HOST DEDENÍKU – Alex: Střípky z Domova (2)

0119alex5Úvod tohoto povídání byl o tom, jak se moje maminka dostala do Domova Sv. Alžběty v Žernůvce. Dnes nabízím pokračování.

 

 

Do veškerého dění v Domově nemohu vidět. Nejsem každodenním účastníkem jeho života. Ale vím, že se v Domově sv. Alžběty pořádá spousta akcí! Běžně a každodenně se provádějí nějaké ruční a výtvarné práce. Koná se čtení beletrie, na přání klientů se promítají filmy.

 

0119alex5_1

 

Kromě canisterapie, kdy každý týden dochází do Domova paní se dvěma labradorkami, využívají klienti Domova i – lamoterapii! Ano, tak se nazývá terapie lamami! Dotyční manželé, kteří se této terapii věnují, vozí dvě lamy v zadní části SUV spolu s anglickým kokršpanělem a pyrenejským horským psem, kteří pracují zároveň s lamami.

Ty usmívající se a spokojené obličeje klientů Domova mne, jako milovnici zvířat, hřejí u srdce. Do Domova mohou příbuzní vodit i rodinné pejsky, samozřejmě za podmínek dobrého chování psů a na veřejných místech musí být na vodítku.

 

0119alex3

 

Často navštěvuji maminku s Ajvinkou. Ajvi se chová klidně a tiše, neštěká, není zbrklá a je ohleduplná. Maminku má ráda. Přivezu si sebou prostěradlo, které dám mamince na postel a Ajvi si s ní hoví v pelechu, ke spokojenosti obou dvou 🙂

V Domově se konají také různá divadelní představení, koncerty, zpívání dětí z okolních základních škol, různé zájmové kluby předvádějí, co lidé ve svém volném čase dokáží – např. styl oblékání od středověku po baroko. Dámy si přesné repliky historických šatů šijí a potom předvedou – tancem.

 

0119alex4

 

V přízemí na hlavní chodbě se po měsíci střídají různé výstavy obrazů nebo fotografií regionálních výtvarníků a fotografů. A opět pro Zvířetníky – nedávno byl předváděn tanec se psem. V hlavní roli byl pes border kolie. Panička ochotně vysvětlovala zájemcům, co takový trénink obnáší.

V minulém roce v lednu jsme byly s pracovnicemi domova na bále v Tišnově. Pomáhala jsem jako řidička a opatrovatelka. Prostě jsme naložily vozíky do aut i s klientkami, které měly zájem, slavnostně se oblékly a už jsme šupajdily do společnosti. Nebo v dubnu přiletěly čarodějnice a opékaly se u táboráku špekáčky.

 

0119alex1

 

V září se koná pouť k Panně Marii Bolestné, patronce místní kaple. To Domov najednou ožije obrovskou spoustou lidí, přáteli, rodinami klientů, přijedou řádové sestřičky sv. Františka i z jiných domovů. Je sloužena mše. Hraje živá kapela a pro všechny hosty je připraveno občerstvení. O pouti se prodávají rukodělné výrobky klientů.

V loňském létě byla za pochodu vyměňována stará netěsnící kastlová okna za nová. Klienti z pokojů, kde řádili zedníci, byli i se svými věcmi vystěhováni do jídelních koutů na patrech. Veškerá péče, kterou potřebovali, při tom pokračovala dál i když za nesmírných obětí pečovatelek. Jedna bábinka mi důvěrně sdělila, že jsou jako na táboře, na dovolené 🙂 Prostě to klienti nebrali jako nutné zlo, ale vlastně také jako zpestření. Logistika celé akce byla perfektní!

Atmosféru lásky a péče vytváří celý kolektiv zaměstnanců od paní ředitelky a ekonomky, přes sestřičky, pečovatelky, rehabilitační a sociální pracovnici, aktivizátorku, uklízečky, kuchařky, pana správce a paní v prádelně. Ano, domov má svou prádelnu, s velkými průmyslovými pračkami, ložní prádlo a osobní věci se perou v Domově.

 

0119alex2

 

V létě se suší na sušácích venku (hospodyňky jistě tuší, jak prádlo voní), co se má žehlit, tak se vyžehlí a odešle na příslušná patra a tam sestřičky prádlo umístí do skříní klientů. A že v takovém zařízení toho prádla je! Každý klient má na svých osobních věcech vyšité bavlnkou svoje číslo, aby nedošlo ke zmatkům.

Začátkem prosince minulého roku, postihla část Jižní Moravy silná ledovka, která způsobila kromě jiných nepříjemných věcí i popadané stromy na elektrická vedení. Vzhledem k této situaci se Domov v Žernůvce ocitl na tři dny bez proudu. Generátor, který byl ihned uvedený do provozu, nestačil „utáhnout“ veškerá zařízení.

Nefungoval výtah, myčky na nádobí, sporáky v kuchyni, prádelna, ale co bylo nejhorší, zároveň nefungovaly antidekubitální matrace. Sestry, ale i ostatní pracovníci neustále přepínali v jednotlivých pokojích do prodlužovaček postele, aby se ležícím klientům nezhoršil zdravotní stav.

Jela jsem na jeden půlden pomáhat alespoň při mytí nádobí. Na vlastní oči jsem viděla, s jakým obrovským úsilím personál Domova v takových bojových podmínkách udržoval jeho chod. Velice si vážím jejich zodpovědného přístupu.

 

0119alex6

 

Je toho ještě hodně, co se dá napsat o práci všech zaměstnanců, ale když pozoruji dění v Domově, napadá mě myšlenka – kde vlastně končí pracovní povinnost a začíná empatie, dobro, kladný vztah k lidem… Je to jemná, tenká hranice, vinoucí se a prolínající se jako nitka životy klientů i lidí, kteří jim pomáhají.

 

Chtěla bych poděkovat Dede, že mne popíchla napsat tyto řádky a umožnila je zveřejnit na svých stránkách. Je to o lidech, kteří pracují s velkým nasazením okolo starých a bezbranných lidí, o lidech, kteří jim poskytují zázemí, péči a bezpečí. Díky.

 

 

Na fotografiích v přiloženém albu jsem z pochopitelných důvodů rozmazala tváře klientů, kromě maminky, personálu nebo účinkujících 🙂  http://dig.rajce.idnes.cz/Zernuvka/

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo, Alex, docela mimo téma: chceš půjčit lítacího psa? Nabízím Donyštěně. 🙂
  Ale jako fakt! Melly jí už nestačí a Donda ocení každého dobrého lítacího kamaráda.
  Však jestli chceš, tak se ozvi. Dokud nejsme moc daleko.

 2. Alex, mam z toho, co pises, opravdu velkou radost. Napada mne spousta slov a myslenek, ale zrovna ted zarizuju spoustu veci pro nasi mamu, takze casu a energie uz malo touto nocni dobou. Je toho moc a vracim se zpatky 28. ledna, protoze prednosta ma problemy. Ale fakt, to o cem pises, je zlepseni. Videla jsem v 70.ltech zarizeni, eldeenku, kam soupli mamy tetu. A mama z toho byla tak vedle, ze si tetu vzala k nam dom, kde uz mela Alzeihemerem stizenou Marinku, a nejak to zvladala, i kdyz jeste pracovala v dost narocnem zamestnani. To, co popisujes, je podle mne vysoky nadstandard, ale, mozna, krucek po krucku, se spolecnost dopracovava k lepsimu zachazeni se starymi lidmi. Jo, a maminka vypada moc dobre a jste si podobne.

 3. Milá Alex, díky za optimistický článek na obvykle tak smutné téma. A hlubokosklon před všemi, kteří jsou schopni dělat tohle povolání, a navíc s láskou a zapálením. Je fajn slyšet, že i takoví lidé ještě existují.

 4. Alex,teraz som sa sem dostala,je to krásne pohladenie pre dušu,dobrí ľudia ešte žijú!!.Pozdrav a pohlad maminku a podakuj za mňa personálu.

 5. Milá Alex,podle toho v jakém byla maminka stavu, než se Ti podařilo najít tento úžasný domov, je zřetelný pokrok jak se maminku podařilo dostat do současného stavu. Díky Tobě a díky jim. Prožívala jsem podobné starosti v minulosti a teď znovu s tchánem, který je sám a musíme řešit co dál,momentálně je po mozkové příhodě ještě v nemocnici.
  Vypadá dobře,v mezích možností,moc bych si přála aby mu bylo i dál pomoženo ale je to na manželovi a jeho bratrovi,chtějí rozhodnout sami, tak uvidíme.
  Vyřiď mým jménem poděkování zaměstnancům toho zařízení a pro sebe bych si přála takovou možnost až to bude nutné.

 6. A já už zas nestíhám. Alex, nádherně jsi to napsala. Přeji tvé mamince, ať si té pohody a nového domova užije co nejdéle. Je moc dobře, když se tohle děje. Kéž by se i nám jednou takhle zadařilo…

 7. ALEX, TAKOVÝ SKVĚLÝ DOMOV JE FAKT K NEZAPLACENÍ. OMLOUVÁM SE, ALE MÁM TU NALÉHAVOU OPROSBU O POŘÁDNÉ PŘIDRŽENÍ PŠSTÍ PROM ŠTĚTSTÍ.MANŽELOVA (LETOS 85 LETÁ) MAMINKY SIM ZLÁMALA KRČEK NA PRAVÉ NOZE. ZKRÁTKA SÉRIE JEJÍCH PÁDŮ DOŠLA AŽ K TOMUHLE MALÉRU.MAMINKU ZÍTRA OPERUJÍ JAKO PRVNÍ.NEMOCÍ MÁ HODNĚ A MY JSME Z TOHO ZCELA NERVNÍ A NEŠŤASTNÍ VŠICHNI. DOKROTOŘI VÁHALI S OPERACÍ OD STŘEDY MINULÉHO TÝDNE, KDY SE ÚRAZ STAL. MAMINKA MÁ OSTEOPORÓZU V CELÉ KOSTŘE A ARTRÓZU VE VŠECH KLOUBECH.BUDE ŠTĚSTÍM VELIKÝM, KDYŽ VŠE DOPADNE DOBŘE. PROSÍM, MYSLETE NA NÁS VŠICHNI A DRŽTE, CO JEN DRŽET STIHNETE A MŮŽETE.. DÍKY.

    1. MILÁ LENKO, DRŽÍM PALCE A MYSLÍM NA VÁS.
     PRO POVZBUZENÍ: MOJE BABIČKA SI ZLOMILA KRČEK PÁR DNÍ PO SVÝCH DEVADESÁTINÁCH, DOKTOŘI NAD NÍ NAPŘED LÁMALI HŮL UŽ PŘI SPATŘENÍ ROČNÍKU NAROZENÍ, PAK PŘECE JEN OPEROVALI – DNES JE TO DVA A PŮL ROKU A BABIČKA JE UŽ CCA DVA ROKY ZPÁTKY DOMA, V RÁMCI MOŽNOSTÍ SAMOSTATNÁ A SOBĚSTAČNÁ, PO BYTĚ ANI TU HŮLKU NENOSÍ.
     TAK KÉŽ TO I U VÁS TAKHLE DOBŘE DOPADNE.

 8. Víte, co ještě se mi na článku od Alex líbí? Že chválí. Všimli jste si, že pokud se někde píše o péči o staré, nemocné apod., tak obvykle jen o průšvizích? Dnešní novináři snad neumí napsat pozitivně laděný článek. Toho negativismu je všude moc, nemyslíte?

  1. Jo, máš pravdu a nejvíc mne dojme, když dajaká bezočivá koza, napíše, že přejeli nebo cokoliv jiného , šedesátiletou „stařenku“, tak to by mně kleplo.

 9. Omlouvám se Io a Krmiči, že je omylem sežral antispam – už jsem uvolnila, co jsem našla (blush)

  Problém je v tom, že spamových komentářů je tak kolem 600 denně a ručně to neprohledávám. Takže prosím – pokud někdo napíšete komentář a on se neobjeví, napište mi hned – já vás najdu a pokusím se antispamu vysvětlit, že vy sem můžete (inlove)

  1. Dede, díky za vyhrabání ze spamů! Dávám ti za to k miminkům jedno hororový trojdrabble plus bonus (100 + 300 slov).

 10. Milá Alex, krásně se tohle čte ! Je z toho cítit nejen tvoje radost, jak se maminka znovu vrátila do života, ale i zasloužený obdiv k celému zařízení a personalu. Rozdíl ve vzhledu tvojí maminky na první fotce s tou, kde jste spolu – to je fakt dojemné. Vlastně ta velká změna je vidět už na první fotce – maminka je sice stále pohublá, ale usmívá se a tleská (po dvou měsící v Žernůvce!)
  Jistě i řádové sestry musí mít z takových změn svých svěřenců velikou radost. Ono je něco jiného starat se, krmit, případně přebalovat malá, roztomilá a úplně cizí miminka, a něco jiného tyhle stejné služby poskytovat starým lidem. To už není „jen“ práce, to chce velkou dávnku empatie, je to o pochopení, že i starý, nemohoucí člověk má svoji důstojnost, protože i oni byli kdysi mladí, krásní, schopní. Shrnulas to Alex krásně v závěru a moc ti přeji, aby sis tohoto návratu tvé maminky do života co nejdéle užívala. A dík patří i všem těm, kteří jsou ochotni chodit tyhle staré lidi jakýmkoliv způsobem pobavit, potěšit, rozptýlit je v jejich jednotvárných dnech. A to platí i pro zvářata a tak Alex alespoň to jedno – Ajvinku – za to hezky pohlaď.

 11. Lidičky, pamatujete si ten film, co u nás na SK jel pod názvem „KOKOON“ ?

  Prepáčte mi tú „srandu“, ale mne to nedalo 🙂
  Ako seniori z domova chodili plávať do opusteného bazéna, v kt. sa ukrýval mimozemšťan. Najprv mimozemšťan pomáhal starkým, aby znova boli zdraví a silní, potom seniori zachraňovali mimozemšťana.

  Bolo to milé, bola to sranda a skrývalo to v sebe jednu tajnú vetičku:“ Starí ľudia ešte nie sú na odpis“ (f)

  1. To neznám, ale asi by se mi to líbilo 🙂 Jinak já jsem na tohle téma teď četla moc peknou knihu, v češtině to vyšlo jako Brambory na vloupačku – je to od švédské autorky Cathariny Ingelman-Sundberg a pojednává to o skupině seniorů, kteří na základě dokumentrárního filmu usoudili, že ve vězení jsou lepší podmínky než v jejich domově a tak se vrhli na dráhu zločinu – a úspěšně (chuckle)
   Četla jsem to v angličtině, tak nevím, jaký je český překlad, ale děj stojí za to:))

  2. Anóóó, viděla jsem to už asi dvakrát, je to moc hezký příběh. Už mě kolikrát napadlo, jak ráda bych do seniorských domovů přemluvila nějakého toho mimozemšťana, aby pomáhal jako dobrovolník.
   Jinak dobrovolníci chodívají, víc v létě, ale jinak je jich jako šafránu. Známá vysokoškolačka na brněnské „fyldě“, která dělá psychologii a já opatrně dělala nábor 😉 , tak mi říkala, že študáci jdou raději do dětských domovů nebo do Klokánků 😉 .

   1. Jo. A to je přesně ten důvod, proč s Dondou budeme zase chodit do domovů důchodců (až bude mít hotové ty zkoušky – nejdřív za třičtvrtě roku). Tak jak jsme chodily s Penuškou. Penny už mi pak za staříčkama chodila i při normálním venčení – děti dobrý, ale staříčci, to je přece moje práce, tam mám jít…
    Donda zatím letí na děti, jako každej pes, ale od malinka ji půjčuju starým lidem, aby se naučila k nim jít opatrně a pomalu, a přitom neztrácela svou rozchechtanost, a už to nese ovoce.
    A mně to koneckonců taky dělá radost. Když se staříček přes všechny bolesti rozusmívá a probleskne mezi vráskami ta dřívější síla a krása, je to nádherný moment. Možná je to kvůli tomuhle i hezčí práce než v těch domovech nebo Klokáncích. 🙂

   2. Tak jo – tak jsem ti napsala dlouhou odpověď o tom, jak je pro mě i pro moje psy príma práce se staříčky a proč jí dávám přednost před Klokánky – a sežral mě spam. 🙁

 12. Omlouvám se všem čtoucím, teprve před chvílí jsem dorazila z rehabilitace se svou páteří 🙂 . Ano, opět jsem se dala na vojnu, dnes jsem začala bojovat (flex) . Halt musím něco udělat i pro svou tělesnou schránku,

 13. Alex, moc ti děkuju, že tenhle seriál píšeš. Považuju za strašně otřebné, aby se o otázkách stáří, péče, bezmocnosti, pomoci a rodiny psalo – a víc, než jen zprávy z černé kroniky. Protože, upřímně řečeno, většinu z nás to může čekat taky. A je třeba pochválit, veřejně uznávat práci lidí, kteří se o staroušky dokáží postarat dobře a s citem. (h)
  Tito lidé jsou strašně důležití a přitom velmi málo zaplacení – stejně jak většina učitelů. Tak si myslím, že aspoň to veřejné uznání by měli mít. Já vím, že Dedeník obsáhne je kousek naší populace, ale víc prostě v mé moci není. Tak aspoň to 🙂

  Takže, milé sestřičky a všichni z Domova Sv. Alžběty v Žernůvce, děláte úžasné práci a já před vámi smekám (inlove)

 14. Alex, to je úžasné místo. Je báječné, že jsi ho našla a maminku přijali. Jednou bych v takovém chtěla bydlet, pokud bych to potřebovala.

 15. Mohlo by to poš´touchnout i Bedu,k napsání příspěvku o Tatínkovi, který je v léčebně TOPAS v Holicích…

  1. To by nebylo špatné, protože cítím, že o starých lidech se málo píše, jakoby se všichni ti mladí nebo středomladostaří 😉 báli na tuto budoucnost pomýšlet. Jenom Ti, kteří se s touto životní, při tom normální skutečností přes své bližní setkají (ahojky Matyldo a Bedo), dobře vědí „vocogou“.

   1. Skrotiť je približne to, co ochočit.

    Aj keď slovenčina nemá pre to adekvátny význam: 🙁

  2. No milá sharko.
   La tiež viem “ wo co gou“. Doopatrovala som maminku aj tatinka. Aj jedneho „košťúra“ aj je to iné ako človek.

   Ale ako hovorí p. Antoin de Saint Exupery, čokoľvek si skrotiš, si za neho zodpovedný (h)

 16. Je bezva, že jsi našla tak dobrý domov pro maminku. V domově, kde je naše babička, taky s klienty dělají různé aktivity a jejich výrobky se pravidelně prodávají na jarmarcích pořádaných v čítárně/dílně domova. Taky si tam chodívám nakoupit dárky, mívají třeba krásné polštářky. Já vím, že bych si je mohla ušít sama, ale ušetřím čas a přispěju dobré věci. Chodí tam taky paní se psy na canisterapii nebo děti z uměleckých škol.
  Jsem ráda, že v této oblasti došlo ke změně k lepšímu.

 17. Alex, to je moc hezké povídání. Přála bych všem seniorům, co se již nemůžou sami o sebe postarat, aby našli nové doma v podobném domově. Protože tady pochopili, že starší lidé k životu nepotřebují jen jídlo, čisté prádlo a lékařskou péči. Oni potřebují také zahnat nudu, zabavit hlavu i ruce (pokud to jde), setkávat se s lidmi a s novými věcmi. A jak to tak vidím, tak právě v Žernůvce to tak je.
  Alex, maminka viditelně pookřála – a ty taky.

  1. Jsem ráda, že YGO vidíš jak maminka vypadala a nyní vypadá, protože Ty jsi ji osobně znala, když ještě byla „mohoucí“, můžeš tedy posoudit jak se měnila a mění (zatím, díky péči – k dobrému).

 18. Je to krásny Domov a je dobre, že babička je tam šťastná (inlove) .
  Nedávno som videla v TN (neviem už na kt.stanici) denný domov – niečo ako materská škôlka pre seniorov, ktorú prevádzkuje miestna evanjelická p. farárka + dobrovolníci.
  Je to výborná vec, hlavne pre zamestnané deti seniorov. Ráno starkých privezú a odpoludnia si ich prídu vyzdvihnúť. Platí sa 0,50 euro na deň.
  O seniorov je postarané a navyše sú aj doma, takže nemajú pocit, že ich deti „odložili“ 🙂 .
  Takých zariadení by bolo potrebné viac.

  Neviem ako v ČR, ale u nás na SK je s umiestňovaním seniorov problém. Tie štátne sú preplnené a zastaralé, súkromné sú nekresťansky drahé 🙁 .

  1. Yetti, u nás je to podobné, kvalitních domovů pro seniory je moc málo, je málo i budov, míst, málo se staví. Při tom populace stárne, lidé se dožívají vysokého věku, bohužel málokdy kvalitního věku. O soukromých se ani raděj bavit nebudeme, jsou opravdu dost drahé.

 19. Alex, maminka vypadá opravdu šťastně, moc se mi líbí v tom nádherném klobouku při batikování. Je fantastické, že jsou taková místa, kde pomohou v době, kdy už síly nestačí a hlavně jsou tam ti staří lidé spokojení. Bratranec našel pro svoji skoro devadesátiletou maminku také krásný Domov, dokonce v Praze, bohužel si ho dlouho neužila, na druhou stranu prožila s jeho rodinou velmi krásný podzim života – měla vlastní garsonku v domě, kde bydlí i oni, podle toho, jak se cítila, buď přijala jejich starost, nebo se starala o sebe sama.

   1. já nechci vypadat jako necitelnej cynik, mě se to moc líbilo,když o tom Inka vypravovala…. takhle si nějak představuju superfungující rodinu…

   2. Ano, bratranev bydlí ve čtvrtém patře starého vinohradského činžáku bez výtahu, takže když maminka chtěla k nim, někdo sešel dolů s židlí a když teta potřebovala odpočinek prostě si sedla, kecala s obsluhou židle a pak zase pokračovala. K mé ostudě byla schopná ve svém věku a stavu klidně dát ty čtyři patra bez té židle, já při příchodu k nim vždy žádám o založení výškového tábora. Do garsonky ji přestěhovali potom, co Vašek třikrát týdně jezdil večer přes půl Prahy, protože se k mamince nemohl dovolat a ona prostě vyndala sluchátko, mobil nechala v chodbě a dívala se na televizi.

    1. Inko, já jsem za maminkou také jezdila přes celé Brno, napříč. Jenomže ona se nechtěla z bytu hnout 🙁 . Zvlášť po smrti tatínka. Takže to bylo tak děsivé, že ještě dnes, když mám jet tímto směrem, tak se opotím. Přitom jsem v tom bytě prožila své dětství, na skoro dvacet let byl mým krásným domovem.

     1. No, moje maminka je zatím schopná být sama v bytě, ale jakmile nastane problém, je to na sestře, protože já to mám jen 50 km a hlavně, ke mě maminka nepůjde. Domnívám se, že kdyby potřebovala péči, kterou bychom jí dát nemohly, nastane velký problém. Takže proto nepíšu až, ale kdyby.

 20. Krásné povídání Alex a jsem ráda, že něco takového u nás existuje.

  Kéž bych našla jednou něco takového, až to budu potřebovat.

  Míša

  1. Jo, Míšo, tak to si říkám také. Když vidím vývoj společnosti ku „prachům“,nedělám si iluze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN