BTW: Pavoučí povzdechnutí a chvála sršňů

BTW_dé_logoDnes to není žádná úvaha, jen jednoduché povzdechnutí – taky máte tak aktivní pavouky? Ti naši jsou pracovití, až bůh brání a přitom vím, že ještě bude hůř. Že by to měl být tak nějak náznak, že léto je pomalu u konce?

 

 

Já vím, pavouci jsou patrně věční a pavučiny též. Přesto mám dojem, že poslední dobou naši pavouci makají jak o závod a pavučiny tvoří i na místech, kde by je snad soudný neworkoholický pavouk snad ani nenapínal – například spoutají kliku od vrátek nebo zpětné zrcátko s dveřmi řidiče na mém autě. Nemusím asi zdůrazňovat, že vrátka se otvírají od rána do večera každou chvilku a auto také používám denně.

Kdybych měla posuzovat svoji zdatnost v oblasti úklidu podle množství pavučin v Domě zevnitř i zvenku, tak se radši posuzovat nebudu, protože ty pavučiny jsou snad nezničitelné. Připomínají žraloka z Čelistí – jednu chvíli ho praštíte po hlavě, oddechnete si, že jste se ho zbavili, aby on na vás vzápětí udělal děsivé uáá z druhé strany. A to až do úplného zblbnutí – vašeho. Pavoukům to, aspoň na první pohled, nijak moc nevadí (pravda, jejich případné nadávky neslyším:))

Jo a k té chvále sršňů. Aby nebylo mýlky, já se jich bojím a nemám je nijak ráda. Jenže oni tu žijí a patrně žít budou, tak nám nezbývá, než si na sebe nějak zvyknout a pokud možno se vzájemným střetům vyhýbat. Což znamená, že nesmím ječet a dělat prudké pohyby, jakmile zaslechnu hluboké bzučení pruhovaného bombardéru, a na útěk se musím dát vždy jen pomalu a spořádaně.

S postupující sezónou se začínají sršni objevovat i v obytných místnostech – však jsou okna skoro pořád otevřená. A tady je na místě ta chvála z titulku: když vetřelce najdu a nechám mu v místnosti otevřené okno, vždycky sám odletí. Vypadá to jednoduše, ale třeba taková vosa, pokud se zapomene u jiného okna v místnosti (Dům má v každé místnosti minimálně dvě menší okna), odletí sama od sebe málokdy a motýl skoro nikdy – to už mu musíte vyrobit letový koridor jak letadlu volajícímu SOS.

 

A tak se dnes zvědavě ptám – co vy a pavučiny? Taky je máte všude? A jak je likvidujete… nebo některé necháváte?

A ještě se tichounce zeptám… taky se bojíte sršňů?:))

Aktualizováno: 13.8.2014 — 15:44

74 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Reaguji pozdě ale přece. Snad si to ještě někdo přečte.
  Tak tedy pavoučí příběhy mnou zažité. Už jsem na Zvířetníku kdysi o nich psala.
  Příhoda první: V Chrudimském domě po dědovi se vycházelo na dvorek sklepem. Hned za dveřmi byly kadibudky, které se už nepoužívaly. Naši po nastěhování pořídili splachovací záchod v domě. Staré kadibudky okupovali pavouci křižáci a nás děti moc zajímalo jak si tu pavučinu vyrábějí. Vyčíhali jsme si okamžik když tkali novou pavučinu, a já chytil vlákno a tahala a tahalia. Chudák pavouk křižák celý schvácený tkal a tkal a zděšeně zjišťoval, že takhle nemůže svoje dílo nikdy dokončit. Braly jsme ten výzkum vážně a tak jsme v tahání vlákna z pavouka nepřestávaly a to dokud nás mamka nezavolala k jídlu. Tím naše výzkumnictví pro ten den končilo. Ale v příštích dnech jsme zkoumaly horlivě dál. Chudáci pavouci. Tak mě teď napadá, kdoví čím bych se byla stala kdyby mi komunisti nezatrhli studium. :O 😉

  Příběh druhý: Coby odrostlá školačka si čistím zuby a nakonec zvrátím hlavu a kloktám. Najednou cítím cosi na jazyku, on se mi totiž do pusy spustil po pavučině se stropu velký pavouk. Už nevím jestli to tenkrát přežil. Já jsem to jak vidno přežila. (whew) (chuckle)

  Příběh třetí: Bráška, dej mu Pán Bůh nebe, se rozhodl přelakovat kus starého linolea. Dělal to v bývalém tancesále. Najednou za mnou přiběhl a že musím okamžitě dolů. Když jsme přišli do místnosti zastavil mne a řekl : „Poslouchej!“ Poslouchám tedy a slyším podivný zvuk jako by někdo křičel teninkým hláskem. Nechápala jsem co to je, až mi Ferda ukázal na natřené linoleum. Seděl tam v ještě mokré barvě přilepený pavouk a opravdu volal o pomoc. Pomoci se nedovolal, nebylo v naší moci ho odlepit a od barvy očistit. Tenhle pavouk definitivně nepřežil, museli jsme ho z milosrdenství zabít. Ale nikdy na to zoufalé volání maličkého stvoření nezapomenu. 🙁

  1. Tedy Velká kočko, příhoda č. 2 by mě asi zabila! (tmi) Příhoda č. 1 by mě nikdy nenapadla a příhoda č. 3 by mě taky trápila. No, taky kousek života v kostce, co? (inlove)

 2. Dobrý den!
  Nedá mi to a musím říci, že pavouky a vůbec hmyz nemusím,neboť jak tu kdysi kdosi napsal „slušný živočich má mít maximálně čtyři nohy“.Vím že některý hmyz je užitečný, ale co nadělám – trpím arachnofobií a v minulém bydlišti (v přízemí) jsem si pavouků užila až až.Nejvíc mně vytočilo,když jsem sáhla do linky pro hrnec a ten byl pavučinou spojen s kastrolem.A to prosím denně vařím!Jak vidno,ti pavouci pracují i přes noc :o(

  1. Ahoj Fallowo, koukám že máš taky plno zkušeností s pavouky, kteří jsou workoholici, ale ne myslitelé! 😀
   A taky se přiznám, že bych se moc ráda bez všeho hmyzu obešla. Což je nemožné, tak se aspoň snažím se s ním moc nepijít do kontaktu a když tak se slušně vyhnout. Ale vysvětluj tohle třeba komárům! 😡

  1. Není proč se omlouvat, milá JJ – mám ráda nepředvídané zatáčky v diskuzi. (wave) Tu kytku jsem už někde viděla, ale taky nevím, co to je.
   Haló, kytičkáři, co si o tom myslíte? Jsem taky zvědavá (blush)

    1. Tak to spíše ten áron východní, neboť jsme to objevili dnes v Lukově u Zlína při výstupu na stejnojmenný hrad; trávíme zde pár dní dovolené. Děkujeme všem vyjádřivším se.

 3. Ze sršňů mám respekt, ale vím, že jsou výrazně méně agresivní, než vosy. Navíc je obvykle nepřehlédnete, takže nehrozí, že si na ně náhodou sáhnete. Na chatě se občas vyskytují, ale jen jako kolem letící.
  Pavouky nemám ráda. Teda, nechci se s nimi kamarádit, ale když bydlí u vršku našich třímetrových zdí, tak ať tam bydlí, i když ty jejich pavučiny vypadají děsně. Jak sleze dolu a já ho zmerčim, tak letí z okna. Samozřejmě, že ho přiklopím sklenicí a podeberu papírem. Nebojím se, že mi ublíží, jen je mi prostě kontakt s nimi nepříjemný. Mimo jiné se bojím, že je rozmáznu. Jako dítě jsem si chtěla jednoho smést z trika a zbyl z něj flek a já pak měla hysterický záchvat. Fakt jsem mu nechtěla ublížit. Brrrrr. Do té doby jsem na ně v klidu sahala, od té doby ne. Prostě ten zážitek vytvořil fóbii. Jo a pokud zjistím, že jsem pavouka vyluxovala, tak se mi na chvilku udělá špatně. Když tedy musím luxovat pavučiny v rámci úklidu, dávám si děsně bacha, aby tam pavouk nebyl. Obecně mám radši pavouky než komáry a jiný nepříjemný hmyz, kteréžto bez výčitek zaplácávám.

  1. Jak tě chápu, milá Karakal! (inlove) Já takhle kdysi rozmázla masařku… fuj!!! Ještě i po těch letech se mi dělá špatně a kvůli tomu mouchy skoro nezaplácávám a v nejhorších časech tak volím jinak ne příliš oblíbený chemický útok. (wasntme)

 4. Hmmm, ani jedni mi nevadí a ani jedněch se nebojím (co bych se jich bála, není to škvor – nepřítel lidstva). Oboje vyhazuju (pavouky) nebo naviguju ven (sršně, vosy a jinou létací havěť).
  Hmyz, kterej nesnáším, jsou ty malý komároidní neřádi, co mi nalítají do bytu a hustou vrstvou pokryjou strop, když večer rozsvítím a nezavřu okno.

  1. Tak to by ti můj černej rybíz nechutnal – letos se u něj usídlili škvoři a jakýmsi záhadným způsobem mi snad všichu skončili v míse s natrhanými rybízovými kuličkami. Připadala jsem si jako taková trhlá Popelka, když jsem to přebírala – rybíz sem a škvoři ven 😀

   Pokud jde o ty komáry, či co to je – zkoušeli jste na léto dát do okna síť?

   1. Za tu škvoří fóbii může Sekora, který z nich udělal nesympatické policajty! S pendreky!! A přitom to jsou naprosto neškodní klíšťáci (neplést si prosím s pijáky, které si určitě nesplete se savákem … jéžiš, ta moravština je kouzelná (chuckle) )

    Jazykový koutek:
    klíšťák = škvor
    piják = klíště
    savák = piják (ten, co se kdysi vkládal do sešitů)

 5. Pavouci mi nijak zvlášť nevadí, protože jsem si kdysi vsugerovala, že jsou příbuzní pavouka Štěstíka. Radši je vyhazuju ven živý, prootže konec konců, mouchy ráda nemám a oni je žerou.
  Vos a sršňů se skoro bojím, jsa alergik. Nevím, jaké budou následky. V Podmitrově přiletěla vosa, sedla mi na ruku, bez jakékoli provokace mě bodla a odletěla. Sebrala mi tím víru v útok vyvolaný pouze provokací. Tehdy jsem ani moc neotekla, jen se mi chvíli hůř dýchalo, ale přešlo to. Prostě pruhovaný letadla neee 🙂

  1. Vosy opravdu provokaci nepotřebují – a jako alergik holt musíš být opatrná. naše sousedka a moje kamarádka je taky alergická a už u sebe musí nosit to adrenalinové pero, protože po několika příhodách tohoto typu jí už hrozí anafylaktický šok, protože ty reakce na štípnutí jsou prý pokaždé o kousek horší.
   Tak si radši dávej pozor a pruhovaným letcům se vyhýbej! (inlove)

  2. Tenkrát v Podmitrově (rofl) … tak tam poštípaly vosy snad každého – mně aspoň třikrát (ale je možné, že některá mne jenom kousla – to umí taky) … to byly nějaké echt bojovné vosy (chuckle)

 6. Milá Dede, sršńů se nebojím neb ta sršeń je inteligentní a málokdy zavítá k nám domů či v chatu mou. Zato vosy, ty kdyby nebyly, bylo by tu krásně. Přednosta byl vyslán na chatu, tráva byla jako přerostlé obilí a živý plot dosahoval výšky sekvojí. Zahrábl uprostřed parcely a už to jelo, vosy se rojily jako kdyby chtěly ušít tak sto slušivých kostýmků.Přednosta byl dopíchán naprosto všude a když říkám všude, tak všude. Následky jsem nesla já neb jsem musela léčit a oblepovat rytíře bez hany, s bázní o jeho život. Poznatek : není alergik.
  Nechci být hnidopich ale pamatuji si lítý boj Alex s vosami. A co takhle sršni, milá Alex?! (chuckle)

  1. Jenny! Chudák přednosta a chudák ty… (inlove) Já tohle s lesními vosami zažila také – a nejhorší část byla ta, kdy jedna vlezla tehdy tříletému Markovi do ucha a my byli na chalupě, daleko od civilizace. Naštěstí mamina měla antihistaminika, tak jsme všichni přežili – a tabletku musel dostat i Max, který do toho hnízda šlápnul a celou tu bitvu nastartoval. Brr. Vosí útok je hrozná věc!
   A včelí je prý horší. Nevím, jestli je to pravda, díkybohu jsem to nikdy nemusela srovnávat (blush)

 7. Tak jsem zas o neco chytrejsi – ze srsen je tak inteligentni tvor, to jsem fakt nevedela.

  Jinak ceho se moc bojim, jsou vosy – ty zlute zihane. My tady mame ruzne druhy vos, z nichz nektere jsou celkem neskodne. A na co si usime davit bacha, jsou cerne vdovy. Ty jsou fakt jedovate a to tak, ze dost. Nastesti se drzi stranou v temnu. Problem je vyhrabavat stare listi, tam by mohly byt. A poklop od studny – pod nim jich je moc.

  1. Hano,ty černé vdovy žijí i v nějakých seskupeních ? Uf, to bychom tedy nechtěli, pavouci nezabíjím ale nemusím.

   1. No, pod tim poklopem ziji skutecne v pospolitosti. Taky jsou v Chetovo dilne. Maji radi piliny a prednosta jaksi, obcas, casto, je tam po sobe neuklidi. To bude chtit profesionalne osetrit, vystrikat.

    1. Hanko, černé vdovy by mě spolehlivě nepřipravily jen o úsměv, ale i o klidný spánek. (tmi) Pokud jim Chet podestýlá a pod poklopem mají sídliště, asi bych o odborné pomoci vážně uvažovala (blush)

 8. Sršňů se, Dede, neboj. Jsou prý tak inteligentní, že se dokážou naučit rozeznávat „domácí lidi“ a pokud nejsou v ohrožení, tak jim neublíží. Zní to jako sci-fi, ale mám to ověřeno z vlastní zkušenosti, neboť na naší půdě (nikoliv ve stodole) žijí léta a nikdy jsme nedostali žihadlo, a to ani kočky, které chodí na půdu spát.

  1. To jsem netušila. To je dobrý! Vysvětluje to, proč nás nechávali na pokoji tehdy ti sršni, co si udělali hnízdo nad místem, kde štípeme dřevo. Nevěděli jsme o nich, dokud z té břízy na podzim neopadalo listí.

  2. Milá Ldu – moje odpověď na tohle téma je tam někde dole 🙂
   Víš, já tu teorii znám, snažím se jí věřit, ale tam někde vzadu v mozku se mi při spatření sršně prostě zapne poplašný signál a neumím ho vypnout (blush)

 9. Sršně jsem kdysi moc v lásce neměla. Do té doby, než se u stájí, kam jsem docházela za koňmi, objevilo sršní hnízdo. Pak jsem vypozorovala, že jsou to asi bytosti opravdu chytré a bez důvodu neútočí. Po příchodu ke stájím proběhl vždy zajímavý rituál. Nejdřív jsem se musela zastavit a nechat jednoho sršního průzkumníka, aby mě párkrát obkroužil, a pak jsem mohla bez problémů vejít a už jsme si sebe nevšímali 🙂 Je fakt, že kdo seznamovacím rituálem neprošel, byl pod stálým sršním dohledem, což zrovna příjemné nebylo 😉

  A pavouci… Ach, ti pavouci… Po pravdě nevadí mi až tak ty pavučiny, jako spíš jejich obyvatelé. Vím, že biolog s arachnofobií je trošku k smíchu, ale nejsem jediná (chuckle) Nejhorší jsou pokoutníci, čím větší, tím horší. Také už jsem byla v situaci, kdy jsem přes zavřené dveře řvala na celý dům: „Pomóc, u futra je pavouk a drží mě v šachu!“ 😀
  Myslela jsem si, že třesavky (takoví ti „záchodoví pavouci“) mi nevadí, ale nedávné velmi blízké setkání s obzvláště velkým jedincem tohoto druhu mě přesvědčilo o opaku.

  1. Ivano, vím, že to není správné, ale „biolog s arachnofóbií“ mě prostě dostal (rofl) Stejně se mi líbí tvé volání o pomoc… jestlipak ho obvykle někdo vyslyší? 😀

 10. Sršni a vosy ve mě nevyvolávají paniku, pavouci mi nevadí. Teda pokud nejsou jak pětikoruna. Dokonce mám dojem, že si mne jeden pavoučí druh oblíbil.
  V pražském bytě v koupelně je v jednom rohu permanentní pavučinka, které se při úklidu vyhýbám. Sedí v ní malý pavouček a produkuje další malé pavoučky. Ve svém obydlí má většinou malé kokony velikosti malého hrášku a já jsem si myslela, že tam má obtočenou kořist, připravenou na horší časy. No a jednou, jak tam sedím a filosofuji, koukám, že jeden kokonek se otevřel a ven se vyvalilo asi deset černých špendlíkových hlaviček a odhemžilo se rychle někam. Těbůh, ty kokonky tam byly ještě dva! Byl to můj poslední den v Praze a příště měl můj lepší poloviček dorazit do Prahy první. Tak jsem ho připravila na možnost, že ho uvítá zabydlený šik pavoučků a jejich mnoho kokonků. Muž hrdina (ehm) vkročil do bytu, nikde nic, jen v koupelně seděl na svém místě pavouček a hlídal své tři kokonky. Kam se to nadělení podělo, nevím, byt je po odjezdu hermeticky uzavřen. Třeba je maminka pavouček posléze zkonzumovala.
  V Oslo jednou zádumčivě patlám těsto, zvednu oči a z horní části okna padá mák. Mnoho máku. Koukám jak jelen a všimnu si, že maková zrníčka jsou uvázaná na šňůrkách a rychle se spouštějí dolů. Ejhle, mí známí z Prahy! Když dosáhli pracovní plochy, rychle jsem je jemně smetla a vyhodila sousedům na zahradu. Nejsem lakomá, ráda se podělím.
  Myslím, že mne tenhle druh má rád.

  1. Milá Jano, jestlipak třeba nebudeš nějakou obdobou Královny Elfů, až na to, že tví elfové mají každý osm nožiček (chuckle)

 11. U nás řeší pavouky Čertík. Každý dne proleze vše, kam se lze dostat a když vyleze, má na fouskách pavučinky, spokojeně si pomlaskává a tváří se jak černoušek, když dostane bečku melasy.

  1. Jj, viděla jsem lov mojich kočičích krásek na vlastní oko a taky umí mouchy v letu, sek,sek a je po mouše, zvládnou i komára. (cat) )cat)

   1. Čertík dělí létající hmyz na pichlavý a nepichlavý. (A naprosto precizně pozná, co je co). Nepichlavý chytá rovnou do držtičky, pichlavý zažene na okno, opatrně ho utluče tlapkami a rovněž zbaští.

    1. Rikina, můj první pes, uměla lovit včely, které se vracely z pastvy. Prý skvělý sladký zákusek.

     1. Bela, pes našich příbuzných, uměla překousnout vosu v letu a vyplivnout znechuceně obě půlky. Dělala to jen proto, aby mne nepodžogaly. Ale měla práce moře, chuděra, hlavně když jsem začala chodit a nenechala se poponést zpátky na dvorek.

     2. Berry loví vosy – soustavně. Když teď zbíráme spadaná a notoricky nahnilá letní jablka do kolečka, vyrábíme Berry neco jako oboru pro odstřel vysoké – tedy místo, kde se hezky shromažďují vosy a ona je pak může překusovat. Občas taky nějaké žihadlo dostane – pak má křivou tlamu nebo visící pysk. A je jí to úplně jedno – za tu srandu to prý stojí (wasntme)

 12. Bydlouc v horním patře paneláku, naštěstí jsem ušetřena osminohů, much i sršní. Jen na lodžii mi pořád nějaký mikroskopický pavoučci systematicky likvidují každou kytku, kterou si přinesu. Stříkám je pořád dokola, ale vždycky když si myslím, že jsme se jich zbavila, objeví se znovu.
  Můj drahý touží odstěhovat se do domu.. vyhlídky na hmyzí a členovčí invazi mě tedy štěstím nenaplňují…ale co nadělám, jsou horší věci

  1. Anti, ber to tak, že domeček má vedle mnohonohých vetřelců i různá pozitiva, tak se to třeba vyrovná (wave) (I když hlouběji na podzim začne útok na dům a mouchy, berušky a sem tam i vosy se rozhodnou, že uvnitř je rozhodně líp než venku, tak si taky leckdy s jistou nostalgií vzpomenu na jedenácté patro paneláku! (chuckle)

  2. Anti, to jsou svilušky, nahubení doporučuji Vertimec nebo Nissorum. Je nutno stříkat opakovaně a nenechat rostliny přeschnout.

 13. Jéje – to je krásné téma.

  Jak mnozí vědí, z pavouků mám panický strach. Tuhle jeden obr vylezl ze sklepa (kvůli Zikimu je tam permanentně otevřeno) na roh schodiště a vypadalo to, že ten den nepůjdu do práce … naštěstí můj hrdina Jeník ho odstranil. Z pavouků mi nevadí johany – ty většinou nechávám i žít – a drobní „květinoví“ pavoučci.
  Ovšem letos je těch pavučin moc a moc – doma se snažím likvidovat při vysávání, venku je už neřeším …

  A sršeň je úžasný tvor – moc se mi líbí, toužím už roky ho vyfotit, ale mám z něj i velký respekt, tudíž se mi fotky s ním nedaří. Hlavně na něj narazím vždycky, když jsem se psy … a tady mám strach, aby je nepopíchal (Toya je už hrom do police a Brooke zase ztřeštěná – tudíž by ho mohly nasr-štvat a on by jim mohl pár nasázet do kožichu). Jednou jsem ho viděla lovit fčelu – a od té doby vím, že je to tygr a to nejen vzhledem.
  A odborníci tvrdí, že je sršeň i neobyčejně inteligentní tvor – pokud není vyprovokován (například že někdo jako Pů mu šlápne do obýváku), nenapadá nic, co není jeho běžnou kořistí, pamatuje si, kdo se běžně pohybuje v jeho blízkosti a vůbec … jednou ho vyfotím (nod) (nod) !

  1. Milá Ygo, nezbývá ti než doufat, že se k vám sršni přistěhují. A pak, jakmile budete v domácím vztahu, budeš moc fotit dle libosti… (rofl)

   1. Ech – nemusím mít všecko! A vůbec – byla by nuda fotit domácího sršňa, nota bene ochočeného jak pejska … to chce sršňa divokého, něco jako Tygra z Mompráčemu (rofl) (rofl)

 14. Asi hodinu poté, co jsem to prohlašovala, že pavouky doma nemám, jsem šla vyměnit prasklou žárovku v kuchyni. Pochopitelně, jak jinak, malá pavučinka u stropu (od země nebyla vidět)!

 15. Sršni se mi líbí a vyvolávají u mne paniku, neb jsem alergik a co se mnou udělá štípnutí vosy, včely, muchničky vím a sršní zkusit nechci.
  Pavouky miluju. Nelíbí se mi sice pokoutníci, ale například křižáky jsem jako holka a mladá paní mívala na chalupě. V domečku jsem měla asi dva roky samičku na okně a denně jsem ji pozorovala. Kam se holka ztratila nevím, jednou tam holt nebyla. U ní jsem zjistila že má červený hovínko, teda spíš růžovoučký. Jo a pavouk se u nás vždycky jmenuje Kleofáš

  1. To je fajn, že máš svoje Kleofáše ráda, milá Inko – ono je to s nimi potom snadnější. (inlove)
   Já naše Pepy ráda nemám, ale snáším je, neječím a nezabíjím je, pokud se tomu mohu vyhnout. Jen doufám, že pokud smetu pavučinu, tak pochopí, že je třeba se odstěhovat o kout dál (chuckle)

   1. To jsem zapomněla dodat – taky pavouky nezabíjím, ale snažím se je hodit někam ven. Když jsou extra velcí či podivně vypadající, někoho zavolám na pomoc (chuckle) Právě na stáži v Německu jsme se s kolegyní – taktéž bioložkou arachnofobičkou – vypracovaly ve vyhánění nepohodlných pavouků. Na pokoji s námi totiž bydlelo velké množství třesavek. A byly jsme s kolegyní fakt tým! Ona se specializovala na odnášení pavouků na smetáku a já je zas nabírala do skleničky a přikrývala kusem kartonu 😀

 16. Na Beaveru jsou velice čilí a workoholičtí pavouci. Pavučiny v našem obydlí,jsem likvidovala pouze první 3 dny, potom mi toho jejich soukání bylo líto, dokonce jsem jim občas donesla i mouchu…a vytvářeli velice zajímavé vzory a tvary…

  Sršně obdivuji, jak mi škodí hmyzí bodnutí,sršni mne fascinují. mají vše vykoumané, nenapadají bez příčiny a když jim neleze člověk k hnízdu,dají mu i pokoj. Svoje prostředí ,včetně pohybujících se lidí mají skvěle zmapované a přečtené…tak kde jsou oni,nejsou vosy a jiný otravný hmyz… letos bydlí někde poblíž našeho paneláku, lítají i na moji rozkvetlou lodžii, zjistila jsem, že tam také „chodí“ pít. nepřekážíme si,oni vědí,že balkon je můj a že to příměří, vzhovuje nám všem. Do bytu se nedostanou,mám sítě…

  1. Pro tebe i ostatní, kdo věří v inteligenci sršňů a dohodu o neútočení na domácí lidi:
   Já se tomu snažím věřit a doufám, že o té dohodě vědí i sršni. Ale myslím, že to tak bude, protože zatím to vychází. Na jaře nás jednou od branky k Domu jeden provázel a zblízka zkoumal malého Patrika jedoucího v kočárku (byl od něj tak na půl metru). Vydržela jsem neděla vůbec nic – a on odletěl. Potom jsem už sršně u malého neviděla. 🙂

   1. dokud jsme na Beaveru bydlívali ve stanu,tak ráno kolem 6 hodiny přiletěl sršeň, větracím otvorem vletěl dovnitř, požral nahoře usalašený hmyz a zase odletěl…jednou jsem větračku zapomněla odkrýt, no bručel tak hlasitě, že mě probral a já sundala síťku.. a ještě se mu omluvila….

 17. Pavouků je v Austrálii hodně, ale z neznámých důvodů se doma nevyskytují. Ale když jsem před lety bydlela v domě, kde u vchodu rostla tůje(?), často jsem se za tmy zamotala do pavučin, které pavouk stihl velice rychle nastražit mezi keřem a dveřmi.

  1. Judith, řekla bych, že ten nevýskyt domácích pavouků v Austrálii lze jen ocenit – určitě je většina těch domorodých nějakým způsobem jedovatá! (angel)
   Aspoň takový dojem ve mě nechalo dlouhodobé studium Austrálie via Georgovy články (chuckle)

 18. Pavučiny likviduju pouze před návštěvou své matky nebo jiných pořádkumilovných návštěv. Likviduju pouze pavučiny uvnitř domu, protože ty venkovní jsou do 24 hodin obnoveny.
  K sršním chovám respekt, občas si udělají domeček ve štítu chalupy nad Dalmatinovem. Obcházíme se velkým obloukem.

   1. Judith, Tvůj odkaz mi udělal velikou radost.Zrovna nedávno jsme se s manželem, který je ročník 52 ,dost vehementně přeli o barvy těchto bankovek.Já si byla na 200 procent jista, že tříkoruna byla modrá ,a pětikačka měla barvu zelenou. jak vidno , má pěmě´t nezklamala a měla jsem pravdu já.Musím mu tento důkaz předvést.pamatovala jsem si ty barvy velmi dobře z dětství. jako malá holčička jsem bývala každý měsíc přítomna u toho, když moje zlatá babička přebírala od poštovní doručovatelky svůj obrovitánský důchod, který jí komunisti vyměřili.Babička pokaždé přebírala přesných a fakt závratných 63 korun,tehdy československých.a protože jsem u toho byla tak často, pokaždé se mi ta modrá tříkoruna zjevovala před očima.nepamatuju se,že by kdy pošťačka dávala babičce mince místo té krásně modré papírovky . A musím swe tu pochlubit, jelikož mám v šuplíčkui mezi cennými rerlikviemi uloženu právě taky zelenou pětikačku. Tříkorunu jsem nezachránikla, ale jednohalířovou minci vlastním taky. A mám v drženíněkolik pro mne cenných(nikoli pro numismatiky) DALŠÍCH MINCÍ.TŘEBA 25 HALÍŘ, ZA KTERÝ SE DALO ZAVOLAT Z TELEFONNÍ BUDKY MAMCE DO ŠKOLY, KDYŽ JSEM SE NĚKDY ZAPOMNĚLA U KAMARÁDEKA DOST JINÝCH MINCÍ Z POZDĚJŠÍ DOBY. nejsem sběratel, ale chci, aby naše vnučka adélka viděla, jaké mince neb bankiovyk dřív platily. mé dcery nechápaly, že můj spoluák v první třídě toužil po sestřičceš, takže si na ni střádal “ Žižky“(tehdejší 25kačky)asi už jsem fakt stará, když toho tolika pamatuju.

 19. Sršňů se bojím jak čert!
  A pavučiny nelikviduju, pokud mi nepřekážejí. Mám pavouky ráda a žiju s nima v symbióze. Když mi poletuje po místnosti hnusná otravná moucha, volám: Holčičky psí, ulovte to! Ne? Ferdo, Frantíku, nažeňte si to do sítě! Hodní kluci!

  1. Taky nemám ráda mouchy! Ale když nechám pavouky být, brzy to tu vypadá jako ve strašidelném zámku:))

   Jak se má malá Donnie? Co už umí? A zlobí aspoň trošku? A jak zvládá Melly úlohu alfa psa? (wave)

   1. To štěně není normální. Nezlobí vůbec? OK, zdestruovala jednu Monsteru a současnej fíkus přežívá jen proto, že je vyšší než štěně. OK, čůrá Melině do pelechu, protože závidí, že Melly v noci spí se mnou na podestě (kam mrňa nesmí, páč odtud padá, a kam beztak ještě ani nevyleze – až tam vyleze, bude tam smět). OK, orvala Melině uši a teď se postupně propracovává k ocasu. OK, pokusila se skočit pod jedoucí auto… a naučila se na tom, že můj ječák znamená, že hrozí nebezpečí a musí se přiběhnout ke mně. (Cože, tys ječela, protože ses o mě bála? Ahááá! Tak jo.) Ale to přece není zlobení, ne? Rozhodně to pořád ještě nemá ty grády, co dokážou tvořit útulkáči, když jim dojde, že teď mají svoje doma, kde je chtějí, takže *už můžou*.
    Umí „ke mně“, „sedni“, „dej pac“, „zařaď se“ (časem z toho bude „k noze“, zatím mi jde jen o to, aby na vodítku chodily obě nalevo ode mě a nepletly mě do toho dvojvodítka – ale dneska z toho už dala schopný „k noze“ na volno – Melly šla u nohy a Donny dostala povel se zařadit a bylo). Učím ji „pacenky nahoru“, z čehož časem bude „hop“ a všechny druhy lezení obecně. Umí sama seskočit dolů, ale nahoru to ještě nepochopila. Umí běhat – je tryskomyš. V zásadě chápe, že když mi přinese hračku, bude zábava, takže poměrně brzo bude aport. Moc závidí Melly, že umí skákat a chodit po kladině, takže to pravděpodobně brzo dá z čiré závisti. 😀 Umí dělat strašně miloučkou, umí kousat tak akorát i lidskou ruku (dokud se nerozvášní), umí „Donny, jdeme“ a zostřenou variantu „tak ahoj a měj se tam hezky“. Chodí na volno, kdekoli je dostatečně bezpečné prostředí, což je skoro všude. Celkem spolehlivě umí chodit po chodníku. Začíná chápat „čekej“ a „utíkej přes cestu“. Umí se plést pod nohy, štěká, když slízá po schodech, a v hospodě umí obejít všechny stoly a nechat se pomazlit. Jelikož není krmená od stolu, tak nežebrá (i když má takové tendence, ale když jí nikdo nikdy nic nedá, tak by mohla zůstat u toho „Kuk? Aha, žereš. OK, jdu okusovat Melly.“.
    Pokud nechce naštvat Melly, umí nečurat doma. Nekaká doma. Chápe, že se oboje dělá na trávě venku – neleze mi s tím ani na chodník.
    Prostě a krátce, je to zázračný štěně.

   2. Jo a Melly – to ti je zázrak nad zázraky.
    Melly slouží jako Velkej Vzor, žíněnka, sparringpartner, nápověda, Velká Kontrolorka a bůhvíco ještě.
    Když jdeme po venku, Melly běží vpředu. Když máme potkat psa, Melly ho prolustruje a teprve potom k němu pustí štěně. Naučila feně štěkat, takže se milá Donatice hrne ke psovi za jásavého štěkotu a já hlásím: „Ona si chce s tím psem hrát, ona je jenom blbá a ječí radostí!“ Pak Melly postává stranou a pečlivě kontroluje, jestli jí někdo nepíská na štěně. Když jo, vmísí se, použije svou inteligenci a odvede pozornost cizího psa jinam – na sebe. Uklidní ho a pak ho znovu půjčí na hraní štěněti.
    Většinou ve chvílích dozoru šťastně odpočívá a kouká po mně stylem: „To je dobře, že mrňa chvilku visí na uších někomu jinýmu, že?“
    Ráno (nebo kdykoli potřebuju) vodí mrňavku po 60 schodech vyčurat na zahradu a zodpovědně přitom seštěkává všechny drzouny na autobusové zastávce, na kterou z těch schodů vidí.
    Když se mrňavka někde zakecá a já volám už podruhé, zjeví se černý anděl a se starostlivým výrazem pro ni běží. (Jelikož pak následuje třetí zavolání a potom má volno Vodítko Mstitel. Což Melly ví. Donny se ještě nenaučila počítat do tří. Melly jo.)
    U význačných trsů trávy čenichá, dokud se štěně nepřiběhne podívat, co tam je zajímavýho.
    Poctivě plní povely a moc ublíženě se kouká, když nedostane svou odměnu nebo pochvalu (a mrňa jo). Takže vedeme konverzace typu: „Holky, ke mně! Melly ke mně, Donny ke mně. Sednout. Kdo chce piškotek? Donynka… a ty, Melinko, copak ty sedíš? Jasně, *teď* už sedíš. Ne, když mi zalezeš za záda, tak nebudu vidět, jak krásně sedíš. No tak vydrž, Donyštěně, jsem prostě děsně pomalá lemra a strašně mi to trvá, no… Tu máte. Nežer jí to z tlamy, potvoro! No tak taky žeru piškot, a co jako? Kdo je tu vládce piškotů, he? Tak si nechte ty ksichty a mazejte, volno.“
    Málokdy mrňu napráská, že dělá něco špatnýho, spíš se snaží, aby ke zlým činům vůbec nedošlo. (Penuška odrazovala a pak šla práskat. Melinka si přinejhorším začne hrát, aby mrňavka zapomněla na špatné spády. Asi má pocit, že by dostala za špatné hlídání. Nevím, jak na to došla, protože za mrňu nikdy nedostala, ale fakt je, že párkrát dostala za Penny, když se Penny počurávala a já to ještě nevěděla a podezírala z toho Melly, která tehdy právě s počuráváním přestala. Ovšem Melly je děsně chytrá, takže si to nejspíš pamatuje a propojila. Leda dobře – s takovou asistentkou to štěně prostě téměř nemá šanci udělat nějakou významnou chybu.)
    Když je Melly momentálně pro zbytky strachu mimo (velký provoz plus řvoucí pes, případně děsivá šalinka a moc lidí v ní), neví mrňavka co dělat: má se bát, protože se bojí Melly? Má panikařit? (U těch řvoucích psů na ulici panikaří a zdrhá, ale už většinou ke mně. Jsou tu takoví jen dva, dvojka, co buď ječí za plotem, nebo ječí na vodítku, nebo se zcela tiše samostatně toulá.) Ale vždyť ji lidi kolem obdivujou (v šalině), tak proč panikařit? O co tady vlastně jde? Melinko???
    A tak se Melly z výchovných důvodů přestává bát. (inlove)
    Je velice něžná a jemná alfa, taková lejdynka. Člověk by si ani neuvědomil, že vlastně malou vede, jak šikovně to dělá.
    Ale: určuje, kdy už má casnování za uši fakt plné zuby (nebo ukončí hru, protože jsem to nařídila já) – nezavrčí, prostě hru ukončí, nechápu jak. Malá to ještě dvakrát třikrát zkusí, ale Melly si trvá na svém a svého dosáhne. Dovolí mrně, aby se na ni svalila, kdykoli chce spinkat v bezpečí. (A naučila ji lézt pod houpací křeslo, kde je prý nejlepší bouda.) Nechá mrňu dožrat zbytky z misky. Ovšem ten kelímek od tvarohu, ten fakt nedá.
    Netroufla bych si hádat, že je toho v ní tolik. Když jsem ji brala, vypadala jako velmi empatická, ale prakticky těsně před zlomením, křehká. Rozkvetla mi se štěnětem do úžasné krásy.

    1. POsílám děvenkám pusu na čumáček, jsou pokladky obě 🙂 . Tys musela být v minulém životě nějak moc hodná 😀 .

     1. Hele, hele, možná jsem byla v minulým životě děsně hnusná, ale už jsem to splatila! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN