HOST DEDENÍKU – Matylda: Den pro ženy

0415mat1_1Nedávno Dede popisovala kulturní akce menších obcí – ochotnické představení a vernisáž výstavy. I naše dědina se projevila a přidala se k pořadatelům tzv. malé – neboli místní – kultury. Skupina žen spojila své síly a rozhodla se uspořádat Žabčický den pro ženy. Konec konců, nějakou chvíli odpočinku a příjemného hýčkání si zasloužíme, ne?

 

 

Připravený program proběhl v Lidovém domě. Módní přehlídka sportovního oblečení a triček výrobců z okolí a také společenských a svatebních šatů z půjčovny ve vedlejších Židlochovicích. Moderátorka vyzpovídala i majitele dotyčných firem, všichni byli přítomni.

 

0415mat1

 

Proběhla i velká proměna, tak oblíbená ve všech médiích – předem vybranou paní ostříhali, nalíčili a oblékli do módního oblečení. Uprostřed sálu, kde probíhaly přehlídky, se předvedly i mladé tanečnice z místního kroužku.

Okolo sálu bylo několik stánků, kde si příchozí mohly koupit bižuterii a bytové doplňky z drátků, ale taky vyzkoušet výrobu, namíchat vlastní tělový peeling nebo osvěžovač vzduchu, ke koupi byla i část předváděné kolekce sportovního oblečení a triček.

 

0415mat2

 

Nechala jsme si poradit od kosmetičky, jaký přírodní olej mám na pleť používat (vyzkoušela na místě, měla s sebou kosmetické lehátko) – vybrala mi jeden na den a jeden na noc. V reálu to dopadlo jako obvykle – na noc na sebe nenamažu nic a oleje střídám ráno jeden den meruňkový a druhý den jojobový; obávám se, že jsem beznadějný případ 🙂

Místní květinářka vystavovala a měla i ke koupi krásné vazby z živých i suchých květů.

 

0415mat3

 

No a také se prezentoval náš keramický kroužek dospělých při základní škole – zvali jsme nové zájemkyně, ačkoli nedostatkem členek nijak netrpíme. Tam jsem si přihřála svou polívčičku, dovezla jsem na výstavku tři kousky. Sice je neustále vidět, že moje talenty se upínají spíš směrem k textilním technikám, ale chodím si do keramiky příjemně odpočinout a dloubat se v hlíně. Občas i něco vyrobím 🙂

V přísálí jedna místní cukrářka prodávala vynikající zákusky (ochutnala jsem, i když nejsem na sladké a fakt byly moc dobré) a jiná paní připravila chlebíčky. Vodu s citronem rozdávaly zdarma, kávu nebo víno si člověk zaplatil (no, tady se bez vína prostě žádná akce neobejde, jsme vinařská obec).

 

0415mat4

 

Vlastně mě příjemně překvapilo, kolik se sešlo pořadatelů i návštěvnic. Pořádat akce pro lidi je někdy dost nevděčné, nikdy nevíte, kolik jich vlastně přijde- ale tady byl plný sál žen všech věkových kategorií a nálada byla moc fajn. Třeba si to někdy zopakujeme 🙂

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

11 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Bezva clanek, Matyldo. Vzdycky mne potesi, kdyz si lidi udelaji neco pro sebe, pro obec a dobrovolne.

 2. Matyldo, díky za moc pěkný článek! Jo, „malá kultura“ umí být legrace, ale je s ní hodně práce, kterou někdo musí udělat. Aby vesnice takhle žila, je třeba mít „tvrdé jádro“ místních aktivních lidí, kteří jsou schopni nabalit ty ostatní. O tom Jenny něco ví, viď (inlove)

  Mně se líbí, jak Matylda i s dětmi spadla i do těch tradičních zvyklostí ve vsi – tuhle májová, pak hody… sama nestačím kulit oči, kolik toho je 🙂

  1. Jj, milý dědečku, něco o tom vím, bez žen ani ti dědové nejsou k mání. (rofl) (inlove)

 3. Matyldo, jen chválím a chválím, zvláště když vím, kolik je za tím vším práce!! Přeji Vám hodně zdaru v dalších super akcích, je fajn když se místní zapojí do komunitního života a trochu se to na vsi hejbe. Města si mohou pomoci profesionály, což u nás menších nelze.Bezva akce!
  Nemohu si pomoci,(chuckle) je zajímavé, že většinou za vším stojí ženy! (clap)

 4. Milá Matyldo – se mi zdá, že to v těch Žabčicích dobře vedete, že místní se umí zabavit. Navíc, vy jste tam padli jak kameň do vody a to je moc dobře. Jen tak dál a houšť. (clap) (clap)

 5. moc se mi ta vaše aktivita líbí. Já jsem spíš introvert a chodila bych se dívat a něco zakoupit /ty ptáčky/. Jste šikulky a ještě k tomu i akční. Chválím, chválím, chválím. h) (*)

 6. Víte Matyldo a DEDE, tak tyhle akce vám na vesnicích tak trochu závidím.

  Ve velkém městě, i když máme městské čtvrtě, se něco takového moc neděje.
  I když máme takovou zvlášnost v našem sídlišti. Zachovala se tam část staré původní vesnice Bolevce. My tam chodíme k naší veterinářce. Je to malebný koutek mezi paneláky. A občas se tam pořádají akce. Tak na ty rádi zajdeme.

  Míša

  1. JEJDA, MÍŠO, TY BYDLÍŠ NA BOLEVCI? MÁM NA BOLEVCI TCHÝNI A ŠVAGRA A OPRAVDU TEN KOUSEK ZBYLÉ BOLEVECKÉ NÁVSI ZNÁM. A ABY SE TO NEPLETLO,TAK TEN DŮM, CO MŮJ JIŘÍ POSTAVILI SPOLU S TÁTOU ,STOJÍ VLASTNĚ PŘÍMO POD TRAMVAJOVOU ZASTÁVKOU, KTEROU PODLE NOVÉHO JÍZDNÍHO ŘÁDU PŘEJMENOVALI NA BOLEVECKOU NÁVES. JSOU TO TY ŮŠKODOVÁCKÉ DOMY PŘÍMO POD SILNIČNÍM TAHEM NA MOST NEB CHOMUTOV. JEZDÍVALA JSEM DO TOHO DOMU HODNĚ ČASTO, POKUD BYLY DCERY MALINKÉ, PROTOŽE SILNICE TAM JEŠTĚ NEBYLA TAK FREKVENTOVANÁ, DŮM STOJÍ VLASTNĚ STRANOU DOPRAVNÍHO RUCHU A JE KOLEM NĚHO PRIMA ZAHRADA. A HLAVNĚ TAM JEŠTĚ TEHDY(PŘED CCA 35 LETY JEŠTĚ ŽÁDNÁ TRAMVAJ NEJEZDILA.VEŠKEROU DOPRAVU OBSLUHOVAL MĚSTSKÝ AUTOBUS. VŠUDE, K SENEČÁKU A NA BOLEVÁK JE A BYLO BLÍZKO. TEHDY ŽÁDNÁ VÝSTAVBA DOMŮ KOLEM NEEXISTOVALA, NA BOOLEVÁK JSME CHODILI SKVĚLOU POLNÍ CESTOU MEZI ROZKVETLÝMI MEZEMI A BYLO TO BEZVA. HOLKY SPALY V KOČÁRKU, NIC JE NEBUDILO, ZKRÁTKA POHODIČKA IDYLA.TY PATRNĚ BYDLÍŠ NĚKDE NA SÍDLIŠTI NA KOŠUTCE, POKUD SE NEMÝLÍM, ŽE?

   1. Ano já bydlím na Košutce, kousek od konečné. Ale tam je to také hezké, máme blízko do lesa.

    Míša

    1. ZNÁM TAKY.KOŠUTKA JE TAKY PRIMA .CHODÍVALA JSEM S MALÝMI DCERKAMI HODNĚ SMĚR NA ORLÍK A DOMŮ PŘES SENEČÁK. TCHÁN NA ORLÍKU PRACOVAL,HODNĚ ČASTO JSME PAK ŠLI DOMŮ SPOLEČNĚ.ŽÁDNÝ RÁMUS, ŽÁDNÝ HLUK, JEN CESTA LESEM.
     PODLE POPISU POLOHY TO VYPADÁ, ŽE BYDLÍŠ U KONEČNÉ 1, TEDY V DOLNÍ ČÁSTI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN