ARI VYPRAVUJE: Dobrodružství psího plavčíka (2)

0512dar13_1Řeknu vám, takovej opravdu nepovedenej začátek cesty má svoje výhody – všechno vypadá úžasný už ve chvíli, kdy to není příšerný. A tak to bylo i s náma. Přestože v tu neděli nebylo ani moc teplo a občas zapršelo, proti slejváku to byl takový pokrok, že na palubě hned zavládla dobrá nálada.

 

Páneček se pilně seznamoval s ovládáním lodi a jejími vrtochy, a panička, když zrovna nesloužila u lan a neobdivovala krajinu plnou zeleně, bílých krav a starobylých vesniček, fanaticky vysoušela.

 

Mostek a za ním zdymadlo - malé:))

Mostek a za ním zdymadlo – malé:))

 

Ukázalo se, že když se loď pohybuje, tak i ten mírný vánek pomáhá, takže loď za chvíli vypadala, jako by měla podivnou vlajkoslávu složenou z ručníků, bund, kalhot a kdo ví čeho ještě. Chvíli jsem se bála, že se panička pokusí zavěsit přes zábradlí i nás, ale patrně jí stačilo, že i nám větřík čechrá chlupy a jsme tedy na dobré cestě konečně uschnout. A nesmrdět, jak nezdvořile podotkl páneček.

 

Zavřená vrata za námi, zdymadlo se napouští

Zavřená vrata za námi, zdymadlo se napouští

 

Bylo zajímavé koukat, jak pomalu ustupuje původní chaos a panička si už nemusí potřebné věci netrpělivě hledat, protože jim nachází logická místa. Funguje to skvěle, pokud logika zůstává stejná. To ale se taky vždycky nepovede, protože panička má k logice tvůrčí přístup – jako ostatně ke všemu.

 

Zdymadlo ve třízdymadlové kaskádě

Zdymadlo ve třízdymadlové kaskádě

 

Takže jsme jeli na sever, což znamenalo, že se po vodě šplháme do kopečka. Vjíždíme do prázdných zdymadel, a když se za náma zavřou vrata, tak v těch předních vratech otevřou díry a voda s řevem hučí pod lodí a loď stoupá nahoru. Celou dobu musí být uvázaná lanem kolem toho špuntu, co je nahoře na zdi a říká se mu pachole, aby se držela bezpečně daleko od obou vrat. A kolem všeho tam vždycky běhá člověk a to vám povím, ten se ale natočí těma klikama! No buďte si jistí, že to panička i páneček zkusili taky a hned věděli, že ty zdymadláci musej bejt z těch klik pěkně vytočení!

 

Plavčíci na kapitánském můstku:))

Plavčíci na kapitánském můstku:))

 

Podle plánu jsme ten den dopluli až do přístavu Baye, kde jsme chtěli přespat. Přístav se od břehu liší tím, že se tam dá napojit na elektriku, doplnit voda a je tam víc dalších lodí. Potíž byla v tom, že původně chtěl zdejší přístavní alfavlk, abychom se vyvázali zádí ke břehu, ale páneček se musel pustit do složité gestikulace, aby vysvětlil, že ze zádě se my, psí plavčíci, nedostaneme na pevninu, takže loď musí být otočena k břehu bokem – a to přímo pravobokem, protože tam byly dveře do kajuty. Ale že se páneček nacvičil, než se dohodli!

 

Vesnička...

Vesnička…

 

Večerní pátrání po hospodě sice znamenalo, že jsme uběhli několik vlídných kilometrů, nicméně buď nebyla sezóna, nebo byly erupce na slunci nebo něco podobného, prostě žádnou otevřenou hospodu páníci nenašli a supermarkety se v téhle bohem zapomenuté pustině nevedou. A tak měli k večeři konzervu a panička bublala, jakej že to má smysl být ve sladké Francii, a jíst hůř než pes. No, já bych hádala – granule ještě neměli!

 

Přístav Baye

Přístav Baye

 

Ale to nejlepší dobrodružství přišlo ráno. Zase jsme spaly rychle a vyhnaly paničku na vycházku hnedle za svítání. Ta měla samým zíváním uspanej mozek, takže nás v přístavu vypustila na volno a vůbec, ale vůbec si nevšimla, že v tuhle denní dobu se to tu prostě hejbe králíkama! Kam koukneš, tam divokej králík! Oj, to byla paráda! Nejenže jsme vyrazily na honičku, ale panička na nás ani nemohla řvát – pokud tedy nechtěla vzbudit a znerudnět všechny lidi spící na lodích.

 

Pohled přes záď

Pohled přes záď

 

Juch, my jsme běhaly! Jeden králík uskočil a už tam byl jinej. Berry byla celá vedle – povídala, že takové to bylo za jejího mládí v Anglii, jen králíci prý tehdy byli větší a pomalejší. Ale pak nám došlo, že to malé cosi v dálce, co vysílá vlny ukrutné nespokojenosti, bude asi panička, tak jsme se vrátily.

 

Úchvatný západ slunce

Úchvatný západ slunce

 

Vesele jsme se na ni smály a ona lamentovala, že jsme nejen neposlušné a zmáchané až hanba, ale jsme taky protkané ostružiním a že chudák ona tak je nejen mokrá, ale i popíchaná, jak se z nás snažila ty větvičky vymotat. Au! Ale nás to tahalo taky!

 

Jedni z ranních králíků

Jedni z ranních králíků

 

Po snídani jsme ale zbystřily, protože bylo jasné, že se schyluje k dobrodružství. Páneček si zase zacvičil v rozhovoru s přístavním alfavlkem a že prej vyrážíme do tunelů. To si jako myslí, že máme vlak, nebo co? Ale začalo mi bejt krapet ouzko. Páneček pak vycouval s lodí z přístavu, a brblal, že furt je tam červená, a zase mával, a na břehu chlap s mobilem u ucha mával taky, a pak najednou bylo světlo na mostku zelené a už jsme pluli. Zase na sever.

 

Máme zelenou!

Máme zelenou!

 

Protáhli jsme se pod mostem a najednou to začalo být divné. Kanál byl úzký, břehy se zvedaly vysoko, převysoko, všechno bylo tak strašně zelené a mokré, že to vypadalo úplně zlověstně. A pak tam byla cedule, že je před námi tunel skoro 800 metrů dlouhý a panička s pánečkem vypadali, jako když si hrají na Indiana Jonese. Panička běžela do kajuty rozsvítit poziční světla na lodi a jedno v kabině, a s baterkou v ruce vyběhla zase nahoru na můstek, kde už páneček směroval loď do tunelu.

 

Za dlouhým tunelem (vjezd nemám pořádně vyfocený) - název a délka

Za dlouhým tunelem (vjezd nemám pořádně vyfocený) – název a délka

 

Vůbec se mi to nelíbilo! Vypadalo to, že tunel je jen kapičku širší než sama loď a jak jsme tam vpluli, začalo to být strašlivé. Ty zvuky! Motor si bručel spolu s ozvěnou, voda pod lodí šuměla a mlaskala, jak se odrážela od stěn tunelu, všude kapala voda a někde před náma řvalo něco, co znělo jako vodopád, jen to nebylo vidět.

 

Výjezd z tunelu (celý průjezd tunelem máme na videu)

Výjezd z tunelu (celý průjezd tunelem máme na videu)

 

Když si panička všimla, že se s Berry tiskneme na její nohy tak, že už ani neví, které z těch všech nohou jsou její, zahnala nás dolů do kajuty. Teda, nebránily jsme se! Pod stolem bylo rozhodně bezpečněji.

 

Tunel č. 2 před námi

Tunel č. 2 před námi

 

A tak jsme pluli a pak najednou byla ta hulákající voda blíž a panička vyjekla a páneček heknul a bylo jasné, že v tom tunelu prší! Já si říkala – už i v tunelu??? To je fakt divná země! A panička najednou honem běžela do kajuty pro bundy a zaklapla za sebou střechu. Slyšely jsme, jak pomáhá pánečkovi do bundy – to se ví, nemohl pustit kormidlo – a zase svítila a my se sunuli dál.

 

0512dar14

Výjezd z tunelu č. 2

 

Pak se na hladině před námi zase ukázalo světlé kolo a voda začala řvát a já poznala, že tam horou vede nahoru díra a je děsivá, protože skrzevá ní padá ta voda a já se nacpala až úplně k Berry a říkala si, co když nás ta voda sežere a vůbec, proč jsme sem museli lézt? A ještě to vypadalo, že to ty dva tam nahoře baví! A pak někdo volal na ozvěnu a zjistili jsme, že v dálce za námi jede další loď a bylo to dobrodružné a já jsem najednou věděla, že nemusím mít všechno.

 

Břehy

Břehy

 

A pak jsme vypluli z tunelu a já si oddechla, ale ne na dlouho, protože to bylo pořád takové indiana jonesovské. Kanál byl úzký, stěny kolem vysoké, zarostlé doslova zelenou džunglí, voda byla všude – tuhle padala z výšky, onde probublávala do kanálu bokem. Jednu chvíli jsme podjížděli vysokej most, strašidelnej! Celej byl zarostlej nějakejma rostlinama a najednou tu byl další tunel, kratší, ale taky děsivej. A zase džungle a zase tunel a já zalezla úplně k Berry a málem jsem slibovala, že budu úplně hodnej pejsek, jen když už budeme venku.

 

Vodopád z regulace (také vytéká z tunýlku:))

Vodopád z regulace (také vytéká z tunýlku:))

 

Ale naštěstí jsme najednou vypluli do normálního světa a já byla ráda, že jsem nic neslíbila, protože by to byla nuda, bejt hodnej pejsek. Uf, jsem z toho celá uštvaná, takže pokračování příště, jo?

 

Za námi pluje další loď

Za námi pluje další loď

 

Jiný regulovaný přítok

Jiný regulovaný přítok

 

Konečně normální svět na dohled!:))

Konečně normální svět na dohled!:))

 

První díl najdete tady: http://www.dedenik.cz/2015/05/11/ari-vypravuje-dobrodruzstvi-psiho-plavcika-1/

Aktualizováno: 12.5.2015 — 01:13

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrodrůžo pokračuje moc hezky. Teda tunely ani kanály zapasované mezi vysoké stěny bych vážně nečekala a jsem moc ráda, že si to všechno můžeme prohlédnout na fotkách. Ovšem (krom fotky chlupatých plavčíků (inlove) ) vedou bezkonkurenčně králíci! Vypadají, jako že se právě věnují ranní hygieně. (chuckle)

  1. Milá Hančo, s těmi králíky jsi to trefila přesně! Fotila jsem je z lodi, zrovna jsme taky na „můstku“ snídali. Králíkům to bylo fuk – plavčíci ovšem hleděli velmi zaujatě! (chuckle)

 2. Dede, ja furt cekam na nejake kulinarske zazitky – vzdyt jste byli ve Francii! Nejake bistro u kanalu, nebo jen nakoupeny syr ci pastika. (makeup)

  1. Hořčice se nekonala:)) Ale jinak, jakmile pominul víkend, jsme se stravovali skvěle – ráno výlet do boulangerie pro pravé nesupermarketové čerstvé bagety a jiné pochouty pečené, k tomu výběr sýrů, kachní paštika a hromady čerstvé zeleniny. Věděli jste, že Francouzi mají ředkvičky ve tvaru malých válečků? A bílo-červené? Byly skvělé.
   Vařila jsem jen nejnutnější, obvykle variantu na salát ala Guido, tedy syrová zelenina, horké těstoviny a plno parmazánu 😛 (to je olizovací:))
   No a samozřejmě víno – každý večer (blush)
   Jednou jsme byli na večeři v restauraci a dali si klasické hovězí po burgundsku a bylo to výtečné.
   jedli jsme vlastně velmi jednoduše, ale všechny ty jednoduché věci byly prostě dobré.

 3. Díky Ari za další díl (h)

  Teda ty tunely vám přávidím !!!!! Škoda, že my nejeli alespoň jedním. Třeba hned tím prvním – 800m při povolené rychlosti lodí (tedy mírné) se tunem musel zdát ještě delší a mohli jste si ten pocit dostatečně „prožít“, to určitě není jako projet tunel autem. Ale chápu, že psí holky už to kouhlo ocenily méně, chuděry malé. No a ten nádherný „výjezd“ – zelené stěny – vodní kaňony. No krása, kterou jsi nafotila. Martin tě stihnul zvěčnit alespoň ve zdymadle, jinam se musel plně soustředit u kormidla. Hlavně v úzkém prostoru tunelů a uzkých kanalů mezi nimi. Já bych rozhodně drncala lodí o stěny.). Usmála jsem se při pohledu na značku před tunelem – „nepředjíždět“ (snad předněji nepřdplouvat). To by asi šlo jedině, kdyby loď byl nějaký kluzák, že be se přes vás přenesl :).

  Všimla jsem si na fotce, že jste též měli kola – užili jste je? A ten nádherný západ slunce !!!

  No když tam těch ušáků bylo tolik, škoda, že holky pro vás nelapily alespoň jednoho, mohli jste mít o večeři vystaráno – náplast na zavřené rest.(při tom pátrání po zdroji jídla byli holky také s vámi, nebo zavřené v kajutě?).

  Ari rozesmála mě takhle tvoje věta… „No buďte si jistí, že to panička i páneček zkusili taky a hned věděli, že ty zdymadláci musej bejt z těch klik pěkně vytočení! “

  Těším se na pokračování.

  1. Maričko, s tím, jak rychle se dalo jet, ten tunel vydržel na hodně dlouho! (rofl)

   Předplouvání – mám dojem, že tam bylo jedno místo za tunelem, kde se lodě mohly vyhnout, ale oni si řídí provoz – telefonují, které lodi a v jakém pořadí plují, a nemají rádi, když jim v tom na exponovaných úsecích (tunely, série zdymadel) lidi dělají binec 🙂

   Měli jsme jedno kolo a obstarávali jsme na něm nákupy nebo terénní průzkum 🙂

   V lovu na hospody šli psi s námi, takže to aspoň mělo nějaký smysl – holky byly náramně vyběhané! 🙂

 4. Výlet to byl určitě krásný a dobrodružný. Však o něm taky Ari krásně píše a panička krásně fotí 😀
  Jo a ty tunely vám, na rozdíl od Io, fakt nezávidím! Já se svou klaustrofobií….

  1. Lído, asi máš pravdu – a trochou klaustrofobie by to nebyl ten správný typ zážitku (wave)

   Ale třeba já jsem tam jela s tím, že se „bojím“ zdymadel – vysoké zdi vedle tebe, uzavřený prostor, burácející voda. Ale zvykla jsem si velmi rychle… 🙂

   1. No jo, Dede,jsi zdatna zena. Ono kdyz clovek musi, tak i tu fobii prekona. Teda nekteri cloveci, ti co maji fortel.

 5. Hm, ty tunely a kanály musely být zajímavé!To bych chtěla vidět. Ale tu záležitost s králíky bych si odpustila 🙂 stačí, co psice dokážou vyvádět v běžném provozu.

  1. Musím uznat, že na to, jak velké to bylo pokušení, se vrátily velmi rychle – a pak už byly na vodítku. Ale i tak jsme jich viděli plno. Ty na fotce jsem fotila z lodě… 🙂

   Tunely byly fajn, výzva – hlavně, když Martin předtím řídil tu loď vlastně jen chvíli. Kupodivu horší než tunely byly na projetí ty uzounké kanály mezi nimi, hlavně, když tam byly „divoké“ břehy, leckde byla sesunutá půda, větve a tak. Jo, bavilo nás to 🙂

 6. Krásné vyprávění Arinko. A že jsi se bála tunelu, se ti vůbec nedivím.
  DEDE nádherné fotky.
  Ale muselo to být dobrodružství.
  Míša

  1. Ari byla celou dovolenou v pohodě, i ve městech, ale v tunelu fakt ráda zasvištěla do kajuty 🙂 Berry byla neklidná spíš z Ari, než jinak – Berry se bojí opravdu máločeho 🙂

 7. Ta uvodni veta je velmi moudra. Kdyz je to velmi spatne zkraje, tak uz to pak muze byt jen lepsi. A stejne na to s casem budete s laskou vzpominat. Clovek si nekdy ty dovolenove ujezdy pamatuje lip, nez kdyz jde vsechno podle planu. A ti zajici u reky!! No jak by mohly holky odolat?

  1. No, ten špatný začátek měl jeden následek – když hlásili na pátek odpoledne další deště, nečekali jsme do sobotního rána na vrácení lodi a ujeli jsme dřív – ono co je moc je moc, no (blush)

   A králíkům neodolaly – a pak už byly na vodítkách. Ale bylo to jen jedno místo na venkově, kde byly uvázané, jinak všude běhaly na volno a užívaly si to 🙂

  1. Tunely byly prima, bavili jsme se 🙂 Navíc si myslím, že jsme je viděli ve výjimečné kondici – ty proudy vody ze stropu zeslábly dokonce i ve srovnání pár hodin, než jsme se vraceli zpátky. Myslím, že za normálních okolností jsou jen vlhké 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN