HOST DEDENÍKU – Alex: Zatmění slunce

0321alex5_1Dne 20. března, na první jarní den proběhlo částečné zatmění slunce. Teplota moc jarní nebyla, alespoň mně byla zima. Seděla jsem u lesa na stoličce, před sebou na stativu foťák, před objektivem sklíčko ze svářečské kukly. Nikde nikdo (kdo by také v 5 stupních vylízal ven, že?), jenom na rozhledně Babího lomu dva mladíci (asi také koukali na sluníčko).

 

A protože nejspíš ne každý z vás měl tu možnost koukat, nebo dokonce fotit, a Dede o moje fotky stála, tak se pojďte podívat se mnou 🙂

 

Celé album najdete zde: http://dig.rajce.idnes.cz/Zatmeni_slunce

 

0321alex1 0321alex2 0321alex3 0321alex4 0321alex5 0321alex6 0321alex7 0321alex8 0321alex9

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, zapomněla jsem ti pochválit fotky. Jsou boží. Viděla jsem je hned ten den – zatmění jsem neviděla, škoda, tak aspoň ty fotky, když už tě rajče napráskalo. 🙂 Ale na komentování mám chvilenku času až teď. Mám poslední dobou dost fofry. 🙂

 2. Ještě k zatmění: jeden z největších odborníků přes zatmění v republice (možná i na světě) je podle mne tady:
  http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/ .
  On fotí hlavně celková zatmění a jezdí za nimi po světě. To letošní tam zatím nemá, ale vyplatí se počkat.

 3. Nepamatujete se někdo, kdy se naposledy objevil Alasdair? jestli se nám zase někde nepolámal… (inlove)

  1. Jejda, že by byla zase nějaká pacifik? Ono jak je něco v sádře, tak potom se ty další úrazy jenom hrnou, jak je člověk neohrabán.

    1. Nojo, ale byla to první příležitost, kdy se tu objevila, a hned byla za svou dobrou vůli odporně setřena. Vracela by ses ty sama na takový místo?

    2. Taky bych řekla, že většina z nás se chovala slušně a vstřícně. někteří lidi si trochu nevidí do klávesnice.

 4. Alex, paradni fotky. Obdivuju, jak dlouho jsi sedela v zime na stolicce. Tyhle prirodni ukazy mne fascinuji.

  1. No jo, Hani, snažím se. Třeba to už bylo také moje poslední zatmění. I když zatměních mám někdy dost a dost 😛 .

 5. Zatmění slunce jsem neviděla, měli jsme v Göteboricích zataženo a byla mlha.
  Ale zažila jsem taky malý zázrak. Z Rumunska přiletěli do Švédska pejsci Pufosu (=načechraný), Asterix a Titi. (inlove) Teď už jsem majitelka Pufosu. (inlove) Nebo že by to bylo naopak? Ale moc načechraný není a je strašně hubený, kosti z něho trčí. Až ho vykrmím bude mít ne 18 kg, ale možná 30.

  http://www.dogrescue.se/index.php/99-i-sverige/ankomstbilder/ankomstbilder-2015/2872-arlanda-20-3-2015-pufosu-asterix-titi.html

  Na prvních dvou fotkách je Pufosu a pak Asterix. Ten patří rodině, která mi pomohla a psa ze Stockholmu z letiště přivezla. Že si jsou Pufosu a Asterix podobní? 😉

  1. velká kočko, tak konečně je to čekání u konce. vypadá moc milý a vyplašený chudák, aspoň se konečně trochu vykrmí a bude doma s tebou.

  2. Velká kočko, Puf je moc hezkej pes! Má moc milý obličej, vypadá kapku utrápeně, ale počítám, že to napravíš (inlove) Moc vám přeju vzájemnou lásku, potřebujete ji oba (h)

   Byla bych opatrná s tím vykrmováním – co vím, tak zvířata přicházívají z útulku s nevalným zažíváním, tak začni hodně opatrně 🙂 Dávej zprávy, jsem zvědavá, jak se Puf udomácní, co na něj říkají kočičky a tak (wave)

   1. Taky mívají mizernou kondici – nezvyklí chodit, běhat, skákat, nic moc nevydrží. Takže první kila půjdou do svalů.

    Kočko, povahu poznáš až tak za půl roku, až se vyhrabe z toho šoku, ve kterým teď je. Teď potřebuje hlavně jistotu a laskavě-pevný vedení, aby věděl, že už někam patří a jaký tam má místo. Bude se strašně snažit zavděčit, tak toho využij. (h)

  3. Blahopřeji, Velká kočko- jen si dávej pozor, že až si Pufosu zvykne na nový domov, aby se nestal příliš majetnickým a nechtěl ti šéfovat- jsi zvyklá mít psy od štěněte a tohle bude jiné.

   1. Já si myslím, že šéfovat nebude. Kamarádky dcera si vzala zuboženou fenečku ze Slovenska a je z ní závislačka, od Míši se nehne a poslechne na slovo. Ale ta byla v mnohem horším stavu, popálená hubená a zkrátka hodně špatná. To Pufínek je proti ní švihák lázeňský.

    1. Jak kterej. Nessy byla nejdřív zmatená a pak se šéfovat pokusila. Ale když jim člověk nedá šanci a když je ukočíruje v té době, kdy se snaží být strašně hodňoučcí (první týdny), spokojí se s tím místem, který jim člověk vykáže. Stojí jim to za to, že mají domov.

     Když to člověk neukočíruje a neukáže jim žádný místo, tak se můžou pokusit o to alfovské. Holt to záleží na lidským konci vodítka. 🙂

     1. Io, jsem moc ráda, že ses objevila a k tématu hovoříš. Já třeba žiju s pesima 25 let, ale útulkáře jsem neměla… neuměla bych poradit, byť načteno mám dost a myslím, že psy chápu. Jenže některé zkušenoszi jsou nepřenosné, řekla bych. (h)

      1. Ono je to v podstatě strašně jednoduchý, akorát to málokoho napadne.
       Pes je zmatenej. Pes se dostal jako dospělej do nový smečky, nezná svý místo v ní, nezná rozložení sil.
       Takže nejlepší, co člověk může udělat, je prostě ho začlenit do života smečky. Jako by říkal: My tu žijeme takhle. Tvoje místo je na téhle příčce hierarchie. Ber nebo nech být. Pes to vezme.
       Nejhorší, co člověk může udělat, je snažit se mu „vynahrazovat“ nějaký utrpení. Pes tohle pochopí jako smečku, která nemá alfu.
       Pro toho psa je základní zázrak, že vůbec získal smečku. Nic dalšího už nepotřebuje. Cokoli dalšího mu zbytečně zamotá šišku. 🙂

  4. Vypadá krásně, a teprve, až se vyloupne v plné nádheře, bude fešák. Užívej si, Velká kočko, ať vám to spolu klape.

 6. ještě mě napadlo, že poreferuju z amsterodamu? teda, hotel je v hilversum, město tak půl hodiny od centra amsterodamu, protože tady chris na tři měsíce pracuje. sídlí tu hodně televizních společností, tak ho bbc vyslalo aby tu vypomohl s jakýmsi novým počítačovým systémem či co.
  no tak jsme jeli do amsterdam centraal jak andy říkal, na kola jsme se vykašlali protože lilo, ale koupili jsme si celodenní lístky na turistický autobus a loď. má to výhodu, že člověk vidí o hodně víc než by kdy zvládl projít, je to s výkladem a na zajímavých zastávkách se dá vyskočit a zkoumat okolí pěšky. moc se mi líbily ty staré domy jak se naklání nad kanálama. zklámání byly musea. chris chtěl do anna frank musea, a já jsem chtěla možná rijkmuseum a definitivně van gogh museum. ale ty fronty byly neuvěřitelné, to jsem viděla jenom jednou v životě když jsme čekali ve frontě do eiffelovy věže. teda o tu frontu do van gogh musea jsme se i pokusili, protože jsem opravdu chtěla jít, moc jeho obrazy obdivuju, ale po půl hodině jsme odhadli, že je tak na tři hodiny a vzdali jsme to. chris mě teda utěšoval slovy „well, his paintings are a bit shit and he did chop his own ear off“.
  ještě jsme se prošli po čínské čtvrti a té vykřičené čtvrti, ale dost krátce, ten smrad marihuany všude byl fakt hustej.

  1. Takovy fronty do muzea? No, asi je tam hodne k videni. Ja jsem jednou stala dost dlouhou frontu s Chetem a nasima na prohlidku americkeho kongresu ve Washingtonu. Pred nama staly dve Rusky. Posleze se k nim pripojilo osazenstvo celeho autobusu ruskych turistu a zaradili se pred nas. Coz mne rozezlilo a napred slusne a anglicky jsem se jim snazila vysvetlit, ze tohle se u nas nenosi. Napred predstirali „no speak English“, tak jsem jim to, uz durazneji, vysvetlila rusky. Prej ty dve baby jim drzely misto. No, zacalo to vypadat troche huste, zenska, co vedla zajezd vypadala, ze mi snad jednu triskne,protoze jsem urazila rusky majestat, to zas rozhodilo naseho tatu a i muj mirny statny junak Chet zacal vypadat nebezpecne. Tak jsem dosla k parlamentni strazi, ktera frontu hlidala, situaci vysvetlila a cela pajezdka byla vykazana az na konec fronty.

    1. Jo, seš hustá a děsně neohrožená! 😛
     A mě se to strašně dobře čte – nesnáším vychcané šizuňky (dám prominou:)) a strašně mě těší, když jim někdy něco nevyjde. Dosta na tom, co jim vychází 🙁

     1. (inlove) Kdyz uz jsem se presunula az do Ameriky, tak nechat se rozhodit otravnym ruskym zajezdem – to jsem rovnou mohla zustat doma.

  2. Fronty na výstavu jsem zažila v Londýně. To byl snad dokonce taky Van Gogh! A vzdala jsem to. Fronty byly i v New Yorku, ale byly celkem rychlé a dobře organizované, tak ty jsem vydržela. Taky jsem měla na NYC týden, kdežto u Londýna jsem bydlela, takže ta vůle vydržet erodovala pomyšlením – zkusím to příště! (chuckle)

 7. fotky jsou moc pěkné. taky to jediné co jsem ze zatmění viděla. i když předpověď tvrdila, že bude sluníčko, tak jediné co jsme v londýně viděli byl vzrušující úkaz zamračené oblohy a deště. udělala jsem si čaj a posadila se k oknu,že se budu alespoň kochat nastalou tmou, ale stejně bylo tak zataženo, že nebyl rozdíl. škoda, další zatmění je prý až ve 2090 a to si nejsem jistá jestli uvidím, vzhledem k tomu, že je mi dneska 41

 8. První jarní den? No ano, když nevadí, že to jaro začalo až čtvrthodinku před půlnocí. V době zatmění byla ještě astronomická zima 🙂

 9. Taky jsem koukala přes svářečskou kuklu. A taky mi běhaly hlavou různé myšlenky na naši lidskou nicotnost, na nedostatek pokory a nafoukanost lidstva, jako takového. A byla to malá lekce přírody, jak snadno by s námi zamávala. Ale krásné to bylo, to jo!

 10. při zatmění Slunce jsem myslela na naši veram…tekly mi slzy a v práci si kolegové mysleli,že mě slzí od toho koukání do slunka…

  1. Jindřichu, blahopřeju! Máš moc krásnou dceru i vnučku! (inlove) tak ať jim to klape (h) (party) (f) (f)
   Moc vám to všem sluší, uvolněná, prima svatba 🙂

   Jo a kočky máš taky povedené! (blush)

  1. To je nádhera! Vcelku chápu, proč někteří lidé jezdí od totality k totalitě (myslím zatmění 🙂 ). Byli jsme v 1999 v Maďarsku, taky na to nezapomenu.

 11. Milá Alex – máš krásné zatmívací fotky. Já letos nefotila, neb jsem, hlupaňa, nechala foťák doma. Ale dívali jsme se – nejprve jsme použili svářečské kukly, pak jedna dobrá duše donesla skélko, tak jsme si ho pučovali a čučeli do slunka. Hezké to bylo.

  Tady jsou mé fotky z ledna 2011, tedy z minulého zatmění. Protože tenkrát bylo pošmourno a kouřmo, nepotřebovala jsem žádný filtr, to dneska nešlo.
  http://yga.rajce.idnes.cz/2011_-_Castecne_zatmeni_slunce_4.1./

  Jinak u nás, na rozdíl od Alex, bylo krásně a teplo téměř od rána. Odpoledne jsem šla s Toyou poprve jen v tenkém triku s dlouhým rukávem a tenkou vestou a bylo mi fajn. A ptáci řvali a kytky smrděly (:o)))))) – zkrátka jaro na postupu.

  1. Ygo, to jsou překrásné fotky! Když chci lichotit, řekla bych graficko-akvarelové (inlove)
   Díky za sdílení 🙂

  2. Teď jsem se na ty svoje fotky koukla a až mi zatrnulo – tenkrát mne ještě komentovala veram. Ech, děvečko zlatá, kdybych měla tu moc, tak to dnešní zatmění bylo především pro tebe (h) (h) .

  3. Ygo, hezké fotky i s křovíčkem. Také jsem si všimla komentáře od veram. Musím říct, že jak jsem se tam tak třásla zimou u lesa na stoličce, tak jsem na veram moc vzpomínala.

 12. Musím veřejně poděkovat Alex za šikovnost, rychlost a ochotu – jak jsem dnes odpoledne slyšela, že fotila zatmění, hned jsem žebrala o fotky… a Alex mi okamžitě vyhověla. (inlove)

  A co vy, koukali jste se?

  Jinak diskuze je otevřená úplně všemu – ať jde o jevy kosmické, meteorologické – začalo nám jaro (f) (f) (f)
  (sun) nebo prostě lidské. 🙂

  1. Alex, díky za nafocení, koukala jsem na to chvilkama v práci, zničila dvě staré diskety a ač prý se to nemá, koukala jsem přes ty dvě diskety, no stále ještě koukám, tak snad je to ok. Bylo to impozantní a jednu chvíli jsem si říkala, jak úžasné je to divadlo, jak se tam sune ten měsíc, měla jsem pocit že tu obrovskou kouli vidím.. a opět jsem si uvědomila, jak nicotná tečka jsme ve vesmíru, jak jsme v podstatě jen hvězdný prach a jak si o sobě myslíme, že jsme středem všeho.
   Nejsme. Stačilo by malé vychýlení Země z trasy a byli bychom v čudu raz dva přes všechny naše vymoženosti…

   1. Toro,
    takhle krásně bych to nenapsala (h) .

    Výhodou určitých pracovišť je, že kolegové vytáhnou dalekohled, filtry a diskety, pak všichni vylezou, pěkně se střídají u okuláru a nepovažují to za nepatřičný způsob, jak trávit dopoledne 🙂 .

    Ale fotky nemám, protože foťák pošel, jen jsem jej vzala do ruky. Tím víc díky Alex, že se rozdělila o své skvělé snímky.

        1. Já jsem šla zrovna dopoledne na polikliniku a před vstupem jsem narazila na hlouček sestřiček, které koukaly přes složené rentgenové fólie. 🙂
         Byly vstřícné a nechaly mě kouknout, když jsem je pěkně poprosila.

   2. Tak, tak Toro, někdy, když mne napadají hlubokomyslné myšlénky (a není to ani po bílém ani po červeném), tak přicházím k těm stejným závěrům jako Ty.

   3. Já jsem koukal přes CD a mraky – slunce bylo za řídkými mraky, takže bylo vidět 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN