BTW: Nemluv na mě, píšu!

BTW_dé_logoPřemýšleli jste někdy nad tím, jak tichý by byl náš svět, kdyby člověk používal řeč jenom ke sdělování nutných informací? Však většina lidí ocení možnost si někde popovídat, poklábosit, pokecat a někdy také zařečnit:))

 

Lidé dostali řeč a většina z nich toho pilně využívá – nebudu snad považována za feministku, když podotknu, že to jsou především ženy, které přivedly umění rozhovoru k jeho plné košatosti.

Ženy v průběhu věků propovídaly celou věčnost v jeskyních, chýších, domcích, palácích, kavárnách a cukrárnách, pusa jim jela u potoka při praní, na plácku před obchodem, na chodbě jakéhokoliv objektu, na dámských toaletách a samozřejmě u telefonního sluchátka, ať už účet za jeho provoz platil kdokoliv.

Muži bývají ve svých hovorech většinou stručnější, nicméně své více či méně oduševnělé debaty již po staletí vedou v hospodách všeho druhu, na lavičkách pod lípou i pod palmami, na golfu, v klubech či prostě někde, kde má alespoň několik jedinců najednou možnost se o něco opřít.

Zdravým a zvědavým dětem jede pusa od chvíle, kdy oči otevřou až do doby, kdy jim vyčerpaný rodič večer zhasne – a ani to mnohokrát nepomůže. Mládež probírá vše důležité nejradši v hloučcích nakupených někde, kde mají přehled o okolí a kde pokud možno překážejí spěchajícím dospělým. Skýtá jim to totiž nejeden námět k hovoru.

Potom však do umění konverzace a pokecu vtrhly, jak jinak, moderní technologie. Nemluvím teď o obyčejném telefonování, to je přece jenom přímý kontakt, kdy se oba jeho účastníci slyší, tedy identifikují a navíc mohou podle hlasu odhadnout náladu svého protějšku.

Psané „hovory“ po síti (nemyslím skype, spíš diskuze na stránkách, fórech, FB a pod.) jsou však něco jiného. Kdokoliv může říkat téměř cokoliv a vlastně komukoliv. Jeden člověk může vystupovat v různých podobách – jednou jako fanoušek nějakého sportu, jindy v diskuzi pod zpravodajským serverem a zase jinak na facebooku. Tyto podoby mohou být kupodivu i pravdivé, pokud reflektují různé zájmy jednoho člověka. Naše virtuální osoba ztělesněná nickem se stává další stránkou našeho já.

Pokud není lživá či přímo zločinná, není to, podle mého názoru, problém. Bohužel internetová anonymita zároveň dovoluje lidem stravovaným negativními emocemi povolit společností obvykle vynucovanou sebekontrolu a otravovat život ostatním. Ale popravdě nějak nevěřím, že by tito lidé byli v osobním styku o moc milejší, než na tom netu. Přesto musím přiznat, že nahlédnutí do některých internetových diskuzí budí spíš pocit beznaděje a znechucení, než víry v lidskou slušnost a pochopení pro druhé. Přesto obojí existuje.

Nehodlám staromilsky tvrdit, že cosi velmi lidského se ztrácí v hlubinách počítačových sítí. Věřím v ducha lidské pospolitosti, který si opravdový přímý kontakt vychutnává, a tudíž se ho nevzdá. Nakonec virtuální svět nemůže nahradit jisté velmi konkrétní dopady láskyplného rozhovoru – pohlazení, objetí a… však víte sami:))

Přesto již existují studie, varující před zhoubnými vlivy virtuální existence u mladých (a stále mladších) lidí, kteří ztrácejí cit a odvahu žít v realitě. Tyto závěry rozhodně nezpochybňuju, ale domnívám se, že takto postižení jedinci by měli s komunikací potíže v každém případě a počítač s internetem sice jejich sklony na jedné straně umocnil, ale na druhé straně jim umožnil alespoň nějakou formu styku s ostatními lidmi.

Pokud jde o mě, tak u nás doma pilně využíváme všech moderních informačních kanálů už proto, že po většinu času jsou členové rodiny rozprášeni po celé Evropě, a přesto se chceme denně aspoň na chvilku slyšet. Přestože pracuju z domu, na nedostatek lidské komunikace si nemohu stěžovat – anonymita a odcizení lidí z velkých měst k nám na vesnici a do blízkého městečka ještě nedorazily:))

 

A tak se dnes ptám: Jak si povídáte vy? Je pro vás internet nezbytnou součástí vašeho života, nebo jen okrajovou zábavou? Domníváte se, že komunikace po netu lidské společenství o cosi důležitého ochuzuje?

Aktualizováno: 7.10.2014 — 22:12

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Internet – príma! Skype – skvělý vynález! Ale zrovna tento víkend jsem přímo proklábosila. 🙂 V pátek odpoledne se sestrou, pak jsem si odskočila na sraz spolužáků, vrátila jsem se před půlnocí a povídaly jsme se sestřičkou znova až do půl třetí. Pokračovaly jsme v sobotu celé dopoledne (vařil švagr (chuckle) ) až do 14,15, kdy jsem musela nasednout na Pendolino, neb jsem už měla koupenou místenku. No a to si každý týden telefonujeme.
  Je fakt, že pomocí internetu se komunikace zrychluje a zjednodušuje. Ale člověk pak ten ušetřený čas zase u téhož internetu probendí. 🙂

   1. Nene, to bych ti určitě řekla! Toto byla 9. třída – byli jsme docela dobrá parta a čím jsme starší, tím častěji se scházíme. 🙂

    1. To je zajimave – decka z nasi zakladni skoly v Holici taky casto poradaji setkani, protoze to rovnez byla dobra parta, ve skole i mimo.

 2. Zrovna dnes jsem celé dopoledne strávila s kamarádkou v kavárně. Vídáme se tak často, jak to jen jde, když je tady v ČR. Bydlí v Austrálii a když je tam, nevoláme si, ani nepíšeme. Sotva ale přijede do ČR, ohlásí se a trávíme spolu tolik času, jak to jen naše malé děti a rodiny dovolí. Po každé, když se po roce sejdeme, je to, jako bychom se rozloučily včera a navážeme na hovor, který jsme vedly před rokem 😀

  1. Takhle to mam se svou sestrenici. Teda jo, nekdy si napisem, ale ne presprilis. Ale jen conprijedu, je to, jak rikas – navazem hovor tam, kde jsme skoncily.

 3. Bez netu bych byla ztracená – řeším přes něj většinu školy a skoro celou práci, prakticky celé psaní… a když jsem někde na Ztracené Vartě, díky netu nejsem sama. Je to v mém šíleném ustěhovaném životě jedna z mála jistot: můžu přijít na ty a ty stránky a tam budou lidi, které mám ráda a se kterýma se ráda uvidím.
  Vidět se s nimi naživo je lepší, ale když to nejde, aspoň si dáváme vědět, že žijeme, přes net.
  Hlavně letos je to dost důležité.

  OT: Melly se projevila jako opravdu drsná hlídací fena. Naše lejdynka má zuby a umí je vycenit. (Nechala se hned zaplácnout zpátky pod stůl, ale i tak – nemyslela jsem, že to v ní je.) Víc na Makovém domku.

 4. Mám dost kamarádek. Scházíme se na pokec, s některými často, s jinými jen občas, protože bydlíme daleko od sebe. Je to fajn a nic nenahradí to společné popovídání, nebo i společné mlčení. Ale jen díky internetu jsem poznala báječnou partu, která je na Zvířetníku (nebo Dedeníku ) 😀 Ale až se mi jednou podaří dostavit se na nějaké setkání a vaše nicky dostanou i konkrétní tváře, bude to určitě ještě o moc lepší (h)

 5. Je to až hrůza, jak jsme dnes na internetu závislí. Maily, škola, zábava, informace… Není to tak dávno, co nám doma dva dny nefungoval internet. A během těch dvou dnů se mi stávaly podivné věci. Třeba maminka vyřkla něco v tom smyslu, že by ji zajímalo, v kolik hodin zapadá slunce. A já hned: „Není problém, podívám se… Nepodívám se.“ 😀 Večer jsem nemohla usnout, tak mě napadlo, pustím si nějakou hudbu na youtube. Nepustím. A tak podobně… Po dvou dnech jsem se dostala na mail a tam na mě křičel facebook, že jsem se už dlouho nepřihlásila! (fubar)
  Čímž se dostávám k záležitosti sociálních sítí. Mám profil na xichtbuku a některé věci, co se tam odehrávají, mě pomalu, ale jistě začínají štvát. Něco mě dokonce vytáčí do neskutečných obrátek. Jsem členem skupiny nazvané fanklub australského ovčáka. A je to velmi přínosné. Nikdy v životě by mě totiž nenapadlo, čeho jsou někteří lidé schopní. Velmi časté jsou tam příspěvky typu „Můj pes má už čtrnáct dní průjem, co mám dělat?“, „Můj pes se praštil do hlavy a teď má každou zorničku jinak velkou, co mám dělat?“, „Zde je fotka odřeniny na tlapce mého psa, setkali jste se s tím někdo?“ :@ Uááá!!! Pokud někdy v životě odchovám štěňata, první otázka na budoucí majitele bude: Váš pes má zdravotní problém, co uděláte? a) zavoláte/zajedete na veterinu, nebo b) napíšete na facebook… :@

  1. Ivano, je to vůbec možné? Myslím ty zprávy o psech na FB? Já nemám nic proti sdílení (tedy v rozumné míře – a někdy se divím, jak blbě se taková míra některým lidem hledá:)), ale reálný život má snad přednost, ne? Takže bych čekala spíš zprávu: držte mi palce, pes se zranil, jdeme k vetovi. Nebo doktor nám nařídil to a ono a psovi se to nelíbí. To snad čekají, že jim toho psa někdo přes FB očaruje? (fubar)

   1. Já se tomu taky divila a vlastně ještě pořád divím. Původně jsem myslela, že takovéto existence se vyskytují asi jen na stránce australských ovčáků, ale jedná se o rozšířenější jev. Kamarádka se nedávno přidala k FB skupině o pudlících a pozoruje to samé. A vytáčí ji to stejně jako mě.

 6. internet je fajn, přes skype volá polská babička a díky kameře Oliho i vidí, pochovat si ho teda nemůže ale aspoň něco. Mojí mamince je to líto, že si druhý babička nemůže vnoučka pochovat ale co už.

  1. Jo, Pájo, tohle chápu. Taky budu hodně skypová babička! A ještě budu vděčná, že to půjde aspoň takhle 🙂 Naštěstí starším dětem se tak už dají vyprávět i pohádky… (angel)

 7. Internet, ostatně stejně, jako každý lidský vynález, je takový, jací jsou ti, co na něm jsou. Je to naprosto neutrální technické médium, jehož obsah tvoří, i když někdy bezděčně, každý, kdo ho užívá. A jako každý lidský vynález, se dá, a to velmi snadno, zneužít. Jenže za to nemůže technika, ale lidé.

 8. Tyto závěry rozhodně nezpochybňuju, ale domnívám se, že takto postižení jedinci by měli s komunikací potíže v každém případě a počítač s internetem sice jejich sklony na jedné straně umocnil, ale na druhé straně jim umožnil alespoň nějakou formu styku s ostatními lidmi. – See more at: http://www.dedenik.cz/2014/10/08/btw-nemluv-na-me-pisu/#sthash.jWxxNvzv.dpuf

  Tak v tomhle odstavci DEDE píšeš o mém synovi autistovi. On utíká do virtuálního světa, má kamarády přes internet po celém světě. Nahrazují mu ty opravdové. I když teď se moc snaží žít a zapojit se i v našem “ opravdovém světě „.

  Jinak internetovou diskuzi mám ráda, ale ten živý rozhovor by mě moc chyběl. Mám potřebu mluvit a sdělovat si pocity navzájem. A z toho důvodu se snažím s kamarádkou z Osla si povídat po SKYPE. Sice si píšeme po e-mailu, ale opravdový pokec je opravdový pokec.

  A DEDE i chlapi dokážou být upovídaní. Mám jednoho spolužáka ze ZŠ a kam se na něj hrabou ženské.
  Míša

  1. Míšo, právě takové lidi, jako je tvůj synek, je internet požehnáním. On nim neukrajuje z normální komunikace, on jim ji pomáhá vytvářet. 🙂
   Jo, a upovídané muže znám taky, ale upřímně řečeno, opravdu je jich méně než upovídaných žen! (chuckle)

 9. Na jednu stranu bych byla připravena o spoustu znalostí a též známých a kamarádů, kdyby tohle prostředí neexistovalo. Ale mělo by sloužit jen jako podpora.
  Já jsem staromilec a je to o mě známo, netajím se tím, že dnešní doba není pro život primáta ideální. Že abychom mohli fungovat do vyššího věku, musíme umět a mít možnost odpočívat a odtrhnout se od práce. Zrovna včera jsem kolegovi psala mail a on mi odpověděl. Sice z chytrého telefonu, ale protože z něj normálně píše, zvedla jsem ten svůj a zavolala mu. Byl ještě doma a na můj mail mi odpovídal při čištění zubů. Takže jako jediný člen našeho vedení třímám starou Nokii a jsem k zastižení pro normální hovor. Nepřijímám na telefonu maily, nejsem 24 hodin IN. Nepíšu si s Bimboušem SMS, ale mluvíme spolu. Kamarádkám volám, ale ještě raději se s nima vidím a mluvím.

    1. Šárka tím chtěla, milý Krakonoši říci, že mimo jiného mám takový denní režim, že okolo sedmé večerní se nacházím ve vaně, kde si čtu a eventuálně telefonuji s rodinou a blízkými přáteli. Velmi často mi do vany nosí Bimbo telefon, protože tam setrvávám asi půl hodiny a nechávám odplavat vše, co ten den pro mne bylo zátěží. Hodně blízcí se ptají, zda už zase jsem v koupelně…

     1. Inko milá, Šárka nechtěla říct tohle, Šárka si představila toho chlapa v koupelně, jak si pucuje zuby, možná má okolo sebe obtočenej ručníček a s někým i když má v hubě kartáček a plno pasty, diskutuje o kvalitě potravin 😀

  1. Inko, je to způsob otroctví, být pořád na dosah svému zaměstnavateli – s tím naprosto souhlasím. Ale vezmi zase možnost práce z domu – pro spoustu lidí je to opravdové požehnání (hm, taky rozporuplné, já vím:))
   Jako u všeho tu platí hledat a najít vhodnou míru, přizpůsobenou možnostem onoho člověka. 🙂 A jako u každého jednoduchého požadavku bývá řešení složitější (wasntme)

   1. Pokud pracuji z domu, očekávám, že jsem k dispozici více hodin, ne však celou tu dobu pro zaměstnání. Volím práci z domu ve chvíli, kdy nemohu být klasicky od – do v zaměstnání. Takže to je spíše požehnání pro ty, kteří by díky zvolenému bydlišti měli problém dělat práci, která je baví a naplňuje. To je opravdu něco jiného. Jestliže ale jsem uvázaná v kanceláři a fabrice na tam jedu na 100%, potřebuji mít možnost regenerace

    1. Možnost pracovat z domu je požehnáním i prokletím. Rodina si obvykle myslí „když už jsi doma, tak bys mohl/a…“ a zaměstnavatel má tendenci se na dotyčného dívat tak, že se doma válí. Ve výsledku dotyčný/á dělá víc než v práci, ale neoceňuje to nikdo.

 10. Ano, moc by mi internet scházel, kdybych o něj přišla.Díky němu můžu mluvit s vnučkou, kterou jinak vidím tak 2x do roka, můžu vyřizovat různé záležitosti, bez něj bych nepoznala hromadu skvělých lidí :o)

 11. Virtuální existence není jen komunikace. Před nějakou dobou jsem měla možnost vidět mládež, která „žila v Ultimě“.
  Dodneška se mi z toho ježí hřbet. Celý ten svět byl barevnější, živější, snazší …
  Kam se na něj ten náš opravdový hrabal.
  Myslím, že ta hra se už nehraje. Ale určitě jsou nové, ještě strakatější a bohatší. To je pokrok :/

  1. Jo, Ultimou naši kluci taky prošli. Naštěstí krátce a bez větších průšvihů – ona v tomhle i ta vesnice měla svůj půvab, protože těžší fyzická práce je skvělá protiváha virtuálního blbnutí 🙂
   Máš pravdu, milá ri, u těchto her je nebezpečí uváznutí v jiném světě značné. Hlavně pro ty, kteří si s tím reálným nevědí úplně rady.

 12. No on je internet pro mně obojí. Je nezbytnou součástí života (pracovního). Je i zábavou ale to opravdu jen okrajově. A potom je možností komunikovat s lidmi o kterých bych se bez internetu ani nedozvěděl že existují, natož abych s nimi mohl mluvit. U mnohých by to byla škoda (moje, jestli i jejich to nevím…), u jiných ne, ale to už tak je, člověk si to musí přebrat.
  A pusť si Dede někdy písničku Pink Floyd – Keep talking.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN