BTW: Prsty v hlíně (2)

0424dar9_1Tak konečně jsem se dočkala! Předevčírem totiž konečně rozkvetla naše třešeň a v lese se zazelenaly buky a břízy. Stačily dva opravdu teplé dny a zelená se prakticky všechno. Hurá! Zahrada si konečně nasadila jarní šaty – je na čase, vždyť je dnes Jiřího:))

 

Inventura zahradní ukázala, že dlouhotrvající noční mrazíky až mrazy mají za následek trpaslizaci některých rostlin – tak mi například hyacinty vystrčily hlavu nad hlínu prakticky bez pořádného krku a obvykle normálně vysoké tulipány mají letos s bídou dvacet centimetrů – a to i s květem! Trpaslizace však velmi sluší srdcovkám – vyrostly z nich krásně kompaktní rostliny se spoustou květů.

 

Vítací záhon za bránou

Vítací záhon za bránou, uprostřed mini srdcovka

 

Mám radost ze své skalky – nejen, že je nová, ale hlavně vypadá děsně úpravně, protože plevely to ještě nestihly. Ari kupodivu ještě nic nevyhrabala, ale nechvalme dne před večerem, že. Jinde než na nové skalce se ale už plevel řádně tuží. Jestli je rozrazil krásný na břehu řeky Svratky, tak jeho kvetoucí koberce snažící se ze všech sil podrůstat moje růže – fólie nefólie – ve mě budí rozporuplné pocity. Nemohl by si kvést jinde???

 

Přední kousek zahrady

Přední kousek zahrady

 

To, co z nedostatku jiných termínů nazývám trávníkem, taky kvete ze všech sil. Vedle sedmikrásek je tu plno bílých, modrých a fialových kytiček, jejichž jména jsem kdysi znala. A mezi nimi jsou ošklivé jizvy suché tvrdé holé hlíny – pozůstatky krtčích hromad a psích děr. Z vyrábění golfového hřiště na naší zahradě nás opravdu nikdo podezírat nemůže:))

 

Ke mně!!!

Ke mně!!!

 

Ostatně včera jsem poprvé sekala trávu. Vypadá to jako bláznovství, ale zkušenost nás naučila ostražitosti. Naše zahrada má totiž několik pásem různé vlhkosti, což souvisí s okolními podzemními prameny. Výsledkem je, že zatímco na některých místech tráva sotva vyrostla, jinde se už stihly vytvořit huňaté trsy trávy, vysoké skoro třicet centimetrů.

 

Jarní keře a mají skoro podzimní barvy:))

Jarní keře a mají skoro podzimní barvy:))

 

Pokud bychom čekali, až do sekací výše vyroste tráva i na suchých partiích, tak tou dobou už mohutné trsy vodou živené trávy celkem spolehlivě otráví sekačku natolik, že ta se začne kuckat a dusit a sekání nemalé plochy se tak stane noční můrou. Takhle jsem přejela zahradu s nožem sekačky nastaveným na vysoko, takže jsem sice oholila travnatým trsům vysoká číra, ale sedmikrásky a ostatní kytičky zůstaly nedotčeny. Aspoň jsem získala trávu potřebnou na mulčování.

 

Skalka s Matterhornem (Původně Snehurka:))

Skalka s Matterhornem (Původně Snehurka:))

 

Sela bych a sázela jak divá, ale ruce mi svazuje fakt, že začátkem května jsme na dovolené a přestože u domu budou celou dobu zedníci (no jo, už zase), tak po nich nemůžu chtít, aby mi denně zalévali celou zeleninovou zahradu – budu vděčná, když zalejou aspoň skalku a kytky před domem.

 

Skalka - zatím úpravný detail...:))

Skalka – zatím úpravný detail…:))

 

 

A tak se dnes ptám: co vaše záhony, zahrady, květináče a truhlíky? Jak se těšíte z jara? Co máte zaseté, zasazené, a na co se ještě chystáte? A vy nepěstiví – na co koukáte venku, co potěší vaše srdce? Já se třeba zvlášť raduju z kvetoucích třešní a ze zelenajících se buků a modřínů – jsou v tuto dobu úchvatné! (A já pro ně mám slabost:))

 

Planoucí zlatý déšť a labské valouny

Planoucí zlatý déšť a labské valouny

 

Tady je to naše...:))

Tady je to naše…:))

Aktualizováno: 23.4.2015 — 21:37

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. PROMIŇ DEDE, ALE DOŠLA JSEM HODNĚ POZDĚ,MÁM VŠAK ODPOVĚDI NA DOTAZ OD LÍDY.NIKDO JÍ NEODPOVĚDĚL, TAKŽE TO ČINÍM ZPĚTNĚ JÁ. RI DALA TEHDY POD MŮJ ZAHRADNICKÝ ROZHLEDNÍK NA NAŠEM ZVÍŘETNÍKU NĚKOLIK PRAKTICKÝCH RAD A TAKY ODKAZ NA TO PĚSTOVÁNÍ BRAMBOR V TRÁVĚ A V LISTÍ A JAKKEL K TOMU PŘIDAL JEŠTĚ JEDNU RADU. LÍDĚ TO KOPÍRUJU TEDY SEM, I KDYŽ POZDĚ. TADY TO JE: RI:Sama na své zahradě bych pečlivě očichala ten kompost, pokud není kyselý (nepřevládá tráva ze sekačky), klidně bych ho použila. Nejspíš bych si sehnala staré listí, smíchala s kompostem, vykolíkovala klajm a posypala vrstvou listí a kompostu co se vejde, asi třicet centimetrů nebo půl metru načechraného. Na to bych roztáhla černou netkanou textilii, po okrajích přišpendlila k zemi (aby mi nastýlku neroznášel vítr a psi) a nadělala dírky pro brambory. Ty bych zanořila na samé dno, až k trávě. Pěkně se pomodlila k bohu deště a špatného počasí a ponechala tak.
  Moc velkou úrodu bych nečekala, jeden neví, kolik myší a jiných banditů takový pokus přiláká. V každém případě vlhko a tmavá textilie vykynoží trávu (vyjma pýru) a půdu zpracuje. Spíš bych si ale myslela, že nějaké brambory budou. A veliké .
  Já bych to zkusila 
  A ještě jsem našla tenhle odkaz
  http://leva-net.webnode.cz/
  JAKKEL DODAL:Pokud máš kompost hlavně z trávy, musíš přidat vápenec. Normálně se prodává v plastových kyblíkách nebo pytlíkách drcený dolomitický vápenec. Zahradnictví, hobbymarkety atd.
  Kolik to neporadím, musel by se udělat rozbor kyselosti, ale řekněme lehký rovnoměrný poprašek na škodu nebude :Dproducts/brambory-pod-slamou/.
  JÁ OSOBNĚ K TOMU LAODÁM TOLIK A Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI: UDĚLÁM OHRÁDKU ZE STARÝCH PRKEN A KLACKŮ, PŘESNĚ TAK VELIKOU A TAM, KDE NA PODZIM CHCI MÍ PĚKNÝ ZÁHONEK. NA HOLOU, NEZRYTOU ANI NEZKYPŘENOU ZEM ,I TRÁVNÍK ČI PŘÍMO NA TO LISTÍ JSEM ROZLOŽILA PODLE RAD Z ODKAZU HLÍZY BRAMBOR.Á NEMĚLA JSEM ŽÁDNÉ D SADBOVÉ, ALE JEN MALINKÉ SKORO KORÁLKY A NAKLÍČENÉ BYLY JEN NĚKTERÉ. HLÍZY JSEM ZASYPALA POSEKATRÁVOU.NEDÁVALA JSEM ŽÁDNOU FÓLII.JAKMILE VYRAZILY A TROŠKU VYOSTLY NATĚ BRAMBOR, PŘISYPALA JSEM TRÁVY DALŠÍ VRSTVU. JELIKOŽ SLIMÁCI BY NATĚ SEŽRALI, DO KAŽDÉ BEDNY JSEM OBČAS POHODILA 4-5 PROTISLIMÁČÍCH GRANULEK.SKLIDILA JSEM Z POMĚRNĚ MALÉHO ZÁHONU NEUVĚŘITELNÝCH 22,5 KG.

   1. LÍDO, JEM RÁDA, ŽE JSI MŮJ VZKAZ NAŠLA.BUDU TAKTO PĚSTOVAT BRAMBORY UŽ POTŘETÍ A OPOKAŽDÉ JINDE.POTŘEBUJU POSTUPNĚ SVOU ZAHRÁDKU ZKULTOVOVAT. RYTÍ DRNŮ LOUKY A LOPOCENÍ SE S PLETÍM NENÍ VŮBEC PRO MÉHO JIŘÍHO ,NA KTERÉHO RYTÍ VĚTŠINOU SPADNE ,HOBBY.TAKTO JE TO JEDNODUCHÉ A DOCELA BEZ PRÁCE. MIZÍM DO SPRCHY. RÁNO VSTÁVÁM BRZY.PŘEJU HODNĚ VELKÝ BRAMBOROVÝ ÚSPĚCH.

 2. Dede, máš krásné pomocnice a moc hezkou zahradu, takovou akorát pro radost. Je fajn, že už Ari neupravuje zahradu podle svého rozumu. Přeji ti ať se ti všechno daří a roste.

 3. Na podzim jsme zasadili dvě třešně chrupky, které si přál mít na zahradě můj muž, a vypadá to, že se chytly pěkně. Zato převislá moruše nemá zatím ani náznak pupenů, ale máme prý být trpěliví, podle zahradníka může trvat, než zakoření. Tak uvidíme. Největší radost mám ze zakrslé převislé sakury, ta se ujala krásně a vypadá, že už brzy pokvete! Každý den (no tak dobře, skoro každý) obejdu stromky, záhony a truhlíky a koukám, jak se daří a chválím! (f)

  1. Jé Hančo, chrupku bych taky chtěla – ale za plot, do zahrady se mi už nevejde. Na podzim jsem to nějak nestihla a jaro je děsně suché… Tak holt budumuset zase počkat do podzima 🙂 Ať ti rozkvete i ta převislá moruše!:))

   Eh, taky chodím po zahradě a chválím – občas i kárám, třeba ten rozrazil!:))

 4. Dede, podle fotek musí na vaší zahradě být moc hezky, navíc ji máte krásně udržovanou!!! Moc se mi líbí poslední fotka, jak má každá psová v tlamce svůj tenisák 🙂

  Já už jsem „prsty v hlíně“ měla skoro před měsícem. Záhony jsou osázené a vše zatím úspěšně roste. Včera hsen si ale nasela další řadu fazolek, abychom trochu prodloužili jejich úrodu. Bohužel jsem přišla o kopr, což mě mrzí. Byl asi jen 19cm vysoký a nedávný děsný liják jeho jemné stonky doslova vtloukl do země a vše uhnilo. A v obchodech už další neprodávají. Tak musím doufat, že ho třeba koupím na zdejších trzích, protože mi máme moc rádi tzatziki dip (ten řecký se zakysané smetany, okurky, česneku a kopru) a dost by nám letos chyběl.

  Protože je Jiřího, napadla mě ta pranostika o hadech a štírech. Chtěla jsem se přesně ujistit, jak to je. A koukněte, co jsem našla za další pranostiky, já znala jen tu jednu. A většina z nich přesně padne na to, o čem Dede píšeš (třeba ta tráva) 🙂

  http://1url.cz/ev30

  1. A ještě něco. Včera večer mi ohromnou radost udělali rorýsi. Tím, že přiletěli !!!!!! (clap) Co tu bydlíme, vždy přilétají přesně na velikonoční neděli, nejpozději v pondělí. A letos nic. V úterý jsem je zaslechla vysoko na obloze, ale letěli někam jinam. A pak dlouhé dny nic. Potom přiletěla další „vlna“ rorýsů, ale zase ne k nám. Ty jsem pak viděla kroužit vysoko na obloze, dost daleko od našeho domu, takže ti patřili do jiných komínů. Už jsme začínali smutnit, že letos poprvé zůstane náš komín během léta tichý. Včera odpoledne jsem ale viděla další skupinku rorýsů, kteří kroužili nadějně poblíž našeho domu, tak jsem „přemlouvala“ aby se snesli níže. Možná mě slyšeli a vyhověli mi, protože večer jsme je najednou zaslechli štěbetat v komíně. Až jsem radostí zavejskla. Přiletěli o víc jak tři týdny později, ale přiletěli. Tedy nevím, jestli jsou to ti naši, jejich potomci, nebo prostě jinni, kteří hledali nový komín, ale hlavně, že tu jsou. Bez jijich štěbetání by pro nás bylo v obýváku během léta hrozně mrtvo, každý rok se na ně moc těšíme.

   1. Maričko, mám radost, že máš radost! (h)
    Já se taky na rorýse těším, byť u nás samozřejmě nehnízdí (my máme jiřičky:))
    Pro mě rorýs znamená léto a jejich křik miluju (inlove)

 5. Ruce mám pořád jako struhadlo, ale sázím o sto šest 🙂 Můj zvědavý nos expandoval do zahrady další kamarádky, kde taky měli spoustu kvítek, co ještě nemám 🙂 Ale co se mi už rozrostlo, to pilně na oplátku rozdávám. Jenom teď na jaře vždycky trošku tápu, co to sakra jsou ty malé lístečky? Tenhle trs je asi ten vysoký… nebo je to tenhle?
  Letos jsem se rozhodla pro smíšenou zahradu. Zahrada je malá a záhonků je málo, díky tomu, že předchozí majitel vybudoval terasu typu přistávací plocha pro ufo. Proto jsme se letos rozhodla mezi kvítka dekorativně umístit rajčata a pár paprik. A neříkejte mi, že nenadělají spoustu parády 🙂

  1. Matyldo, leta jsem sazela kytky, bylinky a rajcata do jednoho velkeho zahonu. A fungovalo to. Byla to takova radostna smes. Jeste jsem zvysila esteticky dojem, ze jsem mezi to nasadila popinave ruze, ktere rostou na konicke drevene podpore. Takze to ma i vysku. Letos ovsem jen rajce Grizzlince u hrobu – milovala rajcata. A bylinky do kvetinacu – zbytek zahonu by se musel prekopat a nejsou lidi. Ale bylinek mam nakoupenejch zatim na asi 10 kvetinacu. Ruzne bazalky, petrzelku, matu, pazitku, tymian (loni mi oba druhy zasly), tarragon – ten vetsinou leto neprezije, ale dokavad trva, tak je dobry na ryby. Rozmaryn si roste bez ohledu na peci a zimu, zrovna tak oregano, ktere jsem zasadila na zadni casti pozemku, kde se uspesne rozrusta a jde sklizet i v nasi zime. Ty kvetinace pro mne maji tu vyhodu, ze az nastane to priserne letni odpoledni horko, tak je muzu uklidit do stinu. Ovsem zas se musi zalivat vic nez zahon. Je to radost.

  2. Páni, ty budeš mít barevnou a jednou zahradu (inlove)

   Pokud jde o rašící lístečky, tak taky váhám… a občas mi pomáhají loňské fotky – tedy u trvalek:))

 6. Prsty v hlíně – jóó. Zase už mám rozpraskané a poškrábané ruce a ulámané nehty a jsem šťastná. Kvete mi mahonie, kdoulovec, skimmie, za plotem kvetou plané třešně ptáčnice. Hurá, jaro je tady!
  Jen ty protivní hraboši a krtek mi vytahují tulipány a narcisky a všude dělají podzemní cestičky. A kóča šlape po záhoncích a loví je. Prostě jaro, jak má být 🙂

  1. Krtci potvory mi loni vyryli vetsinu narcisu,ktere jsem mela volne lozene na ruznych castech pozemku, a taky odstranili me nejkrasnejsi kosatce a v podstate skaceli mou oblibenou velkou kerovou bilou ruzi, co kvetla temer celou sezonu. Nastesti mam od ni odrezky v kvetinacich, ktere se dobre uchytily. Krtek je snad jedine zvire, vuci nemuz jsem spatne naladena. Velmi spatne naladena.

 7. Teda Dede – že tys k nám včera koukala (nod) ?! Já KONEČNĚ se dala do setí. Mám jenom malý kousek na zahrádkářské pokusy (zaplaťpambu, já tedy rozhodně nejsem zahrádkář a zemědělec – já si toho užila těch pětadvacet roků v mládí a do konce života mi to stačí). Takže zatímco jiní mají na cibuli nať už deset centimetrů vysokou, já ji teprve včera sela – stejně tak mrkev a ředkvičky. Dnes MOŽNÁ ještě zasadím nějaký ten okurek, neb Na Marka zasaď oharka (a tímto také přeji Markovi, ať si dnešní sváteční den užije) a pak už budu jenom čekat na zmrzlé, abych po nich mohla zasadit pár rajčat, paprik, možná i kedlubnu … a šlus a konec (clap) .

  Trávu Jenda sekl už dvakrát a zase by mohl (ale jenom na dvorku, před domem je to s trávou bída), ožala jsem starou levanduli a ostříhala růže (ale to už před Velikonocemi) a včera ještě dvě zasadila (jasně žlutou a jasně červenou), taky jsem ostříhala ozdobnou lísku před domem (už obráží). A třešně nám kvete a nektarinky taky – meruňky už odkvetly.

  Jinak s těmi zedníky – jak já ti rozumím. Zítra začínáme další fázi zateplování domu (na podzim jsme zateplili „ze dvora“) – ale máme slíbeno, že do týdne bude vše v cajku včetně nové fasády HURRÁ – potom tedy konečně doděláme tu terasu, po které toužím a ráda bych řekla, že tím jsme s řemeslníky v domě (tedy tady spíš okolo domu) skončili. Jenže potřebuji vymalovat a upravit omítku u Terky (to necháme na léto, až nebude doma) a vymalovat taky kuchyň (nevím, jestli jsem už vyprávěla o výrobě ovocného smoothie (tmi) ) a halu (halu máme, vilu ne).

  1. Teda – teď koukám, že jsem o den dopředu a Marka je až zítra (tak to na ty oharky mám ještě čas (chuckle) ) – tož to neva, dneska přeju Jiříkům – milí kluci Jurci – hezky si dnešní den užijte. (rose1) nebo spíš (beer)

  2. Já se připojuji k zedníkům. Pořád máme okopané a zatím jednu stranu baráku nahozenou nahrubo, takže nevím kam letos co umístím. Asi toho moc nebude. Truhlíky na okna budu asi dávat postupně, jestli budu moci. U nás to jde jaksi pomalu. Dala bych sem fotku jak to u nás teď vypadá, neumím …. je to na blázinec. Tady je chladno a sucho- nejhorší kombinace, tráva zatím tak moc neroste. Ani ji moc nebude, psové to mají vyběhané protože mám u domu zahrádku jen takový trojúhelník s posezením a bazénem. Moc se mi toho tam tedy nevejde, jen pár kytek. Rajčata o nějaké ostatní věci mám za barákem ale snad tam také letos zedníci dojdou a tak nebude je kam umístit. A za rok už tady nemusím být zase já.

   1. Maruško, i pár kytek pro potěšení stačí. (inlove)

    Jo, letos je od psů vybeháno mocmoc. Za blátivé zimy zdupali trávu do nenávratna a za sucha nechce dorůst. Chjo, nikdy bych neřekla, že si budu stěžovat na nedostatek trávy! Obvykle se v ní topíme:))

  3. K těm zedníkům – já si taky připadám jak šílenec, protože pořád za pochodu Dům předěláváme. On je totiž ve skutečnosti spíš domek, ale jak se rodina rozrůstá a počet nájezdníků stoupá (a doufáme, že bude stoupat dál:)), tak jsou nutné úpravy vedoucí ke zvýšení počtu míst na spaní. Sice mám někdy pocit, že tu nárazově funguju jako penzion, ale zase je to veselej penzion! 😛 No a taky vycházíme z toho, že víc chuti než teď k tomu s léty taky nebude, tak holt upravujeme teď.

 8. Tuhle zimu kupodivu vymrzl nejen rozmarýn, ale i levandule a šalvěj, což je divné. Možná se utopily :/
  Tady má jaro našlápnuto. Tulipány kvetou o sto šedesát, špendlíkové keře a meruňky mají odkveteno, nejvíc parády teď dělá broskev. Je růžová a kvete jak šílený šeřík 😀
  Na záhonech mám saláty, kedlubny, ředkvičky, skleníkové ředkvičky sklízíme, aby bylo místo na rajčata, papriky jsou ještě doma. Je toho spousta a spousta se ještě musí vysít a zasadit, ale dnes to nebude.
  Chytil mě hexnšus 😀
  Takže kašlu i na trávu. Sekala jsem ji předminulý týden, sekala jsem ji minulý týden … roste potvora jako v dubnu 😀 Možná ji posekám zítra. Ale dnes ne 😀
  Jo, a je tu sucho 🙁 Sucho v dubnu. To nevěstí nic dobrého :O

  1. Ri, je takové sucho, že se práší za psima, když běží po zahradě… a ty plochy bez trávy (po krtcích a jámách) jsou tvrdé jak beton, tam hned tak tráva nedoroste…
   I proto neseju a nesázím – nevypadá, že bych se mohla za dobu naší nepřítomnosti spolehnout, že svatý Petr zaleje 🙂

 9. Na mladunké lístočky listnáčov som aj ja vysadená a tuším aj Katka to tu spomínala. Pre mňa je toto najkrajšie obdobie v roku (alergie našťastie nemajúc). Kamoška, s ktorou už sa nanešťastie kontakt prerušil, hovorievala, že keď tie svetlunko zelené lístočky vyrašia, vyzerajú tak chutne, že by sa do nich najrašej zahryzla a ľutuje, že sa nimi nemôže živiť. Ešte dnes, aj po rokoch, jej dávam za pravdu. Ale sú zväčša nahorklé, ochutnala som (blush) … No, môj záhon sa pochlapil, ľaliovky (denivky) už majú velikánske zelené trsy a čoskoro snáď nasadia aj na kvet, zimozeleň (barvínek) sa krásne rozrastá a má záplavu mladých lístkov aj kvietkov. Vymrzol mi jeden trs čistca vlnatého, inak snáď všetko prežilo a s hostami a ľaľiovkami som expandovala aj na zanedbaný záhon pod susedný barák. Prečítala som si, že hosty je najlepšie deliť a presádzať keď ešte len vystrčia prvé zelené špičky lístkov a tak som aj urobila – rozdelila trsy rýľom a 2 kusy vopchala na susedný záhon. A zdá sa, že budú v pohode, rastú aj tie pôvodné trsy aj tie presadené. Tak to sú také moje minizáhradné drobné radosti. Cigaretové špačky mojich susedov už neriešim, raz do týždňa ich vyzbieram a hotovo. Nemám kapacitu niekoho prevychovávať.

  1. Km, lidé, kteří jsou schopni a ochotni něco dělat pro krásu na sídlištích, by měli mít svatozář – je to moc důležité. (inlove) I u nás na Lužinách (v Praze) byli lidé, kteří si z trávníků před domem udělali zahrádky, a Vave má v Praze taky velkou, pokud vím.
   S kuřáky nic neuděláš – pro většinu z nich platí ono rčení, že pro kuřáka je celý svět popelníkem. Čest výjimkám…

   1. Ac s manzelem kourime, tak NIKDY neodhazujem spacky. Ty zaprasene vchody kancelarskych budov, zaprasene parky, atp., mi neuveritelne vadi.

  2. naspi jim je do poštovní schránky..poprvé v pytlíku,podruhé už je tam vysyp….. (chuckle)

 10. Chichi, před otevřením Dedeníku jsem si říkala: Copak asi Dede a její bramborové pěstění. A hle – sice ne bramborové práce, ale zahradní ano.
  Zahrádku máme jen takovou úzkou nudli a podle všeho je těsně pod povrchem nějaká navážka (nebo hodně mizerná zem), takže kromě malého záhonečku s bylinkami nepěstujeme nic (hlavně mi brání ty moje zlobivé klouby 🙁 )
  Ale mám radost: Letos prvně, co tu jsme – tedy neuvěřitelné sedmé jaro – nám před domem krásně rozkvetly tulipány, které zůstaly po předchozí majitelce.

  1. MaRi – já mám taky na zahradě mizernou půdu pro pěstování čehokoliv, ale zato by z ní byly krásné cihly (chuckle) Však hned vedle bývala cihelna.
   A tak pěstuju zeleninu ve veletruhlících. Jsou jen prkenné, na vsi se naštěstí celkem dá dostat ke starým prknům. A humus se mi tvoří na kompostu. Když si necháš udělat veletruhlík vhodné velikosti a výšky, můžeš zahradničit sice na omezeném prostoru, ale zato celkem pohodlně, i se zlobivými klouby (inlove)
   Přidám k článku fotku veletruhlíků připravených na sezónu! (wave)

  2. MaRi, i u mne na zahrádce úrodná zem nebyla. první nájemce zahrady tam vybi udoval jakousi kůlnu, ale nic tam nikdo nikdy nepěstoval, protože co by rostlo na směsi bordelu, škváry, štěrku a ještě uhelného popela . j Já letos zkusioa sesbírat krtince a jejich kvalitní zem jsem z rozhrnula tam, kde nerostla dřív ani tráva. Ale jelikož je tu taky děsné sucho, nevypadá to zatím nic moc. Ale pěstovala jsem vloni už podruhé brambory v trávových bednách ze starých prken a klacků.byla a je to paráda, p=rotože po té směsi trávy a brambor zůstala vážně přenádherná zem a mám po bramborách i přes ten škvárový podklad asi 30 cm vysoký a dlouhý záhon, který mám již letos osetrý karotkou a špenátem. Daří se tam rostlinám parádně a jejich kořínky ke škváře nedosáhnou. A úprotože na zahradě bych trávu neměla, řeším to tak, že si hlídám, kdy sekají městským traktůrkem trávníky kolem našich domů. pokud sekají, hned se běžím domluvit se sekáčem, který už mne zná. naše domluva je struš čná, on zdvihne třeba dva prsty, já jen jeden, dle potřeby. Znamená to, že u plotu mé zahádky mám složený jeden nebo i dva zásobníky traktůrkové sekačky. Zrovna dneska tu sekali, takže j, určitě bych ty brambory v trávě zkusila.Mám už letos brambory vysazené.Zatím pod listím, ale dneska už budou trávu nad sebou mít.. A být tebou, MaRi, zkzusila bych to taky. Tvořím si záhonky přesně tak dlouhé a široké, jak potřebuju a přesně na tom místě, kde je njapodzim mít chci. Díky ri, která ten způsob v diskuzi uvedla, už mám záhonků víc.

   1. Lenko, tak to mi zas něco uteklo??? O bramborách v trávě a listí nic nevím! A že já pokusničím ráda. Prosím, prosím, kde bych mohla najít k tomu něco víc?

   2. Lenko, nevím, jestli je rozumné na té zahrádce něco pěstovat, navíc to dávat malému dítěti. Škvára a uhelný popel obsahují velké množství škodlivých látek (rtuť, arsen a další). Ta víra, že kořínky nedosáhnou, je dost lichá, rozpuštěné soli vzlínají společně s vodou. A používání trávy z veřejných prostranství je více než sporné – může obsahovat též těžké kovy, pokud TS ošetřují proti plevelům, tak herbicidy, a v neposlední řadě i psí exkrementy.
    Ale jinak dobrou chuť….

    1. ivo, děkuju za upozornění. To jsem nevěděla. našěstí mám právě na téškváře vzniklý jen ten velký záhon po loňských bramborách.Budu se tím řídit. Na celé zahradě ta škvára a spol naštěstí není. Z toho místa,, kde jsme zakládali před roky pařeniště, můj Jiří na kolečku vyvozil obrovské hromady právě zmíněné směsi. Vykopali jsme toho tehdy asi 50 koleček a Jiří to vše odvozil na skládku. Při té příležitosti mne opravdu naněkolikrát proklel, že jsem ho k tomu donutila. Vykopal to tehdy až na podložní jíl, tak snad už těch škodlivin tolik nezůstalo.A na místech, kde ta směs byla, jsme nepěstovali nikdy nic. O škodlivosti škváry jswem věděla dávno, takže jsem se sázení a setí to těch míst vyhýbala. Zkusila jsem tam zasít trávu, nevzešlo nic, takže jsem to vzdala a udělali jsme tam jen prosté sezení a boudu na nářadí a zahradní nábytek.Jinak vše ostatní byla prostáa neobdělávaná louka. Netušila jsem, jak je to se vzlínáním. Nyní už vím. Na místech, co jsem trošku zúrodnila kompostem ,pěstuju hlavně kytičky, kterým se tam daří a hlavně se nejedí.

   3. No nazdar! Tak s tím opatrně. Voda vytáhne z uhelného popela nebezpečné látky a kapilární elevací hurá nahoru do kořínků. Ony ty plody budou pěkné, ale čert ví co bude v nich.

 11. Milá DEDE, zrovna včera jsem seděla u nás v Plzni u Muzea a kochala krásnými upravenými trávníky s kvetoucími tulipány a narciskami a maceškami. Byla to nádhera. A přiznám se, že jsem k tomu lízala svojí první letošní zmrzlinu. Byl to kopeček vanilkové.

  Jinak zahrádku nemáme, ale můj manžel si vytvořil na našem poměrně velkém balkonu takovou malou zahrádečku. Na podlaze máme dřevěnou krytinu, máme tam stoleček a židličky, kde rádi popíjíme odpolední kávičku. A pak spoustu truhlíků s květinami. A dále pěstujeme cherry rajčátka a papriky. Máme každý rok docela velkou úrodu. A hlavně rajčátka jsou slaďoučká a není nad čerstvě utržené zralé rajčátko. Jen jahodám se u nás nedaří.

  Míša

  1. Páni Míšo, to máte balkonovou zahrádku se skvělými výnosy! 🙂 A přeju tu zmrzlinu – měla bych se nad touto oslavou jara zamyslet. Ale snad až poté, co přestanu kašlat (chuckle)

   1. Já ti Dede nevím. (chuckle) Vždycky jsem léčila anginu zmrzlinou 😀 Vycházím z poznatku, že bakterie v těle mají rády teplotu lidského těla. Můžeš jim ji zvýšit horkým čajem, nebo snížit studenou zmrzlinou. A já zmrzlinu radši (dance)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN