BTW: Prsty v hlíně (3)

0514dar1_1Květen už je pro zahradníky náležitě radostnej měsíc – zmrzlí jsou na dohled, takže ruce svrbící samou touhou sázet se už pomalu můžou realizovat. Navíc zahrada krásně rozkvétá, psům i naší nepřítomnosti navzdory. Ve městě chodím s hlavou pokud možno odvrácenou od nabízených květin, protože až půjdu něco nakupovat, musím tak činit pokud možno s rozmyslem:))

 

Takže co je na zahradě nového? Úspěšně odkvetly ovocné stromy, rozkvetly šeříky, srdcovky jsou v nejlepším, tulipány odkvetlé, pivoňky zdárně rostou a přesazená dřevitá pivoňka má své první poupě. Lilie už zahájily vzestup k nebesům, kosatce mají listy možná i půl metru vysoké.

 

Vlčákovka chlupatá, odrůda černá:))

Vlčákovka chlupatá, odrůda černá:))

 

V době naší dovolené vykvetly jahody, což jen umocňuje prázdnost ostatních veletruhlíků. Ale vím, jak se mi loni spěch vymstil, tak letos poctivě počkám, až za Pankrácem, Servácem a Bonifácem Žofie pořádně zatopí:))

Bylinky v jiném truhlíku se statečně postavily neblahému osudu (opravdu nevím, proč je Ari třikrát za sebou vyhrabala – co má proti petrželce a rukole??), využily týden bez psů a pořádně zakořenily.

 

Vlčákovka chlupatá, odrůda bílá:))

Vlčákovka chlupatá, odrůda bílá:))

 

Staré růže nádherně obrazily, po zimě má potíže jediný keřík, ale věřím, že zpoždění dožene. Z pěti nově zasazených růží jsem se už vážně o dvě obávala – pořád ne a ne obrazit. A přitom to jsou moje oblíbené voňavé Angličanky: žlutá Pilgrim a bílo-růžová Eglantyne.

No a po návratu z dovolené jsem zajásala – už pučí, jsou sice hodně pozadu, ale zdá se, že přežily. Jen aby ještě nepřišel mráz, budu je muset hlídat. Ty tři další, zasazené ve stejnou dobu, už mají pěkné lístečky.

 

Prázdné nádoby... co v nich tak mohlo kvést?:))

Prázdné nádoby… co v nich tak mohlo kvést?:))

 

No a jsme u mého hlavního dnešního tématu. Vítací muškáty už krásně kvetou, ale to macešky na skalce taky! Jenže já musím naplánovat, jaké květiny je vystřídají, a nějak nemám nápad. Na tom místě je sluníčko jen dopoledne, tak nevím.

No a pak mám ještě jeden krásný problém k vyřešení – dvě kamenné nádoby u zahradního sezení také čekají na své květinové obyvatele. Jedna mísa je široká a velmi mělká, druhá je asymetrická, nestejně vysoká (viz obrázek). Co tam asi dám?

 

A tak se vás dnes ptám: co vaše zahrady, zahrádky, balkony a parapety, co u vás kvete a co vám dělá radost?

A pak ještě osobněji: co by se vám líbilo zasazené v těch mých kamenných nádobách?:)) A čím nahradit macešky?

 

Vítací muškáty - letos mám nejen klasické červené a bílé, ale i růžové:))

Vítací muškáty – letos mám nejen klasické červené a bílé, ale i růžové:))

 

Macešky jsou krásné, ale přes léto nevydrží. Co asi dát místo nich?

Macešky jsou krásné, ale přes léto nevydrží. Co asi dát místo nich?

 

Růžová srdcovka se pěkně roztahuje

Růžová srdcovka se pěkně roztahuje

 

Bílá srdcovka je snad ještě větší

Bílá srdcovka je snad ještě větší

 

Lilie mají našlápnuto, v popředí dvě nově zasazené drobnolisté růžičky

Lilie mají našlápnuto, v popředí dvě nově zasazené drobnolisté růžičky

 

Staré růže obrostly moc pěkně, některé už mají poupata

Staré růže obrostly moc pěkně, některé už mají poupata

 

Mladé šeříky se také činí - vzadu je i jeden bílý

Mladé šeříky se také činí – vzadu je i jeden bílý

Aktualizováno: 13.5.2015 — 17:28

90 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě k tvé zahradě: máš nádhernou zahradu, moc se mi líbí anglické růže a hlavně Vlčákovky. Takové odrůdy se málokde vidí. Nemají je ani nikde v zahradnictví. Marně jsem prohlížela katalogy, nemají ani černou ani bílou.

  1. Vlčákovky jsou dokonalé. A nejlepší je, že nesedí furtumfurt na jednom místě jako kapusta na záhoně! Dodávají zahradě variabilitu a různotvárnost.

   Dede, radost pohledět na všechny fotečky. Krásně to kvete. Mám květen moc ráda.

 2. Jo, kdo byste třeba chtěli macešky a byli z Brna, dneska přes den jste si mohli přijít k Mahence (pro nebrněnské – ke starému divadlu, jde se kolem něj do Thálie). Totiž, dcéra už asi půl roku brigádničí u Veřejné zeleně města Brna a dneska tam likvidovali krásný maceškový záhon a osazovali něčím jiným. Bylo jí to hrozně líto, ty kytky se pak vyhodily, nechápu.
  Ale z Veřejné zeleně má spoustu veselých zážitků, příležitostně o tom když tak napíšu, pokud by byl zájem.

  1. No páni, to ti tam nie že rastie, ale bujnie všetko. A úvodný a záverečný obrázok nemá chybu, chicht.

 3. Do nízkého korýtka bych dala tu již navrhovanou šruchu – portulacu anebo verbenu. Do vysokého si můžeš dát nějakou trvalku, kterou pak přesadíš na záhon, třeba hortenzii, jiřinu nebo čechravu. A vzpomínám, že tchýně na chalupě mívala v korytě pupalky, ty jsem měla moc ráda – sice se rozvíjejí až k večeru, ale jsou takové něžné.
  Krásně Ti kvete zahrada, Dede!

 4. Aaaach, jak já bych chtěla zahrádku! A v tomhle životě už ji nejspíš mít nebudu… Vlastním pět truhlíků na balkoně, v nich skalničky, co jsem odvezla z chalupy u Ještědu. A šnytlík, plevel jeden 🙂
  Dede, do těch tvých nádob bych asi viděla něco převislého, taky mi přijdou trochu syrové.

  1. Zano, tak ti přeju aspoň dokonale zarostlej balkón (inlove)

   Já do těch kamenů musím dát něco, co se hodně a hezky rozroste. barevně, nejlépe:)) Ta nízká by mohla mít skalničky, ta vysoká… nevím. něco tam musím nakombinovat – taky jsem myslela dozadu vyšší kytky, dopředu něco klidně trochu plazivého. 🙂

   1. Dianthus? Tyrolskej karafiát? Když trefíš na odrůdu, co je trvalka, a ne dvouletka, tak tomu se v truhlíku daří velmi dobře a udělá plazivej polštář. A voní, když kvete.

  2. Zano, semínka kokteljových pidirajčátek do těch truhlíků zasít nechceš?Byla by to po šnytlíku dost dobrá a hlavně chutná změna,semínka mohu dodat už letošní, jelikož já rajčátka již druhý měsíc z truhlíků na oknech sklízím. Pokud máš zájem, dovezu semínka do Buňkova.

 5. Dede, máš překrásnou, barevnou zahradu (h) , ach srdcovky, šeříky… tak ráda bych je měla, ale podnebí nedovolí. Letos jsem měla překrásné narcisy, už odkvetly, stejně jako keře azalek. Teď kvete jasmín a magnolie. U ní se člověk musí těšit z každého květu, je jich pomálu. Mladá (a zřejmě šťavnatá) poupata totiž odkusují veverky, dokáží přeakrobatit až na tenké větvičky. Takže pouze květ, který je pro ně nedosažitelný stihne rozkvést. Delší dobu už kvete a neuvěřitelně silně voní keř „Tea Olive“ (zasadili jsem kdysi na doporučení našeho veterináře!!!) . Měli jsme roky verbenu u domu (pod dvěma okny), jejíž keře se dokázaly rozplazit do poloviny trávníku. Předloni se vyčerpaly a zasázela jsem nové. Sice vyrostly a kvetly, ale nevím proč nepřežily letošní zimu. Tak jsem na jejich místo (+ óbr květináče u verandy) zasadila keříky zdejších růžiček (Knock out rose), které nepřetržitě kvetou až skoro do zimy.

  Mě se ty tvoje kamenné truhlíky líbí, kámen bude kořínky příjemně chladit i v horkém létě. Miluji afrikány , hlavně ty ostře oranžové (mě také voní) a některé nízké odrůdy tvoří husté trsy, takže by truhlíky zcela zaplnily, ale krásu „obalu“ nepokazily. A jestli je máte u zahradního posezení – „vůně“ karafiátů prý odhání komáry. A tolerují přímé slunce. Já je mívala na záhoně několik let (západní strana, silné odpolení slunce). Někdy jsem odstřihle celý trs skoro u kořene, v domě dala do nižší, široké vázy, kde vyrazil maličké kořínky a postupně rozkvétaly další a trs vydržel krásný hodně dlouho. Po několika letech se afrikánům přestalo dařit (možná změna složení půdy, nevím), živořily, tak jsem je přestala sázet, protože mi zbytečně ubíraly vzácný prostor na zeleninovým záhoně (v truhlících tu květena trpí a vydrží velmi krátce).

  Dneska ráno jsem přinesla ze zahrady 7 (na délku dlaně dlouhých) okurek a budeme mít první letošní okurkový sálát (ale asi z poloviny, tu druhou si schroupu za syrova). Už sklízím žluté-banánové papriky, ty zde rodí dříve (a až do mrazíků), než zelené bachraté, které zatím mají jen maličké kuličky. Mám už spoustu zelených rajčat na keřících a příští týden začnu sklízet fazolky. Také salát ze syrových špenátových listů jsme měli už 4x (díky deštům a chladnějšímu březnu a dubnu) a doufám, že ještě nějaké dorostou. Už jsem namixovala a zmrazila letošní první várku pesta z bazalky (přes litr). Takže zelenině se daří, kytičkám už méně, koukáme především do zeleně. Už léta je moje veškerá úroda na záhoně „co matka Příroda dá“, tedy jen země, slunce, voda“, protože ničím umělým nehnojím!!! Kočky se na záhoně s rozkoší vyvalují (proto musím mít kolem rajčat i paprik drátěné kornouty) a i když je na sáčcích napsáno, že hnojivo (výživa) je pro zvířata neškodná – přeci jen je to chemie, kočky si lížou kožichy a tak nechci riskovat. Pod keříky ale vrstvím posekanou trávu, kterou na pozdim manžel zaryje a když přerývá znovu zjara, rozsypu tam „moučku“ za nahromaděných vaječných skořápek.

  1. Páni, Maričko, ty už sklízíš? Já jsem ještě ani nevysadila… 🙂 Tak ať se ti daří – když už hnojíš jen povalujícíma se kočkama (chuckle)

 6. Ahoj Dede, prázdné nádoby – pokud budeš denně zalévat, klidně letničky. Pokud ne, radši netřesky, lomikameny, nějaký hvozdík.
  Co místo macešek, nevím, begónka mi připadá jako dobrý nápad.
  P.S. Mám pro Tebe pořád ty juky, šel Ti před časem mail… Chceš je? Také mám semenáčky levandulí – mrazuvzdorných :-), plevel jeden…

  1. Jajko, mail jsem asi někde přehlídla, moc se omlouvám! (blush)
   Ano prosím, ráda bych juku i levanduli… Moc a moc děkuju! Ale nevím, jak to zvládnout logisticky. Já v Praze bývám, ale většinou jen na těch Lužinách u taťky.

  2. JAJKO, MOHKLA BYCH POPROSIT TAKY O KOUSEK MRAZUVZDORNÉ LEVANDULE?RÁDA BYCH JI VYMĚNILA ZA PÁR SEMÍNEK SKVĚLÝCH KOKTEJLOVÝCH RAJČÁTEK DO TRUHLÍKU.LEVANDULI JSEM LETOS NĚJAK ŠPATNĚ OSTŘÍHALA,T A PAK NA NI JIŘÍ PŘI MANIPULACI SE DŘEVEM NA FÓLIÁK NĚKOLIKRÁT DUPNUL, TAKŽE PATRNĚ NEPŘEŽIJE. ZATO TRUHLÉ ÁÍKOVÁ RAJČÁTKA SE MI DAŘÍ VÁŽNĚ SKVĚLE. UŽ TŘETÍ MĚSÍC SKLÍZÍM NĚKOLIK ZRALÝCH RAJČÁTEK SKVĚLÉ CHUTI KAŽDÝ DEN. TAHLE RAJČATA TOTIŽ NEJSOU HYBRIDNÍ, TAKŽE SI J OPLODY BABRÁM SAMA STÁLE DOKOLA. O LETOŠNÍ ČASNOU SKLIZEŇ SE VLASTNĚ POSTARALA NAPODRZIM NAŠE ADÉLKA. TRHALA SI TY PLŮDKY PŘÍMO Z ROSTLIN SAMA A PLNÝMI HRSTMI SI JE CPALA DO PAPULKY. NIKDO SI NEPOVŠIML, ŽE SE NĚJAKÝ PLIOD ZAKUTÁLEL POD ROSTLINKY,KTERÉ JSOU OBROSTLÉ VÁ ÝHONY A POLODY ODSHORA DOLŮ. PLODY SE VYSEMENILY SAMOVOLNĚ, TAKŽE JSEM JE JEN ROZESADILA DO TRUHLÍČKŮ JE TO NÁRAMNÁ DOBRŮTKA, KDYŽ SI K VEČEŘI TRHÁM PORCI RAJČÁTEK PŘÍMO Z ROSTLINEK. TY ROSTLINKY NEVYRŮSTAJÍ VÍC JAK DO 30-40 CM . NEPNOU SE ANI NIKDE NEVISÍ. JSOU FAKT SKVĚLÁ TAHLE ZÁZRAČNÁ PIDIRAJČÁTKA. ASI PŘED TŘEMI TÝDNY UŽ NAŠE ADÉLKA DOSTALA SVŮJ VLASTNÍ RAJČÁTKOVÝ TRUHLÍK A SKLÍZÍ A SKLÍZÍ. TAKŽE POKUD CHCEŠ MĚNIT, RÁDA VYMĚNÍM LEVANDULU ZA SEMÍNKA PIDIRAJČÁTEK.

 7. O víkendu jsem si pořídila dva velké truhlíky před rodný dům. Jeden je begóniový a druhý karafiátový trvalkový.
  Na žhavé slunce jsou vděčné portulaky plnokokvěté, nebo plnokvěté tropaeolum.

  1. Milá Sempervivum, první části tvého komentáře rozumím výborně, kytky z té druhé si musím vygooglit. 🙂
   A begónie a karafiátky… to je plno krásy najednou (f)

   1. DEDE, SEMREVIUM PÍŠE O LICHOŘEŘIŠNICÍCH, KTERÉ MOC RÁDA PĚSTUJU KAŽDOROČNĚ. JSOU NEJN KRÁSNÉ, ALE TAKY MOC A MOC DOBRÉ A ZDRAVÉ.JSOU CELÉ JEDLÉ A MAJÍ V SOBĚ OBSAŽENO SLABŠÍ ROSTLINNÉ ANTIBIOTIKUM. SEMÍNKA LICHOŘEŘIŠNICE SE DAJÍ NAKLÁDAT JAKO NÁHRAŽKA KAPAR. JÁ MILUJU I JEJICH KVĚTY. NA OZDOBENÍ SALÁTU JSOU VÁŽNĚ DEKORATIVNÍ A CHUTNÉ. A MNĚ UŽ LICHOŽŘEŘIŠNICE KRÁSNĚ VZCHÁZEJÍ. SNESOU I ÚPLA. JE NĚKOLIK DRZHŮ-POPÍNAVÉ MALO I VELKOKVĚTÉ NEBO U NÍZKÉ ČI DOKONCE PANAŠOVANÉ, KTDERÉ MAJÍ TAKOVÉ JAKOBY STŘÍKANÉ ZELENÉMLÍSTKY SE SVĚTLÝMI SKVRNKAMI. DAJÍ SE SEHNAT KRÁSNÉ BAREVNÉ KVÍTKY, ALE JÁ OSOBNĚ MÁM NEJRADĚJI ZÁŘIVĚ OHNIVOU BARVU KVĚTŮ. A NA SLUNEČNÍ ÚPAL JE SKVĚLÁ MATEŘÍDOUŠKA. JEJÍ KOBERCE KRÁSNĚ RŮŽOVOFIALOVÝ KOBEREC NEJEN KRÁSNĚ VONÍ, ALE TAKY TI POSKYTNE SKVĚLÝ MATERIÁL NA „PROTIKAŠLACÍ“ ČAJÍK . DAJÍ SE SIC SEHNAT SEMENA MATEŘÍDOUŠKY(PRODÁVÁ JI SEMO), ALE NA VÝSEV SEMENA JE DOST POZDĚ, TAKŽE SI SEŽEŇ V DOBRÉM ZAHRADNICTVÍ RADĚJ ROSTLINU . MATEŘÍDOUŠKA NEJEN SLUNEČNÍ ÚPAL A ŽÁR SNESE, ALE S DOKONCWE SUCHO A PLNÉ SLUNCE VYŽADUJE .

  2. Ale že sú aj plnokveté tie licho…oné, to som teda ani nevedela. U nás je to kapucínka 🙂 .

   1. Jo,km11 plnokvěté jsou a jsou buď pnoucí nebo jen nízké. Kapucínka se jim někde říká i v Čechách. Je to moc pěkné kytí a hlavně je celé jedlé a výtečně i chutná.Nejen že zdobí.Jjá z kapucínky(lichořeřišnice ) dělávám každoročně z celých rostlin i z několika čerstvých semen tinkturu . Ta je výborná na nabuzení imunity organizmu.

  1. No Ygo, Hanka má pravdu – já jen obvykle nefotím ty radosti zahrnující v trávě vyhrabané jámy, rozhrabané záhony, roztrhaný pytel s rašelinou, vydusané díry v živých plotech, prudkým dobržďováním decimované brusinky a podobě… (wasntme)

 8. Krásná zahrada. Do těch kamenných koryt bych určitě picla nějaké saxyfráfy alébrž lomikameny,v kameni vypadají velmi dobře a daří se jim pěkně barevně pokrývat plochu.
  Včera jsem neoddolala a zakoupila floxy, tak dlouho jsem je už nikde neviděla, že mi po nich bylo smutno ale ony patří do záhonu, nejlépe jak bývalo zvykem za plot.

  1. Jenny, floxy taky miluju. Slíbila mi je sousedka, zatím mám asi jen dva – růžové. Jen i s velikostí naší zahrady mám problém s místem – protože mohu kytky sázet jen tam, kde nejsou v cestě psímu policejnímu řevu a výhružnému trysku k potenciálnímu narušiteli (chuckle)

   1. Dede, to ti tedy moc místa pro kytí a další rostliny nezbývá. Ale už jsem psala, že já bych do toho kamene posadila mateřídoušku.je krásná i nekvetoucí, voní a ještě z ní můžeš mít výtečný protikašlací čajík. a dneska mateřídooušku koupíš už i jako hotovou rostlinu, nikoli jen semínko.

 9. Dede pri pohľade na tie krásne hlboké kamenné truhlíky ma napadli georgíny. Sú aj trpaslíčie, ale napríklad v tej asymetrickej nádobe by sa vynímali aj vysoké. Je ich asi tak milión odrôd a je to pomerne nenáročná kvetena, ale zimovať sa ju u nás podľa mňa neoplatí, takže presne niečo do truhlíka. Mám nostalgické spomienky na krásne georgíny mojej babičky, ktorá bývala v takom tom vnútromestskom dvore, tvorenom starými domami. Dvor bol síce zväčša vybetónovaný, ale georgíny jej tam prekvitali v starej vani na nožičkách, naplnenej hlinou 🙂 (f)

  1. Georginy, jirinky jsem vzdycky milovala. Bohuzel v nasem vlhkem prostredi se jim nedari. 🙁 Ale prijde mi, ze je to takova tradicni stredoevropska zahradni kytka – proste tam patri.

 10. Vytáhla jsem prsty z hlíny, vykartáčovala a chystám jídlo. Odpoledne budu pokračovat, pokud to člověk dovolí, už teď mne bolí 😉 .

 11. Tož já teda nevím, co kam nasadit – já jsem totiž klasický nemilovník zahradnických prací – ale já už mám nasazená rajčata i papriky! Jinak předloňské růže už taky mají na květ, letos nasazené taky jdou – ale jak se jmenují … však co po jménu, že.
  Jahody kvetou a meduňka s mátou rostou jak o život (o dobromysli, ruské cibuli a libečku nemluvě), zato pažitka a šalvěj mne zřejmě opustily nadobro.

  1. Ygo, pažitku v kořenáči ti přivezu. Jen ji zasadíš do země. Už má pěkný kořenový bal.

   1. Díky Alex – a já ti za to dám móóře sazeniček fialové slézové růže. Můžeš jimi zaslézovat půlku Lelekovic (chuckle)

  2. ygo,, mám šalvěj i pro tebe. U mne to vypadalo taky mizerně, ale napadlo mne, zapíchat jednotlivé, trošku slibněji vypadající větévky a světe div se, ony přežily. Co mi ale tu podivnou zimu nepřežilo, je meduńka.ěj .okud máš o šalvěj zájem, dovezu Ti ty větvičky do Buňkova. Tolik šalvěje fakt netřeba.dej vědět včas.

   1. Lenko, meduňka se mi vyplevelila v jahodách.
    Přesadím ji do květináče a přivezu ti ji na setkání. Mám dojem, že je jich tam víc…

    1. JAJKO, DÍKY. NEJSEM JEDINÁ, KOMU MEDUŇKA LETOS ZÁHADNĚ ZAHYNULA. RÁDA JI PŘIJMU,PROTOŽE V PLZNI NA ZAHRADĚ ROSTLA DONEDÁVNA JAKO PLEVEL TAKY. TÍM, JAK ŠVAGR OBČAS NEŠETRNĚ POSEKÁ TRÁVU. ZMIZELA I TAM. MÍVALA JSEM JÍ DOST A NAŠE VĚRKA NA NI STRAŠNĚ HUBOVALA, JAKÝ TO JE DĚSNÝ PLEVEL.NAJEDNOU NEMÁME MEDUŇKU ANI JEDNA Z NÁS. JÁ SI JI I VYSILA, ALE FAKT LETOS NEPŘEŽILA. ŠALVĚJ MÁM, ALE MEDŇ KA NENÍ. PROSÍM TAKY, JAJKO O TROŠKUN TÉ NEVYMRZAJÍCÍ LEVANDULE. TA PATRNĚ U MNE NEPŘEŽIJE TU POHROMU S NOŠENÍM A PŘESUNY DŘÍVÍ NA STAVBU. DNES JSEM JI PROHLÍŽELA, NEVYPADÁ DOBŘE. VYMĚNÍM ZA SEMÍNKA TRUHLÍKOVÝCH PIDIRAJČÁTEK,KTERÁ UŽ DENNĚ SKLÍZÍM DOMA ZA OKNEM.

 12. Milá Dede, jen krátce odpověď na včerejší otázku : Francie-Provence
  1. Marseill, památky a pevnost IF- prohlídka provedena dle románu hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase- vyjížďka lodí, moře,racci- pěkně velcí,uličky města,přístav,památky
  2.Avignon, most ( Sur Le Pont d’Avignon- známá písnička, most končí ve dvou třetinách řeky a jsou na něm kavárničky https://youtu.be/BHsER0a7MGA
  pak
  viadukt Point di Garde – největší třípatrový římský
  viadukt z dob starých Římanů, není známo, jak se jim to
  podařilo postavit
  3.Nime – památky – aréna, korida,parky- labutě,zahrady s původními římskými artefakty – brána, chodby , hradby…
  4.Arle – antické památky, kostel sv.Trofina,Vicente Van Ghog- dům kde žil a kavárna kde chodil vysedávat, Národní park Camarque – s divokými koni a volně žijícími býky(malí černí býci, koně ¨- bílí)
  5.Moustiers-Sainte-Marie, jedno z nejkrásnějších městeček Francie, fakt nááádhera, obchůdky, trhy,koupila jsem tam ubrus s motivy z Provence, kafíčko, zmrzlina, viděli jsme tam psa-boxera :-)), fajáns- druh keramiky s politurou jako porcelán, strašně drahé ale krásné
  6.Kaňon Verdon- přírodní úkaz, s nádhernou scenérií do hloubky snad kilometr, nááádherná zelená voda , hory, stezky,pěšiny,supi bělohlaví na skále
  7.Saint Trope- duli, duli, bylo zastavěno lešením, prý se nakonec bude opravovat k vůli turistům a bude z toho nějaké četnické muzeum, či, co.(Francouzi neuznávají toho herce z Četníků a nelíbí se jim jeho zviditelňování, jakož i těch filmů ale prachy a turismus souvisí, takže, nakonec ….)
  Tady jsme pak jeli krokem, protože byl zrovna sraz motorkářů Harley Davidson – tisíce harleyů.
  8.Nice – letovisko- hotely světově proslulé s historií slavných celebrit a podnikatelů, seděly jsme u moře a sbíraly kamínky, jedly teplé croasánky, meruňky a třešně
  Levandulová pole – krajinná oblast s poli, celé pláně, zatím ještě bohužel nekvetly ale jen lehce modraly ale stejně všechno vůkol nádherně vonělo.
  9. Monacco, Monte Carlo – zrovna zdobili kostel na
  křtiny- druhý den,dvojčat prince Alberta a Charllen,viděli jsme pár hostů,nááádherné zahrady kněžny monacké, manželky knížete Raineera, bývalá herečka Grace Kellyová, s nádhernými cizokrajnými rostlinami, tam jsme odpočívaly po prohlídce Oceonografického muzea J.J. Custoa, s obřími akvarii a mořským živým životem , spousta ryb, včetně murén a žraloků. Zde jsme hladily žraloky – malé, v obřím otevřeném zinkovém akvariu, jako rejnoci v Lešné., kafe, zmrzlina – obří, se šlehačkou, s výhledem na areál Grand Prix.
  Tak, to jen velmi krátce, chystám rozhledník ale musím přebrat fotky, něco mám i na mobilu neb mi v průběhu posledního dne spadl foťák a bylo po optice.

  1. Jenny, to muselo být úžasné! Něco z toho znám, něco ne, ale jela bych hned 🙂 Těším se na tvůj rozhledník! (wave)

  2. Tedá Jenny, co všechno jsi za tu krátkou dobu stihla – já jsem upachtěná, jen z toho čtení (whew) :). Ale musela to být krása. Také některá místa znám, ale moc ráda se podívám na fotky a přečtu detailněji.

   1. Jj, milá Maričko,ještě teď mám nohy zaražené až u uší :-)).Náročné to bylo ale tááák krásnééé, nejraději bych se vrátila zpět.

 13. 😀
  Levandule, levandule, tymián, levandule, šalvěj, levandule, levandule, majoránka, levandule, oregano, levandule, … levandule …

  …no ptala ses, co bych zasadila – kamkoli…
  😀

  1. Levandule u mě živoří (leda by přežila na slunečním úpalu u růží?:)), tymián a rozmarýn už mi rostou, oregano přijde k stylově k rajčatům (chuckle)
   Tvoje zahrada musí moc pěkně vonět! 🙂 Nefotl Jakkel poslední dobou?

   1. Moje levandule přežila na okrasném záhonku v oplocence zimu a poučí a pučí, jupííí !

   2. Levandule žije v Chorvatsku na bílých šutrech a v písku. Viděla jsem jí tam. Smažila se na slunci a kvetla a voněla (kolem sanitárního domečku) a každá byla velká jak kolo od avie 🙂
    Jakkel fotí, sype do počítače a tam to končí 🙁

    Vylezlo (sun)
    Jdu vyfotit zahradu 🙂

    1. Levanduli se daří nejenom v Chorvatsku, ale taky u nás na jihu JM – například mamka už má téměr celou předzahrádku levandulovou (až na jeden keř červených pivoněk, které zrovna kvetou). Já je na jaře omydlím dočista dočista a už taky pěkně obráží.

     1. Děvčátka krásná, nemohla bych některou z vás, které levandule pěstujete, poprosit o nějaký odkopek (nebo jak se to množí)? Dcera by ji ráda pěstovala u nás na zahrádce, zatím se nám to nějak moc nedaří.

      1. P.S. Jiné bylinky-trvalky taky přivítám, „zrobily“ jsme s dcérou něco, co by mělo být bylinkový záhon a zatím tam nic moc nemáme. Klidně mi to pošlete poštou, ráda vše (včetně poštovného) uhradím. A moc děkuju předem!

       1. Aido, až bude další Brnění, tak ti kus levandule dovezu – já totiž vyrůstající rostlinky vytrhávám co by plevel. Taky ti můžu dodat mátu, meduňku a dobromysl.

        1. Chci úlně vše, ale radi mi to prosím pošli, pokud ti ti nebude dělat nějaký větší problém. Mail na mě asi máš, nebo když tak zkus SZ přes Hady a domluvíme se. Nebo bychom si pro to přijeli k vám, MLP už je to skoro jedno, kolik odřídí (jen dnes ujel 370 km a navíc k tomu pak pracoval, je z toho celý říčný a nedivím se mu).

   3. Dede, levandule k růžím patří, prý jim prospívá. Nejsem ovšem zahradník. jsou tu povolanější radilky. Mrzí mě, že jsem ti loni floxy neposlala.

  2. Levandule u mě živoří (leda by přežila na slunečním úpalu u růží?:)), tymián a rozmarýn už mi rostou, oregano přijde k stylově k rajčatům (chuckle)
   Tvoje zahrada musí moc pěkně vonět! 🙂 Nefotil Jakkel poslední dobou?

 14. My jsme teď DEDE ve fázi údržby balkonu po zimě. Je třeba především balkon vymalovat, neboť nevypadá dobře. Dále nakonzervovat olejem balkonový stůl a židličky a dřevěnou podlahu.

  A pak už budeme sázet balkonová keříčková rajčátka, těm se u nás daří. Papriky a kytičky. To jsou především muškáty, voskovku, afrikány.

  A už teď se těším, až tam budeme s manželem popíjet kávičku s něčím dobrým.

  Ještě k tvému dotazu DEDE, co dát do kamenných nádob. Co takhle afrikány žluté a oranžové ?

  Míša

  1. na odhánění otravného hmyzu jsou afrikány dobrý, ale já je mám prostě v kategorii-hřbitovní kvítí, ale možná ty maličké drobooučké, oranžovo vínové….ale nemůžu si Míšo pomoct – smrděj. Alespoň mému nosu…

   1. Já mám afrikány ráda a nijak mi nesmrdí, nicméně je na zahradě nevysazuju, protože předem vzdávám boje se slimákama, kterých je u nás nekontrolovatelné množství. Vzhledem k sousedství s „divokou“ loukou na jedné straně, zanedbaným nesečeným pozemkem na druhé a ovčí pastvinou na třetí straně zahrady chráním přes slimáky jen zeleninové veletruhlíky – zbytek rostlin si musí poradit, jak umějí. A afrikány jsou prostě v tomto prostředí nepřeživší druh…

   2. sharko, kdysi jsem vysela afrikány, které měly trošku zvláštní květy. Kvetly květy zářivě oranžovými,které v té oranžové měly takové krvavé žíhání. nevěřila jsem vlastnímu nosu. Tyhla afrikány OPRAVDICKY KRÁSNĚ A PŘÍJEMNĚ VONĚLY. Moc dlouho tam na záhonku však nevydržely, bo jak píše dede, afrikán je pro slimáky náramná dobrota.Ale věř nevo nevěř, fakt voněly pěkně.

 15. já teda Mičurin nejsem ale měla bych na všechny zahradníky a zahradnice dotaz, který keř vezme hodně vody??

  můj tatík mi radil hrušku ale náš dvorek je malý a strom navíc ovocný sadit nebudu¨

  1. Pájo, Kalina obecná…a je to nádherně barevnej vděčnej keř..a dá se i zastřihávat…

  2. Pájo, jakákoliv vrbka (dají se stříhat) nebo malá převislá bříza – všechny pijou zdatně, já jimi vysušuju místa původních močálů.
   Poznámka k ekologům: je mi jasné, že mokřady jsou cenná stanoviště v přírodě, ale za domem je nechci 🙂 Stejně tam mám jedno místo, kde je tráva vyšší a zelenější a ve vlhku to pod nohama mlaská 😛 (tam už vysušovací vrba nedosáhne:))

  3. Alebo hortenzie, tie si tiež vedia pekne potiahnuť vody. A teraz sú už aj pekné moderné odrody hortenzií. A tuším sú aj špeciálne druhy bambusov, ktoré sa používajú na vysušovanie pôdy. Ale bambusy sú potvory, zvyknú splanieť a šíriť sa kade tade.

 16. Kvete to moc hezky a bílou srdcovku máš na rozdíl ode mne hezkou, u mě je ta bílá nějaká chcíplá.
  Do truhlíku po maceškách bych vrazila begonii, loni se mi osvědčila odrůda Dragon: http://malcka.rajce.idnes.cz/2014_srpen/#DSC09876.jpg
  i když velkokvěté mám radši, jenže ty mají tendenci se ve větru lámat (což je na zdejší Větrné hůrce skoro pořád).Jen bacha na to, že má tendenci být dost vzrostlá 🙂 A do kamenných truhlíků bych dala levanduli, afrikány, hledíky a nízké cínie, hezká je i portulaka.

  1. Matyldo, tvoje dračí begónie se mi moc líbí 🙂 Jen uvažuju, jak moc se bude líbit Ari… (wasntme)
   Včera mi dala sousedka odkopky bílých chryzantém a já dumám, kam s nimi – Ari zatím zničila všechny, které jsem na zahradu dala. Holt budu zase omotávat plůtky 🙂

 17. včera jsem si sjela do Duban nad Bylankou, do velikánského zahradnictví… dala bych tam nějaké skalničkové, pokud nechceš přímo kvetoucí..třeba netřesky, mají kultivary různých barev nebo víš co? Přijeď, sjedu tam s Tebou….mají velice lidové ceny…zrak tě bude přecházet…a třeba o nich napíšeš…

  1. mají tam nízkou levanduli,nepřeberné množství surfinek,petunek a milion bells, asi 100 druhů letniček do truhlíků, trvalky, bylinky a dalších 200 do záhonů..keříky, stromky..no radost tam pobýt….

   1. Ahoj Sharko! 🙂
    Jo, chtěla bych tam barevné letničky, ale ne balkonové – na tyhle bude pršet, tak musím mít něco, co déšť neutluče…

   2. Toto je pre mňa aj radosť aj trápenie zvierat, prechádzať sa po takomto krásnom záhradníctve. Radosť na pohľad a trápenie, lebo by som to VŠETKO chcela a nemám to kde mať …

 18. Dede, krásně roste a vzkvétá zahrádka! A bez chlupatých pomocnic snad ještě lépe.
  Mně Ajvi nosí žluté Vejce do záhonu trvalek a zuřivě tam s ním bojuje. Při tom má k dispozici celý trávník! Potfora jedna!
  Jestli ten truhlík po maceškách není na celodenním slunci, ale spíše v polostínu, tak zkus begonie.
  Jejda hurá začíná pršet!!!

  1. No, zahrada by byla bez chlupatých pomocnic rozhodně úpravnější, méně proděravělá a víc rostlin by přežilo bez Ariina pojetí rostlinopisu (chuckle)
   Ale zase mi na ní bylo smutno! 🙂

   A vejce v trvalkách? A KDE jinde by si s ním měla Ajvinka hrát? (wasntme)

 19. Ahoj Dede. 🙂 Ze zahrady mám radost, stromu kvetou a voní až se mi točí hlava, květiny vypadají až kýčovitě (růže (Gloria Dei a Alexandra, princezna lucemburská zatím ne, ale ony budou) bylinky za chvíli vylezou z truhlíků a vyženou mně z kůlny.
  Teď ale k tomu tvému výletu (dřív jsem nemohl, nacházeje se v zahraničí a vypomáhaje tam ve spřáteleném parku). V Indii mi vyprávěl tamní kolega, co má toho cvičeného psa (viz DMD 2015), že když ještě byl ještě štěně (pes, ne kolega), při říční patrole mu jednou hupsnul do řeky za delfínem*. Chvíle napětí, protože v temné vodě naprosto zmizel, ale pak se vynořil a hrabal k lodi, ale za živý svět ho nemohli dostat nahoru na vyvýšenou palubu. Kolega tam nakonec skočil a unaveného psa držel než člun dorejdoval ke břehu.
  * – byl to asi ten slepý, širokoploutvý sladkovodní delfín (delfínovec ganžský), je už docela vzácný (co není, že :/ )

  1. Já myslela, že delfínovci snad už vůbec nejsou, při tom člověčím přemnožení v povodí Gangy.

   1. Já si to už myslím také, na vlastní oči jsem ho nikdy neviděl. Řekl bych že v zajetí jich žije víc než volně.

  2. Jo, ještě dotaz co do těch kamenných nádob. Nevím, asi nic. Mně se nelíbi. 😀

   1. Nelíbí se ti nádoby nebo představa kytek v nádobách? 🙂
    Já mám ráda kombinace kamene, země a květin… viz moje macešky (wave)

    1. Ty nádoby. Připadají mi takové…surové. 😀 Ale dej tam třeba levanduli, hodí se do toho a budou na ni létat motýli. I když teď si uvědomuji, že to zrovna tebe dvakrát netěší. 😀

    2. Také by tam dobře rostly Lewisie a netřesky ty mají rády kameny i pod sebou, sucho a sluníčko.

  3. Páni, Alasdaire, nemohl bys napsat o tom svém výletu něco víc? Mě (a věřím, že nejen mě) by to moc zajímalo!

   Ano, případ „pes přes palubu“ mě kapku strašil, protože nejen loď byla vysoká, ale břehy kanálu jsou kolmé, bez možnosti vylézt nahoru – fakt nevím, jak bychom plavacícího psa lovili. O pádu do zdymadla ani nemluvím.

   O delfínovcích jsem četla v NG, a taky jsem si myslela, že už jsou vyhubení… jak mají zvířata přežívat v místech, která jsou už tak přelidněna?

   1. Není zas tolik co Dede. Služba jako každá jiná, jen jsem musel být ostražitější, protože to nemám tolik prochozené. Taky nejsem kamarád s němčinou. Ale výměny nápadů jsou bezvadná věc.

    Ohledně sladkovodních delfínů. Napsal jsem mail příslušným znalcům a odpověď
    zní, že tito delfínovci se dají počítat na stovky kusů ve všech řekách výskytu dohromady (Ganga, Indus, Brahmaputra a další).

      1. To je to, čemu se (v té Amazance) říká „růžový delfín“? Kamarád o tom před časem moc hezky psal, žil několik let v Brazílii a je takový poeta.

       1. Ano, to je on. Nicméně může mít barvu i šedivou až šedočernou, možná to souvisí s místem výskytu, přesně nevím. Kytovci nejsou můj obor a v Jižní Americe jsem nikdy nebyl.

        1. Chvíli jsem to hledala, ale nakonec našla, vyprávění je zde: http://derer.blog.respekt.ihned.cz/c1-46030800-pribeh-ruzoveho-delfina
         P.S. Pokud vám bude jméno nějak povědomé, je to pravda, kamarád je jeho vnuk. Vůbec mám na ta jména štěstí – před lety k nám do Prahy na Správu nastoupil mladý a šikovný slovenský kolega, že prý se jmenuje Beňka. Do telefonu se ale hlásil jako Benka, Martin. To jméno mi bylo povědomé a po čase jsme se domluvili, že jeho příbuzný byl opravdu TEN Martin Benka. Sdělila jsem to dalšímu kolegovi z naší spiklenecké „veterinární kulturní úderky“, dr. Drápalovi, načež ten kolegu Benku provedl po budově a ukázal mu originály obrazů jeho příbuzného, které z nejasných důvodů SVS vlastní (možná kvůli tematice, nevím).
         P.S. Otec kolegy Drápala byl malíř a sochař, bohužel předminulý týden zemřel ve věku 94 let. R.I.P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN