BTW: Mezi koupelnou a potokem

1020dar1_1Miluju teplé luxusní koupelny. Ale pokud mám být upřímná, nezapomenutelná koupelna mého života měla kamenné stěny, strop i podlahu, byla tam většinou zima a nacházela se ve staré stáji. Přesto i zde by se dalo mluvit o luxusu… tedy aspoň v porovnání s výchozím stavem.

 

To bylo tak. Přestože jsem vyrůstala v Praze, jezdili jsme velmi často za babičkou do Krkonoš – do starého roubeného mlýna schovaného hluboko v osamělém údolí. Přestože byla v domě zavedena elektřina, v jiných ohledech se za těch více než 200 let nezměnil – není v něm zavedena voda ani odpad, a suchý záchod, ač schovaný pod střechou, je stejně studený jako okolní drsná krajina.

Jako dítě jsem v tom žádnou závadu neviděla. Když se jeden celý den potuluje lesem a prolézá potoky, netouží po další vodě navíc. Nakonec, můj otec dokonce přestěhoval kamenné koryto, do kterého teče z pramene pitná voda, o kus blíž k domu, tak o co šlo?

Nezapomenu na chvíle, kdy jsem ráno v noční košili hupla do sněhulí, vzala kartáček a pastu a vydala ven ke korytu. Železná trubka přivádějící vodu byla pokryta ledem, hrnek na mytí jsem musela od podložky odtrhnout. Voda voněla sněhem a trnuly po ní zuby… a to teplo, když se člověk vrátil dovnitř ke kamnům! I máchadlo v potoce mi připadalo praktické – nemusela jsem pořád vyměňovat vodu.

Jenže po čase jsem dospěla a na chalupu jsem začala vozit i své vlastní děti. A musím říct, že takové počůrané a pokakané miminko dokáže proklatě změnit názor na to, co je a není pohodlné! Ale praxe ukázala, že i v tomto případě vystačím s klasickým přístupem. Batoleti lze umýt zadeček klidně nad potokem, tamtéž lze i máchat pleny.

A na ostatní se na kamnech ohřívala voda. Večer se do tepla přinesl škopek nebo později malá vanička, nanosila se voda, smíchala s tou ohřátou a dětičky se mohly nejen umýt, ale i radostně cákat. Potom ovšem bylo třeba špinavou vodu zase vynést ven.

Sami ale tušíte, že problém začal být v tom „se“. Ono se to jaksi neudělalo samo a vůbec o prázdninách, kdy jsme na chalupě bývaly jen se švagrovou a dětmi, to byl zatraceně náročný úkol. Navíc děti rychle rostly a při koupání dostávala dřevěná podlaha pořádně zabrat. Stejně jako nervy mého otce, který ta prkna sám osazoval.

Řešením by bylo děti zbytečně nekoupat, jenže my se švagrovou jsme byly přesvědčené, že bychom své potomky měly večer rozeznat i jinak než podle velikosti, a na mytí jsme trvaly. I zamyslel se otec a koupelnu nakonec vytvořil.

Byla pod domem, ve staré kamenné stáji. V síni o patro výš se nacházel sud na vodu, sprcha se ovládala uzávěrem na hadici, na kterém byla růžice upevněna. Ve zdi byl dokonce i vhodný kamenný výklenek na mýdlo, kolem onoho „sprchového koutu“ byl natažen závěs. Odpad vedl do starého náhonu. Je fakt, že vodu jsme stále museli ohřívat a nosit, ale nikoliv už vynášet a vytírat podlahy. Jaké blaho! Děti kamennou koupelnu milovaly, protože mohly cákat a řvát dle libosti a jak každý rodič ví, bez cákání a hulákání to ve vodě prostě není ono. Musím říct, že ven vylézaly dokonce i čisté!

Mám ráda svoji domácí pohodlnou koupelnu. I po všech těch letech mi však občas hlavou prokmitne obraz improvizované sprchy v kamenné stáji a já si uvědomím, že ač miluju teplo a pohodlí, dokázala bych improvizovat a bez těchto vymožeností přežít. Ze srdce však dodávám – radši ne moc dlouho!:))

 

Mezi mytím v potoce a pohodlnou koupelnou existují (nejen) v polních podmínkách různé zajímavé mezistupně. Jakou originální „koupelnu“ jste zažili třeba vy?1020dar1

Aktualizováno: 20.10.2014 — 09:07

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nejzajímavější koupelnu jsem zažila před mnoha lety v jedné ruské družební škole (části k ubytování studentů) – dlouhá sklepní místnost měla uprostřed koryto, kohoutek se studenou vodou a po obvodu místnosti byly otevřené kóje – turecké wc. Byly jsme celkem v šoku – šlo o okresní město a prestižní školu… .)
  V našem bytě jsme se s chotěm nedokázali při rekonstrukci shodnout, jestli vanu, nebo sprchu. Ubrali jsme nakonec kus chodby a máme obojí – sprcháč 90×120 i vanu 80×200 a jsme spokojení.
  Já navíc nejvíce oceňuji přírodní světlo – vždycky mi vadilo, když se v poledne muselo v koupelně svítit… .)

 2. Takhle nějak podobně to mají moji příbuzní na chalupě. Koupili ji před lety, pochopitelně bez koupelny. Byla to taková klasická chalupa, polovina obytná pro lidi, uprostřed chodba skrz celou chalupu a druhá polovina hospodářská – chlívky apod. V bývalém prasečím chlívku tedy vybudovali koupelnu a záchod, čímž se chalupa sice trochu přiblížila nárokům dnešního životního stylu, ale ta zima, ó hrůzo! V té koupelně je zima i v létě, natož pak v ostatních ročních obdobích! Sami majitelé uznávají, že jakmile skončí teplé letní dny, je na čase se sbalit a přesídlit do tepla panelákové koupelny v Praze. Ono scházet uprostřed noci po příkrých schodech z patra dolů a přes ledovou chodbu se ubírat na studený záchod a přejít pár kroků přes obývák na teplý záchod je setsakramentský rozdíl, zvláště v pokročilejším věku (chuckle).

  1. No, já bych na to řekla – studená, ale je! Ale jinak chápu podzimní příklon k méně spartánským podmínkám (chuckle)

 3. Ahoj dievčence..
  Pomaly sa začínam pripravovať na Dušičky a na Vianoce.. Práve pozerám doku-film, ako sa generál De Gaul snažil zachovať Veĺké Francúzsko.Nepodarilo sa!!! Pretože FŠECI zúčastnení si nevideli 1m od nosa 🙁 .
  Krajiny, kt. si vydobyli silou-mocou nezávislosť (ako napr. Alžírsko, sú teraz chudobné), krajiny, kt. zostali závislé (ako napr. Francúzska Polynézia) nie sú šťastné, a vlastné Francúzsko z nich nemá žiaden úžitok 🙁 .

 4. Za mých mladých let bylo koupání obřad. Měli jsme krásnou kachlíkovou koupelnu s lesklými černými kachličkami, pak následovali dva schody a šlo se na toaletu.U litinové vany stál obrovský vysoký kotel, kde se dole v kamínkách topilo a tak se ohřívala voda. Koupací den byla sobota,tatínek od rána fajroval kotel,všude se válela horká pára, pyžama byla připravena a v zimě nahřáté obrovské těžké peřiny. V létě po koupání se šuplo do postele, okno bylo otevřené a dole od plotu voněla růže z jericha. I v noci byli slyšet noční motýli, létající na nektar. Teď mám koupelnu menší a budu ji ještě více dolaďovat ale už jen sprcha s madly.

  1. Jenny, dnes máš poetickou náladu, viď? Kamna v koupelně jsem sice nezažila, ale vůní růže z Jericha jsi mě dostala… babička měla na zahradě veliký keř a tys mi teď darovala krásný kousek vzpomínky (inlove)

  2. Ten kotel u vany byl tzv. „lázeňský kotel“. U babičky v koupelně taky býval. Topilo se v něm briketami, voda se ohřála celkem rychle a z kohoutku a ze sprchy se pak valila doslova vroucí voda. Nepříjemné na tom bylo, že přes všechnu opatrnost byl všude na podlaze uhelný prach z briket a z popelníku a prašnost ještě zvyšoval fakt, že na zemi byly položené jakési slaměné rohože.

  3. Rodiče mýho bývalýho měli takovejhle kotel v koupelně. Topili v něm dřevem.
   Plus bylo, že koupelna byla parádně vyhřátá.
   Mínus bylo, že si člověk musel zatopit v kotli asi tak tři hodiny před tím, než se šel mejt. A tak se celá rodina kompletně myla jednou za týden.
   Já byla zvyklá z chaty, že se i v nejspartánštějších podmínkách voda na mytí ohřívá dvakrát denně, i kdyby to mělo být do toho pitomýho škopku a člověk se políval plecháčkem…
   A tak jsem se u nich naučila se sprchovat studenou. 🙂

 5. Dospelejší kolegovia si možno ešte budú pametať ČSSR, povstaleckú literatúru a partizánsku obec Čierny Balog.
  ČB je od nás vzdialená neveľa km a o Baločanoch sa rozprávajú nemiestne vtipy. Napr.

  Prečo kopú Baločania na dvore dve studne ? No predsa jednu na teplú a druhú na studenú vodu 🙂

  1. Ono by to šlo, ale ta studna na teplou vodu by musela být aspoň 2 km hluboká a je otázka, jak tu teplou vodu z té hloubky dostat na povrch. V D. S. teče sama, ale Čierny Balog je o trochu dál a výš. 😀

 6. Náš bývalý dom bol postavený v 50-tych rokoch. Kúpelňu síce mal, ale ak sme chceli teplú vodu, museli sme zakúriť do valca drevom,príp.aj uhlím. Na bežné umývanie ľudí, riadu apod.sme zohrievali vodu na sporáku.
  Najviac, čo mi tam vadilo, bolo, že WC bolo v kúpelni a bežne sa tam nekúrilo. Ak si človek musel posedieť „na trůnu“, tak tam poriadne premrzol 🙁 .
  Podobne, keď som študovala v KE, tak na starom internáte sme mali teplú sprchu raz do týždňa.
  V tejto bytovke, kde bývam dnes bolo pravidelným zvykom bytovej správy odstaviť teplú vodu minimálne na 3 týždne a robiť údržbu centrálnej plynovej kotolne. Teraz to zvládnu za 1 týždeň 🙂 .

  Mám síce vaňu, ale nejak som si odvykla kúpať sa. Hlavne sa sprchujem. (rain)

  1. Taky jsem si všimla, že odstávky jsou kratší a topná sezóna delší… holt už i poskytovatelé tepla si chtějí vydělat 😛

  2. Moje babička bydlela v domě z dvacátých let (dnes v něm už 25 let bydlím já, ale už asi jen do příštího roku). WC je tu samostatné a v dobách mé babičky nebylo vytápěné. V zimě jsme všichni vždycky odkládali návštěvu této místnůstky, jak jen to šlo. Usednout na bakelitové prkénko bylo jako sednout si na zamrzlý rybník! V největších mrazech babička nechávala na záchodě hořet petrolejku, aby nezamrzla voda. Když jsem se sem kdysi stěhovala a dělali jsme topení, jednou z prvních věcí, na které jsme mysleli, bylo dát radiátor i na WC.

 7. po jedné z bitviček v nejmenovaném městečku v Rakousích,mohli spatřit domorodci bandu chlapců v plátěných spodcích,jak se rochní v místní říčce….a některé i bez spodků 😀
  a nezapomenutelná příhoda? Sprchopvání pod zavlažovačem na poli..všichni jsme po 5 dnech takového se otírání vlhčenými ubrousky smrděli už i sami sobě, tak když řidič viděl tyhle rozprašovače-neodolal a zastavil, nám se z toho smradu asi zastavil mozek,takže jsme nadšeně naskákali k rozstřikovačům ,abychom po několika osvěžovacích stříkancích zjistili,že to je vodou ředěná močůvka…. 😀

 8. Na jednom táboře jsme měli vojenským plátnem obtočené kůly a uvnitř ta dlouhá koryta. To byly umývárny, koupali jsme se v rybníku 🙂
  Nejromantičtější (nebo nejstrašnější, jak se to vezme)byla naprosto nefunkční koupelna, když jsme koupili dům. Vyházeli jsme z vany listí a zbytky betonu, prošťouchli odpad, polili Savem … ohřáli jsme vodu na kamnech, naředili správnou teplotu do zahradní konve (tu jsme si koupili novou, plastovou, jen pro tyhle účely) a už se sprchovalo 😀 Následně se ukázalo, že odpad z vany vede prostě ven … 😀
  A to štěstí, když jsme se v neděli večer vraceli do bytu a tam byla koupelna s vytápěnou podlahou a sprcháč s párou 😀

  1. Ri, sprcháč s párou? O tom jsem ještě neslyšela… (shake)
   Jak to funguje, abys neskončila jak pařené sele? (wasntme)

 9. Nejvýživnější byl zážitek s umýváním na chmelové brigádě. Člověk obrněný pubertou, byl vystaven na velkém dvoře všem zrakům v okolí. Umývárna byla pod širým nebem, opatřená dvěma dlouhými zinkovanými koryty s nespočtem kohoutků, voda ledová.Během jednoho dne nastaly problémy s dívčí polovinou brigádníků, to je samozřejmé. Takže nám zemědělci zařídili jakous-takous sprchu v bývalé stáji.
  Dnes si vůbec nedovedu představit, že bych se v takových podmínkách i ráno po probuzení umývala, nejde o vodu a koryta, ale o soukromí.

  1. Jé, to si vzpomínám,když jsme jako mladí šermovali na hradě Trosky, tak jsme bydleli na veřejném tábořišti. Na umývání všeho tam bylo jen jedno koryto uprostřed tábořiště. Tak jsme se upocení a špinaví svlíkli a umývali jsme se tam všichni. Jo jo, vedlejší skautský tábor chodil na střídačku umývat pořád jeden a ten stejný kotlík….

  2. Tak já jsem na chmelu vždycky zažila koryta pohlavně segregovaná! (rofl) Tedy segregovaní byli jejich uživatelé (chuckle)

 10. Já mám také ráda pěknou a pohodlnou koupelnu. Tu domácí i tu v hotelech. Letos v Římě jsme měli opravdu krásnou. V “ mramoru “ s vanou a s oknem na terasu.

  Nejoriginálnější koupelnu jsem zažila jako dítko 4.ZŠ, když jsem byla na táboře. Mýt a čistit zuby jsme se chodili k řece. Ale jednou přijeli vojáci s pojízdnými sprchami. To byl zážitek. Byl to velký stan, kam jsme vstupovali po 4. Vevnitř byly sprchy a ty byly spuštěny a my se mohli umýt.

  Na chatě se myji klasicky. Po ohřátí vody ve škopíku.

  Ale není nad poležení ve vaně plné pěny a ruce držíc knihu. To miluju. Moje peněženka už méně.

  Míša z Plzně

  1. Míšo, taky jsem zažila nejkrásnější koupelny v luxusních hotelích a vedl jeden v městečku jižně od Říma… (inlove)

 11. Miluju své dvě koupelny, ale nenávidím jejich uklízení 🙂 Narychlo s epsrchuju v té dolní se sprcháčem a do té horní si chodím poležet do vany 🙂 Poležení ve vaně je očista duše s prohřátí těla.
  Nicméně nezapomenu, jak jsem na chalupě koupala děti ve škopku v kuchyni, nebo ohřívala na slunku vodu v černém plastovém pytli pro zahradní sprchu. Naprosto nezapomenutelné je pro mně sprchování konví na zahradě řadových domků v noci před čtyřmi lety, protože bylo září a ještě teplo, no a instalatér koupelnu jaksi ještě nedodělal 🙂
  V podstatě se dá bydlet kdekoli, kde funguje voda, záchod a kuchyně aspoň v základu, ale s funkční koupelnou je život výrazně příjemnější 🙂

 12. Dovedu přežít v kde čem. Pamatuju hezkou koupelnu v keři – na stráň se vytáhl barel, do něj se nanosila po konvích voda, slunko ji ohřálo.
  Ale.
  Je celkem rozdíl mezi koupelnou na chatě, odkud se člověk má kam vrátit do civilizace a odkud koneckonců uteče, když tam začne být počasí příliš hnusné – a dlouhodobým přežíváním v polních podmínkách.
  A proto toužím mít ve své budoucí koupelně rohovou vanu! 🙂

  1. Zájemcům o rohovou vanu vřele doporučuju někde vyzkoušet, jak se z okraje dosáhne tam do toho rohu, který je potřeba taky umýt. Někteří mí známí až dodatečně zjistili, že takhle to je vlastně docela nepraktické 😀
   Protože neumí na pucování toho kouta používat dlouhý kartáč na tyčce 😀

   1. A taky aby člověk dostal do té vany trochu vody, tak jí musí napustit dost, protože ty vany bývají docela široké (a krátké, jak jsem znechuceně zjistila, jenže do horní koupelny se jiná vana nevešla).

    1. Právě to, že je ta vana široká, se mi na ní líbí. Dá se v ní koupat i sprchovat.
     No a na umytí vany buď použiju kartáč na tyčce, nebo vlezu do vany, ne? 😀
     Spotřeba vody na koupání mě až tolik neštve. Stejně jsem zvyklá, že největší položka záloh jde vždycky na vodu. Potřebuju si po cvičení prohřívat záda – a to se ve sprcháči dělá dost za drahý prachy. 😀 A když bude vlastní studna, může mi být množství vody šumák. 🙂

     1. Z naší studny tekla jen studená (a jak ).
      Co se léčení hřbetu týče, na rohu u vany bych tolik nelpěla. Na ohřívaných bublinkách docela jo. 🙂
      Nejlepší byl stejně ten parní vyvíječ ve sprcháči. Od doby co ho vzal čert, jsem ho nepřestala litovat 🙁
      Ještě někde vyzkouším infrasaunu.

      1. Jo – ale já náklady na každodenní ohřátí plnýho obrbojleru počítám k nákladům za vodu. 🙂
       Bublinky? Parní vyvíječ? To zní lákavě. 🙂
       Saunu bych někdy ráda postavila – takovou tu, co z ní vyběhneš do sněhu… Zatím leží v šuplíku „luxus – možná někdy“. 🙂
       Ale na roh u vany se báječně staví voňavý svíčky, víš! (inlove) A neupálíš si na nich vlasy, protože je vidíš.

       1. Na svíčku mám skleněnou poličku 😛
        Opravdovská sauna … to by samozřejmě bylo úplně nejlepší, ale jednak tu na to není místo a dvojak je tu sníh dva dny v roce. To bych si moc nepoběhala 😀

    2. Jsi asi špatně hledala, my máme rohovou vanu, která má normální délku, je jen pootočená. Asi jako bys úhlopříčně rozdělila obdélník a ten užší roh seřízla.

  2. Rohovou vanu jsem zažila jen v hotelu a nebylo to špatné – a nemusela jsem ji mýt (chuckle)
   Teď mám normální, ale je příjemná, dosta široká, na mě i dost dlouhá (170 cm:))

 13. I já mám ráda svou domácí, teplou a pohodlnou koupelnu.
  Ale nikdy nezapomenu na to, jak u dědečka na chalupě byly po zahradě rozmístěny asi tři plechové vany s dešťovou vodou, ve kterých jsme se za slunných dní koupali.
  A taky nezapomenu, jak jsme se na škole v přírodě pod dohledem naší úžasné paní učitelky chodili umývat k potoku. Bylo to někde v Jizerkách, potok byl jak tekutý led a byly v něm omleté barevné střípky skla. Každé ráno jsme v nočních košilích a pyžamech prošli přes půl vesnice, v potoce jsme si vyčistili zuby a ošplouchli obličej a odpochodovali zpátky do podnikové zotavovny, která rozhodně oplývala koupelnami s teplou vodou 🙂

  1. Chichi, už vidím ten průvod košiláčků (inlove) Paní učitelka věděla, jak udělat ten pobyt nezapomenutelnej (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN