BTW: Jak jsem se zapletla s komedianty

0108dar1_1Bylo to někdy v červenci minulého roku, stála jsem u okénka na naší poště a strkala si do peněženky podací lístek. „Poslouchej, nechtělo by se ti dělat ochotnické divadlo?“ ozval se najednou hlas mladé ženy za přepážkou. Usmála jsem se.

 

Ach ano, naše sousedka Kristýna, to času pracující na poště, je pořád plná nápadů na kde jaké akce.  Divadlo… Divadlo? Nikdy jsem nic podobného nedělala. Protože jsem osoba zvědavá, leč opatrná, řekla jsem váhavé ano. Možná. Možná se přijdu podívat. A pak jsem na to úspěšně zapomněla.

Je září a já, spolu s Martinem a Markem šťastně bloudím slunečnou Barcelonou. Večer najdu v mobilu e-mail: Tak byla první schůzka ochotníků, všichni jsou nadšení. Napíšeš nám nějakou hru? Na Vánoce, víš?“ Podívala jsem se na horkem rozpálenou ulici. Vánoce? Hru? Jak to, napsat? Nikdy jsem nic takového nedělala! Ale přemýšlela jsem o tom.

 

Vítejte! Naším divákem byl ten den jen mrtvé prase připravované na vepřové hody:))

Vítejte! Naším divákem bylo ten den jen mrtvé prase připravované na vepřové hody:))

 

Copak, nápad jsem měla. Před pár lety jsem napsala povídku, která by se dala použít. Ale jak se vlastně píše hra? Jak se píše scénář? Chyběla mi příručka „Dramatikem snadno a rychle“:)) Ale protože jsem zrovna připravovala s královédvorskou knihovnou svůj Kurz zvědavých pamětí, obrátila jsem se na zdejší sympatickou ředitelku s prosbou o pomoc. Zamyslela se, pak koukla, sáhla a vytáhla útlou publikaci. „To je záznam o dramatizaci pohádky „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“. Třeba vám to pomůže!“

Inu, bylo to poučné. Naprosto jsem netušila, jaká věda se dá udělat z jedné pohádky! Co významů mi vlastně po celé roky utíkalo…:)) Pak jsem usoudila, že tato cesta je na mě příliš vědecká a určitě ji nezvládnu do týdne, kdy bylo třeba se sejít s ostatními a hru začít zkoušet. Tak jsem to napsala, jak jsem uměla. A strašila mě představa, co bude dál. K čemu jsem se to zase zavázala?

 

Herci čekají na výstup - zima byla děsná, nikoho ani nenapadlo si odložit bundu:))

Herci čekají na výstup – zima byla děsná, nikoho ani nenapadlo si odložit bundu:))

 

Ale pak se to najednou změnilo a já se začala víc těšit, než si zoufat. Proč? Protože jsem poznala členy svého ansámblu:)) Lucii Baliharovou, Gabrielu Čapounovou, Vlastu Hornycha, Anežku Hornychovou a Danu Paulovou. Jejich nadšení, kreativita, vyrovnanost a dobrá nálada byly úžasným povzbuzením. Takže jsem zvládla i ránu, kdy nám Standa, mající hrát dědečka Rudolfa oznámil, že prostě zkoušky nestíhá a musí soubor opustit. Chvíli jsem horečně přemýšlela o další verzi scénáře, ale ostatní to vyřešili za mě – no co, dědečka budeš hrát ty!

Bum a prásk. Tak nejen autor, scénárista a režisér, ale ještě i dědeček Rudolf! A pak už to šlo rychle, protože čas na nás tvrdě tlačil. A já jsem zjistila, že zkoušky naší hry jsou mojí opravdovou a nefalšovanou radostí. My si vám ale užili legrace! A přitom všichni pracovali, vymýšleli, zdokonalovali nejen své role, ale společně jsme tvořili i scénu, a hledali rekvizity. Když naše zkušební úsilí vrcholilo definitivním poskládáním celé hry, odvedly nám Kristýnu mateřské povinnosti, protože se jí měsíc před Ježíškem narodilo miminko.

 

V ruce pilu a ... tahák!:))

V ruce pilu a … tahák! Psa hrál ještě úplně malej plyšáček, na představení jsme měli většího:))

 

Začali jsme zkoušet přímo na jevišti a to dvakrát týdně. V sále bývala pořádná zima a také naším prvním „divákem“ byl vykuchaný čuník, mírumilovně čekající na to, až z něj budou vepřové hody. On se tam rozhodně nezkazil – a my vlastně taky ne:)) Vyzbrojeni hektolitry čaje a spoustou smíchu jsme pilovali a pilovali. Hru i scénu. „Už máš kapra nebo je tam pořád ten plyšovej bažant? Kdo přinese psa? Na tom stole musím mít víc věcí! A krabici s cukrovím. Já obstarám stromek. Máš volnej stojánek? A Katka Hornychová nám namaluje les!“

Pak nastal čas oslovit Doubravické pekařky – to byl Standův nápad. Protože hra byla vánoční a vstupné dobrovolné, napadlo ho, že by místní excelentní kuchařky mohly přispět hrstí cukroví, aby lidé, kteří vstoupí do sálu, mohli ochutnat a vánočně se naladit. Navštívila jsem je tedy na jejich pravidelném sletu – jak jinak, než v hospodě:)) Některé z nich naše akce doopravdy zaujala a my jsme pak v den premiéry skutečně našli balíčky s fantastickou ukázkou domácího vánočního cukroví – čest jejich šikovným rukám a štědrým srdcím!:))

 

S Gábinou chodil zkoušet i její malý synek:))

S Gábinou chodil zkoušet i její malý synek:))

 

Pak se přiblížil den generální zkoušky. Zkušenější, u kterých jsem čerpala aspoň základní znalosti o divadelní práci, mi poradili, že je třeba mít na generálce aspoň pár nezaujatých lidí, kteří hru uvidí poprvé. „Budou mít čerstvé oči, všimnou si věcí, které vy už ve svém zaujetí nevidíte. Poslechli jsme a vlastně jsme tak poprvé hráli před publikem. S výjimkou Anežky, která chodí do dramatického kroužku, to byla pro nás ostatní dokonalá premiéra.

Dopadlo to dobře, tak jsme mohli popustit uzdu nervům – jako to zítra zvládneme? Kolik přijde lidí? Bude se jim to líbit? Dolaďovali jsme dekorace, což znamenalo, že Lucka upekla královskou vánočku, udělala bramborový salát a zvlášť koupila kus gothaje. Když už, tak už! Můj muž zase přinesl do hospody smrček uříznutý v živém plotě naší zahrady – byl to přesně takový podokapník, jakého jsme do příběhu potřebovali:))

 

"Za celej den jsem dostal jen DVA kousky vánočky!"

„Za celej den jsem dostal jen DVA kousky vánočky!“

 

A pak přišla sobota 20. prosince 2014, den D, den premiéry, den, kdy se hodí kostky, a my uvidíme, jak dopadneme. Dopolední zkouška dopadla strašně – co se mohlo pokazit, se taky pokazilo. Tak jsme doufali, že jsme si smůlu pro ten den vybrali a večer to pro změnu klapne. V podvečer jsme už před šestou přešlapovali na místě činu – tedy v doubravickém hostinci u Hrdinů. Vypadalo to, že lidé přicházejí! Těšilo nás to moc, ale zároveň stoupal pocit napětí a zodpovědnosti. Nemůžeme je zklamat!

A pak už zazvonil zvonec, opona se roztáhla a my se vrhli do hraní. Napumpovaní adrenalinem, nadšením a čistou radostí, kterou přináší vlastní tvorba. Protože na hře „Takové obyčejné Vánoce“ jsme se skutečně podíleli všichni. A pak jsme vstoupili do předpokoje ráje, protože lidé se smáli, lidé se bavili, lidé tleskali. Nádherná zkušenost!:))

 

A takhle to vypadalo při preméře...:))

A takhle to vypadalo při preméře…:))

 

A já bych tady ráda poděkovala nejen svým kolegům, ale i Kristýně Bielicové za bezvadný nápad znovu založit vesnické ochotnické divadlo, stejně všem lidem, kteří nás podporovali, kteří věřili, že něco dokážeme předvést.

Vzniklo vlastně maličké autorské divadlo a mě, jako toho autora, nesmírně potěšilo, když bezprostředně po naší premiéře následovaly četné dotazy: „Tak co budete hrát příště?“ A tak odpovídám: Budeme hrát, a pokusíme se opět diváky nezklamat. A pokud jde o téma a termín… nechte se překvapit!:))

 

A opět – záznam z představení najdete zde:))

Aktualizováno: 7.1.2015 — 22:13

56 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc pěkné, je vidět, že vás to všechny baví a přeju, aby vás to všechny bavilo dál (clap) A babičce obdiv, byla naprosto jedinečná, obzvlášť u salátu s jogurtem jsem se řehonila (rofl)

 2. Milá Dede, hru jsem viděla a dobře jsem se bavila. Však víš, jak moc Vám všem fandím.
  U nás ochotničí malí hasiči.Jejich vedoucí s nimi nacvičí vždy nějakou klasickou pohádku a přetvoří ji do hasičské podoby, např. nakonec hasí hořící perníkovou chaloupku nebo dárky s pohoštěním pro babičku od Karkulky nakupují jako v Kauflandu ve slevách spolu s hasícím přístrojem a vlka z Kůzlátek přiloží myslivec do ohně a hasičkové ho na poslední chvíli v rámci ochrany přírody vytáhnou.
  ještě by to chtělo takovou dospěláckou partu jako u Vás. Ještě jednou díky za to co děláte. (inlove)

 3. Dede, to je úžasné! Moc přávidím takovou vesnici, kde se hraje ochotnické divadlo. Moje bývalá kolegyňka hraje s ochotníky z Tylova divadla z Dolního Újezdu a několikrát jsem už konstatovala, že jsou lepší než herci z brněnského Národního. Teď zrovna hrají skvělou detektivku Hrobka s vyhlídkou. Rok předtím hráli komedii Ve vyšším zájmu od A. Procházky, ředitele plzeňského divadlo, takže jim ráda poradím, aby se na Tebe obrátili, protože ta hra je super a oni zatím nic vánočního v repertoáru nemají!!! Já jsem hrála s ochotníky v Rohozné naposledy jako dítko školou povinné.
  Škoda, že tu dnes v té mé rodné vísce není taková parta jako u vás!!!!

  1. Díky, milá Laďko! Ono tady na vsi kdysi ochotníci bývali, pod Sokolem a dřív pod nějakým jiným spolkem, ale od války tu nebyli. No a když jsme se tu tak sešli… (chuckle) Já to beru jako dar (d)

  2. Jen nesměle podotýkám, že Antoním Procházka je herec, režisér a autor divadelních her i jiných textů, ale ředitelování by už nezvládl… 🙂

   1. Pan Procházka je jako herec, režisér a autor bezvadnej.
    Máme s manželem v Plzni už léta předplatné do divadla a jeho hry jsme viděli a královsky se bavili.

   2. Tak to se omlouvám, já žila v domnění, že tam i řediteluje, jeho hry miluju – některé, jako třeba Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, mám i natočené, a když mám depku, tak se na ně koukám….

 4. Dášo, tak jsem konečně představení zhlédla a fakt jsem se bavila. Všichni jste byli báječní. A rybí polívka v hajzlu je bezkonkurenční (tak jsem si to představila, jak tam plave ta hlava (chuckle) ).

  1. Taky jsem se zrovna dokoukala a dosmála 🙂 .
   Musím oponovat – hrachovka přesně tak, jak ji dělala maminka, je lepší 😛 !

  2. Dámy, Ygo a JJ, děkuju! My jsme se přitom taky strašně nasmáli. Mě vždycky Lucka odbourala když jsme se dostaly na debatu o závitech (rofl)

 5. Dede, je dobře, že jste se tam takhle sešli. Je to paráda, mít takový koníček. Držím vám palce, at se vám i do budoucna daří.

 6. Dede, gratuluji. Udělali jste krásnou a správnou věc. A ještě jste se u toho pobavili.
  (h)

  Jdu si to konečně pustit 😛 .

 7. O.T. pro Io

  jsem ráda, že se videjka podařilo nahrát, stála za to !!! Kdo je ta druhá kolie? Vypadají jako dvojčata, v té jejich mele jsem jednu od druhé nerozeznala. Je bezva, že se psi mohli takhle vyběhat, „nahánění“ mají přeci v popisu práce, až mi přišlo Melly trochu líto, jak zůstávala tak trochu opomíjená. No a na té klouzačce – tam je vidět, jak rychle se holky učí. Prvotní vystrašené kňučení se brzy změnilo v radost, když jim (tedy hlavně Dondě) došlo, jaká to může být švanda.

  Jen bych si dovolila přátelskou poznámku k tomu poslednímu videjku – běhání přes balíky trávy. Takové jsou tady na polích a loukách také. A vím, že právě to těsné zabalení je důležité, aby tráva (či co jiného je uvnitř) zůstaly na poli suché, neshnily. A obávám se že vytrvalé přebíhání psích drápů po plasitckém obalu by mohlo právě tohle neprodyšné uchování suchého obsahu ohrozit. Ona někdy stačí malá dirka skrz a déšť ji najde. Jinak je ale celé album moc pěkné.

  1. Druhá kólie je Temmy, potkaly jsme ji úplnou náhodou a skoro nic o ní nevíme. Je jenom o 9 dní mladší než Donda. A neboj, Melly nestála stranou, Melly nejdřív dala milé Temmynce najevo, že to ona je vládkyní nad zběsilými koliemi, jmenovitě Dondou, pak se tím vládkyňováním unavila a šla si stoupnout k „ostatním dospělým“ a pozorovat, jak štěňata blbnou.
   Donda si svou hru na ovci a kólii předevčírem zopakovala. Šly jsme v tom krásném sluníčku, co tu bylo, po zdejších kopečkách a potkaly jsme dvě ženské a dva psy, z toho jednu JackRusselici. Nejdřív s ní Donda lítala a pak se rozhodla, že ji naučí hru na kólii a ovci. Ovšem protože raslice nechápala pointu, přetavila to Donda do téhle podoby: „Budeme hrát na kólii a ovci. Všichni jste ovce!“ A sháněla nás velmi udatně do houfu. Nakonec šťastně slavila vítězství, protože se jí povedlo sehnat do houfu i postaršího labradorovlčáka, který se původně těchhle hrátek odmítal zúčastňovat s tím, že je to pod jeho úroveň, že by se radši dvořil lady Hamiltonové. 🙂

   Pokud jde o ty zaigelitované věci, viděla jsem je prvně, tady u nás jsou ty balíky bez igelitu. A po těch neigelitových se i mnohem líp běhá, jelikož je se tam kde chytit. Ale – účel to splnilo, udělaly jsme kamarádům představení. Příště radši najdu nezabalené, nebudou taky tolik klouzat. 🙂
   Ale celkově to byl velmi vydařený výlet.

 8. Představení jsem už viděla (i když bohužel pouze díky Youtube) a také o něm napsala komentář (pod „Polštířky pro radostL). Teď bych se se svojí ódou jen opakovala. Jen jsem tam zapomněla napsat, jak se mi líbil i konečný záběr do publika, skvěle doladil celou „hospodskou atmosféru plného sálu“. Kdo to vlastně nahrával? A zasmála jsem se i u „nespolupracujícího“ vhozeného hafana.

  Am. školy (college i univerzity) mívají už tradičně vlastní studentská divadla (v jednom bylo dokonce vstupné jako v Doubravici 🙂 ). A do jedno divadlo místních ochotníků je i na Floridě. Jezdili jsme na jejich představení pravidelně. Ano – jezdili, teď už jen opravdu vyjímečně. Hlavně proto, že je máme všechny dost z ruky, i ta nejbližší college je hodinu a půl jízdy, další pak dvě hodiny. A protože jejich představení začínají v 8 večer, začal pro nás být často i půlnoční návrat domů po opuštěných, vedlejších silnicích čím dál méně lákavější. A také i proto, že víme, že na nás doma čeká Trixie !!! Ale všechna tahle studentská i ochotnická představení stála za to a vždy jsme odjížděli plni obdivu, nejen nad talenty (mladých i dospělých), ale i nad tím nadšením a ochotou obětovat vlastní volný čas pro to udělat radost nejen sobě, ale hlavně jiným (čas kolikrát jistě „kradený“ na úkor rodiny). Ale asi jako v Doubravici, tak i tady se herci vždy dočkali spravedlivého ocenění jejich snahy bouřlivým potleskem, což pro učínkující musí být ta nejlepší odměna.

  Tak přeji Dede, abys i nadále zůstala pro vaše divadélko políbena múzou, a všem hercům přeji aby i druhé představení (a všechna další) mělo stejný úspěch, jako tohle vánoční.

  1. Maričko, nahrával Martin a bavil se 🙂
   Jo, plyšák nám nechtěl stát (chuckle)
   Jinak moc děkuju! (inlove)

 9. Ahojky, článek je super 🙂 a video? jelikož jsem premiéru nestihla, na video jsme už koukli a co na to říct? Neskutečně dobré představení… opravdu jsme se nasmáli, herecké výkony nad očekávání. Ani jsem nevěřila, že to takhle úžasně dopadne. Všem Vám moc gratuluji a těším se, že se snad víc zapojím a na další vydařený kus z tvého pera :)) K

 10. Holo, Dede, představení jsem už shlédla někdy o vánočním čase. Opakuji se, přávidím Ti tu nádherně akční obecní sešlost (y) .

 11. Koukám po kouskách. 🙂
  Moc vám to ochotničení přávidím. Vůbec máš asi ve vesnic štěstí, že tam žijou (i) fajn lidi ochotní takhle něco dělat (a že je kde: kde byste byli bez hospody?).
  A přesně vím, o jaké atmosféře mluvíš. Párkrát jsem si taky zahrála. Nejlepší zkouška byla ta, kde hrál (v jednom dramatu Hildegardy z Bingen) mlčenlivou roli Ježíška místo předepsaného meče malý plyšový medvěd, páč meč ještě nebyl dokončen. Měli jsme pak všichni co dělat, abychom neřvali smíchy při replice „Dala jsem světu jednoho muže“, při které měla Marie pozvednout právě ten meč. Na zkoušce samozřejmě pozvedla medvídka, načež ho něžně přivinula do náručí a vlepila mu pusu na čumák.

  1. Ahoj Ioan, mimochodem, bavili jsme se kolegy co mají děti o školství, a málem se svalili smíchy nad tvou metaforou Vyznavači opeřeného hada. 🙂

   1. Autorství této metafory leží na naší sesterské fakultě, takže – za všechno můžou fyzici! (Ale já jim to vyřídím. 🙂 )

 12. Hru som tak na „preskáčku“ medzi adresami videla,v kľude si ju dám až doma.Ste fakt skvelí!!Neviem ako je to u nás,či sa obnovujú ochotícke spolky po našich dedinách.Viem,že je dosť folklornych zoskupení,a aj to sa mi páči,že si viem pozrieť ako voľakedy prebiehali dožinky,či oberačky/hrozna/.A zrovna teraz čítam detektívku D.Francisa,kde hrdina hovorí,že škoda zavretého závodiska,lebo viac mladých pôjde do herní či pubov.Platí to i u nás-viac zábavy tvorenej obyvateľmi-menej opitých a zdrogovaných /a menej roboty pre mňa/

 13. Od začátku jsem vašemu ochotnickému divadlu fandila a vyšlo vám to skvěle! Záznam se mi líbil ale naživo by to bylo ještě lepší. Moc vám to závidím, protože jsem rok chodila na herectví a v šermu jsem v představeních hrála taky, takže po návratu k divadlu toužím, leč nemám kam. Byli jste báječní!

  1. Já vím, že jsi hrála, ale nevěděla jsem, že k tomu máš i teoretickou průpravu 🙂 To muselo být prima, ne?
   No, my už taky máme průpravu – bojem (chuckle)

   1. To jo- učil nás brněnský herec, dělali jsme etudy, museli jsme se rozezpívávat, dělali jsme umělecký přednes textu a nakonec jsme stvořili představení- bylo to moc prima.

 14. I když už jsem video dávno shlédla a napsala oslavný komentář, nedá mi, abych znovu neobdivovala ochotnické nadšení. Na prknech, lépe řečeno podiích, jsem se, dávno tomu, také prošla. Jednou vlastně prolétala jako Sněhová vločka, mihla jsem se v Lucerně a Billy lháři a bylo to krásný. Jak já vám závidím! Ne přávidím, čistě a nestoudně závidím.

  At´se vám daří!!

 15. Na koukání momentálně nemám prostor, ale ochotníkům moc fandím a doufám, že jste založili tradici. Neb obnovování toho, co zde všude bylo a bývalo a jen zvůlí bylo zničeno, je chvályhodné. Neboť doufám není daleko ten čas kdy přestane technika člověka tolik bavit a vrátí se tam, kam jako stádní zvíře patří – do lůna tlupy. Sama jsem vyzkoušela, jak povznášející pocit je přinést zábavu ostatním. Našich deset ročníků Plaňanského zvonění snad přineslo ostatním trochu pobavení, alespoň jsme to tak cítili. Držím všechny palce co mám

  1. Plaňanské zvonění? To zní moc hezky – co to bylo, milá Inko? 🙂

   A to o člověku a tlupách jsi napsala moc hezky. jeden z důvodů, proč mám ráda naši vísku jsou její lidé. To, že po životě v Praze zdravím všechny lidi, které potkávám a se čtvrtinou z nich si tykám (chuckle)

   1. No, od roku 2000 Plaňanští zvoníci http://zvonici.wz.cz/ pořádali vždy poslední sobotu v srpnu jakýsi historický den plný divadla, šermířů, koncertů, pohádek a podobně, prostě jaké kamarády se nám podařilo přemluvit, aby většinou za cesťák a proviant přijeli a účinkovali. Divadelnímu souboru Mrsťa Prsťa jsme to vraceli účastí v jejich hrách a šitím kostýmů. Mělo to své kouzlo díky zapůjčení farní zahrady a okolí – oba kostely, zvonice, barokní fara. Barokní faru ovšem koupil nový majitel a tím se i Zvonění stalo historií. Zkusili jsme to ještě na faře husitské církve, ale ten prostor byl velmi malý. Ale všechno musí jednou skončit, užili jsme si a děláme zase jiné akce

 16. Je to hezké, když se takhle lidi sejdou, sednou si povahami a něco společně tvoří i pro jiné.
  Jako když přijdeš domů 😀

  Jsem zvědavá, o čem bude další divadlo 😉

  1. Víš, ono je to při vší té snaze a práci opravdu občerstvující (inlove) A taky si nepamatuju, kdy jindy jsem se tak nasmála – nahlas a hodně (chuckle)

 17. Milá Dede, představení jsem viděla už včera (kolega chodí do práce později a stihla jsem to, než dorazil, jen závěrečný cvrkot v publiku jsem musela utnout). Moc se mi to líbilo, bylo to celé takové „uplně normální“. I když my jsme teda polévku asi nikdy do záchoda lít nemuseli, pokud vím. Spory o salát se však objevovaly, ale nakonec to skončilo tím, že salát dělali chlapi (táta s bráchou). Tím například skončily všechny pokusy s jogurtem ;).
  Ale to je vedlejší, chtěla jsem hlavně pochválit herecké výkony. Musím pochválit i jediného chlapa v souboru. Ty dva kusy vánočky jsem mu chudákovi dokonale věřila. Chtělo by se říct, že karikatury sebe sama se hrajou docela dobře, ale sama bych asi na podium vylézt nedokázala, jsem srab. Moc vám tleskám a těším se, co bude příště.
  A dobré představení, začíná dobrým scénářem. Vaši ochotníci mají štěstí, že mají vlastního schopného autora, který jim může psát na míru! Tak mě napadá, že po tomto úspěchu by se mohl i rozrůst herecký soubor, ale ne moc, aby ještě šel ukočírovat.

  1. Děkuju ti, milá Karakal, za pochvalu, moc si ji cením (inlove) A být auterem s mým souborem je fajn, protože všichni spolupracují. Teď mají rozdělené nové role, mají čas si na ně zvyknout, přemýšlet o nich a pak je prostě necháme hrát (blush)

 18. Bravo, Dede, bravo – zatím jsem si jen přečetla článek a prohlídla fotky, představení si dám až večer doma. Takže se z tebe (a tvých ochotnických kolegů) stává hvězda prken, co znamenají svět – to je skvělé. Miluju ochotnické divadlo, protože tam se ještě stále hraje s nadšením a s nasazením, které jinde není.

  V našem kraji jsou dost známí ochotníci z Bořetic „Drcla loktem o kredenc“. Drcloni už dokonce zvládají mnohé divadelní triky – myslím, že v jedné inscenaci pohádky jim čarodějnice lítala nad jevištěm.

  Tak tfuj tfuj tfuj a zlomte vaz při uvedení další hry

 19. Milá DEDE, to je krásné, že se dnes ještě dovedou lidé bavit.
  Vždyť dříve ochotníci bývali skoro všude.
  Na hru se podívám doma a už se na to moc těším.

  Míša

 20. Výborně Dede, fakt výborně. Potíže jste měli, ale přes překážky ke hvězdám, ne přece? Hra se mi moc líbila a myslím si, že heslo Národ sobě neznamená jen honosnou oponu od Hynaise, křišťálové lustry, nákladné kostýmy a jeviště jako hrom. To heslo znamená i právě takovéhle věci. Jaké jsou ošidné zákonitosti psaní divadelních her mi došlo včera, když jsem zase po nějaké době zapnul televizi, protože se vysílala Bílá nemoc, já to nikdy neviděl a chtěl vidět. Ten film Huga Haase byl vlastně její téměř doslovný přepis. Připadalo mně to celé takové nepatřičné, až mi došlo že ta hra prostě mluví čistě jazykem symbolů, že Čapek prostě zuřivě chtěl něco vyjádřít a prostředky k tomu byly podružné a s uvěřitelností děje se hlavu nelámal, prostě vytvořil jen sled symbolů. Když jsem pak na tenhle způsob Čapkovi „kývl“, tak se mi to začalo líbit a hra pro mne získala na působivosti.

  1. Alasdaire, první část tvého příspěvku by se měla tesat. Dede národu, národ sobě 🙂 .

   O Čapkovi bych si ráda někdy popovídala, ale teď už mám intelektuální zatmění 🙂 .

   1. Jsem ti kdykoliv k dispozici, ale vhodný člověk na to asi nejsem, znám jen asi necelou polovinu jeho díla.

    1. Díky. Na gymplu jsem se naprosto zbláznila a přečetla od něj skoro všechno. Půlku z toho jsem zapomněla, tak jsme na to teď tak stejně 8) .

     Čapka považuji za geniálního autora, ale když jsme u toho filmu Bílá nemoc – v době natáčení to nejspíš byl velmi bojovný a jasně zaměřený film, ale co podle tebe může sdělit dnešním divákům? Už o tom chvíli přemýšlím a odpověď mi pořád protéká mezi prsty a nedokážu ji zachytit.

     1. No, nejspíš to samé co tehdejším. Že jakmile by šlo pánům generálům o jejich vlastní krky, tak jde i státní zájem stranou. Já jsem, jak už jsem říkal musel chvíli bojovat s tím, že film mluví řečí symbolů, protože jsem se chytal za hlavu nad tím jak může nemocniční režim boje se smrtelnou a neléčitelnou infekční nemocí vypadat takhle z odpuštěním idiotsky i na tu dobu, musel jsem se klepnout do hlavy a uvědomit si že, se nedivám na sci-fi a přijmout symbolický jazyk.

      1. Myslím, že to chytils za ten správný konec. Díky (h) .
       Ještě jsem přemýšlela o symbolice toho, že nemoc napadá jen lidi starší padesáti let.

       1. Možná to potřeboval jen aby mohl vnést do děje oživující prvky, jako ta hádka Krügova účetního s dětma, slovní přestřelka rady Sigelia s novinářem, apod. Hlubší význam mně teď nenapadá.

  2. Děkuju alasdaire, potěšils mě (inlove)

   K Čapkovým hrám toho moc neřeknu, já jsem hlavně čtenář a nepamatuju se, že bych třeba na Bílou nemoc někde koukala, ale četla jsem ji.
   A Čapka miluju, moc. Jeho způsob myšlení a psaní mě okouzluje, ještě pořád – a to jsem ho začala číst jako malá holka. Když mě někdo řekne, že je nějaké moje psaní čapkovské (a sem tam se to stane, tak se dmu pýchou (blush)

   1. Čapek je jeden ze vzorů, od kterých se budu učit až do smrti a furt to ještě nebude dost. (inlove)

    Alasdaire a JJ tam nahoře, vezmete mě do debatního klubu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN