BTW: Mechová záhada rozřešena!

1002dar3_1Je to tak týden, co se mi začal na autě objevovat mech. Tedy ne, že by jím auto obrůstalo, ale  mezi obvyklými přírodninami, které denně stírám z předního skla, se prostě začaly objevovat kousky mechu. Utržené kousky mechu!

 

Když jsem doma, parkuju na dvorku pod velkou hruškou. Tedy správněji hrušní – velkým starým stromem. Díky tomu je moje auto denně dekorováno nejen prachem a bahnem, ale též spadaným listím, větvičkami, občasnou hruškou a ptačími… no, víte čím:)) Mech byl novinkou.

Logicky jsem se podívala na strom a pátrala po mechu. Marně. Další mech tohoto druhu na pozemku nemáme, byť nějaký jiný druh žije pod stromy mého minilesíka, který si pěstuju v jihozápadním rohu zahrady.

 

1002dar2

 

Výskyt automechu sice lechtal moji zvědavost, ale nikoliv dostatečně na to, abych prováděla další cílený výzkum. Když mohou jedné mé kamarádce v jisté období roku padat z velkých lip na dvůr půlky čmeláků, tak proč ne taky mech?

Záhadu jsem pak rozřešila včera ráno. Vyšla jsem na zápraží, pátravě se zadívala na jasnící se východní obzor a najednou něco slyším. Sejdu na dvorek a zdvihnu hlavu. Před nosem mi k zemi padá kousek mechu. Ha! Kdo mi to tam loupe perníček?

Inu, byl to strakapoud. Krásnej, velkej a pilnej strakapoud, kterého moje okatá pozornost vůbec netěšila. S hbitostí sobě vlastní se ukrýval za kmenem, takže při pokusu získat důkaz a dokumentaci jsem nafotila mnoho ptákůprostých větví a listí. Ale nakonec přeletěl na hrušku zabrankovou a tam jsem získala kýžený důkaz!

Mech nejspíš roste na svrchní straně téměř vodorovných větví staré hrušně, kousky padají dolů během strakapoudího stromového doktorování. Ještě jednou jsme na sebe s tím ptačím frajerem mrkli a zase jsem zašla do domu. Nemůžu ho přece v jeho bohulibé činnosti rušit!:))

1002dar3

PS: Kdo doopravdy toho strakapouda našel? Je tam!:))

Aktualizováno: 2.10.2014 — 08:57

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Taky ho vidím, je krásnej.
  Já jsem skutečně měla na autě mech. Ještě před třemi roky jsem měla starého Favorita. Byl bílý a na dveřích měl černé plastové lišty. A ve škvírce mezi těmi lištami a dveřmi celá léta rostl mech. Styděla jsem se za to, pořád jsem ho vyšťourávala, lila jsem na to různé sajrajty, ale mech si nedal říct. Přežil mráz i suchá horká léta a jakmile vždycky začalo být vlhko, tak vyrazil. Byla to vážně kuriozita.

  1. Na mojí Fabii taky roste, mezi okenními lištami a skly. Je mi to celkem jedno, občas ho vyšťourám a on zas časem vyroste 🙂

 2. Ano, strakapouda na obrázku vidím a ještě dalšího ptáčka nad ním. A zrovna dneska ráno jsem slyšela zdejšího malého datlíka – ano, nezpívají, ale tak zvláštně skoro štěkají, neumím ten hlas popsat. Naše magnolia má skoro celý kmen pokrytý ďolíčky právě od datlíků. Jsou ty dirky už do kmene zarostlé, asi z doby, kdy byl strom mladý a chutnal různým broučkům. Jednou jsem jednoho datlíka pozorovala na jiném stromě. Oni fakt při proťukávání stromů postupují hezky spirálovitě kolem kmene a ty dirky jsou pravidelně od sebe.

  Dede, je mi líto, že Ari stale kulhá ! Kdysi jsem ti radila – myslím pro Kazana – vojtěšku (alfalfa). Zkus jí na Ari, třeba jí to pomůže. Já jeden čas dávala Trixie asi 5 talbetek denně a ona fakt nekulhá. Trixi baští každou zeleninu, takže chuť alfalfy jí chutná též (chutná je „travnatá“). Tak přeji, aby byla zase brzy fit. A zpětně moc děkuji za milá slova u mého člnáku na Zv. (inlove)

  1. Maričko, Ari dostala tabletky, já přidala Alavis a zkoušíme s Danou tu elektroléčbu. Když to má pomáhat na šlachy dostihových koní, mohlo by to pomoct i tryskové Ari 🙂 Pořád je nejhorší ji udržet v klidu… (wasntme)

   Jo a strakapoud taky chodívá spirálou – a umí moc hezky jukat zpoza kmene (inlove)

 3. Aj ja ho vidím na druhom obrázku. Je nádherný 🙂

  OT: HELP, HELP, HELP.
  Milí priatelia
  Stala sa mi takáto nepríjemná udalosť:

  Včera mi prišiel oznam z Všeobecnej Zdravotnej Poisťovne, že mi 19.9. poslali na účet č. xxx preplatok yyy euro.Do Slovenskej Sporitelne
  Ibaže číslo účtu nie je moje, žiadne peniaze som nedostala a v Slov.Sporitelni už viac ako 2 roky účet NEMÁM. Som klientom úplne inej banky.
  Volala som do VZP a tam ma silou-mocou presviedčali, že č. účtu je správne.
  Dnes som nabehla do SS zistiť situáciu, či náhodou neevidujú ešte moj starý účet. Úradníčka pri „prepážke“ nevedela, čo s tým, tak zavolala p. riaditeľa. Zistilo sa, že:
  a) moje č. účtu neexistuje, pretože už nie som ich klientom (teda k technickej chybe nedošlo)
  b) č. účtu, na ktorý boli odoslané peniaze JE SPRÁVNE A JE ŽIVÉ – MOJE PENIAZE POSLALI ÚPLNE INÉMU ČLOVEKU
  V Sporiteľni mi odmietli vydať akékoľvek potvrdenie – prosila som ich, aby mi dali aspoň potvrdenie, že nemám u nich žiaden účet. P. riaditeľ bol neoblomný – nie, nedá sa. Že keď je to chyba zdravotnej poisťovne, nech to riešia oni.
  Zajtra idem osobne na pobočku poiťovne, ale je mi jasné, že tí sa budú štorcovať.
  Veľmi Vás všetkých prosím, ak je tu nejaký právnik, alebo človek s podobnou skúsenosťou, napíšte mi, ako by som mala v podobnej situácii postupovať.
  Na záver perlička – rada p.bankového riaditeľa:
  “ Ak vám budú v zdravotnej poisťovni robiť potiaže, napíšte do Markízy “ (pre neznalých – Markíza je TV, ktorá sa vŕta v kurioznych prípadoch)

  Ešte raz Vás prosím a za všetky rady a pripomienky vopred ďakujem.
  Zuzana Yetti Brziaková

  1. Yetti, neposíláš náhodou peníze do pojišťovny nějakým trvalým příkazem? Mám dojem, že ty nejsi zaměstnaná tak, aby to za tebe posílal zaměstnavatel, ne? Můžeš tak prokázat, že na tebe mají někde uvedené správné číslo účtu, ne?
   Pokud jde o návštěvu pojišťovny, tak bych se tam hezky usmívala, dělala mírně natvrdlou a donekonečna opakovala – poslali jste mi peníze na cizí účet – pošlete je na ten správný. Byla to jejich chyba, je jejich povinnost to dát do pořádku.
   Jinak mám dojem, že banka by v tomto případě měla být nápomocná – takže bych se obrátila na centrálu banky, jejíž lokální ředitel tě vyhodil. Doufám, že se ozve někdo se zkušenostmi z podobných procesů, ale tohle bych asi udělala já.
   Moc držím palce! (h)

   1. Poistenie bolo platené cash. A doteraz, ak bol nejaký preplatok, peniaze mi vrátili poštovou poukážkou.
    Zabehla som na poštu, vzala prachy, podpísala prevzatie a konec.
    Preto som nepovažovala za nutné oznamovať poisťovni č. bankového účtu. :@

    1. Jít na pojišťovnu a trvat na vrácení, je to jejich chyba. Nemohu ti poradit, jak na Slovensku, ale tady existuje úřad Finančního arbitra, tam by se dalo obrátit, ale je vyžadován aspoň jeden písemný doklad, že se člověk pokusil o nápravu. Zjistit, nejlépe na webových stránkách ministerstva financí, zda podobný úřad není a podmínky postupu.
     Takže pokud na tu pojišťovnu zítra půjdeš, tak s papírem v ruce: Na základě Vaší zprávy ze dne … Vám dávám písemně, že nejsem majitelem účtu č… u banky té a té. Banka Vám na vyžádání potvrdí, že majitelem tohoto účtu nejsem. Současně žádám o vrácení uvedeného přeplatku na účet č…. u banky … nebo složenkou na adresu tu sa tu.
     A nechat si potvrdit, že to převzali. Banka bude muset na dotaz pojišťovny reagovat jinak než na dotaz tvůj a navíc musí reagovat v určité lhůtě.

    2. Pokud máte živnosťák, máte povinně i účet v bance a jeho číslo je někde v nějakém registru. A to je začátek průšvihu. S verifikací údajů v registrech se nikdo neobtěžuje, takže pokud podnikatel neprovádí trvalou kontrolu všeho, co o něm mají úřady někde zaznamenáno, může se snadno dočkat nemilého překvapení. (U nás už musíte povinně mít i datovou schránku, což je Czech šmejd jak malovaný a daňové přiznání musíte posílat berňáku pouze elektronicky. A bude hůř.

     1. To není pravda s tou datovou schránkou a elektronickým přiznáním. Jako OSVČ žádnou takovou povinnost nemám.

  2. Yetti, bohužel neporadím, ale jak píše Dede, také si myslím, že je to chyba spořitelny. A pokud se ti podaří prokázat, že tvůj účet je opravdu už delší dobu nefunkční, tím lépe. Pochybuji, že se jim podaří získat peníze zpět od toho, kdo je omylem dostal, ale ty máš na ně právo. Ovšem buď připravená i na to, že se pojišťovna bude možná bránit tím, že bylo na tobě, abys jim sdělila, že účet už neplatí (pokud jsi to tedy opravdu neudělala a prostě přešla na jinou banku s tím, že když na účtu nebude žádný pohyb automaticky se stane neplatným. Pokud jsi jim změnu oznámila, jsou fakt na vině oni). Tak ať se zadaří a uspěješ.

  3. Spadlo mi to, tak ještě jednou.
   Dojdi na VZP a řekni jim, že jsi žádné peníze nedostala. Měli by dohledat odeslání a taky odkud mají to číslo účtu. Pokud jsi jim ho nedala ty (nebo jsi z něho té pojišťovně něco neplatila), měli by dojít k tomu, že to poslali špatně. To není tvůj problém, trvej na tom, že ti mají peníze poslat na tvůj účet.
   Vrácení tamtěch peněz neřeš. Oni musí napsat bance dopis, aby předala příjemci peněz dopis, ve kterém ho požádají o vrácení. Obvykle to lidi udělají, pokud ne, můžou soudně vymáhat neoprávněné obohacení, nebo skočit na účetní, která to špatně poslala.To podle částky, ale to už si musí vyřešit sami.

   1. Já jen vím jak to funguje tady ve Švédsku. Stalo se mi něco podobného, ale to byla záležitost mezi různými bankami. Převáděla jsem peníze mému synovi a prohodila číslici 5 a 6. Čili se peníze dostali na jiné konto k někomu jinému. Volala jsem své bance a tam zjistili kdo je majitelem účtu na který peníze přišly a poslali dotyčnému dopis s požadavkem navrácení té sumy na můj účet. Dostala jsem pak dopis s údaji a když to trvalo moc dlouho sama jsem dotyčné volala a urgovala jsem navrácení. Nedošlo tedy k žádnému soudnímu řízení a já dostala mylně zaslané peníze zpět.
    Držím ti milá Yetti palce ať se omyl pojišťovny rychle a správně vyřeší. (y) (y)

 4. Strakapoud k nám chodí v zimě na krmítko přímo za oknem. A kdyby jen na krmítko… Mám mříže na oknech, kovové, staré a oprýskané. I přiletěl strakapoud, usedl na mříž, pečlivě ji z obou stran prohlédl – asi jestli není červivá- a přeskočil na další žbrdlinku. A takhle zkontroloval všechny. Nechtěla jsem ho vyplašit a tak jsem se neřehtala nahlas (rofl)

  1. Lído, musel to být pracovitej a dojemnej strakapoud (inlove) Taková konstrukce a ani jeden červík – chudák on! (chuckle)

 5. Vidím ho na tom druhom obrázku,vidím!!.Dnes na stanici záchranky sa prechádzala po trávniku jednak veverička,jednak milý vtáčik belasý so žltým bruškom.No a potom je tam dosť čiernzch drozdov-sú drzí,tlačia sa až do okien.Na obeda sme mali také nejaké blafy s honosným názvom ragú na sedliacky spôsob a bola k tomu ryža/no ryža!/ tak sme ju sypali drozdom a tomu beláskovi-zjedli to.

  1. Ptáčkům upřímnou soustrast. Nemáte kouska svědomí, sypat jim blafy, které ani lidem nechutnají a že lidi toho snědí, nebo spíš musejí sníst, poněvadž kvalitní potraviny jsou drahé a nedostatkové zboží. 😀

 6. Původně jsem tipovala, že na stromě si nějaké zvíře staví, zatepluje či jinak upravuje hnízdo a za tímto účelem si tam nosí mech, který mu pak při stavebních pracích padá 🙂 A ono ne. Záhady všeho druhu mám strašně ráda. Ráda se snažím přicházet věcem na kloub (možná proto jsem se dala na vědu, chi chi (chuckle) ). A teď mi pro změnu vrtají hlavou ty půlky čmeláků! (shake)

  1. To je záhada patřící JaněBa. Ty čmeláky prý vykusují malé špičaté vosy… prý jednou spadla půlka čmeláka ještě s agresorem uvnitř. Tak to zkus rozplést, když jsi od vědy (inlove)
   Já od hmyzích záhad utíkám – hmyzy nemiluju ani ty nezáhadné 😛

 7. Na prvním obrázku vidím jen vlastní slepotu, tam jsem tedy záhadu „nerozhřešil“ ale na druhém je tlachapoud jasně patrný! Pozor Dede, střez se tlachapouda! Pardon, on je to strakapoud.

  1. On je i na prvním obrázku, ale bez velkého zvětšení, které tady na stránkách není možné, není viditelný – takže na té fotce vlastně kapku podvádím (blush)

   A tlachapouda se střežit snažím! (chuckle)

  2. Jo a ještě něco – omlouvám se za chybu – došla mi chvilku před tvým komentářem – když jsem dávala odkaz na FB. Psala jsem to dost pozdě večer a půlka mozku už vesele spala (blush)

   1. To nevadí, mně se ten překlep moc líbil! V podstatě tlacha…totiž strakapoud dostal od Tebe rozhřešení. 🙂

 8. Strakapouda vidím a přávidím, i když u nás by nic takového být na dosah nemohlo, chlapínkové by mu klidu nepopřáli.

  1. Oni ptáci u nás hřeší na bezkočkový prostor, už proto, že všude kolem je prostor velmi silně zakočkovaný. 🙂 I sýkorky u nás sídlí v nízko položených dutinách starých stromů, protože vědí, že přes naši zahradu stezky kočičích lovců z pochopitelných důvodů nevedou (inlove)

   Bílý pochopitelný důvod ovšem strašně rád honí kosáky, což je těmto fuk a kdyby měli dostatečně výrazný jazyk, tak ho na toho ptačího honáka vyplazují (chuckle)

   1. Teda Dede, kdyby bílý pochopitelný důvod a moje Najty nebyly každá jiného plemene, tak si začnu myslet, že jsou příbuzný! (chuckle)

  1. loni jsem v lese našel strakapoudí díru ve výši pouhého 1,7 metru nad zemí a obsazenou. Občas se v ní řev vystupňoval, vykoukla hlava s červenou čepičkou, nezvanému hostovi vynadala a zase zmizela. Takže příští rok tu díru zkontroluji a fotka je na http://www.burle.blog.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN