BTW: Zpovědnice

BTW_dé_logo„Víte, mladá pani, my bychom dnes měli výročí svatby. Třináctýho jsme se brali, ale nevadilo to, opravdu ne… a František mi pořád chybí. Tak aspoň si to kafíčko tady dám, kam já bych už chodila…“

 

Sedím ve své oblíbené hradecké kavárně, popíjím kávu a ten hlas mě nutí zvednout oči od knížky. Patří staré paní, pečlivě oblečené, hezky učesané a… zcela jistě dost osamělé. A právě dnes si potřebuje povídat! Tiše sleduju servírku, která se na paní usmívá a vlídně jí odpovídá, zatímco připravuje kávu pro jiného hosta.

Možná je to náhoda, nicméně když nějakou chvíli poté servírka srdečně pozdraví ustaraně vyhlížejícího muže, uvázne v dalším rozhovoru. Muž má jít na operaci, je nervózní, a zjevně potřebuje ke své kávě hrst milých a uklidňujících slov. Už se nedivím, když se mu jich dostane. Ta servírka je vážně třída.

A není sama – i její dvě další kolegyně jsou příjemné a vedle kávy servírují i milé slovo, účast a úsměv. Musí to vycházet z jejich povahy, protože pokud by to dělaly jen z povinnosti, nefungovalo by to. Přemýšlím o tom, jak asi majitel této kavárny vybíral personál.

A napadlo mě, kolik toho asi takové vstřícné barmanky, servírky a číšníci vyslechnou. Kolik všelijakých osudů sledují. A jak je to důležité. Protože vlídné slovo a zájem dokážou nejen pohladit, ale třeba někdy u nešťastného člověka i přehodit výhybku z činů zoufalých na ty sebezáchovné.

Přitom je mi jasné, že provozovat zpovědnici i v tak omezeném prostoru, jaký nabízejí kavárny, hospody a bary, není snadné, a ty naslouchající to kousek po kousku vyčerpává – víc než tác plný půllitrů. Takové lidi je třeba nabíjet, aby nevyhasli. Nejlépe to jde uznáním, díky a úsměvem, i když to nejste vy, kdo zrovna dnes potřebuje zpovědníka.

A tak na to zkuste myslet a vracejte vlídnost vlídností – nikdy nevíte, kdy se vy sami neobejdete bez chápavého ucha. Tak ať nám nevyhynou:))

 

Dnes se tedy ptám vlastně ze dvou stran: jednak, zda znáte nějaké takové místo, kavárnu, hospodu, ale třeba i lékárnu, kde někdo chápavý a lidsky citlivý provozuje „zpovědnici“?

A za druhé – jste sami lidé, kterým se ostatní svěřují? Umíte podat vlídné slovo dál?

Aktualizováno: 4.2.2015 — 12:31

59 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Byla jsem vždy ta vrba ale pak jsem se stala vrbou smuteční a pod tíhou na mně naložených jiných, cizích problémů, jsem se poněkud v souvislostech s jinými záležitostmi tak trochu sesypala. Musela jsem postavit alespoň malý múr, jinak to už dál nešlo. Teď se pomalu po vyždímání narovnávám.
  Příjemná kavárna je pro mně tady a na Zvířetníku, takže díky všem. (inlove)

  1. Milá Jenny, tys šla až na dřeň, lidé, a povinnosti ve službě lidem, ti daly strašně zabrat. (h) Teď bys měla být na té opačné straně, to jest, nabíjet se 🙂 jsem ráda, že se ti tady líbí a třeba to i pomáhá (wave)

 2. jako níže napsala fallen dragonkin, take tu nemáme žádnou typicky „evropskou“ kavárnu, kde by si jeden mohl v klidu posedět a zapojit do „zpovědních“ hovorů.

  Takže já osobně si nejvíce „radostí a stesků“ vyslechnu v čekárnách u doktora. Pojišťovna nám platí 2x do roka lékařské kontorly, tak proč jich nevyužít, že(alespoň něco zpět za ty šílené peníze co měsíčně platíme)? Takže to jsou dvě návštěvy, kterým předchází asi o týden dříve odběr krve, který pak se mnou dr. probere (takže další dvě návštěvy). Pak jednou do roka kontrola u očního a na gynekologii a 2x u zubaře. Takže je těch posezení v čekárnách docela dost. V jedné jsem byla právě dneska ráno. Čekárna je tam velká, ale na středisku je myslím 6 doktorů, takže často jsou všechna místo obsazená a každý většinou máme „souseda“. No a zdejší lidé jsou véélice milí, přátelští, rádi si povídají, ba jim asi přijde nerudné jen tak mlčky sedět vedle někoho. Takže stačí usednout, souseda(ku) pozdravit a řeč je načata i když to třeba začne jen počasím. Nemohu se nazvat vrbou, ale spíše jakousi lidskou houbou, protože mám tyhle hovory ráda a přímo je nasávám, hlavně, když se rozpovídají právě ti staří lidé o zdejším životě a jejich mládí. Já pak spíše jen souhlasně přitakávám, se divím a soucítím, protože tihle staří Jižané mívají s mým přízvukem někdy potíž. Nezazlívám jim to, prostě jim řeknu odkud jsem (tedy, než že by oni věděli, kde to je) a klidně věty zopakuji, nebo zjednoduším. A zároveň je mi jasné, že oni spíše potřebují být posloucháni, než sami poslouchat. A mě se zase moc líbí třeba jak zdejší muži (v jakémkoliv věku) mluví o svýc otcích jako o „my daddy“(můj tatínek). Když takový ať stařec pomalu nad hrobem, nebo naopak chlap jako hora řeknou s tím jejich protáhlým přízvukem „mááá dééddy“ je v tom respect i láska I když třeba vyprávějí, jak byl ten déééddy na ně metr.

  1. Máš pravdu Maričko, u doktorů se toho napovídá! 🙂 Někdy tam bývá lidem dost těžko a trochu rozhovoru potřebují…

 3. Chcete vidět lady Hamiltonovou a malinkatou Dondu? Spolubydlící má foťák a na rozdíl ode mě s ním umí. Taky má psy. Tak jsme to všechno včera sebraly a šly jsme se projít po sluníčku.
  http://nikiamy.rajce.idnes.cz/Mokra_hora/
  (Malinkatá Donda už má hřbet výš, než Melly hlavu, takže asi nebude úplně nejmrňavější borderkólie, jak jsem si původně myslela. 😀 )
  Spolubydla má dobrý voko, tak se jí povedlo zachytit podvojnou existenci lady Hamiltonové: ustaraná / veliká fena. (inlove) (Donda je prostě Donda. Magor na nožičkách.)

  1. Ta Donda je tedy sice skutečně malinkatá, ale už poněkud méně malinkatá. 😀 Ksichtík bych popsal opravdu jako miloučkatý, již je mi konečně pochopiti význam tohoto přívlastku. Melly má vskutku ustaraný výraz, však pořád dohlížet na tu mládež, to dá zabrat. 🙂

   1. Že se tomu jinak než miloučkatá nedá říct? 😀
    Melly měla chudák včera na starosti nejen štěně, ale i dobré vztahy s konkurenční smečkou. Zatímco pes (ten černý) se projevoval ve smyslu „jé, fena, príma, jé, štěně, príma“, fenka (ta raslice) měla výhrady vůči chování malinkaté Dondy – poté, co jí Donda proletěla nad hlavou, pravila raslice „dosť bolo puberťákov“ a seřvala Melly, ať si to štěně laskavě kouká umravnit. Melly se nedala (zírám!) a měla námitky, v nichž se objevovala slova jako „kožená stará podešev“ a podobné výrazy nepříliš hodné dámy. Nakonec Melinka Dondu seřvala v soukromí vlastního pokoje, do čehož jsem se už vložila já s řevem „nemyslete si tu některá, že jste veliká fena, jediná veliká fena v okolí jsem tu já!“, takže Donda končila den jako velmi zkroušené štěně. 😀
    Možná se ještě někdy někomu povede nafotit to, čemu říkám „kóliový ksicht“, konkrétně „nebuď drzá a přestaň dělat ty kóliový ksichty!“ 🙂

    1. To Melly udělala správně, své puberťačce dala kartáč až v soukromí a na veřejnosti se jí naopak zastala. 😀

     Mrňavá raslice,
     nechutná tys psice!
     Na Donny nemáš co řvát,
     však ty mně nebudeš štvát!
     Stará podešvi kožená,
     víš vůbec, co to znamená?
     Ty hlavo jedna uzená??
     (A.MC. – Rozhořčení lady H.)

     Ten koliový ksicht, to je psí verze toho, když puberťus hází vzpurnou držku, zatímco mu rodič čte levity?

     1. Tyjo, sežrané spisy A.MC. by stálo za to vyzobat z komentářů a někde dát hromadně!

      Kóliový ksicht je něco ještě horšího.
      „Máš kelímek od jogurtu. Povídám, že máš kelímek od jogurtu. To je můj kelímek od jogurtu. Je můj, protože jsem ho viděla první. Zírám. Zírám. Upřeně zírám. Já nepotřebuju mrkat, já jsem kólie. Ten kelímek. Vzpříčí se ti v tlamě. Je to můj kelímek. Zírám. Zírám ještě víc. Já nepotřebuju mrkat, já jsem kólie.“ A tak furt dokola. Málokdo to vydrží víc než čtvrt hodiny. 🙂

  2. Io, máš krásné holky a Dondin lumpačivý pohled slibuje, že se s ní rohodně nebudeš nudit (chuckle)

   1. Si piš! Viz výše. (chuckle)
    Ta potvora moc dobře ví, že si nikdo netroufne přímo na ni – je štěně, které má za sebou dospělou fenu, to je pro nějakého drzouna dost drsná výhrůžka. (Melly dává jasně najevo, že ona tedy nebude trpět žádné, opravdu žádné nepřístojnosti páchané na jejím štěněti. Ne že by do toho šla hned zubama; ne, ona nejdřív ukáže, že ji Donda může tahat za uši a cloumat za límec, pak ukáže svou fyzickou převahu nad potenciálním Dondiným partnerem ve hře – prostě ho převalí v běhu, nevím, jak to umí, ale Melly je fyzicky nesmírně zdatná, na svou velikost. Potom laskavě povolí hrátky s korunní princeznou a jde to dozorovat: stoupne si poblíž mě. Zuby neukáže a celé to působí hrozně jemně, ale psi ji respektují. Zvláštní. Tenhle druh dominance jsem ještě nepotkala – a navíc jsem to od Melly nečekala. Velmi příjemně překvapuje.
    Jo – z dvojky Melly – Donny je pořád ještě větší fena Melly. Vzrůstem už ne, ale je to Melly, kdo jde řešit neznámé věci nebo napovídat při nových povelech, je to Melly, kdo když nějakou hračku chce, tak na ni opravdu nemusí čekat a prostě si ji vezme. 🙂 (Donda pak dělá kóliové ksichty.)

    1. Na fotke č. 2844 sa Melly ale krásne šponuje! Pekne to dokresľuje tú tichú, nenápadnú autoritu, tak ako ju popisuješ 🙂

     1. Jo! 🙂 A mně do objektivu tu pózu neudělá, dělá to jenom, když si myslí, že ji nevidím. 🙂 Trubka moje malá… (inlove)

  3. Io, Donda je krásná , má na ksichtíku krásnou škrabošku. A samozřejmě Melly je take fešanda.

 4. Jednou z mojich dlhoročných bútľavých vŕb je moja zlatá kaderníčka, práve teraz v utorok som u nej bola a spočítali sme to na presne 20 rokov… Takže už to vlastne nie je taký čisto profesionálny, zdvorilý záujem, už vieme o svojich rodinách toho dosť, posielame si esemesky k sviatku a tak. Ja slúžim tiež dosť veľa ľuďom ako spovednica a nedávam to ďalej. A veeeľmi často sa ma ľudia na ulici, aj peší aj z auta, pýtajú na cestu – asi vyzerám, že viem, kam kráčam! (chuckle) Niekedy sa už ale radšej vyhovorím, že „nie som odtiaľto“, lebo hoci sama sa dosť dobre orientujem, nejako to neviem popísať tak, aby ma pochopili. Po mojom vyčerpávajúcom vysvetľovaní sa dotyčný často po pár metroch vyberie presne opačne, než som ho poslala. Hm, to asi tiež o niečom svedčí …(think)

  1. Ano, kadeřnice a kosmetika 🙂 To jsou místa, kde se také hodně povídá.
   Chichi, líbí se mi líčení, jak vysvětluješ cestu zbloudivším (chuckle)

 5. Ono je více povolání kde bývají lidé vstřícní. Můj manžel hodně jezdil po Švédsku a zřejmě si v hotelech povídal s recepčními. Musím se zeptat syna jak je to v hotelu Eggers, jestli se mu hosté svěřují a nebo si chtějí popovídat. Myslím, že on je jako naslouchající recepční vhodná osoba. Má dlouholetý tréning s osamělou a upovídanou matkou. 😉
  Švédi jsou zarputile zamlklí, málokdy slyšíte rozhovor v autobuse nebo tramvaji či jinde. Ale když já hovor začnu, většinou se otevřou. Jelikož tu mám kontakt jen s pár lidmi, kompensuji to právě těmi nenadálými rozhovory v dopravních prostředcích. A lidé se nečekaně svěřují se vším možným. A i mně se odlehčí, přece jen je to kontakt. Sociální síť mi tu chybí, ale já ji neměla ani v Čechách.
  Jsem moc vděčná stránkám na internetu jako Zvířetník, Dedeník, Hadopasi. Mohu se sem tam k něčemu vyjádřit, jako třeba právě teď. 🙂

  1. Zaraďujem sa tiež medzi vďačných za túto rozvetvenú zvieratnícku komunitu. (inlove) Aj keď na zvířetník sa už po novo zavedenej registrácii neviem dostať, lidovkový server nechce stráviť slovenské mobilné číslo pre registráciu esemeskou (neodpovie) a listy tam teda vypisovať nebudem. Tak plevelím aspoň tu (blush)

 6. Ne nadarmo se říká, že dobrého barmana nedělá jen dobře namíchaná Bloody Mary, ale schopnost vyslechnout i toho posledního zákazníka (nod) .

  Přiznávám, že já nikoho takového neznám – bude to asi tím, že nechodím do kaváren, vináren či cukráren. Ale většinou jsem já za vrbu – teda ne proto, že bych mohla dát nějakou radu (sama sobě poradit neumím), či že bych uměla vlídným slovem potěšit, ale spíš proto, že umím poslouchat a navíc mne to zajímá (pokud to samé stýskání neslyším po desáté během tří dnů) a to je asi pro svěřujícího to nejdůležitější – říct to někomu, kdo slyší.

  P.s. přiznávám se, že já jsem ta baba, co sedí ve vlaku naproti vás a s otevřenou pusou a vyvalenýma očima poslouchá, co sdělujete své nejdůvěrnější kamarádce („Mami, už zase hledíš!“) Na mou obhajobu uvádím 1) často hledím spíš do blba a vy mi zacláníte ve výhledu; 2) nesdělujte své intimní zážitky v kupé hlasem vyžilé domovnice; 3) i když vás poslouchám, tak si buďte jisti, že vám nebudu dávat dobré rady a ani nebudu váš příběh posouvat dál. (chuckle)

  1. Ygo, jsem na tom podobně, taky bývám za vrbu… nejspíš proto, že vypadám vstřícně a navíc mě lidi doopravdy zajímají. Eh, radit taky neumím, tak to nedělám, ale zkusit potěšit, o to se snažím, pokud to jde 🙂

   A tvoje PS je nádherně Ygovské (podle vzoru Hrabalovské) (inlove)

   1. Vzhledem k mé rozložitosti sloužím jako vrba spoustě lidí.
    Ve vlaku jsem silně rozpačitá, protože se mi zírat nechce, ale poslouchala bych ráda

 7. Já jsem asi to za druhé, i když je mi to divné. Nijak přívětivě se netvářím, mám permanentně zamračenou vrásku mezi očima, povídavá taky moc nejsem. Ale asi poslouchám. A tak poslouchám v tramvaji, metru, na ouřadě, u doktora, všude, kde lidi sedí a koukají do blba. Nějak to vždycky padne na mne. Někdy je to únavné, ale v podstatě jsem ráda. Někomu to pomůže a já to tu chvilku vydržím.

  1. Tedy Jano, teď ses popsala tak, že bych tě nepoznala! (chuckle) Jinak bych řekla totéž, co u Wendulky – lidé prostě vycítí, že nebudou odmítnuti (inlove) Ostatně co si myslet o člověku, kterého následují i vrány šedivky? (wasntme)

     1. Ony vrány jsou chytré ptáci 🙂 . Jsou dvě, krmím je a ony každé ráno načuřeně dřepí na garáži a přešlapují. Tak jim řeknu tady seďte, ani se nehněte, pes potřebuje čůrat. Když se vracíme, vystartují naproti, vzlétnou za nás, naberou rychlost a svissj! Pes se přikrčí, já zanadávám, ale nezbývá nám než se nechat popohánět. Apropos, když jde se psem manžel, nedělají to. Lichotím si, že je to tím, že jsem hezčí. Zajímavé je, že tenhle, podle mého dost těsný styk, jim nevadí, ale nemají rády, když se na ně podívám když sedí. To se začnou vrtět, otáčet a je vidět, že je jim to nepříjemné.
      Mám je ráda a když někdy nepřiletí, nelíbí se mi to (bat) . (Jiná křídla jsem tu nenašla).

      1. To sú, krkavcovití sú medzi vtákmi to, čo opice medzi cicavcami. Mne koľkokát pripadá, že aj taký úplne cudzí havran, rozvážne si proti mne vykračujúci, si ma obzerá tak, akoby mi videl až do žalúdka 🙂

 8. dede tak takové místo žádné neznám. ale tady taky není kam jít, žádná rodinná kavárna nebo obchod, a jinak restaurace a supermarkety jsou neosobní.
  jinak lidi se mi svěřují dost ale to bude povoláním.

  1. Nejen povolám, řekla bych (inlove) I tak v tobě musí být něco vstřícného, že lidé cítí, že nebudou odmítnuti 🙂

 9. Ano, stává se nám to. Jeden kolega si dokonce tyhlety osudy pak sepisuje. Po čase se tím probírá a představuje si, jak to asi bylo dál, zkouší domýšlet. Ale říká, že to nikdy nikomu číst nedá, což chápu. Jednou jsem to pozoroval zpovzdálí, takový starý pán na výletě, ptal se na nějaké zajímavosti v podstatě jen jako záminku k tomu, že si chtěl povídat. Kolega prohlásil: „pojďte ke mně do kanceláře.“ a ukázal na povalený kmen, na který usedli. 🙂

  1. Alasdaire, já bych si taky hned sedla na kmen a povídala! (inlove) V přírodě je takové povídání zase jiné… a z mého pohledu lepší, protože víc inklinuju k tomu lesu než k té kavárně (chuckle) Tedy rozhodně jsem tam mnohem častějí 🙂

   1. Dede, příroda se hodí téměř ke všemu, to je známý fakt. 😀 V kavárně je přeci jen pár věcí, které tam dělat nelze. 😀

 10. Příjemná kavárna je v domě dole u Baty. Jelikož tam chodím na hodinu angličtiny, obvykle si se servírkami moc nepopovídám, ale je vidět, že tam chodí na čaj nebo kávu i starší dámy a muži středního věku, kteří viditelně zaskočí pravidelně a svěřují se se svými radostmi a starostmi. Servírky se už orientují ve strastech jednotlivých lidí a jsou stále příjemné a dobře naladěné.

  1. Takové místo je pro lidi dar – a já si vážím personálu, většinou tedy servírek, které jsou ochotné poslouchat zas a znovu a zase se usmát a chápavě se zatvářit. Ale věřím, že u většiny lidí se jim příjemné chování vrací ve stejně příjemné odezvě (inlove)

 11. Oblibená hradecká kavárna. Kterápak to je? 🙂
  U Kronusů je teď lékárna, z Burgasu je dopravní podnik, jen ten „mlíčňák“ na Ulrycháku ještě žije…
  Vzpomněla jsem si na babičku. Vždycky trvala na tom, že si ke zmrzlině musím dát i zákusek, jinak nastydnu. Já ho nechtěla, ale kvůli té zmrzlině. .. 🙂
  Než jsem se tím dortem provrtala, babička si stihla popovídat se spoustou lidí. Dodnes si myslím, že znala skoro celý Hradec 😀

  1. Ahoj Ri, tak tvoje babička by si mohla potřást rukou s mým dědou, až na to, že šlo o Dvůr a ne Hradec Králové:)) To bylo nějakého povídání – cestou do cukrárny, v ní a cestou zpátky 🙂 Jako dlouholetý učitel, Sokol a protifašistický bojovník znal nejmíň půl města a lidi ho měli rádi (chuckle)

   Jinak ta kavárna je celkem nová, jmenuje se Café Local a je na pěší zóně skoro u řeky http://www.cafelocal.cz/
   Podstané je, že je nekuřácká a je tam fakt hezky. Kromě dospělých průvodců jsem tam byla i se psima i s Patrickem v kočárku a vždycky jsme se vešli (inlove)

 12. My máme naší oblíbenou restauraci. Majitel už nám před lety vystrojil svatební hostinu. Personál tam má vlídný a moc šikovný. Chodíme rádi a často.

  Na farmářských trzích zase chodíme ke své paní, která vyrábí a prodává marmelády a pečené čaje. Prohodíme spolu vždy pár slov.

  Já se snažím také být milá a vstřícná. Tuhle jsme byli s manželem na procházce s malou holčičkou sestřenice a potkali starší paní s pejskem. Pejska jsme jí pochválili a popovídali si s ní. Bylo vidět, že je ráda.

  Vůbec ty zvířata stmelují, všimly jste si toho ?
  Když se sejdou lidé ve vlastnictví zvířátek, vždy si pěkně popovídají.

  Míša

  1. Milá Míšo, máš stokrát pravdu s těmi zvířaty (inlove) Popravdě si myslím, že bych ta přesazení do Norska i do Anglie zvládla bez psů mnohem, mnohem hůř, než jak jsem to dokázala s nimi 🙂

  2. Jo. Když člověk venčí (třeba šílenou kólii), tak se zakecá, ani neví jak.
   A tak se stane, že po pár měsících pobytu někde tam nejspíš zná víc lidí než kamarádka, která tam bydlí už pár let.
   Jenže – to je tou kólií! (A lady Hamiltonovou.) A vůbec, člověk přece jde po ulici, pozdraví… a už to víceméně nějak jede samo, většina lidí odpoví úsměvem a hned se povídá…
   Nebo ne?

   1. Jak kde, řekla bych. 🙂 U nás na vsi to většinou není problém, ve Dvoře už je to jiné. V Praze záleží na tom, kde to je, protože v jedné Praze je spousta Podprah, které se dost liší 🙂

    1. Mně to zatím fungovalo všude, dokonce i v tom Makově, kde se lidi bojí vylézt ven a něco tam dělat. Dokonce i tehdy v tom Dortmundu ve tři hodiny ráno, kdy jsem se rozespalá obrátila směsí angličtiny a latiny (měla jsem přednášet latinsky a mozek to smíchal) na toho policajta na nádraží… a on mi koupil lístek, donesl zavazadla na perón, naložil mě do vlaku a div se mi neomlouval, že mě nemůže doprovodit až do cíle cesty, že je ve službě… 🙂
     Hele – kamarádi v Německu mi to taky nevěřili!
     Že by fluidum? 😉

   2. Io, obávám se, že tady jsi vedle. Ano, asi znáš víc lidí tady, než já, která tu bydlím pár let, ale popravdě já jsem nikdy ty kontakty nevyhledávala a myslím, že ani se psem bych je nevyhledávala. Nevím. Já jsem své kontakty nechala za sebou a tady si víceméně samotařím. A nevadí mi to. A co se týče toho svěřování, obávám se, že jsem spíš vrba než naopak. Nedokážu si sednout ke kadeřnici nebo v cukrárně a vybalit své problémy na cizího člověka. Nemám to zapotřebí, nebo jsem naučená, že se to nedělá? Nebo proč? Nevím, ale poslouchám, jak povídají ostatní, kývu jim na jejich řeči a popravdě kdyby se mne někdo druhý den zeptal,která všechna tajemství mi byla sdělena, nevím. Proto jsem nikdy neuměla být drbna a občas překvapila kamarádky, které mi sdělovaly nějakou žhavou novinku tím, že jsem se zamyslela a pak řekla – no jo, vždyť tohle už jsem slyšela… A dostala ceres, jaktože tak důležitou věc nesdělím dál. Inu, nesdělím. Asi nedokážu vyhodnotit, že to, že Mařka seřvala Rudlu na tři doby a hodila po něm budík, je informace hodná okamžitého posunutí dál. A proto taky nemám FB a pod., protože mne tyto informace míjejí, zahlcují a v podstatě ani moc nezajímají. Asi jsem divná, pardon.

    1. Jsou lidi, co když je něco trápí, tak mluví, a jsou lidi, co v takovým případě mlčí. Oboje je v pořádku.
     Neprozrazovat cizí tajemství je (inlove) .
     A pokud jde o to psokecání – víš co, mě to prostě jenom překvapuje, jak snadnej je to klíč k druhým lidem. Když jseš z kantorský rodiny, tak od malinka vidíš, jak se k tvým příbuzným hlásí úplně neznámí lidi, a tak ti nepřijde divný mluvit s úplně neznámýma lidma. Děláš to jako babička – dokud se nechytíte na nějaký společný téma, udržuješ vlídnej společenskej hovor (a přitom nenápadně zkoumáš, odkud se znáte, resp. co máte společný). Možná k tomu ani není potřeba pes. Mě prostě jenom ta tvoje poznámka tehdy moc překvapila, protože mi přišlo samozřejmý pokecat s lidma kolem sebe.
     Taky zapomínám, co mi kdo ze srdíčka vylije. Praskla by mi hlava, kdybych si to měla pamatovat. Mluvím o tom, čemu chci porozumět nebo co mě trápí, ale dávám v plen jenom svoje věci, ne cizí.
     A upřímně, jsem mnohem radši, když se ten venčící pokec točí kolem fajn témat, třeba když si vzájemně chválíme psy. 🙂
     Ale když někoho něco moc trápí nebo tíží, tak o tom mluví, někdy jen náznakem. A když má někdo tendenci vycítit bolest… No a pak to končí tou vrbou.
     Jenže tahle vrba potřebuje stát v proudu, ne v tůni, protože potřebuje, aby ta špinavá voda smutku, která jí přeteče přes kořeny, byla občas vystřídaná i čistou vodou radosti.
     Každej jsme jinej (a jinak divnej). 🙂
     Což neznamená, že ten druhej, jinak divnej, něco dělá automaticky špatně.
     Když nevím, kouknu se na činy. Ublížil ten druhej, úplně jinak divnej než já, někdy někomu slabšímu? Dělá mu dobře působit bolest? Potřebuje si masírovat ego?
     Pokud ne, tak věřím, že je to dobrej člověk. 🙂 I když je jinak divnej než já.
     Někdy se snažím jeho jinak divnou cestu pochopit, protože mě zaujme, je fakt hodně jiná a nedovedla jsem si předtím představit, že to jde i takhle.
     (A když ji pochopím, tak si ji zařadím do kytice možností. Krásná kytka.)

 13. Znám vinotéku s dobrým vínem, ale stejskavou vinárnicí,co svými problémy doslova otráví hosty..ona má problémy v rodině,jen její vnoučata a děti jsou nemocní nebo se jim něco děje..nahází to na hosty, kteří si přišli dát dvojku dobrého vína a podle toho to tam vypadá..je jak smuteční vrba, takže každej si raději nechá víno stočit sebou, protože nechat si do dobrého vína kapat černej smutek a skepsi, to fakt platící host nepotřebuje… když nad tím tak přemýšlím, začala jsem se i přes výborné víno téhle vinotéce vyhýbat….

  1. Sharko, to mě hned při psaní nenapadlo, ale máš pravdu, jsou taková místa. Já proto po letech opustila svůj jinak oblíbený pneuservis. Poslední dva roky kapala z majitele tak hrozná deprese na všechny kolem, že letos na podzim jsem to nezvládla a šla jinam. Měla jsem chvíli výčitky svědomí, že ten člověk se má špatně a já mu navíc vezmu kšeft, ale prostě jsem měla najednou pocit, že klidně vystačím se svými depresemi a jeho už nepotřebuju (blush)

   1. No, tohle já nedokážu, vlastně částečně ze zvyku a částečně ze soucitu své “ stálé dodavatele “ neopouštím. Vlastně jsem opustila jen kadeřnioi, která byla dlouhodobě nemocná a pak jsem se k ní už nevrátila

   2. Měla jsem takovou účetní. Každá návštěva u ní znamenala nekončící proud nářků na zdraví, rodinu, práci, no prostě na všechno, co si pomyslíš. Byla to hrůza a pokaždé jsem od ní odcházela úplně zničená. Několik let jsem odolávala, protože jsem ji potřebovala. Ale když mi pak jeden rok ještě nádavkem k těm nářkům udělala špatně daně, tak jsem ji bez výčitek opustila.

   3. ano Dede, taky jsem to dokázala…ráda vyslechnu kamarádky, přítelkyně, kluky v práci, když maj nějaký stesky a deprése..ale i já jsem jen člověk…. jsem ráda, že v tom nejsem sama…
    ale třeba ráda zajdu do naší kavárny, co jí máme vedle paneláku, tam je barman, se kterým se tak jemně štengrujeme a je nám fajn…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN