HOST DEDENÍKU – Matylda: O cedulkách

0408dar2Proboha, to zase škrábe. Tak honem nůžtičky nebo páráček a pryč s tím! S čím? S cedulkou na oblečení přišitou za krkem.

 

Cedulky za krkem jsou můj mor. Obvykle příšerně škrábou, některé hned, jiné po několika vypráních, kdy jim zřejmě ztvrdnou okraje, nebo možná mám v některých obdobích citlivější kůži.

 

Přitom cedulka za krkem obsahuje název firmy a možná by ji měla reprezentovat. Našít cancourek látky z lepšího materiálu by rozpočet snad tolik nezatížilo a neznepříjemňovalo by tolik život zákazníkům.

 

Ve své podstatě já na tom proužku látky s pár písmeny netrvám. Potřebovaly jej jen děti na základní škole- když přišly v novém oblečení, tak bylo docela šumafuk, jak jim slušelo; někteří drzejší spolužáci natáhli ruku a koukli na cedulku. Pokud značka nebyla z těch, co teenagerovský svět uznával, mohlo být oblečení sebelepší a stejně bylo špatné.

 

Je to vlastně drobnost, malý detail. Ale i na takových detailech se pozná, jak si firma zákazníků váží, pokud je nutí kvůli nekvalitnímu cancourku se svým názvem brát do ruky nůžky a to, co by mělo zobrazovat jejich dobré jméno, se skřípěním zubů odstraňovat.

 

0408dar1

 

 

Více zde: http://matyldin-svet.webnode.cz/news/o-cedulkach/

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mimochodem, ta poslední fotka mě také dostala, jako některé jiné 🙂 To jsem ještě neviděla, ale možná je to proto, že dětské a mládežnické oblečení nekupuji.

  1. No, Apino, to je jen taková legrajda, koluje to „po těch internetech“ už hodně dlouho. Něco jak ti chlapečci krásně zpívající „Teče voda teče“, které vždycky někdo nově objeví a pak na ně všudemožně dává odkazy, tak pět-sedm let to bude určitě.

    1. Já zas neznám jiné vtípky, resp. jim možná nerozumím, ale tohohle jsem si vážně všimla už dávno. Taky mě těmahle blbinama zásobují děti, jak kde najdou nějakou legrajdu, hned se podělí.

 2. Zdravím, jen prolítám kolem. K tématu nemám vcelku nic – buďto mám hroší kůži, nebo si kupuju oblečení s „nekousacími“ a správně velkými cedulkami, nebo nevím. Tož tak, mějte se!

 3. Matyldo, ten poslední obrázek mě dostal!
  Nevím jestli být na autora takové hlášky naštvaná (za tu drzost 😉 ) nebo se smát. Zatím mám děti malé, takže se budu raději smát 😀 😀 (jen doufám, že za pár let nebudou mít oblečení s takovou cedulkou a nebudou to brát jako obecnou vyhlášku 😉 )

  Mně cedulky nevadí, Minitiger má tak 50% ustříhaných, protože ho škrábou. Minitosce nevadí. Na dětském oblečení je nechávám hlavně kvůli tomu, že se na ně dobře podepisuje. Do MŠ je to skoro nutnost a jak ukázalo první pololetí, i u prvňačky je lepší, když má oblečení podepsané. 🙂

  1. Ano, slušné cedulky za krkem na dětském oblečení byly na podepisování bezva- jak jsem jásala, že existují fixy na textil a nemusí se každé písmenko vyšívat, jako když jsem chodila do školky já!

   1. Fixy na textil se mi na spoustě cedulek rozpijí (neptej se mě proč, já žila v domění, že proto jsou na textil, aby to fungovalo, ale mně to prostě nefunguje, musela bych to podepsat přímo na tričko), lepší jsou popisovače na CD, ale za ideální považuji obyčejnou propisku. Sice se musí text po 3-4 vypráních obnovit, ale je to výhodné, pokud se oblečení posléze posílá na další dítě. Po pár vypráních lze podepsat skutečným jménem a nedochází k tomu, že např. Ríša má na triku za krkem napsáno Alex. Ne, že by to tomu mému sluníčku nějak vadilo 🙂 , ale paní učitelky ve školce si pak užívají sáhodlouhého vysvětlování (Minitiger vše vysvětluje sáhodlouze), že je to jeho tričko a že ho má po Ájovi. Naštěstí ve třídě žádného Alexe nemají 🙂 )

 4. Také pářu cedulky, nesnesu je. Problém je ale opravdu u výrobce. Mám známou Italku, která je krejčová a celý život šije pánské obleky. Vysvětlila mi, že tvrdá cedulka se našije podstatně lépe než cedulka z měkkého příjemného materiálu a dotyčná šička se tak méně zdržuje. Měkká cedulka totiž utíká a je nutné si na jejím našití dát více záležet. Dokonce bych řekla, že čím horší značka nebo vyloženě „noname“ oblečení, tím tvrdší cedulka.

  Továrny na oblečení totiž musí oddržovat opravdu drastické normy, aby se udržely. Firma mé známé šije (lépe řešeno šila, oni totiž asi končí) obleky pro tzv. vyšší střední třídu, kde kvalita obleku už musí být na vysoké úrovni. Přitom ale šička musí ušít za hodinu třeba 60 rukávů, tedy jeden za minutu, a to musí být prošité dvojmo. Nesmí zdržovat, protože na rukáv už čeká jiná, která ho všije do saka, a tak to pokračuje. Prostě žádná selanka, ale tvrdá práce. Takže si dovedu představit, že i pár vteřin ušetřených na cedulce může hrát významnou roli. Bohužel.

  1. Hm, šičky mají těžkou práci a za pět peněz. Na to ale nepotřebují krejčové, ty by měly šít zakázkové věci. Tohle po důkladném zaškolení zvládne i houpací kůň.
   To, co píšeš, mě znovu utvrzuje v tom, že tzv. fast fashion (nekvalitní, ale rychle ušitá a levná móda) se stává prokletím naší doby. Je to sice neudržitelné, ale k nějakému zlomu dojde tehdy, až si lidi nějak natlučou čenich.

 5. 🙂
  Cedulky mě taky dokážou dostat do varu. Kupodivu až ty vyprané.
  Ale už několikrát jsem v práci přišla na to, že večera nedožiju, popadla nůžky a šla do umývárky „operovat“
  😀

  1. A teď si představ, jak sedíš v autě a cedulka škrábe a škrábe… a je na tričku… a svlíknout ho můžeš leda na veřejném parkovišti 🙂

   1. Nemusím si představovat 😀

    Naštěstí byla špatně přišitá, protože jinak bych skončila v tričku naruby 😀

 6. Cedulky. U dětského oblečení se je snažím nechávat, pokud to jde. Je tam napsaná velikost, což je důležitý údaj, vzhledem ke kolování oblečení. Sice ty velikosti nesedí uplně přesně, ale aspoň orientačně to zjednodušuje manipulaci. Nesnáším, když kupuji oblečení v sekáči a nemá cedulku.
  Jenže spousta cedulek je špatně udělaná. Někdy nesmyslný materiál, který příšerně škrábe, někdy je po třetím vyprání čistě bílá. Uplně mě točí cedulky, které jsou přišité tak fortelně, že po odpárání zůstane díra. Nebo přišité ve švu. A když se taková tuhá cedulka ustříhne, tak ten zbytek škrábe ještě víc.
  Dneska se docela vidí tištění těch informací rovnou na látku (u trika za krkem, ale i u trenýrek a tak). Ovšem to taky dokážou neuvěřitelně. Rysinka dostala sněhobílé tričko, s černým nápisem a logem. Takový flák černé barvy prostě musí prosvítat, takže má černý flek za krkem. Proč to nenatiskli třeba nějakou decentí růžovou či bledě modrou? Ne! Černočerná! To někdo fakt zavařil mozek, než tohle vymyslel. To, že tyhle cedulky se vždycky časem vyperou, to je už jen detail. (Jsem zvědavá, jak dlouho bude držet ta černá, předpokládám, že nadprůměrně dlouho.)

  1. Zkusila jsme všechny popsané postupy. A na těch všitých, kde vznikne díra, mě nejvíc štve, že obvykle je to prošité overlockem, takže ať se snažím, jak se snažím, nikdy to místo už tak pěkně prošité nebude! :S

 7. Mor na cedulky – jak za krkem, tak na boku :@

  Většinou hned vypářu (a dávám si sakra pozor, aby tam nezůstal ani kousek toho hnusného silonu, kterým je přišívají), ale někdy se stane, že zapomenu … a to mne dokáže dovést k nepříčetnosti, takže se mi stává, že v záchvatu zuřivosti ji vyrvu. Což znamená, že mám za krkem džuznu či rozšklebený šev, protože dobráci výrobci ceduličky všívají do lemu či švu.

  Herdekfilek, nechápu, že na čistě bavlněné triko dají lísteček z umělé hmoty přišitý rybářským vlascem. Toto asi vymysleli duševní šlechtici, nebo-li de Bilové (fubar) .

  1. tady se přidávám a souhlasím s Ygou 🙂 cedulky okamžitě sundávám a taky pečlivě odstraňuji celý vlasec

  2. Když už mluvíme o „vlasci“. Představte si, že tím někdo dokázal všít gumu do kalhot dětského pyžama. A to byl prosím český výrobce!

   1. No s tým prešívaním celej gumy, to sú tiež nové spôsoby … Kedysi sa vyťahaná guma na páse teplákov alebo pyžamových gatí proste vytiahla z tunelu a nahradila novou. Teraz tú gumu skrznaskrz prešijú a ešte aj zašijú do lemu pásovky, jak keby to malo byť naveky, grrrrr …

    1. Presne !
     Ono to MÁ BYŤ navždy. Keď tie gate niekoľkokrát vyperiete, z gumy sa stane rozvarená špageta (puke) .
     Ak má človek tú gumu 2 hodiny párať, potom ďalšie 2 hodiny vytvárať tunel (ak nemá šiací stroj)… tak sa na to radšej vykašle, vyhodí gate a kúpi za pár korún u pipgpongov nové.
     Fikaná stratégia (envy) .

     1. stačí protáhnout šňůrku..a zavázat..funguje mi tak několik pyžamových gatí, guma po půlroce přestala pružit, šňůrky už druhej rok držej…držej kupodivu i ty gatě,tak nemusím kupovat nové…

 8. Matyldo já ty cedulky také nesnáším. Okamžitě je stříhám a pářu.

  Já miluju IKEU a jejich zboží. Kupuju tam vnoučkovi i hračky. Tak tam jsou na cedulky experti. Je jich hodně a jsou strašlivě dlouhé.

  Jinak já na značky nedám. Spíše na kvalitu a to hlavně u bot. S přibívajícím věkem a mojí velikostí bot vyhledávám kvalitní a hlavně pohodlné boty.

  Míša

  1. Speciálně ikea má ty dlouhatánské cedulky jaksi provrtané, nebo co. Prostě jdou jedním škubnutím urvat, bez poškození zbytku 😀
   Aspoň u polštářů, peřin a hraček, které jsem kupovala.

 9. Jejda, Matyldo, zase si trafila hlavičkou po klinčeku, aj pre mňa je to otravnosť č. 1. A najhoršie sú tie z takého skoro až papiera či čo to je, ktoré sú ešte aj zašité do švíku a nejdú bezozbytku vybrať, kým človek ten švík nerozpára a znovu nezašije (čo som lenivá urobiť). Aj na „karmenádli“ (v bočnom švíku dolu) vedia človeka dobre oškierať a vytáčať. Dobré sú aj také tie celé zväzky ceduliek vo všetkých svetových jazykoch. Alebo cedulka prišitá priesvitným nylonovým vlákenkom, ktoré ja slepá nevidím a aj po odstránení cedulky ma tam ostanú škrieť 2 zvyšné milimetre toho vlákenka … Posledné dni ťažko nestíham, tak len v letku všetkých pozdravujem, gratulujem k novým malým čitateľom dedeníčku (Pavča! inlove ) a nech vás všetkých choroby a nehody obchádzajú!

   1. Ha, pôvod karmenádle (alias karé) hľadaj v anatómii prasaťa domáceho (chuckle)
    Mám tým na mysli môj vlastný osadlený bok (tú časť kde mi sadlo preteká z gatí), kde ma tie cedule z bočných švíkov dostávajú do varu, chicht.
    A veru, neni nič lepšie, ako keď to začne svrbieť na mieste/v situácii, kde sa s tým nič nedá robiť, to by jeden vyskočil z kože.

    1. Faktická poznámka: musím protestovat, karé není bůček, ale vykostěná kotleta, a ta je na praseti jinde. 😉 😀

  1. Dnes se podepíšu pod Km – líp bych to nenapsala. A protože ani nemám doma šicí stroj, je oprava případně poškozeného švu ještě víc ke zlosti.
   A dodala bych ještě jednu podrobnost – obrovské cedulky na minimalistickém spodním prádle… To taky stojí za to! (blush)

    1. Je pravda, že na těch dvojích, co má Terka, před jejich amputací jí ty cedule vlály vzadu jako striptýzové tanečnici v Moulin Rouge (tmi)

   1. já jich na podprsence napočítala 5 ohnutých a přišitých tak blbě, že mi vaděj,když zapínám háčky…sahaj až k nim

    1. Mám podprdy české a tam jsou cedule které neškrábou, ani nejsou velké a jsou v barvě prádla. Tri niti v riti nenosím vzhledem k mému věku… a tak nevím zda je cedulka větší než ten kousínek prádla. Ale za čas se cedule operou a stejně se musí odstřihnout.

  2. A ešte jedna dobrá ohavnosť – cedulka prišitá na spodné prádlo cez mašličku.
   Keď chcete cedulku odpárať, mašličku zničíte (devil) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN