BTW: Předjarní doba ledová

0217dar5_1Jak nadějně silné únorové sluníčko umí obyvatele měst příjemně zahřát, tak lidem žijících ve vyšších nadmořských výškách, kde sníh není pouhou pohádkou na dobrou noc, umí připravit silnější zážitky – v tomto případě dobu předjarní dobu ledovou.

 

Zatímco na loukách, polích a v lesích sníh se sluníčkem přívětivě měkne a zubatější je jen za mrazivých nocí, něco jiného znamená denní slunce a noční mráz pro sníh uježděný a ušlapaný na cestách a pěšinách. Z toho se stane led, a za deště mokrý led, což je asi nejděsivější podoba ledu. Pokud je člověk přírodní a psí, musí předjarní době ledové nějakým způsobem čelit – zůstat doma se dá tak jeden den…:))

 

Doba ledová v celé kráse - Nordmarka, březen 2008

Doba ledová v celé kráse – Nordmarka, březen 2008

 

Tady musím podotknout, že ve městech je předjarní doba ledová jen výjimečným jevem, sníh bývá obvykle z cest uklizený a místa, kde není, se obvykle dají obejít suchými cestami. Ovšem nejspíš jste si už v tomto odstavci všimli nadbytku slova obvykle – prostě pokud žijete na horách nebo v jejich blízkosti, nemůžete si být ani v únoru jisti tím, že chůzi jen tak ustojíte.

 

Psi mají drápky a čtyři nohy... člověk ocení drápky na botách, aby z něj nebyl taky čtyřnožec:))

Psi mají drápky a čtyři nohy… člověk ocení drápky na botách, aby z něj nebyl taky čtyřnožec:))

 

Za sebe musím říct, že nejhorší dobu ledovou jsem zažila v Norsku. Cokoliv u nás se tomu opravdu neblíží a to ani ne tak intenzitou – i u nás umí být řádně kluzko – jako spíš vytrvalostí. Tamní skalnatá a dlouhodobě prochlazená půda je prostě proti tání odolná, byť denní teploty šplhají vysoko nad nulu.

 

Detail vodou vykotlaného ledu na cestě

Detail vodou vykotlaného ledu na cestě

 

A kde byl ušlapaný nebo uježděný sníh, tam vznikne led a ten led drží. Neplatí to jen v přírodě, ale i ve městě na místech, kde se nesolí, ale jen pluhuje. No a člověk se s tím musí vypořádat. Do jisté míry mohou pomoct slušné boty a trénink. Ale led je led, takže oboje vám může být k ničemu, byť zrovna nepotáhnete těžké tašky nebo psa na vodítku.

 

Moje současné pružinové nesmeky - v Norsku jsem dávala přednost bodcům:))

Moje současné pružinové nesmeky – v Norsku jsem dávala přednost bodcům:))

 

Po několika nepříjemných pádech a vícečetném zoufalství, kdy jsem v kopci uvažovala, zda by to po čtyřech nešlo přece jen líp a přes kritická místa mě převáděl drahoušek Kazan, jsem to konečně vzdala a koupila isbrodery, neboli česky nesmeky. Lidi, to byla úleva! Přiznám se, že se mi v tu chvíli moje předchozí hrdost (to přece MUSÍM zvládnout) začala nebezpečně připomínat spíš umíněnou zabedněnost. Odchodila jsem na nich nemálo kilometrů a samozřejmě jsem se s nimi přestěhovala i domů.

 

Pružiny - detail

Pružiny – detail

 

A tak je mám. A používám, dokonce i ve sněhu, nejen na ledu. Když mám na pásu uvázané tažné vlčky, musím dokázat brzdit i jinak, než hulákáním povelů. Ve městě je ovšem při náledí nenosím – připadám si blbě. A zakazuju si myšlenku na to, jak na tuhle větu vzpomínám s trpkostí se dívajíc na vlastní zasádrovaný kotník:))

 

Drápky - odlehčená verze

Drápky – odlehčená verze

 

A tak se dnes ptám na vaše ledové zážitky: zkrátka, jak se kloužete vy? Vyzkoušeli jste někdy nesmeky? Máte nějakou jinou fintu, jak přežít na zledovatělých cestách? Nebo aspoň příhodu?:))

 

Drápky - upevnění

Drápky – upevnění

 

PS

Pro zajímavost: ve chvíli zoufalé nouze prý pomohou ponožky přetažené přes boty. Nevím, nezkoušela jsem to. Asi jsem nebyla nikdy dostatečně zoufalá, nebo neměla tak velké ponožky. Ale o ponožkách na auto vím – nabízeli mi je v Norsku, když jsem se před cestou do hor ptala na sněhové řetězy. Doteď mě mrzí, že jsem to nezkusila, vypadalo to dobře:)) https://www.youtube.com/watch?v=WYjIDvSdzHQ Popravdě s norskými zimními pneumatikami jsme všude dojeli i bez řetězů…

 

Prémiové foto - Daník na výsluní, za ním zamrzlé jezero (duben 2008, na ledě se ještě dalo chodit - a klouzat:))

Prémiové foto – Daník na výsluní, za ním zamrzlé jezero (duben 2008, na ledě se ještě dalo chodit – a klouzat:))

 

Kazan tamtéž - aneb předjarní dobu ledovou bývá možné obejít, na sluníčku umí být i sucho:))

Kazan tamtéž – aneb předjarní dobu ledovou bývá možné obejít, na sluníčku umí být i sucho:))

 

Aktualizováno: 16.2.2015 — 21:53

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dneska jsem se nemohla odtrhnout od fotek tvých mých srdcových pejsanů. Jestliže černá a bílá jsou princezny tak Kazánek s Daníkem byli psí králové ale takoví milí králové

 2. Milá Dede, byla jsem tu už ráno, přiznávám se. Ale jak jsem viděla Daníka a Kazana, normálně jsem se rozbrečela. Je mi po nich strašně smutno, Já vím, vím, že máme nové kamarády a jsme šťastni ale něco neodchází ale zůstáva.
  Ti bratři v triku byli tak nějak psi všech tady,nádherní kluci. (h)
  Dnes u nás bylo krásně,klouzala jsem dvakrát kolem rybníka a poldru, všichni se vylítali, Babu statečně šlapala s námi.Taky jsem si zajela na Rusavu, trošku jsem polyžovala, ach ta svoboda a dokud jeden může. 🙂
  Jinak ještě kolem dokola klouže, hlavně ty vyšlapané cestičky, nesmeky mám, bohužel jsem je jako vždy dobře uschovala a nemůžu je najít.

  1. Taky jsem na fotky Daníka a Kazana koukala s dojetím, byli nádherní a jsou nezapomenutelní! (inlove)

 3. Když je ledovice, tak se radši kloužu. Radši řízeně než neřízeně.
  Ale. Jednou, kdysi dávno, zamrzla přehrada a já šla na brusle. Což o to, na těch bruslích to šlo, ale ty pohorky, to bylo teda něco. Byly ještě pěkně historické, předrevoluční, dobře prošlápnuté, koženej vršek, dvoje fusekle do nich šly vzít, indulonou mazané… ovšem až do toho dne jsem netušila, že nemají podrážku gumovou, ale jakousi rádobygumovou, vpravděplastovou.
  Lidi, koikrát jsem na nich sklouzla zpátky z toho kopečka k těm přezouvacím lavečkám na břehu, to si už radši nepamatuju!
  A nebýt Penušky, která mě nakonec hrdinně vytáhla, tak tam jezdím dodnes. (rofl)

  1. Io, já si penušku pamatuju jako docela malýho pejska… to musel být pohled, když ti pomáhala, beruška penušatá! (inlove)

   1. Jo, lezly jsme po osmi. 😀 Ona se uměla – a Melly to taky umí a Donda se to učí – celá zpevnit, člověk se jí pak opřel o kohoutek a tak dokázal malej osmikilovej pejsek zvednout osmdesátikilovýho člověka. Penuška se ještě uměla dobře postavit a zarýt drápkama, takže jsem se jí chytila za ramena, ona mě vytáhla o krok, opatrně odcouvala (já se jí furt držela), zase se zaryla a zpevnila, já se přitáhla – a tak až nahoru na kopeček.
    Na skály, kam nevylezla, jsem ji zase vyšťouchávala já a ona mi potom dávala shora tuhletu záchranu. Akorát jsem na ni musela dosáhnout rukama, jinak to nešlo. 🙂

    1. Fakt i osmdesátikilový lidi tak zvedala – ty staříčky! Beruška penušatá. (inlove)

     Jo, Donda půjde na rentgen kyčlí, příští pátek. Levá narostla dobře, pravá trochu hůř, tak abychom zjistili, jak moc a co konkrétně máme cvičit.
     Taky od té Penušky nemusí opisovat kraviny… Penny celej život vtáčela pravou zadní… Předníma ťapala rovně, zadníma jak modelka. 😀

     1. Mně tak pomáhal Kazan, ale ten měl pětatřicet kilo a byl to kus psa 🙂 Ale chápu pointu…

      Držím palce Dondě na tu kyčel (inlove)

      1. Tý jo, Kazan byl kus psa. No ty moje krásky taky nejsou tintítka – Aira má 26 kg, vypadá jak reklama na hlad, Ellie má tak 28 kg, Fleur si i přes snahu ji zhubnout drží všemi zuby váhu kolem 30 kg. Holt zasloužilá matka po čtyřech porodech. Zítra jedeme naposledy za ženichem, od léta už bude Fleur mezi veterány, uteklo to …

      2. Má tendenci sedat na půl zadku s kolenem ven, krasotinka pubertální, jako Kazan tady na fotce. (h) Radši plaším včas, dokud ještě roste. Náš vet je skvělej ortoped, takže pokud existujou nějaký cviky, jak krasotinku pubertální přimět, aby se chovala jako dáma a nelikvidovala si rostoucí kostru… 🙂

       1. Obávám se, že pokud má blbé postavení kloubu (DKK), tak s tím cviky nic nezmůžou, to je dané. Jen by jí mohly pomoci posílit svaly, aby se jí zbytečně rychle neopotřebovával ten postižený kloub. Existuje i chirurgické řešení, ale nevím, jestli se to vůbec v Česku dělá, finančně to bude asi náročné.

 4. O zakoupení nesmeků jsem už několikrát vážně uvažovala, naposledy loni po Vánocích, poté, co jsem sebou praštila na čerstvě napadaném sněhu, pod nímž se zákeřně skrýval led. Odnesla to naštěstí jen sedřená dlaň. Tak myslím, že na příští sezónu se už vybavím.
  Letmo jsem koukla na nabídku nesmeků a objevila jsem dokonce i protiskluzové nalepovací plošky na lodičky vhodné proti uklouznutí na tanečním parketu nebo v kancelářských prostorách. 🙂

  1. Chicht Hančo a já si trubka myslela, že při tanci se člověk tak trochu sklouznout musí (rofl) To v kanceláři to je jiná 😛

   Já jsem už letos sletěla víckrát, ledu už bylo dost. A nesmeky byly pokaždé pečlivě uložené v autě… (wasntme)

   1. Tvoje nesmeky v autě mi připomínají, kolikrát jsem za poslední rok zmokla- ale deštník jsem pokaždé v autě měla! 🙂

 5. Nesmeky by byl idealni doplnek pro nasi maminku v tech kluzkych dnech. Ovsem ani jsem se nezminila, protoze by mne rovnou poslala do haje. To uz udelala velky ustupek sve lasce k botum a do mesta obcas vyrazi v necem na surove gume. Zlobi se na mne, kdyz obcas nesouhlasne pohlizim na jeji obuv. Pekne botky, to jo, ale v jejim pripade na nic. Maminky vylety MHD do mesta v nevhodnem pocasi nam celorodinne zpusobuji znacnou ujmu. Rovnez tak obcas prechazeni silnice a na ni hbite vystupovani z tramvaje nebo autobusu. Ona je tak mala, ze ten posledni krok musi nejak doskocit. Ja, co se sotva patlam, tak se peclive pridrzim zabradli v autobusu a jeste lidu kolem oznamim, ze mi to jde pomalu – to aby jako do mne nestrkali. Jenze nase maminka neee, preci nebude otravovat a zdrzovat. Obcas ji pripomenem, ze uz jednou skoncila na traumotologii. No ja, jenomze co s ni – ona si obcas do mesta chce zaject sama, sejit se s kamoskou v cukrarne, nebo jen tak zajit do obchodu a koukat, co tam maji, neco si na sebe koupit, a dela ji to dobre. Pro zakladni veci, jako velky nakup,hrbitov a tak, to ji hosi dovezou nebo obstaraji. Ale ona rada nakupuje svym tempem, takze projit Globus pred Vanocema nam trvalo tak dve a pul hodiny, ale mama objevila nove vyrobky, a vubec ji to tak vyhovovalo. Problem je, kdyz ma jit k doktorovi. Kluci pracujou pres den, tak tam obcas musi sama. Takze nase maminka, misto aby si vzala taxika (jedna firma jezdi kdekoliv v Olomouci za 89 korun) tak se v zime na doktory vyflakne. Ach jo.

  1. Těžká práce s maminkou, co Hanko? Ale neměnila bys, řekla bych (inlove)

   Tvoje maminka mi připomíná moji babičku. Když ji pak artróza skoro znehybnila, ztratila babička hodně radosti ze života… tak ať vám maminka přidělává ještě dlouho vrásky svým nevázaným stylem života! (chuckle)

 6. Dede krásné fotky Daníka a Kazana. A z těch zledovatělých cest jde strach.

  Že existují nesmeky vím už dlouho (ale jak je to česky vím jen pár let – trefné slovo), vídala jsem je v různých katalozích, ale nevěděla jsem, že už je jich tolik druhů. Nikdy jsme si je nepotřebovali koupit. Za pobytu v „zimních státech US“ byl problém většinou jen se sněhem a tady je fakt nepotřebuji. Ale vynález je to skvělý. Mojí mamince kdysi jedna kamarádka vyprávěla, že se na namrzlých cestách schválně poklouzává. Prý tak dělá dojem „mladistvé hravosti“, zatímco tím zakrývá pravý důvod – aby neuklouzla a nespadla. Maminka tuhle fintu převzala a říkala, že to docela fungovalo, přeci jen se jí lépe držela rovnováha. Ovšem pak už byla v letech, kdy bylo jistější se ledovce venku zcela vyhnout.

  Klouzavé OT. Možná jsem to už kdysi psala. Nebyl to strach z uklouznutí na ledě, ale při stoupání na šikmou věž v Pise (léto r.89). Krátce na to věž na roky zavřeli a my na ní vlastně stoupali v jejím největším odklonu. Do té doby jsem si myslela, že z výšek nemám strach a netrpím závratí. Ale nikdy nezapomenu na tu hrůzu, když jsme stoupali po kluzkém mramoru, po chodníčku, kde se dva lidi sotva minuli. „Zábradlí“ tvořila jen obyčejná železná tyč, pod kterou by hladce propadl sud. Naklonit se přes ní mě ale vůůbec nelákalo, naopak jsme se oba doslova šinuli přilepení ke zdi věže a silně uvažovali, že to v polovině vzdáme. Nakonec jsme se došourali až ke zvonu nahoře, odkud jsme se i odvážili kouknout dolu. Nabrali jsem novou odvahu a se srdcem zase v krku pomalu slezli dolu. Tam jsme si vyčerpaní lehli pod věž na trávu, odkud byl výkyv vidět obzvláště ostře a přišlo nám až nepochopitelné, že jsme nespadli. Dodávám, že jsme nebyli jediní poseroutkové, stejně nalepení ke zdi stoupali nahoru i ostatní návštěvníci. Vlastně se divím, že na věž byl stále přístup. Pouze u pokladny byla varovná cedule, aby dámy nestoupaly v botách na podpadcích či v jinými kluzkých podrážkách. Ovšem i s gumovou podrážkou to bylo o hubu.

  1. Maričko, tak tam by mě nikdo nedostal – myslím tím na tu věž:)) Já problémy s hloubkami mám a když přidám, že ta věž ani nestojí rovně – kdepak! (whew) Jste dobří, že jste to nevzdali (inlove)

   Z míst, kam jsem vylezla a nebylo mi z toho nejlíp, vede ochoz na střeše Ostřihomské katedrály a pak obrovské zásobníky ropy, kam jsem lezla služebně a bylo to po těch děravých kovových profilech, dvakrát brr:))

   1. Snad nejvýš jsem vystoupala na Dívčí věž v Baku. Nechtěla jsem ale měli jsme tak výbornou mladou průvodkyni, že jsem to dala. Nevylez tam, když slibovali, že každý schod odečítá jeden rok. A bylo jich nakonec 365. Asi to bylo špatně přeložené. Schody byly různé, každý jinak vysoký. Ale nakonec to byl velmi hezký pohled.

    1. Maruško, 365 nestejně vysokých schodů… to bych se asi druhý den jen ploužila! (blush)
     Baku, to zní zajímavě… kdybys ty taky trochu vyprávěla! (inlove)

     1. Já neumím a bylo to v dávném roce 1988 a nebylo to jen Baku. Co bych vyprávěla, na vás děvčata nemám. Já jsem cestovatelka jen z leknutí

      1. Tak aspoň poznámky, drobné postřehy v komentářích. Víš kolik lidí říkalo, že na to nemají a jak krásně začali psát? A Jenny dokonce píše paměti (inlove)

   2. Když jsme u těch výškových výkonů, tak kromě různých rozhleden a věžiček jsem vlastními silami vystoupala na dvě hodně vysoká místa a obojí stálo za to. Jednou tak uprostřed léta jsem se vydala na věž plzeňského kostela sv. Bartoloměje. Když už jsem se plahočila po žebřících na dosah zvonů, viděla jsem všechny svatý a lilo ze mě, ale nepolevila jsem a dolezla. Rozhled byl úžasný. Myslím, že je to nejvyšší kostelní věž v Čechách ???
    Ve Vatikánu jsem vylezla na vyhlídkovou terasu na střeše baziliky sv. Petra. Vejška jako blázen a další úžasný výhled.
    S trochou nostalgie vzpomínám, jak jsem se dívala dolů do ulic ze střechy jednoho z newyorských dvojčat. Tam jsem sice vyjela výtahem, takže výkon to nebyl žádný, zato pohled dolů byl úchvatný. Autíčka jak pohybující se krabičky od sirek, lidi doslova jako mravenci. A ten výhled na moře! Nesmírně mě udivilo, že tam bylo relativní ticho. Byl slyšet jen vítr kolem antény, ale hluk z ulice tam nedoléhal. Tak tohle už si nezopáknu.
    Výšek se strašně bojím, ale jak je možnost někam takhle celkem bezpečně vylézt, tak mě to hrozně láká a většinou neodolám.

 7. Já mám nesmeky zabudované přímo v botách. Na podrážce jsou takoví „krokodýlci“, když jdu po ledě, tak zoubky na nich brzdí. A když přijdu do sucha, tak jednoduše „krokodýlky“ zacvaknu a ejhle! je to normální podrážka. Funguje to báječně a jsou k dostání v našich zásilkových službách. Pravda, boty jsou to takové „důchodky“, ale holt už jsem důchodec (podle vzoru hrdobec) 😀

  1. Lído, pokud ty boty jsou pevné a mají kvality horských bot, tak čert vem módu, hlavně, že člověk neletí po hu… ústech 🙂
   A důchodec je moc hezké slovo (rofl)

 8. Dede, tohle je zas slovo do pranice. Hlásím se k majitelům a využivatelům nesmeků. mám dokonce dva typy-jedny univerzální, které se vyrábějí pro všechny pracovníky, kteří běhají po střechách, po kluzkých površích a nejrůznějších typech klouzavostí. druhý typ jsou ty natahovací na botky. tehdy, asi pře třemi lety jsem je musela zakoupit v plzni. celé náměstí a vlastně všechny ulice měst v republice tehdy pokryla vrstva ledu . musela jsem dojít od tramvaje ke svému kardilologovi, což nebylo m bez nesmeků vůbec myslitelné. když jsem tehdy vylezlazb tramvaje, naštěstí jsem měla sebou svoje staré golfky. ty mne sice ochránily před údělem čtvernožce, ale ani s nimi jsem do nedalekých Smetanových sadů doklouzat nedokázala.jako pos… jsme přeplazila ledovc na mírovém náměstí,kde naštěstí v prodejně zdravotnických potřeb nesmeky měli. Jaká úleva!!!pakjsem už kráčela na nesmecích hrdě a bez uklouznutí. od té doby nosím nesmeky stále v kapse zimní bundy. mnohokrát mi zachránily nejen důstojnost, ale hlavně zdraví a celé končetiny. Na nesmeky nedám dopustit a pořídila jsem je hned taky manželově mamince.a dostala je jak ona, tak i její přítel, který stále lítá po nákupech. Oba naši staroušci mají pokoročilou formu osteoporózy, takže zlomeniny jsou nežádoucí. I když se tchýně dokáže polámat i doma, aspoň máme jistotu, že venku se dolámat s nesmekama nemůže.

  1. JO LENKO, JE TO PARÁDA, KDYŽ SE ČLOVĚK RÁZEM ZMĚNÍ Z ŠOURAJÍCÍHO SE NEŠŤASTNÍKA V NORMÁLNĚ KRÁČEJÍCÍHO ČLOVĚKA, CO? (inlove)

 9. Dede, jsem v depresi! Z tvé fotografie z BŘEZNA! Únor tu býval krásný. Spousta sněhu, modrá obloha, slunce zářilo. Teď je tu hnusně, doba ledová jak vyšitá a já se utěšuji. Že je únoru brzy konec, že přijde březen, že bude líp a ty mi přijdeš s tímhle mementem!
  Ano, jsem vybavená, mám boty s hřebama, chodí se na nich dobře, ale když z okna vidím tu lesklou plochu, mám chuť s nima mrsknout a nechat psa vyčůrat v obýváku. Ach jo!

  1. Jano nezoufej! V roce 2008 ještě byla normální norská zima, sněžná a mrazivá. Ta letošní, byť lepší než loňská (tedy aspoň tady) pořád patří mezi ty nevydařené a blátivé (u vás navíc ledové), takže by mohla skutečně v březnu skončit – aspoň tady u nás to na to vypadá 🙂

 10. Dede, na ty ponožky na pneumatiku jsem četla recenzi – bylo to výborné, na jedno použití….

  1. Ivo, já bych to možná brala i tak 🙂 Nenávidím sněhové řetězy a možná proto jezdím pořád bez nich, ať je jak chce. Obvykle se dohrabu kam potřebuju, ale v případě opravdové nouze bych asi radši nasazovala ponožky než řetězy…
   Samozřejmě pro ty, kdo bydlí v drsných podmínkách a potřebují to víc než jednou za zimu, je to k ničemu… resp. zbytečně drahé řešení. Ale popravdě, takoví lidé, pokud jen trošku mohou, už mívají jiná auta (chuckle)

 11. U nás sa oficiálne soliť nesmie, pretože bývame na okraji Nízkotatranského NP. Preto sa posypuje len kamienkami ( aj keď napr. Tesco soli pred vchodom do hypermarketu o 106).
  Niekedy dochádza k takejto situácii: napadne sneh, Technické služby ho neodhrnú, len posypú skalkami. Nastane odmäk, sneh sa premení na pľačkanicu a skalky klesnú svojou hmotnosťou na dno. V noci pľačkanica zamrzne a nastane kľzačka. Samozrejme, tú už nikto neposýpa, však je posypané – no nie ?!
  Niekedy by som veľmi ocenila „mačky“ aj v meste. A tie ponožky pre auto vyzerajú fantasticky (y) .
  No a čo sa zlomenín týka, jedného zasneženého novembrového rána som šla vysypat smeti. Neďaleko kontajnera som sa zrýpala tak nešťastne, že som si zlomila ľavé rameno. Ani do sádry ma nemohli dať, len mi prifačovali celú ľavú ruku (okrem dlane) k telu. Takže som vypadala ako tuleň s plutvičkou 🙂 . Potom sa sneh roztopil a nenapadal poriadne už celú zimu (wave) .

  1. Yetti, tomu říkám nešťastná náhoda! Jediný sníh v sezóně a hned zlomenina…

   Jinak v ledu ponořené kamínky taky znám – u nás na vsi…:))

 12. Mám nesmeky. Přímo ty moje jsem narychlo nenašla, ale prostě je to guma s bodci a dírou na špičku a patu. Nandavají se dost snadno a fungují! Přesto jsem takhle po večeři v Alpách s Rysíkem v šátku sjela kus cesty po zadku. Chata, kde se večeřelo, byla o notný kus výše, než ta, kde jsme spali. Ehm, nesmeky samozřejmě v kapse, místo na nohách. Prostě mi po tmě nedošlo, že tohle je opravdu ledová plotna a bez nesmeků ji nesejdu. Pak už jsem si je pokaždé navlékala včas.
  A používám občas nesmeky i v Praze! To když jsem šla takhle ve zmíněném období pro Rysíka do školky a Rysinku tlačila v kočáře. Rysík má školku na kopci. Přímou cestou tam vede jen jedna „ulice“ průjezdná kočárem (auta tam mají zákaz průjezdu, ale řidiče to nezajímá), okolo jsou všude jen schody. Jinak se musí přes Pražského povstání a sjet tam shora. No a já tak nějak tušila, co na tom svahu bude, takže jsem lupla nesmeky pod kočár. Musím říci, že bez nich bych to nezvládla, protože s kočárem je to mnohem horší. Takže lidi, co šli nalehko a měli co dělat, aby to ustáli, zírali, jak já s kočárem nenuceně kráčím (chuckle)

  1. No, na ledu s kočárkem a ještě v prudkém kopci… to už opravdu chce mít drápky (inlove)

   A padat s dítětem v náručí – nebo v šátku, nebo sedačce, to je fuk – je jedna z věcí, kterých jsem se hodně bála. Proto jsem nikdy neměla na zádech dítě, když jsme jeli k chalupě na lyžích…

   1. Mluvíš mi z duše. Nejhorší mi přijde mít dítě na koni, když se mi nelíbí terén. To radši přehazuji do náruče (vlastně teď už ne, už chodí po svých), ale šátek mi z toho přijde tak nějak nejlepší. Samozřejmě šátek na břiše. Mám možná chybný pocit, že se v případě nebezpečí stočím do klubíčka a ještě mi zbývají obě ruce, na chránění dítka. V těch Alpách to byla klasická situace, kdy odpoledne byl v tom samém místě robředlý ušlapaný sníh, ale po soumraku to zmrzlo. No a ve svitu baterky mi to nějak nedocvaklo hned. Ve většině trasy byla holá hlína, nebo sníh v lepší kondici, jen to jedno místo zaskočilo. Pak už tam ta plotna zůstávala i přes den, jen se postupně zmenšovala.
    Na lyže bych si s dítkem netroufla, ale můj bratr má takový ten kočárek, co jde zapřáhnou za kolo, ale i za lyžaře. Jsou cca 3, nebo 4 varianty, jak ho přestavět a jedna je s lyžemi. Jen je to fuška, takže když jich jezdí větší parta, tak se v tahání střídají i s kamarády.

 13. Vzhledem k množství sněhu na JJM my to tady moc neužijeme. Ale ta děsná ledovka před dvěma měsíci, co strhala dráty a způsobila kalamitu na Moravě, mě donutila k zamyšlení i nad takovými věcmi, jako jsou nesmeky. Vím, že mí rodiče je mají- neudržované chodníky v majetku měst je přinutily si je pořídit. Já zatím obvykle jen nadávám a případně upadnu na zadek 🙂

  1. Matyldo, moje první reakce byla: no kdybys je musela mít i ty na ÚJM, to by už byla nějaká zima!
   Ale pak mě napadlo, jak divně se počasí poslední roky chová, jak si klidně pršelo za celkem silného mrazu a už tu poznámku radši neříkám! (blush)

  1. Jo, přesně takové jsem mívala v Norsku – jen bodce byly v žlutém kabátku (chuckle)
   Jenže ony se dost ničily, hlavně v lese, tak jsem začala dávat přednost těm, co mají pásek přes nárt… 🙂

 14. Milá DEDE, já jsem dostala od kamarádky, která se vdala do Norska do Osla, návleky na boty s bodci. Už jsem je tady i vyzkoušela. Neboť bydlíme v Plzni ve čtvrti, která je položena výše od centra. A tak se nám tam drží sníh a led.

  Návleky fungovaly bezvadně. Dobře drží na botě, navlékají se na špičku a patu. A neklouzala jsem. Sice jsem vydávala zvuky, jako když jde pivovarské spřežení po dlažbě, ale nespadla jsem.

  Míša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN