BTW: O malé kultuře

0129dar7_1Kvete mimo světla reflektorů, z dálky ne moc viditelná, ale svěží a většinou plná nadšení, protože peníze se v ní za současných podmínek hledat nedají. Navíc mám pocit, že poslední roky se vyskytuje hojněji, v rozmanitých rodech a druzích. A o čem že to vlastně mluvím? Přece o „malé“ kultuře, o kulturních počinech, které mají své kořeny v menších městech a na vesnicích.

 

Na malém pódiu vedle koncertního křídla a basy stojí muž a lehkými obratnými slovy vítá diváky, které přivábila vernisáž výstavy Jiřího a Zuzany Kačerových. Jsme v sále ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem (http://zusdk.cz/), oním přívětivým mluvčím je Ladislav Peřina, který na škole vede literárně-dramatický obor. Své opravdu uměl a tak jsme byly s kamarádkou Danou zvědavé, co bude následovat.

 

Ladislav Peřiná vítá, přemítá, slibuje...:))

Ladislav Peřiná vítá, přemítá, slibuje…:))

 

Na vernisáž jsme přišly společně – rozhodly jsme se opustit pro ten večer naši zamrzlou vísku a vrhnout se do víru kulturního života maloměsta. Ředitelka místní ZUŠ, magistra Ivana Černá, sochařka a výtvarnice, je dobrou duší svého ústavu a vedle péče o svěřené mladičké talenty stále hledá způsoby, jak do výstavní síně Otto Gutfreunda nalákat kvalitní umělce. A výsledek? I my na umělecké periférii (nedělám si iluze o významu Dvora Králové na umělecké mapě světa) máme šanci si užít krásné věci nadaných lidí.

 

Ivana Černá, ředitelka a dobrý duch ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové

Ivana Černá, ředitelka a dobrý duch ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové

 

Ale vernisáž pokračuje… hudbou. Další překvapení – tedy aspoň pro mě, která tuto školu teprve poznává. Jiří a Zuzana Kačerovi si prý přáli hudbu autorskou, tedy vlastní skladby zdejších učitelů. Fascinovalo mě, když jsem zjistila, že kvůli invazi virových onemocnění budou hrát „jen“ dva hudebníci, jinak by byli k dispozici čtyři.

Dvůr Králové opravdu není velké město a přitom na jeho základní umělecké škole se jen tak mimochodem najdou čtyři lidé schopní skládat hudbu! Pro mě to byl skutečně objev a moje nadšení vzrostlo poté, co jsem zjistila, že se mi prezentovaná hudba dokonce líbí:)) Marek Iglo hrál svoji skladbu na klavír, a my jsme se pak s Danou dohadovaly, co v nás ta hudba probudila – zatímco ona byla v duchu v Paříži a vzpomněla si na Amélii z Monmartru, já viděla něco jako snídani na trávě, umístěnou za slunečného rána v ovocném sadu. Ale shodly jsme se na tom, že v tom určitě byla tekoucí voda:))

 

Marek Iglo a jeho snivá klavírní skladba

Marek Iglo a jeho snivá klavírní skladba

 

Lukáš Pelc předvedl krátkou skladbu pro housle a potom delší pro kontrabas. Zatímco u houslí jsem tomu přišla na chuť prakticky až ve chvíli, kdy skladba končila, tak ta na basu se mi líbila od samého začátku. A zase jsem musela uvažovat nad tím, jaký je to z mého pohledu zázrak, když někdo dokáže vymyslet skladbu a navíc ji ještě rozepsat do not!

 

Lukáš Pelc a orientální tóny kontrabasu:))

Lukáš Pelc a orientální tóny kontrabasu:))

 

Nu, a nakonec jsme společně sešli dolů do galerie pokochat se vystavenými díly. Mě se asi nejvíc líbil válec z carrarského mramoru, který tak připomínal keramiku, že jsem si kámen musela pohladit, abych si byla jistá. Otec i dcera mají různý umělecký rukopis, ale jedno mají společné – jejich artefakty vypadají jako dědictví minulosti – občas i antické:))

 

Kámen nebo keramika? Carrarský mramor je to...:))

Kámen nebo keramika? Carrarský mramor je to…:))

 

Co ale pro mě bylo asi nejdůležitější, je vědomí, že i na malých scénách, v malých městech, ba i na vesnicích, dokáže kultura žít, růst a mít originální květy. Tvorba i její prezentace bývají plné nadšení, protože jde málokdy o čistě profesionální projekty a bez nadšení by se prostě neuskutečnily.

 

Tohle mi připomnělo zkamenělé knihy...

Tohle mi připomnělo zkamenělé knihy…

 

Mám z toho radost, je to reálný fakt v umělém virtuálním světě televizních show, bulvárních časopisů a mnohých podivných „lajků“ na internetu. A také naděje pro ty, kdo mají pocit, že se současný svět už úplně zbláznil.

 

Jiří Kačer

Jiří Kačer

 

 

 

A tak se dneska ptám: jak je to s kulturou tam někde u vás? Máte u vás nějaké čistě místní aktivity? A jaké? Podnikáte sami něco na tomto poli? Obohacuje vaše základní umělecká škola váš kulturní život i jinými aktivitami než těmi, které se týkají dětí? Pojďme si povídat o „malé“ kultuře:))

Aktualizováno: 29.1.2015 — 09:11

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Věřili byste, že mi tu lítá probuzená moucha??? A to venku snad konečně zase začala zima!

 2. No, malé umění – jsou to varhanní koncerty, které pořádáme 2 x ročně? Asi to bývalo Plaňanské zvonění, to bylo hodně kulturní…
  Ve spolupráci s církví ( husitskou ) a v její faře pořádáme výstavy -byla o divadelním souboru, který byl před válkou velmi aktivní, o kávě, Plaňany dříve a dnes ve fotografii a momentálně je tam Móda ve staletích. Holky co dělají historii vystavují svoje ošacení a že toho teda mají.
  No a bývalou synagogu, dnes kostel Církve husitské využíváme nejen na koncerty, ale i na divadlo či pásma – byl u nás Richard Pachman a hrál Mistra Jana Husa, bylo to výjezdní představení o dvou lidech a bylo to naprosto úžasné. A Alfréd Strejček se Štěpánem Rakem s Vivat Comenius, taky krása.

  1. Dala bych si také říct. Mám pana Pachmana moc ráda a Štěpán Rak – to je bez konkurence.

  2. Určitě máte pořádný díl malé kultury, milá Inko! Ten zájezd bych úplně nepočítala, stejně jako ve Dvoře nepočítám zájezdní představení v Hankově domě – to je dovezená velká kultura! 😀 (tedy podle mě:))

 3. Krásné zastavení, díky!
  V Praze je spoustu možností se kulturně vyžít. My plánujeme společnou výstavu v dubnu v galerii Kuskovu v Biskupském dvoře v Praze. Bude to exkurze do světa cínu. Pošlu pak pozvánku 🙂

  1. No, když vezmeš, že nemáme žádné dívadlo ani ZUŠ, jsme městys s 2000 obyvatel i s přilehlýma obcema, musíme si domluvit prostor, přesvědčit umělce aby v něm vystupoval a vystupoval za Zdrávaskrálovno, tak je na tom hodně práce oddělané.

 4. No, něco děláme. Před Vánoci jsme s holkama z keramického kroužku pořádaly výstavu na obecním úřadu- vystavovaly jsme keramiku a mozaiku, což se dělá u vedoucí keramiky u nás na vsi (ta už měla taky vlastní výstavu mozaiky v Rajhradě, byla jsme na vernisáži, kde hráli hudebníci z místní ZUŠ). Mezi malou kulturu bych asi počítala i májovou a hody- dělá se tam i vystoupení pro publikum, děcka nacvičují dlouho dopředu. A tak 🙂

 5. Nevím jestli bys to zahrnuta do kultury, ale zrovna zítra se chystám jít na přednášku místního historika o Obřanském hradu a jeho době. A vůbec se teď chystám víc na tu kulturu, když už jsem se konečně tak nějak „přesadila“ a začínám se tu cítit doma. Ostatně dokud jsme předělávali bydlení, tak nebyla chuť ani čas, ona ta Maslowova stupnice hodnot prostě funguje. A myslím, že bude kam chodit. V mmístní knihovně bývají přednášky, v hospodě ochotníci a Brno mám přes kopec.

  1. Přeju ti krásné objevování, milá Toro! (inlove) Věřím, že budeš mít co objevovat (wave)

 6. Jedno malé O.T.
  Dnes byl Fousín na kastraci, dopadlo to dobře. Lítá doma jako éro a shání něco na zub. Neboť naposledy jedl včera v 19 hod.

  Brzy zase napíšu, jak pokračuje naše soužití na Zvířetník.

  Míša

  1. Míšo, to je fajn, že se Fousek shání po jídle a lítá jakostřelenej – to znamená, že je zćela ve své kůži (inlove)

 7. Já jsem DEDE z Plzně a tady máme tu
  “ velkou kulturu “ .

  Ale pojem malá kultura se mi líbí. Vždyť naši předci se takto bavili. Muzicírovali, dělali ochotnické divadlo.
  Na Chodsku zase při zimních hyjtách muži předčítali z knich.

  A je dobře, že i v našem přetechnizovaném světě, se stále najdou lidé, kteří umějí bavit a chtějí se bavit.

  Míša

  1. Víš, já mám někdy pocit, jako by v klutuře „BYLI“ jen ti, kdo jsou skutečně ve světlech reflektorů a bulváru. Přitom jaksi skrytě existuje spousta lidí, kteří se umění venují a dělají to dobře. Líbí se mi je objevovat (inlove)

 8. Ale vlastně vím z vyprávění, že v Benešově při ZUŠ (nebo při jiném podobném zařízení) se také nějaké akce pořádaly. Třeba výstavy fotografií. A taky vím o jednom koncertu, ale to nebylo malé umění, to si do Benešova pozvali Vodňanského a Skoumala na představení pro žáky. Jenže zájem byl tak veliký i z řad dospělých, že nakonec ukecali v jednom dni vystoupení dvě. Jedno primárně dětské a druhé spíš pro dospělé. Ale nejsem si jistá přesnými detaily. Je to už několik let a nebyla jsem přímým účastníkem.
  Smutné je, že osoba, která tyhle věci spolupořádala už tam nepůsobí, protože nemá vhodné vzdělání …

 9. Milá Dede, tohle je moc pěkné povídání a krásně to navazuje na vaše ochotnické divadlo. Když se sejde pár šikovných lidí, kteří opravdu chtějí něco udělat, tak se to nakonec povede. Jenže já jsem kulturní barbar. teda nebývala jsem, rodiče se fakt snažili, ale nějak takové věci nezvládám. Párkrát za rok do divadla, sem tam do kina a jinak nic. Chjo. Asi bych to měla napravit, zvlášť, když žiju ve stověžaté matičce a příležitostma se to jen hemží. Ale on je to asi ten zásadní problém. Je tu toho tolik, že nějak nemám chuť hledat kam.
  Mé děti ještě do ZUŠ nechodí a v rámci prahy jaksi nejsou žádné zvláštní aktivity vidět. Prostě se to překruje tím silnějším celopražským kulturním šumem. Třeba se jednou dozvím odpověď na tuto otázku, jestli některé z dětí bude stiženo uměním. 🙂

  1. Milá Karakal, to se dětem nabídne umění všelijaké a jejich talenty si nakonec vyberou to správné 🙂 Pamatuju se na tu pohnutou dobu, kdy se Marek učil hrát na housle. No, byla to jedna ze slepých cestiček, ale rozhodně zapamatovatelná! (chuckle)

   1. Milá dede, jsem tu až teprve nyní večer, ale tvoje poznámka o učení hry na housle mne uvedla do ještě stále živých vzpomínek. Už někdo z vás zažil,když se pětiletá, a taky zárověň čtyřletá malá „umělkyně “ po dcerunka pokuoušejí správně vodit smyčec po stuně E. Učily se obě naše dcery najednou, ale Věrku to přestalo bavit tehdy, když objevila jiné struny-struny klavíru. Pětiletou petru hra bavila velice a dodneska si ráda na housle hraje jen tak pro sebe. Tehdy na konci základky to dokonce vypadalo, že by mohkla jít na konzervatoř. bohužel.Obrovskou překážkou se právě tehdy stala nutnost ubytování těžké epileptičky na internátě daleko od domova.No, nešlo to nijak, ale petruška na housle nezanevřela. Ttchán byl na Petrušku velice hrdý a z jejích malých koncertů byl doslova nadšený. Sám tchán se kdysi jako dítě hrát na housle učil, ale během války už to nešlo. po válce si tchán opatřil nové a drahé housle, ale prsty už neběhaly, takže dohrál. Ty housle dostala po dědečkově smtri vnučka. Má je dodnes , harje na ně a opečovává je jako nejcennější poklad a památku na milovaného dědečka.

  2. Prostě je spoustu věcí necháš vyzkoušet. Leccos vykoukne už při besídkách ve školce. Kačka ve škole třeba asi rok zpívala ve sboru, ale bylo jasné, že to zázrak není. Zato u kreslení jsme si už ve školce byli jistí, že tudy vede cestička. Období hlavonožců měla velmi krátké a spokojeně se rozvíjela dál… aby následně narazila na to, že její osobní tempo kreslení se ve škole nesrovnává s délkou vyučovací hodiny.
   Ale neboj, karakal, na to přijdeš, kde leží talenty tvých dětí.

   1. My to máme Matyldo obráceně. Kreslení nic moc, i když Zuzka lepší jak Vašek. Tedy ne absolutně, zatím je 2,5 roku rozdíl příliš, ale Zuzka je ve výtvarném projevu za Vaškem necelý rok. Jenže to je spíš tím, že Vašek je po rodičích a kreslení mu nejde (přesto ho veeeelmi baví). Zato mají oba rádi hudbu a Zuzka je označována za nejlepšího zpěváčka ve třídě. Původně chodil Vašek tancovat, ale pak přestal a už ho to tolik neláká. Ale s dobrým tahounem by se ukecat nechal. Zuzka patrně bude zpívat, tancovat a hrát na flétnu, pokud nám vystačí finance a jí odhodlání. Co bude s Vaškem pořádně nevíme, on tíhne spíš ke vědě, než k umění. A k judu (to Zuzka taky). Jsem ochotna je podporovat téměř v jakémkoli sportu a umění, o které budou jevit zájem, o vědě nemluvě, ale přece jen to záleží na tom, co nabízí škola a školka (nemáme kapacity na vodění, judo teď obstarává babička) a našich finančních možnostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN