BTW: Ahoj z cest aneb jak je v Barceloně právě dnes

BTW_dé_logoZdravím všechny z Barcelony! Vyjeli jsme si na týden zpátky do plného léta, které umí rozpálit tohle veselé a společenské katalánské město do těžko snesitelna – pokud tedy zrovna neplavete v pořád příjemně prohřátém Středozemním moři, jak jsme činili právě dnes.

Výlet do Barcelony nebyl v tuto dobu náhodnou volbou – Marek začíná studovat svoje masters na zdejší polytechnice, tak jsme se rozhodli ho doprovodit a konečně si město užít. Jak Martin tak já jsme tu už byli – ale vždy jen služebně, což obvykle znamená jen pozdně noční procházku po Ramblas. A tady je toho k vidění mnohem víc. Dnes mám možnost se připojit na net, takže posílám pár prvních dojmů.

Pronajatý byteček nacházející se poblíž Španělského náměstí vypadá jako křivolaká nudle s výdutěmi maličkých místností, nicméně na obou stranách má malý balkon. Ten do ulice má klenuté tepané zábradlí a tváří se vznešeně. Ten do dvorku je pracovně orientovaný – je na něm totiž umístěná pračka. Ano, venku, jen za obyčejným šprušlovým zábradlím (žádná lodžie našich obvyklých tvarů) trůní normálně zapojená pračka, hezky s elektroinstalací, přívodem vody i odpadem. Přestože v ní právě peru, tak můj mozek má pořád potíž tuto realitu akceptovat…:)) No jo, jih!

Jižní způsoby také řídí život města, které nejen chodí velmi pozdě spát, ale také v mnoha aspektech pozdě vstává. Dnes ráno jsem musela uznat prohru – ten supermarket neotevřel ani v devět ráno! Naštěstí fungovala bagetárna:)) V tuto děsivě brzkou hodinu měly otevřené i trafiky, lékárna a bary nabízející teplé snídaně, ale jinak vypadaly ulice stále napůl spící – se staženými (obvykle posprejovanými) roletami obchodů. Sprejeři nejspíš rolety oddaně milují, málokterá jim unikla. Ale jinak je město velmi čisté.

Kromě přehřátého metra se směrově rozdělenými stanicemi (správný směr si musíte vybrat už před posledními schody na nástupiště) mi Barcelona připomíná Londýn i pestrou směsicí svých obyvatel. Na ulici vidíte lidi všech barev a tvarů – například v metru jsem viděla dívku vypadající, jako by vystoupila z kresby na etruské váze:)) Jako nenasytný pozorovatel si tu opravdu přicházím na své.

Ovšem doplním jeden postřeh: pokud chcete být originální, oblékejte svoji kůži nepotetovanou! Tetovaný je tu snad každý druhý člověk – tu víc, tu méně, tu líp, tu méně dobře. Seděli jsme v kavárně na Ramblas, koukala jsem po lidech a pak mě napadlo, jak to asi bude vypadat v domovech pro seniory někdy za padesát let: to ale bude obrazový kolaps! Leda by mezi tím přišli tatéři s novým hitem – dokonalým odstraněním tetování:))

A na závěr doplním střípek psí – po většinu času se nacházíme v samém centru města a já s překvapením zjišťuju, kolik tu potkávám pejsků. A to nejen těch maličkých, ale i ty velké – retrívry, labradory, ovčáky, boxery, border kolie, velké střapáče (něco jako menší briard) a dnes dokonce i malamuta! Většina z nich vypadá celkem spokojeně, nedostatkem lásky a péče určitě netrpí.

Kromě jednoho však měli všichni nadváhu… a já se nedivím. Kde tu mohou běhat, to fakt netuším – kromě toho jednoho, který běžel vedle pánečkova kola, a statečně se i s ním prodíral živým provozem v ulicích. Nechci lidem upírat právo na psí společnost, na jejich lásku. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že to není k těm psům úplně poctivé. Tady ve středu města skutečně není místečko, kde by si mohli jen tak na volno poběhat a pohrát!

Tak zatím končím – fotky dodám, jak dojedu domů a udělám v nich pořádek. Tady je odkaz na obrázky z města. Jak mi je nabídl google. https://www.google.es/search?q=Barcelona&client=firefox-a&hs=TPT&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0JIQVKfuM_DG7Aay8YGIAQ&ved=0CAkQ_AUoAg&biw=1366&bih=609

Jinak se ještě hodlám ponořit do světa Gaudího, Míroa a pochopitelně nevynechám námořní muzeum. Děkuju všem, že občas nahlédnete a zatím mávám!

Dede

Aktualizováno: 10.9.2014 — 20:30

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, pokud Tě to opravdu zajímá, tak ještě k tomu Finsku – zkus se poptat co to například je kiskontatapainen työsyrjintä. Velice odporná záležitost. Jinak nezaměstnanost je tam oficálně asi 11% ale když se připočítají i ti co jsou chyceni ve výše zmíněném, a také lidi co je živí partner, tak je to hrozivých 30%.

  1. Díky, já začnu u syna – tedy Andyho (to je ten v Norsku). On se hodně zajímá a určitě bude znát základní situaci. A bude vědět, kam kouknout dál (taky má myslím z Finska kolegyni).
   Jinak mě to dost překvapuje, nemyslela jsem, že jsou na tom až tak špatně. Člověk má Skandinávii zafixovanou jako „úspěšnou“…

   1. Bohaté a úspěšné je pokud vím Norsko, ale o tom zas nic nevím já. Kdybys měla konkrétní otázky, zkusím odpovědět nebo zjistit u přátel.

 2. Jé, Dede, zdravím do Barcelony!
  Kdysi jsem tam byla s mou dcerou, sice jen na výlet, ale stálo to za to, určitě bych tam pobyla ráda i déle, je to zajímavé město. Nejvíc mě uchvátily stavby Gaudího a pak magická zpívající fontána. Nádherné bylo, když hrála klasická hudba, to se mi líbilo moc. Pak hrála hudba moderní, to už nebylo tak kouzelné. Pak vše zhaslo a delší dobu se nic nedělo. Už jsme všichni odcházeli, když se najednou ještě znovu rozsvítila a zazněla Barcelona od Freddieho Mercuryho a Monserat Caballé. A to byl ten nejúžasnější zážitek z celé Barcelony. Dodnes, když si na to vzpomenu, mi běhá mráz po zádech.
  Jestli ta fontána ještě pořád hraje, doporučuji se tam vypravit, stojí to za to.
  Užij si teplo a sluníčko, tady leje a asi ještě dlouho bude…

  1. milá Toro, díky moc za tip! My tu tak nějak chaoticky prolétáme, a ač o fontáně vím, zatím jsme u ní nebyli. Tak to napravíme 🙂

   Jo a moc věřím ten zážitek s hudbou Freddyho a Montserat Cabalé… ta písnička je úžasná i na you tube, natož pak v takovémto prostředí! (inlove)

 3. Dede, užívej se dovolenou, koupání a krásné město. Nikdy jsem tam nebyla a tak stejně jako ostatní se budu těšit na fotoreportáž. A Markovi samozřejmě přeji úspěšné studium.

  Kdysi jsme propásli příležitost Barcelonu vidět. Jeli jsme s manželem z Německa na 5denní autobusový zájezd do Lloret de Mar . Jeli jsme se tam hlavně koupat a patřičně se prohřát, takže nabídku na celodenní výlet do Barcelony jsme odmítli. Tedy hlavně proto, že výlet zahrnoval i býčí zápasy a to nám cestu znechutilo, i když účast na zápasech samozřejmě nebyla povinná. Jenže mě tenkrát vadilo, vůbec jet v autobuse s případnými zájemci o tuhle krvavou „zábavu“, což se mi potvrdilo tím, že druhý den u snídaně někteří „nadšeně“ své zážitky sdělovali ostatním.

  Do Lloret de Mar nás vezla jedna z tehdejších největších a nejpopulárnějších společností – Fisher, a vůbec jsem netušila, že majitelem byl Čech. Ale nabídnuté ubytování byla hrůza. Hotel ani v nejmenším neodpovídal popisu v nabídce, takže se všichni účastníci zájezdu svorně vzbouřili a odmítli se ubytovat. Po dlouhém čekání a telefonických dohadech nás převezli do nového, moderního a určitě o dost dražšího hotelu. Sice jsme museli chodit podstatně delší trasu na pláž, než z toho děsného (který byl od ní co by kamenen dohodil), ale stálo nám to za to.

  1. Maričko, takhle jsme my zase nezajeli do Florencie… prostě jsme se potuilovali venkovem a město, byť slavné a umění a památek plné, nás nějak nedokázalo přitáhnout.
   Popravdě, já bych na dovolenou do města taky nejela, kdyby nebylo té Markovy školy, natož v době, kdy je horko. Ale nestěžuju si – je tu krásně (wave)

 4. Španělsko mne nadchlo! Díky za přiblížení. Taky jsem se dívala na net, jak se tam dá žít. Asi bych tam vydržela, zdá se to tam milé a pro nás snesitelné, včetně tepla,stále. Dívala jsem se na prodej bytů a apartmánů u moře. Ach jo,kdyby to tak šlo. A ta tržnice,tam bych taky vydržela. (wave)

  1. Jenny, věřím, že by se ti tu líbilo – moc! Ale za chvíli by tě to zase táhlo domů (inlove)

  2. Teplo tam stále není, v zimě teplota padá i na 5 stupňů a při tamním suchém počasí je to opravdu nepříjemné. Zas 20% vlhkost přes léto je dobrá na dýchání a prádlo schne tak rychle, že ho skoro není ani potřeba vytáhnout z pračky 😀

 5. Keď som bola na dovolenke v Čiernej Hore, zažila som plynový sporák na terase pod pergolou s vinnou révou 😀 Večer o 24:00 boli fšetky obchody otvorené, ale od 13:00 do 15:00 ste v meste nenašli živú dušu (yawn)

  Inak Barcelona je krásna, Dede, užite si všetci ešte leta ( u nás to vyzerá, že leto už skončilo) 🙁 (rain)
  Teším sa na fotky. Aj tie vygooglované sú krásne, ale aspoň polovica sa týka fudbalu 🙂

  1. Milá Yetti, tak fotbal se tu přehlédnout nedá (stadion je hned vedle Markovy školy:)), ale v těchto dnech tu vládne hlavně žlutá a červaná, jako barvy Katalánska. Dnes byl státní svátek a proběhla i velká demonstrace za nezávislost na Španělsku – a to hned ve vedlejší paralelení ulici, než co bydlíme, takže jsme to měli hodně z první ruky… (wave)

 6. Milá Dede, když jsem četla, že jedeš do Barcy, úplně jsem Ti nepokrytě záviděla. Mám na ní překrásné vzpomínky, protože jsem krátkou čtyřdenní cestu tam dostala coby dárek k narozeninám. Sice jsme s manželem byli jen dva, ale malý Timmík už byl s námi a já musela oželet španělské víno. Měla to být cesta za kulturou, ale nějak se to vymklo a byla z toho cesta gastronomická. Do všech muzeí byly takové fronty, že jsme to vzdali. Mít víc času, asi bychom stáli a čekali, ale času bylo málo. Naše první cesta vedla ke gotickému kostelu Santa Maria del Mar, protože jsem těsně před cestou dočetla Katedrálu moře od I. Falconese. Ale snad největším zážitkem pro mě byla tržnice La Boqueria. Vzhledem k tomu, jak miluju všechny mořské potvory jsem jen litovala, že jsem se nenarodila jako Španělka 😀 Kromě toho měli i takové, které jsem neznala a neochutnala, takže jsem odtamtud odcházela se slzou v oku.
  Moc si to tam užijte a už se těším na Tvoje postřehy a zážitky.

   1. Z fotek jsem zjistila, že 1 kg ryzců stojí 16,90 € a španělsky se řeknou rovellons 😀

    1. KAŠTÁNKU, TO SNAD NEMŮŽE BÝT ANI PRAVDAS TOU CENOU RYZCŮ. AJEŠTĚ K MOŘSKÝM POTVORÁM, KTERÉ MNE NECHALY NAPROSTO CHLADNOU A KLIDNO, BO JE NAPROSO NEKONZUMUJU A NIKD ASIKONŽUMOVAT NEBUDU. ALE MUSÍM SE TU NAHLAS SMÁRT, KDYŽ SI PŘEDSTAvím,ŽE MLP JE JAK V ALKRONU, KDYŽ KORO DWENN+Ě ZDLABE NEJMÉNĚ VRCHOVATÝ A VELIKÝ WOK PLNÝ RYZCŮ. V NĚMECKU BY SE AI NEDOPLATIL, ALE TADY JE MÁ JEN ZA MALÉ ODSKOČENÍ Z KOLA DO LESA CESTOU Z PRÁCE. DNES MLP RYZCE DONESL ZAS, TAKŽE DEBUŽÍRUJE A CPE SE JAK ANAKONDA.ALE RYZCŮ MÁM ZAVAŘENÝCH CCA 20 MALÝCH SKLÍNEK, TAKŽE DALŠÍ UŘŽ NETŘEBA. A MUSÍM TU BONZNOUT, ŽE V OKOLÍ BĚLÉ PATRNĚ PO ÚPLŇKU UŽ PŘESTÁVAJÍ RŮST HŘIBOVITÉ HOUBY.MNNĚ JE TO FUK, BO HOLUBINKY A DALŠÍ TZV PRAŠIVKY MÁME RADĚJI NEŽLI TY HŘIBY. A U NÁS CHČI.. A CHČI..

      1. DEDE, ODPOVÍDÁM AŽ NYNÍ, ALE USMÍVÁM SE TU PŘI POMYŠLENÍ, KOLIK EURO MŮJ JŘÍ DENNĚPROMLSAL, PROMLSÁVÁ A JEŠTĚ PROMLSÁ, KDYŽ DENNĚ DOSLOVA SEŽE.. HLUBOKOU PÁNEV PLNOU RYZCŮ NA SÁDLE A S KMÍNEM. NO, BUDIŽ TO MLSOUNOVI DOPŘÁNO, KDYŽ SI TY RYZCE NAJDE SÁM, SÁM SI JE UDĚLÁ, A TAKY SÁM ZBAŠTÍ,PROTOŽE JÁ HOUBY BOHUŽEL VE VĚTŠÍM MNOŽSTVÍ JAK V BRAMBORAČCE NEDOKÁZU STRÁVIT BEZ POTÍŽÍ.A HLÁSÍM, ŽE U NÁS OD VČEREJŠÍHO ODPOLEDNE ,ŘEČENO S ÚANEM KEMREM CHČI.. A CHČ..HOUBAŘŮM PÚŘEJU VELKÉ ÚLOVKY, KTERÉ NEZÁVIDÍM. HOUBY BYCH BRZY ZAČALA NENÁVIDĚT,KDYBYCHOM JE STÁLE JEŠTĚ SBÍRALI.ALE KONEČNĚ NASTALA ZMĚNA VELIKÁ.PO TOLIKA LETECH ÚROSEB A MARNÉHO ŽÁDÁNÍ MLPKONEČNĚ NOSÍ Z OLESA HOUBY, ALE UŽ BEZ TOHO LESA, KTERÝM DŘÍV BYLY HOUBY JÍM DONÁŠENÉ DOSLOVA OBALENÉ.KONEČNĚ MLP ZAČAL HOUBY ČISTIT A PŘEBÍRAT V LESE. TO MÁLO, CO NA HOUBÁCH JEŠTĚ ZBYLO, TO UŽ DOČISTÍM HRAVĚ. ZÍTRA SE JIŘÍ VYDÁ NA RYZCE,PROTOŽE TO JEHO MÍSTO NA CWEST+ Z PRÁCE UŽ NĚOLIK DNÍ NESTÍHÁ NAVŠTĚVOVAT. DÉŠ PROMÁČÍ VŠE, TAKŽE RADĚJI SE NIKD NESTAVUJE A UHÁNÍ DOM. ALE ZÍTRS VEZMEN AUTO A NA RYZCE .PĚKNÝ VÍKEND VŠEM
       VYRAZÍME.

  1. Chi chi Kaštánku, my to pojímáme podobně (chuckle) Popravdě mám jistou obavu, jestli mi nenarostou chapadla – užívám si tu především ty dary moře 😛 (to je olizovací!)
   A v té tržnici jsme byli hned první den – mám mraky fotek (I TĚCH HUB, LENKO!), ale sama nevím, co z toho vyjde. Ale zážitek to byl parádní.
   Popravdě se těším, až se začne Marek toulat po Barceloně se svojí zrcadlovkou… to teprve bude stát za to 🙂
   (Zatím má milion zařizování, je toho opravdu moc, protože to není Erasmus, ale regulérní studium masters)

 7. Tak Ti přeju, Dede, spoustu dalších krásných zážitků a stále nabitou baterii ve foťáku. Ano, přiznávám, sobecky se těším na Tvoje povídání a postřehy z pro mne tak exotických míst. Ale hlavně si odpočiň a nabij energií!!! Markovi přeji úspěšné studium a příjemný pobyt v Barceloně!

  1. Díky, milá Alex 🙂 Fotek mám moc, ale jsou chaotické a mnoho z nich je „připomínkových“, tedy zajímavých hlavně pro mě, protože k sobě vážou minipříběhy (které doufám nezapomenout:))
   Ale pokusím se něco ukázat…

 8. Pejsci chodí běhat k olympijskému stadionu nad palác Montjuic, z centra je to kousek a sportují tam všichni 🙂

  1. Díky moc za informaci – dnes jsme si ji ověřili, potulovali jsme se právě tam! 🙂 (wave)

 9. Krásné povídání o Barceloně. Pošlete nám sem kousek toho jejich tepla.
  Míša

  1. Míšo, hned bych poslala! jen nevím, jask by to u mě dopadlo, s počasím jsem kapku nevyzpytatelná 😛

 10. Pračka na balkoně není záležitostí toliko jihu. Na severu ve středním Finsku jsem viděl na balkoně nejen pračku, ale i lednici.
  Pěkný report, příjemný pobyt přeji.

  1. Děkuju zs přání, užíváme si 🙂
   Tak ve Finsku? Tomu bych nevěřila… ono já ale toho obecně o Finsku málo vím. Kdyby se vám (ti?) chtělo napsat pár dalších postřehů, jen bych to uvítala – a určitě nejsem sama, koho by to zajímalo (inlove)

   1. Ale ano, klidně si tykejme. On zase v těch domácnostech žádný zásadní rozdíl není, co se mi ale líbilo že bytové domy tam mívají společný bazén a saunu. A parkoviště venku u stání mají elektrické přípojky, to je dobré v zimě páč v tamních mrazech by mnohá auta nenastartovala. Krásné lesy, když jsem se tam pásl na borůvkách, jednou jsem zvedl oči nahoru a zjistil jsem že na mně z deseti metrů civí losí rodinka. Zaskočily mi málem borůvky. Ničila mně tam v zimě ta hrozná prakticky trvalá tma.

    1. Páni, to jsou ale zážitky! Něco chápu po svých zkušenostech z Norska (3 roky), ale přece jen, Finsko je jiné. Tíhu tmy jsem taky okusila a musím říct, že letní nekonečný den tomu moc nepomáhá!
     A ten bazén a sauna… to zní jak z pohádky, to bych tedy brala!:))
     Nepsal jsi na to téma nějaký blog? 🙂

     1. Ne ne, blogy nepíši. Velmi zajímavá (v negativním smyslu slova) je tam sociální situace, která je tam dnes opravdu velmi hrozivá, a to je něco co Ti o Finsku naše sdělovací prostředky neprozradí. Ale to je téma na knihu, ne na příspěvek pod blog.

      1. Hm, tak o tom si něco zjistím. Já vím, že tam udělali ohromné pokroky ve školství, ale to je asi tak všechno. Děkuju, že se tu ozval! (inlove)

       1. No veselé zprávy to nejsou, třeba ty šílené…jak oni tomu říkají „fronty na chleba“. Pochopil jsem tam i ten jejich hysterický vztah k alkoholu. Není vůbec zač, já jsem tu na doporučení.

        1. Tak minimálně ten jejich vztah k alkoholu bych ráda pochopila taky. I Norové s tím mají problém, ale netuším, jestli je to aspoň podobné. No, navnadils mě! (wave)

         1. Říká se tomu Leipäjono. Fronta na chleba. Je to potravinová pomoc chudým, ty fronty mají kilometry. Dělají to dobrovolníci, buď z toho co vyřadí obchody, něbo bohatší sami nakoupí a rozdají. Je to jeden z jevů charakterizujících sociální situaci ve Finsku.

 11. Na Španělsko (včetně Barcelony) mám moc hezké vzpomínky s Penuškou. Byli jsme tam, když jí byl asi rok a kousek, a ona tam zjistila, že ji nikdy neopustíme a že doopravdy patříme k sobě. (Pracovali jsme tam přes prázdniny a tam i zpět jsme jeli stopem.)
  No a v Léridě se Penny musela naučit, že jde čurat, i když nikde v dohledu není ani stébélko trávy. V Barceloně to už potom uměla. Ale ty úlevný pohledy, když našla aspoň hliněnej brdek…!
  Pračku na balkoně s přehledem věřím. Viděla jsem v Castille La Manche původní atriový dům (pár století starý, stále obývaný) a ten měl koupelnu vzadu na dvorku. Evidentně nevytápěnou; proč taky. Zato všude v domě byla dlažba. Dost přesně jsem v tom létě chápala proč. 🙂 Jo a před tou koupelnou měl starou kamennou vanu s kamennou valchou – prostě kus vany byl placatější a valchovitý. Úžo!

  (Hele, hele, kam zmizelo sčítání čísýlek?)

  1. Takhle stavěné domy jsme zažili v Toskánsku a na Sicílii… lidi uměli přežít 🙂
   čísílka zmizela, protože máme zase nový antispam a snad to dokážu pohlídat. Pokud to nepůjde, asi se objeví něco sofistikovanějšího (doufám, že ne) (wave)

 12. Jé, já ti fakt závidím! Barcelonu bych chtěla vidět na vlastní oči. A kavalír byl taky?

  1. Matyldo, sama žasnu, ale nebyl! A dávala jsem pozor:)) Z těch nezvyklejších plemen jsme dnes potkali čaučaua 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN