BTW: Už zase (skoro) běhám!

0114dar3_1Běžím po lesní cestě v rytmu ladícím s krokem mých psů a má duše se raduje. Běžím, já zase běžím! Kdepak, nejde o žádný závratný výkon, spíš indiánský běh, ale je to rychlý pohyb, mě (skoro) nic nebolí a přísahám, že i ty pověstné endorfiny se najdou!

 

Možná se divíte, proč píšu o něčem tak… normálním? Inu proto, že pro mě to strašně dlouho normální nebylo. A popravdě nějaký čas jsem pochybovala, jestli se mi to vůbec ještě někdy povede. A proto o tom píšu – abych povzbudila především dámy jistého věku (zahrnujícího často už i ty vnoučata:)), že pokud jde o pohyb, není třeba házet flintu do žita, i když to se stavem tělesné schránky už leckdy nevypadá moc nadějně:))

Musím se přiznat, že naposledy jsem pravidelně běhala v roce 2010 v Anglii, přičemž jsem s tím začala chvíli před naším stěhování do Norska, tedy v roce 2006. To jsem běhala sama a snažila se dodržovat jakýsi, trenérem z tělocvičny doporučený režim, který měl zabránit tomu, abych si zničila klouby, a zajistit, aby z běhu byla tělu prospěšná aktivita. Což se dařilo – nikdy mi nehrozilo stát se maratoncem, ba ani minimaratoncem, ale organismus si liboval, že mu to hezky rozbíhá metabolismus:))

 

Před běháním se nejdřív pasi proběhnou na volno - sama pro sebe dodržuju jezdeckou zásadu : sto kroků ze stáje a do stáje má být krokem:))

Před běháním se nejdřív pasi proběhnou na volno – sama pro sebe dodržuju jezdeckou zásadu : sto kroků ze stáje a do stáje má být krokem:))

 

No a pak přišla ona osudná vycházka se psy v zimě 2010, kdy jsem sklouzla na bahně a udělala si cosi s nohou. Nejdřív jsem si myslela, že jsem si něco udělala s nártem – tam to bolelo. Potom se bolest odsunula do achilovky, kde zůstala skoro dva roky a nikdo nevěděl proč, protože všechna vyšetření říkala, že achilovce nic není.

Pak už bolel celý kotník a manipulace na rehabilitaci (tu jsem si zajistila sama) ukázala, že je možné achilovku uvolnit tak, aby nebolela. I šla jsem doktorům ukázat kotník. Prý mu nic není – rentgen je normální. Chtěla jsem, ať zrentgenují i ten zdravý a zkusí hledat deset rozdílů, leč nikdo neviděl smysl v takovém počínání. Jim stačilo, že na rtg nic není – a to, že se na té noze dá chodit jen s přemáháním, bolelo jen mě.

 

Tak kde se couráš???

Tak kde se couráš???

 

Nakonec jsem navštívila jakéhosi soukromého ortopeda, a ten mě poprvé po letech marného vyšetřování nechal stoupnout na takovou tu skleněnou stoličku a pravil, že je to zborcenou klenbou – po tom úrazu nártu. To bylo jaro roku 2013 (!). Dostala jsem speciální vložky do bot a poprvé po letech nastalo skutečné zlepšení – bolest ustávala, sem tam i utichla. Jenže po dvou letech kulhání jsem měla mraky dalších potíží – především s páteří.

Rehabilitační sestra (zase mimo pojišťovnu) mi poradila cviky a já se vrhla kromě cvičení na „chození“, tj, oprášila jsem svoje nordic walking hůlky a začala se pomalu rozhýbávat. Ze začátku jsem se musela napomínat, ať tak nezatínám zuby, protože to bolelo. Ale na rozdíl od bolesti kotníku to byla taková „zdravá bolest“, jak se svaly protahovaly, a já po milimetrech získávala fyzickou kondici.

 

Běžíme... ve sněhu je dobré mít na botách "nesmeky", já mám z Norska takové pružinové, které se dají dobře upevnit i páskem přes nárt

Běžíme… ve sněhu je dobré mít na botách „nesmeky“, já mám z Norska takové pružinové, které se dají dobře upevnit i páskem přes nárt

 

Samozřejmě každá viróza mě hodila zase o kus zpátky, a navíc, dlouho bolavý kloub si zvykl zlobit při změnách počasí. Ale vydržela jsem. Pravidelná „strojová“ chůze, vždy po dobrých nehrbolatých cestách a s přesně dávkovanou rychlostí, pomáhala. A mě to bavilo! Stanovila jsem si optimální trasu – celá měřila asi 7 km, ale dalo se začít z různých bodů, tím jsem regulovala její délku podle aktuálních potřeb.

Začátek jsem měla mezi Třebihoští a Dehtovem – Marek mě tam obvykle dovezl, potom vzal psy ven a já šlapala k domovu. Většinou se to povedlo tak třikrát týdně, když jsem měla kliku na odvoz, tak i častěji. Mohla jsem vyjít i z vesnice, ale u nás je krajina moc „prolamovaná“ a na rozcházení potíží není dobré jak dlouhé prudké stoupání, tak (tím méně) příkré klesání. Fungovalo to skoro zázračně, byť to byl zázrak pomalý a občas bolel.

 

Ale je to krása, co?:))

Ale je to krása, co?:))

 

Jenže s tím byl letos na podzim konec. Marek odlétl na jih do školy a já najednou zůstala sama, což znamenalo, že každodenní psí vycházka je jen na mě. No, a když se sečetla časová náročnost (se psy na hodinu, chození další) se stále se zkracujícími dny, začalo se na hůlky zase prášit.

Mělo to i další důvod – v létě jsem si občas brávala hůlky i na psí vycházky, protože holky chodily na volno a tak se to dalo zvládnout. Jenže s podzimem stouplo množství zvěře v našich lesích natolik, že začala selhávat Ariina ještě ne dokonale natrénovaná sebekontrola a já ji musela zase uvazovat. Což znamená běžecký pás, psi mají postroje a vodítka s amortizérem (silná guma tlumící nárazy mezi psem a člověkem).

 

Na poli zvolňujeme - nevím přesně, co mám pod nohama...

Na poli zvolňujeme – nevím přesně, co mám pod nohama…

 

A pak jsme jednou zase byly v Hradeckých lesích, což je skoro rovinka s dobrými cestami a jak mě psí holky táhly, zkusila jsem se rozeběhnout. A ono to šlo! Začínala jsem skutečně pomaličku, vždy jsem popoběhla jen takový kousek, který moje nohy bez protestů snesly. Psi obstarávali nezbytnou energii, na mě bylo se s nimi nějak srovnat.

No, nebylo to naráz:)) nějakou dobu nám trvalo, než jsme našly tempo, při kterém ony zvolna klusaly a já běžela tak, aby mi to bylo pohodlné. A tak vznikly naše běhací vycházky. Volím trasy tak, aby v nich byly úseky na běhání, přehledná místa, kde je mohu pouštět na volno a pokud možno ne velké kopce. A věřte, že běh do kopce je sranda proti tomu, když musím jít dolů! Brzdit dychtivé vlčáčí spřežení dá zatraceně zabrat, takže když pak sedám do auta, mívám nohy tak roztřesené, že mám v první chvíli problém šlapat na pedály:))

 

A jdeme dál:))

A jdeme dál:))

 

Pokud je terén špatný, pouštím Berry na volno a tahá jen Ari. Když je krize, pouštím obě:)) Přesto samozřejmě občas padám. Na podzim to bývalo na blátě, tuto neděli na Zvičině na ledu. Vzhledem k tomu, že se většinou pohybuju v dost liduprázdných oblastech, dávám si pozor, abych s sebou měla aspoň nabitý mobil. Jedu-li dál z domu, beru si baťůžek poslední záchrany:))

A tak po letech zase skáču přes kaluže – tedy běhám. No, délka mých běhacích úseků se pořád dá spíš měřit na stovky metrů, než na kilometry, ale prodlužují se. Ona však není marná ani tak rychlá chůze, kterou běh prokládám. Popravdě, nejrychlejší jsem v případech, že holky zahlédnou třeba kočku…:))

 

Mám ráda zimu...

Mám ráda zimu…

 

A tak jsem chtěla říct těm, koho taky kde co bolí, že když člověk chce, dá se ledacos rozchodit. Nepochybuju, že se mi špatně vedlo, kdybych zkoušela běhat hned a ne po roce a půl chození s hůlkami. I dnes dávám pozor na signály svého těla a včas brzdím, pokud cítím, že něco není úplně ok. Člověk už přece jen v mém věku musí mít kapku toho rozumu:))

 

A tak se dnes ptám: Chodíte rádi? Běháte rádi? Podařilo se vám najít ty pověstné endorfiny?:))

 

PS: Fotky jsem vybrala z povedené zimní vycházky, byť víc jich mám nezimních – ať se držíme ročního období:)) Včera jsem byla běhat u Labe jen ve větrovce místo bundy a v letních botaskách…

Jinak tady je album běhání kolem rozvodněného Labe:

http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vychazka_z_Kuksu_kolem_Labe

a tady odtud jsou nové fotky ze včera (pro ty, kdo album už viděli:))

http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vychazka_z_Kuksu_kolem_Labe/#20150113_133523.jpg

 

Zimní fotky jsou z 8. 1, rozvodněné z 10. 1. a ty poslední z 13. 1. 2014. Stále stejný kraj a pořád leden:))

Vracíme se k autu

Vracíme se k autu

Aktualizováno: 14.1.2015 — 00:06

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano, chodím ráda. Standardní procházka se psem vyjde tak minimálně na hodinu svižnou chůzí, o víkendu aspoň jeden den na 2 – 3 hoďky. Když některý den nestíhám, vyloženě mi to chybí – možná spíš než pohyb pak postrádám provětrání hlavy.
  Ne, už neběhám. Běhala jsem s prvním psem, původně z donucení, protože jeho jsem mohla pustit z vodítka jen na široširých přehledných a jiných psů prostých pláních. Ale zvykla jsem si, vypracovala se a běhala jsem ráda. Jen pak, když už poslední 2 roky psíkovi stačila běžná chůze, moje běžecká kondice postupně odcházela a již se nikdy nevrátila.
  Ještě k tomu píchání pod žebry při běhu – je způsobeno špatným dýcháním, člověk víc vzduchu nadechuje než vydechuje a ten přebytek ho pak tlačí. Takže je třeba nadechovat na 2 doby a vydechovat na 3 doby, nejlépe ještě před tím, než nás začne píchat. 🙂
  Jo a tělocvičnu jsem navštívila právě dnes. Na tom je pro mě teď v zimě nejobtížnější přemluvit se, opustit teplo domova a vyjít do zimy a tmy. V létě mi to jde nějak lépe a radostněji. Ale tělocvičnu mám od domu 5 minut a ten dobrý pocit po cvičení je fakt skvělý! (dance)

 2. Tedy, Dede, musím říci, že bych chtěla mít aspoň třetinu tvé pevné vůle 8:)) Já jsem měla od dětství běhání zakázáno kvůli několika operacím kyčlí, ale chození, resp. hóódně rychlou chůzi se psy, zvláště, když jsou mladí a ještě nevychovaní, praktikuju celoživotně. Faktem je, že čím jsem starší, tím se raději rozhýbávám plaváním, ale to moje psy (s výjimkou amer. kokříků) nikdy moc nebavilo, takže šlapeme denně, a to ze dvou třetin pesové navolno a jen když míjíme domky s otevřenými komposty (fujtajbly) přímo na obecních pozemcích, zapínám vodítka. Jsem však ne moc hrdým vlastníkem jedné vady: Pár roků před implantací TEP kyčle jsem už dost silně kulhala kvůli značným bolestem. Po ní, kdy mi orthopéd dokonce srovnal délku obou nohou tak, že jsou naprosto stejně dlouhé, kulhám dál, ačkoliv mě to vůbec nebolí…. A musím se opravdu hodně soustředit na chůzi, abych to nedělala, takže už nějaký čas na vycházkách s pesy používám hůlky, které mě nutí ke stejnoměrnému zatěžování obou nohou. No a taky cca každý třetí den šlapu půl hoďky na rotopedu – ale dělám to fakt „ráda nerada“…

 3. Ó ano. Jako Matylda. Do puntíku. Celý život jsem běhání nenáviděla a tak to prostě neumím.
  Můžu chodit, můžu plavat, můžu jezdit na kole … na co běhat?
  Ale našla jsem tohle
  http://rungo.idnes.cz/soutez-promena-jara-2015-06y-/behani.aspx?c=A141218_145127_behani_ura
  (při hledání něčeho úúúplně jiného 😀 ) a začalo ve mně hlodat…
  Hlodalo do minulého týdne, pak jsem se pod rouškou tmy vyplížila na zledovatělý asfalt a kousek popoběhla. Nepraštila jsem sebou, to ne, ale i nadále běhat neumím.
  A víte co? Jdu se podívat, jak se má moje kolo a pojedeme se vyvenčit 😀

  1. Jejda Ri, jdeš venčit kolo? 🙂 To ti přeju, vím, jakej k němu máš něžnej vztah (inlove)
   Na to je tady kromě silnic moc ledovato a kopce se taky nikam neztratily:)) Kolo miluju, ale na aspoň trochu přátelském terénu… řeším to autonosičem, takže do těch vlídnějších terénů popojíždíme (blush)

  2. Cha, tak jsem splácla dvě mouchy jednou ranou 😀
   Protáhla jsem kolo a dovezla ze statku mléko.
   11,7km 45min ( mínus šest, to jsem okukovala krávy 😀 ), jen nechápu, proč musí být pořád tma ;(
   (sun)

 4. Ale já se vlastně původně chtěla zeptat. Já měla pocit, že při stopování za holkama běháš. Nějak mi to nejde časově dohromady. Období, kdy jsi s bolestmi začala tréningově chodit a dobu, kdy Berry začala stopovat. Přijde mi, že se to musí překrývat. Tak jak jsi zvládala stopování, když bylo chození takový problém? Ale ta radost ze znovunalezeného běhu, tu chápu. Já jsem se tuhle projela na koloběžce (poctivá hodinová projížďka) a jela jsem na to (tedy na získané endorfiny a dobrou pohodu) ještě druhý den.

  1. Pamatuješ si to dobře, milá Karakal 🙂 Já jsem nikdy nedodala, že jsem někdy po takové stopě nemohla dva dny chodit, někdy, když to bylo z kopečka jsem musela Berry zastavit a pomaličku se za ní šourat (z kopce to bylo ještě o kousek horší než do kopce:)) a krizí pak byly všechny ty příkopy (blush)
   když trénujeme v lese, tak máme půjčené klíče od závor, abychom mohli s autama pomalu projíždět – máme velkou spotřebu „nezapachovaného“ lesa a psi vlastně mají v autech kotce (trénink trvá víc hodin, až celý den). No a kolem takových cest jsou vždycky příkopy, u nás dost hluboké. Stopy vedou vždycky do lesa, tedy přes příkop.
   No a já měla vždycky dilema – tou špatnou nohou se odrazit nebo na ni dopadnout? No, nejednou jsem v tom příkopu ostudně skončila (blush)
   Zase se kvůli tomu Berry rychle naučila povel „hledej dál“, následující po takovém zdržení, které jsem zavinila já. (problémy nastávají, když jí to zapomenu říct:))
   Takže správně řečeno – už zase běhám a můžu se z toho i radovat 🙂

   1. Jo, odmítla jsem to brát tak vážně, abych tyhle aktivity vypustila, i když uznávám, že to občas hraničilo se zdravým rozumem 😛

   2. Odrazit – dopadnout … na správnou nohu. Ještě že mi Roňák občas nějaký ten pár nohou půjčí 😀
    Na vycházkách nosí tažný postroj a při ostrých sestupech se ho někdy držím, abych nespadla.
    K smrti nerada padám 😀

 5. Měla jsem v životě období, kdy jsem pravidelně běhala (se psem i bez psa, ale rozhodně jsem neměla žádné spešl vybavení). To bylo na střední škole. U mne jsou problémem bolavá krční páteř a ekzém, špatně reagující na zpocení. Takže mnohem radši chodím. Když byl Rysík v kočárku, tak jsem se prostě sebrala, naložila pod kočár pleny, když jsem si vzpomněla, tak lahev s voudou pro mne a vyrazila. Bydlili jsme tenkrát na Lhotce, kolem jsem si mohla vybrat který les zvolím. Dost často jsem prostě vyrazila kamsi, jen lehce tušeným směrem a šla a šla a šla. Občas se zastavila na nakojení či přebalení prcka a zase se šlapalo. Když jsem se dostala příliš daleko, abych se pěšky dostala zpět, tak jsem se vracela MHD. Když jsem zapomněla pití, nebo dostala moc velký hlad, vynořila jsem se z lesa do civilizace (musíme si uvědomit, že jsem obvykle neopustila území hl. města) a něco si koupila. Jo pravda, kromě plen jsem měla i peníze a doklady. Bylo to nádherné období. Vůbec jsem nechápala sousedku, co mi říkala: „To se těšíte, až bude teplo a budete si moct sednout na lavičku, že?“ Krom toho Rysík ve stojícím kočáru nespal a protestoval, takže mi léto pomohlo jen tím, že se snáz kojilo a přebalovalo. A jakou jsem tenkrát měla figuru! Půl roku po porodu jsem vypadala líp jak na škole ;).
  Jenže pak začal Rysík chodit po svých. A většinou se došlo jen k některému z blízkých hřišť a že jich máme v okolí dost. No zchátrala jsem děsně, s Rysinkou jsem tak rychle nehubla, protože jsme byla limitována starším dítkem. Loni se to zase o něco zlepšilo, ale s nástupem do práce zase propad. Ale já tak ráda jdu sama někam svižný krokem. Když chci, tak se zastavím, pokochám, rozhodnu se změnit trasu. Pes by byl moc fajn, kočár byl super, ale když není, tak nejradši sama a svižně. To jsou ty pravé endorfiny pro mne.

  1. Jé Karakal, tos mi připomněla… taky jsem s Andym v kočárku ušla spousty kilometrů a taky mi to později chybělo 🙂 Ania chodí s kočárkem s Patrickem běhat a jeho to snad i baví – prý neprotestuje.
   Jinak tohle období s malými dětmi prostě přináší spoustu omezení a málo času. Výhodou je, že je máš a přitom víš, že to bude pořád lepší (wave)

 6. Dede, to je bezvadný, to ti moc přeju! A dobře, že to píšeš, důležitý je to nezabalit a snažit se, i když to jde ztuha.
  Mě osobně teda běhání nebaví a nikdy jsem nebyla dobrý běžec – ostatně figura běžce vypadá jinak než já, že 😛
  O to raději chodím, dělá mi to dobře na celýho člověka a udržuje mi to duševní rovnováhu. Uchodila jsem čtyřicítku denně, ale jak jde čas, dopracovala jsem se k tomu, že dvacet až pětadvacet taky stačí 😉 .
  Před asi patnácti rokama jsem blbě spadla na lyžích a poškodila si meniskus, dlouho mě to koleno bolívalo. Už pár let to bylo docela dobrý, ale jak jsem začala znova chodit teď po té zlomenině, tak asi přece jenom trochu kulhám a koleno bolí jak čert. No, uvidíme. Doufám, že když jsem to zmákla jednou, půjde to i teď.

  1. Milá Zano, držím palce, ať nožku dobře rozchodíš – ono to fakt už nejde samo, jako když bylo člověku patnáct 🙂
   Možná by ti mohly pomoct ty hůlky – odlehčí to klouby a pomáhá to páteři. Aspoň na to rozchození (inlove)

 7. Já jsem běhala naposled při hraní volejbalu :-), pak jsem si na lyžích natrhla přední křížové vazy, takže mi vypadává koleno, což běhu nepřidá. K tomu loňská zlomenina nohy a tak jsem ráda, že v pohodě chodím. Chodím s hůlkami, které mi dodávají rytmus a jistotu, a hlavně mi díky tomu nenatékají prsty u rukou při delší chůzi. Snažím se chodit ob den, jak mi práce a světlo dovolí, minimálně šest a půl až sedm km. O víkendech vyrážíme na delší trasy a baví nás brouzdat po okolních lesích. A vedlejší účinek, což jsou kila dolů, je prima.

 8. Pěšky chodím strašně ráda. Běhání provozuji jen v létě a spíš na kratší vzdálenosti. Od mala mám problém s nedostatkem hořčíku a když to s fyzickou zátěží přeženu, nedělá mi to zrovna dobře. Nicméně pohyb miluju, takže obvykle to vypadá tak, že nějakou dobu chodím běhat, pak na nějakou dobu odpadnu a tak pořád dokola 😀 No a běhání se psem je něco úžasného! (inlove) Máme tahací postroj, pás a vodítko s amortizérem (mimochodem máme stejné jako Ari 😉 ).Když Najty zabere, najednou to není z mé strany jen takové pomalé vyklusávání, ale dlouhé skoky doplněné pocitem, že skoro letííím (chuckle) . Najty jakž takž zvládá povely „vpřed“ (pro zrychlování a pohyb směrem dopředu), „vpravo“ a „vlevo“, přičemž tyto dva poslední jsem zvolila špatně, jsou strašně dlouhé a když člověk běží a nemůže popadnout dech, nedají se pořádně vyslovit 😀 Kromě toho pokud se v dohledu objeví srnec/zajíc/kočka/…, volí si Najty směr běhu sama bez ohledu na psovoda 😀
  Minulý týden, když u nás bylo asi 30 cm sypkého sněhu, vyrazila jsem takto s Najtynkou na běžky. A to bylo teprve něco! Ohromná rychlost téměř bez námahy! Užily jsme si to obě dvě, Najty tahá strašně ráda. Jen teda jsem to nepřeháněla se vzdáleností, abych si nezničila psa 🙂 A spadla jsem jenom jednou, což mě příjemně překvapilo… Mohla za to kočka 😀

  1. Tedy Ivano, jste dobré – na běžky jsem chodívala s Nazgúlama, s Ari bych si to už netroufla, ať jsou mé končetiny jakkoliv opotřebované, jsem ráda, že je mám (chuckle) Ona většinou na povely reaguje, ale stačilo by těch pár případů, kdyby se zapomněla (viz kočka:))

 9. Běhání k smrti nenávidím. Je to „zásluha“ školy, kde jsme bez jakékoli přípravy musela uběhnout 1500 metrů na známky. Nikdo mi nikdy neřekl, jak u toho mám dýchat, nikdo mě nenechal běhat kratší trasy. V té době jsem nesportovala, ale dělala výtvarku, no a hrála vybíjenou s děckama venku a jezdila na kole, ale to jaksi na školní běh nestačilo. Takže jsem nenáviděla bodání pod hrudníkem i řev učitelky. S nástupem do bojových sportů jsme se běhat jakž takž naučila, ale srdečně jsem to nenáviděla pořád a tento stav je trvalý. Navíc se na něm podepsala tehdejší neexistence sportovních podprsenek… Ráda chodím, dost rychle a dlouho. Díky psům si teď dám denně tak půl hodiny rychlé chůze a zatím to mé kondici musí stačit, než zas bude trochu tepleji. Problémy s kotníky popisovaného druhu mám za sebou taky, i já jsem si dost drsně zaplatila vložky do bot, ale zafungovalo to, páteř mi chiropraktik srovnal,i ty následky kulhání (jedna noha o víc než 2 cm kratší), samozřejmě taky za moje peníze. Ale stálo to za to a potíže se vrací jen občas.

  1. matyldo, to jsem si taky vzpomela jak to bodani bolelo a jak jsem to behani nenavidela. a potom se k tomu jeste pridalo velke poprsi a problem s pateri. behat uz nikdy nikam rozhodne nebudu.

  2. Děvčata, já jsem ve škole taky nebyla žádnej běžec a měla jsem jedinou kliku, že v centru Prahy se to ve školách s atletikou moc nepřehánělo (na gymplu jsme třeba měli tělocvičnu přestavěnou z oůvodní kaple…:))
   Ale od mala jsem ráda běhala jen tak – ne na vytrvalost, ale z radosti z pocitu rychlosti a obratnosti, v lese jsem různě přebíhala různé překážky… no, asi jako hravej pes:)) A připadala jsem si strašně stará, když jsem ani nepopoběhla (wasntme)

 10. dede, to jsem nevedela, ze mas takove problemy s nohou, ale rozhodne jsou to povzbudiva slova. ja totiz tak trochu uvazuju, ze zacnu po mnoha letech chodit zase do telocvicny, nebo jak se to cesky jmenuje. teda, ne zase, protoze jsem cvicit nikdy nechodila, ale v londyne jsem roky kazdy den chodila plavat, jenomze tenkrat jsem pracovala tak sest as osm hodin denne, pet dni v tydnu a spousta volneho casu. ted pracuju ctyri patnactihodinove smeny a ty dalsi tri dny tydne studuju, tak nemam prakticky zadny volny cas.
  ale i kdyz delam fyzickou praci, tak se citim ne moc fit. mne nevadi, ze mam nadvahu, ale vadi mi, ze se zadychavam jenom kdyz vyjdu jedno patro po schodech, to neni dobry.
  tak ted uvazuju, kdyby se mi povedlo najit v okoli nejakou telocvicnu, pokud mozno i s plavanim, za dobrou cenu a kde bych se citila dobre, zacala bych posilovat telo.
  jinak vlozky do bot pouzivam uz asi pet let. ja jsem totiz cele roky mela hrozne bolesti v chodidlech, uz to bylo tak spatne, ze kdyz jsem vstala, tak jsem skoro nemohla chodit, a po par hodin na nohach jsem musela jist prasky na bolesti. a pak jsem si jednou tak hledala na internetu a zjistila, ze mam plantar fasciitis. v podstate permanentni zanet slach na chodidlech diky plochym nozkam. kupuju so vlozky do bot jmenem viva od firmy pedag, maji podporu pro klenbu na strane, a uprostred metatarsal pad, a za dva tydny bylo po bolesti. od te doby vlozky do bot nosim prinejmensim do prace, a tech patnact hodin klidne vydrzim bez bolesti. uplne mi to zmenilo zivot.

  1. Wendulko, fakt by mě zajímalo, jak dlouho můžeš takovej šílenej úvazek vydržet. (h)
   Jinak dnes si připadám jako idiot, že mě to s tou klenbou a vložkami do bot nenapadlo dřív. Kolik jsem si toho mohla ušetřit! Bohuže to nenapadalo ani žádného z doktorů – oni jen koukli na samotnou achilovku – nic. Kotník – nic. Tak co si vymýšlím, že? (devil)
   A tělocvičnu si najdi – já jsem chodila v Norsku i v Anglii a moc se mi to líbilo. Nenahrazovalo mi to pobyt venku – se psima jsem chodila pořád, ale takovej dobře dávkovanej pohyb má svoje kouzlo. Navíc mi posilování dělalo dobře na záda. Stačí začít! (inlove)

   1. dede kdyz ja musim kvuli tomu studovani. ale na konci kvetna dokoncim tenhle kurz, pak do rijna studijni prazdniny, a pak devet mesicu posledni kurz, a budu mit BSc with honors.
    ale diky za povzbuzeni. jenom si delam starosti jak najit ten cas, a aby z toho cviceni nevznikl jenom dalsi stress, jako ze je to jenom dalsi vec so musim nejak stihnout. ale lezi mi to v hlave uz nekolik mesicu, od te doby co jsem udelala ridicak a koupila autiko.

    1. Wendulko, není tělocvična jako tělocvična – některé jsou víc „mužské“ – na výkon, jiné spíš zaměřené na wellnes. Potřebuješ, aby měli kvalitní elipsu na „běhání“ – to šetří klouby a v těch tělocvičnových bývají i televize (chuckle) Pak různá posilovadla, aby ses mohla protáhnout s definovanou zátěží – pak si při cvičení neublížíš, ale pomůžeš. Když si zvykneš (to chce tak tři návštěvy), tak se tam začneš těšit – je to skutečně způsob, jak se dá relaxovat. Jiný než Cohen a sklenka červeného, jiný než procházka lesem, ale taky dobrej (wave)

    2. Wendulko a co spíš nějaký druh jógy? Srovná a posílí tělo i psychiku. 🙂 A určitě bys nějaký vhodný kurs našla, jóga v různých podobách je teď v kursu na celém světě.

     1. to není špatný nápad, ale taky jsem spíš uvažovala nad pilates, ať se mi zlepší a zpevní páteř a tak. ale já bydlím kousek od londýna, tak mám v okruhu 15 minut jízdy několik velkých sportovních komplexů. mají každý bazén, tělocvičnu s různým nářadím, pak různé kurty na tennis a badminton a tak podobně, a pořádají i hodiny různých cvičení jako aerobic, zumba, pilates, tak snad se tam brzo okoukám a vyberu si co mi bude vyhovovat.

 11. Už dávnejšie som videla v telke rozhovor s p.Emilom Zátopkom, ako opisoval svoj tréning na maratón.

  P. Zátopek trénoval tak, že v lete sa nasťahoval k známemu hajnému a každý deň si odbehol v lese svojich x – 40 km. Hajný mal veľkého vlčiaka.
  Jedného dňa hovorí pani hajná:
  – P. Zátopek, keď už idete behať, zoberte toto psisko so sebou, lebo tu doma sa len povaľuje.

  P. Zátopek psa vzal. A ako prebiehal tréning?
  Prvých 20 km pes lietal sem a tam.
  Druhých 10 km už vzorne klusal vedľa športovca.
  A posledných 10 km už bežal štýlom, že zakaždým pobehol niekoľko metrov, sadol si a odpočíval, dokiaľ ho p. Zátopek nedohonil 😛 .

  Na druhý deň p.Zátopek znovu hľadal psa, ale pod vlčom akoby sa zem prepadla. Po dlhom hľadaní ho objavili pod kôlňou, kde sa triasol od strachu a odmietal vyliezť (dog) (chuckle) .

  1. Yetti, já toho psa plně chápu! (rofl) Mimochodem takhle se tváří Berry na martinovo běhání (chuckle) Martin tu má po lesích a kopcích oblíbený okruh – asi 11 km. Když si vezme Berry, tak to nemá jako výhodu, ale jako handicap – nejdřív táhne ona jeho, v druhé polovině běhu pak on ji 😛

 12. Já DEDE běhání nemám ráda už od dětství. Protože jsem asmatička, měla jsem problém s dechem.

  Léta a kila bohužel přibívají a mě bolí klouby v celém těle. Nutnost s obojím něco dělat, mě přivedla k rotopedu. Vždy při zprávách v TV naskočím na rotoped a jedu. Ideální pro mé klouby je denně a to 40 minut. Klouby se promažou a přestávají bolet. Navíc se nemůžu vymlouvat na počasí, neboť doma neprší.

  Přiznám se, že v posledních 2 měsících jsem to flákala, ale zase jdu do toho.
  Musím, abych vůbec stačila mému 65-ti letému manželovi ( který má výbornou kondici a vypadá na 50-sát ) a mému 4-letému vnukovi, který je jako vítr.

  Míša

  1. Míšo, jsi šikovná a dobře ses s tím poprala. (inlove)
   Já mám s cvičením doma problém (máme elipsu a veslovák) v tom, že se při tom strašně nudím – číst se nedá a telka mě baví málokdy. Že bych se začala zajímat o ty audioknihy? Jako vášnivej čtenář jsem je zatím přehlížela, ráda si čtu po svém 😛

   1. My jsme si pořídili běhací/chodící pás a k tomu jsme si přidali PC s monitorem a reproduktory. Při rychlosti do šesti km/h se dají i číst titulky a třičtvrtěhodinový díl seriálu ujdeš, ani nevíš jak 😉

 13. Ahoj Dede. Neběhám, když nemusím, sice mi to potíže nedělá, ale nemám to rád. Chůze, to je něco jiného, chodím furt neboli stále. Někdy pravidelně, někdy přerušovaně (to když přitom mám něco na práci nebo někdo chce radu či pomoc), ale hlavně rád. Nemusím moc tyčkový mašírung s holemi, to mi připadá jen jako chůze pro chůzi. Já raději nepravidelně, ale zase kolem sebe koukat – támhle se modrají zvonky, támhle nadává kvíčala a to pak najednou zjistím že 20 kilometrů je za mnou a teprve poledne. (chuckle)

  1. Víš Alasdaire, jako zdravej chlap se na hůlky opravdu můžeš koukat s nepochopením – a přeju ti, aby ti to vydrželo (inlove)
   Já s hůlkama skutečně chodím pro chození – beru to jako trénink (nezapomeň, že při práci sedím:)) Ale miluju chůzi jako procházku – však se psima jsem v lese denně 🙂
   Jen po těch svých úrazech nedojdu tak daleko, maximum, co mi noha dovolí, je 10 km, a to musím mít hůlky. Běh znamená, žy si těch svých „povolených“ pár kilometrů přece jen víc užiju (chuckle)

   1. Milá Dede, také už mně sem tam občas něco bolí, já jsem se na to ale nedíval jako na zdravotní pomůcku, já jsem jednou četl diskusi, kde se příznivci hůlek hrdlili s jejich odpůrci a argumentovali tím, že odpůrci nordic walking jsou líní se hýbat, odtud asi můj zkreslený pohled na věc. Pokud to skutečně takto pomáhá poúrazovým stavům, tak třikrát hurá hůlkám. 🙂

    1. Pitomci jsou všude, co naděláš. Jinak hůlky pomáhají i na bolavá záda a odlehčení kloubů při chůzi, takže i lidé s nějakým problémem mohou kráčet svižněji než obvykle:)) Já na ně přišla vlastně poté, co mě v roce 2006 zradilo koleno a tak jsem pochopila, co vlastně taková chůze může přinést 🙂

 14. No, běhání mi spolehlivě znechutili na základce, ale chodec jsem zase radostný a zdatný. Já jsem od přírody sběrač a ti zřejmě museli ujít dost kiláků, aby sehnali dostatek jídla pro tlupu. Kdyby u nás byly radostnější možnosti procházek byla bych raději.

  1. Inko, tos napsala moc hezky – že jsi od přírody sběrač (inlove) To je hezký styl chůze – zčerstva jde, pak tě něco zaujme, prohlédneš, sebereš, ovoníš, uložíš a zase jdeš dál – různým tempem, spkojeně a cílevědomě 🙂

   Jen u jedné věci, kterou jistě sbíráš, doprovázíš-li majdu, určitě nepotřebuješ ovonět (chuckle) Jsem hrozná, jak puberťák, ale ta představa mě s ohledem na předchozí odstavec prostě nedala pokoj (wasntme)

 15. Dede, moc ti to přeju! (inlove)
  (Blbí doktoři, líní… tolik let bolesti ti přidělali, a zbytečně…)

  Neběhám ráda a od té plastiky vazů v koleni neběhám pokud možno vůbec, leda po žíněnkách. Na tvrdém to prostě děsně bolí. Holt když člověk přijde o půlku menisků, tak ty tlumiče už nejsou, co dřív. A upřímně – jsem ráda, když si na to koleno bez bolesti dřepnu, a radši mu nedělám naschvály s běháním.
  Ale oč víc nesnáším běh, o to raději mám chůzi.
  A co je v domě kólie, mám zase možnost chodit i normálně dlouhé trasy. (Do 10 kilometrů se tomu říká venčení, do 15 procházka, do 20 delší procházka, nad 20 túra. 😀 )
  Obřany byly dobré, byl tam terén dodaleka přehledný. Tady teď je terén nepřehledný, takže potmě chodím jenom dvouhodinové kolečko, což ani mně, ani kólii nestačí. Kólie si to prodlužuje lítáním sem a tam (zatímco lejdynka se od půlky drží u mě – se slovy „proč se zbytečně namáhat“). Divné na tom je, že když jdeme opravdu túru, je z těch dvou pravidelně dřív vyflusnutá kólie. Prostě nevydrží. 😀 Lejdy je chodec vytrvalec – svým medvědím způsobem tiše uťape strašně moc. Ale kólie se taky vycvičí. Beztak byla ze všech štěňat tam v okolí od malička nejvytrvalejší – protože od malička na volno a od malička na mých „procházkách“ podle hesla „co uťapeš, uťapeš, zbytek tě donesu“. (Od sedmi kilo výš už ji nebylo třeba nosit, naštěstí.)
  Penuška bývala děsný turista. Ještě jako staruška se mnou dala 35 km. Měla jsem na ni sice tašku, ale ona z ní vždycky po čtvrt hodině odpočinku vylezla a prý že chce jít radši po svých. Teprv poslední dva roky jí šla kondice do háje. Pravděpodobně na tom měla velký podíl ta postupující stařecká slepota – muselo to pro ni být vyčerpávající psychicky. Takže se staruškou jsme chodily, co mohla staruška. (h)
  Ovšem s kólií chodíme, co chci já! (party)

  1. Ty sis utrhla půlku menisků??? Co se ti stalo, někam jsi spadla? Kólie to nejspíš bere jako že „co ulítám teď, už mi nikdo nesebere a následky bude řešit člověka, takže vpřéééd, vzááád, vlevoooo, vpravooo, nahoruuu….ech, to ne….“ 😀

   1. Půlku menisků a křížovej vaz – a nepadnout tehdy na blbýho doktora, kterej říkal „rozejít“, ale na slušnýho ortopeda, kterej by to sešil zpátky, neměla bych teď (takovej) problém. 🙂
    Jak? Jednoduše. Trenér mi v džudu strčil do ruky nováčka, kterýho vyrazili z karate pro brutalitu. Ta kráva pitomá neuměla 1. prohrát, 2. dodržet pravidla, a tak mi při jednom chvatu prokopla koleno zepředu. Neměla jsem se snažit ji nést jak do bavlnky, měla jsem s ní švihnout natvrdo, byla jsem hloupá, když jsem k ní měla ohledy – jenže ona byla nováček. Nic, oddíl se jí pomstil, ono džudo umí bolet víc než to karate, když si lidi dají záležet. Vykrysila dřív, než jsem se vrátila z nemocnice. (devil)
    Pak jsem ještě dala pár těch mistráků a po 3 letech ty ožužlaný křížový vazy, kterých tam zbyla chabá čtvrtina, prdly definitivně. Ortoped se divil, že to s tím zatížením vydrželo tak dlouho. Pak už mi teda udělal tu plastiku a ta drží doteď, jenom jsem si 3 roky počkala na ten dřep bez bolesti (a tím ukončial závodění, páč *tu* kondici jsem už nedohnala nikdy).

    1. Prokrista….to by snad bylo i trestně stíhatelné, co ti provedla?? (devil) Bývala bys možná vysoudila nemalou sumu. Ale je pravda že zsa na druhou stranu meniskus člověku nevrátí žádné peníze a kdo by měl nervy se s takovou krávou špinit, viď?

     1. Před soudem je lepší slova „bojová umění“ nepoužít, mají naprosto podivný náhled. 🙂 Podobně je to s doktory. Je to divný, protože „normální“ sportovci si ublíží mnohem pravděpodobněji (a hůř). Mám tu zkušenost, že čím nebezpečnější je cvičení, tím míň je při něm úrazů. Například s tím mečem jsem ještě neviděla úraz žádný. 🙂 (Dobrá metodika, jejímž sekundárním cílem je končit lekci se stejným počtem živých žáků, s jakým jsi ji začínal. 😛 )
      A vlastně – ani mě nenapadlo to tehdy jakkoli řešit. Byla jsem pojištěná, ale ani pojistku mi tehdy trenér nevyřídil.
      Myslím, že té holčině beztak silně stačil ten opakovaný výprask na žíněnkách. 😀 Takhle se oddíl zbavuje těch příliš drsných: když se nedovedou ovládat, nemají tam co dělat. Takže jak vyletěla z karate, tak vyletěla i odtud. (Chlubila se, že na karate měla zakázané kumite, což je v podstatě sparring. Říkala to i trenérovi. Pokud to byla něčí opravdová chyba, tak trenérova: neměl ji strčit člověku, který se o nováčky staral jak o mimina, ale grázlovi, který by ji zvalchoval. Nebo ji měl odmítnout hned. Já sama takové lidi do svého oddílu nepouštím. Dám jim šanci dvě hodiny, vyzkouším si je na sobě – a když se projeví jako nepoučitelní agresivní egoističtí blbci, tak je pošlu pryč. 🙂 Jenže fakt je, že mě ten oddíl neživí… Víš co, tohle je strašně složi)

       1. To nevadí, podstatu jsem pochopil. A znovu (už jsem to tu myslím jednou psal) chválím ty samočistící mechanismy ve vašich oddílech.

        1. (h)

         Jo a kólie lítá i nahorůůů!!! – zejména teď poslední tři čtyři týdny štve lidi tím, že se jim snaží dát francouzáka z výskoku.
         Už ji to drží nějak moc dlouho. Už to zkouší jenom na známý lidi. Ti na to už čekají a podle nátury buď uhnou a nastaví kólii koleno, nebo kólii zachytí v letu a pomazlí přijatelnějším způsobem. Což dohromady znamená, že už brzo ji to přestane bavit a vymyslí si novou ptákovinu. 😀 Doufám, že to bude ta hra s tím balónkem, kterou se jí snažím nenápadně podsunout. 😀

         1. 😀 😀 tohle je velmi nebezpečný projev lásky, mně takhle jednou jeden pes div nevyrazil jedničky. On si to vyměřil asi dobře, vymrštil se zrovna když jsem se k němu shýbal. Já jsem se pak držel za ústa a úpěl, zatímco on mně nadšeně olizoval a kvičel cosi v toémto smyslu: „jé, berany duc, to je skvělé, pojď ještě jednou!“ Jaká hra s balónkem? Odhaduju ji na rocketball! 😀

          1. Chytání balónků v letu. 🙂 Pracovně už umí dát hračku do ruky (původně, než to pochopila, tak mi ji rvala do tlamy 😀 , teď pro změnu pokládá Melině hračky na tlapy 😀 . Má v tom jaksi hokej. 😀 Ostatně – u Meliny neuspěje, Melina tvrdí, že všecky hračky jsou Penuščiny a že se Penušce brát nesmějí – už z piety. Donda nechápe, kdo byla Penuška a ze které piety. 😀 ). Celá hra by měla spočívat v tom, že podá tu hračku, jejíž jméno vyslovím. Naneštěstí je stále nejoblíbenější hračkou Melinka a ta do ruky podat nejde, neb se usilovně brání. 😀 Aport je považován stále za cvik, nikoli za hru. Až se Donda naučí, že lidi mnohem víc ocení hru s hračkami (než nadšené skákání a olizování a vyrážení zubů… což se jí naštěstí taky ještě nepodařilo, ale taky k tomu párkrát neměla zrovna daleko), tak ani nebude vědět jak a stane se mojí další rukou. Ani jí neprozradím, že ta skvělá hra je vlastně hodně složitej výcvik a hodně náročná práce (ze začátku moje, nakonec její). 🙂
           Prostě tu kólii šidím!!! (rofl)

           Na břidlici jdu mrknout, ď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN