BTW: Ej, mapy digitální, mapy satelitní…:))

1016dar1_1Mít nadhled či dívat se na někoho z vrchu, to se lidem odjakživa líbilo. Když se vyšplháme dost vysoko, vidíme toho víc najednou a ještě to vypadá menší.

 

Ale ani z té nejvyšší hory není výhled ideální. Cožpak krása, té se obvykle najde dost, ale potřebuje-li člověk nahlédnout ještě kousek za obzor, obvykle se dost nadře. A to nemluvím o tom, že existují místa, kde na pořádný kopec nenarazíte ani náhodou. Není divu, že lidé odjakživa koukali se závistí na ptáky. Ti se nemusejí trápit s rozmanitou neschůdností zemského povrchu, a co všechno mohou uvidět!

Pohled z ptačí perspektivy lákal pochopitelně nejen snílky a cestovatele, ale především zeměpisce. Kreslit mapy jenom podle pozorování a výpočtů z povrchu země je pořádná fuška – zkuste si představit takovou blechu, jak mapuje povrch velikého chlupatého psa! A se zeměkoulí je podstatně horší.

Takhle kouknout se pořádně zvysoka, hned by si byl jeden jistý, že tu horu je třeba na mapě šoupnout o kousek vlevo a ta potvora řeka má hned čtyři prameny. Kdo by to při prodírání se nějakou džunglí řekl, že? Připadá mi naprosto přirozené, že v koších prvních používaných balonů se vedle dobrodruhů tísnili především vojáci a geografové. Jedni hledali kde je kdo a ti druzí kde je co.

 

1016dar1

 

Příchod moderní doby doslova katapultoval lidi do výšek a ne ledajakých. Po letadlech přišly rakety a raketoplány a tak dlouho nedosažitelný pohled z ptačí perspektivy se stal velmi rychle překonanou veličinou. Proč se dívat ze vzduchu jenom na kousek krajiny, když mohu vidět kus zeměkoule – nebo rovnou celou! A tak digitální mapy už neobsahují jen kartografické zobrazení daného místa, ale i reálný pohled shůry. A člověk si pak může říkat – hele, tam je náš dům! A ještě se starou kůlnou…:))

Mapy již dávno přesáhly svojí přesností nároky většiny svých uživatelů a s GPS se neztrácejí ani maličké lodě na obrovských oceánech. Profesionálové mají v rukách skvělé nástroje a normální lidé mají nad čím snít. Ve městech bývá satelitní mapa tak podrobná, že si člověk může přepočítat i parkovací stání před úřadem, který hledá:))

Pokud jde o mapy, tak rozhodně nejsem tradicionalista. Máme mnoho krásných map i atlasů, starých i novějších, ale popravdě – málokdy se do nich podívám. Mám ráda digitální mapy, snadné vyhledávání a výběr přidaných informací. Naprosto skvělé jsou turistické mapy na www.mapy.cz a jsme-li někde na výletě, závidím Markovi nokiácké mapy, které má v mobilu. Jak Nokii jako telefon mít nemusím, tak ty mapy bych brala!:))

A streew view! Pořád mě fascinuje možnost zatoulat se na nejrůznější místa a skutečně si je prohlédnout, byť to příliš často nedělám – nějak na to nevychází čas. Pamatuju si, že jsem kdysi potkala ono googlovské street view auto na železničním přejezdu ve Dvoře Králové a honem si hledala, jestli se na mapě najdu. A našla!:))

Když si plánuju cestu autem do neznáma (nemajíc navigaci), použiju nejen plánovač tras, ale prohlédnu si přes street view i klíčové křižovatky a dálniční sjezdy. Taková virtuální příprava mi pomáhá nepropadat vrozenému sklonu k bloudění. Věříte, že to fakt funguje?

 

A tak si dnes pojďme povídat o mapách – klasických i digitálních. Využíváte plánovač tras a další přidané služby, které dnes mapy nabízejí? Používáte street view? Máte rádi virtuální toulky po místech, která pro vás z nějakého důvodu něco znamenají? A ještě něco – používáte radši google mapy nebo mapy.cz?

(A maličká otázka na závěr – taky vám v poslední době přijdou s tím tisícem zobrazených nabídek trošičku otravné nebo mám ten dojem sama? Někdy mám dojem, že pro samé fotky a doporučení nevidím na tu mapu!:))

 

Aktualizováno: 15.10.2014 — 19:51

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Komentář kóliový
  —————-

  Černobílé kólie
  žere shnilé seno,
  Přesvědčena zcela, že jí
  bude odpuštěno.

  Žere seno, chlemtá z louží,
  bahno kape z ní.
  Běž jen pod sprchu, tam ten tvůj
  smrádek odezní!

  Chce-li s námi v noci spáti
  špinavá kólie,
  ať se prvně mýdlem, vodou
  řádně umyje!

  Všechny zelené a hnědé kousky
  dolů, žádný vzdor,
  nevymlouvej se, že přece
  jsi ta tricolor.

  1. Změna krásné kólie,
   do smradlavé bestie,
   je vskutkou nežádoucí
   toť pravda je pravdoucí.
   Pročež tyto psy hned myjme!
   Voda bláto z chlupů vyjme.

   (Čistota, psí zdraví (c) A.MC.)

 2. Tedy Dede, tys mi dala. Všechen dnešní volný čas jsem putovala po mapách a prošla se všude možně. Paráda, to je úžasné co mně osobně tato doba pokroku přinesla. Vždyť černobílou TV rodiče zakoupili, když jsem chodila na průmku, byl jeden program a místo radia, úsporný rozhlas po drátě se tomu říkalo. Dnes si prohlížím barevný svět, brouzdám po netu a hovořím s přáteli z celého světa a to vše v pohodlí domova, se zvířary u nohou a na klávesnici. Díky!
  P.S. Ach ty mapy, pokud mám papírovou, musím ji otočit neb mé pravolevé orientační problémy si to vyžadují. :))

 3. Mapy mám ráda, připomínají mi dobrodružnou četbu z mládí.
  Na cesty autem zásadně automapu (jsem navigátor 🙂 ), pokud jdu někam do neznáma (školení, schůzka v cizím městě), tak streew view (jak je to česky?) na Google. Také ráda koukám na mapy satelitní, zejména v kombinaci s pohybem ISS.
  Když jsem si měla vybrat obraz do kanclu, tak jsem si tam dala mapu světa z konce 15. století… 🙂
  A plánovač tras mám ráda – mimo jiné se s ním báječně zjišťuje velikost pozemků; časování považuji za zbytečné, neboť – tímto zdravím Alex – také se kochám… 🙂

 4. Ještě bych chtěl zmínit server

  http://www.wikiloc.com

  což je celosvětový výletář, najdou se tam výlety z celého světa, tipy, fotky, trasy, rady. Pro cestu do neznáma (mimo dosah mapy.cz 😀 ) vynikající pomůcka, která obsahuje jedinečné informace.

    1. Nebo Blaisi. 😛
     8=B
     1=l
     4=a
     1=I
     5=S
     1=I
     (K číslům se přiřadí nejbližší podobná písmena. Je to taková zábavná šifra. Akorát je blbé, že to dá jenom některá písmena, takže tak nejde psát souvislý text.)

   1. 😀 Je to číslo jedné Regionovy co jezdí v Hradci Králové. Když jsem sem poprvé něco chtěl napsat z mobilu, tak jsem nevěděl co si tam dát za jméno a zrovna jsem v tom vláčku seděl, tak bylo vybráno 😀

    1. A nemohli bysme to zkrátit na stopadesátjedničku? Přece jenom by se lépe oslovovalo (chuckle) .

 5. Omlouvám se, ale mizím do Prahy, takže se ozvu až zítra dopoledne. Těším se z vašich reakcí a čtu si je na mobilu (ze kterého se ale blbě píše)

  (wave)

  A přidávám ještě jednu otázku: sedí podle vás odhady dojezdových časů, které píší plánovače tras? 🙂

  1. Dede, nemůžu časovače posoudit, neboť já se po cestě flákám a kochám a zastavuji a fotím……. (wave) . Přeji šťastnou cestu do Prahy.

  2. U nás obvykle docela sedí, pokud se nezaseknem v nějaké nečekané zácpě (případně sami nezměníme trasu, nebo se někde nezastavíme). Je to jeden z důvodů, proč manžel rád používá navigaci i na známých trasách, protože mu ten odhad dojezdu tak nějak „dělá dobře“.

  3. Já je nikdy nečtu, max. u turistiky a tam si myslím, že jsou trochu podhodnocené, ale to je dobře.

 6. Já jako první volbu používám mapy.cz, ale když třeba chci jít někam, kde to neznám, tak se na googlu podívám na streetview. Máme i mnoho map papírových a do terénu se je snažíme mít s sebou, člověk nemá vždy signál a hlavně je na nich vidět dál. A to my nemáme chytré telefony, máme tablet, který má přece jen větší displej.
  Navigaci v autě používáme a málokdy nás nějak vypeče. Akorát neaktualizujeme mapy, takže když někde dostaví nový obchvat, přidají kruhák, či změní systém jednosměrek, tak se diví, kudy jedem. Ale víme, že za tohle nemůže, tak jí nenadáváme. Ale přesto máme v autě i papírový atlas, kdyby náhodou …
  To že děti se neumí orientovat v mapách je smutné, ale ono bylo takových dětí celkem dost i dříve. Je jen na rodičích, aby je to naučili. My se budeme snažit jim je předvést tak, aby jednou byli schopni se podle nich aspoň nějak orientovat.

 7. Mapy.cz, google mapy, openstreetmaps, MapsWithMe, smartmaps, cykloatlas.cz, papírové mapy. Záleží na situaci. V ČR vedou mapy.cz. Jejich turistické mapy jsou naprosto famózní, protože jsou v mobilu a offline. Díky tomu jsou suverénně nejrychlejší a nejpodrobnější. Cykloatlas.cz má hezkou Shocart turistickou mapu, když nebyly mapy.cz turistické, tak jsem na nich dělal výškové profily tras (tehdy jediný a první způsob). Smartmaps použiji pokud jedu za hranice ale jen kousek (třeba polské Krkonoše) mají větší přesah, ale jsou zdarma jen online, tak je nutné je natáhnout do mobilu předem. Jinak funkcí asi mají víc než mapy.cz. Mapy.cz přesahv mobilu nemají a furt jim to někde vyčítam, tak snad jednou je mít budou (zatím je problém s nima jít i po cestě Česko-Polského přátelství). Jinak na mapy.cz (a IDOS) jsem vlastenecky hrdý. V zahraničí nic co by se jejich kvalitě přiblížilo není. Maps with me do Androidu jsou skvěle podrobné, ve městech v zahraničí jsou to nejlepší co se dá použít, ale na turistiku v přírodě nejsou. Vychází z openstreetmaps, což je komunitní mapovani, kde každý může ten svůj kout světa zakreslit správně a lidi tak dohromady tvoří mapu. Ale rád používám i papírovou mapu v terénu. Je na ni vidět větší prostor než v mobilu a nevybije se. Navíc mi docela to orientovaní podle mapy chybí. Dřív dojít /dojet delší vzdálenost v neznámém prostředí z místa A do místa B podle mapy bylo bráno jako dovednost (a ti co ji neměli se sami báli opustit vesnici :D), dnes má v kapse každý navigaci a prostě se nechá dovést. Ale už to začíná mít následky. Nynější středoškoláci a mladší prý mají mnohem horší orientační smysl a tahají mobil z kapsy i pár metrů od domu. Už mozek nezatěžují tou procedurou zorientovani se.

  A asi tě bude zajímat, že Samsung postupně uvolňuje Nokiácké Here mapy i pro své telefony. Co Nokia prodala telefony Microsoftu, tak už si může dělat co chce. Pak Mapy.cz mají funkci panorama, která sice nemá tak dokonalý obraz jako streetview, ale zas se pohodlněji ovládá a není nutné se přepínat do Google map. Navíc ji nafocují v lepším rozlišení znovu. Také v mapy.cz je 3D pohled, který je opravdu na vysoké úrovni, ale vyžadují i rychlý internet, zatím těch míst nenafotili mnoho, ale postupně ta oblast roste. Mapy.cz už umí i jízdní řády vlaků a MHD v Praze, postupně přidávají další, už fakt, že můžu kliknout do mapy a vidět název zastávky je pro hledání spojení velmi praktický. Google mapy to zas dohání informacemi o silniční dopravě a to velmi podrobnými. Vyhledávání tras v seznamáckých mapách je výborné pro turistiku a cykloturistiku díky výškovým profilům, pro auta to asi vyjde podobně jako Google mapy.

 8. Nádherné téma. Jsem mapový typ. Od mala jsem milovala mapy, hlavně turistické. A nyní (y) , je to bomba když si hledám nějakou turistickou trasu. V otázce google nebo mapy .cz, u mne vedou mapy.cz, protože mají skvělé turistické a bicyklové možnosti.
  Protože mám bolavé problémy s pohybem, mohu si naplánovat i délku trasy, vypočítám si vzdálenost, mrknu na převýšení a nakonec si mapu vytisknu, uložím do euroobalu … a jdu nebo jedeme na kole. Mám takových map už schovaných (chuckle) , vím kde jsme všude byli.
  😀 Včera jsem se dívala na streetovou mapu, kde mohu zaparkovat u sálu, kde bude mít přednášku spisovatel pan Vlastimil Vondruška. Také bezvadná věc.

 9. Navigace a digitální mapy mají jeden háček. Jak vypadne signál GPS nebo jen na chvíli přeskočí, tak jste v trapu. Na tom malinkém displeji se najít a projít trasu kudy jste jeli trvá pěkně dlouho a za tu dobu se dá nějaká odbočka přejet. V tomhle papírový atlas, nastudovaný a v kterém sledujeme trasu, nemá konkurenci.

  1. Navigaci sice mám, ale používám ji pouze ve dvou případech: 1/ když potřebuji přesně určit GPS souřadnice nějakého konkrétního místa, (např pro zanášení údajů do neveřejné databáze orchidejových nalezišť), nebo, 2/ když se snažím nějaký ten ztracený a dobře utajený plácek najít, s tím, že k nejbližšímu autem přístupnému místu dojedu podle papírové mapy, kterou si z http://www.mapy.cz vytisknu a zbytek pak podle navigace dohledávám.

   1. krakonoš: Také ji používám pro jednorázové činnosti, ne pro slepé navigování. Pro mě vlastně v 99% je navigací jen aplikace mapy.cz, s tím se dají dělat divy. A teď jak je v mapy.cz ten baťůžek, tak si tam oblíbená místa, oblíbené trasy a tak můžu v klidu ukládat. Google to má taky, ale jeho mapa je opravdu jen automobilistická.

    1. V navigaci mám uloženou pouze turistickou mapu ČR; do ciziny jezdím pouze do D. S. a tam to znám nazpaměť, nicméně učinil jsem zajímavý objev: Když zadám GPS souřadnice místa v cizině a spustím navigaci, mapa se mi sice neobjeví, ale objeví se bod, který souřadnicím odpovídá a bod, kde jsem, takže hledané místo najdu i bez mapy. 🙂

   2. A my si tu chrochtáme v luxusu, ale ve Španělsku jsou výhradně Google mapy a to v některých provinciích řádně oholené. Tuhle jsme přijeli do městečka Hervás v pohoří do 2200m a v informačním centru jsme požádali o mapu, protože digitální mapu jsme prostě nenašli. Víte co nám dali za mapu? TOHLE:
    http://www.turismodehervas.com/images/stories/ruta_09_lachorrera.pdf

    a že jinou mapu kromě plánku města tam nemají. 😀

    1. Myslím, že je to možná otázka nabídky a poptávky – pokud tam nikdo o mapu nestojí… Protože moje zkušenost s mapami v cizích krajích (mluvit můžu hlavně o jižních) je, že místní s mapami neumí a nepoužívají je a jejich svět je tomu přizpůsobený. Nebo možná naopak – když nikam moc necestují, tak se v nich vyznat nepotřebují. Nicméně, středoevropanovi pak dělá docela dobře, když se na něj koukají jak na největšího kouzelníka, co najde hledané místo i bez toho, aby ho tam někdo dovedl 🙂

     1. No tam to vypadalo, že na středoevropana koukají jako na kouzelníka, že vůbec našel to pětitisícové městečko 😀 Podle Wikilocu tam horolezci do těch hor chodí, ale když má člověk jeden den (byli jsme tam o víkenduú, tak se do dvoukilometrového Španělského pohoří jen s jakýmisi obrysy co jde poznat ze satelitu google map chodit nechce. Byl to takový středoevropský zlozvyk myslet si, že v informačním centru v městečku ve středu těchto hor dostanu mapu 😀

 10. Přiznávám, že my při cestování používáme navigaci … bohužel k tomu používáme ještě autoatlas a vytisklé mapy z Google … čímž máme zajištěno, že naše cesty nejsou fádní a bloudění je naším osudem (rofl) (rofl) . Protože když se toto zkombinuje + se přidá Jendův „selský rozum“ a moje „levopravost“ (říkám vpravo, ukazuju vlevo a jet se má rovně), tak místo do Hradce Králové jedeme do Jindřichova Hradce (tmi) . A to jsme rádi, že jsme neopustili republiku (i to se nám stalo – projížděli jsme Jeseníky a ejhle krupice, Žilina).

  Jinak já používám mapy na Seznamu, za což je mi doma láno, neb prý na Gůglu je to lepší … je to možné, ale na ten Seznam jsem už zvyklá.

  1. Seznam má možnosti tisku mapy. Navíc jde mapy ukládat i jako obrázky a ty si nahrát do mobilu. Ale to je zbytečné, protože pro Android, Windows Phone i Apple iOS má offline mapy zadarmo. Je kravina, že google je lepší než seznam. Google nemá pořádné POI, jeho mapa je málo kontrastní, nemá vrstevnice, turistické trasy, informace o světelných křižovatkách, mapy seznamu jsou napojené na firmy.cz, turistika.cz a mnoho dalších serverů, takže jde získat mnohem víc informací. I plánování trasy na Seznamu v PC je jednodušší, protože se tam lépe s výslednou trasou pracuje. Google je takový neohrabaný. Tohle ale platí spíš pro ČR a SR.

 11. Mapy mám ráda. Ať už jsou papírové – miluju turistické (co jsme se podle nich nachodili), mám ráda mapy. cz, google eart, street wiew – tam si hledám, kde žijí lidé, kterým posílám pohlednice přes postcrossing. Navigaci v autě používám taky, teda ne bezhlavě, ale víceméně pro kontrolu, že jedu tam, kam chci jet. A hodně mi pomohla letos v létě, kdy jsem zjistila, že na trase, kterou znám jak své boty, je asi milion objížděk a ještě k tomu jsem se na těch objížďkách ztratila (no, spíš se myslím ztratily ty cedule s nápisem Objížďka). Jo, pak jsem byla za radu od navigace vděčná.
  A zrovna včera jsem na Twitteru narazila na dva vtipy, které s daným tématem tak nějak souvisí a mně se oba moc líbily, tak se s nimi podělím:

  Vývoj elektroniky v kostce:
  1974: Kam ten počítač dáme?
  2014: Kam jsem ten počítač dal?

  Žena si v potemnělém autě svítí displejem mobilu do autoatlasu. Mobilem, vybaveným GPS a mapami všech zemí a celého vesmiru.
  Mám ji rád.

 12. Já také DEDE mám ráda streew view. Ráda se podívám, tam kde jsem byla ale i nebyla a nebudu. Nebo když u nás v Plzni jdu někam, kde to přesně neznám, tak se vždy podívám.
  Používám google mapy, když něco hledám.
  Jako malá jsem ráda listovala atlasem a točila globusem a snila o tom, kam se podívám.

  A i když to k danému tématu asi nepatří, tak já mám ráda SKYLINE Webcams. Je to tak pěkné se moc podívat, jak je teď v Římě na piazze Navoně.

  Míša

 13. Dej si Dede do počítače aplikaci Google Earth, já si s ní rád hraji, koukám z větší či menší výšky na místa kde jsem kdysi byl nebo kde budu, nebo kde bych rád byl. A budeš moci poletovat i nad Měsícem a Marsem, ovšem bez street view, to se tam teprve chystá. 😀
  Plánovače trasy a navigace moc nepoužívám, i když ji v autě mám, orientuji se celkem dobře, mám na to nějaký sedmý smysl.

 14. Street view nee. Při rychlosti našeho internetu jsem do deseti minut na mrtvici. Totéž platí pro různá vylepšení a vyobrázkování stávajících. I když já používám co zrovna otevřu, častěji mapy, cestuju po okolí.
  Když jedeme po Evropě a naviguju, mám v rukou velký atlas, nejlepší je šelový ( 😉 ), tam jsou nejen kempy a zajímavosti, ale hlavně benzínky a odpočívadla kolem silnic a můžu plánovat daleko dopředu.
  Když jedu sama, navíc někam, kde to neznám, zapínám navigaci. Hlavně ve větších městech s rychlým připojením je to veliká úleva, když koukám po značkách a nemusím číst ještě návěstí, která jsou leckdy velmi scestná.

 15. Google mapy. Ale s těma obrázkama v mapě mě teda pěkně štvou.
  Na druhou stranu, nebýt google map, neměla bych terén pod hrad; nebýt terénu, neměla bych hrad. Byla to piplačka jak blázen, vyčistit tu mapu na holé vrstevnice, ale stálo mi to za to.
  Na třetí a moctou stranu, online mapy jsou pro mě příliš malé. Mnohem líp se orientuju v papírových, protože tam vidím víc terénu naráz. Nevadí mi, že tam jsou místo domečků přinejlepším šedivé čtverečky a místo stromů jakési šrafy. Umím v těch symbolech číst a vyhovují mi, jsou pro mě přehlednější než ptačí pohled. Stejně si tu případnou trasu redukuju v hlavě na symboly. 🙂

   1. Nevím, koukla jsem se, ale to místo (poblíž řeky Ranelvy), který potřebuju, tam nemůžu najít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN