BTW: Velký blondýn s černou botou

0618dar2_1Tedy blondýna, pokud bych měla být přesná. Pamatujete si na ten film s Pierrem Richardem? Vzpomínku mi vyvolala – jak už možná tušíte – naše Ari se svou nejnovější eskapádou. I když to botou zrovna nezačalo, rozhodně to s ní pokračuje:))

 

Začalo to lumpárnou, jak jinak. Bylo to předminulou neděli, jak bylo to strašné horko. Rozhodli jsme se před ním utéct, takže jsme si vyjeli se psy na Černou horu (v Krkonoších – ono je jich víc:)). Šli jsme od horní stanice lanovky takovou všelijakou oklikou směrem ke Kolínské boudě. Obě psice byly na volno, chovaly se mravně, bylo krásně. Přišli jsme do údolíčka pod Kolínskou a já si letmo pomyslela – už musím uvázat psy.

Ovšem Ari měla nejspíš zapnutá telepatická chapadla, takže na mě jen mrkla a zmizela v lese. Lapla jsem aspoň Berry, aby se nepřidala, a měla jsem vztek. Kdy se na to zvíře budu moc spolehnout? Madam se vrátila tryskem už za osm minut (vždy koukám na hodinky), nechala si vysvětlit, co si o ní myslím a vypadala dost zkroušeně.

 

Velká blondýna s černou botou:))

Velká blondýna s černou botou:))

 

Jak se za chvilku ukázalo, nebyla jen zkroušená, ale navíc ještě i kulhala. Na pravou přední. Na velmi zablácenou pravou přední! „To máš z toho, že neposloucháš!“ pravila jsem přísně a prohlížela bolavou končetinu. Nejdřív jsem neviděla nic, pak jsem našla za hlavním tlapovým polštářkem cosi zapíchnuté. V té špíně ani nebylo rozeznat, co to bylo, ale podařilo se mi to vytáhnout. Ari pak kráčela radostněji, ale všimla jsem si, že tlapce pořád ulevuje – čím byla cesta kamenitější, tím víc.

No, domů – resp. k lanovce stejně dojít musela. Nevypadla nijak nešťastně, dokonce provokovala ke hře s klackem, tak jsem usoudila, že s tou nohou nemůže být v nepořádku nic zásadního. Doma jsem Ari důkladně ostříkala hadicí a znovu hledala, co s tou nohou může mít. A našla jsem. Celý velký „dlaňový“ polštářek na tlapě měla úhledně rozříznutý. Co teď?

 

Ach ne, už mě nefoť!:))

Ach ne, už mě nefoť!:))

 

Úrazů na tlapkách jsem za těch dvacet pět let života se psy řešila mnoho a měly jedno společné – strašně špatně se obvazovaly. Tedy přesněji – obvazovaly se dobře, jen to nikdy na těch tlapách nevydrželo. Vlkoidní psi mají tlapy relativně úzké, prsty mají protažené dopředu – na rozdíl třeba od kulatějších tlap retrívrů. To znamená, že i když jim utáhnu obvaz kolem zápěstí tak, jak to jde, aby noha neodumřela, stejně dřív nebo později spadnul, pokud si ho pes okamžitě sám nesundal.

Tak jsem vyčištěnou ránu, která naštěstí zůstávala úzká, nerozšklebená, prolila peroxidem a nařídila domácí vězení a vycházky jen na zahradu a pod dohledem. Rozhodně žádné míčkování! Obě čuby na mě koukaly s tázavým zoufalstvím: „Proč???“ „Takhle dopadají neposluchové, víš?“ oznámila jsem Ari. „Musíš se hojit. A ty, Beruško, v tom jsi nevinně, ale holt budeš s Ari držet basu.“

 

Botička správně natažená

Botička správně natažená

 

Dana mi přinesla pro Ari botičku, kterou měli doma, ale dopadlo to přesně podle očekávání – na noze jí nevydržela ani dvě vteřiny. Už jsem se smiřovala s tím, že jsme všechny odsouzeny na dlouhé domácí vězení, když přijela na návštěvu JanaBa. Protože věděla, co se stalo, přivezla vedle pamlsků i praktický dárek – neoprénové botičky pro psy.

Zpočátku jsem byla skeptická – co já viděla spadených botiček! Ale ukázalo se, že moje rezignace byla předčasná. Přece jen, od posledního Kazanova úrazu uběhlo pár let (Berry si naštěstí tlapiska šetří:)) a já jsem nevzala v úvahu, že nové věci se objevují, nové nápady se přivádějí do praxe… a neoprenové psí botičky se zesílenou podrážkou rozhodně patří mezi nápady úspěšné.

 

Ono to jde!

Ono to jde!

 

Navzdory velikosti XXL jsem se bála, že ji Ari ani nenandám, ale podařilo se. Botka má dva pásky na upevnění, je měkká a pevná zároveň. Ari si ji nechala natáhnout, aby potom chvilku poskakovala jako splašený koník. Ale pak se ukázalo, že má v té bílé hlavě kromě průvanu i pár mozkových buněk! Při tom poskakování jí nejspíš došlo, že má tlapku chráněnou, že se jí lépe došlapuje a tak se místo snahy botku sundat, konečně po třech dnech zase pořádně rozeběhla!

„Prr, holčičko, tohle jsme si nedomluvily.“ První vycházka byla krátká, jen po vsi a zkoušela jsem, co botička vydrží. Zjistila jsem, že když ji správně nandám, vydrží bez problémů psí chůzi a trochu toho psího poskakování. Jakmile ovšem pes vyrazí tryskem a řízne pár zatáček (takhle si Ari představuje zdravotní vycházku:)), botka se začne sesunovat.

 

Běžím, míček lovím!:))

Běžím, míček lovím!:))

 

Ale okamžitě nepadá, takže pokud je zdravotně handicapovaný delikvent držen na vodítku (používám teď flexi), může si trochu poběhat a čuchat a botička vycházku snadno vydrží tam, kde má být. Ovšem potom doma se musí sundat – ve vlhké botce (suchou jsem ji nikdy neudržela) se rána snadno zapaří.

A píšu to proto, abyste nebyli jako já, která se nechala přesvědčit špatnými zkušenostmi z minula natolik, že jsem nehledala nové řešení. A děkuju Janě, že nedbala na mé lamentování a botky přivezla – však už Ari tu jednu skoro prochodila:)) Rána je už skoro zahojená, ani chvilku nehnisala. Osvědčil se peroxid, žádné krytí (Ari není notorický lízač ran), klidový režim a botička na vycházky.

 

Botka nepoužívaná a používaná (1)

Botka nepoužívaná a používaná (1)

 

A taky možná ještě jedna věc – že holky jsou zvyklé, že na ně tu a tam něco natahuju (reflexní vesty nosí běžně), takže v podstatě něco nového na sebe nijak moc neřeší. I proto jsem mohla u Berry řešit ochranu rány po operaci natažením Kazanovo antikoncepčních kalhot:)) Vlastně si ani nepamatuju, že by moji psi měli onen ochranný límec – všechno se nám dařilo řešit vhodným „oblečením“.

 

 

A tak se dnes ptám: Jaké máte zkušenosti s obvazováním zvířat? Jak se vám vede krýt a chránit rány či pooperační jizvy? Máte nějaké tipy, jak vyzrát na nedisciplinované pacienty?

Eh, kdo nemá zvíře, může mluvit o dětech – ono je to v lecčem podobné:))

 

Botka skoro prošlapaná!:))

Botka skoro prošlapaná!:))

 

Aktualizováno: 17.6.2015 — 22:46

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc dekuju vsem za pranicka! Kdyz jsem byla na prvni operaci, valely se mi ty banky po zemi, coz me desne iritovalo. Tak jsem je soupla do igelitky. Ted uz jsem na to byla pripravena… Jak jsem prakticka, fascinovalo me minimum komfortu pro pacienta. Personal je skvely a ochotny, klobouk dolu, praci maji tezkou a psychicky narocnou. Ale oni nic neudelaji s 30 let starou posteli, ktera jde polohovat jen diky svalum kulturisty, kterymi ted neoplyvam, ani s tim, ze ty banky proste neni kam zavesit. Tak jsem to vyresila kolickama na plazovou osusku, ktere jsem si privezla z Recka. Krome toho mi sem Nielsik dotahnul tenkou matraci z pametove peny, prze mi uz z toho lezeni na zadech brnel zadek. Postel ma tenkou matraci a pod ni je zelezna deska… Vubec si nechci stezovat, jen popisuju fakta. A to mam nadstandartni samostatny pokoj.
  Vsem moc mavam a dekuju za podporu, ktere se mi od Vas vsech dostava. Mam za sebou tak hnusny casy, ze bych to neprala nejvetsimu nepriteli. Tady jsem ale dobijela baterky a chodila si pro humor, bez ktereho by vsechno bylo jen horsi. DIKY, ZE JSTE!

  1. Tys Kaštánku úžasná žena! Taky na Tebe moc myslím, i když se osobně neznáme. To je známé, že kromě nemocí musí pacienti v nemocnicích často bojovat ještě s nevyhovujícím prostředím. Tak ať je už jen líp! (h)

  2. Kaštánku, děvče zlaté, já pevně věřím, že ty hnusné časy jsou za tebou a zase bude svítit sluníčko (sun)
   Jsi holka statečná, tak se té statečnosti drž, protože to je ta nejlepší zbraň na tu mrchu nemoc. A zaskoč pokaždé, když jen budeš trochu moct. Myslíme na tebe průběžně a ty víš, že to funguje! (inlove) (hug)

   1. Funguje, Dede! Jak me ten humor opoustel, chodila jsem si pro nej sem. Diky za praci, cas a ze si neskoncila. Tvoje stranky a lidi tu (hadech i zviretniku na psu) mi dodavali silu.

  3. jéééééé, Kaštánku, tys přemohla nemocniční mizející internet (clap)

   jj, je vidět že ze všeho nacházíš schůdnou cestičku, takže i ven z té hnusoby ji najdeš (y) (hug)

   přeji ti rychlé hojení – společně s J.Zákopčaníkem (pamatujete si ho ještě?) – slunce v duši!!! (sun) (sun) (h) (h) (h) (h)

   1. Kaštánku, taktéž, jako Hana, obdiv a jen obdiv,posílám ještě jednou hodně sil a energie.(milion srdíček)

    1. Také se připojuji a posílám spoustu pozitivní energie, spoustu slunce a palce a tlapky hladící.

     1. Líp než AlenaŠ a další to říct neumím, takže jen připojuji svoje palce. (y)
      Zase bude dobře, uvidíš!

 2. Dede, ty umíš ty svoje holky tak skvěle nafotit(Marek zřejmě nefotil,když je v Barc. 🙂 ) že je radost se na ně koukat !!!!!!

  Naštěstí žádnou botičku žádná naše kočka ani Trixie nepotřebovaly. Když byla Smoky malá, z ničeho nic se jí na krku udělala vyrážku, na kterou nic nezabíralo a kočka si všechny strupy hned zadním drápkem strhávala. Nakonec jsem ji krk ofačovala a kupodivu se nebránila a vyrážka naštěstí přeci jen časem zmizela.

  Když mívala Trixie tu děsnou vyrážku po celém těle, zkoušela jsem ji oblékat trička, když už se neovládala neškrábat, aby to dělala „přes hadr“. Nesnažila se z oděvu vyvléci. Doma jsem jí pak ze stejného důvodu navlékala podkolenky (aby je měla až nahoru). V leže s nimi nebyl problém, jakmile se zvedla a šla, popadaly ji během pár kroků. Byl na ni legrační pohled, ona se je nesnažila zuby stáhnout, takže jak šla, na sesouvající podkolenky si šlapala, z nich se stávaly dlouhé cancoury které ona tahala za sebou tak dlouho, dokud celá ponožka nespadla. Snažila jsem se je – přesně jak radí Sharka – spojit dvě a dvě přes hřbet (ano po vzoru palčáků do kabátu). Na předních nohách to při chůzi trochu pomohlo, u zadních to nefungovalo. Ale i svázané podkolenky se po chvíli začaly sesouvat, chudák Trixie přes ně klopýtala, takže ač jsem se jí smála, bylo mi jí líto a sundala jsem je. Dát ji je venku jsem nikdy nezkusila.

  1. Maričko, když měl Kazan to tlapkobolné období, zkoušela jsem taky ponožky – a se stejným výsledkem!:)) Zkoušela jsem na doma i ponožky onmotané leukoplastí… já toho zkoušela!
   A poctivě musím říct, že venku doopravdy držela jen tahle botka od Jany (chuckle)

 3. Ája II. jednou zmizela asi na hodinu, na vině nebyl nikdo jiný jako tádydáda zajíc. Vrátila se pak zpět na místo, kde jsme ji čekali, zoufalí strachem. Asi někam spadla a nemohla se vyškrábat, protože přišla s předníma rozedřenýma tlapkama a to až do krve. Hned jsme jeli na veterinu, pan dr. zabandážoval, po podání jakési masti a nařídil klid, chjo, to byla hrůza u takovýho pošuka jako je Aja, chodila jak kočárový kůň ale bandáže držely. Taky byly až skoro pod plece. Výsledek byl naštěstí velmi dobrý.Brzo opět proudila prostorem.

  1. Chjo Jenny, to je hrozné, když ti dobytkové zmizí a ty čekáš, a slibuješ jim, jak budou o hladu a v nemilosti a vůbec a pak trneš, jestli jim vůbec budeš mít příležitost vynadat a pak se ti blbouni objeví a je to taková úleva, že člověku ani ten řev úplně nejde od srdce 😛
   A když se Ája objevila s krvavýma tlapkama, tak mi je jasné, že v tobě hrklo dvakrát – představivost umí být děsná!

 4. K těm botičkám, z dětství si pamatuji z jednoho filmu, že Jack London(?) dával Tesákovi(?) takové botičky na všechny čtyři aby chudinku neřezal sníh do tlapek, když nebyl zvyklý. Německý ovčák spokojeně ťapal a když se ráno zapřahalo, rovnou sebou praštil na záda a nastavil tlapky, jako že chce obout. 😀

  1. Věř nebo ne, s Penuščinýma tlapkama jsem zvažovala, že bych jí na zimu taky pořídila botky neoprénky. Ne kvůli sněhu, ale kvůli té hnusné soli. Po každé procházce sama mířila do vany a nastavovala packy na umytí a namazání, a stejně jí praskaly polštářky, hlavně k stáru.
   Jo a od asi tak 12 let – od té doby, co hrdinně skočila do řeky v únoru, protože tam spadlo už nevím co, nějaká blbost, klacek, list, kus sněhu, fakt nevím, a dostala zápal plic, páč jsme byly hodinu cesty od domova – takže potom dostala svetr, pěkný slušivý, černý pletený s rolákem. Chtěla jsem jí pořídit fleecem podšitý šusťák, aby to bylo i nepromokavé, ale nic z toho jí nesedělo, jenom ten pletený svetr. A když byla zima a venku sněžilo, šla si Penuška k topení, stáhla z něj ten (sušící se) svetr a donesla mi ho, že ho chce před procházkou oblíknout.
   Hrozně moc neměla ráda mokrou srst. 🙂

   1. Věřím, proč ne, sůl mi také vadí a to nechodím bos. A tu nelibost k mokré srsti, v mém případě vlasům jinde než ve sprše, s Penuškou sdílím. 🙂

  2. Áno, autorom je Jack London, pes sa volá Buck a ukradli ho priekupníci niekde na juhu USA a predali na Aljašku. Preto mal labky nezvyklé na sneh a ľad 🙂 .

 5. PRO KAŠTAN! Protože je už později: Kaštan jsi úžasná ženská! Držím palce, aby jsi se dobře hojila, k tomu pomáhají ty baňky s hnusotou, však ty to dobře víš. A šla jsi na ně od lesa a s humorem a to je dobře. Nevím, jestli bych to takhle dokázala i já.
  Jsi prostě naše velká 1 (h) .

 6. Milá Dede! Tak to Tvoje martyŕium s poraněnou polštářkovou částí tlapky jste zvládly bezvadně. JanaBa je duchapřítomná, že takle rychle zareagovala. Ono na ta velká tlapiska se už dají v dnešní době sehnat i velebotky, ale …není botka jako botka. Aby něco vydržela, alespoň týden, a aby se nesundávala 😉 .
  Já jsem si poprvé užila zranění na polštářcích u Klérky. Napřed to vypadalo jako záhada. Klér kulhala na pravou přední, ale při zevrubných prohlídkách i s lupou jsem nic nenašla. Jen tu a tam jednou za čas, na dlažbě krvavá tečka. Zamířila jsem k našemu panu doktorovi, ten mne vyslechl, Kléčinu tlapku prohlédl, nikde nic. Naštěstí, jak jsem ji sundávala ze stolu, tak se opřela bolavou nohou víc do podložky a …ejhle krvavý mázanec. Takže bylo jasné, že si nic nevymýšlím. Znovu prohlídka a znovu a nic! Pan doktor rozhodl, že to musí vidět chirurg. Tak jsem zajela k panu docentovi Snášilovi, věhlasnému brněnskému zvířecímu chirurgovi a ortopédovi. Ten mrknul sevřel jeden polšářek po druhém, Klérka začala ječet a z jenoho místečka na dlaňovém polštářku vytekla kapička krve jako mrňavá špendlíková hlavička. Pan doktor vzal ocelovou sondičku, zajel do dírky a i přes jekot pejsky jsem uslyšela zaškvrčení sondy o něco tvrdého. Nakonec vytáhl tak mrňavý kamínek, jako zrnko maku!
  Ta potfor křemínek tu a tam dráždil nějakou malou cévku, proto to nekrvácelo stále, jenom někdy. Závěr byl, že Klerka může chodit, ale než se ta vytvořená píštěl zacelí, tak aby se do ní nedostal další kamínek-mák, tak ven mimo koberce nebo domácí dlažbu, bez boty ani rána. Tak jsme vyfasovali přímo holínku 🙂 ,jak je vidět na přiložené fotce
  http://dig.rajce.net/Kler-boticka

  Další úraz si přivodila na ostrém ledu, to si polštářek odřela a od té doby mám doma pár podobných botiček, jako máš Ty, které doufám už nebude Ajvinka, potřebovat (whew) .

  1. Jo, to ale byla bota! (chuckle) A Klérka kouká tak vážně… (inlove)

   Jo, už tu jednu botičku nemáme, protože dnes odpoledne na stopě jsme měli s Ari setkání s koňmi a na volno puštěnou fenkou, která se prostě nedala paničkama vůbec odvolat a byl z toho takový zmatek (asi 4x za sebou!!) že vůbec nevím, kde jsme tu botku mohly ztratit. Ale pak už jsem musela utíkat domů, protože jsem měla být na vernisáži. Takže se tam s holkama koukneme zítra 🙂

 7. Hm, packu jsem zatím řešila jen se včelím žihadlem, jinak zadní strana stehna byla šita u Světluch onehdy a tam jsem prostě došla k názoru, že se tam nedostane a lízat si to nebude (pro truhlíka Světluch by límec byl asi strašnej stres). Takže kdyby došlo na nejhorší, byla jsme ochotna šít psí gaťata 🙂 Ale asi se fakt nedostala a když tam párkrát přistrčila čenich, tak byla stižena Strašlivým Pohledem ode mě, tak se pak na pokusy vybodla. Veterinář pochválil, jak se to krásně zahojilo, vytahal všech sedm stehů a pohoda 🙂
  Po kastraci měly obě feny na sobě slušivé body pro miminka vel. 98 s prostřiženou dírou na ocas a tím jsme měli pořešeno lízání břicha. A šmytec.

 8. Ľudia zvierací, poľutujte nás, teda hlavne Minuša 🙁
  Získali sme nových susedov, rovno nad nami, kt. sa rozhodli masívne prerobiť celý byt.
  Pokiaľ rezali a vyhadzovali bytové jadro (mmch. už prerobené, ale im sa nepáčilo), ešte sa to dalo ustáť. Ale včera vyburávali zárubne (veřeje), na to mali asi zbíjacie kladivo. Dnes vyvrtávajú v paneloch kanálky pre elektrické rozvody (devil) .
  Odhliadnuc od toho, že v obývačke mi takmer odpadol luster – po intervencii to opavili, ide nás s Minušom klepnúť pepka 🙁 .
  Čože ja, po dlhšom pátraní sa mi podarilo objaviť štuplíky do uší, kt. som povinne musela nosiť v predchádzajúcom zamestnaní. Ale chudák Minko, kt. počuje x-krát lepšie ako človek a musí znášať ten randál 🙁 .
  Majiteľ bytu mi síce sľúbil, že dnes vřtacie práce dokončia, ale viete, ako to na stavbách chodí.
  Tak tu teraz sedím za PC so štuplíkmi v uchách a nepočujem ništ, okrem tej protivnej vŕtačky. Tú počujem napriek štuplíkom.
  Minko si ľahol do postele, tak som ho aspoň prikryla paplónom. Jemu štuplíky do ušiek dať nemôžem (fubar) .

  1. Yetti, ľutujem a súcítim a viem o čom hovoríš, ja mám toto doma prakticky nonstop. U nás v baráku sa menia generácie, nasťahovávajú sa mladí a len čo jedna rekonštrukcia skončí, druhá niekde inde začne. A nech mi nikto nehovorí, že tehlové baráky sú lepšie izolované a odhlučnené ako panelové. Sme tehlový barák a všetko je u nás strašne počuť, človek si myslí, že mu to búrajú rovno nad hlavou a potom zistí, že to je vo vedľajšom vchode na najvyššom poschodí. Keď som pred 7 rokmi prerábala kuchyňu, pochopila som prečo. Priečky sú z dutých tehál, takých tých dvojkomôrkových, dnes už ich nevidno. Takže počujem aj keď si sused vedľa mocnejšie kýchne…

 9. Ještě mi přišla na paměť úsměvná historka z našeho druhého vodáckého tábora. To jsme si s holkama předávali vybavení a nějakou záhadou nám holky odvezly lékárničku. Já měla v kapse vaťáku pár aspirinů a náplast, Bimbo nevím proč Stopangin spray. Tak jsme nechali nastoupit posádky a Bimbo zakázal nemoci a úrazy. Postupně jsme sehnali i jodové pero na případné rány. Za dva týdny se nikomu nic nestalo a naše zásoby až na pár stříknutí Stopanginu zůstaly nevyužity

 10. Já, když už se sem jednou dostanu v rozumnou hodinu, nemám zrovna co napsat. Asi je to až divné, ale já jsem za 2×11 let s prvním ani druhým psem žádnou rozříznutou tlapku nikdy neřešila.
  A dětičky jsem zatím taky moc neobvazovala – ťuk ťuk ťuk, ať to tak co nejdýl vydrží 🙂

 11. Okrem tuším raz čohosi zadretého pod jeden pazúrik sme zatiaľ packy nemuseli riešiť, lejdy Onasissová si dáva na seba pozor. Teda poväčšinou. Pud sebazáchovy stráca pri iných psoch, už som písala, čo to je za psiu sociopatku. Zatiaľ ale schytala len také silnejšie stlačenie zubami od ob-susedovej labradorky (či retríverka je to? teraz si nie som istá), šiť sa myslím zatiaľ nič nemuselo. Tento rok nám ale nejako strašne pĺzne, veterinárka síce tvrdí, že normálka, že JRT pĺznu prakticky furt, ale toto už je extrém, pri poškrabkaní na chrbte z nej lietajú oblaky chlpov a okolo kusanca po kliešťovi si buď vyhrýzla alebo vyškrabala slušnú lysinku. Kázala som bráchovi, nech jej začne dávať pangamin, ten miluje a hlce jak lentilky. Na srsť pekne pomáha, len sa nám psica má tendenciu po ňom zaguľaťovať (chuckle) Ale zato je zásadnou odporkyňou psieho odievania. Keď to bolo v zime 2012 pár týždňov cca -15°C, kúpili sme jej so švagrovou slušivý oblečok, aj s kožušinkou. Ešte som nevidela tak vyčítavý pohľad a tak stuhnutého psa. Keď sa konečne pohla tak celým psom hovorila „ja v tom teda kvôli vám kúsok prejdem, ale toto som si fakt nezaslúžila“… 😀
  A ešte len tak ako mini OTéčko hlásim, že predbarákový záhon už je kaput, kopáči včera pokročili. No nič, už sa radím so sesternicou, čo z kveteny jej prerastá a čo na rok sadíme.

  1. JRT jsou sice malí, ale otužilí psíci, tak tu vaši holku chápu 🙂

   Škoda záhonu… holt budeš muset časem vysadit nový (inlove)

 12. Ehm ehm, botka vypadá velmi použitě. Příště přivezu titanovou.

  Kaštane, jsem ráda, že máš operaci za sebou. Neboj, hnusy odtečou a celá ty se zase vzpamatuješ. A to do krásy.

 13. Jó botičky, to taky známe. Brooke je na tlapky velice citlivá (hmm, a na co není?!) – rozfikne si je i na ztvrdlém sněhu (před rokem fakt narazila na sníh :O a tlapy měla orvané jak listí na podzim), navíc si teď pořídila volajakou plíseň na drápy (její nohy teď vypadají jako by prošla španělskou inkvizicí) a tak vyfasovala botky – taky neoprenové, ale s pevnou, téměř klasickou podrážkou. Potrvzuji, že při kontrolovaném pohybu (na flexině) drží jak helvítská víra, ovšem při volné „chůzi“ se nenávratně ztrácejí – zkrátka asi ještě nikdo nevymyslel psí botku, která by vydržela bleskové starty a řezání zatáček.

  1. nešlo by to vymyslet,jako dřív ty dětský rukavičky na gumičku v rukávech, že by se to protáhlo očkem na obojku nebo tak aby při vyzutí,botka zůstal ase psem? (think)

   1. No Sharko, když takové udělátko vymyslíš, máš nárok na nobelovku (rofl) … fakt si neumím představit ten forichtung na psovi typu Brooke či Ari … možná tak na vycpaném maltézáčkovi (chuckle)

    1. Sharko, to jsem zkoušela, protože botky skutečně drží dobře, ale tak do flexiny, při normálním pohybu. Ale na starty a brždění to nejde (chuckle) . Botka spadla, ale je fakt, že zůstala alespoň viset na obojku a neztratila se. Holt flexina to všechno jistí.

 14. Ťuk, ťuk, ťuk, rozbité tlapy se nám naštěstí vyhýbají.
  Gwenda by čím dál víc ocenila nějaký svetr na hřbet, když fouká. Má smůlu. Nepříznivcem odívání psů je u nás Rony. Orve z ní cokoli během minuty (a následně to zdevastuje). Byla doba, kdy z ní obíral i obojky 😀
  Kdyby na sobě měli nějaký obvaz … nevím, nevím 😀

 15. Pridávam sa k Alasdairovi 🙂 .
  Stačí mať doma miniatúrneho tigríka ( už som tu raz písala, že naši domáci kočičáci sú na 90 % geneticky rovnakí s tigrom) a skúste mu oviazať poranené čokoľvek 🙁 .
  Max. do 5 minút je obväz ztrhnutý dole. Keď sme nášmu poranenému tigríkovi vydezinfikovali ranu Septonexom, „poctivo“ si ju vylízal a potom penil, akoby prehltol celé mydlo (rofl) .
  Veterinári majú niečo ako tekutý obväz. Ak zvera nemožno oviazať, jednoducho to na ranu nastriekajú, má to striebornú farbu. Náš vet to použil po kastrácii Minka I.

  Mopsica Kerry mojej priateľky Lýdie doma na dvore stupila na niečo, čo malo žihadlo a do kuchyne pribehla s opuchnutou prednou labkou. Najprv to vypadalo na jednoduchý pich, ale o niekoľko minút už Kerrynka upadla do anafylaktického šoku. A pre istotu v nedeľu. (envy)
  Lýdia naložila Kerrynku do auta a obvolala aspoň 4 vetov, pokiaľ našla toho, kt. mal pohotovosť. Našťastie došli včas (dog)

 16. http://www.biovetapets.cz/cs/katalog-produktu-e-shop/alaptid-veterinarni-mast.html

  Tohle, kdo nezná, je naprosto jedinečná mast. Rozřízlou tlapu jsme měli asi před dvěma měsíci, Majda lítala s nutriema v řece a asi tam si ji řízla. Mazat, nezakrývat, klid a zahojilo se přímo parádně. Já jsem vůbec stoupencem “ dýchání ran „, překrývám jen mírně aby nesedaly mouchy. Límec mělo Mimi akorát dva dny ve špitále, jinak dostalo moje tričko a hlídala jsem si ho, holt na to padla dovolená.
  Nejhorší jsou záněty kůže, na které bohužel fudláci trpí, nejčastěji jsou ze zapařenin. To je z malého stroupku přes noc vyžižlaná mapa Austrálie jedna dvě

  1. Díky, Inko, za skvělej tip! To se doma vždycky hodí.
   A taky jsem stoupencem dýchajících ran, jen někdy to nejde…
   A k zapařeninám: po Daníkově příhodě, kdy se mu udělaly zapařeniny z rozlízaných štípanců a pobytu v horku v letecké přepravce, jsem se poučila, že jak to jen maličko začne, musí se bez milosti vystříhat až vyholit okolí rány. Já to poprvé hned neudělala a pak jsem litovala. Když se to chytne včas a rána se bez srsti otevře vzduchu, tak se to zvládnout i jen za pomoci antibakteriálního šamponu a běžného ošetření.
   Když se to nechá, jako se to stalo, když jsem se s tím setkala poprvé, tak pak ke všemu ostatnímu následovala ještě dost dlouhá celková léčba atb. Poučila jsem se rychle:))

   Jinak představa Majdy, jak honí v řece nutrie mi rozjasnila upršené ráno! (rofl) (inlove)

   1. jo , tak si ještě představ nás dvě na břehu a řvoucí Inku: Mařeno vylez!!! a můj děs v očích,že ji Majda poslechne,vyleze a oklepe ze sebe tu vodu s bahnem 😀

 17. Náš Luxík nosil botku skoro týden a vůbec neprotestoval. Měl ji i v noci a nesnažil se ji sundávat. Asi mu to dělalo dobře. Oni s Legýskem lítají jak zběsilí a při tom si zatrhl dráp na zadní noze. Měla jsem je doma po Doníkovi ba všechny čtyři. Jednu skoro prošlapal. A když ji měl rozmáčenou tak jsme to vždycky vystřídalia usušili.

  1. Maruško, Luxík je šikovnej (inlove) A zatržené drápy nejsou příjemná záležitost, hlavně, když je potřeba ten dráp odstranit. Brr.
   Já jsem byla ráda, že Ari nechává ránu být – na vzduchu se hojila rychleji.
   Teď přemýšlím, jestli ten skoro zahojený polštářek něčím nemazat… mám doma bílou vazelínu.

   1. Jana ošetřuje tlapky a Legýsův nos pupalkovým olejem. Legy totiž má občas čenich /neboli rypák/ suchý a zanesený bordelem jak ho všude strká.

 18. Milá Dede. Ano ano. 🙁 Pamatuji si ještě velmi dobře naše zoufalství před lety, když si poraněný tygr tu tlapu ustavičně lízal. Trefil jsem ho sokolem (puška uspávačka), zabandážovali jsme mu to, on si to strhal. Když se tygr poraní někde, kam si dosáhne jazykem, je to průšvih, často si tam zanese infekci.

  1. Jo, tohle mi dělal i Kazan, proto jsem v jeho „Období stržených drápů (když jsme žili v Norsku, měl takovej špatnej půlrok) obvazovala a zase obvazovala, protože i to měl s tygrem společné, že si obvaz nenechal a já musela hlídat 🙂

   Jo, a odkud ten tygr byl? Z volné přírody, nějakého národního parku nebo zoo? Ty vždycky nakousneš něco děsně zajímavýho a pak aby z tebe člověk podrobnosti páčil. No řekni – kdo z nás tady kdy uspával tygra? (wasntme) Já určitě ne a jsem zvědavá až kam! (inlove)

   1. Z volné přírody, tygr bengálský, panthera tigris tigris. Tam ochránci o život každého jedince svádí nesmiřitelný boj a jejich teritoria jsou střežená lépe než muniční sklady, protože už jich je jen pár tisícovek. 🙁

     1. Tiger bengálsky je krajšie vyfarbený ( je tmavší a má ostrejšie vykreslené pásiky), tiger usurijský je väčši a mohutnejší, ale má svetlejší kožúšok (cat) .
      Je to v súčasnosti prirodzene najväčšia mačkovitá šelma.
      Liger je kríženec leva a tigra. Je to monumentálna šelma, ale nie je životaschopná.
      Prirodzene najväčšou mačkou je 30 000 rokov starý šabľozubý tiger Macharoidus (cat) .

      1. Liger a Tygon jsou podivné experimenty a upřímně nechápu proč to lidé dělají. Jsou to jalová monstra s hroznými zdravotními problémy. Machairodus (a jeho potomek Smilodon) byla opravdu impozantní zvířata (nebyli to ale tygři, tygr je jejich příbuzný jen vzdáleně, je to již zaniklá podčeleď kočkovitých). S těmi barvami, to je správný postřeh, mimochodem u ussurijského tygra se nevyskytuje bílá barva, u bengálského ano.

       1. Videla som dokufilm, kde sa zobrazovalo, že liger vznikol nie zámerným kríženim s úmyslom ľudí, ale nemenovaný britský papaláš si založil súkromné ZOO, kde vo voľnom výbehu choval mačkovité šelmy. No a došlo ako v tej piesni: Mám já devet kanáru…
        (sorry, nemám českú klávesnicu).
        A tak sa spárili lev a tiger. Mačiatka boli nádherné, lenže potom s nimi nastali problémy. Až potom ľudia začali „experimentovať“ 🙁 .
        A ten postreh o vyfarbení tigríkov nie je postreh, ale naštudované 🙂 .
        Bez mučenia sa priznávam, že som „stará kočkofilka“ (chuckle) .

       2. A ešte som zabudla: biela farba v prírode nie je prednosť, ale handycap. Bieli tigríci, alebo levíci by neprežili. Uznávam, že ZOO sú dôležité na záchranu genofondu. Ale načo uchraňovať genofond neperspetívnejších mutácií ???
        Príroda to nerobí !!!

        1. Příroda to dělá, jen to neupřednostňuje. Dělá to recesivní gen, bílý tygr se objeví jeden v několika tisících jedincích. V Zoo se je samozřejmě snaží získat, ale čistě jen jako atrakci, protože jsou pěkní. Praktický smysl to nemá.

     2. Ano, ale musel dostat i ATB, infekci se zabránit nepodařilo – ono když s tebou 250-ti kilové zvíře s ohromnými zuby a drápy nejenže nespolupracuje, ale i ho vyloženě štveš, tak je to hrozná práce. 😀

 19. Příbodné tema! Vsem moc dekuju za palce, ze jste na me mysleli a posilali mi energii! Presla jsem z modu – rozmazla moucha do modu – trasoritka. Ale uz sama vstanu z postele a jsem schopna se obstarat, tj. dojit na wc a udelat si caj. Jinak si pripadam jak vesmirna stanice, z kazdeho byvaleho prsu mam vyvedene dve hadice do banek, takze kamkoli jdu, vlacim 4 banky s sebou. Abych na ne nemusela koukat – je to pekne hnusny, co do nich odteka, vzala jsem si z domova male vesele papirove tasky a v tom je prenasim. Alespon na ne krzeva ten papir nevidim. Jinak se ze me bez prsou stal drobek! Takze nejake pozitivum by se naslo. Konecne ze me bude krhka, drobna zena, coz jsem s tema prsama byt nemohla i kdybych se na hlavu postavila. Vsem moc mavam a Ari spolutrpitelce v hojeni preju brzke uzdraveni! Internet ted funguje, ale netusim, jak dlouho bude… Je to tu zahadne, internet se objevuje a pak mizi….

  1. Ahoj Kaštánku, to je skvělé, že píšeš! Znamená to, že je o kousek líp. Nošení baněk v barevných taškách – jsi neuvěřitelná, to je skvělej nápad (wave)
   A jinak pamatuj, drobná nebo statná, jsi Žena – skvělá, krásná, bojovná, se smyslem pro humor – obdivuhodná (inlove) Drž se, holčičko, teď už bude líp, i když jsi celá pochroumaná. Ale já věřím, že to zvládneš! (h) (hug)

   1. přilepím se pod Dede, vystihla to dokonale a sama bych to tak hezky napsat nedokázala – ano, skvělá statečná obdivuhodná ženská (ech, pardon, to už přímo opisuju do své zprávy (blush) 😀 )

    pro Kaštánka moc, moc srdíček (h) (h) (h) (h) (h) (h)

   2. Také se přidám sem, držím nadále palce. Souhlasím s Dede, jsi obdivuhodná. Určitě to dáš. Drž se! (h)

   3. Kaštánku, bojuješ úžasně, se vtipem to jde vždycky líp 🙂 Na letošní aukci uvařím marmeládu já tobě 🙂

   4. Kaštánku drž se !!! Jsi hrdinka a my všichni na Tebe moc myslíme a obdivujeme Tvou odvahu, bojovnost,věříme všichni, že vše se obrátí už jen v dobré. Posílám tisíc srdíček a hodně sil. (h) (hug)

  2. S humorem a pozitivním myšlením jde všechno líp. Přeji hodně sil do dalšího uzdravování a držím palce a kočky tlapky.

  3. Kaštánku, si jedna statočná žena, máš môj hlbokosklon až pod zem (bow) . Snáď bude takto akékoľvek budúce riziko vykynožené na úplné minimum.

  4. Milá Kaštan – jsi úžasná Žena. Moc ti přeju, aby ses dobře hojila a brzy se zbavila jak baněk, tak hadiček a mohla světem kráčet s hrdě vypjatou hrudí. (h) (h)

  5. Milá Kaštan, stále držím a nepouštím 🙂 A přeju, ať je brzy úplně dobře. S takhle pozitivním přístupem to určitě rychle zvládneš. Jsi neuvěřitelná (h)

  6. Kaštan, drž se, jsi skvělá! Tvůj taškový nápad je prostě nejgeniálnější věc, co jsem za poslední dobu viděla. (h)

  7. Milá Kaštan, moc ti držím palce a obdivuji tvou sílu! Jsi moc statečná! Objímám tě virtuálně!

  8. Kaštánku přeji brzké uzdravení. Myslela jsem na tebe s ostatními, jen jsem nějak nestihla „připsat palec“. A ač jsi o své vnady přišla tak drsným způsobem, být najednou „křehkou ženou“ má co do sebe :)). Včera u nás bylo 109F (42.7 C)- fakt, mám to vyfocené !! A to je při plném poprsí jako je moje a při vysoké vlhkosti vééélmi nepříjemné.

   Moc přeji, aby tahle operace už byla poslední a tys spěla k plnému uzdravení.

 20. Penuška na packy trpěla moc, pokud si měla něco poranit, byla to packa. Rozříznutá, puklá (!), odřená (hrála fotbal, přece, to musíš, člověko, pochopit), utržený drápek (nakonec měla místo obou palcových jenom pahýlky, tak často si je zatrhla), …
  Protože umím obvazovat (díky, babi!), nakoupila jsem vždycky kilometry takového toho trochu pružného obinadla (pruží skoro jako pruban, ale je to obinadlo) a hromady gázy. Čistila jsem hypermanganem, naučila jsem se i vyleptávat přebytečné kusy odumřelé kůže, a packy zasypávala dermatolem. A pětkrát denně převaz.
  Prvních pár minut Penny vždycky tvrdila, že tu bílou tlapku nemá, ale pak s tím ťapala statečně.

  Melinka si na sebe dává pozor, takže jsme zatím řešily jenom ten roztrhaný bok loni (ale že to stálo za to, to ti povím, JJ je můj svědek – a díky JJ za pomoc, zvlášť za protahování ran šťouradlem). Melly od druhého dne dál držela a ještě nastavovala a natáčela tělo správným způsobem. Až poslední tři dny to bylo – buď má v sobě analgetika, pak si vykouše drén, nebo v sobě analgetika nemá a má depku z bolesti a odmítá žrát a pít.
  Packy si odřela jedinkrát, u kola. Udělala si chudě statečný puchýře a ty jí do druhýho dne popraskaly a slezly.
  Donda má zatím štěstí. 😀 Doufám, že ho bude mít co nejdýl.

  Je prima, že existuje něco jako ta neoprénová botička! Ať se Arislava Bílá Veliká co nejdřív uzdraví a může zase běhat na všechny 4 bílé. 🙂

  1. A sakra, ono si to zas stahovalo jakési aktualizace a odhlásilo mě to tu. Ale který aňoňym by mohl psát o Penušce, když ne já? 😀

  2. To víš, že jsem věděla, kdo píše o Penušatce! (inlove)
   Jinak koukám, že malé tlapky se asi ošoupou snadnějí 🙂 Ale je vidět, že jsi ošetřování zvládla na jedničku, jsem ráda, že tak bohaté zkušenosti nemám (wasntme)

   U nás má štěstí Berry (ťuk, ťuk), zatím jsme tlapkoproblém neřešily – třeba je to i tím, že má svá veletlapiska hodně chlupatá a to ji chrání. Popravdě nevím, jestli bych jí ty botky XXL natáhla… 🙂

   1. Já bych myslela, že to nebylo velikostí tlapek, ale způsobem používání. 😀
    Když jeden brzdí smykem i na asfaltu…
    Donda je podobně pitomá, ale zatím dobrý, jenom má obroušený drápy. Na rozdíl od lady Hamiltonové, která chodí na stejný procházky, a přitom má drápy pěkně dlouhaté a pěstěné. 😀

 21. TAK VIDA, ANI JSEM NETUŠILA, JAKÉ PARÁDNÍ OBUTÍ PSŮ SE DNESKA DÁ SEHNAT.JÁ JEN S DĚSEM VZPOMÍNÁM NA HOKINOVY NATRŽENÉ A ROZTRHANÉ ŠI. TO BYL VÁŽNĚ ROBLÉM KRVAVÝ A NEDA SE ŘEŠIT SKORO VŮBEC. KDYŽ SE NÁŠ BOJOVNÍK VRÁTIL Z TOULEK S ORVANÝM A VYKOUSNUTÝM UŠISKEM, NASTAL HNEDLE VELIKÝ PROBLÉM. RÁNA KRVÁCELA PŘEVELICE A KDYŽ SE KRVÁCENÍ KONEČNĚ ZSRTAVILO SAMO, STAČILA JEN TROŠINKA DEŠTÍKU, ABY ZAS KREV KAPALA. A DLOUHÉ A PLANDAVÉ UŠI SKOROJÓZEFČÍKA BYLA FAKT PROBLÉMOVÉ. STAČILO, ABY SE OTŘEPAL A BYLO KRVAVĚ VYMALOVÁNO KOLWEM JEHO PELECHU I JINDE.ZKOUŠELI JSME VŠECHO MOŽNÉ, ALE MUSWELI JSME JEN TRPĚLIVĚ VYČKAT, AŽ SE RÁNA ASPOŇ TROCHU ZATÁHNE.A VYŘIĎ PODRBÁNÍ SVÉ BÍLÉ KATASTROFĚ, DEDE.

  1. JO JO, UŠISKA PLANDAVÁ ZRANĚNÁ JSOU HROZNÁ – SLYŠELA JSEM OD MAJITELŮ UŠOPLANDAVÝCH PEJSKŮ NEJEDNOU. NEJEN, ŽE TO NEJDE ZAVÁZAT, ALE PSI KVŮLI NIM NAVÍC TŘEPOU HLAVOU A PAK TO KOLEM VYPADÁ JAK PO MASAKRU (WASNTME)
   MÁVÁM 🙂

   1. DEDE, TVŮJ JOZEFČÍK MAX SE NIKDY NEPORVAL A UŠISKA SI NEPORANIL?NÁŠ HOKIN DOKONCE MĚL KUS LEVÉHO UCHA VYKOUSLÝ. VŽDY JSEM ŘÍKALA, ŽE HOKIN BY NEPOTŘEBOVAL ANI ZNÁMKU A OBOJEK S ADRESOU,JELIKOŽ TU BYL, P=OFLÁKNUTÝ MILOVNÍK A TAKY RVÁČ . UTRŽENÝ KUS UCHA BYL DOBRÝM POZNÁVACÍM ZNAMENÍM. UŽ TŘI ROKY HOKIN LÍTÁ ZA DUHOU.

    1. LENKO, NERVAL – JÁ MU TO NIKDY NEDOVOLILA 😛 VYCHOVÁVALA JSEM HO OD JEHO 6 TÝDNŮ A ZNALA JSEM HO. NAVÍC ON NEBYL RVÁČ OD POVAHY – MĚL OBLÍBENÉ FENKY, ZA KTERÝMI BĚHAL, OBČAS SE VYTAHOVAL NA CIZÍ PSY, ALE NEPŘEHÁNĚL TO – NEMĚLA JSEM TO RÁDA. VE STRAŠLIVOU PŘÍŠERU SE OVŠEM PROMĚNIL VŽDY, KDYŽ NÁS CHRÁNIL. ANI PAK SE NERVAL – JEHO PROJEV OBVYKLE STAČIL K TOMU, ABY SE JEHO PROTIVNÍK STÁHNUL. PROTOŽE KDYŽ CHRÁNIL SVOJE, BYL PROSTĚ V PRÁVU 🙂 UŠI PORANĚNÉ NIKDY NEMĚL…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN