BTW: Pro dobrotu za pitomce

12_1„A pamatujte, toto plemeno psa je samostatné, má svoji hlavu, svůj rozum. To není jako německý ovčák…“ Kruci, už zase! Kde se vzala ta touha vysvětlovat úžasné vlastnosti všelijakých plemen poukázáním na to, jak pitomí jsou němečtí ovčáci?

 

To jsem totiž tuhle zase přemýšlela, zda existuje hlídací pes, který by nehonil zvěř – to je totiž něco, o čem stále sním, protože všichni moji psi, jezevčík i ovčáci, ve svém mládí zvěř honili a moje nervy tak ničili. Protože jsem měla chvíli volnou, jen tak jsem si na psí téma googlila.

Líbí se mi pyrenejský horský pes, líbí se mi hovawart, co o ní mluvila Lída, tak mě zaujala i tibetská doga. Jenže když si člověk čte o těchto plemenech na stránkách jejich obdivovatelů, vyskakuje na něj klišé „necvičit jako německého ovčáka“ za každým třetím rohem. Vezměte si jen tyto dva úryvky ze stránek o pyrenejcích – jsou poměrně charakteristické.

 

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

 

Soňa Furstencellerová třeba napsala: „Pyrenej může skládat zkoušky poslušnosti, jsou u nás takoví, ale tvrdá výchova a výcvik alá německý ovčák, jeho krásnou ušlechtilou povahu akorát zkazí a dosáhnout můžete jen toho, že psa zlomíte a za a) se vás bude bát a poslouchat ze strachu nebo za b), v něm vzbudíte agresivitu a vychováte nezvladatelného tvora, kterého se později budete snažit zbavit.“

Co k tomu říct? Většina těchto tvrzení je pravdivá. Takto tvrdá výchova je ovšem k ničemu u každého psa, každý pes může být zlomen a zkažen. Eh, že by to byla odpověď na to, proč je mezi německými ovčáky tolik nezvládnutých psů?

V Norsku jsem přes Martu, svoji přítelkyni se psí duší, poznala paní Eli. Staré dámě tehdy bylo skoro devadesát let a Marta pro ni venčila mladičkou fenu německého ovčáka Nestu. Otec paní Eli měl chovatelskou stanici německých ovčáků už zkraje dvacátého století a sama paní Eli s vlčáky žila celý život. A tvrdila jednu věc, se kterou jsem se jinde nesetkala:

 

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

 

Německý ovčák je jemný pes. Miluje svého pána, potřebuje jeho pozornost, je na něj napojený, a není pro něj větší radost, než s ním pracovat. A nikdy svého pána neopustí. Když je zanedbáván, když ho jeho pán k sobě nepustí, když s ním krutě jedná, pak jeho duše trpí a pes se snadno zkazí.

Ach ano, to se přece o ovčácích říká? Kolie jsou jemné, nesnášejí hrubé zacházení… Border kolie pro vás udělá cokoliv, je nesmírně inteligentní, ale musíte s ní zacházet jemně a laskavě. Já bych dodala – s každým psem by se mělo zacházet laskavě! Důsledně, ale laskavě, s ohledem na jeho city. Tak proč by, kruci, měl být německý ovčák výjimkou?

Protože ho lidé vídali na svazarmovských cvičácích? Protože policejní a vojenští psi procházeli drsným výcvikem, jelikož lidé po německých ovčácích chtěli tvrdost a kontrolovanou agresivitu? Protože si je spousta lidí pořizovala proto, aby zastrašovali a přitom se jich vlastně sami báli?

 

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

 

Přejděme k druhému citátu. Napsala ho Markéta Langerová, která měla německého ovčáka a pořídila si pyrenejského horského psa. Uvádím ho tu proto, že tento názor je dost běžný u lidí, kteří si pořídili některé z molossiodních plemen:

„Ovčák je pes, kterému je nutné se neustále věnovat a neustále mu povely připomínat. Dle mého názoru to není pes s vlastním myšlením, vlastní osobností a rozumem. Po zvážení všech okolností jsem se rozhodla pro koupi pastevce. Psa, který má svůj vlastní rozum, své vlastní rozhodovací schopnosti a je ve zkratce řečeno „pan pes“.“

Hm. Co k tomu říct? Je možné, že moje vlčáčí holky jsou proti těmto psům prostoduché – nedokážu to posoudit, nikdy jsem molosse neměla. Ovšem oč bych měla život jednodušší, kdyby skutečně byly bez vlastního myšlení, osobnosti i rozumu!

 

Ilustrační foto: Marek a strašliví vlčáci:))

Ilustrační foto: Strašliví vlčáci:))

 

Zkusila jsem potlačit rozhořčení a přemýšlela o ovčácích na cvičácích a v praxi, plnících povely svých pánů, pilující výcvik k dokonalosti. Proč to ti psi dělají? Protože to potřebují, an netuší, co by jinak se svým životem udělali? Hm, hm. Tak o tom bych s úspěchem pochybovala. Protože to dělat musejí, když jim to nařídí jejich pán? Protože jsou úplně pitomí a neschopní vlastního uvažování – jak naznačují opovržlivé komentáře na téma výcvik německého ovčáka?

Nebo proto, že jsou mnohem shovívavější k nápadům svého pána, než většina jiných psů? Tak rádi spolupracují a dělají radost svému člověku, že snesou i bezduchý dril, který jiné psy spolehlivě otráví. A tady se dostáváme k jádru věci, k tomu, co mě na celé té situaci tak rozčiluje. Ti psi, pokud z nich někdo předem nevymlátil duši a nenahradil ji strachem, tohle všechno dělají z lásky. A proto jsou za pitomce.

Vidíte, jak moc lidské uvažování to je? A když se nad tím zamyslíte, tak v širších souvislostech nejde jen o vlčáky na cvičáku. Co je špatného ve společnosti, kde slušní, poctiví a ochotní lidé jsou tak často považovaní za… hloupé?

 

Dnes si můžeme povídat o psech a o výcviku – o ochotě, neochotě, tvrdohlavosti a především pak o motivaci u různých psů. To je jedno téma.

A to druhé je obtížnější: proč bývají slušnost, poctivost a ochota považovány v naší společnosti za slabost?

Aktualizováno: 23.2.2015 — 23:07

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. V děství na psa nebyly podmínky – centrum Prahy, peníze atd. Zpětně si říkám, že to bylo asi dobře. Měla jsem spoustu jiných dětských a mladistvých zábav a ač jsem odmala zvířata milovala, mít kočku bylo mnohem jednodušší. Nevím, jak pečlivě a svědomitě bych se byla starala o psa. Možná by chudák pes strádal. I později v manželství (při častém stěhování) by pes neměl snadný život. Takže jsem se nikdy vážně nazabývala myšlenkou, kdybych mohla mít psa, jakou rasu bych měla nejraději. No a pak nám tady spadla do klín Trixie a my už naštěstí měli podmínky si ji nechat. Trixie je úžaný pes a tak jsem se pochopitelně do pitbullů zamilovala. Kdyby nám do klína spadl NO, čivava, nebo jakákoliv jiná rasa, pes byl stejně milý jako Trixie, tíhla bych jistě zase k nim. My si Trixie nevzali proto, že jsme „potřebovali“ hlídače, nepotřebovali jsme ani chlupatého kamaráda (měli jsme kočky), vlastně jsme psa nepotřeobvali vůbec. Ale Trixie potřebovala nás a láska je to teď vzájemná. Myslím, že je hodně právě takových jako my – psa za ně a pro ně vybere osud. Jak tu bylo zmíněno, nemyslím, že je správné, když si lidé vybírají psa jako módní doplněk, pro obdiv druhých že dítě chce právě takovéhle štěně (nebo třeba i kotě). Nebo že tak která rasa je zrovna „in“, protože o ní byl film a lidé se bláhově domnívají, že ten jejich pes se pak bude chovat přesně tak, jak se choval ten ve filmu. Proto díky všem, kteří se rozhodnou pro určitou rasu nejen podle obliby (vzhledu, vlastností, velikosti) ale podle předem získaných informací a s vědomí, že psu dokáží poskytnout zázemí, které právě téhle rase odpovídá. A je jich tu mezi námi hodně. Jakékoliv hanění ras na úkor druhých považuji za velmi nespravedlivé. Ano, některé rasy mají v genech lepší výkony – chytrost, sílu, odolnost, vytrvalost – ale všichni mají myslím jedno společné – chtějí být milovaní, netrpět.

  Už rok bydlí naproti našemu vedlejšímu domu mladá rodinka (manželé a malá holčička). Pán je policajt od „K9 unit“, tedy má policeního psa – černého NO. Bohužel jsou to velmi málo sdílní lidé (až nejižansky), takže je vůbec neznáme (tedy ani jména). Celou dobu to zůstává jen pozdrav rukou na dálku. Skoro to vypadá, že se sousedským vztahům straní. Možná mají své důvody, my se ji rozhodně nevnucujeme. ale je to škoda, docela by mě zajímalo, jaké je soužití s policejním psem. Jejich sousedství má jednu výhodu. Pán zřejmě pracuje noční směny (auto zmizí k večeru) a přes den pak spí. Jeho policejní auto tak stojí celý den přes domem – vítaný „odstrašovač“ případných zlodějů okolních domů. Psa jsem zahlédla jen asi 4x. Vyběhne s pánem z domu, ten mu dovolí krátce se proběhnout kolem auta a pak šup na zadní sedadlo. Povel, který vždy od svého pána dostal byl jen přísný rozkaz, nikdy jsem ho neslyšela na psa mluvit mile, nebo ho pohladit. Nevím, jestli pes spí uvnitř s rodinou, nebo v nějakém kotci venku na zadní zahradě (má dřevěnou ohradu), tam jsem ho zaslechla zaštěkat jen asi 2x a krátce. Možná má tohle, na můj vkus chladné chování psovoda, důvod – jak tu už bylo zmíněno – aby pes příliš nepřilnul k jednomu majiteli, ale byl schopen stejně „věrně“ pracovat s dalším. Kdy, kam a jestli vůbec tenhle pán jezdí se psem cvičit nevím, možná to dělá vzadu za ohradou v úplné tichosti. Pes svojí černou barvou a stavbou těla budí respekt, ale zlý určitě není. Asi před týdenm jsem k večeru z naší garáže sledovala scénku. Pán se asi chystal odjed do práce. Zaslechla jsem hlasy a automaticky se tím směrem otočila. Pán zrovna nesl od garáže psí misku. Otevřel zadní dveře, na sedadle ležící pes se zvednul a pustil se do (na sedadlo položeného) jídla, nebo vody, neví co. A v ten moment se na zádech psa zjevila jejich asi 2 letá holčička (musela tam vlézt někdy dříve). Přes hřbet toho „černého ďábla“ přelézala směrem k rodičům, až mu se smíchem přepadla přes hlavu na zem – pes klidně pokračoval v jídle(pití). Pak se otočila a oběma rukama hladila psí čumák – pes zase nic. Rodiče stáli těsně u auta a tak jasně museil vědět na co se dívají a zda se o malou bát či ne. Pak pán zase psa v autě zavřel a všichni odešli do domu. Pes ležel v autě ještě asi půl hodiny, pak s pánem odjeli zřejmě na noční službu.

  Jejdajejda, teď koukám, jak jsem se rozepsala a při tom to vlastně ani není přesně k tématu (blush)

  Dede, moc držím palce tatečné vlčce, je vidno, že drvet ví jak pátrat po důvodu slzení a tak přeji, aby nakonec našel a vyléčil.

  A zase vele chválím fotečky !!!!

  1. Maričko, tos napsala moc krásně – jednak o Trixie, kterou jste nijak nepotřebovali, zato ona potřebovala vás (inlove) a pak o tom, co psi doopravdy potřebují. A mezi námi, nepotřebují to jen psi… (h)

 2. Když jsem byl dítě, tak jsme měli fenku německého ovčáka Mumy. Tak jsem jí říkal já, protože se jednou při hře zabalila jako mumie. Jinak se jmenovala Nostromo. Ona byla nepopsatelně chytré a mazané zvíře. Když nám jednou potok vyplavil sklep a zahradu a vypadalo to že bude stoupat dál, pomáhala vynášet věci. Takové, na které stačila, samozřejmě. Nepřekážela, pomáhala. Zaháněla mně z nebezpečného místa, aby mně, tehdy přitroublé špuntě, nestrhla voda. Byla úžasná. Když umřela, brečel jsem tak dlouho, že se o mně rodiče báli.

  1. Alasdaire, když má dítě svého psa, psa, který ho skutečně vezme za parťáka, je to dar – velikej dar! A ráda slyším, že tys to štěstí měl (inlove)

   U nás takhle fungoval pro Marka choďák Daník 🙂 Jezevčík kluky sice vychoval, ale byl celým srdcem můj, ne jejich. No a taky ráda vidím, jak vzniká pouto mezi malým Patrikem a Ari. Pokud se něco nezkazí, mohlo by to být také krásné partnerství! 🙂

 3. Já bych řekla, že z lidí, kteří jedním dechem tolik vynášejí pastevecká plemena a zatracují německé ovčáky nemluví nic jiného než bledá závist. 😛 Protože NO hravě ohlídá pozemek zrovna tak jako pyrenejský horský pes, ale pyrenejec nebude excelovat na cvičáku ani stopovat. Viděla jsem jednoho takového pyrenejce s vlastní hlavou, nádherný pes, ale když on se rozhodl, že se půjde právě tím jeho zvoleným směrem, pochodovala v závěsu za ním i jeho panička.
  Píšu to trochu v nadsázce, ale na druhou stranu – řekni mi, který pes je tak všestranný jako právě německý ovčák? Může hlídat, stopovat, dělat záchranařinu, pracovat jako služební pes, jako slepecký pes, pást stádo. Toho psa prostě baví se učit, baví ho pracovat, a to nejlépe ve spolupráci s lidmi, a že se to naučí rychle a perfektně je známka jeho inteligence, nikoliv hlouposti.
  To, že se psi učili drilem a jinými nevybíravými metodami, není jejich vina, za to můžou jen a jen lidi.
  Myslím, že mýty o německých ovčácích jsou stejně úporné a mezi obyvatelstvem rozšířené jako mýty o tzv. bojových plemenech. S těmi taky nic nenaděláš!

  1. Hanco, mluvis mi z duse. Na obranu NO davam odkaz z klastera nekde v Nove Anglii, kteri chovaji NO. http://www.newskete.org/newsketedogs.html
   Nevim, jestli to je tenhle klaster nebo jinej tam nekde, ktery vychovava NO jako pomocne psi pro handicepovane lidi. Videla jsem video, co ti psi dokazou – jako treba vytahnout pradlo z pracky, dat ho do susicky a jeste tu susicku zapnout.

   1. Hanko, to je moc zajímavej odkaz! A pro mě fascinující představa, jak jsou řádoví bratři a jeptišky zároveň psovody a vychovatelé štěňat 🙂

    1. Viděla jsem moc hezký film, kterak se v USA začalo se cvičením asistenčních psů – všichni psi byli z útulků a jejich cvičitelky byly dámy ze státní věznice – zlodějky i vražedkyně. A hlavní cvičitelka, která to vše vymyslela a zrealizovala, byla jeptiška. Bohužel jsem jméno filmu úspěšně zapomněla …

  2. Hančo, děkuju, napsalas to moc krásně! (inlove)
   Je fakt, že mýty se mýtí moc špatně! Ať už jsou na jakékoliv téma… v tom máš taky pravdu 🙂

 4. Já sama jsem psa nikdy neměla, ale vyrůstala jsem se psem. Neřeknu přesně, co to bylo za rasu, pamatuji se, že se vždycky říkalo – my máme vlčáka. Jmenoval se Astor, vypadal jak Ari nebo Beri, byl celý černý se žlutými odznaky na prsou a na předních nohou – na kolenou? prostě na kloubech předních nohou. Německý ovčák? Československý vlčák? Nevím. Vím jen, že to byl úžasný kamarád, který mi nikdy neublížil a který mě hlídal jako malou, který se mnou jezdil na sánkách z kopce a do kopce mě i sáňky tahal, že s ním strýc chodil na cvičák. Milovala jsem ho a je to pro mně vzpomínka na dětství – odešel, když mi bylo asi deset let, a to už byl starý, unavený pan pes, který špatně viděl, špatně chodil… bylo mu asi patnáct let. Když odešel za duhový most, jsem viděla poprvé mého strýce, chlapa jako horu, brečet…
  Jak jsou kočky falešné jsem taky ještě nezjistila. Možná jsou pro někoho falešné proto, že neskáčou, jak lidi pískají a to někteří prostě nerozdýchají, ale to není problém koček. Nevím, zda milují víc dům než nás, a zkoušet to nebudu. Mně stačí, že jsou s námi a že je nám dohromady dobře.
  Znám mnoho bezvadných lidí, ale znám taky pár lidí, kde kdybych si měla vybrat mezi nimi a zvířaty, volím jednoznačně zvířata.
  A podle mého názoru ti, kteří odsuzují, pomlouvají a hanobí ať už rasu psů, lidí nebo třeba opic, jsou ti, kteří sami se sebou nejsou spokojení, kteří sami nemají dostatečné sebevědomí a kteří tím, že se povyšují nad ostatní si vyrábí pro sebe mentální berličky.
  Sebevědomý a spokojený člověk tohle pro život nepotřebuje.

  1. Toro, pokud jde o falešný kočky – Manďák se o Penušku staral snad ještě pečlivěji než Melinka. A když už byl u Evy a přijeli na kontrolu k vetovi a on mě slyšel, tak se vydrápal z přepravky a připlácl se v té dodávce na okno. A pokusil se za mnou utéct.
   Kaštan si po půl roce u skorotchýně pamatoval, že nemám ráda, když mi krade z talíře a zatíná drápky do nohou. Že to druhé nemusí, protože ho z toho klína nenechám spadnout. A taky chtěl odejít zpátky se mnou.
   (Škoda že ani jedno objektivně nešlo. Ráda bych je měla u sebe.)
   Tolik k té kočičí falešnosti.
   Taky na ni nevěřím. 🙂

   1. Pridávam sa. Mýty o kočičáckej falošnosti sú blbosť. Mačky sú geneticky príbuzné tigrom a tiger nie je svorkové zviera. Preto mačky nepovažujú človeka za šéfa svorky, ktorého treba bezpodmienečne poslúchať.

    Minuš má tiež problémy s ľavým očkom, musím mu dávať kvapky, kt. si po každej aplikácii „vytrasie“ energickým zatrepaním hlavičkou 🙂 . Pri každom kvapkaní je to „vojna a mier“.

    Pri jednej návšteve u našich vetov som zbadala celú sadu náhubkov pre rôznych psov rozličných veľkostí. Vyslovila som pred sestričkou názor, že musia mať problém, keď treba ošetriť veľkého psa, ktorý sa bráni. Sestrička ma vyviedla z omylu. Podľa jej skúseností najväčšíe problémy sú s malými, uštekanými hryzliakmi a rekord drží čivava, ktorú nedokázali ošetriť bez náhubku (rofl) .

    1. Mačka se vycvičit dá, jen je to holt obvykle složitější než u psů a chraň cvičitele ruka páně před negativní motivací, to je pohřeb (nejen) výcviku. A falešné nejsou, falešní jsou jen lidé.

    2. Přemýšlela jsem o mýtu falešných koček a přišla bych s jednou teorií – mám dojem, že kočka, o jaké se takhle mluvila, byla polodivoká micka v hospodářství, která si ovšem z pána domu nic nedělala… proč taky? Pokud jí někdo krmil, nejspíš jí neco podstrčila kuchařka 😛 No a urazí-li někdo pánovu ješitnosti… je falešnej! (wasntme)
     Uznávám, je to vymyšlený narychlo, ale kdo ví? 🙂

 5. Tak jsem strávila s Berry víc než hodinu na veterině. Berry má už delší dobu problémy s očima, musím jí je vlastně denně čistit borovou vodou, občasná kůra atb sice na chvíli situaci vylepší, ale nevyřeší. Navíc kultivace ukázala, že žádnou zlovolnou bakterii Berry v očích nemá. Tak jsme dnes měli pátrat dál.
  Vet sice vzal v úvahu moji laickou diagnózu, že to asi budou slzné kanálky, ale hodlal zkontrolovat všechno. Tak nejdřív Berry měřil takovým papírkem množství slz. To bylo sice pro psinu popuzující (papírek v oku), ale aspoň výsledek byl v pořádku. Pak z ní udělal Berry Baskervillskou – kápl jí do očí fluorescenční roztok, aby jednak zjistil, jestli není někde poškozená rohovka, a potom sledoval, zda jedovatě zelené slzy projdou nosem nebo tlamou.
  Dvakrát popuzující, říkala Beruška zelenooká, leč stále zachovávavala klid. Zelená však jen stékala koutkem ven, nic neprošlo do nosu nebo tlamy, takže nastal čas propláchnout slzné kanálky. I byly jí do očí nakapány znecitlivující kapičky, chvíli jsme počkali a vzali Berry na vyšetřovací stůl. Tohle Beruška fakt nemusí, ale zase to zvládla, lehla si a nechala se trápit. Po delší době se podařilo propláchnout slzný kanálek na pravém oku, ale na levém se to prostě přes všechnu snahu nepodařilo.
  Znamenalo to, že chudák Berry byla mordovaná s očima skoro třičtvrtě hodiny v kuse, ani jednou nezavrčela, ani se nepokusila se ohnat, a nepokusila se pana doktora sežrat dokonce ani ve chvíli, kdy jsem se nedívala:)) Je fakt, že když jsem ji držela, tak jsem jí celou dobu vysvětlovala, že je moje kočička černá zubatá nejhodnější a že to všechno bude dobré.
  Když jsme skončili, tak povídám vetovi – vy si musíte myslet, že jsem blázen, když jí pořád něco povídám. A on se jen usmál, otázku bláznovství přešel a pravil, jak oceňuje, že je Berry tak skvěle zvladatelná. Že to není běžné. Tak jsem si říkala, že je lepší bláznivé špitání než vyceněné zuby:)) Nakonec, Beruška mi prostě věří.
  No a pokud jde o oči, tak jsme se dohodli na pozorování a podle výsledku buď budeme pokračovat u něj, ale Berry na to přispíme, nebo pojedu do Pardubic za doktorem Beránkem. Takže tak:))

  1. No páni, to byla teda statečná holka. To musí být pro veterináře radost, když je pes takhle vychovaný. Držím palce, ať vše dobře dopadne.

  2. Chudák malá Berry. Vypadá to, že tvoje laická diagnóza byla nejblíž, že? Teda, mordovat mi někdo bolavý oči skoro hodinu, tak vrčím, i kdybys mi šeptala, že jsem tvoje kočička černá zubatá. 🙂 Ať se berušce očka brzo spraví!
   (Taky špitám. Většinou mám na psovi ruce jenom tak položený, na kloubech, ale nedržím – dokud drží pes. Říkám si, proč mu způsobovat ještě další nepříjemnost. Jak se zamele, tak sevřu, ale dokud sama drží… Vet si zvykl. Respektive – když prohlížel Dondu, řekl mi, ať ji chytím víc, já broukla „drž, Dondo“ a vet si vzpomněl: „Aha, to jste vlastně vy.“ 😀 )

  3. To se tedy Berušce obdivuji a našim psům to budu muset číst na dobrou noc aby si vzali příklad.

   Luxík ten ledacos přetrpí ale Legýs by musel být uspaný.

   Jak je dnes téma o psím chování: Legy byl velmi hodný a trpělivý ale na veterině měla službu netrpělivá sestřička a když mu brali loni krev při podezření na otravu tak ho při vyholování pacičky asi škubla a on zakňučel a trochu se ohnal. A ona hned na něj lehala a ječela a cpala mu košík. Byly z toho jatky a od té doby je zle, nechtěl se nechat česat ani prostě na sebe sáhnout. Změnili jsme veterinu. Protože si tam asi pacientů neváží, vždyť jim nosíme nemalý peníz (shake) (punch)

   1. Ta ženská byla koza – takhle stresovat psa! (fubar)

    Náš pan doktor obvykle sestřičku nemá, pokud s ním není v ordinaci jeho syn. Pomoc má je na operace. Takže jsme na to byli jen my dva. Pan doktor je jemnej člověk (zvířata ho mají ráda) a já vím, že násilím bych stejně Berry neudržela. Tak jsem jí povídala a přidržovala hlavu a pomáhala otvírat víčka, když pan doktor s tou zahnutou jehlou hledat ten slznej kanálek. A fungovalo to dobře…
    Chudák Legýsek (inlove)

   2. A tys ji nechala?
    Je fakt že od doby co mám Vaška (nezvladatelný útulkový agresor), použitelné veteriny značně prořídly. Přitom tam nikdy nebyl bez náhubku a vždycky jsem ho bezpečně držela. Jenže když jedna vetka dělá kontrolu operační rány na břichu pohledem zpoza stolu ze tří metrů, jiná psa okřikuje aby nevrčel… Jak jiné je to u veta, co se posledně smál, že vrčí teda nádherně, ale on by si rád poslechnul jak dýchá.

    1. Já jsem byla v šoku a víc tu megeru nechci vidět, představ si, že tam Legy pustil z leknutí bobek a ona na nás ječela ať si to uklidíme a odneseme ven do koše, že by jim to tam smrdělo. Jak jsem psala ale penízky jim nesmrděly. Nevím proč si ji tam pan vet drží, /není mladá ani hezká/….
     My jsme chodili na veterinu k jiné paní doktorce, ta byla moc hodná ale odešla dobrovolně za Duhu, asi dohlížet na ta naše zvířátka, která už jsou tam.

     1. Takže ta ženská nejdřív vyděsí psa tak, až se tento po… a pak ještě ječí? Proč takovou práci vůbec dělá? A proč to nevadí doktorovi? Možná platí tak málo, že lepší personál u něho nezůstane… no, to jen domněnka.
      Udělalas dobře, že jste šli jinam. U nás ve Dvoře je víc dobrých veterinářů (praxi mají i ti, co pracují v zoo), ale já mám ráda toho našeho, právět pro tu laskavost a jemnost, kterou v sobě naprosto přirozeně má. Zvířata mu důvěřují. Kdysi ošetřoval mladého Kazana po otravě, znamenalo to pro psa spoustu injekcí a nepříjemností, a na té poslední kontrole se už Kazan ohnal – ne proto, aby trefil, prostě dal najevo, že už toho má dost. A pan doktor se zasmál, řekl mu, že už je hotovo a ještě před odchodem z ordinace ho pohladil. Kazan ho měl rád – a byl to právě tento pan doktor, který ho vyprovodil za duhu… (h)

   1. Dám. Uvidíme, jak to bude – dnes jsem ráno Berry ty oči čistit nemusela, ale jedno ráno úspěch nedělá 🙂

 6. tak i já přidám svou trošku do mlýna. Jak psala Jiřina, NO je plemeno, které zvládá změnu majitele. Proto ho využívají ozbrojené složky. Dřív československý vlčák si na jiného psovoda zvykal špatně mnohdy vůbec ne tak je vyměnili na NO. Co se motám kolem psů jsem slyšela různé názory na NO, jedni měli chodáky a na otázku proč necvičí s NO odpověděli, že je s nima jednoduché. Nakonec je stejně mají protože nic proti naše plemenu ale s chodákem díru do světa jaksi neudělali, oni, někdo jiný možná ano a já mu to přeju.
  Můj kamarád cvičí psi 100 let, figurant, rozhodčí, má ovčáka ale tvrdí o nich, že jsou hloupí, protože se nima furt musí cvičit, jinak zapomínají. Taky tvrdí, že s ovčákem musí umět cvičit každý protože je to pes pracovní a k práci vedený odjakživa. A že třeba konktrétně já kdybych měla ovčáka a věnovala se mu jak Terrymu tak by i četl 🙂
  jenomže já ovčáka nechci, jednou budu mít borderku a malinu 🙂

  1. Víš Pájo, zaujalo mě, že si na hloupost ovčáků stěžují lidé ze sportovních cvičáků, tedy těch, kteří toho se psy dělají moc a moc. Přitom třeba „náš“ policejní psovod, který s námi trénuje, má o ovčácích vysoké mínění (teď cvičí s bloodhoundem, např.) ale on cvičí psy pro praxi, ne pro sport. Je to laskavý člověk, s obrovskými zkušenostmi a co on o psech neví, už skoro nestojí za to vědět:)) A tak jsem uvažovala – proč se ta mínění tak liší?
   No a tak mě napadlo, jestli to od těch ovčounů není forma pasivní rezistence – to zapomínání. Jestli to není způsob, jak naznačit, že by se třeba daly dělat i jiné, zajímavější věci:)) Jak já znám svoje holky vlčáčí, tak ty by pasivní rezistenci zvládly levou zadní 😛

   1. to nevím z jakého důvodu jsou NO zapomětliví, vím, z jakého důvodu je zapomnětlivý můj nejšikovnější kerrýk, protože je dychtivý ( ne šílený 😉 ) a tak prostě se s ním musí všechno furt opakovat.

    no třeba jednou se ke mě nějaký dostane a pochopím 🙂

 7. Nemám psa a nikdy jsem neměla, takže se mohu vyjádřit jen naprosto laicky. Já za tím „shazováním“ povahy NO a naopak „vyzdvihováním“ povahy některých jiných plemen vidím bohapusté snobství, které nemá se psy samotnými nic společného. Mezi snoby jsou NO vnímáni jako příliš obyčejní psi, kterých je moc, má je kdekdo (a hlavně dřív je míval kdekdo), takže pochlubit se mezi takovými lidmi tím, že člověk má NO, moc dojmu a parády nenadělá. Zato pochlubit se vlastnictvím jiného plemene, pokud možno co nejneobvyklejšího a s co nejzáhadnějším názvem, to je něco jiného! A protože dotyční nechtějí ani sami sobě přiznat, že je to čiré snobství, vymýšlejí podobné „teorie“, kterých se chytají jim podobní.
  Mám kočky, takže často slýchám to, co tu napsala už Míša – „já bych kočky nemohl, protože jsou falešné“. Už mě to ani nerozčiluje, přijde mi to spíš k smíchu. Nikdy jsem nepochopila, co to znamená, že je kočka falešná. Kočka je prostě kočka, pes je pes, pták je pták atd. Jediný tvor na celém široširém světě, který dovede být falešný a předstírat ve zlém úmyslu, je bohužel člověk.
  Myslím, že slušní a poctiví bývají určitými lidmi vysmíváni vždycky, prostě proto, že v tom neumí chodit a nejsou schopni oststní „přečůrat“ a „vytřískat“ ze všeho, co se dá. Mohlo by se zdát, že dnes je situace horší, než kdy byla. Ale myslím, že není. Jen se o těch bezohledných vychytralcích víc mluví a oficiální propaganda jim bohužel nahrává (už řadu týdnů se mi například dělá nevolno, když si pustím zprávy, protože skoro večer co večer je tématem výše platů, zvyšování platů a výše majetku některých lidí, průměrné platy, ceny atd., takže vzniká dojem, že na světě není nic důležitějšího, než peníze). Ale ruku na srdce, copak jste vy sami také takoví? A vaši přátelé, ale i spousta dalších lidí, které denně potkáváte? Já nemám ten dojem, zdá se mi, že znám spoustu slušných a poctivých lidí a že se s mnoha takovými často nově setkávám. Jen prostě nejsou „tak zajímaví“, protože není co skandalizovat. Myslím si, že slušnost, poctivost a spolehlivost svůj kredit mezi lidmi má. Alespoň pro mne ano, a pro vás všechny určitě také.

  1. Také si myslím, že lidé v denním styku logicky upřednostní slušné lidi k jednání – aby ne. Jenom mám dojem, že obraz poctivého člověka není zdaleka tak cool, jak by být měl 😛 A že na tom budou mít svůj podíl média… s tím bych souhlasila.

 8. Různých psích plemen jsem za život měla.
  NO je král mezi psy neb v jeho poslušnosti je především pokora z lásky k člověku. Nikoliv vydrilovaná pitomost z nutnosti ani vynucená agresivita.
  A ne nadarmo se říká, že jaký pán taký pes. To k otázce druhé.

 9. Měla jsem několik psů za svůj život. Jezevčíka, greyhounda, slovenského čuvače. Teď mám zase jezevčici a tibeťanku. Každý byl jiný, ke každému se muselo přistupovat jinak. Ne vždycky jsem to zvládla na jedničku, ale všichni jakžtakž poslouchali. Jezevčík, když chtěl(většinou ano). Chrt poslouchal víc mého muže, tam to byla obrovská vzájemná láska. Čuvače jsme dostali jako velice zkažené štěně od „takychovatelky“ a byl celý svůj život hodně problémový. Ale byl hrozně hodný, aspoň na nás. Velice bázlivý pes, který si ze začátku ani piškot nevzal z ruky, co jsme s ním dokázali, bylo asi maximum. Tibeťanka je opravdu svá! Poslechne, ale předtím se musí rozmyslet, jestli je to v souladu s jejím vlastním názorem 😀 Já bych ovčáka mít asi nemohla, nedokázala bych ho zaměstnat tak, jak si zaslouží. Je to chytrý pes, který potřebuje hodně pracovat ( i hlavou) a já holt tolik pracovat nepotřebuju (chuckle)

  1. Lído, to je moc krásnej závěr, cos napsala! (inlove) Když koukám na rozdychtěnou Ari, tak taky občas mívám pocit, že trocha klidu a lenosti by nebylo na škodu… 😛

 10. Pekne napísané, Dede.
  Čo sa poslušnosti týka, náš jazvečík je úplatný – za kus jedla sa postaví aj na hlavu. Ak vie, že mám vo vrecku nejaké odmeny, celú vychádzku ma neukstále zrakom kontroluje, či náhodou nespravím nejaké gesto, ktoré sa dá vysvetliť ako povel. Ak s tým otáľam, niekedy mu prasknú nervy a dobehne sám od seba do predpisového „ku mne“ a následne sadne, ľahne, sadne, podáva labky… Skrátka predvedie všetko, čo vie. A ak poslúcha aj v prípade, že z toho nekuká žiadne jedlo, nie je to preto, že z neho niekto vymlátil dušu, ale naozaj len z čistej lásky – hoci sa pri tom tvári veľmi otrávene. Skrátka, lepšie sa mu vraj poslúcha, keď za to dostane niečo dobré 🙂 Najradšej však je, ak sa môže rozhodovať sám, predsa len, je to jazvečík, má svoju mimoriadne tvrdú hlavu. Preto na neho neskúšame nijkú tvrdú drezúru, brix je nekonfliktný, takže nám stačí, keď ovláda základné povely (hlavne pribehnúť na zavolanie – hoci v Brixovom podaní je to skôr o tom, že sa pomaly došuchce a tvári sa extrémne otrávene).

  1. Katko, žila jsem patnáct let s jezevčíkem, tak víc velmi přesně, o čem píšeš! (chuckle)

 11. Milá Dede, nebuď smutná, že tví psi se dávají strhnout k lovu (nebo aspoň ke stopování). Jednou nám jeden zasloužilý kynolog – takto se věnující sportovnímu stopování právě s vlčáky a dosahující s nima vynikajících výsledků – povídal, kterak ty jeho dvě šampionky taky zdrhají po čerstvé stopě a ač kynologii se věnuje padesáte let, nepřišel na to, jak je to odnaučit … tož tak.

  A k středoasiatům – majitelé stájí, kam kdysi chodila i Terka, si taky pořídili středoasiaty s tím, že TY SE ZÁSADNĚ NECVIČÍ. Dopadlo to tak, že k Darovi se bál přiblížit sám majitel, a když si Dar usmyslel, že ho nepustí domů, tak čekal ve stáji, až si to rozmyslí … A když zdrhli oba s Ašou do okolních lesů, tak bylo na problém zaděláno – všichni hledali psi. Hlavně, že to byli pejsci se svojí hlavou, kteří se zásadně necvičí.

  1. Ygo, radši si nepředstavuju, co mohl venku natropit pár středoasiatů, které nebylo třeba cvičit… 😛

   Jinak díky za útěchu 🙂 Ony holky jsou už v podstatě v pohodě, když si občas odběhnou, tak se rychle vracejí. Jenže jsme se ještě nedostaly k tomu, aby nikdy neodběhly, no. Jinak jsou poslušné, zvlášť ve městě umějí okouzlovat synchronizovaným provádením povelů a já nikomu neříkám, že pořád ještě nemám pořádně zvládnuté ty nesynchronizované. (wasntme) Holt se nejdřív musím nechat vycvičit já!

 12. Ovčák nemůže být tak blbej, jak všeobecné tvrzení praví. Jen existuje spousta nudících se a nezvládnutých psů, je to oblíbený dvorkový pes, který má ječet a spouštět hrůzu, až se ho nakonec bojí i vlastní majitel, který se nikdy ani nepokoušel ho něco naučit, protože „však si na dvorku poběhá a jinde být nemůže, protože všechno zničí“. Bodejť.
  Mám jiný extrém- hloupé gaučáky. Gaučáky, co se nic nenaučí, jsou úplně pitomí a jen spí na pohovce. Je pravda, že loveckou práci nedělají. Dům hlídají. Naučila jsem je hlavně blbiny (oběhni mě, projdi mi mezi nohama, mrtvý pes, válej sudy a tak), ale za důležitější považuju to, že venku se na nikoho neprsí, jdou se mnou v přírodě i bez vodítka, neutíkají ( i když by rády, protože když bažant uspokojivě plácá křídly, je to labůžo) a do lesa nelezou, pokud tam nejdou se mnou u nohy. Což jsou schopnosti, které tu nemá spousta „pracovních“ psů.
  Ale zažité pověry dělají své.

  1. Matyldo, ty jsi sama takový vymítač mýtů – tvoje holky jsou ti nejsportovnější a nejšikovnější gaučáci, jaké znám! (inlove) A líbí se mi, že je odvoláš i od plácacího bažanta… Já sama za sebe jsem vděčná, že u nás prakticky žádní bažanti nejsou 😛

 13. K té první otázce DEDE se nemůžu zodpovědně vyjádřit, neboť jsem a byla jsem bezpsí. Mě ale stejně tak rozčiluje klišé, když se o kočkách tvrdí, že jsou falešné a milují jen dům a ne svého páníčka. Tak to není. Honásek i Fousín a věřím, že i ta naše složitá kočičí osobnost Hepinka, milují svého člověka. Jen oni to nedávají tak moc najevo. Páníček si na to musí počkat, pak to ale stojí za to.

  K té tvé druhé otázce: proč bývají slušnost, poctivost a ochota považovány v naší společnosti za slabost? Já Ti nevím DEDE. Vím, že ani za první republiky nebylo vše růžové. Ale myslím si, že lidé si dříve vážili slušnosti, poctivosti a ochoty. Po další válce za těch 40 let komunismu jsme nějak všichni zhrubli. A naše děti a vnoučata, čeho si mají vážit . Když vidí, že vítězí různí kmotři a ten kdo má peníze.

  Jak ráda bych věřila, že se vyplní výrok mého pana prezidenta Havla :
  „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

  Míša

  1. Míšo, jako obvykle – stručně a krásně k věci (inlove)

   A věřím, že o lásce svých koček se nemusíš přesvědčovat – to prostě víš 🙂

 14. Klasická otázka – je chytřejší pes, který ti popadesáté přinese aport, nebo ten, který ti ho podruhé odmítne přinést s tím že když to chceš, nemáš to zahazovat? Je chytřejší pes, kterému stačí věc zakázat jednou, nebo ten který totéž zkusí ještě z dvaceti jiných stran, protože co kdyby to tudy náhodou prošlo?
  Ale jinak srovnání choďáka a bígla jsem měla dva roky doma a je to fakt úplně jiná planeta. Nelze říct co je lepší – pro mne jednoznačně bíglí paličatost, jiní by tohle nesnesli a potřebují právě ovčáckou oddanost. Ostatně od toho máme tolik plemen, aby si každý mohl vybrat to svoje (chtělo by to ovšem při výběru zapnout i mozkové buňky, ne jen „ten je krásnéééj“).
  Druhá strana mince – výcvik je přece jen pro velké psy, my toho našeho šmudlíčka přece nebudeme drilovat – a šmudlíček útočí na jiné psy, nereaguje na přivolání (ani na cokoliv jiného) a jediné co majitele přiměje psa aspoň nějak odlovit je upozornění, že jestli to rychle neudělají, budou si ho pak sbírat po kouskách. Když ono je to tak loštomilé a odvážné, ono si to troufne na velkého psa – a povinností velkého psa je zřejmě klidně stát a nechat si okusovat kotníky :@

  1. Petro, dnes se podepíšu pod tebe, v prvním a druhém odstavci píšeš přesně to, o čem já jsem přemýšlela, jak to napsat.
   A s posledním také souhlasím a mám bohaté zkušenosti: moje psy naštěstí nikdy nezajímala zvěř v lese, zato byli oba „psožraví.“ Knírač Ernie z principu (a možná jako důsedek zážitku, kdy ho jako štěně ošklivě pokousal NO právě s takovým tím vychováním „dáme štěně na dvorek, protože tam vlčák prostě patří, a dál vůbec nic nepotřebuje). Hovawart Assim měl pár úhlavních nepřátel, jinak byl odvolatelný, cizí psy míjel u nohy v klidu, ale právě především kvůli takovým těm loštomilým a odvážným nosil venku náhubek: tušila jsem, že by odvážný psík opravdu nedopadl dobře.

   Co se týče výběru správného psího parťáka, taky nezbývá, než souhlasit: já jsem člověk hodně introvertní, nejsem obecně nějak „ňuňací a muchlací“, potřebuji dost osobního prostoru: asi by mě až rozčiloval pes, který by na mně neustále visel očima a byl mi za patami na každém kroku. Nebo pes hodně aktivní, s neustálou potřebou vymýšlet mu nějakou zábavu: s takovou borderkou bychom se ze sebe asi brzy zbláznily navzájem 😀 Taky mi nikdy nevadilo, že moji psi se nekamarádí s cizími lidmi a bylo potřeba dost myslet na to, že psisko si prostě „svoje“ ať už páníčky nebo zahradu docela hlídá.
   Ale znám dost lidí, kteří mají požadavky nastavené naprosto opačně, a vůbec se jim nedivím. Tak ještěže těch psích plemen máme tolik, že si to své musí s trochou snahy najít snad každý.
   Bohužel pak znám i dost takových těch „nám se ten husky/ohař/setr/akiťák prostě líbil“, ale to je jiná kapitola 🙁

   1. Ano, dámy, souhlasím vlastně se všemi vašimi vývody. Tak třeba vím, že já bych si nepořídila teriéra – asi bychom ze sebe navzájem vyletěli z kůže (chuckle)
    Vím, že s ovčáky se vlastně flákám – a nevadí mi to. Zvládla jsem paličatého jezevčíka, vychovala jsem s ním malé děti a měla jsem ho opravdu moc ráda, ale momentálně mi prostě ovčáci vyhovují. Nevím, jak vyhovuju já jim – z jejich potenciálu čerpám jen málo, ale věřím, že je jim se mnou dobře (aspoň na to vypadají:))

 15. To je téma přímo výbušné.Já jsem NO nikdy neměla,na cvičák tehdy Svazarmovský,jsem chodila od svých 13 let.A podle mě názor na NO vznikl proto,že NO byli klasickými služebními psy.Byli !dělaní“ na to,aby snášeli změnu psovoda.Snášeli i dril který tehdy na cvičácích převládal.A i nyní lze najít NO kteří složí potřebnou zkoušku s cizím psovodem za měsíc.Od té doby s ním vlastní pán nic nedělá protože to sám neumí.A pak se diví,že pes nic neumí i když ho přece nechal vycvičit.Ono to opravdu není ve psech ale v lidech.Pes který je pracovní,bude procovat i s jiným člověkem,ne jen s vlastním pánem.A takových pracantů je nejvíc právě mezi NO.A třeba i taková borderkolie bude pracovat s tím kdo jí to umožní,to je také jedno z plemen které chce stále něco dělat.

  1. Jiřino, s cvičením s cizím psovodem mám zajímavé zkušenosti 🙂 Když jsem chodívala na cvičák s Nazgúlama (chodští psi), tak když si je na ukázku vzal „do ruky“ místní cvičitel, tak jsem jen koukala, jak dobří by ti psi mohli být, kdybych já jako cvičitel za něco stála.
   Tentýž člověk, tatáž situace o několik let později:
   Berry se proměnila v tupý kožešinový pytel, který se odmítal hnout a byl by musel být po cvičáku vláčen. Byla mi vrácena pro nepřekonatelnou pasivní rezistenci 🙂
   Za další dva roky – tentýž člověk a Ari:
   Ari odmítla jakkoliv spolupracovat a vypadala, že hledá příležitost, jak by jen mohla toho chlapa kousnout. A na mě koukala plná zrazené důvěry – jaks mě mohla tomu chlapovi dát? No, taky to netrvalo dlouho.
   A to přitom je ten cvičitel fakt dobrej a s útulkovými psy (u cvičáku je i útulek) dokáže málem zázraky. Ne však s mýma holkama…
   A pokud jde o napojení, tak mi to vlastně dělá potíže s Berry na stopách – potřebovala bych, aby byla mnohem samostatnější a pořád mě nekontrolovala! 🙂

   1. Pod pojmem dát vycvičit,jsem mínila,že pes je na nějakou dobu dán na výcvik a je vráce po složení zkoušky a třeba i uchovnění.
    S mojí Ritou teď cvičí jedna mlaDÁ holčina z klubu.Od začátku si holky !sedly!,já jsem ale nesměla nikam jít.Když chtěla s Ritou běhat výcvikářka,nešlo to,Rita stávkovala.Teď,když jedeme na ukázky agility,běží Rita i s dětma,samozřejmně za pamlsek.
    A on je taky rozdíl v tom,že naše holky jsou naše,žijí s námi,jsou členy rodiny.To se nedá porovnávat se psy,kteří znají jen kotec.

    1. Aha, díky za vysvětlení, to mě nenapadlo. 🙂 Holky zvládly od podzimu už třikrát ten psí hotel, to je maximum, kdy byly někde samy, holt to jinak nejde, když už kluci nejsou doma. Na výcvik bych je nikomu dát nemohla, jsou to krapet závislačky:))

     Jiřino, já mám okno – Rita je jaké plemeno? (inlove) Máš kliku, že máš holčinu, kterou má pes rád a se kterou se vyřádí. Našim holkám strašně chybí Marek…

     1. Rita je knírač střední,černý.A máš pravdu,mám štěstí na Lucku,která s Ritou běhá.Kdyby jí nebylo,neměla by Rita tolik pohybu a zábavy.Takto už má vyběhané M2,moc jí agility baví,těší se na cvičák i na závody.

 16. Každý pes má svůj rozum, který dovede nejen náramně využívat ke svému prospěchu. Z mého pohledu jsou ovčáci hodně chytří, když nejsou uvázáni na řetězu. Pak jsou zatrpklí a zlostní. Na kolii opravdu nemůžeš být tvrdá, když ji někdo ublíží tak z ní udělá bojácného psa od kterého nevíš co můžeš očekávat. S jiným plemenem nemám zkušenost, s koliemi žiji už 32 let a stejně je každý jiný.

  1. „Na kolii nemůžeš být tvrdá…“
   Proto má Melly přezdívku Honorární kólie. To, co se jí stalo předtím, než se dostala do útulku, jí udělalo na její jemné dušičce takový šrám, jaký jsem ještě neviděla.
   Jak píše někdo nahoře – každej potřebujeme jinýho psa. Já mám Dondu, protože jenom z klidný Meliny (s občasnýma záchvatama paniky z děsivých autobusků) bych rostla jak jasan. 🙂 Donda je pes, kterej se pohne, když změním pozici u stolu: Jdeš? Jdeme něco dělat? Už? Konečně? Melina je pes, kterej je zalezlej v bezpečným pelechu a kterýmu musím říct, už oblečená na procházku: Melly, vylez, jdeme ven.
   Lidi kolem mě se usmějou na Dondu, ale radši mají Melinu. Protože nedělá tolik blbostí.

   Ostatně – jak by mohli být vlčáci hloupí, když jsou ovčáci? To mi hlava nebere. Vlčáci blbí a borderky vrchol inteligence? Vždyť dělají stejnou práci! Každej jinak, ale výsledek má být srovnatelnej. (think)

   1. Melly, kolie honoris causa
    ví, jak skvělá je v pohybu pauza.
    Donda holt pauzy nevede
    Kdykoliv se k akci rozjede.

    (A.MC.- Kinematické mapování kolií)

 17. nebylo milejšího a něžnějšího kamaráda a přítele, než byl Šarik..uměl pouštět hrůzu, ale vzápětí byl rozchechtaným uličníkem, co by za objetí a úsměv duši dal…a jsem Dede na tohle přirovnávání stejně háklivá jako ty…

 18. Dede, plně chápu tvé rozhořčení – já to beru jako urážku Nazgúlů i AriBeri a nevěřím, že když by někdo mlátil jeho pána, že by ovčák zůstal v klidu.Naproti tomu kdo chce psa s vlastním rozumem, ať si pořídí jezevčíka, pak uvidí jak pes samostatně uvažuje :))

  1. Chichi Falowo, jako člověk zocelený jezevčíkem víš dobře, co říkáš! Jezevčíci jsou skutečně osobnosti (inlove)
   Popravdě, mnohokrát jsem si říkala, jak je dobře, že ti velcí psi nemají jezevčičí povahu… to by nemuselo dobře dopadnout 🙂

 19. Psa nemám a tak sa nemôžem vyjadrovať k výcviku psov. Ale služobní psi ( to sú väčšinou NO) bývajú „hlúpi“ práve preto, že ich zlomia surovým zaobchádzaním a bezduchým drilom. Je známy prípad, keď služobný pes spôsobne vykonával príkaz „Zostaň“, zatiaľ čo o 20 metrov ďalej chuligáni mlátili jeho psovoda.

  A odpoveď na druhú otázku? Pretože terajšia spoločnosť je viac materialistická, ako tá, kt. mala „vedecký materializmus“ v svojich stanovách.
  Človek je hodnotený podľa toho, aké má postavenie a aký má majetok – jedno akým spôsobom to dosiahol.
  Platí „Človek človeku vlkom“. Aj keď teraz urážam vlkov, pretože vlci sú veľmi sociálne bytosti 🙂 vrámci svojej svorky.
  Po roku 1989 sme sa nedopracovali k modernej spoločnosti západného typu, ale ku kapitalizmu začiatku 19.storočia, kde materíálny zisk je postavený nadovšetko. A kto má nejaké také „zbytočnosti“ ako je slušnosť, poctivosť a ochota je looser, kt. nič nedosiahne.
  Ako spieva Richard Muller:
  “ Štěstí je krásná a přepychová věc, ale prachy si za ni nekoupíš“.

  1. Jejda, to je dneska téma….
   Já se musím přiznat, že takovéhle příměry používám také, když vysvětluji povahu NF. ALE nemyslím to tak, že by němečtí ovčáci a vlastně všechna služební plemena byla tupější. Ne, byli vyšlechtěni pro velmi úzkou spolupráci s člověkem, který chce, aby se psem pracovali jako jeden organismus. Ne tak třeba lovečtí psi, kteří musí pracovat jinak a už vůbec ne vodní záchranář, pokud je shozen z vrtulníku k lidem ve vodě. Tam se musí sám rozhodnout, jak bude pracovat a jakou metodu, kterou ho naučili, použije. Navíc to má tak zabudované v genech, že se to vlastně ani učit nemusí ( pokud není Mařka ). U NO a ostatních služebních plemen chce člověk naprostou poslušnost a ovladatelnost a já musím smeknout před těmi psy, kteří přes svoji přirozenost poslouchají. I když milovníci vlkoidů prominou, ale mě se nelíbí. Mám ráda trochu rozplesklé čumáky, medvídky, klauny…
   A k tomu druhému – to snad není jen záležitost dnešní společnosti, to se táhne historií lidství. Bohužel vedou ti draví, my slušní jen nemůžeme vyskočit ze své kůže a začít se chovat dravě. Já si nestěžuji, myslím, že když to sečtu se mi vyplatilo patřit mezi ty “ slabé „

   1. Máš pravdu Inko, to šlechtění se na povaze psů strašně moc projevuje. Vlčák není specialista, jako foundlák, tak holt vždycky potřebuje vědět, co se po něm chce.
    Jinak svého času jsem na NF moc toužila, ale pak jsem si rozumně řekla, že je to na mě prostě už moc velkej pes – stejně, jako ten pyrenejec…
    A pokud jde o lidi, jsem taky za slušňáka (a troubu, kolikrát), ale neměnila bych. Už jen proto, že bych jinak nejspíš nepotkala tolik bezvadných lidí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN