BTW: Talenty

BTW_dé_logoKaždý člověk dostane do vínku celý balík všelijakých schopností. Mnoho z nich je tak nějak obvyklých, některé sotva problikávají a jiné jasně září, protože splynuly s podstatou naší duše a je v nich skryta velká síla.

 

Některé talenty o sobě dají vědět velmi brzy samy, jiné jsou stejně časně odhaleny, protože patří k rodinnému dědictví a rodiče po nich u svých ratolestí cílevědomě pátrají. Znáte to: děda hrál na trumpetu, táta hrál na trumpetu, syn hraje na trumpetu… a vnuk jim hraje na nervy, protože s trumpetou akorát honí psa. Potom si rodičové vzpomenou, že babička vlastně vždycky stihla vyběhnout na kopec a shrabat seno do kupek dřív než z hřímající bouřky začalo pršet, takže chlapec asi bude mít rychlé nohy a cit pro počasí.

Existuje však celá řada talentů, které těžko objevuje i jejich nositel. Většinou jde o schopnosti, které se v té dotyčně rodině neočekávají, a tedy nepodporují. Takže zatímco babička strká vnučce do rukou vyšívání, děvenka ho tvrdohlavě odhazuje a tráví veškerý svůj čas hledáním způsobů, jak zobrazovat svět.

Poté, co opakovaně pokreslí stěny, pomaluje brášku a vlastnoručně vyzdobí většinu domácích tiskovin, po mnoha výprascích a rodinných lamentacích na téma, co z té holky proboha bude, někoho napadne zapsat ji do lidušky na výtvarku. A ejhle, mladistvá delikventka je rázem na cestě stát se umělkyní!

Ale talenty zdaleka neznamenají jen umělecké sklony. Někdo to umí s čísly, jiný má cit pro dřevo, další se snadno učí cizí jazyky. Někdo má cit pro zvířata, jiný pro lidi, další zase prostorové myšlení. Je nesmírně důležité zjistit, co se v člověku skrývá. Nejen proto, že s každým neobjeveným nebo nevyužitým talentem je společnost chudší, ale především pro pocit osobního uspokojení a úspěchu.

Ono sice více méně platí, že kdokoliv může dělat cokoliv, ale pravdou je, že někomu to dá zatraceně víc práce. Vtip je v tom, že pokud děláte něco, co vám nesedí, nikdy to nebude ono. V takovém oboru totiž nedokážete hledět kupředu a hledat nové cesty. Opakovaně přichází pocit frustrace – já dělám, co můžu, nadřu se jak mourovatej, a on si přijde, koukne a vidí. Já ne… I proto nemám ráda další takové rčení pravící, že každý je nahraditelný. Sami musíte vědět, že to nikdy nemůže být úplně pravda!

Potíž je v tom, že mnohokrát si člověk nehledá zaměstnání podle toho, co nejlépe umí, ale musí brát to, co se nabízí. Buď proto, že svůj talent neobjevil včas, a tedy nemá odpovídající vzdělání, případně se v okolí prostě práce toho druhu nenachází, nebo je matka s malými dětmi.

Proč si myslíte, že tolik lidí věnuje nezanedbatelný díl svého času rozvíjení nějakých koníčků? Většinou je to proto, že se svými talenty a schopnostmi netrefili do poptávky na trhu práce a puzení dané přírodou si musejí realizovat až ve volném čase.

Uznávám, že v mnoha případech se s tím moc dělat nedá, ale je zřejmé, že tímto způsobem společnost hodně ztrácí. Hbité ruce, vřelá srdce, brilantní myšlenky, přesný odhad a cit pro cokoliv nejsou využívány tak, jak by měly. Ale ta radost, když se to povede! Když se pravý člověk dostane na pravé místo a může do práce vložit to nejlepší, co v sobě má.

Pozorovali jste někdy při práci šikovného řemeslníka, který má svoji práci rád? Jak si s prací hraje, nářadí jako by bylo prodloužením jeho rukou a zdánlivě bez námahy zvládá úkony, na které normální smrtelník jen v úžasu kouká.

Nebo šikovná účetní, která nejen ví co a jak, ale dokáže vycítit, aniž by cokoliv počítala, že tady něco nesedí… A nejen to, ona si nedá pokoj, dokud tomu nepřijde na kloub, nenajde chybu a neopraví ji. Má prostě na čísla nos. Nebo schopná sestra v nemocnici, která ani po stovkách přesčasů neztratila cit a smysl pro humor.

A tak jsem chtěla říct: hledejte pečlivě talenty a schopnosti, a to nejen u svých dětí. Nikdy není pozdě naučit se něco nového. Proč nezačít se synkem malovat, s dcerkou pískat na flétničku, s vnukem hrát počítačové hry a s vnučkou tancovat hip hop? Nikdy není pozdě překvapit sebe i své okolí. A že se bude leckdo divit, posmívat nebo si ťukat na čelo? A čí je váš život, ha?

Dovedete si představit, jak zajímavý by mohl být svět, kdyby lidé nerezignovali pod tíhou každodenních starostí a vyšli tak trochu vstříc sobě samým?

 

A tak se dnes ptám: máte pocit, že jste už našli všechny své talenty? Daří se vám je využívat v práci nebo si je musíte pěstovat jen ve volném čase? Jaká by byla vaše „práce snů“?  🙂

 

Aktualizováno: 3.9.2014 — 22:41

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Doba, prostředí a mojí rodiče zhatili dva talenty, které by měly co dát. Nejstarší sestra by byla jistě vynikající herečkou (Šafránková by zaplakala a šla prodávat zeleninu) a prostřední by byla jedinečnou malířkou, možná úžasnou módní návrhářkou (všecky oskarové herečky by se oblékaly u ní), ale v době, kdy se rozhodovalo o jejich osudu, je nikdo nedokázal postrčit tím správným směrem. Mí rodiče byli zlatí a na své dcery hrdí, ale nikdy by je nenapadlo, že by se mohly živit tak nejistým způsobem. A nejvíc na tom tratím já! Vždyť jsem mohla navštěvovat zdarma divadelní premiéry (pro nejmladší sestřičku by se určitě volňásek našel) a popremiérové večírky a tykat si s kdejakým štramáckým hercem a pak volně přecházet na vernisáže a trousit moudra, co tím chtěla vlastně autorka říct (rofl) .
  Herecký talent má u nás jenom Maruška, ale ten výtvarný naštěstí zdědily obě Dančiny dcery – jedna je architektka a druhá ilustrátorka a grafička a navíc učí na umělecké průmyslovce. Tak aspoň ty vernisáže mne snad na stará kolena neminou.
  Na projevení svého talentu stále netrpělivě čekám (chuckle) .

  1. Ygo, proč nepíšeš knížky? (rofl) Miluju tvůj styl a dnes se ti to obzvlášť povedlo. Takže si klidně vedle úžasné herečky, nadané malířky posaď ještě Ygu, neodolatelnou spisovatelku (inlove) Aspoň vidíš, že nemusíš čekat… a to ani nemluvím o tvých fotkách! (chuckle)

 2. Nuž ja veľmi rada maľujem kópie slávnych diel. Ale bola som „uzemnená“, že pri dnešnej úrovni reprodukčnej techniky je moje umenie načisto zbytočné 🙁
  Tak OT: Keď sme sa s Brziakom rozviedli, podelili sme si kočičí deti. O kočku som prišla a košťúra som objavila u tety Malinovej v zúboženom stave: vychudnutý na kosť,začervený a s rozleptanou papuľkou.
  Krívajúc a na 3 etapy som ho dopravila k nášmu vetovi. Ten Minuša uspal, vzal mu krv a vytiahol mu TRI pokazené zuby. Krvné testy sú chválapáně dobré( čo sa o mojich nedá povedať), ale košťúr odvtedy žerie ako kyselina. A najradšej to, čo jem ja 🙂
  Pribral už 1,5 kg. Rebierka mu už nenahmatám, chrbticu ešte áno. 8)
  Som rada, že aspoň jedného pacienta som zachránila (f)

  1. Minko měl pekelnou kliku, žes ho našla a žes ho našla včas (inlove)

   Tak ty takhle maluješ? To mě zajímá! čí obrazy maluješ nejraději – a jakou technikou? Olej?

 3. Se z toho zjevím – na horním menu neustále naskakují – samy od sebe – další nápisy. Tady snad vážně straší a já to nejsem! (tmi)

 4. Jéé, Dedeník se převlékl do nových šatiček !!! (clap) Sluší mu to a já si určitě na jeho nový vzled brzy zvyknu.

  Dede, tohle je velice vtipně napsaný článek 😀

  Jako u Alex, take nás s bratrem maminka posílala na hodiny klavíru, protože nám bylo darováno velké křídlo, tak aby jen tak nestálo v obýváku. Bohužel skrytý talent se neukázal. Malování mě bavilo, ale jen takové „školní“, nic závratného. Maminka v mládí hrála ochotnícké divadlo (Míšo!!!) a myslím, že by byla velice ráda, kdyby jedno z jejích dětí šlo v jejích stopách. Ani to se nestalo, ale lásku chodit do divadla jsem rozodně (hlavně díky jí) podědila. Nedostatek uměleckého talentu mě docela mrzí. Ne proto, že bych díky tomu mohla být slavná nebo nesmírně bohatá. Ale pro vlastní potěchu. Je škoda, že neumím malovat, nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Umět si sednout ke klavíru a jen tak pro radost si hrát oblíbené skladby, nebo dokonce být schopná něco složit, co vyjídří můj momentální pocit. Nebo se postavit ke stojanu a barvám a přenést nějaký silný zážitek na plátno. A vlastně i schopnost hrát divadlo. Naše divadelní abonentky jsou léta do první řady, takže herce máme přímo u nosu. A fakt jim jejich nadšení a talent závidím, slyšet na konci bouřlivý potlesk spokojeného publika musí být krásný pocit.

  Měli jsme tu minulý měsíc kamarádku, která se začala učit hrát na ukulele. Stalo se to v posledních letech „in“. Asi hlavně proto, že nástroj má jen 4 struny a akordy se zdají snadno zvládnutelné. Kamarádka se schází s několika dalšími přáteli a společně si večer hrají. Ukulele přivezla s sebou a strávili jsme jeden hezký večer, kdy ona hrála a společně jsme prozpěvovali (podle zpěvníku) Musím říci, že mě to nadchlo natolik, že jsem byla skoro rozhodnutá si ukulele také koupit (stejné co má ona). Jenže …ona hrála různé am. melodie a já moc am. písniček jen tak z hlavy numím, nanejvýš první sloku. Když si zpívám, tak české lidovky (nebo „modernu“ mého mládí). Zkusila jsem druhý den párkrát „hrábnout do strun“ (jen dva akordy), k české písničce, ale zvuk ukulele mi k tomu nějak neseděl, neladil, zvuk strun mi zněl moc havajsky nebo co, prostě moc „plechově“(nic proti havajské hudbě). Prostě to nezní ani „kytarově“, nástroj, který nás doprovázel u táborákového zpívání. Takže jsem myšlenku na ukulele pustila z hlavy a kdo ví, třeba zrovna tady je můj skrytý talent (ale pochybuji, nešla mi ani kytara, když jsem jí kdysi zkoušela).

  Kdybych si měla vybrat práci snů, tak asi to, co dělá David Attenborough !!! Jezdit do nádherné přírody světa a mít jeho zážitky. No alespoň jsem si splnila sen, mít doma víc, než jednu kočku a třešničkou je i ten pes. A právě jen díky jim jsem se pustila do psaní článků, něco, co by mě před léty nebylo vůbec napadlo. Za talent to nepovažuji, jiní píší stokrát lépe (třeba Dede tvoje Nedopovídky !!!), ale baví mě to a jsem ráda, že se tímto způsobem mohu podělit o svojí lásku ke zvířatům. Tedy je to něco co „pěstuji ve volném case“.

  1. Vidíš Maričko, a zrovna to psaní je určitě jeden z tvých talentů. Ono těžko můžeš nějak objektivně srovnávat autory (pokud píší upřímně za sebe a nenapodobují úspěšné vzory). Každému se líbí něco jiného (jako autorovi i čtenáři) a je to právě originální pohled toho kterého člověka, který dělá literaturu věčnou. Vždyť jinak si můžeš říct, že se už psalo o všem a vlastně se autoři v tématech stále opakují.
   Tvoje články mají svůj originální „zvuk“ a nespletla bych si je s jinými – byť by jejich autoři psali na stejné téma. Totéž se dá říct o většině zvířetnických autorů, kteří píší pravidelně a tedy je tedy možné se jejich styl naučit rozpoznávat (inlove)

 5. No, vlastně nevím, jestli jsme své talenty objevila, dělám víc věcí a jakž takže dobře. Ale že bych v něčem fakt vynikala- to teda nevím 🙂
  Jsem ucházející překladatelka a lektorka, jakž takž šiju patchwork, ale znám spoustu lepších… karate mi šlo blbě, ale zas mě moc bavilo 🙂 Tak teda netuchám…

  1. Matyldo, ty jsi ale kůň! Jsi skvělá překladatelka, máš cit pro jazyk, a umíš své žáky nadchnout. Tak jakýpak ucházející! A tvoje šití je krásné a přívětivé.
   Vidíš, takhle se lidi podceňují a pak to vypadá, jako by talenty ani neměli. Řekla bych, že v naší výchově (je to obecný jev pro některé generace) bylo něco sakra v nepořádku. Připadá mi, jako by vše směřovalo k tomu „aby si náhodou o sobě moc nemysleli“ a tak se sráželo sebevědomí a hrálo na vynucenou skromnost.

    1. Šmánkote Finrode, to desatero působí přímo děsivě. Brrrr. Jako z nějakého psycho hororu – a zrovínka na noc (shake) . Ale Dede má pravdu, je to v některých generacích jako v koze!

    2. Jo „jantelagen“. To desatero opravdu žije v podvědomí lidí tady na severu. Rozhodně tedy ve Švédsku. Sama jsem si to odskákala když jsem byla vystavena šikané, která nakonec vedla k vyhazovu z práce. Tady se říká „mobbning“. Řeší se to většinou tak, že jde oběť a mobbare zůstává. :O 🙁
     Když nepotlačíte své sebevědomí sami, postará se o to vaše okolí.

    3. Tak to je teda dost hrozny. To jeste to uslovi ze stareho mocnarstvi Kinder, Kirche, Kuche – urcene zenam – se zda byt snesitelnejsi.

   1. Pravdu dis, Dede, jak ohledne Matyldinych talentu :), tak ohledne te kultury „aby to nevypadalo, ze si o sobe moc myslim“. Na to jsem v Americe zkraje dost doplatila. Ac jsem nikdy nebyla zadna putka a na ceske pomery jsem byla od detstvi dost oprskla, tak to zkraje na „ukoristeni“ dobreho jobu v Americe nestacilo. Proste mi bylo zinantni na vsech tech interviews jim sdelovat, jaka jsem hvezda, prirozeny vudce, atd. Ovsem nouze naucila Dalibora housti, takze po prvotnim neuspechu jsem se preorientovala. A jde to udelat s vkusem a citem pro situaci. A je to dobre, clovek, a zejmena zenska, by mel v pracovnim procrsu upozornit na sve vklady a uspechy.

 6. Každý je nahraditelný, ale ne kýmkoli. A, bohužel, není možné, aby se každý uživil, zejména ne dobře, tím, co ho baví. Blahoslavení ti, co mají talent, zasahující do více oborů, mohou být slušně živi prací, která je baví a po odchodu do důchodu pak dělat jen to, co je baví nejvíc. 🙂

 7. Milá DEDE, musím vám pochválit grafiku a hlavně se raduji z velkých písmen neboť nosím brýle a špatně vidím.

  A teď k tématu.
  Já pracuji v kanceláři a jsem tzv. kancelářská myš. Která ale ví, co kde a jak. Práce mě baví.
  Ale kdesi v koutku mé duše je touha bavit lidi, hrát. Já vím, že na to zřejmě nemám, ale ta touha hrát ta tam je. Možná jednou jestli se dožiju důchodu, tak si najdu divadelní ochotníky a zkusím to.

  Co se týče talentu u mých dětí, mladší syn Pavel umí krásně kreslit. Chodil do lidušky a jeden čas s mladým učitelem chodili po Plzni a malovali domy. To ho bavilo a šlo mu to. Pak ale onen mladý učitel odešel a dostali učitelku. A ta spíše než kresbu provozovala lepení a stříhání a to Pavla nebavilo. Škoda, protože talent asi má.

  A starší autista asperger Petr má dle slov psychložky z PL Dobřany : “ prostorové vidění a orientaci na hranici geniality, ale ona neví, jak by to nejlépe využil .“

  Míša z Plzně

  1. Hele, nová grafická úprava. Dede, já, když tak přemýšlím, tak vlastně ani nevím na co mám talent. Co se týká umění tak na nic. Tatínek krásně kreslil, mám schovaný sešit jeho skic, já neumím namalovat ani domeček. Hudba, to byl propadák. Několik let jsem chodila do klavíru a byla jsem nucena takřka násilím tlouct do klapek etudy a další prstová cvičení. Nebavilo mě to, jak jsem uslyšela na silnici klapot koňských kopyt už jsem byla celá nesvá a po hodině klavíru jsem hledala, kam pan N. se svou párou hnědáků asi mířil.
   Jenom ven a ven, ke zvířatům a do přírody, to byl můj sen a platí vlastně dodneška, ale jestli je to talent to tedy skutečně nevím (chuckle) .

   1. Myslím, že tvůj cit pro zvířata lze bez nadsázky nazvat talentem, milá Alex! A určitě nezůstane jen u toho. Věřím, že bys našla i další, pokud by ses na sebe podívala opravdu nezaujatýma očima a nehledala jen ty profláknuté talenty, jako je hudební nebo výtvarné nadání (wave)

  2. Míšo, věřím, že na tvé práci je vidět, že tě baví – určitě bude dobrá. je to strašně fajn, když se to takhle sejde. 🙂
   A pokud jde o to hraní – třeba u nás na vsi právě vzniká ochotnický kroužek – jestlipak jsi pátrala po něčem obdobném u vás v Plzni? (inlove)

  3. Míšo, nedávno jsme viděli na DVD film „Temple Grandin“. Jestli ho neznáš, doporučuji. Jde o paní, která se narodila také autistka. A její matka se postavila proti proudu všech doporučení odborníků, aby dcera žila co nejvíce v normálním světě. Jsou momenty, kdy je opravdu bolestné se na to dívat, ale je to skvělý film. Co tahle paní nakonec dokázala. Na DVD jsou bonusy přímo s ní, pomáhala při filmování. Našla jsem český odkaz

   http://www.csfd.cz/film/253024-temple-grandinova/

   1. Maričko díky moc. O Temple Grandin vím, četla jsem knihu. Je to zajímavý člověk.
    S Petou se to naštěstí léty usadilo. On teď moc snaží a jám mám z něho radost.

    Míša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN