POZVÁNKA NA VÝLET: Ostrovy Cies – Malý atlantický ráj

0416pet3_1Myslím, že mnozí z vás znají Kanárské Ostrovy, Madeiru, Baleáry nebo různé ostrovy u pobřeží Chorvatska. Tyto ostrovy jsou většinou přetížené turistickým ruchem a svůj půvab skrývají za hotelovými komplexy, restauracemi a všelijakými obchody se suvenýry. Jaké je to však na nějakém z malých ostrůvcích, které přejdete za několik minut a kde „skoro nic není“?

 

Takové, ač v širém Atlantiku, tak snadno dostupný lodí, můžeme navštívit poblíž Španělské Galície. Představuji vám souostroví Cies.

Ostrovy Cies se nacházejí v Atlantickém oceánu 15 kilometrů západně od španělského města Vigo. Jsou to tři ostrůvky pojmenované v Galicijském jazyce Monteagudo (Ostrá hora), Do Faro (s majákem), San Martiño (Svatý Martin).

 

0416pet3

 

Na první dva snadno doplujete lodí z Viga, na Svatého Martina žádná turistická lodní linka nevede, ale kotví tam občas plachetnice, takže úplný zákaz vstupu tam není. Ostrovy Monteagudo a do Faro jsou propojené pláží Rodas a umělým kameným chodníčkem, takže mezi nimi lze libovolně přecházet.

Ostrovy jsou od roku 1980 přírodní rezervací a od roku 2002 součástí národního parku, který má velmi tvrdá pravidla. Tak např. na ostrovech je jen jeden odpadkový kontejner a to v přístavišti. Je zde jeden kemp s kantýnou a obchůdkem a přístaviště s menší restaurací a tím výčet turistických staveb končí.

 

0416pet1

 

Stanování je povoleno jen v kempu, rozdělávání ohně jen když není sucho na vyhrazených místech a ostrov má určitý povolený počet návštěvníků, tedy i lodní společnosti prodávají omezený počet jízdenek a kemp nabízí omezený počet míst k přespání. Chodit se smí jen po značených stezkách, ale těch je na ostrovech celkem dost. Monteagudo má na délku asi 3,5 km, Do Faro asi 1,6 km.

První kontakt s ostrovem získáte na ostrově Monteagudo, kam vaše loďka dopluje z Viga po asi třičtvrtěhodinové plavbě. Asi první co vás hned praští do očí je obrovská pláž. Pláž Rodas mezi dvěma ostrovy má na délku 1,5 kilometrů a jako by zrovna vypadla z prospektu lákajících na dovolenou v Karibiku. Spolu s křišťálově čistým mořem, obrovskému prostoru, turistickému ruchu nižšímu než v letoviscích jako je Málaga a dokonalé čistotě si v roce 2007 vysloužila od The Guardian titul „nejlepší pláž na světě“.

 

0416pet2

 

Od jednoduchého přístaviště se vydáme směrem „do ostrova“ na křižovatku značených cest, kde je provizorní budka, ve které trpělivá Španělka vysvětluje zmateným turistům, kde co je. Frontu se vyplatí vystát, protože ona je také jediná, kdo rozdává mapy zadarmo (další možností je zaplatit si kemp a dostat mapu od správce kempu). V mapě je prakticky všechno zakreslené, rozdávají se v mnoha jazycích, takže moc nechápu, co tam ti turisté furt řeší. Na ostrovech je několik značených cest různých barev jako to známe my v ČR a SR. Ve Španělsku to rozhodně není samozřejmostí, taková Mallorca má značení turistických cest přímo tristní.

Vydejme se nejdříve prozkoumat Monteagudo na kterém právě stojíme. Ostrov je na svou velikost celkem hornatý, nejvyšší bod Alto de Cies je vysoký 197 metrů.  Na ten však turistická cesta nevede, protože je tam dost skal a příkrých srázů do moře. Jakmile však zajdete do lesa, zjistíte, že tam je úžasně čistý vzduch. Atlantický oceán a vítr, který přes něj letí od Ameriky a zpět jej neustále čistí a napouští solí, výsledkem je blaho pro dýchací soustavu.

 

0416pet4

 

Les je tu smíšený, relativně řídký a s minimem přízemního porostu, takže vidíte téměř vždy na oceán.  První zajímavá odbočka vede k Praia das Figueras, která je krásně opuštěná a vypadá jak z příběhů o Robinsonovi Crusoe. Svou izolovaností a okolní přírodou láká pobýt, ale pozor: Je nudistická. Nad Praia das Figueras vede cesta lesem vzhůru, odkud se otevírají výhledy na protější pevninskou Galícii.

Když odbočíme západním směrem, vyjdeme na Alto del Principe, 111 metrů vysoký útes nad Atlantikem. Z té výšky nad rozbouřeným oceánem jde respekt, západní pobřeží ostrovů, které čelí tisíce let nárazům silného větru a vln je celé strmější, kamenitější a plné malých jeskyň. Hnízdí tu však spousta ptáků. Další, co na ostrově stojí za návštěvu, je Praia das Margaritas, kam skoro nikdo nechodí. Je tam pozůstatek jakéhosi chatového tábora a velmi příjemné prostředí pro pauzu. Pláž je kamenitá.

 

0416pet5

 

Z ostrova Monteagudo na ostrov Do Faro musíme projít zpět kolem přístaviště, kde, pokud nemáte sebou jídlo, doporučuji stavit se na něco na zub. V kempu je mnohem horší nabídka a vyšší ceny. Mezi ostrovy vede buď známá pláž Rodas nebo kamenný chodník.

Kamenný umělý chodník postavený přes malý oceánský záliv vede v délce asi 70 metrů mezi oběma ostrovy. Po těch 70 metrů se tedy nacházíte v širém oceánu se všemi důsledky, které to má: Opravdu spousta racků, vlny a opravdu obrovský vítr. Atlantský vítr, který ze západního břehu vytvořil skoro kolmou stěnu, se vmáčkne mezi oba ostrovy a jako turbína fučí dál přes zmíněný chodníček.

Přechod je skutečně zážitek, vítr fouká prakticky nonstop a člověk si nacvičí hodně křivý krok. Samozřejmě s větrem přijde občas nějaká vlna, která vás může ošplouchnout. Na východní straně chodníčku vznikla laguna mezi pláží a oceánem a je v ní přírodní akvárium s různými druhy ryb. Pokud nespadnete, můžete se na chodníčku zastavit a mezi řasami je hledat.

 

0416pet7

 

Po příchodu na ostrov Do Faro první potkáte kemp. Kemp je to velmi pěkný v borovém hájku, ale chce to mít vlastní stan, protože pronájem stanu stojí mimo sezonu 45 euro a v sezóně dokonce 49 euro za den a v hlavní sezóně je dokonce minimální pobyt 2 noci. Stan je pro dva, pro 4 je to 70 resp. 75 eur za noc. Na druhou stranu ve stanech jsou i postele s povlečením. Pokud máte svůj stan, tak je to jen 8,25eur/os/noc.

Noc na ostrovech asi musí být krásná, neměl jsem však čas to vyzkoušet, tak snad příště. Na Do Faro je nejzajímavější maják. Jsou tam dokonce dva, ale u toho druhého toho moc není a vidíte ho při cestě na ten nejvyšší. Maják se nachází na Monte Faro 175 metrů nad oceánem. Cesta nevede skoro vůbec lesem, takže se můžete kochat fascinujícími výhledy. Za zákrutou je dokonce vidět i ostrov Svatého Martina, na který komerční lodě neplují. O to lákavější je se tam jednou nějak podívat.

 

0416pet6

 

Zlatým hřebem je tedy Maják na hoře. Na něj vylezeme po velmi mírných serpentinách, takže se ani moc nezapotíme. Cesta vede většinou po východním úbočí, což je dobré kvůli větru. S přibývajícími metry už nás však skála moc neochrání, takže s větrem budeme trochu zápasit, ale není to tak hrozné jako dole u průchodu. Od majáku je naprosto perfektní výhled jak na Galicii, tak na samotné souostroví a pár malých ostrůvků čouhajících z oceánu, které obývají jen mořští ptáci.

 

Mapa Evropy mapa ostrova

 

Souostroví je svým způsobem jedinečné a je dobrým námětem na menší dovolenou spojenou třeba s pobytem v Portugalsku nebo na severu Španělska. Do Santiaga de Compostela vzdáleného asi 70 km lítá Ryanair z London Stansted, kam se dá dostat všemi možnými aerolinkami od nás, za velmi příjemné ceny začínající na 30 librách. Další možností je letět do Porta, odtud jede 2 hodiny vlak do Viga za příjemných 11 euro a jde to spojit s návštěvou Portugalska. Zpáteční loď z Viga stojí kolem 12 eur.

 

[slickr-flickr search=“sets“ set=“72157651974567681″ items=“40″ type=„gallery“ flickr_link=“on“]

Aktualizováno: 16.4.2015 — 20:46

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zajímavé povídání o velice zvláštním koutku Evropy. A pak že nemáme ve staré dobré Evropě exotiku.

  Míša

 2. TEDY, HNED BYCH SE TAM VYDALA. NEJSEM NATOLIK ZCESTOVALÁ, ABYCH VĚDĚLA, JAK JINK, NEŽ LETADLEM, SE TAM DOSTAT, PROTOŽE LÍTAT LETADLEM OOPRAVDU BEZ VELIKÉHO RIZIA NESMÍM, ALE JINAK BYCH SE TAM PODÍVALA RÁDA. NĚCO BYLO NAZNAČENO O VLAKU, TAK TEN JE NÁŠ NEJOBLÍBENĚJUŠÍ PROSTŘEDEK, TAKŽE BYCHOM A JIŘÍM PATRNĚ POUŽILI VLÁČEK .NO, SNAD NĚKDY I NA NĚJAKÉ DELŠÍ CESTOVÁNÍ DOJDE TAKY.LÍBILO BY SE MI TAM MOC, JEN BY MI PATRNĚ HODNĚ VADIL STÁLE PŘÍTOMNÝ VÍTR.

  1. Vlakem je to celkem jednoduché. ICE do Frankfurtu a pak TGV do Paříže nebo ICE z Mnichova do Paříže, pak TGV Atlantique do San Sebastianu a odtud pomocí FEVE linek někam ke Gijonu a pak už jen Santiago Compostela a Vigo. Taky to jde vzít ze San Sebastianu nočním vlakem do La Coruni a vystoupit v Santiagu a přejet pomocí media distancia (něco jako rychlík) do Viga.

   1. NO, TAK TO BY MOHLO JÍT FAKT VLAKEM,OPROTOŽE ICE ODO FRANKFURTU JEZDÍ Z DOMAŽLIC, KTERÉ MÁME JEN HODINU CESTY TÉŽ VLAKEM.ZKUSÍM PRODISKUTOVAT TUHLE ZÁLEŽITOST SE SVÝM JIŘÍM.VLAKEM BY CESTU DAL, UTEM ČI JINAK BY CESTOVAL NERAD.ALE JE TO SPÍŠ HUDBA BUDOUCNOSTI. SNAD, AŽ BUDE JIŘÍ V DŮCHODU A NEBUDE OMEZEN DOVOLENOU. ALE JAKO TIP-PARÁDA!

     1. DÍK, JSEM POPLETA S TÍM FRANKFURTEM.VÍM, ŽE TICE VLAK KONČÍ V MNICHOVĚ, NE VE FRANKFURTU.ZAS BLBNU.

 3. Nádherné podívání! Díky! Cítím ten vítr,tu slanou chuť,moře,parádní fotky, ráda bych tam pobyla. A ten maják! Aspoň chvíli pobýt !
  V květnu jedeme s vnučkou do Francie – Provence, snad si tam trochu moře užiji, je to v plánu.

 4. Tak tohle se mi fakt líbí a fotky jsem si náležitě užila:)) Stejně jako Matylda miluju moře, lodě a majáky a tady je všechno. 🙂

  Navíc to není daleko od pobřeží… sakra, zapomněla jsem tam dát mapy. Hned je doplním! Omlouvám se… (blush)

  PS: Patrik objevil kouzelné slůvko… SÁM! Je s ním sranda, ale fakt náročná:))

  1. 15 kilometrů v oceánu, tak aby byla ještě vidět pevnina, ale už je to ten velký oceán 🙂

  2. Dede, teprve nyní to bude s Patrikem adrenalin. Sám je kouzelné slůvko, ale jde dospělým hodně na nervy , stojí dost času a trpělivosti,takže si užívají kolem SÁMA všichni.

  3. Vnouček mojí sestřenice v Německu má prý zase moc rád slůvko „pryč“. Přeletí letadlo, odletí ptáček, vítr odfoukne list a malý klučina roztáhne ručky, povzdechne a volá „pííííč“. Vždycky mě při jízdě pražskou MHD bavilo naslouchat malým rozubradům, jak s velkým zápalem rodičům něco vyprávěli, vyptávali se, zamýšleli se nad odpovědí, dedukovaly a 🙂

   Užívej si to (případně slůvka zapisuj „do budoucna“) !!!!!

  4. Moje neteřinka jako malá neustále prosazovala „já sama“. Takže jí říkali jasamka. 😀

 5. Díky za další ukázku kráných mist o kterých jsem nikdy neslyšela. A fotky, jako vždy úžasné !!!! Na té 16. (Drží)- to jsi snad stihnul vyfotit moment před tím, než ten balvan spadl, ne ? 😀

  A ještě včera k Matyldě – jsou na první fotce tvoje výrobky??? (když píšeš, že sis přihřála polívčičku). Jestli ano, tak obdivuji, jsou moc hezké.

  1. On tam fakt DRŽÍ 😀 Ale fotka pádu balvanu ze 111 metrů do rozbouřeného oceánu by se mi líbila 😀

 6. Jé, maják! Moře! Modrý! Já chci někam ven!
  Poznámka- miluju lodě a majáky. Sice je můžu vidět jen o dovolené, ale tu a tam na nějaký kouknout nutně potřebuju k životu.

 7. Tedýýý 814151, to je krááása. Nejenom fotky, ale celý článek je tak poutavý! Malé ostrůvky v obrovském oceánu. Hned bych tam jela. Díky!

  1. Malé ostrůvky v obrovském oceánu jsou vlastně vrcholky pravděpodobně obrovských hor. Z toho mě vždycky trochu šimrá u žaludku, když si úpatí těch hor pode mnou představím.

   Ale na tom, co kouká z vody, je nádherně! Díky za náhled.

 8. Čím jsem starší, tím větší je má touha uprchnout na podobný ostrov a zcela sobecky tam být jen sami bez turistů,max s přáteli.

 9. Huráá – už je tu léto a prázdniny a ostrovy a moře! Krásné fotky, jedna má sto chutí hodit do kufru dvě trika a jedny kraťasy (a plavky) a vyrazit …

  Ten chodník mezi ostrovy mne trochu zklamal – já myslela, že člověk to musí přeskákat opravdu přes kameny (jak jsou vidět na té poslední fotce vpravo od chodníku) (chuckle) – to by bylo teprve dobrodrůžo (nod) .

  1. Tak můžeš, na 5. fotce shora a druhé zleva máš taky možnost, ale v tom větru by to byl docela adrenalin 😀 Tady dole to není problém, jen bych se asi nekoupal v tom přírodním akvárku, stejně tam je plno řas a to by se nějakému ochranáři nemmuselo líbit

 10. Hned bych se tam jela vykoupat. Nějak mám v poslední době touhu prchnout někam daleko mimo dosah internetu a telefonů a vlastně i lidí.
  Na fotkách mi přišlo, že u toho ostrova svatého Martina je normálně bójkami ohraničená pláž, takže evidentně se tam smí a je tam upravován vztah plavec x loď.
  Mně by teda kromě větru a přílivu ještě zajímalo, jak moc tam proudí voda. Asi není dobrý nápad plavat někam dál od břehu, co? Asi bych se tam bála.

  1. Mezi ostrovy a pevninou to je v pohodě, ostrovy přece jen ty proudy vykryjí. Ano u Svatého Martina je vidět, že i lodičky tam připlují, ale soukromé, takže to chce si nějak zajistit. Na druhou stranu to tam musí být už skutečná pohoda 🙂

 11. ani nedýchám nad tou krásou!!! Až teda jednou pojedu někam na dovču bez psů tak asi vím kam 🙂

  moc děkuji za tip, ukládám do krabičky s nápisem „jednou to přijde“

 12. Smankote, tam je krasne. Ja znam (a miluju) atlanticke ostrovy na opacne strane. U nas na jihovychode USA jsou to ovsem vetsinou krehke pisecne koralky v mori. Skalnate ostrovy zacinaji hodne vic na severu – typicky u statu Maine – ale tam uz zas nejsou pisecne plaze.

  Jo, a jeste by mne zajimalo, zdali jsou tam silne prilivy a odlivy.

  1. Příboj silný je, rozdíl přílivu a odlivu znám spíš na pevninském pobřeží, tam to pár metrů dá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN