každou jednu jsme dostaly my holky do výbavy od mamky – ona se jeden čas živila i jako malérečka a tak abysme měly na tu dobu památku (bóže, co ona se těch vlčích máků všelijakých barsnaco namalovala, teda mimo jiné, hlavní byly slovácké ornamenty, ale ty od ní nikde nemám).
   http://yga.rajce.net/2015_Maky_na_vaze

 3. Moja mamina bola veľká vyšívačka a keď už bolo zle nedobre, a už bolo jasné, že sa k vyšívaniu asi ťažko vráti, porozdávala aj rozrobené veci rodine, kolegyniam a kamarátkam. Sesternica vyfasovala veľké, tmavočervené vlčie maky drobučkým krížikom na obdĺžnikovom kúsku hustej bielej panamy s tým, že to je predok na podušku, ale tú podušku si k tomu musí došiť. Ona si to ale dala zarámovať ako obrázok a dobre urobila …
  U nás nie sú nevädze (chrpy), ktovie prečo vymizli, ale vlčie maky sa krásne kombinujú s tmavofialovou ostrôžkou poľnou (stračkou) a šalviou lúčnou. Nádherné sú tie súvislé rozkvitnuté koberce, kde z diaľky vidno len ostro červené pásy a plochy. Možno nás maky tak dojímajú aj preto, že je to krása strašne prchavá, kvitnú len veľmi krátko a spájajú sa nám v podvedomí s prázdninami u babičiek a letnými dobrodružstvami 🙂

  1. Ach nevädze, kúkol, vlčie maky … a já furt dumám, jestli to napsal Hviezdoslav nebo ne – ty náhodou nevíš?

    1. Já si toho Kostru taky na strejdovi Gůglovi našla (protože mi konečně došlo, že musím použít „ä“ a ne „e“), ale furt se mi tam pletou i slova „…ihličkou každá perla krás odvisně ak by hviezdou bola…“ a ještě „…mier privane sa zhora zdola…“ a něco „…zabroneje líce…“ a to už je Hájnikova žena – tak si říkám, jestli si Kostra na svou báseň nevzal kostru z klasika?!

 4. Heleďte, mě teď napadlo, proč se jim vlastně říká
  “ vlčí “ máky. Co to má společného s vlkem ?

  Míša

 5. Matyldo, chápu tě, vlčí máky taky miluju a když se začnou objevovat, úplně mě to bere za srdce (h)

  a kombinace s chrpami, jako je ta na tvé druhé fotce, to je prostě nádhera!!! ano – léto, slunce, modrá obloha, teplo (ehm 😛 ) a k tomu vlčí máky (inlove)

  na šatech by byly moc krásné, líbí se mi ty obrázky co dala Marička, ovšem vyšít to na tolik látky, aby bylo na šaty, nevím nevím (shake) … ale ty odkazy od Evy Schlitter jsou zajímavé – akorát nevím jak s dovozem sem k nám (fubar)

  mně třeba zaujala tato
  http://s32.dawandastatic.com/Product3/65321/65321435/product_l/1404026036-988.jpg

 6. Matyldo a Maričko! Už jsem si obrázek stáhla, jenom tak, na zkoušku. Uložila jsem jej zatím na stránku do Wordu. Tam se obrázek dá zvětšit, ořezat a tak. Prostě připravit do tiskárny a k dalšímu zpracování. Ještě to zkusím do nějakého Picture Manageru, tam jsou větší možnosti zpracování.

  1. Ano, Alex, vím o tom, že tohle s edá ve Wordu s obrázky dělat. Bylo mi to vyprávěno 🙂 ovšem pokud to zkouším já metodou pokus-omyl, připadám si jako při cestě neprobádanou džunglí 🙂

   1. No jeje! Zrovna pred 14 dny byly louky na Krusnych horach tak krasne rozkvetle (na obou stranach hranic), velke fleky rdesna a maku. Letos byl stredovy pruh jedne hlavni silnice osazen kombinaci maky/chrpa. lucni varianty.
    Pred lety jsem za Drazdanama fotila maky a chrpy v zelenem fousatem obili. Byly z toho moc hezke skladane (?) obrazky. Jen nevim, na kterem odlozenem pocitaci nebo vypalenem cdcku skoncily.

 7. Čím ty vlčí máky berou za srdce? Svou jednoduchostí a krásnou barvou? Nebo létem? Nebo vzpomínkou na věneček ke kroji, kde se na holčičí hlavě mísily kopretiny, chrpy a vlčí máky? Bílá, modrá a červená.

  Vzpomínám, jaká se ve mně rozlila radost, když jsem po dvaadvaceti letech jela Českem a zase uviděla tuhle skromnou krásu. V Norsku nejsou, nevím proč. Měla jsem nos přilepený na skle a dívala se a dívala.

  A šaty s vlčími máky jsem také měla. Jak bych je chtěla! Byly krásné, velké vlčí máky byly poházené na tmavším podkladu. Krása! Kde vlastně jsou?
  Nojo, no.

  1. Myslím, že je jim v Norsku zima. Jsou spíš v teplejších oblastech (ale zase ne v tropech). Mají nějaký limit rozšíření nejen směrem na sever, ale i nahoru do hor. Přesněji to nevím a hledat nehodlám.

  2. Jano, já bych řekla, že je to kombinace toho všeho- ta jednoduchost, barva, spojení léta a prázdnin- ale po přestěhování na venkov se na ně chodím pořád dívat a zjara čekám, kdy už vykvetou 🙂

 8. Matyldo, parádní povídání nasmála jsem se, jak jsi podupaná od sobů…… 😀 .
  Ty fotky jsou nádherně barevné a kouzelné. Takovou látku bych si představovala na letní šaty!!! Mám prostě ráda barvy!! Ale máš pravdu, nikde nic. Nedávno byly „in“ tulipány a to byly potištěné i toaletní papíry. Je zajímavé, že máky ač tak atraktivní prostá květinka moc neletí. Přitom kombinace jaké jsou na Tvých fotkách – nádhera.
  Také si vzpomínám jak jsem kuchala poupata vlčích máků a obdivovala hebkost ještě nevykouklých okvětních lístků.

  1. ale jo,před cca 5-6 lety letěly na obkladačkách, ale jen pro velké koupelny nebo velké plochy..ale nepůsobilo to tak něžně a prostě…

     1. Sharko, já se přiznám- když jsme před pěti lety dělali v domečku kuchyň, vybírala jsem obkladačky za linku. Vlčí máky neměli, ale v jednom obchodě jsem tehdy ulovila slunečnice- za sporák krásný dekor slunečnic ve džbánu a mezi kachličkami tu a tam slunečnice taky. Myslela jsem si, že se mi to okouká, jak prorokovala tchýně. Nestalo se tak 🙂 slunečnice mám taky moc ráda a vždycky se na ten dekor s radostí kouknu.

      1. tak slunečnice jsou krásné a neokoukají se v domácí kuchyni a prozařují domácnost….pokud jich tam není všude mooooc, al ety nejsi ten typ, co by si z obkladaček vytvářel slunečnicový či jiný pole…. 😉

  2. Nemůže to být tím, že tulipány zná celý svět, zatímco vlčí máky by se prodávaly v jiných částech světa špatně?

 9. (rofl) Matyldo, já si říkám, jak se budou provozovatelé různých serverů dnes divit, čím to, že stoupl počet přístupů na stránky s čímkoliv, co obsahuje vlčí máky:)))
  Jinak nejhezčí jsou ty tvé fotky… já taky tuhle kombinaci miluju, ale ne a ne ji letos potkat pohromadě. U nás máky nějak nejsou (asi tu účinně bojují s plevelem), ale dole v kraji, když jedu do Hradce, tak tam jsou – ale taky na místě, kde nemůžu zastavit. No a včera jsem našla na Zvičině ty chrpy a rmen – ale v řepce!
  Jinak mám dojem, že se pamatuju na vzory, o kterých mluvíš – a vsadila bych se, že dvorská Tiba je určitě tiskla:)) No já mám s vlčími máky povlečení… 🙂

  1. U nás také vlčích máků, v takové krásné kombinaci, není. Tam, kde jsou pole a dokonce i s obilím! a ne s řepkou, vyhrávají boj zemědělci a ono je to dobře. Mák je úspěšný plevel a chleba z něho neupečeš 😉 .

  2. Já vlčí máky tak nějak automaticky vidím na nějaké lidové keramice – černý základ, vlčí máky a obilné klasy. Mívali jsme to doma…
   Já mám fixnu vlčí máky fotit. Jen máky, protože chrpu potkávám jen zcela výjimečně 🙁 Čekanka (i ty máky nakonec) nám rostou i v Bohnicích.

  1. Je to nádhera. Za šílenou cenu- obávám se, že tomu, kdo by mi okřapl okraj při umývání, bych způsobila velmi ošklivý úraz… ale nakoukla jsme i jinam a asi nejsem děvče z laciného kraje- mně se prostě líbí ty drahé věci- jako třeba talíře s kytičkou fialek, jaké mívala prababička na hrnkách. Proč jsou ty tradiční věci tak strašně drahé?

 10. Nevím, jak jsi na tom s vyšíváním Matyldo, ale asi si ty šaty a ubrus budeš muset vyšít ;). A nebo namalovat.
  Já nějak nevím, po čem vlastně toužím a je to patrně jeden ze zásadních problémů mého života. Teda kromě práce na půl úvazku, abych se v ušetřeném čase mohla věnovat ručním pracem. Nějak se mi za posledních 6 let povedlo natolik odsunout vlastní potřeby, že mám potíž je zase objevit.
  Míšo, jak Barbíny nesáším (a nikdy jsem žádnou neměla a ani Rysinka zatím žádnou nemá), tak tahle se mi taky líbí :). Musím uznat, že to je nádherný dárek speciálně pro Tebe. Už jsi o ní psala, ale teprve s obrázkem jsem to pochopila.

  1. No, když jsme měla děti tak malé jako ty, tak pokud si vzpomínám, mezi mé základní touhy patřila chvilka klidu 🙂

   1. Ach ano, to je jedna ze základních tužeb. Být aspoň hodinu sama doma. Doufám, že MLP tentokrát splní, že bude s dětma v létě na chatě. Představa návratu do prázdného bytu je něco, na co jsem se marně těšila celé loňské léto. No abych nekecala, za to léto se mi to asi tak šestkrát povedlo.

 11. Krásný článek Matyldo. Vlčí máky mám také ráda a můj oblíbený večerníček byl ten o Makové panence a motýlu Emanuelovi.

  Co se týče tvojí otázky DEDE. Ne že bych po ní zrovna toužila, ale přála jsem si Barbínu. Za mého dětství tady nebyla k sehnání. Majíce 2 syny, tak jsem si nemohla splnit přání ani přes děti.

  A ejhle k minulým Vánocům mi Ježíšek v zastoupení mého manžela daroval Barbínu. Ale jakou. Tu z limitované edice. Je to Audrey Hepburn in Roman Holiday. Z mého milovaného filmu.
  http://joeslist.com/barbie_pics/12504-1.jpg

  Míša

  1. Máš príma manžela!!! Také, jako karakal Barbíny moc nemusím, ale tohle je jistě nějaký vzácný kousek a A. Hepburnovou mám moc ráda a obdivuji ji na filmovém plátně.

  2. Míšo Audrez Hepburn je též moje NEJ herečka a ta Barbína v jejím filmovém kostýmu je krásná, umím si představit, jakou radost ti manžel udělal.

 12. Matyldo, psala jsem komentář, ale omylem (stále zapomínám, že má být jen jeden) jsem dala dva odkazy, tak to „čeká na schválení. Počkám do rána (tedy našeho), když to tu nebude, pošlu znovu.

  1. A to jsem jela na veterinu se Světluch kuhat tu bouli na noze a představ si, příkop byl úplně červenej! Vlčích máků jak naseto. jenže je to rychlá a frekventovaná okreska, přitom dost úzká- tam nezastavíš, pokud se máš ráda, a tak jsme si to nevyfotila!
   A ano, stále toužím 🙂

 13. Matyldo, krásné fotky, také mám pro vlčí máky slabost. Tady je občas na poli zahlédnu, nikdy ale tolik, jako je znám z Evropy. Přesto neodolám a dělám si panenku – zpod sukýnky ji vytrhnu „hlavičku“, napíchnu na stopku a sukýnku hezky rozprostřu 🙂 Dlouhé roky jsem měla v jídelně „český pugét“ – starý bělavý kameninový džbán (s kterým jsme na chatě chodili maliny) a v něm máky, chrpy, kopretiny, klasy obilí a hlavičky makovic. Květiny byly sice umělé, ale muselo se na ně sáhnout, aby se to poznalo. Makovice i obilí byly pravé z Čech. Tenhle pugét se se mnou mnohokrát stěhoval. Nakonec květiny přeci jen vybledly a nové už jsem nekoupila. Ten džbán ale v kuchyni stále mám, jen jsou v něm už jen ty makovice.

  Koukni na tenhle odkaz, tam je spousta různých obrázků vlčích máků. Třeba se ti nějaký zalíbí a protože jsi šikovná určitě by se ti povedlo ten vybraný zkopírovat, třeba zvětšit a přenést třeba na ubrus pro vyšití, nebo udělat látkovou aplikaci.

  Snad se to správně otevře, je tam toho fakt hodně. Kdyby ne, tak si zadej – „poppy flower stencil – images“

  http://1url.cz/95ym

  A tady ještě odkaz na „Poppy Flower Embroidery Designs“

  http://1url.cz/657M

  Nad Dede otázkou budu přemýšlet, ale právě teď mě honem nic nenapadá

  1. Maričko, to je bezva odkaz – přímo senzační. Dovolím si přeposlat aktivizátorce do Domova, kde mám maminku. Díííky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN