MLSOTNÍK: Skryté poklady Evropy

Andy_logoŘíká se, že nejvzácnější věci můžeme mít přímo před sebou a nevnímat je, za jak obyčejné je považujeme. Je-li řeč o evropské gastronomii, a to ať jde o jídlo či o různé zvláštní (zejména pak alkoholické) nápoje, ví pomalu každý, že je k nalezení mnoho dobrého a tak aktivně hledá a zkouší. Stranou zájmu pak zůstane často téma dnešního článku – pojďme si povídat o limonádách.

 

Česko má poměrně dlouhou limonádovou tradici a našinec ví, že chce-li si něco dát, opravdu se nemusí omezovat na všudypřítomný globální výběr typu Cola-Fanta-Sprite. Problém je, že je-li něco opravdu marketingová černá díra, pak to jsou právě nápoje tohoto typu. Starý kontinent je plný vynikajících limonád, které mimo domácí trh nikdo nezná a většina lidí ani nikdy nepozná. A je to škoda – kdyby si někdo dal tu práci s propagací a distribucí, firmy CocaCola a PepsiCo by měly v našem koutku světa velký problém udržet krok.

 

Pomineme-li český trh, který čtenáři jistě dobře znají, rád bych zde tedy udělal první krok a prezentoval následující limonády, které podle mého názoru patří k tomu nejlepšímu, co se nabízí. Výčet jistě není kompletní, protože jednak jsem zatím zdaleka nezkusil vše, ale z toho, co jsem zkusil, mohu vřele doporučit tyto:

 

 • VitaMalz je německá tmavá chmelová limonáda, která chutná jako sladší nealkoholické pivo. Kromě toho, že je to relativně zdravá alternativa sladkých nápojů, velmi se doporučuje těhotným a kojícím ženám kvůli složení, které podporuje jak těhotenství, tak kojení.
 • Spezi je limonáda pocházející z Německa, která je oblíbená i v Rakousku a která je popularitou srovnatelná s českou Kofolou v Česku. Je to v podstatě půl napůl smíchaná pomerančová limonáda s colou.
 • Cassis je velmi tradiční nizozemská limonáda vyráběná z černého rybízu. Chuť je sladkokyselá, spíše tedy kyselá – a pochází původem z provincie Zeeland. Cassis dělá více výrobců, není to licencovaná značka; na nizozemském trhu tuhle příchuť má i Fanta, ale za tu „původní“ se považuje ta od zeelandské firmy Hero. Ve světě limonád Cassis má pozici v podstatě jako Pilsner Urquell mezi pivy plzeňského typu.
 • Faxe Kondi je vynikající dánská limonáda, která je nejpopulárnějším nealkoholickým nápojem v zemi, a to s přehledem. Dánsko je jednou ze zemí, kterou se žádnému limonádovému gigantovi nepodařilo jen tak dobýt, a to právě kvůli této limonádě z pivovaru Faxe, která se bohužel neexportuje dál, než do některých supermarketů v německo-dánském pohraničí. Příchuť je citronově-limetková, něco mezi Spritem a tonikem (obsahuje totiž chinin). Limonáda je bezbarvá a obsahuje poměrně hodně kofeinu. Prodává se i v koncentrovanější verzi coby energetický nápoj. Vzhledem k tomu, že neobsahuje kyselinu fosforečnou, a člověk si kvůli ní tak neničí zuby, je dobrou alternativou ke CocaCole, pokud jde o obsah kofeinu.
 • Julmust a Påskmust jsou sezónní, velmi těžko chuťově popsatelné tmavé švédské limonády. Julmust je vánoční verze a Påskmust je velikonoční, jejich specifická chuť pochází z chmelu, sladu, karamelu a různého koření. Stejně jako pro Faxe Kondi platí, že když je sezóna ať už na Julmust nebo Påskmust, prodeje vysoce převyšují globální giganty. Mnoho lidí (včetně mě) si toho dělá zásoby ve sklepě, aby se to dalo pít během celého roku. V Česku by teoreticky měl být Julmust k dostání v obchodních domech IKEA pod názvem Dryck Julmust.
 • Nygårda je švédská limonáda, kterou vyrábí pivovar Spendrups a která má více příchutí – borůvková, malinová, bezová a hrušková jsou takové nejstálejší. Chuťově je velmi specifická – už jen proto, že příchutě, které má, nejsou u limonád ve světě zrovna běžné. Není ani nijak extrémně sladká, chuť má spíš nakyslou.
 • Solo (čte se Sůlu) je vynikající norská pomerančová limonáda, která postupem času dostala i jiné příchutě (například citron), která strčí podle mého názoru Fantu i s Mirindou hravě do kapsy. Stejně jako v případě Faxe Kondi se velmi divím tomu, že ji pivovar Ringnes, který ji vyrábí, neexportuje nikam – ani do toho Švédska ne. Chuťově je mnohem „plnější“ než třeba Fanta, ty pomeranče jsou tam mnohem více cítit.
 • Julebrus je norská vánoční limonáda. Každý pivovar v Norsku vyrábí svou alternativu a každoročně probíhá soutěž o nejlepší julebrus toho roku. Receptura není stálá, hodně se experimentuje. Limonáda je to hodně, hodně sladká a chuťově připomíná takové ty dětské žvýkačky. Barva je buď temně červená, nebo hnědá, záleží na regionu, odkud pochází. Hnědé variantě se v některých místech Norska říká champagnebrus. Zajímavostí je, že doba expirace, která je na lahvích uvedená, je ve skutečnosti jen orientační, podle Norů julebrus, podobně jako víno, je s každým rokem lepší, což ostatně dokládá fakt, že „archivní“ julebrus je k dostání na Finnu (největší a v podstatě jediný inzertní server v Norsku) za výrazně vyšší ceny, než čerstvý.
 • IrnBru je ovšem poklad – železitě oranžově zbarvená limonáda s vysokým obsahem kofeinu, chininu a cukru je pro Skoty po whisky druhým národním nápojem (to jsem si nevymyslel, tak tomu opravdu říkají). Vřele ji doporučuji zkusit při návštěvě Skotska či kterékoliv další části Spojeného království – k dostání je tam všude. Na rozdíl od pivovaru Faxe se firma Barr, která IrnBru vyrábí, snaží o export, ale nejde to vždy snadno – IrnBru se poměrně dobře drží v zemích Commonwealthu, zejména v místech silnější skotské komunity, mimo Commonwealth bývá k dispozici, pokud vůbec, pouze ve specializovaných obchodech a pouze v naprosto předražených třetinkových plechovkách. Chuť je opět něco na způsob dětské žvýkačky, ale opravdu mohu vřele doporučit.

 

Je poměrně škoda vidět, že v době, kdy globalizace dává prakticky neomezené možnosti exportu, se většina výrobců takto originálních nápojů o nic podobného ani nesnaží. Totéž ostatně platí i o českých limonádách jako je Kofola, Vinea nebo malinovka. Pokaždé, když jsem v Česku autem, si první dvě jmenované – malinovka bohužel není v lahvích pořádně k dostání – přivezu navzdory téměř přetíženému autu ve velkém množství do Norska a dávám je ochutnávat kamarádům a známým – a mohu potvrdit, že reakce jsou většinou velmi dobré.

 

Problém vidím tak trochu v tom, že výrobci nedělají vůbec nic pro to, aby inzerovali své nápoje turistům či aby se protlačili do průvodců typu Lonely Planet místo naprosto zbytečné reklamní kampaně vůči domácí populaci – protože místní ty nejtradičnější nápoje stejně znají, reklama nereklama. Tím, že limonády jsou v gastronomii stále ještě tak trochu takovou popelkou, není ani vůle k tomu, aby s nimi experimentovaly řetězce v rámci „dnů“ věnované typickým produktům té či oné země. A přitom bychom se jimi mohli pyšnit stejně, jako pivem či vínem!

Aktualizováno: 14.12.2019 — 11:06

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás je to s nabídkou nápojů bída, Fantu, Sprite – nepiju, Colu je při akutním zánětu nosohltanu či problémech se žaludkem (v začátcích se prodávala jen v lékárně). Takže shončím s neperlivou vodou s trochou citronu či máty… 🙂

 2. Jinak dnes je svátek matek, takže všem maminkám posílám pozdrav a poděkování (h) (f) (rose1) (f) (h) (party) (sun)

  A na tu svoji pořád vzpomínám (inlove) a nikdy mi nepřestane chybět. Bože, kolikrát už jsem dosáhla toho, že se plnilo její: počkej, až… a já jsem počkala, vidím, že měla pravdu a nemám jak jí to říct.
  Tak mávám za duhový most a posílám pusu! (inlove)

  1. DEDE,TAKY UŽ NEMÁM KOMU POPŘÁT KE DNI MATEK. MOJE MAMINKA JE SICE MRTVÁ UŽ 27 LET, ALE CHYBÍ MI STÁLE VÍC,JELIKOŽ VELICE KRÁTCE PO NÍ ODEŠLA ZA DUHU I MOJE STARŠÍ SESTRA.MÁM UŽ VLASTNĚ JEN TCHÝNI- MATKU SVÉHO JIŘÍHO.TÉ JSEM DNESKA KE DNI MATEK POPŘÁLA ZA NÁS OBA, ,PROTOŽE JIŘÍMU TYHLE VĚCI JAKSI ZCELA UNIKAJÍ.MNĚ MAMI ODEŠLA AŽ V MÉM V DOSPĚLÉM VĚKU, ALE CO MAJÍ ŘÍKAT DĚTI, KTERÉ JI ZTRATILY HODNĚ BRZY, TŘEBA JEŠTĚ V SAMOTNÉM DĚTSTVÍ) . MY JSME PROTI NIM VLASTNĚ PROTI NIM BOHATŠÍ,PROTOŽE NAŠE MAMINKY STIHLY ZAŽÍT JEŠTĚ I DĚTI NAŠE.

 3. Ahoj, hlásím se z domu, naše pirátská kariéra byla krátká, ale plavili jsme se zdatně a ukořistili spoustu zážitků 🙂
  Pravda, deště bylo víc, než bylo milé, ani dny nebyly z nejteplejších, ale sluníčko i tak občas vykouklo a tak byl výhled do vody, zeleně a na bílé krávy hned veselejší 😛
  Jeden den jsme si udělali pauzu, sedli do auta a uspořádali si katedrálový den v blízkých městech – v Nevers a Autunu. Ke katedrálám jsme tak zlehka přiřadili i pozůstatek starého římského chrámu, takže jsme se kapku povznesli i kulturně. Po třetí katedrále už Ari ani nekvílela zoufalstvím zcela opuštěného psa, když jí jeden z pánečků mizel v budově, kam ona nesměla. 🙂
  Jinak holky byly zdatnými plavčíky, měly spousty obdivovatelů a chudák Ari proslula jako La Blonde (chuckle)
  No, ona vám to zítra poví 🙂

  1. Dedéééé, Tě vítám doma a celou posádku Vašeho člunu také. Jsem ráda, že už jste doma!!! (y) (f)

   1. Hanko, u tvého článku na Zv. jsem měla komentář delší. Poprvé ze sobotního odpolene neprošel (byl v mezíc možné délky), tak jsem pak večer napsala znvou a rozdělila to. Prošla jen první část (pod to jsi komentovala), druhá hned pod tím už ne. Počkala jsem do rána, neobjevilo se to, tak jsem tam teď napsala to pokračování – zase to neprošlo. Nebyl tam žádný odkaz, tak nevím, proč mě NP nemá rád ! Tak jestli to tam nebude později, znovu to už psát nebudu. Jen jsem chválila fotky (mám také ráda fousaté stromy, prosila jsem, abys psala víc (třeba o Chetově lásce k hudbě) a zmiňovala jsem se o parku v Tallahassee (Maclay Gardens), který se také „specializuje“ na azalky a kamelie. Tak dám odkaz alespoň sem, snad tady to projde (na Zv. jsem ho chtěla dát samostatně).

    http://1url.cz/mXNA

    1. Ti nevim, Maricko. Mne to taky obcas hapruje. Na odkaz mrknu pozdejc, ted se musim nejak upravit, protoze budu skypovat s mamou a musim si umejt a vyfenovat vlasy a namalovat, abych se libila. Mama vzdycky dbala na to, abychom byli upraveni. No, a kdyz je ten den matek, tak se musim snazit. (chuckle)

  2. Milá Dede, vítejte zpět. Děkuji Andymu, že tě tu celý týden skvěle zastupoval a teď budeš zase na řadě ty se svým povídáním :). Moc se na něj těším a doufám, že se o zážitky podělíš podrobně a nebudeš skoupá jak na povídání, tak na fotky 🙂

  3. Tak to jsem opravdu zvědavá na Ari-referát a na jistě pestré zážitky všech vás dovolenkářů. 🙂 A vítejte zase doma!

   1. Děkuju moc za přivítání (inlove) Snažím se nějak přetřídit ty stovky fotek a přemýšlím, co s dlouhými videozáznamy… máme nahranou plavbu tunelem – fakt! 🙂

  4. Ahoj doma, Dede!
   (Celou dobu, cos tu nebyla, bylo krásně a svítilo sluníčko. 😛 )
   Moc se těším na příhody slovutné Plavovlásky.

 4. LenkoS – odpověď by byla až hodně dole, tak to dám sem.

  Ano, nám oběma kombucha chutnala. Pěkně v lednici vychlazená v horkém létě bezvadně schladila a osvěžila. Ale právě proto, že jsme ji pili dost velké sklenice, i ta trocha alkoholu se „koncentrovala“ 🙂 A pít to v chladném počasí už nějak nebylo ono. Ale aby kombucha byla dobrá, musí být i dobrý čaj – hlavně hodně silný (u vás možná ten ruský, jestli se ještě prodává) a nesmí se s ním šetřit, takže dost velká spotřeba. Proto jsem si ho objednávala přes internet, byla to směs právě pro kombuchu. Ale uznávám, že kvašení čaje může někomu vadit (já v tom stale cítila příjemnou čajovou vůni) a když je nádob více, může to být až moc.

 5. Sharko, ja nevim, jestli jsem puvodne napsala syrup nebo sirup. Microsoft se mi snazi automaticky opravovat nektera slova, tak treba ten syrup si prepsal sam. Ale stejne bych asi napsala syrup.

  1. Hanko,tobě opravuje sirup na syrup..to jde…já si musím hlídat jména a názvy firem, protože mi z oslovení: Vážení Szaboovi, udělal Vážení Srabovi…a z firmy Fato Invest, firmu Fato Incest….

   PS: až pojedeš zase sem, donesu ti šumáky-šuměnky..mají je u nás v kantýně…

 6. Andy, nejsem vůbec příznivcem sladkých ani ovocných limonád. Nejlepším osvěžením v horku je stejně vlažný neslazený a občas při velkém pocení i lehce osolený jakýkoli černý čaj nebo roibos. Vzpomínám si dobře, jak ještě na starém Zvířetníku líčila tvoje mami dede, jak si doma vyrábí skvělou bylinkovou limču z jakékoli
  jemně perlivé nebo i perllivé NESLADKÉ vody.Tady jsem to zkopírovala, jelikož odkaz sem dát neumím:Mátová limonáda

  D. R.

  Máte čerstvé bylinky, je vám vedro, už vás nebaví vás pít donekonečna vodu a nesladké čaje, jelikož si hlídáte váhu? Máte chuť na něco šmrncovního? Tak je tu pro vás mátová limonáda!

  Název není úplně přesný, protože já používám při její výrobě i meduňku. A dělá se to tak:

  Koupíte si bublinkovou neslazenou vodu, druh si vyberete podle své chuti. Zaběhnete do zeleniny pro pár citronů, které pečlivě omyjete – když už to stříkají nějakými sajrajty. A vyrazíte na zahrádku nebo na okno pro bylinky.

  Já mám velmi dobrou mátu, s temně zelenými listy, maličko s citrónovou příchutí. Otrhám něco lístečků – aspoň 4 velké a nějaký ten vršek. Potom vezmu meduňku a přidám ji zhruba ve stejném poměru.

  Citrony nakrájím podle jejich podélné osy na „lodičky“, dost úzké, aby prošly hrdlem láhve. Na jednu 1 1/2 láhev počítám asi půl citronu. Může být i víc, záleží na vašich chutích.

  Otevřu vodu a trošku odleju – pokud je výrobce tak štědrý, že naplní láhev hodně do vrchu. (U aquily to nebylo nutné…:)) a nastrkáte bylinky i citron do lahve. Pečlivě zavřete a položíte do lednice. Položit je lepší než postavit, protože bylinky nezůstanou nahoře, ale hezky se rozprostřou po lahvi.
  Necháte nějaký čas odležet – já dělám limonádu večer, aby byla ráno k dispozici. Je to lahůdka, ale pokud vám chybí trošku sladkého, doporučuji s tímto nápojem ředit stoprocentní džus. Mně nejvíc chutná pomerančový, ale záleží na vás. Když to pijete večer a máte chuť se trošku odvázat, přidejte alkohol a dostanete celou řadu zajímavých nápojů…:)))

  Nezkoušela jsem takto modifikovat kupované sladké limonády (vyhýbám se cukru v nápojích), ale určitě by to šlo také.

  Výsledek je osvěžující a překvapující – třeba pro návštěvu. Jelikož se to uchovává v lednici, je to v těchto dnech úžasný životabudič. Jenom s množstvím bych to nepřeháněla, je to přece jen z opravdových bylinek a ne umělé. Ne, že bych s tím měla někdy problém, ale jeden nikdy neví.

  Tak až zase budete žehrat, že jako věčný řidič máte život jako vyléčený alkoholik a na pití si vůbec nepochutnáte, zkuste tohle. Po vší té vodě to přijde náramně k duhu…
  Osobně mám jak mátu, tak i meduňku a ještě miluju i čerstvý zázvor, takže jsem sem vyzkoušela do pití přidat čerstvý závor(oloupaným kořenem přejedu nejvýš třikrát po malých okách struhadla a strouhání přidám. Díky dede mám nápad na prostřídání chutí čajů. Nesladím nic, je to dostatečně osvěžující pitíčko.Vyzkoušejte.

 7. Dole jsm msi všimla, že Hanka píše syrup a Yga sirup….

  Holky, připomněly jste mi tím jednu příhodu z mého dětství….psala jsem domácí úkol a mamka mi ho kontrolovala. Za mne se psalo SIRUP a moje máti poklepala prstem na řádek v sešitě a nesmlouvavě pronesla: OPRAV SI TO!
  Vyjevila jsem se, co mám opravovat, když to mám dobře a matka znovu poklepala na řádek. TOHLE!!! Odmítla jsem. MÁŠ TO ŠPATNĚ! Nemám. SYRUP SE PÍŠE! Nepíše, podívej a ukazovala jsem učebnici. MAJ TO BLBĚ!!! Tak jsem musela do sešitu napsat celou větu znovu a ve větě napsat SYRUP. Matka se spokojeně pod úkol podepsala.
  Výsledek? V sešitě bylo od soužky napsáno: Dcera má pravdu…změnila se pravidla školního pravopisu, ale nebojte maminko,ještě se změní několikrát a zase budete mít pravdu Vy.

 8. Malinovka v PET lahvích je běžně dostupná v Globusu (pravá od Poděbrad)..z našich limonád upřednostňuji malinovku z Pardubického pivovaru nebo od značku KOLI…dostanu-li se služebně nebo z jiných důvodů k Třebíči,mým favoritem je Medová ZONka nebo limonáda Kombajnérka…Kofolu si dám málokdy, nahrazuje mi spíš kafe…a v okolí Tišnova, piju ZULU…ale co jsem ochutnala a čemu neodolám, je poslední novinka Birellu-ovocné pivo: Pomelo s grepem.
  A s reklamami je to těžké,pokud budu „jen“ regionální,tak si mě lidi najdou a dají mi přednost…pokud chci soupeřit Pepsi či Colou..tak zajdu na úbytě,protože nemůžu bez zdražení nacpat hospodám slunečníky,pípy,chladicí boxy, vlajky se značkou,popelníky,ubrusy,slevy a bonusy… atd..nemůžu zaměstnat sto obchodních zástupců a dát jim mobil,auto a notebook,protože na to nemám…

 9. Apatykarska limonada na cesty. Kdyz jsme za socialismu jezdili s nasima na kempovaci dovolene, a penez bylo malo, protoze i do DDR byl nejaky maximalni limit na hlavu na den (maximalne minimalni), tak nas tata nam delal limonadu – tzv. Vzal s sebou na cestu z apatyky jedlou sodu (bikarbona) a kyselinu citronovou, promichalo se to ve vode a byl to gejzir. Prskalo to jak potvora, ze jsme meli ostrikane detske ksichtiky, a krkalo se nam po tom. Taky tomu tata rikal krkavec. (chuckle) A byla s tim takova sranda, ze nam deckam ani nevadilo, ze treba zapadonemecti sousede u stanu usrkavali Coca Colu.

  1. Taťka míval v neděli k obědu takový ceremoniál – do pullitřáků dělával pití. Někdy nás odbyl jenom šumákem, ale většinou experimentoval se sodou a domácím sirupem z černého rybízu … no barvu to mělo dost odpornou (něco jako vypuštěná voda ze starého radiátoru), ale ta chuť … ještě teď cítím v puse, jak se rozprskávají bublinky. Nebo dělával sifon do sifonové láhve … ale někdy z toho byl domácí vodotrysk (rofl) – vždycky bylo na pováženou, jestli tentokrát vydrží …

   1. Jo vidis – sumak!!! Jo, to kdyz se dal celej do pusy a trochu se zapil – to byl mazec. Prodava se vubec jeste v Cesku sumak?

    1. Jéé YGO, ano šumák, na něj jsem zapomněla. Ale přesně jak píše Hanka, byla škoda ho do vody, vysypat celý šáček rovnou do pusy bylo mnohem lepší. A zapíjel se jen tehdy, když šlo z pusy moc pěny a jeden se kuckal.

     A ještě jsem si vzpomněla, že jsem tu jeden čas pravidelně vyráběla kombuchu – zkvašený čaj. Koupila jsem si na ni extra silné čaje (přes internet, když jsem kupovala živou houbu). Dělala jsem ji rovnou do 3litrové lahve a pili jsme ji oba rádi. Jenže byla mírně alkoholická a při vypití velké sklenice v poledním žáru se sice jeden krásně schladil, ale v práci na zahradě pak trochu zlenivěl 🙂 Dělala jsem ji asi dva, možná tři roky. Pak jsem začala mít v pravidelnosti mezery, v chladném počasí jsme ji nepili tak často, takže jsem někdy měla na vrchu „povlak“ kombuchy dobře 2cm tlustý a nakonec jsem s ní přestala vůbec. Ale jak to teď píšu, docela na ni mám chuť, (zvláště teď, když venku je +36, )možná se do její výroby ¨zase znovu pustím.

     1. Neblazni, Maricko! Vy mate +36? Tak ted zrovna odpoledne je tady teplo, ale nad ranem jsem opet topila. Chvilku, ale topila, aby ta sprcha byla prijemnejsi. Bylo tak 10 stupnu. A na noc tepla deka. Nevidane.

      1. No vidíte, holky. A já si doteď myslela, že Hanka jest víc na jihu a Marička víc na severu (chuckle) – teda že u Hanky je ještě tepleji než u Maričky. Měly byste se domluvit a napsat společný rozcestník o tom, co je u vás stejné a co rozdílné (ohledně počasí a gastronomie a tak vůbec). To by bylo počteníčko!

       1. Kdepak, my jsme minimalne +/-6 hodin autem primo na sever od Marickovejch.

        Ovsem ten napad na spolecny srovnavaci rozhlednik je zajimavy. Budem to muset s Marickou probrat. Ona je mezi temi nasemi staty jista rivalita.Predhanime se, kdo je v urcitych ukazatelech nejhorsi. Kdyz vyjdou celorocni statistiky, tak si casto v Jizni Karoline rikame, kdyz jsme vetsinou treti od konce, zaplat buh za Mississippi a Alabamu. Ale obcas je predezenem a jsme na uplnem konci. (think)

       2. YGO, Hanka od nás bydlí 702 km výš severovýchodně. Tedy tolik je to z našeho města do Kolumbie, nevím jak daleko a kterým směrem od ní Hanka přesně bydlí. Na mapě USA ta vzdálenost vypadá jako „za rohem“, ale je to štreka a teplotní rozdíl dost citelný (v létě i v zimě). Ohledně společného článku nevím, co bych napsala. Ale třeba Hanka by mohla napsat článek o Jižní Karolíně (o čemkoliv) a já pak pod ním odsouhlasím, nebo vyvrátím jak je to u nás, co je stejné, co jiné -pěkně chytré, což? 🙂 Ale souhlasím už teď s tím, že i my si často řekneme, ještě že je Mississippi (to je po všechn stránkách vůbec nejchudší stát USA).

      2. Ano Hanko, máme. Těď, je krátce po 15 hod a teploměr na stromě ukazuje 96.5F, což je 35.8C !!! Ale na tuhle tepolotu to vyleze až tak kolem 11, ráno je chladněji. Proto také z venku ze zahrady často odbíhám se schladit. S manželem tam přepichujeme trsy trávy, protože tráva loni sežraná „army worms“ se špatně vzpamatovává a trávníky mají mrtvé plochy. Choť je nezmar, ten se chladit nepotřebuje. Já byla včera tak rozpařená, že jsem prvně hupsla do bazénu, ač voda měla jen +23. Normálně tam nevlezu dokud nemá alsepoň +28. Vás asi zasáhlo chladno po tornádové vlně, co napáchala škody v Oklahomě, ne? Ale i k vám vedra dorazí, uvidíš a pak budeš na těch 10 ještě vzpomínat.

     2. MARIČKO, TY MÁŠ RÁDA KOMBUCHU?
      MÁM DOMA KOMBUCHOVÉHO MEGAVÝROBCE V PODOBĚ SVÉHO JIŘÍHO. sTÁLE SE MI V KUCHYNI PLETOU 2-3 VELIKÉ TŘÍLITROVKY PLNÉ ZRAJÍCÍHO KOMBUCHOVÉHO NÁPOJE. MNĚ TA KOMBUCHA NEPŘÍJEMNĚ PÁCHNE, ALE JIŘÍ NA NI NEDÁ DOPUSTIT A VYRÁBÍ JI STÁLE. PRÝ JEMU POMÁHÁ, ALE JÁ TU VEŘEJNĚ PROHLAŠUJU, ŽE OBČAS MÁM CHUŤ TY FLAŠKY VZÍT A VRHNOUT JE ZE 2.PATRA DOLŮ NA TRÁVNÍK. tEĎ JSEM ŠLA ZKONTROLOVAT KOMBUCHOVÝ STAV A JSOU TAM UŽ ZAS FLAŠKY ČTYŘI.OBČAS SI PŘIPADÁM JAK V KOMBUCHOVÉ VELKOVÝROBNĚ. NECHCE NĚDKO KOMBUCHOVOU HOUBU I S NÁVODEM NA PĚSTOVÁNÍ? POKUD BUDE ZÁJEM, JSEM OCHOTNA TO DOVÉZT NA ZVÍŘETNICKÝ SRAZ V KVĚTNU. KDYŽ JEŠTĚ S NÁMI ŽILA NAŠE EPILEPTICKÁ DCERKA, VYRÁBĚLI JSME KOMBUCHOVÝ NÁPUJ HLAVNĚ PRO NI. KOMBUCHA MÁ HODNĚ SKVĚLÝCH ÚČINKŮ I NA IMUNITU A DOKÁŽE DOBŘE PODPOROVAT ANTIEPILEPTIKLA.TAKŽE POKUD NĚKDO MÁ O KOMBUCHU ZÁJEM, MOHU POSLOUŽIT Z JIŘÍHO ZÁSOB. MNOŽÍ SE JAK SARANČATA.

    2. HANI, ŠUMÁK JSEM NEMILOVALA NIKDY, I KDYŽ TO BYLO DOST LEVNÉ PITÍ.PAMATUJU SE, ŽE SE DĚLAL JAK V MALÝCH PAPÍROVÝCH PYTLÍČKÁCH PO JEDNÉ PORCI(ASI NA ČTVRTLITR VODY) ,TAK I JAKO KOSTIČKY,ZABALENÉ PO DVOU KOUSCÍCH. KDYSI JSEM MĚLA RÁDA VITACIT, KTERÝ SIC NEŠUMĚL V PUSE, ALE ZATO SE KRÁSNĚ DAL MLSAT ROVNOU Z PYTLÍČKU. DĚLALY SE VITACITU PRŮZNÉ PŘÍCHUITĚ. MĚLA JSEM NEJRADĚJI CITRÓNOVOU A RUCE OD NĚJ BYLY BÁJEČNĚ ZPATLANÉ A ZABARVENÉ.JAK JE VIDĚT, JSME OPRAVDOVÉ VRSTEVNICE.

  2. Zrovinka dneska v Meteoru (rozhlas, dříve Praha, teď Dvojka) vyráběli šumák. Trochu cukru, trochu sody, trochu kyseliny citrónové, špetičku oranžového potrav.barviva a pití bylo na světě!

 10. U nas ve meste v obchodech se v poslednich tak pet + letech zacaly objevovat skvele limonady. Jednak dovazene italske a francouzske – citron, pomeranc, a jen tak akorat dost bublinek. Pravda, napor na penezenku, ale u nas vsechno driv nebo pozdeji prijde na mega slevu, a pak se to da. IKEA ma vynikajici svedske limonady z lesnich plodu za lidovku. A pak jsem objevila kolu, kterou bezmezne miluju. S Coca Colou to nema nic spolecneho. Slazena trtinovym syrupem, prichut hrebicku a skorice, prijemne horko sladka. Virgil’s Real Cola. A cider, uz lehce alkoholicky, ale jen malo. A lehce bublinkove vody, ktere ochucuju. Tak, ze si udelam trochu obycejneho syrupu – voda a cukr pul na pul, do sklenice tak lzicku syrupu, doleju bublinkama, pridam stavu z citronu nebo limetky…

  1. Jé Hano, já četla „Slazená třtinovým sirupem, příchuť HERBICIDU a skořice, …“ – jsem si říkala, jaké to máš chutě (chuckle) .

 11. Žasnu, kolik druhů limonád se ve světě prodává. Údiv jsem zažila třeba při návštěvě muzea Coca-coly v Atlantě (byli jsme tam poprvé sami, pak ještě 3x s návštěvami) , kde pro pití byla na konci prohlídky vyhrazena celá místnost. Zdarma si každý mohl ochutnat (nebo pít co hrdlo ráčí) z kteréhokoliv kohoutku (jen se kelímky nesměly vynášet ven). A to byly pouze výrobky coca-coly, vůbec jsem netušila, že je jich tolik. Neinformovaná „o sladnkém pití“ jsem proto, že kromě coly a pepsi žádnou jinou šťávu nepijeme. Máme tyhle dva druhy doma, ale pijeme jen opravdu vyjímečně. Venku pak pouze, když jsme na cestě a zastavíme se v nějakém fast-foodu, kde se jiné pití (tedy pivo či víno) nepodává. Doma se zavodňujeme hlavně vodou a já mám ráda tonic (manžel ne), pro jeho hořskou chuť – chinin, i když malarie u nás není:)). Ta mi v parném létě chutná a dobře schladí žízeň. V dětství naši kupovali husté sirupy (litr stál jen korunu, nebo dvě). Měly výhodu v tom, že si člověk mohl namíchat šťávu podle vlastní sladkosti. Myslím, že se ještě dělají, protože maminka je mívala doma. My jsme se teď dali na sodovku. Vody v lahvích se tu běžně prodávají, ale pokud vím, jen bez „bublinek“. My pijeme hlavně filtrovanou vodu, ale máme „při ruce“ i tu v PET lahvích. Před 3 měsíci se odstěhovali jedni naši přátelé a já jsem od kamarádky „podědila“ několik krabic věcí z kuchyně, které nechtěla brát s sebou. A mezi tím byla i litrová láhev na výrobu sodovky (sifonu). Léta kupuji bombičky na šlehačku, tak jsme přikoupili i ty na sodovku. Ještě štěstí, že jsme koupili hned ze začátku krabičku s 50 bombičkami, protože skoro denně láhev plním a už jsme koupili další dvě. Je to fajn, trochu jako s tím sirupem – míchám si vodu a sodovku podle vlastní „bublinkové“ chuti (moc bublinek = moc krkám).

 12. Poměrně mě překvapilo, že jsi v Norsku našel aspoň něco co stojí za řeč – Solo a Julebrus! Tleskám.

 13. Sternburg Doppelkaramel mi chutna ze sladovych piv nejvic a neni ani tak strasne sladky, jak by se z nazvu mohlo zdat. Andyho obrat „podporuje tehotenstvi“ me rozesmal – po vypiti budete jeste tehotnejsi, nez jste az dosud byly :))!.

  Z Cech vozim Sladkovu limonadu, kterou vyrabi Staropramen a manzelovi Kofolu, ale ta nechutna mne. Malinovku bych v hospodach a respaturacich uvitala i jako variantu bez bublinek. Z CocaCol a Fant a Spritu mi vrzou zuby, jen vidim jejich logo.

  Dekuji za tipy na rozsireni si pitnych obzoru!

 14. Sladké moc nemusím ani pokud jde o pití, a tak mým favoritem je Kombajnérka- taková ta klasická žlutá limča 🙂 citronová s přídavkem chmele. Zrovna tak nemám námitky proti Greně, což je limča kofolového typu. Malinovku jsem pila před týdnem na májové a přišla mi hodně sladká. Točená vychlazená Kofola není zlá. Jinak mi všechno přijde moc sladké. Prostě na prodeji mé osobě žádný výrobce limonád nevydělá 🙂

 15. Andy, Coca Colu nemám ráda, připadá mi přeslazená až moc a to se na pití moc nehodí. To stejné fanta a Sprite. Nemám ráda moc přeslazená pití i ta alkoholická. (Kromě naší domácí višňovky 😉 !) Na žízeň piju kohoutovku a jako bonus při nějakém sezení z našich limonád – Kofolu. Není tak přeslazená. A nejlépe dobře vychlazenou, točenou 😛 – olizující. Sama si dělávám limonádu z bezového květu nebo sirup z bezového květu. Zaleju minerálkou, nakapu citron,přidám čerstvou podrcenou mátu a led (*) .

   1. Mohla by, díky za tip, zkusím se po ní podívat ve Švédsku, tam mají všechno možné, a vzhledem k tomu, kolik Litevců v Norsku bydlí, by to tam mohli mít.

 16. Já myslím, že to nebude tak lehké, do supermarketů se jen tak každý produkt nedostane. Výrobci většinou musí hodně zabojovat aby jim vzali něco na zkoušku a to je pak jenom určitý počet do omezeného množství prodejen.

  1. Tak to ještě jde, ale tady třeba nedávno televize NRK ukázala, jak vznikají a drží se všechny ty skoromonopoly v Norsku – supermarketové řetězce mezi sebou spolupracují místo aby si konkurovaly a když má někdo dodávat, tak chtějí platit spoustu peněz předem za určité místo v prodejnách, s tím, že chtějí dodávat vždy do všech prodejen v celém Norsku, takže menší výrobce nemá absolutně žádnou šanci udat svoje zboží.

   1. a co teprv, jak šíleně odírají farmáře. supermarkety vydělávají stovky millionů a farmáři páchají sebevraždy nebo prodávají farmy dalším mezinárodním korporacím.

    1. A to v UK jsou aspoň nezávislé obchody, tady to došlo tak daleko, že kromě Oslo a dalších pár největších měst člověk ani jinde, než u těch tří řetězců, nakupovat nemůže… takže tihle supermarketoví gauneři můžou dělat, co je napadne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN