BTW: Hlavně neobtěžovat!

BTW_dé_logoJak jsem si četla sobotní Lidovky, jediné noviny, které si pravidelně kupuju, tak mě v části Relax zaujal článek s názvem „Doktor internet“ od Barbory Cihelkové. Copak základní myšlenka – lidé si hledají medicinské poznatky na netu aniž by jim rozuměli, byla jasná a dalo se s ní souhlasit. Ale ono tam toho bylo k diskuzi víc.

 

 

Obecným problémem hledání na internetu je fakt, že nabízených informací je příliš mnoho, přičemž těch opravdu důvěryhodných je méně, než by člověk doufal. Když navíc vyhledáváte data v oboru, kterému nerozumíte, tedy ke zhodnocení důvěryhodnosti předkládaných informací můžete použít maximálně selský rozum či srovnávací analýzu z více zdrojů, je pravděpodobnost svedení vašeho úsudku na scestí poměrně vysoká.

Hledání a hodnocení medicinských poznatků je pro laika o to horší, že málokdy se snaží přijít na kloub věcem čistě teoreticky – většinou za jeho hledáním stojí obava, že s ním, nebo s jeho blízkými, není vše v pořádku.

Nu, a když se k tomu přidají všechny důsledky slůvka „psychosomatický“, může si takový hledač zavařit pořádnou patálii sám se sebou. A to radši a ni nemluvím o případě, kdy navíc naletí nějakému šarlatánovi, slibujícímu nemožné – třeba alternativními způsoby vyléčit těžkou nemoc – rakovinu, cukrovku a podobně.

Nicméně… ano, je tu i jedno nicméně. Nicméně, pokud se člověk od lékaře dozví pár slov o své diagnóze, není přece od věci si fakta trochu prostudovat. Ne dělat si diagnózu doma na koleně, ale s celým problémem se přece jen seznámit. Měli bychom se přece starat o své zdraví – měli bychom se kvalifikovaně rozhodovat.

 

Co mě ale v článku nazvedlo, byly dva citáty lékařů – nevím, jak moc jsou přesné, proto necituju jméno lékaře. První je názor praktické lékařky: „Do ordinace mi chodí chytrolíni naprosto dezorientovaní z množství podivných rad a doporučení. Někdy dokonce získají utkvělou představu, že mají tu a tu nemoc, protože si na nějakém podivném amatérském webu najdou seznam příznaků, který je vyděsí. To dřív nebývalo,“ rozhořčovala se paní doktorka.

Druhý citát patří panu profesorovi z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Není nic horšího, než když si český pacient přečte na internetu zavádějící informaci a lékař s ním o ní musí diskutovat.“ pravil rozhořčený pan profesor, který to považuje za ztrátu času. Ale přece jen aspoň dodal: I když je ten rozhovor často nesmyslný, pro udržení dobrého vztahu s pacientem je nutný.“

 

Hm. Co vy na to? Zdá se to jenom mně, nebo je v tom skutečně cítit pohoršení, co si to ti lidé (pacoši) dovolují, dělat si na věc vlastní názor, když stejně bude blbě a chudák doktor s nimi na to téma navíc ještě bude muset mluvit? Kdo na to má čas, že? Nemůžu si pomoct, ale pořád v tom vidím snahu nechat pacienta pokorně stát před PANEM DOKTOREM, žmoulat v ruce rádiovku, šoupat nohama a s pokorným přikyvováním poslouchat, co mu je řečeno. Pokud mu vůbec něco řečeno je. (Stejně tomu nerozumí, že.)

Moje zkušenost je taková, že dobrým lékařům nedělá potíže svým pacientům vysvětlit, v čem je jejich problém a zodpovědět pár otázek. Vynikající lékaři dokonce vědí, že takový trpělivý rozhovor je už ve skutečnosti součástí terapie a podle toho se k pacientům chovají. (Ti nejlepší nikdy nejsou povýšení a pohrdaví – všimli jste si?) Samozřejmě není třeba dlouhých řečí při obyčejném nachlazení – ale lidé chodí k lékařům i s potížemi, které zdaleka nejsou jen banální.

A řekněme si upřímně, že aspoň ze začátku je pro ně většina informací o jejich nemoci novinkou, kterou potřebují pochopit. Pokud je lékař na slovo skoupý, nevrlý nebo odmítavý (to bývají ti, kteří nejsou tak dobří, jak by si rádi mysleli, že jsou), je celkem logické, že se lidé skutečně uchýlí do náruče internetových fór, protože nějak se svojí nejistotou bojovat musejí.

Celkem přesně to nakonec v onom článku shrnula jedna onkoložka, když dodala: „Vztah mezi lékařem a pacientem bude vždy nerovný, ale v Česku býval skutečně hodně nerovný. Potřebujeme, aby se pacient vzdělával a rozhodoval.“ (Ale kde, když mu zakážeme internet, protože tam jsou i bludy?)

 

Kromě rozhořčených lékařů mě v článku zaujalo i tvrzení, že stránky (třeba komerční weby farmaceutických firem), které mají vystrašené lidi nahnat do e-shopů, jsou mnohem profesionálněji udělané a tedy na pohled důvěryhodnější, než stránky lékařských fakult nebo vědeckých pracovišť. Hm. Kdo by to byl řekl?

Dále mě u oslovených lékařů neušla nulová snaha aspoň přemýšlet o tom, jak tedy lidem ty důvěryhodné informace dodat (cítím v tom ono: se nemáš co starat – poslouchej a věř!). Autorka článku se však zmiňuje o tom, že cesta existuje – v zahraničí. Pokud je stránka s medicínskými informacemi označena logem HON, znamená to, že její obsah prošel hodnocením organizace Health On the Net Foundation http://www.hon.ch/, takže by měl být důvěryhodný.

To je fajn vědět, ale upřímně řečeno – ač v Česku stále stoupá počet lidí vládnoucí angličtinou, kolik z nich ji ovládá do té míry, aby se na její znalost spolehl i v oblasti medicíny?

 

A v tom je asi právě ten důvod, proč vám o tom článku píšu, byť mi nepřinesl, s výjimkou existence organizace HON, nic nového. Ta arogance, s jakou jsou lékaři popuzeni (té zbytečné práce těm hlu… lidem něco vymlouvat), ve spojení s tím, že neexistuje z jejich strany nějaká soustředěná snaha, dodávat informace důvěryhodné a kvalitně zpracované tak, aby jim lidé rozuměli. Aby je našli a odlišili od všeho toho balastu. (Čest výjimkám v různých poradnách.)

Eh, když už nemají čas profesoři – proč na přípravě takových informací pro veřejnost nepoužít studenty medicíny? Naučit se to stejně musejí a umění vysvětlit problém laikovi se jim bude vždycky hodit. Kontrola správnosti prezentovaných informací je snadná – jejich práce je tak jako tak v rámci studia hodnocena učiteli. A dokonce i medici by měli umět spravovat webové stránky!

 

Vím, že onen článek může být manipulativní už volbou citací, ale tentokrát zjištěná fakta odpovídají mé vlastní zkušenosti, takže se domnívám, že článek je více méně pravdivý. Co si o tom myslíte vy?

Aktualizováno: 18.8.2014 — 10:20

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nie že bz som celú noc nespala,ale dlho som nad príspevkami premýšľala.A ozaj máte skoro vo všetkom pravdu.Najm§ IO to veľmi pregnantnre zhodnotila.Pohľad pacientz je úplne iný ako pohľad lekára.teraz skôr chápem,prečo kolegovia považovaní medzi ostatnými lekármi za slabých/až skoro pablbov/ sú mnohokrát veľmi úspešní a obľúbení medzi pacientami.A často tí odborne veľmi zdatní,ale nerudní,arogantní úspech nemajú.A čo teraz s tým?Kolega vidí tú polypragmaziu,podavanie antagonistických liekov ,spústa balastných vyšetrení-ale spokoného pacienta.Na druhej strane presný nález,brilantná diferenciálna úvaha,presný návrh na doplňujúce vyšetrenia a návrh liečby-len k tomu doktor,čo sa s vysvetlovaním nepára.Ktorého by ste si vybrali?Viem,milého a odborne zdatného.A skoro vždy to nejde.Otázka je prečo.verte mi,v peniazoch to nie je.Príjmy lekárov sú nadštandartné-i ke%d mnohí si to nemyslia a cítia sa podhodnotení.Ale nie sú!!Chyba podľa mňa je v nastavení systému.U nás obvoďáci majú kapitáciu-t.jdostávajú paušál/dobrý/ za každú „kartu“pacienta.Ja tomu hovorím,že leží si v posteli a plat mu každý mesiac nabehne./musí mať dosť kariet/Špecialisti sú platení od výkonov.údajne majú nízke limity a časť mesiaca robia zadarmo./to tvrdia oni,len kto kontroluje tie ich výkony,neviem/Možno tam je základ ich „nerudnosti“.Písala by som ešte hodiny,problém je veľmi zložitý.teraz ma napadlo,že možno zmena pridelovania limitov a tým naháňanie si výkonov by zlepšilo chovanie lekárov.

  1. Verenko, taky jsem o tom dost uvažovala. Velmi zjednodušeně řečeno (podle mých pozorování): na fakultě se medici musejí dřít jako koně, ale zároveň s tou dřinou je jim (prostředím? postoji učitelů?) nějak podsouváno, že tahle dřina jim zajistí vstup mezi elitu – někoho, kdo je vždy „nad“ pacientem. A on prakticky je – rozhoduje o velmi důležitých aspektech lidského života!
   A teď záleží na tom, jakou má ten člověk – lékař povahu, jak moc je v něm ta touha pomáhat, jak moc je lidský. Výstřelky mládí (ať v přehnaném sebevědomí nebo zbytečné plachosti apod.) nepočítám, každý potřebuje čas zrát.
   A pak, v jejich další kariéře, záleží na tom, jaký mají vztah k lidem, proč vlastně tu medicínu šli dělat. Lékaři, kteří berou své pacienty především jako lidi, se získanými zkušenostmi zrají a jsou čím dál tím lepší nejen odborně – naučí se, jak jednat s vystrašenými lidmi, i s těmi hloupými. Dokáží pochopit a to i devítistého pacienta v řadě a pak ty následujíc:)) Je to těžké, pokud se k tomu člověk nutí, ale ti, kteří to mají v povaze (pečovat a chránit), to dokážou.
   Pak jsou brilantní lékaři, kterým chybí empatie – jak sama píšeš, úspěchy u pacientů nemívají moc velké. Proč? Lidé se u lékaře většinou více nebo méně bojí a nerudný a úsečný lékař dělající nepochopitelné úkony je neuklidní, byť jim třeba zachraňuje život. (O arogantních pitomcích nemá cenu se bavit – jaou na obou starnách barikády a nehodlám je brát jako měřítko)
   Potíž je v tom, že lékař jako pacient je prakticky vždy privilegovaný, nejen postojem ostatních, ale i vlastními vědomostmi (někdy ke své škodě). On prostě musí mít empatii, aby pochopil toho pacienta – sám na vlastní kůži si jeho situaci nezažije.
   Znám mnoho vynikajících lékařů, v ambulancích i v nemocnicích, jeden skvělý dětský kardiochirurg (dnes v důchodu) má u nás na vsi chalupu, tak se přece jen víc známe, a tam prostě platí, že to jsou zároveň dobří, skvělí lidé. Umějí na pacienta houknout, je-li to nutné, ale udělají to tak, že ten pacient ví a chápe, že je to proto, že tom u lékaři na něm opravdu záleží. A to je umění lékařské – být nejen odborník, ale i hluboce lidský člověk.
   Jenže! Kolik lidí s tímhle potenciálem je ve společnosti? A tak máme průměrné doktory, průměrné učitele, průměrné lidi v pečovatelských službách, protože průměrných lidí je nejvíc a ta pitomá gaussova křivka funguje. Jde jen o to, aby ti průměrní se snažili být aspoň profesionálové ve svých oborech a pokud už do této části svého povolání nedávají srdce, aby se aspoň snažili. A dodržovali obecně platná pravidla slušného chování navzdory tomu, že ze své pozice získávají do různé míry kontrolu nad svěřenými lidskými životy. Aby té kontroly nezneužívali.

  2. Verenko, ještě o kousek jinak, myslím. Nejsou v tom prachy. Je v tom nastavení v hlavě.

   Hele, dám zase příklad z vlastního života.
   Jsem ten typ, co si vybírá specialisty bez ohledu na to, jak moc vrčí. Jsem ten člověk, co řekne: „Řekněte mi to všechno naplno, nezatajujte přede mnou věci, chci to vědět celé, unesu to.“
   Takže – mám skvělého, spolehlivého veta, který když se stane průser takového rozměru, že já panikařím, je schopný mě seřvat docela stejně jako toho psa, co mu na stole ze strachu kouše. A já mu reaguju docela stejně jako ten pes: ucítím, že věci vzal do ruky někdo spolehlivej, a přestanu panikařit. (Když umírala Penny, nebyla jsem schopná do telefonu mluvit, měla jsem křeče na bránici a koktala jsem naprosto nesrozumitelným způsobem. Přesto ze mě můj veterinář vytahal přesný popis Penynčina stavu a dokázal mi dát na dálku rady, které, kdyby bylo možno jich uposlechnout, by mohly k něčemu vést. Ztroskotalo to na tom, že jsme nesehnali to auto – on měl připravený v Brně sál – a že jsme neviděli Penynce pod kůži – plíce se zachránit dala, ale ty šrapnely z kostí v měkkých tkáních kolem způsobovaly tak silné krvácení do dutiny břišní, že stejně neměla šanci.)
   Považuju svého veterináře za super doktora.
   Někteří pánečci ovšem ne, protože vrčí.
   Objektivně je jeden z nejlepších v Brně.

   Při druhé operaci kolene, na kterou jsem v bolestech čekala půl roku, kdy jsem měla zakázanou jakoukoli aktivitu krom mírné chůze (těsně předtím jsem aktivně závodila), a po které mě čekalo půl roku rehabilitace a (což jsem ještě nevěděla) tři další roky bolesti, než se věci vrátily do téměř původního funkčního stavu, mi můj ortoped, skvělej odborník, naplno řekl, co a jak.
   Protože to byla čtvrtá operace za tři roky, málem jsem se mu tam sesypala. Odešla jsem teda domů, trochu si lízala rány, dávala se do kupy… a po týdnu mu přišla na kontrolu poděkovat. Tak dlouho mi trvalo, než jsem si ty velmi dobré a velmi srozumitelně podané rady dokázala připustit. A to jsem ta drsná.

   Máš odpověď?

   Lidi prostě chtějí slyšet, že to bude dobrý, že se nemají bát, že to bude dobrý, dobrý, dobrý… a když jim tohle řekneš, začnou dělat blbosti, protože podle nich „dobrý“ znamená „jako předtím“. Potřebujou slyšet pravdu. Každej má tu hranici, za kterou ji už neunese celou a v různé míře se kousne, někde jinde.
   Je to zatraceně nevděčná věc, ale jediná cesta z toho je, aby ten, komu nejde o zdraví a koho momentálně nic až zas tak nebolí, toho druhýho uklidnil a mluvil s ním, mluvil s ním, mluvil s ním. Jako s člověkem. Jako s mladším bratrem, kterému se stalo něco zlého.
   Protože to se stalo – pacient je mladší brácha, kterýmu nějakej zkurvenec (třeba bacil) ublížil. A jeho to bolí a on se teď bojí. A je nasranej.
   Pak to půjde.

   Platy s tím až tak moc společnýho nemají. Jde o to pochopení, že mezi člověkem a doktorem není hranice. Oba jsou především lidi.

 2. Byla jsem dnes v Praze a vrátila se pozdě, takže doufám, že se k tématu ještě zítra vrátíme. 🙂 Zatím přeju dobrou noc (wave)

 3. Dží-.Dží,hm,lenže problém je v tom,že fyzikálne zákony sú nemenné-sú to zákony,len my/teda ja určite a aj niektorí ini/ im nerozumieme a na tom webe mi to vysvetlia-teda ten,kto má tento dar-napríklad i Ty.Rada spomínam na Tvoje články a bola som pyšná,že som porozumela.Ale :Každá ľudská bytosť je integrovaný originálny organizmus.Každý reaguje inak.
  tak je i liečba individuálna.V prípade vojny nastupuje medicínska doktrína.To sú tie akoby protokoly,kde je určená liečba podľa príznakov,zjednodušene:nalistuješ si príslušné príznaky a podávaš tam uvedenú liečbuSproste poviem:budeš mať síce „odpad“ale signifikantný aj úspech.Vtedy je dôležité toto.Rovnako i v prípade NHPO/náhle hromadné postihnutie obyvateľstva.Triediš pacientov.Nezáleží,že stratíš aj takého,ktorý by sa možno dal zachrániť-nemôžeš zachrániť toho jedného,ale /čo najviac /tých ostatných.To je cieľ-čo najviac ich zachrániť.Je to hrozné takto zahustene písať,ale približne tak to je.Som /sme/ k tomu cvičení,v tejto dobe nás to každú chvíľu čaká.Samozrejme,keď sa ma to osobne dotýka,kašlem na stovky prežitých ,plačem,zúfam si nad tým mojím blízkym.Ach je to celé veľmi zložité,ale myslím si,že na prvom mieste je dôvera k svojmu lekárovi a ten spoločný cieľ-uzdravenie./domysli si,keď cieľ môj je invalidný dôchodok-napr.40% na chrbticu a doktor sa trápi a podáva mi lieky a chce,aby si povedala,že sa to zlepšuje.A ty furt,že nie-/chceš tu invalidu/,čo nepriznáš a všade hovoriš,aký je to blbec,nič nevie,ničomu nerozumie….

  1. Verenko, medicína sice možná není tak exaktní jako fyzika, ale vědecké základy přece jen má, a tak je možné zveřejnit obecně platné věci, ne? Přece u každého člověka nezačínáte od toho, že byste složitě zkoumali, jaká je jeho běžná teplota a jestli teda těch 38°C je nebo není normálních, že ne.
   Jasné a lidské vysvětlení základů, to je to, co by pomohlo. Pak by si tam mohl člověk zajít a dočíst se, například, že spalničky u svého dítěte pozná tak a tak, má dělat to a to… a pokud se stane tohle, má konzultovat s tímto odborným lékařem / zajít za obvoďákem.
   Ti primitivové, na které si dnes (oprávněně) stěžuješ, by zůstali primitivy, ale silně by se snížilo množství „debilních pacošů, co z toho dělají akorát bordel“, protože ti aspoň trochu inteligentní by už přišli s dostatečným množstvím informací, aby ti nereagovali na slova „sepse… to znamená otrava…“ stylem „vy jste mě otrávili???“
   Jde o to, že lékaři musí přestat vnímat pacienty jako nesvéprávné debily, co jim nemá cenu nic vysvětlovat.
   Potom hodně rychle zjistí, že většina pacientů jsou v podstatě rozumní jedinci, co jsou schopní velmi dobře na léčbě spolupracovat.
   Ale první krok ze svých nadřazených výšin musí nutně udělat doktoři. Musí přestat vnímat lidi jako pacoše, čísla, položky.
   Nejsme (ještě) ve válce, pořád ještě zachraňujeme každého na tom seznamu.

   1. Hele IO, tak mě ještě napadlo – já titul nepoužívám, ale ve styku s lékaři ano a musím říct, že mi to moc pomáhá. To mi poradila kdysi moje maminka, uběhlo třicet let a je to stejný. Budu to muset poradit Kačce….

    1. Inko, máš bohužel pravdu, tyhle věci se nemění :X
     Kdysi mi to poradila mamina (byla magistra farmacie, to byl u doktorů celkem ceněný titul:)) a co jsem opustila odborné vody, tak toho inženýra opravdu používám jen u doktorů. Ale tam si zase dám záležet, abych ho napsaného měla – rozdíl v přístupu lékařů je (obávám se) stále významný… (fubar)

     1. Svatá pravda – minimálně u sester titul pan inžinýr má těžkou váhu – obyčejný pan si na vyšetření počká, pan inžinýr jde na řadu hned … Moje mamka taky klade Jendovi na srdce, ať ten titul používá, ale on ne! Naštěstí pro něj si mnohé sestry toho ing. pamatují a neváhají s ním šermovat přes plnou čekárnu – k Janově nelibosti (chuckle) .

    2. Dělám to samý. U části těch „jsem doktor, vy mi nerozumíte, blbe“ to funguje. Ještě líp funguje, když řeknu: „Klidně mluvte v latinských termínech, budu vám rozumět, čas od času učím mediky.“
     Viděla jsem to u sester v nemocnici. To bylo samé paní magistro sem, paní magistro tam. Dokonce když si na něco stěžovala (neotitulovaná) babička z vedlejší postele a já se jí zastala, šlo to pak rychle.
     Abych byla spravedlivá, taky hodně pomáhá, když vyděšený a rozbolavělý člověk vidí sestru jako člověka, co dělá fakt nevděčnou, špinavou a smradlavou práci – chtěli bychom se denně hrabat v různými tekutinami zašpiněných postelích? Takže když člověk řekne: „Učešte mě!“, nedočká se téhož, jako když řekne: „Až budete mít chvilku čas, mohla byste mi, prosím, zaplést cop? Já to s tou rukou pořád ještě nedokážu.“ A potom: „Děkuju, jste moc hodná.“
     To se pak na člověka usmívají. I když se jim počurá do postele. 🙂

     Prostě vidět v tom druhém člověka – na obou stranách. Neschovávat se za „jsem studovanej doktor, kdo je víc“ a za „jsem zdroj tvých příjmů, kdo je víc“.

     Bohužel u některých – zatím u jediné, má obvoďačka, od které bych to vážně naprosto nečekala – ani to titulování, ani ta slušnost nezabere. Od takových pak jedině trapem pryč.

  2. Verenko, nemusíš být smutná, u spousty doktorů ten dobrý přístup a vztah s pacienty funguje. (h) Jenže jako jsou někteří pacienti hloupí, sebestřední a nepoučitelní, jsou někteří lékaři lhostejní, arogantní a nemající rádi svoji práci – to se vždycky pozná (nejen u lékařů, samozřejmě)

   Psala jsem tenhle článek o onom článku hlavně proto, že šmahem odsuzoval lidi hledající informace a věřící nesmyslům, ale nikoho, ani tu redaktorku, nenapadlo se zajímat o tom, jak by se daly takové relevantní informace (vždy rámcové – i s upozorněním, že jsou rámcové a neplatí stoprocentně po každého) pacientům přiblížit.
   Já pracuju s informacemi, mnoho let jsem strávila jako odborný novinář (ICT) a prostě vím, že i složité věci je možné vysvětlit – když se chce. Vím, že blbovi to nepomůže, ale blbovi nepomůže nic – ale nelze přece společnost nastavit podle blbů!
   A zdroje informací existují – učebnice a odborníci. Zprostředkovat je mohou právě třeba ti doktorandi. To by ale musela být mezi lékařským stavem vůle takové informace sdílet – a tady je podle mě zakopaný ten příslovečný pes.
   Mnozí lékaři nestojí o poučené pacienty (viz „chytrolíni“ oné praktické lékařky), mají radši, když bez řečí poslouchají, co se jim řekne. Když lidé nastudují (v dobré víře) nesmysly, je pak snadné s nimi vymést podlahu. Ale co kdyby u oněch méně ochotných a zdatných lékařů mluvili opravdu k věci?
   Přitom u mnohých chorob (jako je třeba cukrovka) je pochopení problému snad vůbec tím základním kamenem, na kterém léčba stojí.
   Podívej, jak úspěšně se dnes učí první pomoc – nejen resuscitace. Jsou i ověřené stránky, které může laik sledovat, kde si může věci opakovat a rozšiřovat si znalosti.
   Když to jde u první pomoci, proč to nemůže jít i jinde? 🙂

  3. Díky, Verenko,
   mám velkou radost, že si ještě pamatuješ na moje zoufalé popularizační pokusy 🙂 . Teď nějak nemám čas a sílu něco sepsat, takže jestli bude ještě někdy nějaké pokračování, fakt nevím.
   Ale pravdu máš, že všechno nejde řešit dálkovou konzultací – ani u nás ve fyzice ne. Ale vždycky se dá napsat „pokud pozorujete… navštivte lékaře“. A byly by to seriozní informace pro rozumné čtenáře, jak píší děvčata níže.
   A obdivuji každého lékaře, který by v případě NHPO nezazmatkoval (být cvičen je jedna věc a dostat se skutečné akce druhá). Myslím, že vy se sanitkou to občas v malém měřítku zažíváte a ty určitě dokážeš zklidnit jak pacienty, tak jejich okolí.

 4. Milá Dede, s těmi stránkami, které by měli vést medici a odpovídat na nich na dotazy pacientů, to není vůbec špatný nápad. Na tomhle principu funguje FyzWeb, kdy především doktorští studenti (čili ne zelenáči, už lidé trochu kovaní) odpovídají na dotazy o fyzice. Některé znám, a tak vím, že se na tom strašně moc naučili. I medikům by to určitě prospělo. Nějakou dobu jsem učila optometry, jaký je fyzikální princip některých přístrojů, které používají. Některé jsem pak potkávala a tvrdili, že řada pacientů ocenila, že jim byli schopni podat informace o tom, co a proč a jak dělají.

 5. Tak nejak som smutná z diskusie.Viete,ja som si myslela a myslím,že doktori sú spojenci pacienta/pacoša/ v boji s tým svinstvom-chorobou.Prichádzam do ambulancie s obavami a informáciami z netu,člankov v časopisoch,od kamošov a nejak spoločne to dáme dohromady s mojím lekárom.ja ho neskúšam či to vie,on nie je mojím nepriateľom.A hlavne,ja sa chcem liečiť a uzdraviť!!/nebudem písať o psychosomatických ťažkostiach a hlavne o psycho-zaplietla by som sa a určite by som sa presne nevyjadrila/Samozrejme,aKO Vkaždej vzorke populácie i medzi nami sú zlodeji, vrahovia,proutníci a inak deprivovaní ľudia -ale je slobodná voľba lekára!!
  A hlavne spomente si:Ars medici-umenie liečiť.To nie je ako v účtovníctve položky sa sčítaju,odčítajú a vznikne výsledok,-to jest diagnoza-je to to ars medici.telo je živý a jedinečný organizmus.
  Ach jo!A traduje sa,že už študenti -medici trpia počas štúdia všetkými chorobami,ktoré práve študujú.A tak je to aj s pacientami.Ja tiež nemám rada,ked sa dozvedám,čo,kedy a kde by som mala dať pacientovi urobiť-testy mi urobte-to je z am.filmov.Pritom kaderníčke do tvorby účesu nikto nekeca.A ako vysvetlíte utrápenému príbuznému alebo pacientovi v 20-30 min.rozhovore celú patofyziologiu chorobného procesu,ktorý navyše sa v priebhu hodín prudko mení.aké slová použijete?slovenské/české/ alebo latinské? takže napr.sepsa alebo ekvivalent otrava.Poznám prípady podania pre „otravu“-kto a čím ste ho otrávili,vy sviniari.
  Neviem to zahustiť,asi toľko:lekár nie je nepriateľ,ale spojenec,musíte si nájsť takého,ktorému dôverujete.A aj zlú správu prijať.Rovnako ako vy aj on sa teší,keď sa pacient zlepšuje.A verte mi,aj v súkromí sa opakovane trápi nad problémami cudzích ľudí,za ktorých cíti zodpovednosť.
  ďalšia kapitola je preciťovanie a rozprávanie príhod z pohľadu pacienta.no,nič.

  1. Verenko, oni doktoři jsou hnáni debilním zdravotnickým systémem. Mluvím o obvoďácích. Mám obvoďačku kamarádku, tak se spolu o těchto problémech bavíme. Pokud překročí finanční kvóty, musí platit pojišťovně „pokuty“. Jedná se o odesílání pacientů na různá vyšetření, biochemie, nebo dokonce i odeslání k odbornému lékaři. To stejné platí o lécích. Je to všechno špatně nastavené. Jsou lékaři, kteří se s touto finanční situací dokáží poprat i za cenu pokut a jsou jiní, kteří hodili flintu do žita a kašlou na to.
   Jiná situace je na klinikách a v nemocnicích. Tam platby probíhají jinak. Jak, to nevím, nemusím rozumět všemu, ale jinak. Můj muž už čeká na ambulantní kardio-vyšetření dva měsíce. Kdybych bývala ten pátek odpoledne zavolala „rychlou“ tzn. Tebe (wave) , tak by vyšetření při jeho hospitalizaci byla hotová do pondělka, manžel v pondělí doma ve své posteli a už by byla zahájena léčba. Jenomže mě se příznaky nezdály až tak strašné, abych „okupovala“ rychlou pomoc 🙁 .

  2. Verenko, bylo by úžasné, kdyby byli pacient a doktor spojenci. Jenže ne vždycky jsou.
   Na Úrazovce – stoprocentně vždycky. I když měli s někým takový trápení jako s mou máti a její divně umístěnou, esíčkovitě zahnutou ledvinou plnou šutrů, který nešly rozbít ultrazvukem, protože je máti tlustá, nešla dát epidurálka, protože má máti sesedlý ty potřebný obratle, nešlo tohle, nešlo tamto… a máti jim to taky neusnadňovala… Nakonec to zvládli bez ztráty kytičky.
   Můj ortoped mi po první operaci kolene vysvětlil, že jestli hodlám dál páchat sebevraždy na závodech, budu muset posilovat takhle, dělat tohle… a mám tak rok do velký plastiky. Fakt mi to vysvětloval a maloval, dokud jsem ho nepochopila. Latinsky, česky, dětštinou typu „provázky jako gumičky“… dokud jsem nepochopila. Proto jsem mu tam mohla další dva roky nosit ukazovat stříbrný poháry z mistrovství republiky a na tu velkou plastiku došlo až za tři roky, ne za rok. Mělas vidět ten nadšenej výraz, když jsem nakráčela do ordinace se slovy: „Nic nepotřebuju, nic mě nebolí, jen vám chci ukázat tohle,“ a vytáhla jsem ten pohár. (inlove) Pak říkal, že si rozhodně nemyslel, že to vydrží tak dlouho, že je to zázrak, a já na to, že to má z toho, že mi všecko tak hezky vysvětlil – nedělala jsem pak věci, co by mi mohly ublížit.

   No a pak máš debily jako ten ortoped, co mě k němu poslala s tím zraněním ze startu moje obvoďačka, on se na mě kouknul od stolu a řekl, že prý mastičky. Nedal mi berle, nedal mi ortézu, nic.
   Ten dobrej z Úrazovky pak po dvou týdnech, když jsem teda s tímtéž po zhoršení zašla na pohotovost, sakroval jak špaček, protože těsně po zranění by to byl mohl jenom sešít. Nebýt tamten debil.

   A tak to je.
   Jenže k tomu, že je některej doktor debil, dojdeš až na základě zkušenosti. Za kterou zaplatíš svým zdravím.
   A proto jsou na ně lidi tak naštvaní.
   Oni totiž ti špatní doktoři za svou chybu platí jen tím, že mají míň pacientů, a ne trvalou bolestí až do konce života.

  3. Nemáte to lehké, Verenko. Ale nepochybuji, že taková dáma, jako jsi ty, dokáže každého pacienta usadit tak, jak si zaslouží (pokud si skrze nevymáchanou hubu zaslouží). Ale taky nepochybuji, že mu dokážeš vysvětlit, co teď uděláš a proč to uděláš. A to je možná to jádro věci – nikdo nemáme rádi, když s námi někdo zachází jako s porouchaným strojem, který potřebuje opravit a není potřeba zdůvodňovat, co a proč s námi udělají. Viděla jsem to na synovi, když potřeboval rentgen. Kdyby zaveleli „držte si ho“, neudržela bych ani s dopomocí pomocného personálu. Ale laborantka byla formát, řekla: „Poslyš, mladý muži, potřebuji ti vyfotit kyčel, a nechci to mít rozmazané. Takže… “ následovala řada pokynů a dítko vzorně spolupracovalo, i když fixace byla asi dost nepříjemná. A my dospělí nejsme asi o moc lepší.

 6. Skvělý doktory jsem zažila na Úrazovce na ortopedii. Včetně tamní anestezioložky. Když jsem jim v první narkóze umřela (a vrátila se, abych jim udělala radost), čímž se přišlo na to, že jsem na ty běžný narkózy asi alergická, tak jsem se těch tří dalších dost bála. A tak jsem se snažila přesvědčit je, že se bojím právem. Anestezioložka profesionálně pokyvovala hlavou, já přidávala na děsech v líčení a když už jsem to mlela dokola potřetí, tak povídám: „Rozumíte mi, prosím vás? Vidíte, čeho se bojím?“ A ona na to: „Rozumím. To by vyděsilo každého anesteziologa.“ A slíbila mi, že se mnou bude celou dobu, co se budu probouzet, dokud jí doopravdy nepotvrdím, že už vážně vnímám a že tam nespadnu znovu. A taky to dodržela (nebo do té místnosti strčila sestru, to už nevím; fakt je, že jak jsem se vynořovala ve vlnách, vždycky jsem v té místnosti zaslechla někoho něco dělat, nejčastěji klapat do počítače, takže jsem se v klidu ponořila zase zpátky, vědomá si toho, že tam někdo je a nenechá mě uletět nadobro, jako poprvé).

  Úplně jinej šálek hnusný břečky je moje obvoďačka. Když jsem k ní přišla po tom útoku o Vánocích, s nakčaplou krční páteří, otřesem mozku a už fakt dobře rozjetým PTSD, s těžkou poruchou krátkodobé paměti (něco jste mi řekli a já to za pět minut nevěděla, chodily se mnou kamarádky a pamatovaly si za mě a opakovaly mi všechny obdržené informace, dokud se mi v hlavě pořádně neusadily)… všechno o to horší, že jako záchranář amatér ty stavy znám i z druhý strany a v podstatě jsem si jenom bezmocně odškrtávala jednotlivý fáze…, tak mě má milá doktorka seřvala, že mám traumatickej syndrom a že mám držet hubu a jít domů. Nebylo možné jí vysvětlit, že domů nemůžu. Prý mám zůstat zavřená v domě a objednávat si jídlo přes internet. A prý se se mnou nehodlá bavit. Ona prý nejlíp ví, co má dělat. Řvala na mě – doslova, opravdu.
  A moc se divila, když jsem si tam na další návštěvu vzala kolegyni a na vyplňování papírů pro policajty právníka.
  Chápu, že mít najednou v ordinaci oběť napadení se zraněními toho druhu, že bylo potřeba čtvrt roku PN, bylo pro ni nepříjemné, ale začít na mě řvát, aby se mě zbavila, to vážně nebylo profesionální. (Až tak moc, že „kartu do ruky nedostanu, moje karta je její majetek“. Když jsem chtěla jít k naší závodní doktorce, pryč od téhle čúzy.)
  Takže jakmile celý případ skončí, jdu od ní, a do té doby chodím k naší závodní, která ani nemá výpis z mojí karty.
  Zřejmě má moje obvoďačka v té kartě bordel – asi tam jsou výkony, které v životě neprovedla, a jsou tam napsané léky, které jsem v životě nedostala. Jinak mi to nedává smysl.

  Ech, jsem si zanadávala… 🙂

  1. IO, nejlépe si raději zaplatit výpis z karty nebo okamžitě požádat o převedení karty. Já bych v tomto případě pohrozila Lékařskou komorou, ne za to chování, ale za zadržování dokumentace. Lékař je člověk, který vystudoval medicínu a od Pánaboha má více či méně vloh pro toto povolání. Není to nijaký nadčlověk, i on se může mýlit, byť jeho omyl může stát jiného život či zdraví. Dobrý lékař si zaslouží naši úctu stejně jako jiný odborník či člověk, který dělá svou práci s láskou a dobře.
   Dobrý lékař když neví klidně to přizná a poradí se s jinými. Špatný to nepřizná a raději seřve pacoše. Na dobré lékaře se stojí fronty….

   1. Já po ní chtěla výpis z karty – odmítnuto, kopii posledních záznamů – odmítnuto, prý bych to musela platit; řekla jsem, že to zaplatit chci, ale že mi na to vydá příjmový doklad – odmítnuto, následovala strašná hádka o to, že mi nemusí vydávat příjmový doklad a že to platit budu, nebudu, budu, nebudu (vše tvrdila ve dvouminutových intervalech ona, já trvala na tom, že potřebuju fotokopii, kterou si zaplatím podle sazebníku, který jí visí nad kopírkou, a dostanu na tu platbu příjmový doklad); chtěla jsem, aby poslala mou kartu mé závodní – odmítnuto; nechala jsem svou závosní, aby si vyžádala výpis z karty telefonem – slíbeno, neprovedeno… já už fakt nevím. 🙂
    Průšvih je, že kauza s útočníkem pořád ještě není dořešená, a tedy není strategické, abych třískla dveřmi a odešla k jiné doktorce úplně.
    Takže mě momentálně moje závodní ošetřuje bez jakékoli znalosti mojí zdravotní dokumentace, zatímco ke své obvodní nechodím.
    Co už s tím.
    Do nějakého dalšího sporu bych se pouštěla, až bude vyřešený ten spor s tím hajzlem, co mi zavraždil Penny a pokusil se zabít i Melly a mě. Dva spory naráz, to by bylo trochu moc. Krom toho bych měla taky někdy dělat ten doktorát, a ne se pořád jenom hádat s nějakým ***.

    1. Tak to vem přes zdravotní pojišťovnu, ta ti výpis úkonů lékaře na tvojí osobě poskytnout musí….tuším, že se tomu říká: PŘEHLED VYKÁZANÉ PÉČE, stačí zajít na tvoji pobočku..
     Na vyžádání pojištěnce je zdravotní pojišťovna povinna písemně poskytnout jedenkrát ročně údaje o zdravotní péči uhrazené za tohoto pojištěnce v období posledních 12 měsíců (§ 43 zákona č. 48/1997 Sb.).

     1. To budu muset udělat v každým případě, protože tam správně má být jen (celkem hodně vysoká) pálka za to napadení (což bude útočník pojišťovně proplácet, na to se těším) a jinak lautr nula nic.

 7. Dede, to je tema. Jo, na to bych se mohla vyjadrovat. Akorat musim jit dnes navstivit dva doktory, takze pridat svou trochu do mlyna budu moct az vecer.

 8. Co dodat. Bohužel jsou nás lékaři štváni nesmírně blbým zdravotním systémem (hovořím nyní o praktických a ambulantních odborných lékařích), sklouzli rádi do lehké role – diagnózy „od stolu“ a nejlépe pacienta u dveří. Je to rychlé, efektivní a nestojí to mnoho času a peněz. Zvlášť u lidí po šedesátce. Ne, nejsou všichni stejní, ale bohužel se řady těchto felčarů začínají geometrickou řadou zvětšovat.

 9. Hm, mám ve zvyku se ptát. Lékaře jsem tím obvykle překvapila. Nejdřív si je vyslechnu a pak pokládám doplňující otázky. Svou babičku a matku tím děsím. Samy se na nic neptají a mají dojem, že ptát se lékaře je poměrně nevhodné.
  Ptám se i veterinářů. Někteří s tím nemají problém, jiní mají snahu ze mě dělat blbce. Nesnáším to.
  A tak vesele pokračuju v tom, že se ptám 🙂

 10. no, oni ani ti veterináři nejsou všichni stejní.
  Já sama jsem měla štěstí na lékaře, kteří se ke mě chovali velmi hezky, ale ten samý lékař dokázal jinou pacientku pomalu ignorovat. Ono je to v lidech – jak doktoři tak pacoši dokážou být nesnesitelní. Ono je to asi zejména o tom, jak se co podá.
  Ovšem o chování lékař – pacient a zejména pacient vyššího věku mám velmi nepříjemnou vzpomínku. Moje maminka si zlomila ruku a nohu na jedné straně. V osmdesáti to teda není žádná sranda. A jak tak v nemocnici debatovala s panem doktorem a on se chystal jí vypsat papíry, přiběhla sestřička, že oddělení je plné a pacienti už jsou i na chodbách. Pan doktor se té starší paní zeptal, jestli se o ni má kdo starat a když mu odpověděla že ano, propustil ji ze své ordinace aniž by se podíval, jestli tam babu přivezl taxík, soused či co. Kdo měl nechodící sádru na noze a k tomu nemohoucí ruku asi ví, co takový pacient potřebuje…. To že nám v pátek odpoledne nepůjčili ani pojízdnou židli, o tom jsem tu už psala. Že se ten doktor ani neporadil s tím, kdo ji tam doprovodil mi opravdu není jasné, protože když osmdesátiletá paní slyší, že by měla ležet na chodbě, no lezla by domů třeba blátem. Tož tak
  Jsem za osvětu a vysvětlení pacientovi co mu je, jinak pověst a věrohodnost lékařů půjde stále níž a níž

 11. Šišmarja,to je dobré téma.počkám si na ďalšie komentáre a potom sa tiež pridám-taký pohľad z druhej strany.

 12. Já si myslím, že se to od dob minulých hodně zlepšilo.
  Když si vzpomenu na porod svého prvního syna v roce 1987, tak se ještě dnes opotím. Nic mi nebylo řečeno,jen se na mě řvalo a poroučelo. Druhý porod v roce 1989 březen to byl pravý opak. Přívětivé a slušné chování.
  Dnes je to v porodnictví mnohem lepší. Vím, neboť na gynekologii dělám. Sice jen v administrativě, ale stejně to vidím.

  Mám asi štěstí na lékaře, ale tam kam chodím, tam se chovají velmi profesionálně a vlídně.

  Ale věřím, že je pořád co zlepšovat.

  Míša z Plzně

 13. Ach Dede, ty jsi zase šlápla na pořádný kuří oko….

  Dokud doktoři lidem budou říkat jen stručné,kusé informace a nevysvětlí jim diagnozu a léčebný postup, pak lidi budou hledat na netu..budou tam hledat i pak, protože je bude zajímat, zda existuje i další jiná léčba a nejlépe taková, jako když byl doktorem Kuba Dařbuján a léčil neduhy a choroby vleklé těstem na lívance, buřtama a kovářskejma hubičkama.
  Ale, co…i ten venkovskej doktor, co jezdil s bryčkou za pacientama, měl větší autoritu a uznání…myslím si,že doktoři typu primáře Sovy a Štrosmajera, lidem chybí na operačních sálech a ti jako Cvach, zase na chodbách..ano, kdyby měla každá nemocnice svého Cvacha, který by neoperoval, ale věděl a rád vysvětloval, ti, co by operovali,by si asi oddechli..a pacienti by měli pocit, že nejsou pro doktory jen čísla na kartičce pojišťovny..a obtížný hmyz…
  já si na doktory a jejich přístup stěžovat nemůžu, vybrala jsem si ty, kteří mi vyhovují..a kardiologa mojí mamky bych zasadila do rámu a modlila se k němu, vysvětlí,ukáže, polituje, ale autoritativně určí, co a jak..přitom zváží i ty máminy stesky a vyprovodí ji na chodbu z ordinace, kde mi ji předá a v rychlosti mi zopakuje, co je třeba…pravej opak je její obvodní, ten čumí do kompu aniž by se na ni podíval a mele si k obrazovce svoje: Potíže máte? když matka řekne ne, zapíše si „bez potíží“ …a víc ho nezajímá, nezeptá se jí ,jak se má…jestli se jí dobře spí…co vřed na dvanácterníku..nic…a tak se nedozví,že se jí blbě chodí,má oteklý koleno a jiné věci, které by mu řekla, kdyby nečuměl do tý pitomý obrazovky. Když se jí ptám, proč mu to neřekne, je mi řečeno: Na člověka se ani nepodívá, čumí si jen na ten počítač a ani pořádně nepozdraví… přitom je matka ideální pacoš, co neumí na kompu a tudíž si nemůže hledat na internetu informace a jiné léčebné metody…. tak jsem jí přehlásila ke svému..a protože jsem mrcha, tak když se mě ten matčin doktor ptal,proč od něj matka odchází, tak jsem mu to pěkně řekla. Čuměl jak puk a sestra se odešla smát na chodbu. Šanci se změnit dostal…ale jestli ji využil, to já už nezjistím….

 14. Nějak to vnímám velmi stejně.
  Právě proto je mým snem chodit jako pacient k nám na veterinu. Tam s vysvětlováním problém nemají 🙂

  1. ano Ri, pokud bych někdy měnila doktora, donesla bych svůj spis k nám na veterinu (clap)

   1. Já mám sice doktorku zlatíčko, ale pokud bych musel měnit, tak tu veterinu bych vzal taky! A na bolavý srdíčko a hladový žaloudeček jsem si minulé úterý sehnal přes net léčitelku. :*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN