POZVÁNKA NA VÝLET: Rakousy – oáza klidu v rušné oblasti

01_z mostu_1O Českém ráji bylo napsáno mnoho, navštíví jej každý rok desítky tisíc turistů a mnoho jeho pamětihodností a přírodních lokalit se učí i děti ve škole, přesto v málokterém průvodci najdete zmínku delší než pár řádků o malinké vesničce v údolí Jizery – Rakousy.

 

Tahle vesnička o 76 obyvatelích leží v zákrutu řeky Jizery mezi Malou Skálou a Turnovem, mezi železničním mostem a železničním tunelem Liberecko-Pardubické dráhy, která byla vybudována o 50 let dříve než tamní první silnice, a prochází jí též důležitá cyklotrasa č. 17 Greenway Jizera.

 

01_z mostu

V Rakousech není žádný obchod (podle jedné místní paní byl v roce 1992 zrušen a nahrazen pojízdnou prodejnou a ta byla na sklonku tisíciletí také zrušena), žádná hospoda a jediné kulturní povyražení v obci je divadelní spolek Jizeran (ale za to je asi kvalitní). I tenhle poslední odstavec je víc než se dá najít v průměrném průvodci (jen ten popis na Wikipedii). Přesto je tahle vesnička něčím okouzlující až dech beroucí a to svým božským klidem v nádherné přírodě.

 

02_sady

Rakousy vidělo spousty lidí, ale málokdo o tom ví. Předně cestující vlaků mezi Pardubicemi, Libercem, Prahou a Tanvaldem, které obcí jen prosviští, protože za těch 160 let zde žádná zastávka vybudována nebyla. Pak cyklisté na zmíněné cyklostezce, kteří však vesničku zaregistrují jen tak, že tam musí sjet z mostu přes Jizeru, který je souběžný se železničním. Skoro nikdo se však nezastaví a nerozhlédne se, o co přichází.

 

03_křižování busů

Na místo je nejlepší totiž přijít pěšky (no jo, ale jediná turistická značka je až na kraji obce u silnice). Můžeme si to trochu usnadnit a přijet autobusem a vystoupit na zastávce Rakousy, Nad tunelem a zažít unikátní situaci – křižování autobusů. Zde jeden autobus čeká na druhý protijedoucí, protože široko daleko je to jediné místo, kde se dva autobusy vyhnou.

 

04_chalupa

Autobusů tu jezdí celkem dost, vede tudy pravidelná linka mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem. Pokud zde vystoupíte na rozšířeném plácku silnice, tak dojděte ke „kolenu“ silnice, kde se láme kopec a bude tam nenápadná odbočka dolů do lesa, zdánlivě nikam nevedoucí, se závorou a starou zákazovou značkou. Až tak jsou Rakousy ukryté ze silnice. Silnice sice vede nad obcí, dotýká se i okraje, kde je poblíž i obecní úřad a druhá autobusová zastávka, ale je tak zarostlá, že z ní není nic vidět.

 

05_o železnici

Tak projdete kolem závory, malým temným lesíkem, pak krátkou třešňovou alejí a jste nad zdejším hřbitovem. Najednou se nad vámi otevře nádherné údolí Jizery, naprosto uzavřené od okolního světa a vy cítíte ten klid, tu energii a vůni okolní přírody, políček, lesů a slyšíte jen šumící řeku a maximálně kolem na chvilku prosviští vlak. Na „mapy.cz“ se můžete trochu „pokochat“ zde , ale samozřejmě to realitu nenahradí 🙂

06_rakev

Najednou to vypadá, že tohle místo se nemuselo změnit celé staletí, odmyslíme-li vkusně zasazenou železnici, která krajinu nijak nenarušila, tak ještě déle. Tady problémy okolního světa necítíte, ty jsou až za kopci, tady je svět klidný a pomalý ať se děje, co se děje. Je to izolované a přitom krásně prostorné, ne stísněné, prostě příjemné.

07_rakev

Po cestě kolem hřbitova sejdete mezi domky, které jsou buď klasicky zděné, nebo roubené. Místní (včetně chalupářů) asi rádi zahradničí, protože většina zahrádek je přímo výstavní a velmi pestrá. Nejlepší je asi se Rakousami jen tak toulat, rozhodně nejde zabloudit.

08_do tunelu

Můžete se procházet mezi zahrádkami, sady, poli a loukami s ovcemi nebo dobytkem, můžete se podívat na Jizeru a v letních měsících pozdravit vodáky, zajít k obecnímu úřadu, kde je i nástěnka spolku Jizeran, pakdál k silnici, kde je turistická značka. Nebo přejít vedle železničního mostu řeku do sousedního Loužku, což už je část Turnova.

09_Motoracek na moste

To je tedy…, Rakousy leží jeden most od hranic města (bývalého okresního) a přitom je tu takový klid. Jizera vyhloubila výborné údolí. Na sever přes kopec je hlavní silnice I/10 do Železného Brodu a Harrachova, kde se to hemží kamiony, chalupáři a motorkáři (o této silnici tu nedávno jeden článek byl), na jihu je zbytek města Turnov, na západě leží Besedice, Koberovy a Klokočí, kde o turisty není nouze a hospody a skály tam praskají ve švech.

10_Jizera

Ale tady, to je zapomenutý kraj, o kterém vlastně neví ani ten, kdo tudy zrovna projíždí. Vlastně tahle víska má skoro všechno, jen ne železniční zastávku, ale jedna místní starousedlice sama uznala, že ji opravdu není kam dát, je to tu jen most-zářez-tunel.

11_od_silnice

V celorepublikovém měřítku na tom však nejsou tak špatně. Uznejte mít dva a půl kilometru k rychlíkové stanici (Malá Skála) s přímým spojením do Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Tanvaldu a Prahy od pěti do jedenácti večer rozhodně není špatné, na obec o sedmdesáti obyvatelích.

12_mapa

A kam odsud pokračovat dál? Kam je libo. Tady nejde udělat chybu. Od dolní zastávky vede zelená značka ke zřícenině hradu Zbirohy a dál do Besedických skal. Po silnici a zelené značce dojdeme k populárnímu místu výletníků celého kraje – Zrcadlové Koze, světově známému (zejména na Liberecku:)) hostinci, kde lze i přespat, a je to především vodácký záchytný bod (proto si chudáci ani nevšimnou Rakous, protože už rychle pádlují ke Koze na pivo).

13_mapa2

Ještě dnes sem mnoho lidí jezdí z Liberce na letní dovolenou nebo prodloužený víkend. Pokud v Rakousích přejdete Jizeru a půjdete dál po cyklostezce podél železnice, tak narazíte po necelých třech kilometrech na velmi výrazný Dlaskův Statek v Dolánkách, kde je muzeum místních řemesel a mlynářství. Odtud už je to co by kamenem dohodil na zámek Hrubý Rohozec a do Turnova.

Pokud se vydáte na opačnou stranu po cyklostezce, tak budete dál sledovat hluboké údolí Jizery, až dojdete k novému mostu v místní části Křížky, který byl otevřen v roce 2012 a tím vznikla i zmíněná cyklostezka. Do té doby Rakousy neměly ani ji. Přes most a dál po stezce dojdeme do Malé Skály, hlavního střediska celé oblasti, kde je mimo spousty hospod a kempů i zámek, vyhlídka Panteon, Suché skály a nedaleká zřícenina hradu Frýdštejn.

To vše a ještě více může nabídnout bezvýznamná vesnička, kterou by většina lidí ani nenašla na mapě.

 

 

 

Aktualizováno: 28.12.2014 — 17:41

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Děkujeme! (inlove) A bylo by fajn to připomenout třeba v půlce srpna, aby se to potenciálním zájemcům účinně přimnělo (wave)

 1. Krásně napsaný článek.Údolí kudy vede nová cyklostezka jsme si zamilovali už dávno před tím.Klid, pohoda, ovečky – zcela jiný svět.Zážitek na kole,kdy nás ta krása donutí zvolnit tempo, i pěšky kdy se zase naskytnou jiné úhly pohledu.

 2. Zbirohy jsou nádherné a zřícenina úžasná,krásný pohled a z vršku je vidět do Rakous a na Loužek-je to nádherné a stojí za to se tam podívat.

  1. Holt budu muset najít někoho, kdo nám Zbirohy pořádně popíše a nafotí! Třeba to zase zvládne náš toulavý 814151 🙂

   1. Tak ty jsem možná někdy nějak vyfotil na kinofilm, pokud se film někde neztratil (ono to tehdy bylo trochu složité) 😀 A jednou jsem „chytře“ vymyslel jet tudy autem zkratkou z Besedic a to byl zážitek jak z Peruánských stezek smrti 😀

 3. Rakousy jsou zapadlá vesnička,ale funguje tu bohatý sportovní a kulturní život. Nemáme tu hospodu,ale máme sál na obci,kde Jizeran pořádá mnoho akcí pro děti ,dospělé i pro ty nejstarší . Hrajeme divadlo, teď 28.března máme premiéru divadelní hry Světáci, ale i sportem to tu žije. Dvakrát do roka je tu volejbalový turnaj ,kterého se zůčastňuje cca 10 družstev a dvakrát do roka je tu tenisový dvoudenní turnaj kde se sejde na 50 tenistů. Mimo to zde probíhá již 5 let Mistrovství ČR v pasení/výcik psů/ . To vše v malebném prostředí naší vesničky. Přijeďte se podívat.

  1. Jirko, kdy bývá M. ČR v pasení? Mne by to docela zajímalo. Jsme ve vlastnictví dvou koliáků, tedy bez nějakého výcviku. A Rakousy docela znám, bydlíme nedaleko Turnova a do Rakous jsem služebně jezdívala do slévárny /i s koliákem /

   1. Pasení je někde v polovině srpna ,přesný termín si teď nepamatuji ,ale zavolej si v červenci nebo v červnu na tel. 481321512 – to je ke mě do práce a ozve se ti buď paní starostka nebo já a termín zcela jistě budeme vědět přesně

    1. Vzpomněla jsem si, že jsem o soutěži v pasení oveček v Rakousích četla – článek vyšel v časopise Psí kusy (dohledala jsem to) v roce 2013. Určitě to musí být zajímavé (no, taky to nemáme daleko)! 🙂

  2. Jirko, díky za komentář! Vaše vesnička se mi na fotkách moc líbí a vše akce taky – jsem taky z malé vesnice, ale pořád má víc než čtyřikrát víc obyvatel než ta vaše, takže procento aktivních lidí u vás na vsi je obdivuhodné (inlove)

   Jo a taky bych byla vděčná, kdybys dal ve správný čas (pod jakýkoliv aktuální článek) odkaz na to mistrovství v pasení – taky mě to zajímá! (wave)

   1. Tak už to vím přesně , včera jsme měli takovou malou poradu Jizeranu a pasení máme 21 – 23. 8. a přijeďte se podívat na Maloskalskou noc – takový malý festiválek – 6.6. Taky pomáháme organizovat

  3. Krása, u vás musí být radost žít, držím Rakousům palce, ať se jim daří a netrápí je úbytek obyvatel, bylo by jich škoda (y)

  4. A my, co se tenisoveho turnaje pravidelne ucastnime, muzeme potvrdit, jak je v Rakousich krasne! 🙂

 4. Tak mi to nedalo a poslala jsem dotaz e-mailem do Rakous.
  A kopíruju odpověď od paní starostky.

  Dobrý den, název naší obce nemá nic společného s Rakouskem. Je několik verzí odkud se vzal tento název, jedním z nich je, že na břehu Jizery, která naší obcí protéká, bylo hodně rákosí a odtud tedy asi název Rakousy.
  Přeji hezký den
  Marta Franzová – starotka Rakous

 5. Tak jako před lety na Zvířetníku, také teď zlehka otvírám dvířka a nakukuji. Překonala jsem dost trudnou dobu, se kterou jsem Vás, drazí(-é), nechtěla obtěžovat. Snad je to už za mnou a doufám v opětovné laskavé přijetí. Ne často, ale ozvu se.

  P.S. probudily jste ve mně touhu, projít se zas kolem Vídně na Moravě.

  1. Pitrýsku, tady se prostě čte a povídá, když má někdo chuť 🙂 A já jsem moc ráda, žes zaskočila! Tak přijď občas pobejt a popovídat (wave)

 6. Hm, Liberec je mé rodné město, ale strávila jsem tam pouze rok a to ještě za dost pohnutých okolností, a pak už tam byla jen myslím asi tak jednou, projížděli jsme tudy cestou kamsi dále. Vůbec to tam neznám, je to od nás kousek dál, takže nevím, jestli se tam někdy dostanu. Ale v těch Rakousích, tam to vypadá moc hezky, to je pravda.

 7. Krásná krajina, přímo lákající na letní dovolenou. Nikdy jsem v tomhle okolí nebyla !

  A možná většině obyvatel vyhovuje, že jsou tak zapomenutí. Nikdy jsem nežila v tak málopočetné vesničce (76 obyv. !!!) a přiznávám, že po tom ani netoužím – tedy rozhodně ne celoročně. Jak se tam asi žije, jaké to je? Jaké jsou sousedské vztahy – slušné, rozhádané? Znají se, pomáhají si? Kolik vesnických románů se tohoto téma dotýká? Žít v souladu je snadné, ale co když se sousedi do krve pohádají, co pak? Ale protože mají ochotnické divadlo, tak přátelská nálada musí převažovat (clap). Hodně obyvatel asi dojíždí někam (možná dost daleko) do práce, ne? Pak teprve vidím velikou výhodu právě v té zapadlosti – nemusí se o své – přes den prázdné – domy bát.

  1. Ta zapadlost je dána tím klidem a izolací od okolí, ale není to zas kraj nikoho. Turnov je asi 6km, Malá Skála 2km. Myslím si, že komi tam příjemně nebylo, ten už je pryč a zůstávají jen srdcaři a do toho nestálí chalupáři,takže o vztahy bych se tak nebál. Horší to je s těmi obchody, hospodami a tak, jak lidi mají auta, tak pro 76 lidí obchod nikdo neotevře. Bohužel o tom nebojení se o dům to není moc růžové. V těchto krajích jsou známé bandy co objíždí obce s vykrádají domy a v tom zapadlost může být problém.

 8. Parádní rozcestník – zapadlé krásnou kouty naší země, to mám moc ráda. A ještě je to vlastně na „naší“ trati! 🙂 Aspoň vím, kam se potoulat, až zavoní jaro a vyschnou cesty (wave)
  Jo a fotky máš nádherné. I ty vlaky! (mám ráda vlaky:))

  1. Díky, snažím se vybírat, ale mé zásoby fotek jsou trochu omezené (výhoda Rakous byla, že jsem tam šel testovat zrcadlovku a bus mi tam jel takřka od domu). 🙂

   Jo „naše“ trať. Když odmyslím velmi nepraktické trasování pro dálkové trasy (Opravdu jet z Liberce do Hradce přes Starou Paku a Dvůr a kochat se Sněžkou asi nejednoho motoristu vyděsí), tak je svým způsobem úžasná. Dělníci tehdy odvedli obdivuhodnou práci a protáhli ji neskutečně pěknými kouty země, jednou přejíždí horská sedla, pak se vine údolími řek a občas provrtá tunelem nějakou horu. Pro obce mezi Turnovem a Jaroměří, tedy mimo hlavní tahy je dopravní tepnou č.1 a v extra členitém terénu není rychlejšího prostředku. Za ty roky už na té trati znám snad každý patník a z každého nádraží tam by šlo vymyslet zajímavý výlet (jen mi chybí ty fotky :@

   1. No, není všem dnům konec, foťák máš… to bude výletů! (rofl) jen chudáci čtenáři z jiných koutů země… měl bys hledat inspiraci i v jiných krajích!
    (Ale vracej na „naši“ trať – já taky chci, aby lidi viděli, jak je tady u nás krásně:))

 9. Ptám se jak jsi přišla na tento kout a nevšimla jsem si čísla pod článkem. Asi budeme skoro sousedi s 814151 🙂

  1. Za své útočiště považuji Jablonec nad Nisou (přesněji přehradu Mšeno) 8) tak budiž otázka toho sousedství

   1. když přehrada tak to je velmi sporné sousedství. To pak je přes kopec a po Mohelce, dále po údolí, až na křižovatku M.H x Turnov.

 10. Dede, jak kde jste přišli právě k této lokalitě?
  U Zrcadlové kozy se v létě opravdu pasou pravé kozy. Je tam velice rušno, z Turnova vede stezka podél Jizery až té hospodě, jsou tam pejskaři, koláci a prostě teď už tam chodit na procházku není ono. A na té úzké silničce do Rakous jsem se jednou potkala s jedním bláznem v autě a křápli jsme si zrcátka, on ujel. U samé sinice v jednom místě je hodně blízko břeh Jizery, opravdu dva autobusy by se nevyhnuly. Silnice pokračuje na Malou Skálu, je to moc hezké místo. Já jsem do Rakous služebně jezdila do slévárny, znám tam to jako své boty. Přes Klokočí se dá zajet do Besedic a tam nedaleko jsou Betlémské skály, jak tam ,,horolezí“ Najtík a Xerxovi. Klokočské skály, zříceninu Rotštejn znají perfektně Xerxovi. Já jen povšechně, většinou z auta, protože mi to zevrubně nedovoluje pohybový aparát.

  1. To je právě ta sranda, že Zrcadlovou kozu zná v kraji každý, je to tam hlavně v době školních a vodáckých výletů jak na Václaváku a blízké Rakousy jsou stranou všeho toho ruchu (lépe pro ně tedy). Jednou jsme z Besedic projeli kolem Zbirohů autem do Rakous a řekl bych že naposledy, protože ta silnička nad těmi srázy je trochu adrenalinový zážitek. Podle mně nejlepší skály v okolí jsou na Sokolu u Besedic (Kalich a okolí), pro nehorolezce velké možnosti vyblbnutí. Případně takové Suché Skály pro adrenalinovější povahy.

   1. heč, a já se znám osobně s kozami od Zrcadlové kozy
    / a dvěma šeltičkami, pokud jsou ještě obě dvě naživu, panička od nich už není (brečím) /

 11. No, tak to je moc pěkné místečko. Prostudovala jsem mapy.cz. Fotky jsou krásné a hnedle by se jeden do Rakous podíval. Podle nadpisu jsem si myslela, že půjde o nějaké profláknuté turistické centrum v Rakousích 😉 . Alespoň u nás na Moravě se tak říká. Ale tohle je krásný koutek naší vlasti. Moc hezky napsané, díííky.

  1. Rádo se stalo, takových místeček bude i na Moravě vícero, chce to jen zkoumat nebo nejít s „turistickým proudem“. ČR je ohromně rozmanitou zemí jen to není na první pohled vidět (ta rozmanitost nemusí být ve stylu velehory vs. oceán, pouště vs. džungle, ale i trochu jemnějšího charakteru).

   1. Máš naprostou pravdu. Jen o těch místečkách vědět! Takže díky Tobě už zase o jednom vím.

    1. Takových zapomenutých místeček je hodně, opravdu. Jen dvě Podhory jsou v ČR, 5 km od sebe a jsou ve dvou různých krajích. I takové paradoxy jsou. A je jedna zakletější než druhá, obě jsou na stejné silnici. na stejném potoce. V obou dávají lišky dobrou noc.

 12. Z těch fotek dýchá taková letní pohoda, že jsem na chvíli zapomněla na sníh za oknem a dnešní nákup, který mě zas jednou odradil od konzumu v jakékoli podobě 🙂

 13. Zajímalo by mě od čeho je odvozen název vísky Rakousy. Že by něco společné s Rakouskem ?
  Vesnička vypadá velmi hezky a zajímavě, leč od nás moc daleko.

  Jednu také tak zapadlou vesničku znám u nás v kraji. Jmenuje se Sychrov a je na Domažlicku u Houstouně. Bydlela tam moje prababička,za kterou jsem jako dítě jezdila.
  Ani se jí nedalo projet, protože silnice končila v lese. Prožila jsem tam krásné prázdniny.

  Míša

  1. Míšo na žďársku je obec Vídeň 😉 . Za totáče jsme říkali, že jedeme k Vídni na houby.

  2. I webovky obce (www.rakousy.eu) o tom mlčí. Takových vesniček asi bude po Česku více jen jsou málo známé a proto jsou zapadlé 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN