HOST DEDENÍKU – Alex: Střípky z Domova (1)

1223dar1_1Mnoho lidí bude tyto řádky číst s nezájmem nebo vůbec ne. Ale toto povídání je o skutečnostech, každého z nás čekají, buď že je – při větším štěstí, budeme vídat jenom jako pozorovatelé, pokud bude hůř jako hlavní aktéři v dramatickém kousku zvaném život. Je to povídání o obětavých, pracovitých, laskavých lidech z jednoho Domova pro seniory.

 

Podzim života – stáří

Jak poetické vyjádření, ale ona skutečnost není tak lyrická. Nastupují neduhy, buď plíživě, nebo náhle, to se během pár vteřin dotyčnému a jeho rodině naráz převrátí celý život. Dotyčnému postiženému celý zbývající život. Nechci a ani se nemohu zabývat problémy geriatrie, na to jsou studovaní odborníci. Jsem pouze dcerou jedné staré paní – mé maminky, která se náhle ocitla na pokraji života a smrti.

A já, naprosto nemohoucí, jsem jenom přihlížela. Sama, už v důchodu, bez sourozenců, nebo dospělých dětí, s o 13 let starším manželem. První nápor zvládli lékaři a sestry na ARU, potom lékaři a sestry na oddělení, ale tam už bylo jasné, že maminka se už nemůže vrátit sama domů. Nakonec po čtyřech měsících skončila jako torzo potažené kůží, v plenách, s obrovským dekubitem na hyždích, se zavedeným permanentním močovým katetrem, schoulené pod přikrývkami.

Dostat do jejích bezzubých úst alespoň jedno jediné sousto byl nadlidský úkol, o pití nemluvím, ale to se dalo nahradit infuzemi. Každý den jsem za ní jezdila a krmila, mluvila na ni. Vím, bylo to nestandardní onemocnění, s tím nejhorším scénářem vývoje.

Od začátku jsem byla vedena sociálními pracovnicemi, které pracují v nemocnici. Bez těchto mladých žen bych byla naprosto bezradná co dál. A tak jsem rozeslala po okolí našeho bydliště žádosti do domovů pro seniory – se zvláštní péčí. Mezi třemi mnou oslovenými, byl i Domov sv. Alžběty v Žernůvce u Tišnova. Jeho zřizovatelem je Kongregace Milosrdných sester III. Řádu sv. Františka.

Už když jsem byla osobně předat přihlášku, tak se mi domov moc líbil. Není to velké zařízení, takové malé, takřka domácí. Konečně mi paní doktorka na LDN oznámila, že se přímo LDN ozval domov v Žernůvce. Staniční sestra mě ujistila, že je to výborný domov, má skvělou pověst v pečovatelství, tu nejlepší, s vynikajícími výsledky!

Byl začátek června loňského roku, kdy došlo k převozu maminky sanitkou do Domova sv. Alžběty. Zrovna se ochladilo, já měla strach, jak se to kachektické maminčino tělo vyrovná s takovým nárazem zimy a vůbec, jak její pomatený, nemocný mozek přijme skutečnost převozu. Po domluvě se staniční sestrou LDN, jsem dala na její radu, ona slíbila, že maminku pečlivě odbaví v nemocnici a já na ni budu čekat v jejím novém domově.

A tak jsem čekala, nervózní a už opravdu na pokraji duševních sil na příjezd sanitky. U pokoje, kde maminka bydlí, už byla kovová cedulka s maminčiným jménem (žádná papírová náhražka), sestry také netrpělivě čekaly. V tom se otevřely dveře výtahu a z něj vyjel sanitní vozík s jakýmsi ohromným balíkem peřin a v něm vykulený, vyhublý obličej mé maminky.

Najednou se kolem ní vyrojila spousta lidí. Teprve později jsem pochopila, že se s ní vítali všichni zaměstnanci, kteří měli službu, včetně paní ředitelky a dalších, řádové sestřičky, rehabilitační pracovnice, chodící klienti Domova, sestry pečovatelky. Všechen tenhle mumraj se ode mne začal vzdalovat.

Jenom vím, že maminka se začala usmívat, smát na lidi kolem, laškovali s ní mladí saniťáci – a já se sesypala, začala jsem hluboce dýchat, jedna z řádových sester mne jemně dovedla do sesterny, posadila do křesla, dala mi sklenici s vodou a poslouchala moje plačtivé bláboly. Byla jsem najednou tak šťastná, cítila jsem, že moje matka je v dobrých rukou, že svůj život v tomto Domově dožije důstojně.

Od té doby uběhlo už rok a půl. První dva měsíce maminka stále nekomunikovala, i když odmítala jíst, byla stále pečlivě krmena. Sestry a pečovatelky se vrhly na léčbu toho šíleně obrovského dekubitu. (Za rok a něco se dekubit podařilo zmenšit na velikost vlašského ořechu).

Po těch prvních dvou měsících se najednou maminka rozjedla, začala mne naprosto přesně poznávat a hlavně začala se všemi komunikovat. Rozzářila se, sestry a pečovatelky jí říkají „naše sluníčko“. Začala přibírat. Bodejť ne. Domov má svou vlastní kuchyni, žádné dovážení jídla ve várnicích a kuchařky vaří skvělou domácí kuchyni! Vím to, už jsem několikrát v Domově obědvala.

Napřed jsem s maminkou jezdila po krásném okolí Domova, po dlážděných cestičkách s takovým polohovacím vozíkem, to když ještě nemohla sedět. Ale později jsme přešly na invalidní vozík a to už se dá drandit i mimo areál domova. Se sestrami maminku pečlivě oblečeme, zabalíme do dek, nebo v létě dostane klobouk proti sluníčku a jedeme.

Domov má nádherné lesnaté okolí v podhůří Vysočiny. Když do Domova přijela, tak jsem nevěřila, že udělá takový pokrok. Vlastně jsem nevěřila, že vůbec přežije. Dnes mi maminka vyčinila, že jsem za ní jela autem v mlze (za oknem nebyl vidět ani kousek protějšího lesa) a při mém vysvětlení, že mám mlhovky vepředu i vzadu, pohotově odpověděla: „Ty ano, ale co ti ostatní?“ 🙂

Má výpadky paměti, v prostoru a v čase se neorientuje, ale jinak je usměvavá, spokojená a na dotaz, zda se jí „bydlení“ líbí, se usměje a říká, že ano, že jsou všichni na ni tak hodní! Část té strašlivé tíhy zodpovědnosti, která mne tíží na prsou, když se v noci probudím a nemohu znovu usnout, ze mne sestřičky i ostatní zaměstnanci Domova sňali. Už kvůli mamince jsem jim všem velmi, velmi vděčná.

A na závěr vánoční říkanka, kterou mne tento týden naučila jedna bábinka z domova, paní B. (92 let), pamatuje si ji z mládí a vykládá z hlavy. Já si ji musela zapsat 😉

 

Chýlí se sluníčko za horský lem,

na víčka Ježíška klade se sen.

Máti ho ukládá v jesliček skrýš,

líbá ho na čílko: „Ježíšku, spíš?“

„Nespím, má matinko, nemohu spát,

dívám se na toho, kdo mě má rád.“

 

 

Pokračování příště

 

1223dar1

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:33

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Šťastné,pokojné požehnané Sviatky.Už druhý deň slúžim-je hrozná služba-a hodí sa k dnešnému dojímavému rozprávaniu od Alex.Včera a dnes je to hodne o starých ľuďoch,ktorí nemali toľko šťastia ako Alexina maminka.
  Alex prajem maminke i tebe ešte mnoho radosti a poďakuj sestričkám v Domove i za mňa za všetku prácu a lásku,ktorú dávajú potrebným.
  A preto,že život ma naučil pragmatičnosti jedno nepekne odbočenie:koľko to stojí v korunách mesačne:?

  1. Milá Verenko, službu máš hroznou, ale zase sloužíš za strážné anděly a to se počítá – o svátcích dvakrát (inlove)

   Až budeš mít po službě, zaskoč – budeme mít vánoční drablíky, určitě máš materiálu na seriál (angel)

 2. Milá Alex, moc ti přeji, že se ti podařilo najít pro maminku tak skvělý domov, umím si představit, co to pro tebe znamenalo. Četla jsem s velkým zájmem.

 3. Milá Alex, Jana V. mi poslala povídání o tvé těžké pouti s maminkou. My dvě se známe, dokonce jsem letmo znala i Tvou maminku. Rozumím Tvé bolesti, bezradnosti, pochybách i vděčnosti….Nebudu psát svůj životní příběh, dobře ho znáš…. Popřeji Ti hodně duševní i fyzické síly, která se Ti podaří nabrat, protože už nejsi na své trápení sama. Jana L.

  1. Jani, děkuji, že jsi se zastavila na DeDeníku, doufám, že se tady budeme potkávat častěji. Vidíš, jak to všechno dopadlo, ale naštěstí je maminka mezi hodnými lidmi. Přeji Ti hezké a klidné Vánoce, věřím, že se spolu zase setkáme i osobně.

 4. Milá Alex,přečetla jsem až teď a Tvé zamyšlení a psaní o mamince mne opět zavedlo zpět, kdy i moje maminka prožívala se mnou něco podobného. Z podmínek LDN se mi ji také podařilo osvobodit do jiného prostředí, kde důstojně dožila,díky péči personálu,kterému velela vynikající staniční sestra. Mohla jsem přijít kdykoliv během dne a maminky si užít jak jen to šlo i když ona byla už v jiném světě.
  Děkuji Ti za péči, se kterou jsi maminku zajistila a přeji Ti aby si se mohla s maminkou ještě dlouho těšit životu. Milá Alex, hodně sil! Vím , co to vše stojí úsilí.

 5. Děkuji za kladné ohlasy, nebyla jsem si jista, zda čtenářská obec přívětivě přijme takové téma, které se jaksi v dnešní době „nenosí“.
  Taková to „zařízení“ raději budu v tomto konkrétním případě používat název Domov, skutečně existují. Je to o lidech, ale také i o penězích. Kdybych měla tu možnost, ráda bych přemluvila bohaté lidi, aby více podporovali různé Domovy než cpát peníze do jakéhokoliv nesmyslně předraženého sportu. Ano, chybí nám ve společnosti filantropové.

 6. Milá Alex, krásné povídání. Moc vám oběma přeji, že jste našly tak skvělé místo, kde se strach a nemohoucnost mění v důstojnost a dokonce i radost.
  Musím přiznat, že jsem si při čtení pobrečela. Tolik mi to připomnělo mou nedávnou situaci, která ale nedopadla dobře a vyřešila se sama, rychlostí blesku a tím nejhorším způsobem, jakým se mohla vyřešit.
  Moje maminka už se obtížně pohybovala, moc špatně chodila, těžko se zvedala z křesla, o posteli ani nemluvím, nedostala se do vany, v poslední době pro ni byl velkou překážkou už i obyčejný práh mezi dveřmi. Byla jsem na ni sama a už takhle jsem ji jen stěží zvedla z postele. Bylo mi jasné, že to brzy sama nezvládnu, tím spíš, že se její stav v tomhle směru zjevně zhoršoval. Maminka byla navíc velmi korpulentní, takže kdyby třeba upadla, tak bych ji prostě nezvedla, protože bych ji neuzvedla. Navíc už mívala občas výpadky paměti a stavy dezorientace. Občas jsme tedy mluvily o možnosti nějakého takového zařízení pro seniory. Obrovský problém byl v tom, že maminka to brala jako útok proti sobě, jako projev mé nelásky k ní, a velmi mi to zazlívala. Debata vždycky skončila hodně rychle tím, že mi řekla, že když jsem já byla malá, tak se o mě starala, a já ji teď chci někam odložit. V takové chvíli nefunguje žádná argumentace. Dělalo mi to obrovské starosti, kolikrát jsem z toho nemohla ani spát. Už jsem měla vypsané adresy a chystala jsem se objet si několik podobných zařízení, zatím alespoň pro informaci. Dřív ale zasáhl osud a maminka náhle zemřela. Problém přestal existovat, už jsem ho nemusela řešit. Úleva to ale nebyla.
  Rodiče by neměli stárnout.
  Nicméně díky za taková místa, jako je to, kde žije maminka Alex.

  1. Tapuz, vím o čem píšeš, moje teta, teta kterou mám od dětství moc ráda, je to maminčina sestřenice, se dostává do té stejné situace. Zatím se o ni dcera a její vnučka mohou starat, že za ní denně docházejí do jejího domku, ale bude stačit jeden pád a …….

 7. Ach jo, jsem trotl, nějak blbě jsem šmatla na počítač a vymazala si dlouhý komentář. Tak znova…

  Milá Alex, máš opravdu VELIKÉ ŠTĚSTÍ, že se Ti povedlo maminku tak báječně umístit. V Praze je takových míst zoufalý nedostatek.

  Loni zemřel manželovi tatínek na Alzeheimera. Říká se, že na Al. se neumírá. Není to pravda, stejně jako je pověra, že rakovina nebolí (bohužel vlastní zkušenost). Člověk s Al. většinou zemře hlady. Buď proto, že začne potravu i pití odmítat, nebo proto, že sice jí a většinou opravdu hodně, informace o tom, že je v žaludku potrava a tělo si z ní má vzít potřebné živiny, už do hlavy nedoputuje – to byl tchánův případ. Moc mu chutnalo, zvlášť sladké, ale hubnul před očima.

  Poslední třičtvrtě rok musel být umístěn v pečovatelském domě, který byl fantastický, leč taky hodně drahý. Místo stálo měsíčně 20 tisíc + státní příspěvek na pečovatelskou péči. Díky bohu, na takový případ měla tchýně našetřeno. Tchán na tom byl fyzicky velmi dobře, jen hlava nesloužila. Alzheimer je hnusný v tom, že mění povahu. Všechny špatné vlastnosti vyplavou na povrch, k nim se přidá agrese. Bylo to pro mojí tchýňku velmi těžká doba, já sama na mateřské s dvěma malými dětmi, tak jsem jí byla oporou jen psychicky. Ale společně jsme to zvládli. V tu chvíli jsou kamarádi nebo rodina opravdu důležití.

  Moc Ti držím palce, aby si s maminkou zažila ještě spoustu báječných okamžiků.

 8. Co říci…
  Věřím, že kdyby před mnoha lety moje babička měla možnost dostat se do podobného zařízení, ještě by tu dlouho byla. V nemocnici byla po mozkové mrtvici dlouho, bojovala ze všech sil, ale prostředí ji udolalo.
  Moji rodiče jsou zatím zdrávi (každý den za to děkuji) a naopak jsem jim musela velmi úporně a tvrdě vymluvit zařízení, kam se chtěli dostat v případě nemohoucnosti. Já tam ale krátce pracovala a měla možnost nahlédnout pod povrch. Všechny jsem důrazně upozornila, že nechci, aby někdo z mé rodiny v tomto zařízení pobýval. Samozřejmě budu sledovat, zda se něco nemění, ale vše je v lidech.

  1. Zapomněla jsem poděkovat Alex za moc hezky napsaný článek a plně souhlasím s tím, že chvály takovýmto zařízením a lidem v nich není nikdy dost…

 9. Milá Alex, děkuju ti za toto povídání. Hodí se k Vánocům, protože je přes všechno zlé prozářené nadějí i smířením. A láskou – tvojí k mamince, i řádových sester k nelehké, ale tak potřebné práci, kterou dělají. (h)

  Ano, každý z nás může skončit tak, že bude potřebovat takovou péči, byť si to nikdo z nás nejen nepřeje, ale radši ani nepředstavuje (já nejsem výjimkou) Zprávy z médií jsou zaměřeny spíš na ty špatné případy, kde lidé dožívají v otřesných podmínkách.
  I proto je třeba vědět, že jsou domovy, které si zaslouží ono velké D. Kde se lidem i za takovýchto podmínek může dařit dobře.
  A já o takových místech chci mluvit – chci, aby se lidem, kteří dobře pečují o jiné lidi dostalo veřejného uznání a díků. I když oni to proto nedělají.

  To je důvod, proč jsem tě o psaní tohoto a následujících článků poprosila. Není to ani lehké ani oblíbené téma zvedající čtenost – ale je to téma, kterého je třeba se taky dotýkat.

  A na vás ostatní mám prosbu – pokud víte o dobrém zařízení, kde lidé pracují pro druhé dobře, se zájmem a respektem, napište to sem. (inlove)

 10. Alex, přeji tvé mamince to štěstí, že se dostala do takového domova a že si pobyt tam tak užívá. Je to moc dobře.
  A současně také Tobě i všem ostatním přeji krásné, pohodové svátky, plné klidu a míru.

 11. Dopoledne jsem se courala po okolí naší vísky. Nefoukalo, byla sice tmavá deka z mraků, ale na jihu to nějak pěkně prosvítalo. A fakt, na Jihu Jižní Moravy svítilo sluníčko, Pálava byla krásně ozářená, já sebou neměla foťák. Každopádně slunce už září i u nás na severu od Brna. Sluníčko je fajn, jdu péct už druhou vánočku, tu první jsme dojedli dnes ke snídani 😛 .

 12. Alex, takové domovy jsou v podstatě požehnáním pro staré lidi, kteří potřebují neustálou péči. Při tom, jak dlouho dnes lidé chodí do práce a pokud jsou už taky starší, je jasné, že takovou plnohodnotnou péči jim nemohou poskytnout. Mám taky babičku v domově. Je jí devadesát a sice je mobilnější, ale bez celodenní péče už bohužel nemůže být. V paneláku u rodičů by si lezli po hlavě byla by tam jako v kleci, v domově je všechno bezbariérové, a tak se v létě i dostane ven. Sestřičky jsou moc milé. Nicméně si myslím, že při péči o náročnější pacienty je významná úloha církevních řádů, kde tolik nehrozí syndrom vyhoření.
  Já báječné, že jsi našla výborný domov pro svou maminku, kam za ní můžeš neustále docházet a pobývat s ní, kde je obklopena laskavými lidmi a líbí se jí tam.

 13. Jedno O.T.
  Nevím jestli jsem se zítra dostanu, tak si vám dovolím popřát :

  Krásné a požehnané Vánoce v kruhu svých nejbližších.

  A já si dnes v předvečer oslavy Ježíškova narození, večer před spaním, přečtu od DEDE z knihy Nedopovídky tu o narození Ježíška. Je tak ze života.

  Míša

 14. Milá Alex krásné povídání, které mě moc zahřálo na duši. Jsem moc ráda, že ještě existují lidé, kteří se postarají o staré a nemohoucí.

  Dává mi to naději, že by můj syn, jednou, pokud bude sám, mohl dožít v takovém Domově.

  A ta básnička je tak láskyplná v tomto předvánočním čase.

  Míša

 15. Milá Alex. Zajímavý a milý příběh, také napínavý. Říkanku už jsem si zhudebnil. 🙂 Tvá maminka měla štěstí, na anděly kolem sebe, které jí moc přeji. Ano, jednou se tohle bude týkat každého z nás, ale já jsem optimista, protože jak bude vypadat můj konec mi kdysi bylo předpovězeno, kým, to je teď jedno. Jednoho dne to prostě nezvládnu, upadnu a zůstanu ležet někde v hlubokém lese kudy lidé nechodí. A bude to tak dobře protože o mne se nikdo nepostará, není kdo. Nechci ale, aby to vyznělo smutně, naopak, já bych za takový konec byl radši než dožívat někde v LDN, nedělejme si iluze, ony všechny takové jak popisuješ nebudou. A je to ještě daleko. Takže, žijme. 🙂

  1. Alasdaire, ó, jak já bych si přála takový konec jako Ty. Jenomže……..
   Víš, když jsem poznala trošinku víc lidi na Žernůvce, pookřála jsem také. Měla jsem poslední roky tu smůlu, že jsem byla obklopená lidmi (zvláště poslední roky v zaměstnání), typickými produkty momentální doby (ale jsem optimista a věřím, že jsou přechodní).

  2. Mily Alasdair, Myslim, ze ti dobre rozumim, ale prece mi to neda se zeptat – do ktereho hlubokeho lesa planujes jit? Jen tak bychom se tam mohli nachomejtnout s mym pejskem…on je skvely zachranovac zivotu a opustenych dusi. Pustil by se do prace plnou silou svych trech kg!! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN