ROZCESTNÍK: Hřensko a Bad Schandau – plavba soutěskami a lesní tramvaj

03_1Česko-Saské Švýcarsko je svými krásami známo jistě daleko za svými hranicemi. Pravčická brána je jistě jedním z divů Česka a patří mezi jedno z turisticky nejvyhledávanějších míst u nás. Přesto u nás panuje představa, že Česko-Saské Švýcarsko jsou jen skály a Labe.

Na celé česko-německé oblasti je nejzajímavější právě to, že nemáte žádnou šanci ji celou poznat. Těch různých zbytků hradů, jeskyní, vyhlídek, kopečků, proláklin, lesů, luk a údolí je tam tolik, že by na to běžný turista potřeboval roky. Už jsme tu popisovali skalní hrad Bastei, nyní se podívejme na další dvě „výjimečnosti“ kraje.

Začneme v Hřensku, nejníže položené obci České Republiky ležící pouhých 115 metrů nad mořem na hranici s Německem na soutoku Labe a Kamenice. Hřensko je jakýmsi centrem Českého Švýcarska, což se pozná podle množství hotelů a různých pohostinství. Do Hřenska se dá snadno dostat vlakem. Na druhém břehu Labe vede železniční trať z Prahy do Drážďan a zastávka Schöna leží přesně naproti obci. Od každého vlaku pluje přes řeku přívoz.

 

01

 

Hřensko jako obec je „jedna nudle“ táhnoucí se stísněným údolím Kamenice od soutoku s Labem k hotelu Klepáč. Po jedné straně Kamenice vede silnice, po druhé vede jakási pěší promenáda. Bohužel i na tomto místě se podepsal poválečný odsun. Místní jako by nevěděli jak s obcí v zaříznutém lehce temném a vlhkém údolí mezi skalami a řekami, ale s obrovským turistickým potenciálem, dělat. Promenáda je ve špatném stavu, na ní jsou buď penziony a hotely s restauracemi, nebo vietnamské stánky se vším od spodního prádla po rádia.

Kamenice kvůli nevyřešené kanalizaci často páchne a jen podkresluje celkový ráz obce. Snad jen velmi zajímavá architektura velkých hrázděných domů v německém stylu a oprýskaný kostelík jsou němou upomínkou zašlé slávy Hřenska neboli Herrnskretschen. Pokud Hřenskem po promenádě projdeme až na konec, na křižovatku za hotelem Klepáč, vstoupíme do krásné přírody Labských pískovců.

Pokud bychom šli dál po červené značce, dojdeme k oblíbené Pravčické bráně. Vydejme se vpravo po žluté značce do údolí teď už čisté Kamenice. Začíná tu Edmundova případně Tichá soutěska. Cesta soutěskou je skvěle zasazená do skal, takže je velmi pohodlná a zvládl by ji opravdu každý. Navíc se noříte do čím dál hlubšího údolí skal a řeky, cesta se sem tam provrtá nějakou skalou a tak vás čeká temný studený průchod nebo naopak půjdete po mostě zavěšeném z boku skály nad řekou. Takto jdete asi 2 kilometry, než dojdete k přístavišti.

 

02

 

Dál už to pěšky nejde, ani staří konstruktéři nebyli schopni vytvořit tady cestu, tak ji nahradili pramicemi. Museli lehce přehradit řeku, ale vznikl tak unikátní přírodně-technický výtvor: plavba soutěskami. Tyto plavby nás čekají celkem dvě, první je Edmundovou (Tichou) soutěskou a druhá je Divokou soutěskou. Díky přehrazení je však možné se plavit v obou směrech, takže názvy příliš neříkají. Provoz na soutěskách bude letos zahájen 3. 4. a končí 1. 11. (více na http://www.hrensko.cz/inpage/informace/ ).

Jen zakoupíte lístek, posadíte se do lodičky a pak si vychutnáváte plavbu i s dvoujazyčným a docela vtipným výkladem. Edmundova soutěska je skutečně velmi zaříznutá do skal a někdy se dost zužuje, ale jasně, že na podzemní plavby po Punkvě to mít nebude. Zajímavostí Edmundovy soutěsky je umělý vodopád, který vždy „gondoliér“ spustí pro diváky.

Po plavbě opět můžeme pokračovat po svých po žlutě značené stezce. Údolí se začne trochu otevírat a dorazíme k Meznímu můstku. Mezní proto, že se nacházíme poblíž obce Mezná, do které bychom došli přejitím můstku a asi půl kilometrem cesty. Můstek přecházet nebudeme a vstoupíme nyní do Divoké soutěsky. Ta je zajímavá z pěší cesty hlavně peřejemi a opravdu divočejší řekou. V létě může lákat ke koupání a slunění se (jakkoli to v hlubokém údolí je možné) na obřích kamenech.

 

03

 

Po cestě skalami nás čeká další „přepramicování“ Divoké soutěsky, která však v tomto místě nijak divoká není, protože je opět napuštěná, aby pramice mohly plout sem a tam. Plavba divokou soutěskou je zajímavá hlavně všemi možnými skalami různých tvarů a jmen, člověk se docela naotáčí a namáhá oči, aby skutečně viděl to, co viděl autor, který skálu pojmenoval.

Po plavbě nás cesta brzy vyvede ven z údolí na rozcestí značených cest. Vydáme se doleva po modré značce, až dojdeme na Mezní Louku, kde je hostinec a křižovatka silnic. Odtud můžeme autobusem sjet zpět do Hřenska nebo pokračovat pěšky k Pravčické bráně.

 

Bad Schandau

Pokud máme čas, tak nedaleko Hřenska je německé město Bad Schandau. Bad Schandau má nádraží, kde staví i vlaky EuroCity, takže je z Prahy velmi dobře dostupné. Pokud však jedete osobním vlakem, tak můžete vystoupit v zastávce Krippen a přeplout řeku přívozem do místní části Postelwitz. Postelwitz je zajímavé svou labskou promenádou s krásnými hrázděnými domy.

Kousek od Postelwitz je rozhledna s výtahem zvaná Ostrau turm, která je prý největší stavbou ve tvaru svíčky na světě. Z věže je pěkný výhled na údolí Labe. Dále v centru je nepřehlédnutelná věž kostela Johanniskirche z roku 1645 a vpravo začíná lázeňská promenáda. Ta se skládá z parků a zahrad, které utváří příjemná zákoutí především v letních dnech.

 

04

 

Nejzajímavější však je na konci parku konečná tramvaje. V těchto končinách jde o opravdu neočekávaný dopravní prostředek. Tramvajová trať vede lesy údolím Křinice až na konečnou u Lichtenheinskému vodopádu. Starobylé žluté vozy jsou ve velmi dobrém stavu a stále si zachovávají tradiční ráz. Zajímavostí je, že třetina proudu na provoz tramvají je vyráběna fotovoltaickými elektrárnami.

Cesta tramvají je rozhodně pozoruhodná. Tramvaj je hodně pomalá, takže jde opravdu spíš o možnost se pokochat údolím Křinice. Cestou upoutá pozornost tramvajové depo, kde řidič na nějakou dobu odběhne z tramvaje, a vy nevíte, kdy pojedete dál a pak kemp, který leží na ostrůvku obtékaném Křinicí. Ostrůvek je to hrozně úzký a vysoko položený. Je široký asi jako běžný stan a těch stanů je na něm vyskládaných několik, takže někteří musí mít dost velký problém dojít od stanu k mostu a nespadnout při tom do říčky.

 

05

 

Tramvajová trať je jednokolejná a vede z větší části po pravé straně silnice druhé třídy. Je to velmi kuriózní řešení, protože, když se tramvaj vrací do Bad Schandau, tak jede vlastně po silnici v protisměru a řidiči ji musí předvídat. Sice tam na tramvaj upozorňují značky, ale docela by mě zajímalo, kolik kolizí už tam kvůli tomu vzniklo. Silnice je přece jen celkem klikatá a i to vyhýbání se může být za silnějšího provozu trochu problém.

Lichtenhainský vodopád u konečné tramvaje se nachází za stejně pojmenovaným hostincem s ubytováním na Lichtenhainském potoce. Pro případ, že by bylo málo vody je nad vodopádem nádržka a vodopád je v pravidelných intervalech „pouštěn“. Od konečné tramvaje vedou značené cesty do blízkých skalních měst a lze tak dojít vlastně až do Hřenska. Další možností je kromě tramvaje jet zpět autobusem, který jede rychleji než tramvaj a končí až u vlakového nádraží.

 

Dede: Tak co, jak se vám líbí nápad jezdit mezi skalami na lodičkách? Kdo z vás tam už byl? Znáte nějakou podobnou atrakci jinde u nás nebo v cizině? A co takhle sjíždění řeky na raftech? My jsme jeli z Děčína do Němec a na Hřensko jsme koukali z vody… Pojďme se dnes bavit o vodě, skalách a cestování!:))

 

[slickr-flickr search=“sets“ set=“72157651064113497″ items=“32″ type=„gallery“ flickr_link=“on“]

Aktualizováno: 24.3.2015 — 19:36

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Soutěsky jsou moc pěkné. Když byly děti hodně malé, tak jsme provozovali logisticky pozoruhodný výlet: dvěma auty do Hřenska, zde vyložit všechny až na dva řidiče. Dvě auta na Meznou, zde zůstává jedno auto, druhé se s oběma řidiči vrací do Hřenska, kde zaparkuje. Následuje pěší výlet soutěskami na Meznou. Část výpravy se usadí v hospodě, druhá část odjíždí deponovaným autem k autu ve Hřensku. Auto z Hřenska se vrací pro hospodské usedlíky a nakonec se všichni sejdou nad Dalmatinovem 🙂

 2. Tento článek mi připomněl, že to bude už třicet let, co jsem v této oblasti byl na dovolené s rodiči a plavbu oběma těmito soutěskami, jakož i Pravčickou bránu jsme absolvovali také. Snad se tam časem opět podíváme s dětmi.

 3. Díky za bezvadnej článek! Tak tam jsem taky nebyla:)) V Česko-Saském Švýcarsku ano, ale ne v soutěskách. Co myslíš, vzali by nás do loďky se dvěma vlčáky? nebylo by to na ně už moc? (blush)

  1. Vezmou, na prvních loďkách se za ně platí, asi budou požadovat náhubky a o prázdninách byla u těch prvních loděk fronta, ale s vychovanými psy není problém, naši kluci tam taky nebyli jediní.

  1. PETRO, TO JSOU PŘEKRÁSNÉ FOTEČKY. KDYŽ VIDÍM TVÉHO PEJSKA VAŠÍKA, MUSÍM SE ZEPTAT, ZDA SE UŽ TOLIK NEBRÁNÍ OBLÉKÁNÍ, A ZDA, JESTELI DOBŘE NEBO JEŠTĚ SLOUŽEJ OBLEK A PLÁŠTĚNKA? MOC ZDRAVÍM A PODRBÁNÍ POSÍLÁM OBĚMA PEJSKŮM. MOC VÁM TO VŠEM TO TAKY NA FOTEČKÁCH SLUŠÍ. ALE BARRY UŽ NĚJAK ŠEDIVÍ, NE? KDYŽ JSEM SE S TEBOU PROCHÁZELA, SLZELA JSEM, ALE DNESKA VÍMN ZCELA JISTĚ, ŽE UŽ BYCH TAM JÍT NIKDY NEDOKÁZALA. UŽ BY TOHO BYLO NAMNE MOC. JAKO DĚCKO JSEM VYŠPLHALA I SEŠPLHALA VŠE, , VE 62 MÁM UTRUM. ALE CHOCHALA JSEM SE A KOCHAT SE BUDU ČASTĚJI ASPOŇ TAKTO.

   1. AHOJ LENKO, OBLEČEK JE PERFEKTNÍ, KLIDNĚ BYCH UŽILA DVA. PLÁŠTĚNKU MOC NEPOUŽÍVÁME, PROTOŽE VAŠÍK DÉŠŤ UPŘÍMNĚ NESNÁŠÍ, ALE KDYŽ UŽ MUSÍ, TAK JE TO SAMOZŘEJMĚ MNOHEM LEPŠÍ S PLÁŠTĚNKOU.
    BAROUŠEK BUDE MÍT 12, MÁ VYHŘEZNUTÉ 4 PLOTÝNKY, NA PODZIM SKORO PŘESTAL CHODIT. TEĎ JSEM MU KOUPILA KOČÁREK A JAK HO ODVEZU DÁL OD DOMU A PUSTÍM TAM KDE UŽ DLOUHO NEBYL, TAK SE I ZAČÍNÁ TROCHU ROZCHÁZET. KOČÁRKOVÉ FOTKY JSOU V ZATÍM POSLEDNÍM ALBU http://2cvoci.rajce.idnes.cz/15.03.22._Satalice/

    1. POTŘEBUJEŠ STEJNÝ MATERIÁL NEBO MŮŽE BÝT I JINÁ BARVIČKA? ZATÍM BOHUŽEL NESTIHNU UŠÍT, ALE PO VELIKONOCÍCH, AŽ BUDE POSTAVENÝ NOVÝ FOLIÁK, BYCH SE POKUSILA. STŘIH MÁM NĚKDE ZALOŽENÝ,TAKŽE TAM PROBLÉM NEVĚZÍ. PÍSNI MI NA lenka53 kyselá ryba na centru,domluvily bychom si podrobnosti. Vím, jaké to je, když hafovi nesloužej nožky. Hokinka jsem kvůli páteři vozila na kočárku několik oosledních let. Po tvrdém jel v kočáře jak kníže, po louce se vyběhal. Pak ani neprotestoval, když zas nastupoval do kočáru. O hodně jsem mu tím vylepšila prodloužila život.

 4. Potvrzuju strašlivost Hřenska, tam se fakt nedá… My jednou bydleli v Jetřichovicích, tam to není špatné a okolo spousta výletů. Akorát to Labe teda chybí…
  Bad Schandau je moc roztomilé, tramvajka a vůbec 🙂 . Možná by se tam dalo sehnat i nějaké rozumné ubytování.
  Moc pěkné fotky!

  1. My našli za 300 v Hřensku, ale ještě po silnici směrem na Děčín, museli jsme jít slušnou dobu pěšky po silnici do „centra“. Myslím, že to bylo někde tam jak měla Alex setkání s Ukrajinkou… Jetřichovice jsou krásné a k Labi je to chvilka autobusem.

   Bad Schandau je pěkné, proti Hřensku strašný rozdíl, navíc tam mají i Lidl, který což je opravdu nejbližší supermarket hodně široko daleko.

 5. SHARKO, NARODILA JSEM SE A ŽILA JSEM 37 LET V MOSTĚ A JEŠTĚ JSEM STUDOVALA PAJDU V ÚSTÍ NAD LABEM. OD DĚTSTVÍ JSME S RODIČI TÍMHLE KRÁSNÝM KOUTEČKEM ZEMĚ BROUZDALI A KOCHALI SE KRÁSAMI. TAKTÉŽ VZPOMÍNÁM UKAŽDÉHO OBRÁZKU.TA MÍSTA DOBŘE ZNÁM A HNED BYCH SE TAM TAKY ROZJELA. VZPOMÍNKY EN ČLÁNEK VE MNĚ VYVOLA OBROVSKÉA VELICE PŘIJEMNÉ. MY TO JEŠTĚ ZA NAŠEHO MOSTECKÉHO ŽITÍ S MAYÝMI DĚTMI MOC NESTÍHALI PROJÍT, ALE OBĚ DCERA JSME TAM ASPOŇ NA NĚKOLIK VÍKENDOVÝCH SOBOT VYVEZLI.

 6. Hřensko a stezku směrem k soutěskám znám, ale až k nim jsme nedošli, neb už bylo dost pozdě a navíc začalo pršet. To bylo tenkrát, když jsme do Teplic jeli přes Lužické hory. Celý ten kraj je tak nááádherný. Hřensko mi poněkud zkazilo náladu, protože tenkrát na té kolonádě byly jenom samé vietnamské stánky. A navíc kousek dál, když jsme zastavili na nějaké plácku u hlavní silnice, abychom se podívali do mapy, před starými domky, tak nás přišla z toho plácku vyhodit Ukrajinka kyprých tvarů, ale jenom v tangách a podprsence. My jsem stáli před jejím bordelem. Manžel zařadil a rychle jel pryč, protože měl strach, aby se za ní neobjevil nějaký „bodyguard“ s kvérem v ruce. Já jsem se mezi tím vzpamatovala, dostala hysterák, protože jsem se nemohla smířit s tím, že mě ve vlastní zemi vyhazuje cizinka ze zaprášeného plácku, když se chceme jako turisté, kochající se tamními krásami podívat kudy dál. Hrůza, ještě teď se málem osypu, když si na to vzpomenu! Ale krajina je to opravdu nádherná, ta za to nemůže.

  1. Jo a ještě chci napsat, že děkuji 814151 za nádhernou fotodokumentaci (y) . Vidím, že jsme tenkrát přišli o hodně krásy. Škoda.

 7. oj,jak bych tahle místa neznala, když jsem z Děčína, až se mi srdíčko sevřelo,hned bych se tam rozjela… (h)

 8. Tak v Hřensku jsme prý byla jako batole, takže vzpomínky nemám. Zato si pamatuju, jak jsme lezli po naučné stezce vodopády Bílé Opavy. Není to nic pro lidi s horší pohyblivostí, leze se i po skalách, ale bylo to moc prima. Jediný kaz byla Ovčárna na konci cesty- měla jsem s sebou hladové děti a tak příšerné jídlo jsem už jinde nezažila. Když vám dají plněné bramborové knedlíky a vnitřek ještě není ani rozmrzlý…

  1. Matyldo – Bílou Opavou je lepší jít dolů než nahoru. Tedy nechat se vyvést autobusem z Hvězdy na Ovčárnu, sejít stezkou do Karlovi Studánky a až tam se nadlábnout – tam už se dá najít slušné jídlo na hlavní štráse.

   A vodopády Bílé Opavy jsou krásné, opravdu stojí za tu štrapáci a v mém případě i strach z výšek (chuckle)

  2. Vodopády Bílé Opavy jsem lezl nahoru krátce po spoušti, kterou napáchal orkán Kiril. Bylo to hodně dobrodružné občas prolézat mezi stromy a někdy po skalách, ale moc se mi to tam líbilo 🙂

 9. Hřensko a vůbec kraj od Prahy na západ a sever neznám vůbec (nejdál jsem byla v Termitu se Zvířetníky) a tudíž se kochám popisem kraje, kam se asi těžko dostanu.

  Ale na lodičkách mezi skalami – tedy pltích – jsem jela! A moc se mi to líbilo, i když ze začátku jsme s Jendou měli jakési obavy. Bylo to na Slovensku v Pieninách po řece Dunajec. Krásná příroda a právě pohled z vody byl úchvatný.
  http://yga.rajce.idnes.cz/2013_Vylet_Slovensko/#028.jpg – 16 fotek z Dunajca.

  Poznámka – tenkrát byla velká voda, ale na rozdíl od f.d. žádné komplikace nebyly.

  1. Jé YGO, já jsem jela také na Dunajci,na pltích to bylo ještě s rodiči na dovolené. Bratru tak 50 let zpátky 😉 .
   Byli jsme tenkrát se podívat na Šíravu, ale ještě ten den jsme jeli zpět. Ta lautr rovina, neee. Skončili jsme tenkrát v Nízkých Tatrách pod Ďumbierom v Dämenovské dolině. Moc ráda jsem si na to vzpoměla, díky Tobě (h) .

 10. Tak to vypadá jako dobrý tip na léto. Dětem by se to asi líbilo a popojetí na lodičkách je pro ně ideální. Jen si dát pozor na stav vody a počasí, ať nedopadnem jako fallen dragonkin. To teda musel být zážitek.

  1. karakal, jeden z nejstrašnějších zážitků, vidět jak ti divoká voda odnáší psa. ale soutěsky jsou opravdu krásné a dobrodružné, ale pokud chcete s dětma těma soutěskama procházet, a ne jenom na lodičky, tak si vyberte pěkný letní den. taky celkově sušší období. nám se to stalo poprvé, že byla tak vysoká voda v kamenici a sahala po prsa uprostřed, normálně je vody po kolena a člověk se vesele v horkém létě brodí semo a tamo, je to moc pěkný výlet.

   1. No to musel být zážitek, to pak v člověku nechá jistý odpor k místu, i když za to to místo úplně nemůže.

    1. já jsem si ale taky uvědomila, že to není několik let ale dobrých deset. mamka by to už nezvládla, už roky se jen taktak pohybuje po bytě, a manžel rozhodně není na výlety do přírody, spíš výlety do velkoměst a za památkama. dávno není s kým jít.

 11. V soutěskách jsme byli naposled před několika lety když ještě žil Béla i Billy. Bohužel jsme to s mamkou nějak špatně odhadly a byla hodně vysoká voda. A jak se tak musí tou Kamenicí brodit sem a tam, protože pěšinka vede po té straně kde je zrovna místo mezi řekou a skálou, najednou nám proud vytrhl Bélu. Vyběhla jsem z vody nadlidskou rychlostí a utíkala po proudu, ale kdyby tam nebyla zatáčka a nezasekl se o skálu, tak bych ho nikdy nedohonila. Chudák měl z vody trauma do konce života a to jsou keryci pěkně neohrožení.
  A aby toho bylo víc tak tam někde v zemi u skály měly hnízdo vosy a Billy je našel. Ten zase dostal pěkných pár štípanců a na doživotí měl panickou hrůzu z jakéhokoli hmyzu i ze bzučivých zvuků, které si pak přenesl i na všechny domácí spotřebiče. No, a já i mamka jsme z toho dne v ledové vodě a oblečení pořádně onemocněly. Takže naše do té doby oblíbená výletní destinace nám psychicky zmrzačila dva psy a fyzicky nás, od té doby jsem tam nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN