BTW: Kaštany

0929dar2_1Loudaly jsme se s Beruškou krajinou osvětlenou předzápadovým sluníčkem, já snila, Berry čuchala, když mi najednou něco zapraskalo pod botou. Na co jsem to šlápla? A hele, vykulily se čerstvé kaštany!

 

Miluju čerstvé kaštany a vlastně nevím proč:)) Že by byly kouzelné? Přitahuje mě jejich barva, tvar, ta vpravdě dokonalá hladká oblost. Nedokážu nesbírat kaštany! Ale držím se pravidla: tři a dost:)) Protože já je vlastně nepotřebuju.

 

0929dar1

 

Samozřejmě jsem z nich jako dítě vyráběla figurky – to patřilo k podzimu ve škole stejně jako sbírání a malování podzimně zbarveného listí. Jenže už jako malé mi přišla strašná škoda do kaštanů dělat díry. Kdepak! To třeba z nich udělat zátiší s hezkým kamenem a kapradím. To je totiž k oblým kaštanům správně ježaté.

 

0929dar2

 

A tak jsem vám aspoň pár kaštanů vyfotila. A ještě les! To už sluníčko skutečně zapadalo a les zlatě zářil, až z té krásy srdce sladce bolelo.

A tak se dnes ptám: taky sbíráte kaštany? A děláte z nich něco nebo je jen nosíte po kapsách jako já? 🙂

 

0929dar3

Aktualizováno: 28.9.2014 — 22:24

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano, kaštany miluji. Heboučké, lesklé, v dlani trochu chladivé. Moje maminka věřila v jejich sílu. Že Myško? Opravdu mají pomáhat ke zdraví. Prý máme u sebe nosit tři kaštany. Mívám tři, čtyři v kapse všech kabátů a bund. A mám zatěžko zůstat jen u toho malého množství. Stane se za mne rychle sběratel a sbírám a sbírám dokud všechny nevysbírám. Jsou krásné ve skleněné misce na stole a každý je jiný, jeden krásnější než druhý.

  Také jsem zkoušela objímat kmeny stromů. Cítila jsem jak to v něm pulsuje, ale možná že to byl můj vlastní puls. 😉 Na jaře jsme s Garykem sledovali jak kaštany vystrkují prstíky a pak rozsvítí svíčičky květů.
  Fibromyalgii mi nevyléčily, ale mám je stejně ráda. Když pro nic jiného tak pro jejich krásu.
  Letos jsem ještě žádný kaštan nenašla, protože nechodím na procházky s Garykem. Vždycky se velice divil co to hledám ve spadaném listí v přikopě. Máme kaštanových stromů celou řadu na cestě k lesu. Jeden rok kdosi umístil na všechny kaštany ptačí budky. I několik na jeden strom. Vypadalo to jako ptačí sídliště. Chystala jsem se to vyfotografovat ale než jsem se rozhoupala budky jedna po druhé zmizely. Nikdo je neošetřoval a neobnovoval a tak vzalo ptačí sídliště za své.

  A pokud jde o kaštany jedlé, tak tu vzdávám hold receptům pana Linky. Měl nám vyrábět „kaštanový sen“ a jiné zákusky na věky věkův a ne zavřít v Götebořicích cukrárnu Fruktus. Jindra mu má za zlé. že alespoň nevychoval cukrářské následníky. 🙂

 2. Tak ještě jednou, uf, jsem ráda, že se Berry ulevilo a snad už bude dobře, pevně věřím a držím palce dál.
  A Míše přeji s Fouskem moc krásných let. Měl štěstí, kluk jeden krásná.

 3. Tak nejprve Berry !!! Tentokrát jsem byla ráda naší časové proluce, protože než jsem si sedla k počítači, „nebezpečí už je zažehnáno“ a já si už v klidu přečetla, co se stalo a že vše (snad) skončila dobře. Ale strach, cos Dede musela prožít musel být děsný. Jenže právě ten strach tě přinutil reagovat tak rychle a vyplatilo se. Tedy já vůbec nevěděla, že se slezina může v těle pohnout, natož třeba i otočit. Tak moc a moc přeji, aby se nic podobného neopakovalo a bylo zase po všech stánkách HEJ. (h)

  Pravé evropské kaštany tady nerostou. Tady myslím, že v celé Americe ne, kdysi je vyhubila nějaká nemoc. Ale z dětství se na ně samozřejmě pamatuji a kdykoliv jsem se co domoviny dostala v době, kdy kaštany padaly, sbírala jsem si je do kapes a vozila pak domů. Vybírala jsem také ty nejlesklejší, tedy nejčerstvější a doma jsem si je schovávala tak dlouho, dokud neseschly. A vždy jsem obdivovala ty náádhernéé velké bílé svíce květoucích stromů.

  V britské angličtině se kaštanům říká „conkers“ (Američani jim říkají „horse chestnuts – koňské kaštany) a každý spravný agnlický kluk s nimi hrál hru, kdy si (pečlivě vybraný) kaštan navlékl na provázek a snažil se jeho mrskáním rozbít kaštan svého soupeře. Komu vydržel nejdéle a také jím nejvíce svých oponentů porazil (rozbil jejich kaštany), vyhrál. Mě ta hra nepřipadala 2x zajímavá, ale holt už jsem nebyla dítě abych pro ni měla to správné nadšení. Schválně jsem se dívala na net a našla tenhle odkaz – ukázka hry je ke konci videa. Pokud vím, v Česku se nikdy taková hra nehrála, nebo ano?

  http://www.redtedart.com/2013/09/25/play-conkers-horse-chestnuts/

  1. Koukam, ze nikdo kastanum neodola. Jsou krasne. Jak konske oci. Nebo konske oci jsou krasne jak kastany. 🙂 Kousek od naseho domu na vesnici byla krasna pivovarska zahrada s rybnikem, altanem a spoustou kastanu. Tam se dalo vybirat. V druhe casti zahrady byl tresnovy sad. A pivovar tehdy jeste varil a meli velke tazne belgicke kone. A docela slusnou pivovarskou hospodu. Upadek te zahrady nastal po r. 1968,kdy do hospody zacali chodit Rusove z nedalekych kasaren a v zahrade a okoli slo obcas o znasilneni. Dnes je z ni prekladove nadrazi. Holt pokrok a rozvoj. (punch)

  2. Co se te nemoci americkych kastanu tyce, tak jsme asi pred 15 lety videli mlade kastany vysazene kolem Blue Ridge Parkway v Sev. Karoline. Zkouseli nejaky odolnejsi druh, ale nevim,jak to dopadlo.

 4. Tak hlásím případ zázračného uzdravení:)) Když jsme tam přijeli, tak tam byl ten ¨náš“ doktor z noční – mladej kluk, a hned vzali Berry k doktorce – internistce na ultrazvuk. Pídr pečlivě prohlížela, řekla, že zpětně už neřekne, jak to přesně bylo, ale že podle zhmoždění (ukazovala na cévy a tak) je možné, že posunutá slezina uskřípla střevní kličku a my jsme to tou manipulací u rentgenu fakt nevědomky spravili. Samozřejmě je to všechno strašně citlivé, Berry má pořád bolesti, ale nakonec jsme odešli jen s rimadylem a nutností držet psa v klidu (další taková!). Vzali jí taky krev, výsledky budou zítra odpoledne. Ale na to, jak vypadala v noci, je to vpravdě zázračné uzdravení:))
  Zatím se jí nechce pít ani moc jíst, tak jsem jí koupila acido a je ochotná z misky s vodou si vytáhnout namočenej piškot. Prostě jsme měli fantastickou kliku na dvakrát: jednak tím, že jsem na to přišla dřív, než jsme šli spát a reagovala okamžitě a potom s tou nápravou díky manipulaci. Takže teď už to snad chce jen trpělivost, abych Berry udržela v klidu a na lehké dietě. A to není nic, co bychom nezvládly:))
  Děkuju za palce, bylo to opravdu ošklivé. (inlove)

  1. Zapomněla jsem napsat, že slezina dnes byla mnohem menší, takže určitě to nebyla otrava nebo něco zánět 🙂

   1. Ufff, to už bude dobrý! Nakukovala jsem celé odpoledne, kdy už se objeví dobrá zpráva! A už je tady – huráááá! Držím palečky pro zdárný klidový režim a dobrou rekonvalescenci! (y)

   2. posíláme Berrynce i Arince čumákovky a přejeme aby je už zdravíčko nezlobilo. Ten Rimadyl dostal Legýsek také ale jen asi na dva dny, a pak něco s ostropestřecem.
    My jsme také byli během púlhodiny na veterině ale protože to bylo ve dne, bylo to snadnější.

  2. Mila Dede, to fakt byla klika, zejmena, ze jste na to prisli nez jste sli spat. Nicmene palce drzim dal.

 5. S Fouskem je to dobré. Průjem má z toho odčervení a změny prostředí. Má dietu a dostal nějaké léky. Podle zubů je prý mladší tak 2 – 3 roky. Ale to nám nevadí. Jinak je prý v dobré kondici.
  Tak to jsme rádi.
  Míša

  1. Míšo, to je dobře, že je dobře a že je kocourek mladší – to je taky dobře, ne? (inlove)
   Mně se líbí, jak se nenechá rozhodit Hepinkou – vypadá to, že bude pohodář 🙂

 6. Vezmu to jedním komentářem:
  Berrýšce a ostatním, kdo to potřebují, držím palečky (h)
  Fousek je kouzelný kocourek, určitě přinese mnoho radosti do své nové domácnosti a stejně tak noví páníci přinesou radost jemu 🙂
  A k tématu: čerstvé kaštany miluju. Zrovna mám jeden v kapse. Nebo dva? Nejraději sbírám ty malinké nebo nepravidelných tvarů. Kromě kaštanů nosím v kapse „obaly“ od bukvic – s nimi se taky dobře hraje, mám je ráda především proto, že z jedné strany jsou hedvábně jemné a z druhé strany mají ostny 🙂

 7. Tady, kudy chodíme, kaštany nejsou.
  Tak se shýbáme pro ořechy. Abychom věděli, jaké mají u konkurence 🙂

  Čudinka Berry, snad se to usadí a bude zase dobře

  1. No, nejsme daleko od vás, ale ořechy u nás nejsou. Neprodává náhodou u vás někdo?? Moje maminka se bez nich neobejde

   1. Inko, nevím, že by prodával. Tady jsou ořechové aleje a lidi chodí na lov.
    Napíšu ti přes hady.

 8. Prosím také o držení palců.
  Fousek má průjem, manžel Petr s ním jede k veterinářce.
  Zřejmě to má z toho odčervení, co mu dělali v útulku.
  Tak snad bude dobře.
  Míša

  1. Držím, držím, ale ono nebude tak zle, některé kočičky jsou na změnu prostředí, jídla, vody a podobně velmi citlivé

  2. pokud dostal něco na odčervení,tak to bude z toho a částečně i z toho,že je zase jinde, ale to si sedne…..až pochopí,že už se od Vás nikam stěhovat nebude….

 9. Mám ráda kaštany, motám si je v ruce a pak je nosím po kapsách. Prý je zdravé dát je do látkového sáčku pod polštář.

 10. Držím palce Berry, snad jste to včera opravdu napravili a snad se to nebude opakovat.

  Kaštany teď sbírají hlavně děti, chtěly by dělat zvířátka, ale nějak máme málo času. Tak snad se k tomu dostabeme, než uplně seschnou. Včera si Rysík musel přidržovat kalhoty, aby mu je plné kapsy kaštanů nestáhly. A to už jsme jich doma měli takovou pidilísku plnou. Mám pocit, že letos je kaštanů mnohem víc, než jiné roky, máte ten pocit také?

  1. Teda Karakal, to mi řekni, co je v domácnosti důležitějšího, než kaštanová zvířátka
   😉

   1. Nevím ri, jestli se ještě vrátíš, ale když člověk přijde s haldovými dětmi domu v pět, tak kromě jídla toho už moc nestihnou. Teda oni stihnou spoustu věcí, ale na zvířátka potřebují asistentku a já se pokouším dělat jídlo, uklízet kuchyň, prát prádlo … Však to všechny znáte.
    A teď zrovna jsou nejdůležitější gumičkové náramky. Na začátku září je to naučila starší sestřenka a od té doby Rysík toužil po vlastní sadě na pletení. Tak ji teda k svátku dostal. A Rysinka jednu menší, aby jí to nebylo líto. A včera celý večer Rysík motal náramky pro sebe a dvě kamarádky ze školky. On už to umí uplně samostatně, ale Rysinku je třeba hlídat, je to na ni moc dlouhé soustředéní a tak občas dělá chyby. A jestli vám v tom výčtu činností chybí večerníček, tak ten fakt neviděli. Na tv už nám opravdu čas nezbývá (a stejně se rozbila).
    Ovšem původní plán byl, že spolu umyjeme topení, když nám začíná ta topná sezona.

    1. Karakal, když jsem četla reakci ri, tak mě okamžitě jako odpověď napadlo….“jídlo, čisté oblečení pro děti a pro sebe, zajistit, ať se dá bytem alespoň projít a uložit děti včas spát…“ a koukám, že to máš vlastně úplně stejně 🙂 Ale je mi jasné, že to všechno ri ví a že to bylo jen takové „pošťouchnutí“ 🙂
     Jo, loop bands jsou velkým hitem i u nás, stavy už máme 3 (nejprve 2 malé, ať se děti nehádají, a včera dostala minitosca od Vakandi k svátku další, větší 😀 ) gumiček 2 krabice, různé barvy a „motá se motá se motá se“ …. (rolf)

     1. Tosco, ne tak docela 🙂
      Právě proto, že to znám, dneska už vím, že prádlo z kouta neuteče, nádobí taky počká, ale čas na zvířátka máš čtrnáct dní letos, ještě jednou za rok a potom dloooouho nic 🙂
      Gumičky jsou fajn. Znám jednu paní doktorku, která vyrábí náramky … nejspíš po některých pacientech potřebuje pár vteřin něčeho nekomplikovaného 😀

 11. držím!!!držím a čakám na ďalšie správy.A teším sa z toho,že je u Míši zase radosť.

 12. Kaštanů si nasbírám košík a dělám si z nich zviřátka…kaštan máme u našich před domem a zlatohnědých kaštánků je z něj požehnaně…..zviřátka si půjčí kočky a pak máme kaštany všude..a rachtaj….v kapsách nosím tak po třech a držím je v dlani nebo je protáčím v prstech..prý léčí regma…..

 13. Obávám se, že zase potřebujeme palce – s Berry něco je a nevíme přesně co. Včera večer byla v pohodě, najedla se (urgovala večeři:)) a večer plynul. Na desátou jsem jela pro Nikolu k vlaku a psy vzala s sebou – vše normální, holky skočily do auta a vyskočily z auta. Jenže bylo před jedenáctou, když za mnou přišla Nikola, že Berry u ní leží a má pěnu na tlamě. Tak jsem to šla zkontrolovat (čekala jsem něco v tlamě) a zjistila, že Berry je celá napnutá, těžce dýchá, nechce se moc hýbat, sliní a nechce pít ani piškotek ne. Vyděsila jsem se – torze žaludku je pořádný strašák a já se zrovna tohohle lekla. Volala jsem na kliniku v Hradci Králové a vyjely jsme. Byla jsem tam rychle, asi ve tři čtvrtě na dvanáct.
  Veterinář Berry vyšetřil a skoro hned řekl, že torze žaludku to není. Ale něco bylo v nepořádku, dost. Takže ultrazvuk – jediný výsledek zvětšená slezina. Ale proč? Torze sleziny? Ta není u psů moc častá. Tak na rentgen. Nejdřív Berry ležela na boku, ale vet nebyl s výsledkem spokojený. Dáme ji na záda. To jsme udělali dvakrát, protože první snímek byl nakřivo. Další zkoumání obrázků, torze sleziny se prý velmi špatně diagnostikuje. Mezi tím mi ale připadalo, že Berry vypadá líp. Tedy o trošku, už tak těžce nedýchala a ležela trochu pohodlněji. Upozornila jsem na to pana doktora.
  Po dalším zkoumání výsledků rtg a ultrazvuku byla stanovena opatrná hypotéza – částečná torze sleziny, kterou jsme patrně napravili při manipulaci na rentgenu. Berry dostala injekci proti bolesti a před jednou nás poslali domů s tím, že mám Berry v noci průběžně kontrolovat a kdyby něco, hned zpátky.
  Noc byla klidná, Berry nevypadá vesele, ale nezhoršila se. Nechce pít, ale piškotek si vzala (víc jí ani nenabízím). Vylučování funguje. Takže za chvíli zase jedeme na kliniku. Jak vidíte, palce potřebujeme mnohem víc než včera:))

  1. Tak palce mám přímo zaťaté, už mi modrají. Věřím, že to ustojíte, brzy jsi to podchytila, což je moc důležité.

   Držííím!

  2. Držím všechny palce a všechny kočky všechny tlapky.
   Ať je holčička co nejdřív v úplném pořádku.

  3. Beruško, co to děláš??? Ať je ti dobře a já se tu nemusím nervovat….držím ti palečky a moje smečka taky… (y) (y)

  4. K takovym zpravam se nerada probouzim. Drzim palce ze vsech sil. Ale snad to uz vypada lip. (hug) (y) (y)

   1. Šmarjá Berrýško, snad to bude v pořádku! Teda určitě bude, držím všechny palce, jako ostatní tady! A pomáhá to! (y)

  5. Já teda předpokládám, že Berry bude v pořádku, pokud se stav lepší. Jsou to s nima kšefty

  6. Moc na vás spřízněné dušičky myslíme. Loni měl podobné potíže Legýsek. Mysleli jsme si, že snědl něco otráveného. Bylo to z hodiny na hodinu. Pěna u tlamy, zvracení a to normálně ráno snídal, běhal venku a pak najednou zle. Samozřejmě ihned na veterinu, odebrat krev ,prohlídka /něco se tam našlo/ – dostal nějaké prášky proti zvracení, injekci na uklidnění, kterou bych byla potřebovala spíš já. Asi týden bral prášky na játra a pak to bylo dobré. Držíme palečky a hladíme obě holky.

 14. Nejradši mám čerstvě vyloupnuté kaštany, ty krásně hladké a lesklé, ty nosím v ruce a pak v kapsách. Obvykle tak dva 🙂

 15. Kaštany si taky zvedám a nosím v kapse. Nejradši ty, které si ještě můžu dovyloupnout z ochranného obalu, a nejlepší jsou ty, které mají onu letokruhovou kresbu jako ten úplně vpravo na fotce u článku.

  1. Míšo, Fousek je krásnej kocourek, jste oba moc hodní, že jste si ho vzali. Na fotce z útulku mu to moc sluší, ale má taková smutná očka, zato teď už se mu určitě usmívají. Jeho přesně ohraničená bílá špička na hlavičce mu fakt sekne. (h) A není divu, že si užívá nového milujícího domova, který kocourek by takovým domovem pohrdnul, že? Jsem ráda, že průjem pominul a Fousek bude zase pašák. Třeba nám ho později ukážeš také v jeho novém království. Honásek vám ho natuto poslal za sebe (h)

 16. Jedno O.T. o Fouskovi.

  Je úžasnej. Hned se u nás zbydlel a je tu jako doma. Všechno prošmejdí a žere jako kyselina. Dnes měl střevní problémy, tak nasadíme dietu a uvidíme. Ale v útulku nás na to upozorňovali, že může mít tento problém. Vzpomínám si, že Honásek ho také měl, když k nám přišel.

  Hepinka na něj syčí už méně. Je zvláštní, že před 9 lety, když k nám příšel Honásek, tak ho mlátila a pronásledovala. Jenže teď je jí už 12 let a zřejmě také stárne. Takže jenom syčí. A to malý éro Fousek se na ní s klídkem dívá a má jí na háku. Musíme je krmit odděleně, on by jí všehno sněd.

  Je nádhernej, má krásné medové oči a medvídkovité tváře. Se všemi se mazlí, nechá se pochovat, ale hned zase na zem a šmejdit po celém bytu.

  Vnesl zase radost k nám domů .
  Míša

  1. Míšo, mám velkou radost, že jste zase zachránili jednoho kocourka a ten vám přinesl domů radost (inlove) Pokračuj v hlášení! (wave)

  2. Míšo, ani nevíš, jakou mám radost, že k vám přišlo další chlupaté štěstí. Moc se těším na Fousovi fotky.
   (hug)

  3. Míšo, krásný dobrý skutek, kocourek je moc krásný, přeju vám všem spokojený společný život 🙂

 17. DEDE taky neodolám a sbírám je. ¨
  Čerstvě vyloupnuté mají krásnou barvu, jsou tak krásně oblé a lesklé.

  Míša

 18. Sbírám, tahám po kapsách, ráda je žmoulám v dlani, když jsou ještě sametové, nevyschlé. Až seschnou, vyhazuju je někde venku, kudy chodí zvířata. Jo a když jdu pod kaštanem, říkám si: Najdu kaštan a budu mít štěstí. 🙂

 19. Vždycky jsem si říkal, škoda že nejsou jedlé, když jsou tak krásné. Což platí ovšem pro ty nejedlé. Už je nesbírám, jako jsem to dělal v dtěství, protože nevím co bych si s nimi počal, ale nutkání je zvednout občas mám, když je najdu.

  1. ZKUSIL JSTE NĚKDY, ALASDAIRE, NASBÍRANÉ CELÉ KAŠTANY S HNĚDOU SLUPKOU))NIKOLI SE ZELENÝM OBALEM) ROZDRTIT, ROZSEKATŽ, DÁT JE DO DOMÁCÍHO, čerstvě vyškvařeného a hlavně nepřepáleného ROZPUŠTĚNÉHO VEPŘOVÉHO SÁDLA A UVAŘIT z NICH VE VODNÍ LÁZNI VÝTEČNOU MAST NA OTOKY A BOLEST KLOUBŮ? U NÁS V OBCI je BOHUŽEL KAŠTAN JEN JEDEN A JEŠTĚ HO ZATÍM DOST NIČÍ KLÍNĚNKA,TAKŽE KAŠTANŮ NA NĚM PŘÍLIŠ NEDOZRAJE. AVŠAK DŘÍVE, V JINÉM BYDLIŠTI JSEM MAST VAŘILA PRO SEBE I SVÉHO MANŽELA. MOŽNÁ, ŽE JE TO PÚODLE HESLA VĚŘ A VÍRA TVÁ TĚ UZDRAVÍ, ALE MNĚ I MÉMU MANŽALOVI MAST DOCELA POMÁHALA. ZATÍM VŠAK NENÍ DOST PLODŮ, ABY STÁLO ZATO MAST VAŘIT. A MÍSTNÍ DĚTI KAŠTANY RYCHLE VYSBÍRAJÍ. PRÁVĚ NA TA ZVÍŘÁTKA A R٧ZNÁ STRAŠIDÝLKA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN