BTW: Jak neztratit hlavu, když už se ztratíte

0610dar1_1Blíží se doma dovolených a prázdnin, což s sebou obvykle nese čas cest do neznáma, objevů a dobrodružství. Někdy se ale může objevitelská cesta poněkud zvrtnout a člověk se ztratí – nebo zraní. Napadlo mě, že by nebylo od věci si zopakovat pár jednoduchých pravidel, která by člověk měl mít v takových situacích na paměti.

 

Začnu zajímavým poznatkem z knížka Analýza chování ztracených osob, kterou jsem si studovala coby amatérský psovod – hledač:)) Autor své závěry dělal na základě podrobných statistik (USA) zaznamenávajících chování ztracených a nalezených osob. A zjistil zajímavou věc – pokud se v přírodě ztratí dítě, mívá větší šanci než dospělý! Přitom za jiných okolností, hlavně ve městě, je dítě strašně zranitelné a často se pak stává obětí trestného činu. V přírodě je to jinak. Ale proč?

Prý proto, že děti ještě umějí naslouchat svým instinktům. Pokud jsou ztracené, častěji a dříve než dospělý vyhledávají úkryt, šetří si síly, starají se o tom, zda mají něco k snědku. Takže pokud se pátrání vyhlásí včas (a nejsou schované až příliš dobře), mají velmi slušnou šanci být nalezeny živé a v dobrém stavu.

Asi nejhůř se prý hledají cyklisté, sběrači plodů a turisté. Většina z nich je totiž přesvědčena, že se a) ztratit nemohou a b) když už se ztratí, tak jsou přesvědčeni, že správnou cestu sami najdou. Výsledkem bývá vyčerpání, kvůli kterému si nebývají schopni včas před setměním najít úkryt, takže obvykle následuje ještě prochlazení.

Společně se stresem to vede k chybnému uvažování a nelogickému jednání. A do třetice – protože tito lidé bývají pohybliví, je okruh hledání od místa, kde byli naposledy spatřeni, poměrně velký, což ztěžuje a prodlužuje pátrání.

 

Takže co bychom si měli pamatovat, pokud vyrážíme někam, kde to neznáme a kde není z jedné vesnice vidět do druhé?

 

Když se vypravujeme na cestu do ne příliš obydleného neznáma – a nemusí to být zrovna Indie, dodržíme pár jednoduchých pravidel.

Zajímáme se o místo, kam jdeme. Koukneme do mapy, v lepším případě si vezmeme mapu s sebou. Papírovou, v mobilu… Na GPS v mobilu bych se moc nespoléhala. Ne, že by se jí nedalo věřit, ale dnešní mobily se strašně rychle vybíjejí a telefon vás může snadno nechat ve štychu. Velká „terénní“ GPS s funkčními baterkami je velmi dobré řešení, pokud ji ovšem umíte používat:))

 

Oblečeme se s rozmyslem, zvlášť, pokud jdeme do hor. Počasí se vždy může změnit a i v létě se hodí mít s sebou svetr, mikinu nebo bundu.

 

Do baťůžku nebo jiného zavazadla si vezmeme vedle dokladů, peněz a mobilu aspoň nějakou vodu a něco malého k jídlu. Já vím, na túru si člověk obvykle bere pořádnou svačinu, ale ztratit se můžete i na odpolední vycházce, pokud vede do liduprázdné končiny. Já např. mívám v baťůžku nebo v tašce na kole trvale směs rozinek a mandlí, která slouží jako sebezáchovná zásoba pro případ nepředvídaného hladu:))

 

Pokud nejste na světě úplně sami, je vhodné se někomu zmínit o tom, kam vyrážíte. V horách (hlavně v zimě, když jedete na běžky) je to vůbec důležité. Dnes se člověk cítí bezpečně s mobilem v ruce – říkáte si, pomoc si v případě potřeby snadno zavolám. Jenže v místech, kde můžete ztratit, nebývá obvykle signál úplně spolehlivý a navíc, jak jsem už poznamenala výše, baterie mobilu se ráda vybije v ty nejnevhodnější okamžiky.

 

Pokud jste závislí na nějakých lécích, vezměte si je s sebou. To by nemělo být těžké dodržet, protože v takovém případě by člověk měl být zvyklý mít léky u sebe. Dodávám to jen pro úplnost. Alergici by s sebou měli nosit nějaká antihistaminika (ti zvlášť ohrožení nezapomenou adrenalinové pero), hodí se mít s sebou i něco na ošetření hmyzích kousanců.

 

Tuláci pak obvykle mívají další výbavu, která je vhodná, ale nikoliv nezbytná: nůž, čelovka, sirky nebo zapalovač, náplasti, nějaká desinfekce. V případě, že se ztratíte, mají tyto „drobnosti“ cenu zlata:))

 

 

0610dar1

 

Co dělat, když zjistíte, že jste se asi ztratili?

 

Ztratit se dá leckde a popravdě v naší půvabné zemičce se člověk ztrácí na překvapivých místech – a nebývají to vždy opuštěné hory! Možná proto, že do hor jde člověk většinou s jistou pokorou, pokud je opravdu nezná. Jinak na ztrácení jsou vůbec nejlepší husté lesy rostoucí na rovině a protkané neznačenými cestami. Tam si člověk prostě vyběhne odpoledne na houby nebo na jarní výšlap, a pak stačí chvíle nepozornosti v družném rozhovoru a člověk je ztracený. Když nenapovídají žádné kopce či řeky, hledá se správný směr poměrně těžko.

 

Je pravda, že s rozměry našich lesů stačí teoreticky jít pořád rovně, a vylezete z něho někde v civilizaci, ovšem často hodně daleko od místa, kde jste vyšli a kde doufáte nalézt své auto nebo autobusovou zastávku. Ale co když se vám do cesty postaví noc nebo vykloubený kotník? Pak je třeba se umět zachovat. Zase si řekneme pár jednoduchých pravidel.

 

Pokud jdu neznámou cestou, je dobré počítat s variantou, že se budu muset vracet stejnou cestou zpátky – to je v podstatě nejbezpečnější způsob, jak se „odbloudit“ – pokud si ovšem přesně pamatujete, kudy jste šli. Do jisté míry si to můžete pojistit tím, že na křižovatkách v lese či v polích si vyfotíte cestu, kterou jste přišli – tedy fotíte proti směru chůze. Fotka musí být udělána velmi názorně, aby bylo jasné, kterou cestu máte na mysli. Pokud všechny pěšiny vypadají podobně, dejte se třeba napříč té pravé klacek nebo větev. Nestojí to celkem žádné úsilí, fotit už umí každý mobil a opravdu to může pomoct.

 

Když mám dojem, že opravdu nevím a snaha popojít tím nadějným směrem ukazuje jen další nadějné směry, ale nikoliv civilizaci, je dobré se zastavit a uvažovat. Zastavení je důležité! Panika nás nutí hýbat se, rychleji a rychleji, spěchat, abychom nalezli správnou cestu. Tím se vyčerpáváme, ztrácíme energii, tekutiny – potíme se. A ztrácíme čas, kdy bychom mohli udělat něco užitečného. Pozor na zrádnou myšlenku: „Přece se nebudu vracet stejnou cestou, to je strašně daleko. Někde tu musí být zkratka!“:)) V takovém případě obvykle tu správnou zpáteční cestu definitivně ztratíte.

 

Nejdřív se tedy zastavíme, zkusíme se uklidnit a vsugerovat si, že ztratit se není žádná strašlivá ostuda, kterou nesmíme přiznat. Zkusíme mobilní signál. Pokud ho máme, přesvědčíme sami sebe, že zavolat si o pomoc je normální a správné – a ušetříme tím část práce těm, kdo by nás tak jako tak časem hledali:)) Pokud se ztratíme v lese třeba u známých, můžeme začít telefonátem k nim, poprosit o radu – jaký orientační bod můžeme hledat? Podle čeho určit, kde asi jsme?

 

Pokud nikdo takový není, seberte odvahu a zavolejte tísňovou linku 112 nebo horskou službu 1210 (jste-li v horách). Linka 112 má tu výhodu, že její technologie umožňuje lokalizovat volajícího. Pomoc volejte vždy, pokud se zraníte, v tom případě opravdu není na co čekat.

 

Pokud nemáte mobil nebo je vybitý, nebo nikde v okolí není signál, je třeba začít situaci řešit tím, že se nejdřív postaráte sami o sebe. Dokud vám nic není, jste v bezpečí. Potřebujete šetřit energii, pít, zachovat tělesné teplo. Pokud je ještě do večera daleko, můžete po důkladnějším odpočinku (který by vám měl pomoct kloudně uvažovat) zkusit najít v okolí místo, kde budete lépe k nalezení – nějaké otevřené místo, paseku, vrcholek kopce, pokud se na něj dá rozumně bez vysílení dostat.

 

Pokud jste někomu řekli, kam asi jdete a kdy byste asi měli být zpátky, je pravděpodobné, že vás po nějakém čase začnou záchranáři hledat. Vaším úkolem je dočkat se nalezení v co nejlepší stavu a pokud to jen trochu jde tomu nalezení napomoct. To znamená, že si potřebujete zajistit úkryt a vymyslet způsob, jak o sobě dát vědět.

 

Úkryt slouží jako ochrana před chladem, vlhkostí, deštěm či naopak pálícím sluncem. Použijte větve pro přípravu přístřešku – třeba pod hustými smrky bývá sucho. Udělejte si i suché sezení – kromě nejsuššího léta nikdy neseďte na holé zemi, prochladnete rychleji. Chraňte se před větrem. Přemýšlejte o tom, jak rozumně a účelně (případně kreativně:)) použít věci, které máte s sebou. Bundu, pláštěnku, barevnou tašku… Pokud je vás víc, nerozdělujte se. Jakmile máte úkryt, přemýšlejte, jak na něj upozornit. Hledat vás může psovod se psem, rojnice lidí, vrtulník.

 

Dobře funguje píšťalka, ale tu má s sebou obvykle málokdo. Takže občas volat, pískat. Pokud máte sirky nebo zapalovač, můžete zkusit rozdělat oheň – ale pozor, opravdu byste neměli zapálit les! Je fakt, že by si toho lidé rychle všimli, ale jednak škoda lesa a jednak byste se své záchrany nemuseli dožít:))

 

Na pasekách nebo planinách se můžete pokusit vyrobit nějaké znamení pro vrtulník, ale pamatujte, že má-li být zaznamenatelné (obvykle se dělá X), musí být veliké! Pokud máte s sebou něco barevného, co můžete postrádat ve svém úkrytu (třeba igelitové tašky), použijte to ke zvýraznění onoho znamení. Veliké znamená výšku řekněme 2x výška člověka… cca 4 metry, šířka „čáry“ cca půl metru.

 

Pak už jen čekejte a zkuste nepanikařit. Věřte, že ten divočák o vás vůbec nestojí a bubáky a hastrmany potkáte spíš v pohádkách, než v lese. V našem podnebí a na našem území je vaším největším nepřítelem strach, umíněnost a neschopnost se zastavit ve snaze hledat správnou cestu.

 

Totéž platí, pokud nemůžete dojít domů kvůli nějakému zranění – i když nejste ztracení. V takovém případě je třeba se pokusit co nejlépe své zranění ošetřit a veškerou vůli a snahu napřít na nalezení úkrytu a stabilizace vlastního zdravotního stavu. Věřte, že vás záchranáři najdou, vaším úkolem je se toho dočkat:))

 

Věřím, že aspoň trochu už se ztratil skoro každý, jen jsme většinou měli kliku, že jsme se z té šlamastiky dokázali vymotat sami nebo s něčí pomocí. Mě nejméně dvakrát pomohli v neznám prostředí psi – Nazgúlové. Jednou v Norsku, jednou v Anglii, když mě doslova dotáhli na parkoviště, které jsem stále míjela:))

 

A protože jsem určitě ve svém článku nenapsala všechno, pojďme si dnes povídat o tom, jak se neztratit a co dělat, když už se ztratíme. Máte zkušenosti s blouděním, ztrácením se a nalézáním? Jak se vy sami chráníte, abyste se na svých dovolenkových a prázdninových cestách neztratili?

 

Aktualizováno: 12.6.2015 — 09:43

68 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Už se mi stalo že jsem se ztratil. Vždycky jsem se teda na konec dostal na známé misto odkud už jsem trefil. Protoze člověk se neztratí tam kde to nezná. Tam si cestu peclive naplanuje. Nejčastěji se člověk ztratí v místě které nezná 100% ale už na něm někdy byl tudíž nepostupuje moc obezretne.

 2. No prosím, takový pěkný téma a mně včera synek přeinstalovával počítač. No, už je tu popsáno skoro všechno 🙂
  Připojuji se k názoru, že nejlíp se člověk ztratí kousek od baráku. V liduprázdných lesích, na horách, v cizích městech… si prostě dávám pozor. V Brdech jdu jak na fialky a docela často najednou zjišťuju, že moc nevím, kde jsem (mimochodem ve středních Brdech, tam, co to budou zpřístupňovat, se dá zabloudit dovcela drsně, tam je na tuzemské poměry fakt liduprázdná opuštěná příroda.
  Jo a krajina, kterou znám v létě, vypadá v zimě totálně jinak, to, že v létě ji znám jak svoje boty, mi v zimě vůůůbec nepomůže 😛

 3. ABYCH JEŠTĚ NĚCOMPŘIDALA, PODLÍM SE O JEDNU HODNĚ STAROU PŘÍHODU.KVŮLI STÁLÉ PÉČI O VLASTNÍHO OCHRNUTÉHO OTCE, JSEM SI NA MATCE VYDYNDALA ASPOŇ SOBOTNÍ ODDECHY.TEHDY)ROK78) JSEM UČILA PÁŤÁKY, TAKŽE ABYCH NEMUSELA BÝT DOMA, PODNIKALA JSEM SE SKUPINOU SVÝCH ŽÁČKŮ CELODENNÍ VÝLETY PO HORÁCH KRUŠNÝCH. O JEDNÉ LISTOPADOVÉ SOBOTĚ JSME SE VYDALI NA FLÁJSKOU PŘEHRADU S TÍM, ŽE TO TAM VELICE DOBŘE ZNÁM ,TAKŽE DOJDEM PO TURISTICKÝCH ZNAČENÝCH CESTÁCH AŽ DO NOVÉHO MĚSTA V KRUŠ.HORÁCH . PŘI PLÁNOVÁNÍ JSEM DOST PODCENILA FAKT, ŽE V KRAJINĚ JSEM NEBYLA HODNĚ DLOUH.PŘIDALŮA SE I ,ZRÁDNOST LISTOPADOVÉHO POČASÍ. ZPOČÁTKU, PŘI DOPRAVĚ NA PŘEHRADU, BYLO PĚKNĚ SLUNEČNO A TEPLO. NA FLÁJÍCH ALE PADLA HUSTÁ MLHA A JÁ NEJDENOU S ÚŽASEM ZJISTILA, ŽE TY TURISTICKÉ ZNAČKY ,CO PADLY ZA OBĚŤ PŘI TĚŽBĚ EXHALACEN MI ZCELA PONIČENÉHO LESA. MÍSTO LESA BYLY JEN HOLÉ PLÁNĚ. DLOUHO JSEM TAM NEBYLA, ALE BUZOLA A MAPA MNE TEHDY JISTILY. KDEPAK NĚJAKÝ MOBIL ČI GPS! ZKRÁTKA JSEM SE V TÉ MLZE ZTRATILA , NEBYLO KDE SPOČINOUT PROTOŽE UŽ BYLA VŠUDE JINOVATKA , ALE VŠECHY DĚTI ŠPLAPALY BEZ PROTESTŮ. NAKONEC JSME DÍKY MAPĚ A BUZOLE DORAZILI ŠŤSATBNĚ DO TZV. VOSECKÝ BOUDY NA NOVÉM MĚSTĚ .BOHUŽEL JSME Z VLAKU, KTERÝM JSEM PLÁNOVALA ODJET ZPĚT DO LITVÍNOVA , ODKUD BYCHOM SE DO HORNÍHO JIŘETÍNA SNADNO DOPRAVILI HDH,JSEM ZAHLÍDLI UŽ POUHÁ KONCOVÁ SVĚTLA. PŘEPADLA JSEM PROTO TEHDY NĚJAKÝ LY BĚŽECKÝ ODDÍL, CO MĚL V BOUDĚ SOUSTŘEDĚNÍ. TI NÁS VZALI VŠECHNY DOVNITŘ, DĚTEM UVAŘILI KOTEL ČAJE. DĚCKA BYLA VÁŽNĚ SKVĚLÁ, PROTOŽE TEN ODDÍL KONČIL SOUSTŘEDNĚNÍ A ODJÍŽDĚL DOMŮ HNED ,JEŠTĚ TEN VEČER. UŽ TAM NI . VYNDALI JSME TEHDY VŠECHNY SVÉ ZBYLÉ ZÁSOBY JÍDLA A NASTALO DĚLENÍ,PROTOŽE DOMŮ NÁM MĚL VLAK ODJÍŽDĚT AŽ ZA DVĚ HODINY. SPRAVEDLIVĚ JSEM MEZI SVÉ ŽÁČKY ROZDĚLILA VŠE, CO KOMU ZBYLO A K TOMU A ČAJ PRO NÁS VŠECHNY ČAJIJSME VŠE S CHUTÍ ZBAŠTILI. ZA TO OPŘÍSTŘEŠÍ JSEM BYLA VELMI VDĚČNÁ .KDYŽ JSME DORAZILI KE ŠKOLE DO HORNÍHO JIŘETÍNA, NASTAL PROBLÉM S PŘESPOLNÍMI, KTERÝM DO ČERNIC A ALBRECHTIC UŽ NIC NEL JELO. TEHDY JSEM DĚTI OSOBNĚ ROZVELDA AŽ DOMŮ .KDYŽ JSEM RODIČŮM VYSVĚTLILA SITUACI A OMLOUVALA JSEM SE ZA TO ZPOŽDĚNÍ NAŠEHO NÁVRATU, SETKALA JSEM SE S ÚSMĚVEM A TVRZENÍM, ŽE ONI SE O SVÉ DĚTI NAPROSTO NEOBÁVALI, JELIKOŽ VĚDĚLI, ŽE DĚTI JSOU STÁLE SE MNOU. DODNEŠKA NA TENHLE VÝLET MOJI BÝVALÍ ŽÁCI VZPOMÍNAJÍ. TEHDY JSEM ŽÁČKŮM NEPŘIZNALA, , ŽE JSME ZABLOUDILI, ALE ONI TO STEJNĚ DOBŘE VYTUŠILI, I KDYŽ NEREPTALI A ŠLAPALI DÁL. BYLA JSEM MLADÁ A TAKY DOST BLÁHOVÁA NEZKUŠENÁ.DNES BYCH TAKOVÝTO HAZARD NEZOPAKOVALA. TY DĚTI VŠAK POCHÁZELY Z RODIN HORNÍKŮ,ZEMĚDĚLCŮ A DĚLNÍKŮ V CHEMICKÝCH ZÁVODECH V ZÁLUŽÍ.VŠUDE SE DĚLALO NA SMĚNY , TAKŽE NA NĚ RODIČE NEMĚLI ČAS ANI O VÍKENDU. VŠICHNI TEDY BYLI RÁDI, ŽE SE O DĚTI NEMUSEJÍ V TY SOBOTY STARAT A DĚCKA SE JEŠTĚ NĚKAM PODÍVAJÍ.

  1. LENKO, TYS PROSTĚ DOBRODRUH 🙂 ALE VĚŘÍM, ŽE PRO TY DĚTI TO BYL NEZAPOMENUTELNEJ ZÁŽITEK – V TOM DOBRÉM SLOVA SMYSLU.

   1. Dede, už nejsem NIÁKDY UŽ NEBUDU TAKOVÝ dobrodruh. Tehdy jsem byla mladá, plná elánu a nezkušená. p Potřebovala jsme se ale opravdu dostat zcela z dosahu domova, abych hned nebyla zas na celou sobotu zapřažená. pro zajímavost jen dodám, že jsem s těmi páťáky taky vodila svého tehdy tříletého staršího synovečka Míšu. Sestra čekala brzy další dítko a byla ráda, že má chvíli klidu na práci a na odpočinek svůj.Kluk šp lapal jak hodinky, ale tak 10 km před cílem jsem už ho spícího nesla „na koni“.Domů jsme dorazili hluboko po 23.hodině ,kluk už na mém krku spal jak dudek a nebyl k probuzení. ono to taky trvalo, nežli jsem hlavně ty černické a albrechtické děti odevzdala rodičům a mohla je opustit s klidným svědomím, že jsou v bezpečí doma. Ale nepřála bych ti slyšet drsné komentáře mé starší sestry.

 4. Moc hezký a užitečný článek i diskuse. Jak už tu někdo psal – také jsem se kdysi ztratila v lese ve zdánlivě pravoúhlých průsecích.
  Nejvíc mě zaujala rada přibalit do batůžku barevný odpadkový pytel, to může být v krizové situaci opravdu velká pomoc.

 5. dede, případně za sebou můžou lidi nechávat drobečky pokud se budou vracet stejnou cestou.
  ještě bych se zmínila o hypothermii, protože je docela zákeřná a ztracení lidi na ni umírají. pokles tělesné teploty a vyčerpání, a může být konec. nemusí být ani moc zima, i za letní noci když je hlad a žízeň tak klesne krevní cukr a tlak, člověku začne být zima. tělesná teplota jde domu, tělo se začne třást jak se snaží zahřát a tím se víc vyčerpá. potom v pokročilejším stádiu už nastává silné zmatení, mozek třeba paradoxně přesvědčí tělo, že je mu vlastně horko, všechno svlékne a umrzne. hypothermie je docela nevyzpytatelná

  1. Díky, Wendulko (inlove) , za tuto potřebnou poznámku – právě proto je lepší hledat úkryt dřív, než je člověk úplně vyčerpaný (a prochladlý). Ono mu to pak už nemyslí správně…

 6. HM, DEDE, VELMI HEZKY JSI TO VYLÍČILA A OSTATNÍ TO JEŠTĚ LÉPA DOPLNILI A SHRNULI. MÁM VŠAK JEDNU JEDINOU A DOST HOŘKOU ZKUŠENOST ASI Z ROKU 97. TEHDY JSEM BYLA KRÁTCE PO MOZKOVÉ PŘÍHODĚ A PSEODOCYSTA, CO PO MÍ V MOZKU ZŮSTALA, PŮSOBILA COBY DOST NEVYZPYTATELNÉ EPILEPTICKÉ LOŽISKO . NEVĚDĚLA JSEM O TOM, TAKŽE JSEM SE S HOKINEM VYDALA JEN KUSEK ZA VES,, DO NEDALEKÉHO LESA. ROSTLY HOUBY, ALE BYLO DOPOLEDNE, JEŠTĚ SE HOUBY NEVYKUPOVALY, TAKŽE LES BYL VPODSTATĚ LIDUPRÁZDNÝ. . NAPOSLED JSEM SI PAMATOVALA, ŽE SE MI UDĚLALO NĚJAK DIVNĚ A JÁ TEDY USEDELA NA PAŽIT.TO, ŽE JSEM ZTRATILA VĚDOMÍ, BYLO UŽ MIMO MNE. NO, KDYŽ JSEM SE VELMI DLOUHO NEVRACELA DOMŮ, VYHLÁSIL MŮJ MANŽEL DOCELA OPRÁVNĚNÝ POPLACH. SKONČILO TO TAK, ŽE MNE HLEDALI VOJÁCI PODLE SIGNÁLU, CO VYSLAL MŮJ STÁLE ZAPNUTÝ MOBIL.NAŠLI MNE, ALE JÁ NEVĚDĚLA VŮBEC O NIČEM.PROBRALA JSEM SE AŽ VE ŠPITÁLE. CHUDÁK HOKINEK JEN PRÝ ŠTĚKAL A VYL DOSLOVA DO OCHRAPTĚNÍ , ALE ODE MNE SE NEHNUL. BYLO VELKÉ ŠTĚSTÍ, ŽE BYLO TEPLÉ A SUCHÉ POČASÍ, TAKŽE SE MI NESTALO NIC ZLÉHO. UŽ NIKDY JSEM PODOBNÝ SAMOSTATNÝ VÝLET NEPODNIKLA. JE TO TAKY Z DŮVODU, ŽE PODLE SVÉ RODINY MÁM VZÁCNÝ DEZORIENTAČNÍ NESMYSL,TAKŽE BYCH SE ZTRATILA I NA HOLÉ PLÁNI PLNÉ LIDIČEK.TEHDY JSEM ZA TO VŠAK NEMOHLA.NETUŠILA JSEM, CO TA PSEUDOCYSTA DOKÁŽE S VĚDOMÍM PROVÉST. MÁM NA ORIENTACI SVÉHO JIŘÍHO, KTERÝ SICE ZE MNE OBČAS SKUTEČNĚ DOSLOVA LEZE PO ZDI A NECHÁPE, ALE ON SE JEŠTĚ NEZTRATIL NIKDE A NIKDY. ZKRÁTKA JÁ JSEM TEN SBĚRAČ S DOST NEOMYLNÝM ČICHEM, ON JE ZAS POZORNÝ A VELMI ORIENTAČNĚ SCHOPNÝ, VYTRVALÝ A HBITÝ LOVEC.MÁME TAK VŠE ROZDĚLENO. MLADŠÍ DCERKA MÁ TZV. CHLAPSKÝ MOZEK A ORIENTAČNÍ SMYSL PO TÁTOVI. TEN NÁZEV DEZORIENTAČNÍ NESMYSL JE Z JEJÍ HLAVY. NENÍ TO VÝSMĚCH, SVĚDČÍ TO SPÍŠ O OBROVSKÉM ÚDIVU NAD MÝM STÁLÝM BLOUDĚNÍM I VE ZNÁMÉ KRAJINĚ.

 7. Pripomnelo mi ta ma dobrodruzna mlada leta, kdy jsem, casto sama, brazdila vrcholy Jeseniku na bezkach. Nase tehdejsi chalupa byla polozena velmi vysoko, takze dostat se do divociny bylo jednoduche. Tata mne naucil cesty a trasy, nekde uz trasy byly probehnute, ale ne moc a ne vzdycky. Vymozenosti, o kterych Dede pise, neexistovaly. Jen jednou jsem se skoro ztratila, kdyz padla mlha tak tezka, ze jsem nevidela ani na spicky lyzi. Ale jen s andelickem straznym (zakladni vybava) jsem to trefila do vesnice asi dva kilaky pod nama. Zajimave ale je, ze v te same v krajine v lete jsem se ztracela furt. Asi jsem byla nejak podvedomne naucena, ze kdyz na bezkach jedu tudy, tak za x minut se musim stacet jistym smerem. Pesmo mi ty casy utikaly jinak.

 8. Chodívám občas na delší procházky sama, jen se psem, i mimo turistické cesty. Neznámou trasu nechodím nablind, ale pečlivě si ji naplánuji podle mapy na netu, prohlédnu si ji i pomocí leteckých snímků a s sebou beru podrobnou mapu turistickou. Zatím jsem se ještě neztratila, ťuky ťuk na dřevo! 🙂
  Nedávno jsem si vyzkoušela, jak může být obtížné – je-li člověk v lese – udat svoji polohu. V jednom z těch letošních teplých dní jsme zachraňovali s Denisem les, objevili jsme požár a volala jsem hasiče. Což o to, já se zorientovala celkem rychle a měla jsem k dispozici úžasný orientační bod, jakým je bílá kaplička, který jsem zapojila do popisu. Jenže paní na dispečinku tvrdila, že ji na mapě nemá a kladla dotazy, na které jsem já zase odpovídala ne vždy přesně. Možná si nakonec otevřela turistickou mapu, jak jsem jí doporučovala, a tam bílou kapli našla. Každopádně – netrvalo dlouho a do lesa se vřitili hasiči, a jeli správně! 🙂

  1. V takových případech je lepší odběhnout někam, kde je více orientačních bodů = snadnější lokalizace, tam na hasiče počkat a k místu požáru je pak zpátky dovést. Vy přímo na místě stejně nejste nic platná, tyhle požáry jeden člověk vlastními silami neuhasí. Jednou jsem to tato musel řešit, protože s dispečerem jsme se prostě nedomluvili, tak jsem mu udal místo, které na mapě měl. On tam poslal jednotku a já, nebožák, který nerad běhá, jsem se překonal a udržel jelení sprint asi půl kilometru na místo srazu. Stihl jsem je, akorát přijížděli. 😀 Zpátky k požáru, mně supícího již vezli. Stejně se nedalo dostat až k místu, museli nastavovat hadice.

 9. Co se těch map týká, tak milovníci technických řešení určitě vědí, že existují i turistické satelitní navigace, čistě pro pěší. Jsou modely které dokonce umí kombinovat americký systém GPS s ruským systémem GLONASS a tím dosáhnout centimetrové přesnosti 😀 Mají rotující mapy, automaticky se orientují na N. Ale nejsou to zrovna levné hračky. Zkušenosti s tím sám nemám, ale občas to u turistů vídám.

 10. V autě s mapou na klíně jezdím jako spolujezdec a navigátor už roky. Zatím jsem nás vždycky nakonec dovedla k cíli.
  O to je zajímavější, že jinak se ztrácím pořád. Pokud jedeme s páníkem na kolech, jedu si kam chci a věřím, že až bude potřeba se vrátit, najde nás a dovede domů. Naposledy v Buňkově. V neděli jsme ještě vyrazili na výlet. Hned o dvě vesnice dál byl dřevěný most a na něm tržnice. Motalo se tam lidí děsných, dávala jsem pozor, abych nikoho nezajela a když ten blázinec skončil, vyrazila jsem směr Pardubice. Však jsme si tak nějak jen dělali kolečko. Páník brblal, že to vypadalo jako most přes Labe. Co jiného, že jo, souhlasila jsem a mazala dál. Poznání mě dostihlo až po pěkných pár kilometrech. Nemohli jsme zahnout zpět k Přelouči, protože jsme byli na druhé straně Labe. No tak nic, musíme až přes Pardubice, přece se nebudeme vracet. 🙂 Nikdy se nevracíme 🙂 Proto jsem považovala za černou zradu, když asfaltka končila u vrátnice Synthesie a dál nic… Vrátili jsme se , co zbývalo. Profrkli skrz Pardubice, našli Bohdaneč a – jak někteří vědí – stihli v Břehách oběd.
  Takže když se ztrácím pěšky, moc se neplaším. Vím že nejsem od civilizace daleko.
  K slzám mě dožene, když sama sebe ztratím v autě. Nejlíp v Praze. Jsem schopná udělat chybu … a udělat ji třikrát za sebou. Pak sjedu z cesty na nějaké parkoviště, rozdýchám hysterák, ZAPNU SVOU MILOVANOU NAVIGACI a nechám se z té hrůzy vytáhnout. Je to hodná holka. Nevzteká se, když minu nájezd nebo odbočku, najde pro mě jinou a třeba ještě jinou. Nemám nic proti papírovým mapám, ale teta navigace mě zachraňuje častěji 😀

 11. Snažila jsem se vylovit z paměti vzpomínku, kdy jsem se opravdu ztratila, ale nic jsem si nevybavila. Tedy nepočítám do toho bloudění v městě, ale protože nepatřím k těm u nichž „líná huba holý neštěstí“ a nemám problém se zeptat (i víckrát, je-li třeba), tak jsem nakonec vždy došla cíle. Sama delší štreku „v přírodě“ jsem šla vlastně vždy jen přesně z bodu A do B a cestu jsem dobře znala. A když jsem odbočila, znala jsem i okolí natolik, že jsem se vždy uměla vrátit. Na celodenní túry (jen tak, nebo podle značek) jsem začala chodit až s manželem a – jak napsalo pár jiných – pak jsem se zcela spoléhala na něho. Manžel má úžasný čuch na světové strany,zatímco já k tomu potřebuji alespoň slunce (ale zase mám mnohem lepší „vizuální vidění – pamatuji si kresbu okolí, což se take počítá a přišlo často vhod). Takže jemu stačilo vědět, z kterého směru jsme vyšli a kam hodláme dojít, takže i když jsme třeba omylem sešli v lese „na jedno brdo“ z vytyčené trasy, věděl, jak to napravit (ano, také jsme bloudili, ale nikdy ne s počitem, že jsme ztracení). Jelikož manžel byl vždy milovníkem map, měli jsme jich doma stohy, včetně turistických. Hledat v mapách jsem já pravý opak. Už jsem možná psala, že když jsme kdysi za jízdy (před GPS) hledali nějaký cíl (odbočku, číslo silnice, místo..) tak skoro vždy to dopadlo stejně. Manžel mi nejprve strčil mapu do ruky a prstem ukázal „tady jsme a sem se chceme dostat“ a já se poctivě snažila „navigovat“. Jenže asi tak blbě, že choť po chvíli nevydržel, mapu mi vzal, řekl „drž chvíli volant“, rozložil ji nad volantem (a já zpod ní držela auto v rovině) a sám rychle mapu zkontroloval. Po několika mých pokusech číst mapu jsme se dopracovali k rutině, že mi ji už ani nedával, jen ji vytáhl a řekl „drž volant“. Párkrát jsme tohle udělali se spolujezdci, kteří z toho byli dost vylekaní (a věřím, že museli být i protijezdci) a rychle se nabízeli, že oni se do mapy rádi podívají.

 12. Ještě jedna věc: Nepodceňoval bych papírové mapy, nejlépe malinké kapesní, případně vytištěné. PAPÍR SE NIKDY NEVYBIJE

  1. a už ses někdy potřeboval(a) najít za vytrvalého lijáku? (ale souhlasím s tebou)

   1. Z toho důvodu nevyhazuju takové ty plastové futrálky, co se v nich ty mapy prodávají. 🙂 Vždycky si do nich mapu složím tak, abych viděla na ten kousek, kde zrovna jsem.

     1. No jo, no. Taky teskním po starém mapovém pouzdru se zádečky a boky z koženky a předkem z pořádného průhledného plastového čehosi. (inlove) Sloužilo půl století, až si doslova roztrhalo tělo na cáry. 🙂

      1. Existují vodotěsné mapy, dokonce i mapy na šátku no nebo improvizovat a nějakým způsobem mapu obalit. Myslím, že brzy už stejně nikdo nebude umět v papírové mapě číst 🙂

      2. dělají ohybatelné a omyvatelné folie-samolepící, přilepí se na mapu..velikost A4 se dá koupit v papírnictvích,větší přes internet.. skvělá pomůckaq..tak ymám radši papírový mapy, ale ve městech nedám v autě dopustit na navigaci, pokud mě ta mrcha netáhne do řeky nebo nechce, abych se na dálnici obrátila do protisměru 😀

       1. Také existuje průhledná samolepící tapeta, jak lesklá, tak matná. Šíře 45 cm, délka kolik chcete :-)…

  2. Ale poměrně obtížně se zvětšuje 🙂
   Takže bych seznam doplnila ještě o náhradní brýle na čtení 😀

 13. A já se na rovinu přiznám, že na rozdíl od vás, kteří máte orientační smysl, já mám orientační nesmysl. Jsem schopná se ztratit naprosto kdekoliv – a kdykoliv. Teda bez mapy. S mapou, pokud sleduji cestu, dojdu či dojedu kamkoliv. Nicméně protože to o sobě dobře vím, nevycházím do přírody bez nabitého telefonu, papírové mapy a hlavně bez manžela, který na rozdíl ode mne po hodinách chůze (když já porovnávám mapu, telefon, mech, slunce a kdoví co ještě) koukne a řekne – nejspíš bych šel tudy. A ono jo… A 30 km , Petro, tak to bych asi pak několik dní nechodila vůbec. Klobouk dolů!

  1. V Plzni jsem každý den chodila se psy na tříhodinovou procházku… průměrným tempem 5km/hod. Dva psi v plné síle, foťák a spousta míst k toulání. Když jsme se teda nezasekli plaváním v řece, házením aportíků apod. Takže když potom dáš v sobotním odpoledni dvojnásobek normální procházky, nepřijde ti to jako moc. Čtyřnásobek už byl slušný celodenní výlet. No a treky jsou 80 a víc. Letos je nějaká slabá sezóna, ale dřív když jsem chtěla být mezi prvními, musela jsem to dát nonstop, nebo aspoň s minimem odpočinku. A já jsem většinou chtěla 😉

   1. Já ti celkem rozumím. Nechodím treky, ale courám podobně ráda – do 10 kilometrů procházka, nad deset túra. 🙂
    Když už Penuška ušla jenom těch 10 nebo nakonec ještě míň, vyšla jsem z formy, ale se štěnětem ji zas pomalu nabírám.
    Potřebuju k tomu psy – samotnou mě to prostě nebaví. 😀
    A ze všeho nejraději chodím stylem „od jednoho rozcestníku ke druhému“. Prostě – dokud se mi chce, tak jdu dál, nemám přesný cíl.

 14. Ještě poznámka: téma tohoto článku mě napadlo letos na jaře, když jsem si po své sérii chorob a pobytu v nemocnici vyrazila se psy do hradeckých lesů. Pro neznalé – hradecké lesy jsou velký flák krásného smíšeného lesa, položeného na jemně zvlněné krajině, prošpikovaného cestami – které vypadají, jako by tvořily pravoúhlou síť (což není pravda:))
  Potřebovala jsem nutně pohyb a změnu prostředí, tak jsem si optimisticky vyrazila do části, kterou neznám s tím, že když se budu točit vždycky vpravo, nemůžu se ztratit. Já se skutečně v přírodě obvykle neztrácím (to v autě zase ano:))
  Hm, nevěděla jsem, kde se stala chyba, ale poté, co se po nějaké chvíli nenaplnily mé předpoklady o dosažení cíle, značně jsem znejistěla. Navíc jsem se přistihla, že se chovám přesně tak, jak bych se chovat neměla a to pravidla znám!

  Takže jsem se skutečně zastavila.
  Koukla na sluníčko.
  Věděla jsem, že pokud půjdu pořád rovně, určitě někam do civilizace dojdu, jenže jsem podcenila svůj zdravotní stav a v době, kdy jsem se zastavila, jsem už byla opravdu hodně unavená. Kdybych neměla Ari na vodítku uvázanou na pás coby přídavný motor, vlekla bych se jak hlemýžď.
  Neměla jsem signál v mobilu – na dohled od krajského města!
  Když jsem se rozhodla si zapnout gps v mobilu (měla jsem tam offline mapy), vybila se mi skoro okamžitě baterka (byl to můj starý churavý mobil)
  Takže jsem si určila směr rovně za každých okolností (konec experimentů se zatáčením vpravo) a pomalu šla.
  Nakonec jsem potkala člověka se psem a zeptala se na směr k parkovišti. Ukázalo se, že spolehnutí se na „pravoúhlost“ sítě cest byla chyba. Cesta, která podle mě měla vést k parkovišti mě vedla kolmo od něj:))
  Došla jsem to k autu, ale třásla jsem se vyčerpáním, protože jsem šla mnohem dál, než jsem plánovala a navíc jsem s sebou neměla vodu. Jeden záchranný čtevreček čokolády z kapsy toho moc nesvedl.
  To se mi stalo na krotké vycházce v městských lesích.
  Jo a potvrdila jsem si, že mám problém s orientací na rovině – celý život jsem žila v nějakých kopečkách až horách, tam s orientací problém nemám. Ale hustě zalesněná rovina… 😛
  A proto jsem tohle napsala. Hory bych nepodcenila, hradecké lesy ano 🙂 A kdo ví, kam si v létě s chutí vyběhnete vy… (wave)

  1. Ano, to je přesně ono. Zdánlivě banální věc. Kam jdeš, to jsi asi nikomu neřekla a teď si ještě vezmi, kdyby by padla noc. 🙂 Ale pokud jsi o tom někomu řekla a jsi vybavená, tak by sis ve světle čelovky postavila přístřešek podle mého a Akerettina patentu, na zem ten igelitový pytel, ma strom tu blikačku a zahřívala by tě Ari. No, bez legrace – člověka může tise obejít Smrt i v příměstském lese v Česku, tobě se to stalo. Já vím, že se mnoha lidem zdá, že je to hloupost, budiž jim přáno aby mohli v tomto názoru setrvat. Ale já prostě vím své. Už jsem viděl nemálo lidí psychicky zoufalých a fyzicky vyčerpaných i jen pár set metrů od pomoci.

   1. Přesně. Martin věděl, pokud by si vzpomněl, že jsem ten den jela nahrávat do hradeckého rozhlasu. Vzhledem k tomu, že by doma nebyli psi (to by musel zjistit od sousedů, přes týden je v Praze) by mohl usoudit, že jsem je měla s sebou. (V rádiu jsem taky neřekla, že mám s sebou psy – čekali v autě) Já a psi v Hradci – to může znamenat hradecké lesy. Pak by u lesního hřbitova našli moje auto. No a pak by začali hledat (angel)
    Jak já jsem ráda, že jsem to došla! Připadala bych si jak idiot, kdyby mě měli hledat (blush)

   2. Mně se to povedlo taky. Ve známé krajině!!!
    Totiž tak. Na chatu to je z města asi 30 kilometrů pěšky. Pěšky to chodím od doby, kdy mi bylo 10; znám všechny pěší cesty, které mají smysl. Neznám – to bude klíčové – odbočky, které tu cestu prodlouží nad 30 kilometrů, protože sice chodím ráda, ale takovej masochista zase nejsem, tohle je cesta někam, ne procházka po okolí.
    Nejhezčí, ale nejtěžší co do terénu je cesta kolem přehrady po levém břehu a pak nahoru těsně vedle řeky. Těžké je to kvůli dvěma místům. Na jednom, u přehrady, už postavili mostky, takže tam se dá i s kolem; to druhé místo je prudké stoupání po kamenité cestičce po vypouklém svahu kopce, kolem kterého řeka zatáčí (ten kopec sám je tam skoro svislý) a pak klesání zase dolů. Tam je to zlé za tmy, za mokra a po větším větru, protože tam rády padají stromy a hrozně špatně se odtud ty vývraty dostávají. Myslím, že jsem o tom místě už mluvila.
    Tak. Pěšky tu cestu umím i potmě. Není problém.
    Jenže jsem jednou pojala geniální myšlenku, že když Penny už tolik neujde, vezmu kolo. Penny si uťape svých 5 kilometrů, pak ji naložím do košíku a zbytek pojedu.
    Což o to, nápad dobrý. Teď přijdou ta ale.
    Byl prosinec. Ve městě po sněhu ani památky. Ovšem kus za městem najednou 20 centimetrů.
    Penušce jejích pět kilometrů trvalo celé odpoledne.
    Z pochopitelných důvodů jsem nechtěla potmě a na sněhu vláčet kolo přes ten svah. Takže krátká a známá cesta byla kolem páté hodiny odpolední, kdy jsem dorazila do Bitýšky, passé.
    Rozhodla jsem se ten kopec a pár dalších objet po silnici a pak lesní cestě. Jela jsem tu trasu celou jenom jednou jedinkrát a v opačném směru – na kole jezdím mnohem míň, než chodím pěšky, takže nemám trasy pro kolo tak zmapované, jako ty pěší. Měla jsem dojem, že je to cesta snadná a že se nedá zabloudit.
    Jenže to bylo proto, že ty cesty tam vypadají jako strom – kmen má v Bitýšce, dostat se od jedné malinké větve dolů ke kořenům je snadné, protože si na rozcestí vždycky vybereš tu širší, používanější odbočku. Ovšem naopak je to potmě dost problém.
    Dokonce i vím, kde jsem zabočila špatně.
    A pak to šlo jedno po druhém: sníh, promokly mi boty (kolo jsem dávno vedla, jet po zarostlé lesní pěšině potmě je blbost), Penny začala hlásit divočáky, já zpanikařila a ztratila povědomí o směru.
    Nakonec se ukázalo, že jsem se nespletla o moc, jen o pár stupňů. Trvalo mi ale asi čtyři hodiny, než jsem se vymotala z toho lesa – je tam jakási rezervace, takže spousta cest končila u plotu s nápisem Chráněná oblast nebo tak něco. Některé z těch slepých cest byly dokonce i asfaltové, což jsem v danou chvíli pokládala za hnusnou černou zradu. Asi hodinu a půl jsem viděla vzdálená světla nějaké osady, kroužila kolem ní a bojovala s touhou opustit cestu a prodrat se k tomu světlu přímo lesem; ovšem mezi mnou a tím světlem byl minimálně jeden dolík a mně bylo jasné, že tam bych směr ztratila pěkně rychle. Takže jsem jenom drtila mezi zuby Gandalfovo Neopouštějte stezku. Nakonec jsem správně odhadla jednu světlejší čáru jako konec lesa (a ne hřeben, jako asi desetkrát předtím), a vyšla na pole.
    Tam jsem našla po půl kilometru sněhem napůl zasypaný kříž. Cesta nebyla vidět žádná – všechno pod sněhem -, ale já si řekla: Kříže se staví čelem k cestě, kde má kříž ramena, tam vede cesta. Jedno rameno ukazovalo do lesa, druhé do polí. Šla jsem do těch polí.
    A opravdu, za dalším hřebenem byla vesnice.
    Bylo asi jedenáct v noci.
    Zatloukla jsem na první okno, kde se svítilo. Dostala jsem najíst, napít, vysvětlili mi, kde jsem, a nabídli, že u nich můžu přespat. To poslední jsem odmítla: byla jsem od cíle asi 8 kilometrů a silniční síť jsem si tam pamatovala.
    Za hodinu jsem byla bezpečně na chatě.
    Tak – to je moje nejhorší zabloudění. Nebezpečí života mi nehrozilo, umím se oblíknout, beru si s sebou vždycky vodu a nebyla jsem nijak extra blízko vyčerpání. Ale pěkné to stejně nebylo.
    Mapa… ty lesní cesty na normální mapě právě že všechny nejsou. Ostatně – mapu jsem s sebou měla. Papírovou; jednak v tom místě signál kolísá jak divý, jednak jiné než papírové mapy stejně nepoužívám.
    Není jenom tak, že se tam v tom místě dovedla schovávat dědečkova skupina s vysílačkou skoro půlku světové války a nikdy je nechytili…

    1. Presne tak, lesné cesty na mapách nebývajú, nanajvýš tie čo sú značené ako turistické trasy, alebo slúžia ako akési „hlavné“ v lese, tie sú tam aspoň prerušovanými čiarami. Ale odbočky, opustené a nepoužívané cesty, novo vyjazdené koľaje – ma mape bez šance. S tatkom odkedy si vôbec pamätám chodievame na jeden okruh v Malých Karpatoch, človek vojde jednou dolinou (hovorí sa jej Na prekážke, lebo sú tam betónové protitankové bariéry z 2. svetovej- http://1url.cz/G5Q8) a vylezie sa druhou dolinou pri obci Naháč. Nad Naháčom je už pri kraji lesa drevený kríž a tatko mi roky tvrdí, že od neho chodili s naším dedkom skratkou naspäť cez les na Prekážku. Reku to raz skúsim. Vybrala som sa cestou do vnútra lesa poza tie božie muky a chvíľu fajn, držalo to dobrý smer. Potom cesta prešla do vyšlapaného chodníčka. Chodníček zašiel medzi husté kríky a za kríkmi som sa, v našich malých a neškodných Karpatoch, ocitla na krok od dobre 20 metrového kolmého zrázu, dolu končiaceho v zarastenej divočine. Pekne pokorne som sklopila uši a zase sa tým chodníčkom a cestou vrátila ku krížu a odšlapala si to po starej ceste do Naháča.

  2. Já do Hradeckých lesů v prváku na VŠ chodil běhat. Bylo to stylem vyběhnout někam, náhodně zabočit a pak hrát hru najdi se zpět. Délka běhu tak byla perfektně proměnlivá 😀

   Ale dobře, že jsi se našla, tam jde jít i 30km rovně

  3. Aha, ale to všechno vysvětluje 😀
   Neboj, orientační smysl máš v pořádku.
   To jenom od Chvojna vede bludný kořen, to ti řekne každý.
   😀
   Jinde ti nic nehrozí 😀

 15. Přiznám se, že jsem se napřed dívala , co napsala YGA a protože to tam není, tak doplním balíček poslední záchrany o placatici slivovice, k nalezení správného směru to sice nepomůže ale za chvíli ti to bude jedno. (rofl)
  Dede, díky za dobré rady a osvěžení paměti, na co by měl bloudič myslet. Škoda, že to není povolání, profesně bych excelovala.

 16. Ztratila jsem se jako malá v Praze na výstavišti – nějak jsem natruc zahnula jinam než rodiče a skončila jsem s brekem na vrátnici a vyhlášená místním rozhlasem.

  Ztratila jsem se když mi Barda zdrhnul na sněhu a já blbec jsem vyběhla po stopě za ním. Jasně že jsem neměla šanci. Vztek mě přešel uprostřed neznámého lesa, po kolena ve sněhu a když jsem se konečně dobrodila někam na kraj lesa, nebyla jsem schopná poznat na který kraj a kterou vesnici vidím za polem.

  Naposledy jsem se ztratila při hledání kešky „kousek“ od chaty – skoro vybitá GPS, nakonec chcípla. Nějak jsem se zamotala, vyšla blbě, pak jsem narazila na turistickou značku a vzala to po ní – ještě hůř. Se setměním jsem došla do vesnice vzdálené asi 15km. Takže prvních 5 poklusem, dokud bylo aspoň trochu vidět, dál už jsem to znala a došla i potmě.

  Taky se mi stalo že jsem se šla projít i přes bolavé koleno – skončilo to několikakilometrovým kulháním zpátky, bez možnosti nohu pokrčit. A se slzama v očích kdykoliv ta špatná noha zavadila o kámen a pokrčila se sama. Ale došla – co mi taky bez mobilu zbývalo. Naši už měli nastartované auto že mě pojedou hledat, věděli kam jsem šla a fakt mi to pajdání trvalo dlouho.

  Na trecích občas sejdeme z cesty, ale od toho je v ruce mapa a v hlavě mozek, takže občas je to zacházka, ale vždycky se člověk najde. Pokud teda nevyjde z mapy jako můj bývalý přítel (chuckle) .

  Nůž, náplast, desinfekce – nějak v tom nevidím smysl. Nemívám sebou v podstatě nic – a 30 km je pro mě odpolední proběhnutí. Nejsme v amazonských pralesích, pokud člověk není zraněný a netočí se dokola, vždycky dojde k civilizaci. Jo a spíš než na kopec bych šla dolů – vesnice nejsou na kopcích, ale dole, u potoků.

  1. Kdysi jsme se vydali v Maďarsku do 3km vzdáleného městečka, syn šel v nevhodné obuvi, tenkrát sandály na trek nebyly,ony nebyly totiž žádné. Byla jsem ráda, že mám sebou náplast a mohu dítěti ty puchýře zalepit.
   Fakt je, že 30km tebou uváděných jako odpolední proběhnutí obdivuji.

   1. Je to o hlavě. I netrénovaný, prostorově výraznější přítel ušel za den 55km s povinnou dogtrekovou výbavou. Ale při normálním courání s ním počítám tak 20, s batohem ještě míň. Protože se kocháme, fotíme, zastavujeme. Já dám 80 za den i s kocháním a rychlým focením, ale já jsem extrém, on ne.
    Hmm, chcete povídání o našem kočárkovém vandru? Dede, chceš jej tady?

    1. Proč ne? Ale Lika by ho na Zvířetníku uvítala taky… nechci ji předbíhat (blush)

     Jinak jsi si jistá, že nejsi křížená s koněm? (wasntme) Tyhle vzdálenosti na ujití jsou pro mě z říše fantazie (chuckle)

     1. 80 rozhodně nestihnu, protože člověk se po cestě lecčíms zaobírá, ale 40 lze.

      1. 80 je při závodě, kdy se prostě ničím jiným nezaobírám (rozhlížím se, kochám se, jím, piju, ale u všeho toho šlapu).

       Dede, když já nemám (a nechci) na NP registraci a taky si nejsem jistá jestli chci tahat naše rajče až na tak viditelný web.
       Pošlu ti mejlíka a uvidíš.

       1. Petro, nemusíš mít na Psu registraci, už víc autorů psalo články do Zvířetníku a nejsou tam registrovaní.

     2. Osmdesátku bych nedala. Vyzkoušela jsem si, že ujdu 40 a druhý den 20, ale víc jsem zatím nezkoušela. (Krom toho bloudění, co popisuju nahoře; to jsem neměřila. 😀 )

    2. Hmno, 80 km/deň, to už si skoro auto, či nie? (chuckle) Ja sa dodnes občas chválim tým, že som svojho času prešla z Brezovej pod Bradlom na Starú Turú, to je 25 km a už som to nikdy nezopakovala a asi ani nezopakujem. Pri poslednej vychádzke s Jackie som si nejako hýbla s pravým chodidlom a to bolí a puchne, bojim-bojim, že to bude niečo s klenbou, ako aj Dede spomínala, a keď, tak to bude nadlho…

 17. Nemám úplně nejlepší orientační smysl, což zjistili už všichni, co mě někam vedli, ale pokud jsem sama a musím se pekelně soustředit, obvykle cestu najdu. Dokážu si zapamatovat orientační body- v lese odbočku, zajímavý pařez a podobně, navíc radši chodím po cestách, když to tam neznám, nejlépe po značených turistických. Druhá věc je, že obvykle s sebou vláčím mapu (po příjezdu na místo kupuju nejdřív mapu, i třeba v Itálii) a umím se na ní najít. Třeba GPS byla v lese super, dokud nedošly baterky v mobilu- pak došlo i na tu mapu, co jsem držela v ruce a nenápadně na ní sledovala, kudy jdeme 🙂
  Orientace ve městě je horší skrzevá ty křižovatky, ale zase si zapamatuju zajímavý dům nebo hezké šaty ve výkladu 🙂 Jinak na kratší výpravy nosím vodu a aspoň musli tyčinku (ale tu mám i v kabelce, když cestuju pracovně, protože není nic horšího, než když se mi za volantem začne dělat špatně z hladu).

 18. Co v lese… to mi takhl ejednou zvonil telefon:
  Halo?
  To jsi ty?
  Jo..
  Ty nejsi v Itálii?
  Jsem..
  Něco se stalo???
  Nevíš,jak se jmenuje ten hotel, kde jsme ubytovaný?
  Ne.
  A můžeš to zjistit?
  Proč?
  Já se šel projít a nějak netrefím..
  Se někoho zeptej!
  Neumím italsky a nevim jak se ten blbej hotel jmenuje!
  Tak mi za ´čtvrt hodiny zavolej..
  JO!
  (Nebyl internet, tehdy)
  Musela jsem volat na nejmenovaný sportovní svaz a ptát se.
  No dalo to práci,ale řekli mi to..
  Zvoní telefon… Haló?
  Tak už víš?
  Jo! Bydlíš v hotelu Da Vinci!!!
  Řekni mi ,kde jsi?!
  U nějakýho obchoďáku v budce!
  U jakýho,co máš okolo?
  Je tu nějaká kavárna!
  Jak se jmenuje? A ta ulice!
  Na počtvrtý mi to přeslabikoval…
  tak si tam sedni,dej si kafe a seď!
  Pak jsem volala do hotelu Da Vinci.Přepojili mne na pokoj trenéra.
  Nazdar, to jsem já.
  Ahoj, jsi hodná,že voláš…se ti stejská?
  Ale houby! Oblíkni se a dojdi si pro stěžejního hráče…sedí v kafetérii…A netrefí do hotelu.
  Já toho debila zabiju! Jsme jasně řekl,žýe nemaj nikde courat!
  Hele, buď rád, že víš,kde je..
  A jak to víš ty?
  No,protože si pamatuje moje telefonní číslo 😀
  (dopadlo to dobře, našel ho, náš ztracenec si prohlídnul obchůdky v obchoďáku a vyšel druhou stranou ven, tam zpanikařil,neb to tam nepoznával..no a pak už byl tak zmatenej…a moc dobře věděl,že ven jít neměl…dostal v pudu sebezáchovy nápad zavolat…
  😀

  1. (rofl) to znám dobře. Taktéž v Italii jsme s kolegyňkou zbloudily v přímořském městečku, když mi tvrdila, že má orientační smysl a já jí věřila.Nebýt mé angliny, tak jsme tam do dnes neb kolegyňka uměla z italského doporučeného slovníčku z cestovky jen slovo : fragole, což jsou myslím jahody a angl. nic. Nakonec jsme náš hotel našly.

 19. Velice dobré shrnutí toho, co dělat při ztracení. Já se svým neexistujícím smyslem pro správný směr jsem se doopravdy nikdy neztratila – ale to především proto, že se zásadně držím vyšlapaných širokých chodníků v lesích, které opravdu znám.

  Ale tuhle se Terka při běhání opravdu docela ztratila a to v hájku za Poštornou – naštěstí bylo teplo, dlouho světlo, nabitý mobil a protíná ho jeden docela důležitý orientační bod a to jednokolejka Břeclav-Valtice. A navíc jsem ji čekala s autem na parkovišti, takže i kdyby skončila v Rantálu v Rakousku, tak pro ni nejpozději do půl hodiny dojedu. Nakonec se ale našla vlastními silami (pak na mapě zjistila, kde na rozcestí zahla na jinou stezku) – stálo ji to pět kilometrů navíc a nataženou šlachu.

 20. Opravdu moc hezky a poučně napsané DEDE.

  My s manželem více chodíme po městech než v divoké přírodě.
  A můj manžel se ani v cizím městě neztratí. Má dobrý orientační smysl a já se na něho spolehnu.
  Míša

 21. K mobilům bych doplnil:
  Powerbanka dnes stojí pár stovek a má kapacitu několikanásobku baterie v mobilu, velmi užitečný pomocník. Existují i klíčenkové powerbanky, které mají kapacitu asi poloviny kapacity mobilu, ale na zavolání pomoci to stačí. Samozřejmě je nutné mít powerbanky nabité, ale na to stačí je mít připojené k počítači (existují i extrémní verze s tužkovou baterií nebo na točení kličky).
  Pokud jdete do širých krajin, tak vypnout datové služby, to je to, co vysává mobil a díky tomu za 3 hodiny mobil umře. Dobré je mobil přepnout do režimu úspory baterie, i když máte „dostatek“ kapacity baterky. Bez problémů pak mobil vydrží celý den. V Česku bych se vysloveně ztracení asi úplně nebál, jednak tu nejsou totální stovky kilometrů dlouhé roviny a hustota osídlení tu je taková, že za den chůze není problém na nějaké obydlí narazit. Nicméně odlehlá místa kam málokdo chodí tu jsou a tam v případě zranění může nastat problém. Četl jsem o pánovi v Anglii, který si jen vyšel na kopeček za vesnicí, špatně zakopl, spadl ze svahu, začalo strašně pršet, no našli ho asi po 24 hodinách, ale přežil.

  1. Ano, je pravda, že v této zemi člověk nejpozději do několika hodin na „civilizaci“ narazí, vydá-li se prakticky kterýmkoliv směrem, ale může ho mnoho věcí v chůzi limitovat, může se mu bloudění přihodit za tmy, apod. A jedna ze zdejších diskutérek, konkrétně Ioan, jednou řekla důležitou pravdu, že nebezpečí tkví v tom, že člověka nedostane to, na co je připraven, ale nějaká banalita, se kterou ho ani nenapadlo počítat.
   Ohledně těch mobilů, opět doporučuji Evolveo Strongphone, má zvířecí odolnost i značnou výdrž baterie. A na těch nových modelech už snad lze spustit i navigaci.

  2. Powerbanku máme a je to fakt dobrá věc na cesty. Jen by mě nenapadlo si ji vzít do lesa – a na větší túře by se přitom opravdu mohla hodit 🙂
   Díky za skvělé poznámky k věci (wave)

 22. No Dede! Moje hluboká poklona, nenapsal bych to lépe. Pěkně a správně napsáno, o mnoho víc bych nedodal. Snad jen jediné možná trochu zdůraznit, že ve chvíli kdy najdete vhodné místo, tak ho neměnit. Prostě sedět na zadku a čekat, třebaže máte chuť se znovu pokoušet sám vybloudit, protože v tu chvíli si se záchranáři hrajete na schovávanou a ztěžujete jim práci o 50%. Dobrá metoda, jak na sebe upozornit v noci, je fotografování naprázdno s bleskem. Je to vidět opravdu hodně daleko. Nutnou podmínkou je ovšem fotoaparát, ale ten turisté nezřídka mají. Špatné nejsou také svítící/blikající tyčky, napájí je knoflíkové baterie, připomínají ty směrové hůlky regulovčíků. Dá se to například zavěsit na strom a koupíte to v kdejakém hračkářství. V zimě je pak dobré mít také gelové zahřívací polštářky, dokáží vyvinout slušné teplo, které bloudícímu v zimě může zachránit život.
  Já sám moc nebloudím, mám štěstí na dobrou paměť na to, co kolem sebe vidím, ale člověk samozřejmě může zůstat nedobrovolně v krajině nejen proto, že bloudí.
  A co věřím, že je dobré nosit? V batohu mám nůž, baterku, takovou komnpaktní lékárničku (kde jsou obvazy, náplasti, dezinfekce, analgetika, rukavice, apod), teflonovou izolační pásku, mapu, fotoaparát, notes a něco na psaní, zapalovač, skládací sekyru, láhev s vodou a trochu trvanlivého jídla. Pod batohem mám zavěšený přístřešek. Není to stan, je to jen přístřešek a myslím, že jsem tady už tu věc líčil, sbalená je stejně velká jako jsou dnes běžné spací pytle. Mobil v kapse. V zimě pak ještě do batohu přidávám dva gelové zahřívací polštářky o kterých jsem mluvil výše. Celkově se to zdá mnoho, ale není to tak zlé, průměrně fyzicky zdatného člověka to nijak zvlášť nezatíží a jedna každá věc z toho přehledu může mít cenu zlata (pro trekkies – zlatem raženého latinia 😀 – Akeretta je příznivkyně Star Trek). Mám pak ještě pár dalších věcí, ale ty souvisí spíš s výkonem povolání a ne s vandrováním, takže ty vynechme. 🙂

  1. Alasdaire, s těmi světýlky je to skvělý nápad a vlastně ten blesk ve foťáku taky 🙂 Díky za inspiraci!

   Jinak jsem někde četla, že užitečná věc v baťohu je velký plastový pytel na odpadky – dá se na něm sedět nebo ležet, dá se použít jako pláštěnka nebo ochrana před větrem. Pokud má zářivější barvu, může posloužit jako signalizace. Je lehký a nezabere téměž žádné místo. fakt dobrej nápad, řekla bych 🙂

   1. Ano, s tím pytlem to je také dobrý nápad, vidíš, to jsem zase nevěděl já. 🙂

   2. Dá se použít také tzv. chemické světlo. Jsou to plastové tyčinky (prodávají se různé velikosti) naplněné tekutou chemikálií, které se „zlomí“, tím se aktivuje chemická reakce a tyčinka začne vydávat intenzivní světlo – dělají se různé barvy – bílá, žlutá, červená, světlezelená. Vydrží svítit dlouho. Znám je z nočního potápění v moři, kde je jinak černočerná tma, jsou opravdu dobře vidět.

    1. Znám je také, jsou v oblibě u sousedova syna, lítá s nimi za tmy po zahradě. 😀 A k čemu je užíváte při nočním potápění? K orientaci? A neshlukují se kolem toho ryby?

     1. K orientaci, abychom se vzájemně nepoztráceli a aby nás bylo eventuelne vidět i z lodi, kdyby bylo potřeba pro někoho z nás dojet na člunu. Ryby se kolem toho neshlukují. Máme samozřejmě i světla (baterky), ale ty mohou dojít, mohou se vytopit a zhasnout, kdežto tahle chemie jak se jednou aktivuje, tak svítí a svítí. Není to tak, že by si s tím člověk posvítil jako s baterkou, ale je to hodně nápadné a je to dobře vidět. Máme to jako bezpečnostní opatření. Ono ztratit se v černé vodě je velký průšvih, hrozný stres, který zákonitě vede k fatálním chybám.

  2. Cenu zlatem raženého latinia mají do té doby, než člověk potká Ferengy. Pak cena brutálně klesne, jako všechno, u čeho se ti šmelináři ocitnou 🙂

 23. Dede, veľmi pekne zhrnuté. Úplne som sa nestratila zatiaľ nikdy ale blúdila som už viackrát. Presne ako píšeš, bolo to v lese na rovine. Lesy na Záhorí, kam chodíme na huby, síce nie sú až tak husté, ale problém je, že sú to vlastne človekom stále rúbané a dosádzané obdlžníkové plochy borovíc, pri pohľade zhora šachovnica, výrazných orientačných bodov je zúfalo málo a križovatky vyzerajú navlas rovnako. Keď svieti slnko, nemáme problém, smer je jasný podľa slnka a skôr alebo neskôr dôjdeme na nejaké zmáme miesto (aj keď sa možno nachodíme). Horšie je, keď je zamračené, celý deň pochmúrne, nízka oblačnosť, prípadne ešte hmla. V takých podmienkach sa mi už stalo, že som sa párkrát otočila na mieste za hríbmi a úplne stratila predstavu o smere. Ono skôr či neskôr tam človek natrafí na niekoho, koho sa spýta a najhoršie čo sa môže stať je, že si to malé stratenie sa poriadne odšlape. A pomyselné skratky sú fakt veľmi nebezpečné a zavádzajúce, človek si myslí, že tá cesta predsa musí ísť tak a tak, ale vo väčšine prípadov je naša predstava úplne skreslená. U nás v rodine vedie moja krstná (sesternicina mama), ktorá na jedných hríboch volala z mobilu sesternici (v tom istom lese), že „haló, nevieš kde som?“… Nakoniec sa našla, ale boli to nervy 🙂 . Naproti tomu u nás v Karpatoch som sa ešte nestratila, krajina je tam predsa len členitejšia a je tam plno dobrých orientačných bodov už v samotnom tvare terénu, ktoré človeku nedovolia stratiť smer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN